Verdieping is goed voor Vlissingen Het stempel van Ruud van Meijel op de cultuur: vloek of zegen PZC Milieufederatie vindt Zeeuws convenant ongeloofwaardig zeeland 17 Staken taboe in haven van Antwerpen Kosten donderdag 20 januari 2000 door Harmen van der Werf Boos is te veel gezegd, maar teleur gesteld is vertegenwoordiger R. Restiau van het Antwerpse havenbe drijfsleven zeker. De kosten van de Westerschelde-verdieping mogen ho ger uitvallen. De noodzaak van het project staat naar zijn mening buiten kijf. „Wie dat bestrijdt, is onverant woordelijk bezig." Restiau richt zijn kritiek niet zozeer op de onderzoekers van de rekenka mers van Nederland en België. Die zullen hun werk wel goed hebben ge daan. Hij maakt zich druk over mi lieuorganisaties die het onderzoeks rapport 'misbruiken'. „Zij beseffen niet hoe belangrijk die verdieping voor de Antwerpse haven gemeenschap is, voor de bijna 60.000 mensen die hier werken. Voor de ha vens langs de Westerschelde, ook die in Zeeland, waren de verdiepingswer- ken een absolute must." Volgens de Algemene Rekenkamer en het Rekenhof van België kost de ver dieping 70 tot 200 miljoen gulden meer dan is geraamd. De oorspronke lijke begroting beliep ongeveer 500 miljoen gulden. Al dat geld is volgens Restiau goed besteed. „De verdieping van de Westerschelde was noodzakelijk om de concurren tiepositie van Antwerpen veilig te stellen. Om mondiaal als haven een rol te kunnen blijven spelen. Tegen die achtergrond zijn de kosteno ver schrij dingen vrij marginaal." Restiau heeft nog geen kennis kunnen nemen van het officiële onderzoeks rapport. Hij heeft uit de pers verno men dat met name het ruimen van scheepswrakken veel duurder wordt. „Die wrakken hadden", veronderstelt hij, „toch geborgen moeten worden." In tegenstelling tot de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en haar Vlaamse partner Bond Beter Leefmilieu (BBL) legt de bestuurder van havenvereni ging AGHA het rekenkamer-rapport eerder positief uit. „Straks, bij een volgende verdieping speelt die onze kere kostenpost van wrakkenberging geen rol meer. De wrakken zijn dan immers geborgen." Voor een kosten-baten-analyse van een volgende verdieping, waar Vlaan deren op aandringt, is Restiau dan ook niet bang. Die zal zonder meer gunstig uitpakken, is zijn stellige verwach ting. Natuur De ZMF en BBL kijken daar heel an ders tegenaan. Zij zien in het rekenka mer-rapport volop munitie om een nieuwe ingreep in de natuur van de Westerschelde te torpederen. De noodzaak is, aldus beide milieuorga- f 11 f mvaMWMBs .O 1 8. De wrakkenopruiming in de Westerschelde is stukken duurder dan was begroot. nisaties, ook afgenomen, omdat in Vlissingen-Oost een grote container- terminal komt van het Antwerpse Hessenatie. Vlissingen kan zich in de ogen van de milieubeweging tot voorhaven ont wikkelen van Antwerpen. De grootste containerschepen hoeven dan niet meer over de hele Westerschelde te va ren. „Te simpel", reageert Restiau. „Ik ben er gelukkig mee dat havens hun kerk toren-mentaliteit verlaten. Dat de Rotterdamse haven ook deelneemt in de containerterminal in Vlissingen, maar een volgende verdieping is even eens nodig voor Vlissingen. Er is ge lukkig sprake van een groeiende lots verbondenheid." Net zo goed als Restiau laat de Zeeuw se PvdA-gedeputeerde G. de Kok zich niet zenuwachtig maken door de re kenkamer-studie. Hij draagt verant woordelijkheid voor de uitvoering van binnendijkse natuurherstelpro- jecten vanwege de lopende verdie ping. Zeeland heeft daar 49 miljoen gulden voor 'gekregen'. De kritiek van de rekenkamers op het natuurherstel-programma is niet mals. Door de verdieping gaan schor ren en slikken aan de rand van de Westerschelde verloren, omdat de vaargeul dieper wordt. Om dat te compenseren heeft Vlaanderen 44 miljoen gulden aan Nederland be taald. En Nederland legt daar zelf 22 miljoen