Spanje zegt nee tegen ETA 5?% Leger Ecuador steunt staatsgreep indianen VVD keert zich tegen kinderkorting Griepremmers machteloos tegen verspreiden virus plSpONDAG W', OPEN tot 50% A t,2° Wantoestanden in Franse gevangenis verlanglijstje PZC-lezers kwistig met miljoenen Veel sneeuw in Duitsland en Oostenrijk Hezbollah heeft 1500 mensen op zwarte lijst Massale betogingen na bomaanslagen Baskische terroristen Van Zunderd houdt het gezellig HYPOTHEEK STUNT: AKTIE TARIEF 30 JAAR: tfotcL Automobilisten, opgelet! CAR-GR0EP Bonden praten weer met Philips Ook Oremans uitgeschakeld Vandaag in deze krant met 375 nieuwe mmm SAROUK 4 WEKEN VOOR W KEUKENS 30-85% KORTING HANS VERKERK KEUKENS PZC Perioden met regen Wind uit west tot noordwest, kracht 5 tot 7. Middagtemperatuur circa 6 graden. 243e jaargang no. 19 zaterdag 22 januari 2000 losse nummers 2,75 pagina 25 VLISSINGEN - Geld speelde geen rol. En dat was te merken. Bijna zeshonderd lezers van de PZC stuurden de afgelopen we ken een verlanglijstje in met (miljoenen)projecten die in hun regio moeten worden uitge voerd. Voor Zeeuws-Vlaamse lezers is de aanleg van een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen bij Sluiskil prioriteit nummer één. Op Walcheren staat een aquaduct onder het Kanaal door Walcheren bij Mid delburg op een onbetwiste eer ste plaats. Op Schouwen-Dui- veland wordt massaal gekozen voor een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. De bouw van een nieuw gemeentehuis heeft be slist géén prioriteit. Op de Beve- I landen wordt grote waarde gehecht aan een stadskantoor/ schouwburg op het Bekhof in Goes. Met de bouw van parkeer garages in het Goese centrum j hoeft volgens de lezers uit deze regio ook geen dag langer te worden gewacht. Op Tholen zij n de zorgen o ver de j ambulancevoorziening nog al tijd groot. Een meerderheid van de lezers wil dat er jaarlijks een miljoen gulden wordt uitge trokken voor een goede en snelle I ambulancedienst. De PZC legde de lezers op 31 de cember 1999 tien projecten voor. Een aantal inzenders voegde hier eigen prioriteiten aan toe. Vanuit Goes kwam het voorstel om betaald voetbal te gaan spelen. zie ook pagina 17 MÜNCHEN - Het verkeer in Duitsland en Oostenrijk had gisteren veel last van hevige sneeuwval in combinatie met harde wind. In de Duitse deel- 1 staat Sachsen waren verschei dene lokale wegen onbegaan baar door sneeuwduinen, meldde de ANWB. j Ook in het zuiden en oosten van Duitsland was de verkeershin- der groot. De snelweg A4 Dres- den-Görlitz was dicht. Op veel andere wegen veroorzaakte de sneeuw lange files. Op sommige I wegen konden auto's alleen rij den met sneeuwkettingen. Tijdens een zware sneeuwbui in het oosten van Beieren raakte gisterochtend een dubbeldek- j kerbus met zestig schoolkinde ren van de weg. Dertig kinderen raakten gewond. Het ongeluk j had plaats op een secundaire weg bij DeggendorfVolgens de politie reed de bestuurder ge zien de winterse omstandighe- den te hard. Twee kinderen raakten zwaargewond, maar verkeren buiten levensgevaar. Ook in Oostenrijk waren de rij- omstandigheden slecht. Net als in Duitsland werden lokale we gen gestremd door sneeuwdui nen en had het verkeer op de snelwegen veel last van sneeuw val. ANP/AP ANKARA - De politie in Istan- boel heeft op een computer van de terreurgroepering Hezbollah een dodenlijst aangetroffen met de namen van 1500 mensen die de organisatie om het leven wil brengen. Op de lijst zouden de namen voorkomen van zaken lieden, gematigde moslims, kunstenaars en journalisten. Eerder deze week deed de poli tie een inval in een huis dat door i de Hezbollah werd gebruikt. Een leider van de organisatie kwam bij deze actie om het le- I ven en twee leden van de groep werden opgepakt. In de tuin bij I de woning werden de lichamen j opgegraven van tien zakenlie- J den die door de beweging waren ontvoerd en vermoord. Later werden de lijken van nog eens drie slachtoffers gevonden, gis teren gevolgd door nog eens vier. De Turkse Hezbollah wil een is lamitische staat vestigen in het voornamelijk Koerdische zuid oosten van Turkije. AP zie ook pagina 2 van onze redactie buitenland MADRID - Tienduizen den Spanjaarden hebben gisteravond gedemon streerd tegen geweld door de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Gis terochtend kwam bij een bomaanslag in Madrid - de eerste terreurdaad van de organisatie sinds an derhalfjaar - een Spaanse militair om het leven. In Madrid en de Baskische ste den San Sebastian, Bilbao