Raddraaiers Moerschans zitten vast Geknipt voor elkaar Nieuwe strategie voor Kanaalzone hartje Huist met Morres verbinden Oostburg denkt al aan uitbreiding bedrij yenterrein zeeland Axelse Vlakte wordt speerpunt in marktpoUtiek havenschap OlltletdOFp moet Motorclub BMW denkt al aan ledenstop woensdag 19 januari 2000 door Wout Bareman en Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports ont wikkelt een nieuwe visie voor de huidige en toekomstige indu strieterreinen in de Kanaalzo ne. Die visie moet de grondslag vormen voor een aangepast en doelgerichter acquisitie-en marketingbeleid. Daarbij krijgt de ontwikkeling en inrichting van het havengebied Axelse Vlakte/Autrichepolder bij Westdorpe bijzondere aan dacht. Zeeland Seaports heeft inmiddels mensen vrijgemaakt die zich vooral met de Axelse Vlakte gaan bezighouden. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter D. Bruinooge: ,,We zijn volop bezig onze promotie- en acquisitieaanpak te wijzi gen. We moeten beter op de marktsituatie inspelen. Het ha venschap was een wat veramb- telijkte organisatie die onvol doende reageerde op de marktontwikkelingen. Binnen de organisatie maken we nu een ommezwaai naar een nieuwe marktstrategie." Het havenschap gaat in de toe komst veel doelgerichter de boer op. Met het oog daarop wordt nu een sterkte-zwakte- analvse opgesteld van de terrei nen die het havenschap in be heer heeft of krijgt. In het laat ste geval gaat het om de westelijke kanaaloever bij Ter- neuzen, die met name haven schapsbestuurder burgemees ter R. Barbé van Terneuzen grote kansen toedicht. Barbé denkt dat het gebied tussen Sluiskil en Dow de komende ja ren de beste ontwikkelingsmo gelijkheden biedt, zeker als de terreinen worden aangeboden aan bedrijven die eventueel in samenwerking met Dow activi teiten willen ontplooien. Glastuinbouw Binnen het havensehapsbe- stuur is burgemeester J. Lonink van Sas van Gent overigens niet zo'n voorstander van een snelle ontwikkeling van de westelijke kanaaloever. Lonink vindt dat de aandacht van het haven- schapsbestuur vooral uit moet gaan naar de ontwikkeling van de Axelse Vlakte/Autrichepol der. Voor dat gebied hebben zich In de Braakmanhaven in Terneuzen wordt gebaggerd met het oog op de aanleg van een containerterminal. Het is mogelijk in een later stadium de diepgang daar op zestien me ter te brengen. foto Charles Strijd de afgelopen jaren wel belang stellenden gemeld, maar die contacten resulteerden niet in contracten. Lonink is voorstander van een gerichte acquisitie van het ge bied. ,,Het moet mogelijk zijn bedrijven aan te trekken die profijt kunnen halen uit de aan wezigheid van Hydro Agri (warmtekracht) en Dow in de omgeving. Delta Nutsbedrijven heeft plannen en de glastuin bouw zou - in beperkte omvang - ook in het gebied terecht kun nen." Voor die glastuinbouw is ook Barbé te vinden. Lonink wil verder dat het ha venschap snel besluit om nabij de Axelse Sassing een logistiek centrum in te richten voor de binnenvaart. Bruinooge voelt daar voorlopig niets voor. „Lo nink kan dat wel willen, maar moet die zaak eerst maar eens aankaarten binnen het haven- schapsbestuur. Ik denk dat we eerst de vraag van marktpartij en moeten afwachten. Onlangs was er een partij die zich aan diende voor de Axelse Vlakte, maar wel een diepgang van zes tien meter eiste. Dat kunnen we achter de huidige zeesluis, met een maximum diepgang van 12,25 meter natuurlijk nooit bieden; dat is het probleem Daarentegen hebben wij als Zeeland nog het voordeel dat we - in tegenstelling tot de Vlaamse havens - twee havengebieden (Sloe- en Braakmanhaven) ach ter de hand hebben met die ver eiste diepgang. Wat de nieuwe zeesluis betreft: ik ga eivan uit dat die er over vijf jaar ligt. Daarmee kunnen wij dan ook ons voordeel doen." Lonink vreest echter dat die nieuwe zeesluis en de kanaal verdieping nog zeker twintig jaar op zich zullen laten wach ten. Volgens hem een reden te meer om de Axelse Vlakte/Autrichepolder met een doelgericht