Geen extra EK-werk voor politie PZC Belgen worstelen met locaties voor opslag kernafval Schelde stroomt tijdelijk door Amsterdam Eerste bebouwing Scaldiahaven Vlissingen zeeland 19 Zeeland kan zich concentreren op eigen taakuitoefening Lezing over schorplanten U ProfüMo dei t>Tavo(o Wethouders cultuur eisen volle pond voor Festival Z-Vlaanderen vrijdag 21 januari 2000 door Jacques Cats MIDDELBURG - Het ziet er niet naar uit dat er ten tijde van het EK voetbal een aanslag wordt gedaan op het Zeeuwse politiebestand om elders assis tentie te verlenen. „Ik denk dat onze mensen voor het grootste gedeelte in de eigen regio kun nen worden ingezet", verwacht korpschef M. A P. Dierckx. Dat komt goed uit omdat de politie Zeeland voor het eerst na jaren in het hoogseizoen geen bij stand vanuit andere korpsen krijgt. Landelijk is afgesproken dat al le regio's een bepaald percenta ge van de korpsleden beschik baar moeten houden om bij te dragen aan de handhaving van Nationale Straatspeeldag VLISSINGEN - De Na- tionale Straatspeeldag van stichting Kinderen Voorrang valt dit jaar op woensdag 24 mei. Op deze dag worden som mige straten in Nederland afgesloten voor verkeer. Kinderen krijgen zo de kans veilig buiten te spe len. De straatspeeldag heeft als doel de aandacht te vestigen op onveilige verkeerssituaties binnen de bebouwde kom. De stichting Kinderen Voorrang zet zich in voor veilig en kindvriendelijk verkeer. Met de Nationale Straatspeeldag wil de stichting de bewegings vrijheid van kinderen in hun woonomgeving ver groten. Elk jaar doen meer dan twaalfhonderd buurt- groepen, scholen en speel tuinverenigingen mee aan de actie. Ze gebruiken de dag om de gemeente te wijzen op verkeersproble men in de buurt. Bewo ners van straten die willen deelnemen aan de Natio nale Straatspeeldag kun nen zich aanmelden bij stichting Kinderen Voor rang via 020-6826322. OM Middelburg vindt brommer op de weg wél prima maatregel MIDDELBURG - „Het verkeer wordt er duidelijker van dat de brommer in de bebouwde kom op de weg is gekomen." De Mid delburgse persofficier van justi tie J. Eland heeft een andere me ning dan collega's in het land. Er zijn erbij die zich mateloos hebben verbaasd dat deze rege ling er met ingang van 15 de cember is gekomen. 'Gevoelsmatig kan ik me niet voorstellen dat het een bijdrage is aan de verkeersveiligheid als brommers de weg op gaan', stelt de Zwolse officier van justitie A Durieux in 'Opportuun', het tijdschrift voor en van het Openbaar Ministerie. 'Voor een deel gaat het om oudere wegge bruikers die zich ab-so-luut on veilig voelen op de weg en liever het rijwielpad opzoeken'. S. Buist, officier van justitie in Amsterdam, vond het aanvan kelijk 'een dwaas plan' maar kwam daar later op terug. De Middelburgse vertegen woordiger van het OM gelooft heilig in het nut van de nieuwe regeling. Hij ziet het als een groot voordeel dat de bromfiet ser nu zichtbaarder is geworden voor het grote gemotoriseerde verkeer. Vooral bij het afslaan kunnen er minder snel gevaar lijke situaties ontstaan. Ook op het rijwielpad biedt de nieuwe regeling soelaas: daar is de bromfietser te snel gebleken voor het langzame verkeer. Eland ziet zich in zijn opvattin gen over het belang van de nieu we maatregel mede gesterkt door ervaringen met een proef in het oosten van het land. In die periode bleek het aantal onge lukken met bromfietsers te zijn afgenomen. Dom Het is aan de gemeenten om aan te geven waar de bromfiets wel op de weg moet en waar dat van wege de situatie ter plaatse niet verstandig is. De Middelburgse officier heeft geen signalen ge kregen dat er in Zeeland grote verschillen zouden bestaan in het beleid van de wegbeheer- ders. De Amsterdamse collega Buist noemt dat verschil in toe passing van de nieuwe maatre gel 'verwarrend voor de auto mobilist, verwarrend voor de bromfietser en