Gasboringen in Biesbosch nabij Kritiek op zigzagbeleid Van Aartsen PZC Verzekeraars en artsen eens over norm wachttijden Kamer irriteert zich aan asielzoekende nepjeugd Van der Ploeg wil weinig veranderen aan omroepwet Commissie legt eis Peper naast zich neer binnenland NAM-onderzoek bij natuurgebied Voorstel uit Peperga overrompelt New York vrijdag 21 januari 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Economische Zaken heeft de bezwaren afgewezen tegen een door haar verleende vergunning voor proefboringen naar gas bij het natuurgebied de Biesbosch. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wil in het gebied (dertigduizend hectare) onderzoeken hoeveel gas er in de bodem zit. Tegenstanders vrezen grote schade aan de Biesbosch. Nu Jorritsma hun bezwaar heeft af gewezen, zijn proefboringen een stap dichterbij. Jorritsma heeft de critici, verenigd in het Overlegorgaan Nationaal Park de Biesbosch, laten weten dat de NAM in het noorden en oosten van het gebied tussen Dor drecht, Schoonhoven en Wijk en Aalburg, aan de slag kan. Proefboringen zijn daar volgens haar niet in strijd met regels voor natuur- en vogelbescher ming. Ze houdt een slag om de arm omdat de exacte locaties waar de NAM wil boren nog niet bekend zijn. Mogelijk is alsnog een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet nodig. Met de huidige vergunning mag de NAM niet zondermeer in de Biesbosch boren, benadrukt Jorritsma. Daarvoor is ook nog een zogenoemd locatiebesluit nodig, omdat het een kwetsbaar natuurgebied is. De minister wacht nu eerst op de plannen van de NAM. Ze neemt pas een onherroepelijk besluit als het (Advertentie) overlegorgaan alle wegen van bezwaar heeft bewandeld. De milieuorganisatie zegt naar de rechter te zullen stappen. Burgemeester J. Elzinga van de gemeente Drimmelen, lid van het overlegorgaan, betreurt de stap van Jorritsma. „De Bies bosch dreigt als politiek wissel geld slachtoffer te worden van de Waddenzee-discussie. De mi nister heeft de weg van de min ste weerstand gekozen door te vluchten in formele argumen ten. Bij de Waddenzee waren die ondergeschikt aan de politieke discussie", aldus Elzinga. De NAM benadrukt dat er geen boortorens in de Biesbosch zul len verrijzen. Het bedrijf zal schuin naar gas boren. Van bo demdaling zal volgens het be- drijf geen sprake zij nomdat het gaat om 'kleine gasbelletjes'. Naar verwachting valt er twee drie miljard kuub gas te winnen onder de Biesbosch en in het ge hele gebied tien vijftien mil jard. Dat is eentiende van het gas onder het wad. ANP door Roel Snijder PEPERGA - De hervormde gemeente in Peperga (Fries land) is onlangs opgeheven als gevolg van een teruglopend ledental. Maar wat moet er ge beuren met de niet meer in ge bruik zijnde monumentale bakstenen hervormde kerk in Peperga, met zijn markante toren uit 1537 en een her bouwd schip uit 1810? Jaap Hornstra uit Steggerda heeft de oplossing: de gemeente New York moet het godshuis adopteren. Hornstra is met zijn voorstel naar het gemeentebestuur van Weststellingwerf (waar toe Peperga behoort) gestapt. Hij vindt dat, als New York de kerk onder de hoede neemt, er in het pand mooi een expositie in kan worden gehouden over Peter Stuyvesant. Deze be stierde eeuwen geleden de Ne derlandse kolonie Nieuw- Amsterdam, tot die in Britse handen kwam en werd omge doopt tot New York. Stuyve sant werd in 1592 in Weststel lingwerf geboren. Jaap Hornstra wil dat B en W van Weststellingwerf de adoptie regelen met hun ambtgenoten in New York, met wie in het verleden wel vaker contact is geweest. Het college noemt het een aardig idee, maar wil zich er verder niet mee bemoeien omdat het een zaak van de kerkvoogdij is. De stichting Aide Fryske Tsjerken (oude Friese kerken) vindt de adoptie een goed voorstel. „Onze broeders in Amerika kunnen ons wel hel pen. Het is het proberen waard", zegt bouwkundige Klaes Sytsma van de stich ting, die 32 kerken in Fries land