beleid min of meer autonoom te ontwikkelen. Bruinooge deelt die visie, maar MIDDELBURG - De Zeeuwse BMW-motor- club, die in juni '99 werd opgericht, is in een half jaar tijd zo gegroeid dat er over een tijde lijke ledenstop wordt nagedacht. De activitei ten voor dit jaar beginnen 16 februari met een theorietest. Vervolgens staan op het programma: een be zoek aan de motorbeurs in Utrecht (3 maart); de open clubrit voor BMW-rijders in Zeeland; tochtje naar de Moezel (30 april tot 6 mei); een korte namiddag-avondrit met barbecue op 3 juni en de TT in Assen op 23 juni. Verder: 27 au gustus een clubrit, gevolgd door een rondje Walcheren (3 september), een weekend Lim burg (8,9 en 10 september), een clubrit op 1 ok tober, een bezoek aan de RAI op 20 oktober en een oliebollenrit op 16 december. Wie wil meedoen aan de open clubrit en nog geen lid is, moet zich vooraf opgeven (0118- 616480, van.duin@hccnet.nl). Het vertrek isop zondag 9 april om 12 uur vanaf sportpark Scheldeveste, Nieuwsluisweg 1 in Breskens. is optimistischer. Hij verwacht dat de contacten met het Oos tenrijkse bedrijf Wiget binnen een maand met succes kunnen worden afgerond. In dat geval zou Wiget ruim twee hectare aankopen voor de vestiging van een productiebedrijf voor bulk goederen, met een optie voor nog eens een kleine zeven hecta re. Het nieuwe bedrijf levert een in vestering op van dertig miljoen gulden en biedt werk aan twin tig mensen. Met een tweede - ze ker zo'n goede- partij zijn volgens Bruinooge de onder handelingen in het eindstadi um. „Gaat het allemaal door, dan zit er schot in de ontwikke ling van de Axelse Vlakte." Hij verwacht ook nieuwe activi teiten bij de Braakmanhaven, waar de aanleg van de contai nerterminal in volle gang is. In een later stadium zou de diep gang daar ook op zestien meter moeten worden gebracht." door Barend Pelgrim HULST - De aanleg van een fa briekswinkelcomplex ofwel factory outletcentrum in Hulst heeft vergaande gevolgen voor de omgeving van het Stations plein. Projectontwikkelaar Trammell Crow Nederland (TCN) wil in samenwerking met de gemeente een terrein van veertien hectare tussen de Absdaalseweg, Rijksweg N6Ö en het Havenfort tot ontwikke ling brengen. Het outletdorp moet een aantrekkelijke verbin ding gaan vormen tussen Mor res en de binnenstad, met een nieuwe brug over de Oude Vaart. Het winkelend publiek kan in de toekomst vanaf de Gentse straat, langs het vernieuwde Oranjebolwerk, via het Haven- fort een doorsteek maken naar het outletdorp. Tussen het out- letgebied en het Havenfort loopt het afwateringskanaal tussen de Buitenvest en het Groot Eiland en daar moet de nieuwe brug komen. TCN vindt dat het zogenaamde merken- dorp in Hulst moet komen door de reeds bestaande traditie van kooptoerisme. In een uitge werkte motivatiestudie van de outletplannen staat dat Outlet Village Hulst zal fungeren als het ontbrekende stuk tussen Morres Meubel en de historische b innenstad van Hulst. Verder constateert de ontwik kelaar dat de bestaande winkel- structuur geenhinder zal onder vinden van het project. Volgens berekeningen zal een outlet dorp één miljoen extra consu menten aantrekken. TCN ver wacht dat er van dit aantal klanten ruim 400.000 ook een bezoek aan de binnenstad en Morres brengen. De projectont wikkelaar mikt op een verzor gingsgebied rond Hulst, waar binnen onder meer Gent, Antwerpen, Vlissingen, Goes, Middelburg, Breda en de omge ving Rotterdam-Dordrecht. Arbeidsplaatsen In de eerste ontwikkelingsfase wordt ongeveer 12.000 vierkan te meter winkeloppervlak ge bouwd. Later wordt dat uitge breid tot 20.000. De eerste fase van de outlet betekent een eco nomische impuls van 58 miljoen gulden, die in de verdere ont wikkeling oploopt tot 96 mil joen. De nieuwe bedrijvigheid levert in eerste instantie 275 ba nen op en na voltooiing rekene; gemeente en TCN op ongevea 440 arbeidsplaatsen. Van de merkenwinkels met afi geprijsde artikelen komen in dj binnenstad enkel 'pilotstoresj maar het