gulden bij. Dat geld wordt, volgens de reken meesters in Brussel en Den Haag, 'in belangrijke mate niet besteed aan na tuurprojecten die direct samenhan gen met verlies aan natuurwaarden als gevolg van de verdieping'. Een in houdelijke beoordeling van projecten op dat punt heeft niet plaatsgevon den. En verschillende projecten die in het kader van de verdieping worden uitgevoerd, waren al lang gepland. Zoals het herstel van kreken in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. „Niks nieuws", oordeelt gedeputeer de De Kok kort maar krachtig. „Ge makshalve zijn de rekenkamers de voorgeschiedenis vergeten. Iedereen weet toch dat grootschal ig natuurher- stel langs de Westerschelde onhaal baar is gebleken." Waarmee hij verwijst naar de faliekant mislukte discussie over ontpoldering, om nieu we schorren te maken door polderge bieden terug te geven aan de Wester schelde. Het zit De Kok van de andere kant ook niet lekker dat het natuurherstelpro- gramma ietwat mager is. „Het is een compromis wat er nu ligt. Ik wil gaan kijken of het mogelijk is alsnog meer projecten te verwezenlijken, projec ten die zoveel mogelijk in relatie staan tot de Westerschelde.Hij wil dat heel zorgvuldig doen, door een rondje te maken langs alle partijen die bij de Westerschelde betrokken zijn. GroenLinks-Kamerlid H. van der foto Ruben Oreel Steenhoven juicht dat toe. Hij heeft een debat aangevraagd over het re kenkamer-rapport. De commissie rijksuitgaven gaat er eerst naar kij ken. Van der Steenhoven maakt zich met name druk over de kritiek van de rekenkamers op het natuurherstel- programma. Hij verwacht dat de Tweede Kamer er begin februari over praat. Vooral de discussie over de (onmoge lijkheid een goed natuurherstelpro- gramma uit te voeren, kan wel eens van invloed zijn op de besluitvorming over een volgende verdieping. Dit komt omdat het Westerscheldebek- ken als natuurgebied steeds meer in beeld komt. De Europese Commissie heeft niet voor niets in 1998 aan Verkeer en Wa terstaat gevraagd of Nederland vol doet aan de Europese Habitatrichtlijn die voor delen van de Westerschelde geldt. Die procedure loopt. Geld zal bij grote infrastructurele werken als de verdieping nooit het probleem zijn. Bovendien, de verdie ping is nog een koopje vergeleken met een project als de Betuwelijn, waar van de kosten ondertussen zijn opge lopen tot 9,3 miljard gulden. Kip levend gedumpt in container SEROOSKERKE (W) - Medewerkers van Vogel- en Egeloj vang De Mikke in Middelburg hebben woensdagmiddag een kadavercontainer op de milieustraat in Serooskerke e« levende kip gevonden. „We vermoeden dat iemand de kip s; men met dode dieren heeft weggegooid", zegt Coby Louwen van De Mikke. „We begrijpen niet dat iemand zoiets ks doen.De kip is opgenomen in de vogelopvang en mag daar c rest van haar dagen slijten. Opleiding bloemschikken in Goes GOES - Opnieuw heeft het Groen College in Goes een nieuw opleiding binnengehaald. Met ingang van het nieuwe schoo! jaar mag de school beginnen met een middelbare beroepsoj leiding bloemschikken en -binden. Het was al mogelijk zo' opleiding te volgen in het kader van het leerlingstelsel. N komt daar een normale dagopleiding bij, bedoeld voor leei lingen uit het vmbo. Ze moeten er wekelijks vier dagen voc naar school en een dag stage lopen. Zeeuwse leerlingen di zo'n opleiding willen volgen, zijn nu nog op Breda aangewe zen. Tijdens de open dagen van het Groen College, op 2 en 5 f« bruarikan informatie over de nieuwe opleiding woorden inge wonnen. Politie flitst 53 bestuurders op A58 KRABBENDIJKE - De politie heeft, samen met Rijkswater staat, woensdag opnieuw een grootscheepse verkeerscontrol op de A58 gehouden. Van de 3090 voertuigen die tussen 9.0 en 15.30 uur passeerden, reden er 53 te hard. De hoogste snel heid die werd gemeten bedroeg 153 kilometer per uur, terwi; 120 kilometer per uur