ZNF kortwiekt Festival Zeeuwsch-Vlaanderen PZC Imib— PZC Technische problemen vertragen bouw kantoor Hightechpark Schoondijke levert regio 300 banen op Ook Sluis kampt met belastingsores brandweerlieden Oostburg wil subsidie bedrijfsverplaatsing via rechter afdwingen zeeland woensdag 19 januari 2000 z 19 Politie flitst 10 hardrijders Felle kritiek op keuzes in programmering mm door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De gemeente Oost burg en de provincie treffen elkaar binnenkort voor de bestuursrechter, met als inzet de verplaatsing van vuilverwerker Verstraeten Verbrugge van Waterland- kerkje naar Oost burg. De ge meente verlangt een project bijdrage, maar de provincie wil alleen over de brug ko men als ook twee andere be drijven meeverhuizen. De zaak rond Verstraeten Verbrugge (voorheen Bron bv) speelt al geruime tijd. Volgens de gemeente veroor zaakt de vuilverwerker veel stank- en lawaaioverlast Daarom streeft de gemeente naar verplaatsing naar het Oostburgse bedrijventerrein Stampershoek. De kosten daarvan bedragen zeven ton, waarvan de provincie 420.000 zou bijdragen. De provincie wil niet mee werken, omdat de bodem van het fonds in zicht is en omdat de projectbijdrage een vorm van steun is aan het bedrijf. Daarnaast vindt de provincie Bonte Avond Club wordt Music Anto KLOOSTERZANDE - De Bonte \vond Club Huize Sint Antoni- js in Kloosterzande treedt in iet vervolg onder de nieuwe ïaam Music Anto op. W achttien jaar vormen mede- verkers, vrijwilligers en fami lieleden van bewoners van het terzorgingshuis Sint Antonius n Kloosterzande een groep die aarlijks met een ontspannend jrogramma optreedt. (Jaast een optreden in eigen huis [aat Music Anto met het pro gramma voor ouderenbonden, [ehandicapten en verzorgings luizen op tournee. Zaterdag 5 ebruari verzorgt Music Anto muziek uit Antonius) in zaal Jan Leuven in Kloosterzande im 14.00 uur een voorstelling foor de plaatselijke ouderen- lond. 'ERNEUZEN - De politie heeft linsdag dertig automobilisten eflitstoprijkswegN61 nabij en ie Guido Gezellestraat in Ter- leuzen. )e radarauto controleerde 450 oertuigen op de N61, waar achtig de limiet is. Zes bestuur- lers reden te hard. De snelste uto reed 105 kilometer per uur. lp de Guido Gezellestraat bin- en de bebouwde kom kwamen 00 auto's en motorfietsen voor- ij. Daar bedroeg het aantal vertredingen 24. De rapste be- tuurder haalde 94 kilometer er uur. dat de verplaatsing van Verstraeten Verbrugge on doelmatig is, want er reste ren dan nog steeds twee be drijven, loonbedrijf De Nood en Koelhuizen Oosterbaan. Na de verplaatsing van de vuilverwerker blijft er dus nog steeds een bedrijvenbe- stemming op het terrein lig gen en is woningbouw niet mogelijk. Pas als Oostburg ook de andere twee bedrijven een andere plaats weet te ge ven, zou de provincie in de buidel willen tasten. Een andere invulling van het terrein is mogelijk. De pro vincie denkt dan aan de bouw van luxe villa's op gro te kavels. Reguliere woning bouw zou niet aan de orde zijn, omdat de gemeente kampt met leegloop. Wethouder L. Wille zou ook het liefst het hele terrein op schonen, maar denkt dat dit een kwestie van tijd is. „De twee bedrijven hebben al eens aangegeven niet onwel willend tegen een verhuizing te staan, maar dan nog be ginnen we eerst met Ver straeten Verbrugge." door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - Het high techpark op het terrein van de voormalige landbouwpraktijk- school IPC Plant in Schoondijke levert binnen nu en vijf jaar driehonderd banen op. De eer ste twee jaar kunnen er onge veer 85 mensen aan het werk bij de technologische bedrijven die zich in Schoondijke vestigen. De gemeente Oostburg draagt het vier hectare grote Techno Park Zeeland vermoedelijk over drie maanden over aan een consortium van zes onderne mingen. Deze nieuwe BV gaat de grond en de gebouwen in de toekomst exploiteren. Het hightechpark moet zijn kracht hebben van de 'complex vorming' van gelijkwaardige bedrijven, die hoogwaardige producten produceren, assem bleren of ontwikkelen. Onder nemingen kunnen profiteren van eikaars aanwezigheid. Zij maken gebruik van eikaars ken nis, materialen en producten en delen bovendien voorzieningen zoals één bewakingsdienst, een gezamenlijke bedrijfskantine, een opleidingcentrum met bij- door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het bestuur