outletcomplex situeeit zich grotendeels parallel aan dj Absdaalseweg. Daar dient eej wandel-winkelstraat met dij verse panden te komen. TCfl heeft in Hulst zeker niet de in tentie alle zaken onderdak tj brengen in één groot complej Achter de bebouwing moet ee: zogenaamd parkeerbos kome: met een uiteindelijke capacitei voor ruim 1300 auto's en busser Om het complex een verzorg uiterlijk te geven wil de project ontwikkelaar vermijden dat d eenreusachtige asfaltvlaktj ontstaat. Dijk Volgens een regelmatig rast^ zullen bomen worden geplan en het parkeerterrein zal wob den omzoomd door een dijk vaj anderhalve meter hoog. Tussej Moires, binnenstad en Outld Village Hulst zullen bezoeken worden getransporteerd mé toeristisch pendelvervoer (bus jes of een treintje). Wat er gad gebeuren met de bestaande de tailhandel op het Stationplein i nog niet duidelijk. Volgend] week presenteert TCN tekeniri gen van de Vlaamse architect J| Crépain, die meer klaarheij bieden over de invulling rond om Edah-winkelcentrum, Boe renbond en garage Van der Poe Projectleider I. Hendriks hoop dat de opzet, zoals voorgestel! door TCN, het provinciebestuu zal overtuigen om voor Hulst tj kiezen bij de toewijzing van eei outletcentrum. Hendriks ven wacht geen grote problemei met de verkeersafwikkeling bi de komst van een merkendorp Rotondes op de kop van di Absdaalseweg en een tunnel bi Morres zullen soelaas biedei voor verkeer vanuit Belgié Hendriks wijst er voorts op dd studiebureau Arcadis heeft be rekend dat bij aanleg van dezj voorzieningen de huidige ven keersstroom zelfs mag verdub beien. Oostburgse school straks van stinkende container af OOSTBL'RG - Stank in de school, te weinig berging voor fietsen en een vloer bedekking die al maar vuiler wordt. Deze pro blemen zijn voor de open bare basisschool in Oost- burg binnenkort verleden tijd. De gemeente trekt bijna 55 mille uit om de nood te lenigen. Momenteel wordt het vuil nog opgeslagen in een 1100 liter container, die ter voorkoming van brandstichting en ander ongemak, in de hal van de school is geplaatst. Vol gens het college een 'zeer onhygiënische situatie'. Voorts is de fietsenberging niet berekend op het hui dige aantal leerlingen, doordat de openbare school is uitgebreid van zes tot negen klassen. Daarnaast kent het schoolplein in de oor spronkelijke indeling een aantal onverharde speel hoeken. Ze worden door de leerlingen echter veel gebruikt, zodat die gere geld met vuile kleren het schoolgebouw in rennen. De daardoor ontstane verontreiniging van het tapijt is het personeel een doorn in het oog, aldus het college. Een bedrijfsbureau kwam met een plannetje om het ongerief te lijf te gaan: het probleem met de vuilcon tainer wordt de wereld uit geholpen door het creëren van een buitenberging, waarin de container wordt neergezet. Hekwerk Een stuk grond achter de huidige fietsenberging wordt bestraat en afgeslo ten door een hekwerk, zo dat er meer mogelijkheid voor fietsenstalling wordt geschapen. Ook de onver harde speelhoeken wor den belegd met tegels. Aannemer Vermeulen kan de aanpassingen tegen het laagste tarief bewerkstel ligen, en heeft van de ge meente opdracht gekre gen ze uit te voeren. De commissie financiën vergadert over de voor stellen op 28 januari om 14.00 uur door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het Oostburgse echtpaar Bruggeman-Steurrijs is zowel geknipt voor, als dóór elkaar. Piet (87) en Marie (84 in de regio bekend als de heren- en da- meskapper, vierden dinsdag hun zestigste huwelijksdag in Verzorgingscentrum De Burght in Oostburg. Piet, geboren in Sluis, heeft jarenlang zijn eigen kapsalon 'Figaro' gehad in Oost burg. Daar leerde hij, de uit Terhofstede afkomstige, Marie kennen die als dames kapster bij hem in de zaak kwam werken. Zoon Ben vond het wel handig dat zijn ou ders beide in het kappersvak zaten. „Als het bij de herenkapper te druk was, sprong ik gewoon bij de dames naar bin nen." De twee kleinkinderen worden niet meer door opa en