desastreus voor de verkeersveiligheid'. Brom fietsers die tegen de regels in op het fietspad in plaats van op de rijbaan rijden riskeren met in gang van 1 maart een boete van zeventig gulden. De maatregel geldt niet voor snorfietsers maar voor snelle brommers. de orde rond de voetbalwed strijden. Voor het Zeeuwse korps, dat speelstad Rotterdam te hulp moet komen, is dat 10 procent, wat neer komt op 80 personen aan agenten en ander personeel. Voor Pinksteren is er alvast geen vuiltje aan de lucht. De politie Zeeland kan zich op dit als gebruikelijk drukste weekeinde van het jaar volledig concentreren op de taakuitvoe ring in eigen gewest. Plaatsvervangend korpschef F. P. Goudswaard treedt bin nenkort met zijn collega van de regio Rotterdam-Rijnmond in door Maurits Sep VLISSINGEN - Verbrugge Ter minals is aan de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost begonnen met de bouw van een opslag loods voor bosbouwproducten. Het is het eerste bedrijfspand dat aan die haven wordt neerge zet. De Scaldiahaven is aange legd door de Exploitatiemaat schappij Schelde-Maas, waarin de Zeeuwse en de Rotterdamse havens samenwerken. Verbrugge maakte juli vorig jaar bekend dat het twintig hec tare grond met zeshonderd me ter kade had gekocht aan de Scaldiahaven, met een optie op nog eens 24 hectare. In de termi nal worden bosbouwproducten overgeslagen van met name re derij Gearbulk, wereldleider in het transport van houtproduc ten. Het terrein wordt in fases be bouwd. De eerste loods, waar voor nu palen worden geheid, wordt 12.000 vierkante meter groot. Inclusief bestrating en kantoren kost de loods tien mil joen gulden. Pas als die klaar en overleg om in een zo vroegtijdig mogelijk stadium te kunnen af stemmen op welke momenten een beroep op politie-assisten- tie vanuit Zeeland zal worden gedaan. Het gaat hier om zoge naamde 'harde bijstand' in de vorm van de inzet van de Mobie le Eenheid van het Zeeuwse korps. Goudswaard gaat er zelf vanuit dat die assistentie-aan- vraag, als die al nodig mocht zijn, pas rond de kwartfinale is te verwachten. De eerste ronde bevat voor Rotterdam geen risi cowedstrijden. Het beschikbaar houden van 10 in gebruik is, vermoedelijk eind april, wordt begonnen met de tweede loods. Die krijgt dezelf de afmetingen. Afhankelijk van het groeitempo worden vervolgens nog twee loodsen gebouwd. Die worden elk 18.000 vierkante meter groot, omdat daarin ook spoor- aansluitingen komen. Boven dien vragen de producten die daar worden verwerkt meer ruimte. Het zijn kwetsbaardere goederen, zoals rollen kranten papier die per trein naar Mid den- en Zuid-Europese landen (Frankrijk, Zitserland, Italië) worden vervoerd. Verbrugge Terminals wil per jaar twee miljoen ton goederen overslaan aan de Scaldiahaven. Gearbulk is de grootste klant die het bedrijf heeft binnenge haald. Met de rederij is een con tract voor vijf jaar afgesloten. Gearbulk gaat Vlissingen ge bruiken als centrale aanvoerha- ven voor heel Europa. De over slagwerkzaamheden van Verbrugge in Vlissingen leveren 150 directe en indirecte banen op. procent van het korpsbestand voor EK assistentie hoeft niet per se in te houden dat de politie buiten de eigen provincie in ac tie komt. Dat kan net zo goed in Zeeland gebeuren als daar pro blemen ontstaan die een causaal verband hebben met het voet balspektakel. Ook is het moge lijk dat de politie Zeeland zich, ter ontlastmg van de collega's in de regio Rotterdam, tijdelijk gaat bekommeren over het ge biedsdeel Goeree-Overflakkee of verkeerstaken zal overne men. Voorts is het denkbaar dat Zeeland bijspringt met recher cheurs om het juridisch vervolg van uit de hand lopende zaken te helpen opvangen. Dezer dagen hoopt het Zeeuwse korps te vernemen wat de in Brugge te spelen wedstrijden voor politiezorg met zich mee kunnen brengen. Een zes weken durend 'verdrag van