de limiet is. Sinds deze week wordt oo op de A58 intensief op snelheid gecontroleerd. Groen College op video en cd-rom GOES - Het Groen College in Goes heeft een videofilm en eei cd-rom vervaardigd die de opleidingsmogelijkheden van d school in beeld brengen. De media zijn bedoeld voor leerlin gen in de hoogste klassen van de basisschool, en voor hun ou ders. Ze bieden een indruk van de vmbo-opleidingen, di' variëren van akkerbouw tot dierverzoring, en van mogelijk heden om door te stromen naar middelbare beroepsopleidin gen. Elke basisschool in Zeeland krijgt zo'n videoband en cd rom in de bus. Voor geïnteresseerde ouders zijn extra exem plaren van de cd-rom beschikbaar. Vrijdag worden de eersti exemplaren officieel overhandigd aan vertegenwoordige Kees Korstanje van de basisscholen op Walcheren. Dat ge beurt tijdens een bijeenkomst in het Vlissingse gemeentehuis Fracties tegen opwerken kernafval DEN HAAG - Het stoppen met de opwerking van kemafva uit de Nederlandse kerncentrales is voor minister A Jorrits- ma van Economische Zaken een brug te ver. De kosten die zi schatte op 425 tot 625 miljoen gulden, zijn volgens haai 'maatschappelijk onverantwoord.' PvdA GroenLinks, D6( en SP drongen woensdag in de Tweede Kamer aan op stopzet ting van de opwerking in Engeland en Frankrijk. Opwer kingsfabrieken zijn grote milieuvervuilers, stelden zij, en zi; produceren plutonium waarvoor nauwelijks afzet is. De reactie van Jorritsma kon de woordvoerders van de viei partijen niet overtuigen. Zij twijfelden aan de berekening var de minister. Het openbreken van opwerkingscontracten kos1 25 tot 225 miljoen gulden, aldus Jorritsma, en in Borssele is een aangepast opslaggebouw voor niet-opgewerkte splijt stofstaven nodig. Kosten: 400 miljoen gulden. Later komt de Tweede Kamer hierop terug. GroenLinks-Ka merlid M. Vos wil in elk geval inzicht hebben in de opwer kingscontracten van de elektriciteitsbedrijven. Die zijn ge heim. door Richard Hoving ANTWERPEN - Het personeel van het Havenbedrijf Antwer pen dient zich voortaan twee keer te bedenken alvorens er stakingsacties worden afgekon digd. De directie van het haven bedrijf en de vakbonden hebben afspraken gemaakt over de wij ze waarop sociale onvrede van nu af wordt geuit. Stakingen zijn uit den boze en mochten ze toch uitbreken, dan moeten de havendiensten in ieder geval met een miminimale bezetting blijven draaien. De afspraken over stakingsac ties - en vooral het voorkomen daarvan - zijn vastgelegd in de haven-CAO voor de periode 2000-2001. Volgens zowel de bonden als vertegenwoordigers van het havenbedrijf gaat het om een unieke clausule. De vak bonden maken zich voortaan sterk om arbeidsconflicten te vermijden die kunnen leiden tot het platleggen van de haven. In ruil voor die positieve opstelling is het havenbedrijf bereid te al len tijde open kaart te spelen te genover de bonden en hen alle nodige informatie over de be drijfsvoering ter beschikking te stellen. Spontane acties van het haven personeel zijn voortaan taboe. Zodra zich conflicten voordoen, dient direct overleg gepleegd te worden. Leidt dat niet tot een oplossing, dan wordt een be middelaar ingeschakeld. Aan het stakingsrecht wordt overi gens niet getornd. Leidt een ar beidsconflict uiteindelijk tóch tot een staking, dan blijven de betrokken diensten (sluizen, havenslepers etcetera) met een minimale bezetting doox-wer- ken. Op die manier wordt voor komen dat de concuiTentieposi- tie van de haven van Antwerpen wordt aangetast. Gelukkig Vooral havenschepen baron Leo Delwaide klaagde in het recente verleden steen en been op mo menten dat stakers de sluizen barricadeerden of op andere manier de haven lam legden. Op zulke momenten weken veel schepen direct uit naar andere west-Europese havens. Delwai de noemde dat 'de doodsteek' voor 'zijn' haven. Delwaide toont zich nu een meer dan ge lukkig