bezit. Ambtenaren in het kantoor van de Newyorkse burge meester Giuliani weten niet zo goed wat ze van de adoptie- roep uit Friesland moeten denken. Peter Stuyvesant is er uiteraard wel bekend, maar Peperga? Nooit van gehoord. Tja, een kerk adopteren in Ne derland, wat bedoelt men daar nou precies mee? „Wilt u het voor ons op papier zetten? vraagt een van Giuliani's medewerkers ten einde raad. GPD foortcnUunl Strwff OwUrwIjl (VHM) HMtlhur fcnxfl Owluv/tjl (HM), MWtl <Uf0wUiwf)( «If wrrtw ti. ItrtM Stoffeerders stelen geld onder tapijt HOOGVLIET - Het leek een 60-jarige vrouw uit Hoogvliet een slimme plek om haar geld te ver stoppen: onder het tapijt. Ze legde er een envelop met daarin de 10.000 waarmee ze de inrichting van haar nieuwe huisje zou bekostigen. Maar de vrouw had niet gerekend op twee stof feerders. Die kwamen vo rige week haar vloerbe dekking vervangen en pikten de envelop. De vrouw ontdekte de dief stal toen ze wilde afreke nen met een collega van de twee stoffeerders. Het duo is gisteren gepakt. ANP De toeloop van jonge alleenstaande asielzoekers blijft groot. door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Veel minderjarige asiel zoekers die zich in Nederland melden, lijken misbruik te willen maken van het relatief soepele toelatingsbeleid. Zij doen zich jonger voor dan zij zijn om eenvoudig een verblijfsvergunning in de wacht te kunnen slepen. Op dit moment staan 1500 jonge asielzoekers op de wachtlijst voor een botonderzoek dat moet aantonen hoe oud zij echt zijn. Dat maakte staatssecretaris Cohen van Justitie gisteren bekend in een debat over de problemen rond minderjarige asielzoekers die zonder hun ouders in Nederland arriveren. De toeloop van jonge alleenstaande asielzoekers is nog steeds erg groot, erkende Cohen. Vorig jaar melden zich er in totaal 5500 aan. „In de afgelopen maanden is hun aantal fors hoger geworden", zei Cohen. Min derjarige asielzoekers mogen vrijwel al tijd in Nederland blijven. Een grote meerderheid in de Tweede Ka mer wil misbruik van de minderjarigen- regeling aanpakken. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) moet veel va ker een botonderzoek aanvragen, vinden PvdA D66, WD en CDA De IND kan dat foto Henk van Holland/GPD doen als zij twijfelt aan de leeftijd van de aanvrager. Vorig jaar bleek zeventig pro cent van alle twijfelgevallen na boton derzoek ouder dan twintig jaar te zijn. Dat er ruim 1500 jongeren op de lijst staan voor zo'n onderzoek, komt volgens Cohen doordat er nog maar één arts is die de testen kan uitvoeren. Deze vormt nu een team om meer mensen te kunnen controleren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het 'zigzagbeleid', dat minister Van Aartsen (Buiten- door Frans van den Houdt DEN HAAG - De concessiewet voor de omroepen van staatsse cretaris Van der Ploeg (Media) wordt niet drastisch gewijzigd. Met een paar kleine aanpassin gen denkt de bewindsman de verontruste omroepen tevreden te kunnen stellen. Hij garan deert dat ze de programma's kunnen blijven maken die ze willen. „Ik ga er daarom ook van uit dat de VARA niet uit het publieke bestel treedt", aldus de be windsman gisteren in de Twee de Kamer. De Kamer heeft meer dan tach tig wijzigingen van de wet voor gesteld. Van der Ploeg wil echter maar een klein aantal daarvan overnemen. De kern van zijn wet moet volgens hem overeind blijven. „Om het bestel te ver sterken moet er een duidelijke profilering van de drie publieke netten komen. De Raad van Be stuur van de NOS dient hierbij een belangrijke rol te spelen." De Kamer stemt volgende week dinsdag over de wet. Van der Ploeg is bereid het voor stel van PvdA-Kamerlid Van Zuijlen over te nemen om een zogenaamd netstatuut in te stel len. Zo'n reglement legt vast dat de netcoördinator goed moet sa menwerken met het netbestuur en de netredactie, waarin de programmamakers van de di verse omroepen zitten. Hiermee wordt tegemoetgekomen aan de angst van de omroepen dat ze