Bergen op Zoom' voorziet in de mogelijk heid dat politiekorpsen in die periode aan beide zijden van de Belgisch-Nederlandse grens wederzijdse diensten leveren. De korpsleiding wil pas de va kantiemogelijkheden voor de agenten verruimen als er meer zicht is op de plaatsen waar lan denploegen zich voor training en verblijf zullen vestigen. Vol gens Goudswaard ziet het er thans niet naar uit dat er zich ploegen in Zeeland vestigen. In de loop van februari krijgen de politiemensen duidelijkheid of en wanneer ze deze zomer verlof kunnen opnemen. De uitbrei ding van het korps met 65 agen ten komt in zoverre goed uit, dat een deel daarvan in augustus van de opleiding komt en inzet baar is om ten tijde van vakantie van collega's de lopende zaken waar te nemen. door Wout Bareman DOEL - Het Belgische Natio naal Instituut voor Radioactief Afval en Splijtstoffen (Niras) wacht al een jaar met smart op een reactie van het gemeentebe stuur van Beveren op het plan radioactief afval te bergen op de terreinen van de kerncentrale bij Doel. Volgend jaar verwacht de Belgische regering een pan klaar advies van het Niras over geschikte locaties voor de ber ging. Het Niras is al ruim twintig jaar op zoek naar die locaties. De re gering wil m 2001 weten waar berging aan de oppervlakte of in de diepe ondergrond kan plaatsvinden. Van tijdelijke berging mag daarna geen spra ke meer zijn. De Belgische rege ring heeft het plan om het radio actief afval tijdelijk op te slaan voor de duur van maximaal honderd jaar laten varen. In plaats daarvan is gekozen voor definitieve berging voor drie honderdjaar. In 1994 publiceer de het instituut een lijst met 98 mogelijke locaties en twee jaar later kan daar nogeens een lijst met dertig locaties - voorname lijk voormalige militaire domei nen - overheen. Die lijst werd na felle protesten van de bevolking als snel teruggebracht tot negen mogelijke bergingsplaatsen. Het Niras wil nu snel knopen doorhakken. In Mol-Dessel ligt immers al jaren ruim tiendui zend kubieke meter laag radio actief afval bovengronds opgeslagen. Bij de firma Belgo- process in Dessel zou nog tot ui terlijk 2005 extra afval kunnen worden opgeslagen, maar de re gering wil liever zo snel moge lijk een definitieve oplossing. Nucleaire zones Ruim een jaar geleden besloten de deskundigen van het Niras doelgerichter te werk te gaan. Ze benaderden alleen nog ge meenten, waarin zich al 'nucle aire zones' bevinden: Doel, Ti- hange, Mol-Dessel en Flerus. Met Mol en Dessel is inmiddels een overeenkomst gesloten, waarin is geregeld dat verschil lende werkgroepen met verte genwoordigers van het Niras en de plaatselijke bevolking de door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn abso luut niet gecharmeerd van de wijze waarop het bestuur van de stichting Zeeland Nazomer Fes tival meent het provinciebe stuur te moeten adviseren over de besteding van 435.000 gul den aan gemeenschapsmidde len voor culturele evenementen. Voorzitter H. van Gelder-Wig- gers van ZNF dreigde gisteren in de PZC op te zullen stappen als Provinciale Staten het subsi dieadvies naast zich neer zou leggen. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten willen juist dat het provinciebestuur geen korting van 50.000 gulden doorvoert op het budget van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat verzoek houden we ook staande", zegt cultuurwethou der J. Baart namens alle Zeeuws-Vlaamse portefeuille houders cultuur. „Het Interge meentelijk Samenwerkingsor gaan Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ) heeft niet voor niets een brandbrief geschreven aan ge deputeerde De Kok. Wordt er getornd aan de subsidie van 125.000 gulden voor het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen, dan wordt de hele opzet van ons festival geweld aangedaan. We zijn het niet eens met het ZNF- bestuur dat er