mens. „Deze CAO is een fantastische illustratie hoe alle betrokkenen binnen het haven bedrijf zich samen sterk willen maken voor een verdere uit bouw van de haven. Ik vind dit werkelijk heel indrukwek kend." doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Over coördi nator Ruud van Meijel van de Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) lopen de meningen in Zeeland uiteen. De één noemt hem een spin in het web van de Zeeuwse cultuur, de ander ziet hem als een arrogante cultuur paus. Volgens de gedeputeerde van cultuur 'durft hij zijn kop boven het maaiveld uit te ste ken', volgens menige festivalor ganisatie waant hij zich 'een beetje Jezus'. Is Van Meijel nu een zegen of een vloek voor de Zeeuwse cultuur? Hij is geboren in Clinge. Hij volgde de hogere hotelschool in Den Haag om na enkele leiding gevende functies in het hotel wezen directeur te worden van Bohemen Resorts, een organisa tie met plannen voor vakantie parken in Vaals en Haamstede. In 1993 vroeg de provincie hem het Zeeuwse Mondriaanjaar te organiseren. Het succes daar van effende Van Meijels pad in Zeeland. Hij nam de coördinatie op zich van de Zeeland Nazomer Festivals (toen nog Zeeland Cultuuimaand) en zijn tegen woordig vanuit Bergen op Zoom opererende bureau Spitsbergen begeleidde verschillende orga nisaties en coöi-dineerde tal van manifestaties in Zeeland. Zo adviseerde Van Meijel het Zeeuws Museum, De Vleeshal in Middelburg en was hij mede-or ganisator van de Wim Riemens- manifestatie en de beeldenten toonstelling Het betoverde- plein. Bij de Zeeland Nazomer Festi vals gaat jaarlijks ongeveer twee miljoen gulden om. Daar van is zes ton provinciegeld. Het grootste deel van de sponsoring woi-dt door Van Meijel bij elkaar gepraat. „Ruud drukt een be hoorlijke stempel op de Zeeland Nazomer Festivals", zegt voor zitter Mineke van Geldei-Wig- gers. „Hij doet de administratie, initieert nieuwe projecten, on derhoudt de contacten met de festivalorganisaties, onder steunt de festivals, doet de pro- motie, de publiciteit en de fond senwerving." Verwarring Als adviseur praat Van Meijel wel mee over de inhoudelijke kwaliteit van festivals, maar het uiteindelijke oordeel moet hij overlaten aan het ZNF-bestuur. Dat roept wel eens verwarring op, aangezien Van Meijel degene is die hierover namens zijn be stuur met de festivalorganisa ties communiceert. Dat nu, doet hij volgens velen niet goed. Zijn 'arrogantie' en 'betweterigheid' doen velen vermoeden dat hij persoonlijk de kwade genius is achter negatieve beslissingen over subsidie-aanvragen. Wie zijn oor te luisteren legt bij de organisaties die in de loop der jaren uit de Zeeland Nazomer Festivals zijn gestapt, danwel geduwd - Waterland Cultuur land, Jazz by the Sea, het Ka mermuziekfestival, het Festival van Zuid-Beveland, Muziek Monumentaal, het Gezelschap van de Zee - hoort steeds dezelf de geluiden. De communicatie deugt niet. „De verhoudingen zijn verstoord", zegt interimdi recteur Walter de Clercq van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren. „Ik hou van open com municatie, maar dat moet van twee kanten komen." Jacques Boonman van het Festival van Zuid-Beveland: „Van Meijel is behoorlijk autoritair. Alleen hij weet het. Hij gaat voorbij aan de mening van anderen. Alles gaat verschrikkelijk van bovenaf. Het bestuur oordeelt maar het overlqg gaat via Van Meijel. Die is daai'voor niet de meest aange wezen figuur." Ria Geluk van Muziek Monumentaal spreekt van een 'koele kille manier van benaderen, absoluut onder de maat'. „Het lijkt wel of je in het leger zit. Bij monde van Van Meijel zet het ZNF-bestuur zich op een voetstuk. Zij zullen wel bepalen wat goed is voor Zee land." Johan Jacobs van het Kamer muziekfestival denkt dat niet het ZNF-bestuur maar Van Meijel 'de dienst uitmaakt' en noemt zijn stijl van communice ren 'niet fijn', maar