te weinig te zeggen krijgen over plaats en tijdstip van hun pro gramma's op Nederland 1, 2 en 3. Het is de taak van de coördina tor het profiel van de drie netten in de gaten te houden. Deze per soon wordt benoemd door de Raad van Bestuur van de NOS, die de centrale leiding van het publieke bestel krijgt. Volgens de staatssecretaris zijn het trou wens de omroepen zelf die via de netbesturen kunnen aangeven wie als netcoördinator aange steld moet worden. De vrees van bepaalde omroe pen dat hun minder populaire programma's straks uitgezon den worden 'aan de randen van de nacht' is volgens de bewinds man niet terecht. De wet be paalt volgens hem dat de kleine omroepen niet mogen lijden on der de nieuwe programmering. Het voorstel van de WD om alle verstrooiende programma's bij de publieke omroepen te schrappen en hen vooral onder scheidende programma's te la ten maken, vindt Van der Ploeg principieel onaanvaardbaar. Verstrooiing bieden is volgens hem een belangrijke functie van de televisie. GPD landse Zaken) de afgelopen maanden rond het wapenem bargo tegen Indonesië heeft ge voerd. De bewindsman gaf tij dens een overleg verrassend toe dat hij fouten heeft gemaakt bij het verstrekken van informatie aan de Kamer. De woordvoerders van de frac ties van PvdA D66, CDA GroenLinks en GPV zeiden het spoor waarop Van Aartsen ope reerde volledig bijster te zijn ge raakt. De minister is eerst tegen een Europees embargo, dan is hij er weer voor, maar voor slechts een korte periode; dan wil hij verlenging en in Jakarta is hij weer tegen een embargozo schetsten Kamerleden Karimi (GroenLinks) en Van Middel koop (GPV) de verbijstering van de Kamer. Van Aartsen probeerde de Ka mer duidelijk te maken dat hij nooit tegen volledige opheffing van het wapenembargo is ge weest, maar voorstander is van een 'wortel-en-stokbenade- ring'. Hij wil vooralsnog geen exportvergunning voor militai re goederen die tegen de bevol king gebruikt kunnen worden. Wel moet het mogelijk zijn om trainingen en opleidingen op het gebied van respect voor de mensenrechten in Indonesië te verzorgen. Die intentie heeft hij niet goed aan de Kamer overge bracht, erkende de bewinds man. Van Aartsen stelt mogelijk al vandaag dit 'slimme embargo' voor aan het kabinet. Zijn po gingen om dit idee aan de rest van de Europese Unie te slijten zijn volgens hem jammerlijk mislukt. Zijn collega-ministers wensten het Europese wapen embargo dat afgelopen maan dag afliep, niet tijdelijk te ver lengen om een inhoudelijke discussie over de situatie in In donesië te voeren op basis van de informatie die Van Aartsen in Jakarta had vergaard. De dis cussie had aanstaande maan dag in Brussel moeten plaats vinden. Alleen de Europese gedragsre gels voor wapenexporten en het nationale beleid van individue le lidstaten tellen nog mee. Wat dat betekent voor de leverantie van marineradars van het Ne derlandse bedrijf Hollandse Signaal Apparaten (HSA), kon Van Aartsen nog niet zeggen. Na afloop van het debat consta teerde PvdA-Kamerlid Koen- ders dat de minister weliswaar heeft erkend de Kamer niet j uist van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR) negeert de eisen die minister Peper van Binnenlandse Zaken heeft ge steld bij het onderzoek naar zijn declaraties als burgemeester van Rotterdam. Peper beraadt (Advertentie) - ZATCI 7.7. )ANI>Afcl zich op wat hem nu te doen staat, aldus een woordvoerder van de minister. Peper had vooraf inzage ge vraagd in zijn dossier en de vra gen die de commissie hem daar over stellen wilde. Hij zou die ook tevoren willen bestuderen met een accountant die hijzelf op eigen kosten onlangs in de arm heeft genomen. De commis sie wil hier echter niet in mee gaan, zo bevestigt de woord voerder. Eerder was de bedoeling dat de commissie en Peper morgen weer een gesprek zouden heb ben. Gezien de jongste ontwik kelingen is maar de vraag of dit gesprek doorgaat. De commissie mikt er nog steeds op eind