oma geknipt, want zij wonen in Middelburg. Hoewel de naam van de kapsalon anders deed vermoeden, was het echtpaar niet bepaald gek van opera's. Van toneel daarentegen des te meer. Beiden waren actief lid van Toneel vereniging De Rederijkers, waar Piet zelfs nog voorzitter van was. Vanzelfsprekend zagen de acteurs er, wat betreft de coupe, altijd piekfijn uit. Behalve over het haar, bekommerde Piet zich ook jarenlang over de look van Sinterklaas. Als grimeur zorgde hij ervoor dat de baard goed bleef plakken. In hun vrije tijd trok het echtpaar gere geld richting Limburg of Luxemburg om daar te kamperen, maar al gauw werd de caravan ingeruild voor een verblijf in een luxe pension, meestal in Duitsland. Na de verkoop van de salon verhuisde het echt paar naar Sluis en sinds twee jaar wonen Piet en Marie in De Burght. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg denkt aan uitbreiding van het bedrijventerrein Stam- pershoek in Oostburg. In ander half jaar tijd is de gemeente er in geslaagd zeventig procent van het terrein te verkopen aan of te reserveren voor geïnteresseerde bedrijven. Op dit moment is nog 2,5 hectare beschikbaar. De komende tijd vestigt zich een tiental bedrijven op Stampers- hoek. Het gaat vooral om ver plaatsingen vanuit andere kernen in West-Zeeuws-Vlaan- deren. maar soms om een nieuwkomer, zoals het Brabant se constructie- en ingenieurs bureau Verzantvoort uit Rosmalen, dat met vier of vijf personeelsleden naar Oostburg komt. Autobedrijf De Bliek is inmid dels begonnen met bouwen en autohandelaar De Ree uit Bres kens is dat binnenkort van plan. In dezelfde branche zit ook Kant-Volvo, die bijna klaar is met de nieuwbouw, terwijl Rijk Groenvoorziening een vergun ning heeft om te kunnen gaan bouwen. Keukeninrichter ron- kelaar uit Zuidzande heeft plannen om een loods en be drijfswoning neer te zetten en Staelens uit Eede wil op Stam- pershoek een onbemand benzi nestation neerzetten. De Boe renbond kan elk moment met bouwplannen bij de gemeente aankloppen. Verder gaat in april de milieustraat van de ge meenten Oostburg en Sluis- Aardenburg open Verstraeten Verbrugge uit Waterlandkerkje wachten een uitspraak van de Raad van State af, voordat zij verhuizen. De gemeente houdt de grond voor het bedrijf gere serveerd. Kandidaten F. van den Hemel van de ge meente Oostburg zegt dat er nog twee serieuze kandidaten zijn, maar wil deze nog niet noemen. Serieuze plannen zijn er ook voor een bedrijfsverzamelge bouw, dat onderdak moet bie den aan twee tot drie beginnen de of kleine bedrijven. Voor deze bedrijven is de stap naar een ei gen kavel en een zelf te bouwen kantoor of werkplaats nog te groot. Volgens Van den Hemel bestaat er vraag naar een derge- lijke voorziening en worden de komende maanden dan ook ge bruikt om te onderzoeken welk) concrete vraag er ligt. Op ter mijn is ook de Deltahoek i' Breskens in beeld voor een be drijfsverzamelgebouw. Het bedrij fsverzamelgebouv op Stampershoek wordt neerge zet door een marktpartij, die er varing heeft in de verhuur va1 bedrijfspanden. Van den Hemt wil ook de naam van deze partj nog niet bekend maken. ,,D; grond is al aangekochtmen ka snel beginnen." Het feit dat Stampershoek in re latief korte tijd vol loopt, wil d manager economische ontwik keling in de gemeente niet toe schrijven aan zijn benoeming twee jaar geleden. Volgens hen houden de jongste ontwikkelin gen eerder verband met een ver anderingsproces op he gemeentehuis, waarbij alle af delingen betrokken zijn. Pro jectgroepen zijn in het leven roepen die ervoor moetei zorgen dat de gemeente snelle op aanvragen kan reageren, „Het is efficiënter gewordei naar klanten toe." Musical te zien in Nieuwvliet NIEUWVLIET - In dorpshui De Heerlijckheit in Nieuwvlië worden op vrijdag 28 en zater dag 29 januari weer de jaarlijk se Bonte Avonden gehouden. Het Bonte Avond-comité heef voor deze gelegenheid de musi cal 'De kleine Johannes' ingë studeerd. Alle leeftijdsgroepet werken mee aan deze musicdi naar