benadrukt dat het werk van de ZNF-coör- dinator 'goed' en duidelijk is. „Hij heeft een bepaalde visie en een opdracht. Men weet wie hij is. Als je naar Shell gaat, weet je dat er benzine uit de slang komt, als je bij een vioolbouwer als ik komt, weet je dat je een strijkin- sfrument kunt laten maken en als je bij Van Meijel komt, weet je dat hij sponsors kan vinden voor culturele mega-voorstel- lingen." Maar de ZNF 'legt de lat te hoog', meende het bestuur van Jazz by the Sea Domburg vorig jaar. Programmeur Douwe Mul der wijt dat aan Van Meijel. „Hij heeft een hoop dingen heel knap op poten gezet, maar hij grijpt enorm hoog en dan gaat hij van de toren blazen. Hij voelt zich een beetje Jezus. Wat hij op bouwt, verpest hij vaak weer door zijn arrogante gedrag. Hij bemoeit zich met allerlei din gen, wil er van alles doordruk ken en dat op een manier die je haren te berge doen rijzen. Je hoort mij niet zeggen dat hij een vloek is voor de cultuur in Zee land, maar ook zeker geen ze gen." Types Een zegen, dat is Van Meijel juist wél, vindt gedeputeerde Gert de Kok van cultuui-. „Ik vind dat hij veel voor elkaar heeft gebokst in Zeeland. Men sen die op het gebied van cul tuur hun vak zo goed verstaan zijn hier niet dik gezaaid. Ik heb geleerd dat in de culturele we reld heel wat uitgesproken ty pes rondlopen. Het lijkt me niet terecht Van Meijel daar als een negatief voorbeeld uit te lich ten. Het is ook weer zo Zeeuws om iemand die boven het maai veld uitkomt meteen een koppie kleiner te maken. Ik wens daar niet aan mee te doen." GOES - Het Zeeuwse convenant voor werkgelegenheid, duur zaamheid en bereikbaarheid dat maandag in Middelburg zal worden ondertekend, is een gro te misser. De afspraken tussen de overheden en de sociale part ners zijn 'nietszeggend' en 'on geloofwaardig', vindt Tj. van Mierlo van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Het convenant heeft volgens Van Mierlo geen enkele meer waarde. „Het is staand beleid. Oude wijn in nieuwe zakken." Een duidelijke doelstelling over het terugdringen van de druk op het milieu ontbreekt, stelt de ZMF-coördinator vast. De pas sage dat 'economische groei en vermindering van de milieu druk kunnen samengaan', gaat de ZMF niet ver genoeg. „Eco nomische groei of niet, de diuk op het milieu moet naar bene den." In het Convenant Zeeland ma ken provincie, gemeenten, werkgevers- en werknemersor ganisaties afspraken over het bestrijden van werkloosheid, duurzaamheid en bereikbaar heid. Alle partijen beloven te investeren in scholing en het imago van de industrie te verbe- (Advertentie) teren. Om Zeeland bereikbaar te houden, moet fors worden ge ïnvesteerd in infrastructuur. Van Mierlo twijfelt aan de be reidheid van werkgevers om in te zetten op duurzaamheid. Op merkingen van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging over de Klimaatnota van het ka binet en de discussie over de ba lans tussen economische groei en milieudruk maken het plei dooi voor duurzaamheid er niet geloofwaardiger op, meent de ZMF-coördinator. Het convenant zoals dat in bij zijn van staatssecretaris G. Ybe- ma van Economische Zaken wordt ondertekend, is volgens Van Mierlo een 'haastklus' ge weest. Om onduidelijke reden was er de pi-ovincie veel aange legen om handtekeningen onder een afspraak te zetten.Van Mierlo heeft een paar keer met vertegenwoordigers van de pro vincie rond de tafel gezeten. Het bestuur van de milieufederatie heeft uiteindelijk besloten af te haken, zegt hij. De vrijblijvend heid van de afspraken en het ontbreken van een duidelijke keuze voor absolute ontkoppe ling (los van de economische groei moet de milieudruk naar beneden), waren doorslagge vend voor de beslissing van het ZMF-bestuur. i Ruud van Meijel foto Willem Mieras Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 103-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17