van deze maand de be vindingen te presenteren. Die bevindingen zouden echter ern stig in waarde afnemen als juist op het belangrijkste punt - de beschuldigingen jegens Peper - weerwoord van de betrokkene zou ontbreken. ANP Bond laakt Bijlmer-onderzoek AMSTERDAM - Het medisch onderzoek naar de gevolgen van de Bijlmerramp is niet zorgvuldig. Er wordt geen gebruik gemaakt van de nieuwste technieken Dat stelt de Nederland se Politiebond (NPB) m een waarschuwing aan zijn leden. Volgens de bond heeft het onderzoek twee ernstige gebreken. Het eerste betreft de gekozen onderzoeksmethode om vast te stellen of iemand deeltjes verarmd uraniumoxide heeft inge ademd. Volgens de bond wordt hierbij slechts gekeken naar de hoeveelheid uranium in het lichaam en niet naar de soorten uranium. Ook heeft de NPB kritiek op de volgens de bond verouderde techniek om vast te stellen of iemand een Mycoplasma-infec- tie onder de leden heeft. ANP Fraude museumkaarten bekeken ZWOLLE - Het Openbaar Ministerie in Zwolle begint een on derzoek naar de fraude met museumjaarkaarten bij het Zwols museum De Stadshof Doordat personeel van het museum zelf museumjaarkaarten door een scanner haalde, zijn in ieder geval sinds september 1998 veertienduizend bezoekers onterecht geregistreerd. Dit leverde het museum ongeveer 42.000 gulden op. Het museumbestuur gaf gistermiddag de fraude voor het eerst toe tijdens een persconferentie in De Stadshof, geves tigd in het voormalig gerechtsgebouw. ANP Pronk bezorgd over sanering grond DEN HAAG - Minister Pronk (Milieu) zal energiebedrijven nogmaals oproepen haast te maken met de sanering van ver vuilde grond van oude gasfabrieksterreinen. Hij is 'geschrok ken van het gemak waarmee zij zich kunnen onttrekken aan hun maatschappelijke verantwoordelijkheid'. Pronk noemde hun opstelling gisteren in de Tweede Kamer 'ondermaats'. Pronk heeft geen juridische mogelijkheden de bedrijven te dwingen hun oude terreinen schoon te maken. Begin 1998 was pas 67 van de 357 hectare ernstig vervuilde grond gesaneerd. Het is de bedoeling dat de operatie in 2022 is voltooid. Het schoonmaken kost drie miljard gulden, waar van het Rijk een miljard wil betalen. De energiebedrijven, projectontwikkelaars en gemeenten moeten de rest opbrengen. Op een deel van de grond zijn hui zen gebouwd. ANP Leerling neergestoken op school AMSTERDAM - Een 16-jarige leerling van het Calvijn Colle ge in Amsterdam is woensdag in de kantine van zijn school neergestoken. De jongen werd overgebracht naar het zieken huis, maar is inmiddels weer thuis. De politie denkt te weten wie de leerling neerstak. Vier jon gens hadden in de kantine ruzie. De 16-jarige jongen werd daarbij met een vlindermes gestoken in zijn zij. Waarover de vier ruzie hadden is nog niet bekend. ANP Greenpeace bestudeert olie Erika AMSTERDAM - Greenpeace gaat nader onderzoek doen naar de olie uit de Maltese tanker Erika die in december voor de Bretonse kust is gezonken. De milieuorganisatie bevestigt dat de olie giftige en kankerverwekkende stoffen bevatte. De oliemaatschappij TotalFina, die de Erika had gecharterd, heeft de zaak gebagatelliseerd, zegt Greenpeacewoordvoer- der M. Lodewijks. Greenpeace beschikt over de analyse van de olie, die TotalFina volgens de milieuorganisatie zelf heeft gemaakt. Vogelopvang de Fügelpits uit Anjum maakte als eerste hiervan melding. Lodewijks: „De olie is vermengd met andere stoffen." Het Franse ministerie van Milieu erkende gisteren dat er kankerverwekkende stoffen in de olie zaten, maar dat geldt volgens Parijs voor 'alle' olie(producten). ANP te hebben ingelicht, maar dat zijn beleid bij hem nog steeds grillig overkomt. Van Middel koop blijft erbij dat de bewinds man 'zeer onzorgvuldig met het onderwerp is omgegaan'. Volkslied Een groep van veertig Molukse demonstranten verstoorde van af de publieke tribune enkele minuten het debat. Met het zachtjes zingen van het Ambo- nese volkslied probeerden zij