middelen uit het provinciale budget vrijgemaakt moeten worden voor grootscha lige activiteiten die zij zo graag willen. Wij willen het karakter van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen zo veel mogelijk handhaven. Destijds wilden we met dit festival cultuur in de kleinste dorpen van de regio brengen, dat willen we nog steeds. Zet de provincie het mes in onze subsidie, dan rest ons niets anders dan het aantal con certen terug te brengen en dat willen we eigenlijk niet." Mes op tafel Baart betreurt het dan ook ten zeerste dat mevrouw Van Gel der met haar dreigement in feite een gesprek over het advies met het ZNF-bestuur, dan wel met de gedeputeerde cultuur onmo gelijk maakt. „Ze legtibij voor baat een mes op tafel en daar ben ik echt niet van gechar meerd. Zo ga je in Zeeland niet met elkaar om. Ik heb het advies aan de provincie nog niet onder ogen gehad. Als ik me alleen ba seer op de artikelen in de pers, dan vind ik dat de motivatie die het bestuur aanvoert om te kor- haalbaarheid van berging on derzoeken. Beveren, waarvai Doel een deelgemeente is, lie tot verbazing van het Niras a een jaar niets van zich horen Terwijl het gemeentebestuu: begin '99 toch uitgebreid were geïnformeerd over alle mogelij ke aspecten van de berging var radioactief afval. Een woord voerster van het instituut „Laat duidelijk zijn dat er zon der medewerking van de ge meente geen studie komt. W« willen de bevolking zeker niel buitenspel zetten. We wachter inderdaad al een jaar op ant woord van Beveren." Maar eer gemeentelijk woord voerdei zegt op zijn beurt: „Wij hebben al tijden niets meer van het Niras gehoord. Beveren is geen vragende partij, dus het is niet aan ons om initiatieven te ne men." Nabuurschap Met de grensgemeenten Hulst en Hontenisse is tot nu toe nooit enig overleg gepleegd over de opslag van radioactief afval in de grensstreek op de linker Scheldeoever. De ontwikkelin gen worden echter wel nauwlet tend in het oog gehouden. Een woordvoerder van de gemeente Hulst: „Wij gaan ervan uit dat we, als het zover is, op de hoogte zullen worden gebracht. Dat is een kwestie van goed nabuur schap." MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek vindt vanavond, vrijdag, een lezing plaats over het gebruik van schorplanten door de eeuwen heen. Spreker is dr. A H. L. Huiskes, die bij het Centrum voor Estua- riene en Mariene Oecologie in Yrseke betrokken is bij onder zoek naar het kweken van zout- planten. De zoute vegetatie is al duizen den jaren gebruikt om vee op te laten grazen, maar mensen ge bruiken schorplantne ook voor andere doeleinden. De lezing begint om 20.00 uur. ten op subsidies aan de regio's ten faveure van hetgeen zij wil len niet relevant. Grote spekta kels zoals voorgaande jaren in Breskens en in Hulst zijn schit terend, maar dit soort evene menten liggen toch een stuk af van wat in de oorspronkelijke opzet beoogd werd. Baart wil nu zo snel mogelijk een gesprek met cultuurgede puteerde Gert de Kok over de gerezen subsidieproblemen en de stellingname van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten in deze. Als daaraan vooraf een gesprek moet plaatsvinden met het ZNF-bestuur vindt Baart dat niet bezwaarlijk. „Als we maar op open wijze met elkaar kun nen praten." (Advertentie) MUZIEK, ZANG, DANS EN THEATER IN EEN UNIEKE COMBINATIE VAN ITALIAANSE OPERATRADITIE, SENEGALESE TRADITIONELE MUZIEK EN JAPANSE BHUTODANS. TRISTAN HONSINGER componist MOLA SYLLA tenor (senegal) HISAKO HORIKAWA bhutodans (japan) HIROKO MASAKI sopraan (Japan) ENSEMBLE o.I.v. TRISTAN HONSINGER JAN RITSEMA REGIE MUZIEKTHEATER VOOR LIEFHEBBERS MET MULTICULTURELE INTERESSE. KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG ZATERDAG 22 JANUARI 20.30 UUR toegang Donateur Nieuwe Muziek f 15 Niet Donateur NM f25 Vlaams Cultuurhuis De Brakke Grond duikt in de rivier