het boek van Frederik vaj Eeden. Tussen de bedrijvel door vindt een verloting plaats Op zaterdag is er na afloop wee live-muziek. Kaarten kunne op zaterdagmorgen 22 januai tussen 11 en 12 uur afgehaal worden in het dorpshuis. Beid avonden beginnen om 19.30 uur Scholiere meldt mishandeling MIDDELBURG - Een 15-jarig leerlinge van een middelbar school in Middelburg heef dinsdag aangifte gedaan vai mishandeling. Een klasgenooi sloeg haar 12 januari in de aul van de school. Volgens het meis je, dat letsel opliep, was daa geen enkele aanleiding voor. foto Peter Nicolai Het diamanten kapperspaar Bruggeman-Steurrijs. Voorproefje wagenbouwers KLOOSTERZANDE - De wa- genbouwersgroep De Knossel- jers houdt vrijdag 21 januari in zaal De Reizende Man een car navalsbal. De carnavalsvereniging in Kloosterzande houden jaarlijks als voorproefje op het zotten- feest dergelijke activiteiten. Be halve het lopen van de eerste po lonaises wordt hiermee ook de band tussen de verschillende verenigingen aangehaald. Door middel van acties wordt ook de kas van de wagenbouwers ge spekt. De Knosseljers bijten vrijdag als eerste groep het spits af. Het festijn begint om 21.00 uur. door Barend Pelgrim HULST - Het merendeel van de probleemjongeren die afgelo pen zomer in de wijk Moer schans in Hulst voor tramme lant hebben gezorgd, is sinds die tijd voor één of meer delicten opgepakt door de politie. Dat maakte inspecteur J. van Op- dorp van de basiseenheid Hulst dinsdagavond bekend tijdens de oprichtingsvergadering voor de Wijkraad Moerschans. Op die bijeenkomst, die zo'n ze ventig buurtbewoners trok, meldden zich vijftien personen voor een plaats in de nieuwe wij kvertegenwoordiging. Het gemeentebestuur, politie en woningbouwvereniging licht ten de gang van zaken in de wijk Moerschans uitgebreid toe. Op een enkeling na onderkenden de aanwezigen dat de actie 'Tien voor de Moerschans', die de ge meente is begonnen om de buurt een beter aanzien te geven, haar vruchten afwerpt. Groenperken en openbare voorzieningen worden er sinds oktober van het vorig jaar beter onderhouden en de politie controleert frequenter in de buurt. In de gemeente Hulst wordt sinds najaar '99 een lik-op- stuk-beleid gevoerd. Dat heeft in de wijk Moerschans al geleid tot tientallen processen-ver baal voor kleinere vergrijpen als wildplassen, openbare dron kenschap, belediging van poli tieagenten en het afsteken van vuurwerk. Bovendien hebben een intensievere samenwerking tussen politie, gemeente en Openbaar Ministerie en tips uit de buurt er toe geleid dat een fors deel van de harde kern in middels achter tralies zit. J. van Opdorp van de politie: „Ik wil niet suggereren dat we al klaar zijn, maar ik stel wel vast dat door allerlei acties de tien zwaarste gevallen in voorarrest zitten in afwachting van rechts zaken. "De politie heeft de afge lopen maanden een aantal aan houdingen verricht in verband met de diefstal van scooters, en kele figuren zitten nog steeds vast voor de overval op een be jaarde man in september, som migen zijn opgepakt voor ver nieling en op oudejaarsdag is één van hen in Hulst gearres teerd wegens mishandeling. Ook wacht een aantal in februa ri een rechtszitting wegens de mishandeling van een 45-jarige Hulstenaar. Deze laatste affaire deed in Hulst veel stof opwaai en. Woordvoerder van de wijkraad in oprichting I. van Dam bena drukt dat de nieuwe buurtvene- genwoordiging wel voldoende achterban moet hebben. Hij wil geen wijkraad zijn voor een kleine groep bewoners, maar kunnen optreden namens alle 1300 huishoudens in de buurten Nieuw Hulst, Akkerwinde, Hoefblad en Moerschans. Ver der verlangt hij inspraak van de basisschool Moerschans, mid denstanders en van het Rey- naertcollege. Als één van de eerste actiepunten gaat de wijk raad zich buigen over een nieu we naam voor de wijk, zo werd gisterenavond duidelijk. De in woners zijn de negatieve bij klank van de naam Moerschans meer dan beu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 52