aandacht te vragen voor de situ atie op de Molukken. Het debat werd voor korte tijd geschorst. Maar omdat het protest vredig verliep besloot de voorzitter van het algemeen overleg, de WD- 'er Hessing, niet in te grijpen en de Molukkers de gelegenheid te geven hun ingetogen demon stratie af te maken. ANP Minister Peper was gisteren aanwezig bij de formele transfer van het Korps Landelijke Politie Diensten van het ministerie van Justi tie naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Na de ceremonie speurde de politiehond Whisky de belaagde minister op. foto Koen Suyk/ANP door Hans Leber DEN HAAG - De huidige wachttijden voor een consult of een behandeling door een speci alist moeten met ingang van 2003 zijn teruggebracht tot hooguit enkele weken. Artsen, algemene ziekenhuizen en ver zekeraars zijn het eens gewor den over normen voor wachttij den. Maar sancties voor het niet nakomen van de afspraken zijn nog niet afgesproken. Deze week spraken de partijen in het 'Treekoverleg' af dat een eerste bezoek aan een specialist binnen drie weken mogelijk moet zijn. Voor de diagnose mag hij nog drie weken uittrekken, waarna een eventuele operatie binnen vijf weken moet volgen. Voor hulp bij de Riaggs geldt de zelfde maximale wachttijd. Die norm moet bij tachtig procent van de patiënten worden ge haald, de rest mag hooguit een tot twee weken langer hoeven te wachten. De huidige wachttijden worden pas over enkele maanden in kaart gebracht, maar ze zijn in elk geval veel langer dan de nieuwe normen. De nieuwe af spraken gaan overigens over niet-spoedeisende zaken; bij acute problemen moet de zorg direct worden geleverd en 'semi- acute' problemen moeten bin nen een v^eek behandeld wor den, zo is afgesproken. De partijen zijn nog geen sanc ties overeengekomen voor de artsen of ziekenhuizen die de norm niet halen. Dit omdat op sommige terreinen de wacht lijsten zo lang zijn dat die norm voor 2003 niet kan worden ge haald, zoals bij knie- en heup operaties. „We hopen op extra geld van het ministerie als de huidige budgetten voor de aan pak van de wachtlijsten niet toereikend zijn", zegt een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Zieken huizen. Vorig jaar al legden de zorgver zekeraars zichzelf strengere normen op, waarbij de accepta bele wachttijden gemiddeld nog een week korter waren dan wat nu is overeengekomen. „We hebben ze toen scherp gesteld, maar zijn zeer tevreden met de uitkomst van dit overleg", aldus een woordvoerster van Zorg verzekeraars Nederland (ZN). De academische ziekenhuizen zijn niet bij de afspraken be trokken. Voor de sectoren ver pleging, verzorging en gehandi captenzorg worden later dit jaar eigen nonnen voor wachttijden vastgesteld. „De materie is daar wat complexer", zegt de ZN- woordvoerster. GPD Vier gewonden door gevecht met zwartrijder BREDA - Een agressieve zwart rijder heeft gistermorgen op een perron van het station in Breda vier mensen mishandeld. Een perronopzichter en twee poli tiemensen zijn als gevolg daar van tijdelijk arbeidsongeschikt, zegt de politie Breda. De problemen begonnen toen de conducteur van de trein Venlo- Den Haag de 34-jarige man uit Dordrecht naar zijn kaartje vroeg. De man schopte de con ducteur direct tegen de benen. Daarna kregen politiemensen de volle laag. Een agente viel tij - dens de worsteling op een knie en liep daarbij een zware kneu zing op. De perronopzichter kreeg een harde trap tegen een pols. Ook die is zwaar gekneusd. Een tweede agent kreeg een har de trap tegen zijn benen en een vuistslag in zijn gezicht. Met hulp van de machinist van een stilstaande trei n kon de man uiteindelijk worden overmees terd. De twee politiemensen en de perronopzichter zijn in het ziekenhuis behandeld. De ver dachte heeft geen motief opge geven voor zijn gedrag. De poli tie trof in zijn kleding meerdere bekeuringen aan voor het rijden zonder plaatsbewijs. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3