en Vitoria hadden grote betogin gen plaats. In diverse andere Spaanse gemeenten waren klei nere protestmanifestaties. In Madrid had de demonstratie met een stille wake moeten be ginnen, maar sommige deelne mers konden hun woede en frustratie niet intomen. Ze scandeerden 'De ETA is een stel letje moordenaars' en 'We wil len gerechtigheid'. Anderen hadden spandoeken bij zich met daarop 'Basken ja, ETA nee'. Bij de aanslagen gisterochtend in Madrid kwam een 48-jarige luitenant-kolonel om het leven en raakten viermensen gewond. De explosies deden zich voor in de omgeving van het stadion Vi cente Calderon, de thuisbasis van Atletico MadridIn de buurt hiervan wonen veel militairen. Volgens de politie liep het slachtoffer langs de bomauto, toen die met behulp van af standsbediening tot ontploffing werd gebracht. De eerste explosie deed zich voor om 08.05 uur. Een half uur later ontplofte vierhonderd me ter verderop een tweede auto. De ETA pleegt om verwarring te stichten vaker aanslagen waar bij later nog een tweede auto tot ontploffing wordt gebracht. De Spaanse politie waarschuwt al weken voor aanslagen van de ETA. Agenten hadden al verscheidene auto's met explo sieven van de terroristische or ganisatie ontdekt. De ETA kon digde in december het einde aan van een veertien maanden oud bestand nadat vredesoverleg met de regering was mislukt. Premier Aznar sprak zijn ver oordeling uit over de aanslag. Ook president Ibarretxe van Baskenland deed dat. „Helaas heeft de ETA wederom de roep genegeerd van de Baskische sa menleving, die met een overwel digende meerderheid heeft ge toond voor vrede te zijn", aldus Ibarretxe. Nog geen week geleden gingen in Bilbao tienduizenden Basken de straat op om kracht bij te zet ten aan hun pleidooi tot de ETA het staakt-het-vuren niet daad werkelijk te schenden. Volgens de Spaanse veiligheids- dienst heeft de ETA het bestand dat gold tussen september 1998 en 3 december vorig jaar, ge bruikt om op krachten.te komen en om te reorganiseren. Diverse kopstukken van de organisatie liepen de afgelopen jaren tegen de lamp. AP/EFE Indianen weten door het prikkeldraad rond het parlementsgebouw heen te breken. De rond het gebouw geposteerde militairen bieden geen verzet. van onze redactie buitenland QUITO - Een coup door india nen en eenheden van het leger heeft gisteren in Ecuador voor een ernstige crisis gezorgd. Ge neraal Mendoza, minister van Defensie en tevens legercom mandant, verklaarde dat hij president Mahuad heeft ge vraagd af te treden. Het leger trok de steun aan de president in. Mahuad dook van ochtend vroeg onder, aldus mi nister Alvarez van Binnenland se Zaken. De legercommandant wendde zich met het verzoek tot het staatshoofd om een 'sociale uit barsting' te voorkomen. Zij ho pen dat hiermee een democrati sche oplossing kan worden gevonden voor de couppoging die eerder op de dag werd on dernomen. Indianen gesteund door een groep militairen bezet ten 's middags het parlements gebouw in de hoofdstad Quito. President Mahuad maakte kort daarop bekend dat hij er niet over peinst zijn functie neer te leggen. Volgens hem zou het de crisis in zijn land alleen maar verergeren. Na de bestorming van het parle mentsgebouw riepen de india nen de tot nu toe onbekende kolonel Guttierrez uit tot presi dent. De officier riep daarna een 'junta van nationale redding' uit. De Ecuadoriaanse legertop schaarde zich in het begin ach ter de regering van Mahuad. Het leger riep de demonstanten op zich over te geven. De coupple gers moesten rekening houden met zware straffen, aldus eenle- gerwoordvoerder. Om nog on duidelijke reden maakte de le gerleiding drie uur later een draai van 180 graden. De steun aan Mahuad werd ingetrokken. In Quito zijn veel belangrijke gebouwen van regering en be drijfsleven onbereikbaar omdat de belangrijkste verkeersaders worden geblokkeerd door pro- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA en D66 willen tegen de zin van coalitiegenoot VVD een inkomensafhankelijke kin derkorting invoeren in het nieu we belastingstelsel. Maar zij zijn op dit moment nog niet ze ker van voldoende steun voor hun voorstel bij de oppositie. PvdA en D66 dienen een voor stel in, dat uitgaat van een kor ting van 159 per kind tot 12 jaar voor inkomens tot 31.000 gulden. Daarboven geldt een korting van 79. Bij een inko men boven ƒ99.460, straks de grens van de schijf met het (Advertentie) hoogste belastingtarief, geldt geen korting. Met dit amendement is een be drag gemoeid