Schelde-meander de Kramp in Vlassenbroek. door Harmen van der Werf AMSTERDAM - De Schelde, de rivier, staat de komende drie maanden op het menu van het Vlaamse cultuurhuis De Brakke Grond in Amsterdam. Letter lijk, met een Schelde-menu. Figuurlijk, met een uitgebreide expositie over de rivier en debatten over onder meer het Schelde-gevoel, archeologische vond sten, de verdieping van de Westerschel- de en een literaire avond. De tentoonstelling, De Schelde - Ver haal van een rivier, wordt vandaag (vrijdag) geopend. De bezoeker krijgt een tijdreis aangeboden. De wisselval lige geschiedenis van de Vlaams- Zeeuwse levensader wordt uit de doe ken gedaan, van 15.000 jaar geleden tot het heden. Van een oerlandschap a la het huidige Siberië tot en met de hoop op een schone Schelde nu. Voor het eerst wordt de Schelde zo in de tijd en in haar geheel (inclusief de Zeeuwse stromen) belicht. Het idee is niet van een historicus of oudheidkun dige, maar van een chemicus, Mark van Strydonck. Hij is gespecialiseerd in het dateren van archeologische vondsten en kreeg op een gegeven moment veel voorwerpen uit de Schelde. Het was een vrij willekeurige verzame ling, die door Van Strydonk is ge stroomlijnd tot een verhaal. Hij heeft dat gedaan in samenwerking met het Provinciaal Archeologisch Museum van Zuid-Oost-Vlaanderen, dat in Velzeke bij Zottegem is gevestigd. Dit museum, afgekort Pamzov, had al con tacten met De Brakke Grond. Stedentrip Zo stroomt de Schelde plotseling ook door het hart van Amsterdam. En is de expositie slechts een onderdeel gewor den van een groot Schelde-activiteiten- programma. Naar goed Vlaams gebruik is er een menu aan vastgekop peld, een culinaire stedentrip, met Gentse rauwe ham, Dendermondse Witten en Antwerps verloren brood. En veel vis, al is die niet uit de Schelde af komstig. De tentoonstelling is tot en met 26 maart gratis toegankelijk. De eerste andere activiteit is zaterdag 29 januari; het havendebat onder de titel Diepe Schelde, zieke Schelde? Jan Blomme van de Antwerpse haven, WD-Kamer- lid Jan Geluk en Bart Martens van de Bond Beter Leefmilieu maken onder anderen hun opwachting, vanaf 15.00 uur. Van Strydonck gaf donderdag bij de of ficieuze opening van de Schelde-expo- sitie alvast een voorzetje voor die dis cussie. Hij pleitte voor een echte lange termijnvisie op de Schelde. „De haven van Antwerpen is steeds noordelijker opgeschoven. Nu worden er weer nieu we havens aangelegd, waardoor mooie polders verloren gaan. De schaalver groting in de zeescheepvaart zet door. Wie zegt mij, dat de Antwerpse haven over vijftig jaar niet in de Noordzee ligt?" Gevoelig In februari vinden twee historische bij eenkomsten plaats: zaterdag 5 februa ri, vanaf 15.00 uur, een lezingenmiddag foto Jan Decreton over de musea van Antwerpen en het Amsterdams Historisch Museum en vrijdag 25 februari een archeologie- symposium over de vondsten uit de pre historie en de metaal-tijden in Schelde, Maas en Rijn. Het Schelde-gevoel staat centraal op een lezingenmiddag zaterdag 19 febru ari, aanvang 15.00 uur. Met één Vla ming, de Antwerpse Schelde-fanaat en professor Patrick Meire, en twee Ne derlanders, de Vlissingse museumdi recteur Wilbert Weber en Rijkswater- staat-medewerker (en dichter) Leo Santbergen uit Middelburg. De schrijvers Paul de Wispelaere, Wil lem van Toorn en Koos van Zomeren zijn donderdag 2 maart (20.30 uur) in De Brakke Grond, Nes 45, in Amster dam voor een literaire avond. Zij zullen verhalen over rivieren en landschappen in de literatuur. De expositie over de Schelde gaat na 26 maart naar het Archeologisch Museum in Velzeke. Volgend jaar zal die waar schijnlijk ook in Zeeland te zien zijn, in het Zeeuws Museum in Middelburg. Er wordt groot materieel ingezet bij de bouw van de opslagloods van Verbrugge Terminals. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19