van 125 miljoen. (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel PvdA en D66 kunnen rekenen op steun van het GPV. Maar om aan een Kamermeerderheid te komen zullen ze de steun nodig (Advertentie) hebben van andere partijen. Het CDA heeft echter een eigen amendement gemaakt, dat uit gaat van meer korting en dat meerdere wil financieren uit een lagere arbeidskorting in het nieuwe belastingstelsel. De WD is tegen het amende ment van PvdA en D66, omdat dit leidt tot kleinere inkomens verschillen. De liberalen vinden dat er al genoeg gebeurt om dit te bewerkstelligen. ANP (Advertentie) Euro 2000 wordt geen keurslijf voor de suppor ters volgens directeur-ge neraal EK 2000 Van Zun derd (foto). Wie zonder kwade bijbedoelingen naar de Nederland afreist om gezellig een potje voetbal bij te wonen, is welkom. Hij schat dat het in 97 a 98 procent om ech te voetbalfans gaat. En over de rest zijn goede afspraken gemaakt. De vakbonden gaan met de directie van Philips gesprekken voeren over de toekomst van de divisie Lighting in Neder land. Daarnaast beginnen de besprekingen voor een sociaal plan voor de 280 werknemers die worden ontslagen bij de spaarlampenfabriek in Terneuzen. Het concern moet voor vervangend werk zorgen, vinden de bon den. 1 Met Miriam Oremans ver dween gisteren de laatste Nederlandse tennisser uit de enkelspelen van de Au stralian Open. Oremans verloor in de derde ronde in twee sets (2-6 4-6) van de Francaise Mary Pierce. Door haar slechte opslag- spel kon de Brabantse speelster geen moment aanspraak ma- ken op de over- winning. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reportage: 25,27,29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 39; tafel en trend: 41; auto motorfiets: 43; wetenschap en techniek: 45 foto AP testerende indianen. De demon stranten eisen het aftreden van president Mahuad, de ontbin ding van het parlement en de opheffing van het hoogge rechtshof. De drie instellingen worden verantwoordelijk ge houden voor de diepe economi sche crisis en de corruptie in het Zuid-Amerikaanse land. Enkele weken geleden begon nen in het Zuid-Amerikaanse land massale protesten tegen de diepe economische crisis. Maandag kondigde Mahuad de noodtoestand af. Hij verwiep de eisen van de indianen en dreigde met geweld de demonstraties te beëindigen. EFE/AFP/RTR van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De nieuwe griepremmers verminderen wel het ziektegevoel, maar remmen de verspreiding van het virus niet. Ook moet nog nader wor den onderzocht of de middelen ook werken bij mensen die tot een risicogroep behoren. Dat stellen vier medici in het jongste nummer van het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. De griepremmers zoals zanamavir en oseltamivir beho ren tot een nieuwe groep midde len voor de behandeling en pre ventie van influenza. Het eerste is in Europa geregistreerd, het tweede nog niet. De directeur van het Nationaal Influenza Centrum in Rotter dam, A Osterhaus, liet zich vo rig najaar lovend uit over zana mavir (Relenza). Maar vier onderzoekers van het College ter beoordeling van geneesmid delen (CBG) plaatsen enkele kritische kanttekeningen. Vooralsnog is alleen aange toond dat de middelen bij voor heen gezonde mensen met in- f luenza-A de duur van de ziekte bekorten. Maar of dit ook het geval is bij mensen die tot de ri sicogroepen behoren, zoals hartpatiënten en ouderen, staat niet vast. Te weinig mensen uit die groepen hebben aan het on derzoek deelgenomen om daar uitspraken over te doen. Ook is het hoofdzakelijk getest op mensen met het influenza-A vi rus. Het B-virus komt namelijk niet zo vaak voor. occasions. KORTING Eigen import dus alles... Origineel en Echt Perzische en Oosterse Tapijten Speciaalzaak KONINGSTRAAT 9 GOES TEL0113-227101 (Advertentie) De nieuwe middelen verhinde ren de verspreiding van het vi rus niet, aldus de vier. Patiënten kunnen dus nog enige dagen na het begin van de behandeling, anderen besmetten. Mensen die dankzij de griepremmer eerder weer naar hun werk kunnen, kunnen mogelijk nog wel ande ren besmetten. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto- matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters::m/v Straat:....nr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr 009 Showroom keukens en moouw-apparaten 9i rÉÉÉHMl moeten ruimte maken voo' de nieuwe collectie PPpEPpi! ^Zondag 23 januari geopend van 10 00 tot 17 00 uur HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1