van de Zeeland Nazomer Festi vals (ZNF) uit felle kritiek op het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is 'onbekend op grond waarvan, naast kwali teit, artistieke keuzes tot stand komen', het festival 'lijkt al eni ge jaren vanuit een automatis me te worden georganiseerd' en 'de regionale betekenis en uit straling is gering en in de laatste edities sterk afgenomen'. Het ZNF-bestuur adviseert het pro vinciebestuur daarom het festi val dit jaar slechts ƒ75.000 sub sidie te geven, in plaats van de gevraagde 150.000. Een maand geleden kreeg het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren van de ZNF te horen hoe hoog de subsidie zou uitvallen, dinsdag volgde de schriftelijke motivatie. Het ZNF-bestuur klaagt daarin over een 'summie re subsidie-aanvraag zonder in houdelijke informatie'. Op ver zoek van de ZNF werd een behorende vergader- en ont vangstruimten en een demon stratiecentrum, waarin de producten aan klanten en scho len worden getoond. De bedrijven betrekken in eer ste instantie de bestaande ge bouwen van IPC Plant, die voor het eind van het jaar allemaal ingevuld moeten zijn. Later wordt de rest van de vier hectare ingevuld. En in de tweede fase worden nog eens vier tot vijf hectare die al in eigendom zijn van de gemeente, aan het park toegevoegd. Melkrobots De firma Rosendaal uit Bres- kens is inmiddels neergestreken in Schoondijke, omdat zij in de haven van Breskens uit haar voegen barstte. Samen met Tra- ko Techniek uit Cadzand, waar de assemblage van melkrobots plaatsheeft, heeft Rosendaal de bv WWT (Wind- en Water Tech- programmavoorstel nagezon den, maar dat was incompleet. Het bestuur van de ZNF is wel te spreken over de kwaliteit van de geplande concerten in het festi val. Toch wordt geconstateerd dat de bezoekersaantallen de laatste jaren afnemen en dat de toegankelijkheid nauwelijks door de organisatie wordt gesti muleerd. Johannes Passie „Het is onbegrijpelijk dat niet wordt voortgebouwd op de zo wel artistiek, publicitair als vanuit publieksdeelname suc cesvolle projecten Riders to the Sea en De Republiek der Nega tie", schrijft het ZNF-bestuur. De genoemde projecten werden de afgelopen jaren door de ZNF en het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen gezamenlijk gepro duceerd. Voor dit jaar stelt de ZNF voor een hedendaagse Jo hannes Passie, gespeeld in een boomgaard bij Aardenburg, als locatieproject aan het festival toe te voegen. Volgens Van Meij- nologie) opgericht, die onder meer onderdelen voor windtur bines in elkaar zet. Andere be trokkenen zijn Lagerweij wind energie uit Barneveld, Prolion, moedermaatschappij Swilion uit Vijfhuizen, Unitron uit IJ- zendijke en ZWT (Zeeland Windenergie Technologie). Laatstgenoemde zou zich al in 1998 in Breskens hebben geves tigd, voor de productie van reu- zenwieken, ware het niet dat daar geen geschikte ruimte be schikbaar was. ZWT viste net achter het net, toen de firma Vroon de opstallen van de ZCAV kocht, die de nieuwkomer op het oog aanvankelijk had. F. van den Hemel, manager economi sche ontwikkelingen van de ge meente Oostburg, is blij dat de gemeente dit bedrijf op deze manier toch in huis kan houden. Windenergie en melkrobots vormen de komende tijd de speerpunten van het hightech- el wil interim-directeur W. de Clercq daar 'niet eens over pra ten'. Uiteindelijk heeft het bestuur besloten het festival 'vanwege de lange traditie' 75.000 gulden toe te kennen. Van Meijel: „Er was een enorm bedrag van 70.000 gulden voor promotie en publiciteit opgevoerd en dat voor een festival dat zich heel erg op de eigen regio richt. Van buiten ben je bijna onwelkom. Zoveel geld is dus niet nodig." De Clercq reageert voorzichtig op de gepeperde kritiek. „Ik wil met de ZNF geen polemiek voe ren via de dagbladen. Het is dui delijk dat de communicatie tus sen het festival en de ZNF de laatste maanden gebrekkig is. Ik weet wel waaraan dat ligt, maar daar ga ik niét op in. Laat ik zeggen dat het van twee kan ten moet komen." Boze brief Volgens De Clercq zijn de bezoe kersaantallen de laatste jaren juist vanwege projecten als Ri- park. Bijna elk bedrijf is op een of andere manier bij deze ont wikkelingen betrokken. Vol gens Van den Hemel is het niet de bedoeling dat Trako Tech niek uit Cadzand of Unitron uit IJzendijke vertrekt. „Zij zitten allebei prima. Trako heeft on langs nog de boel vernieuwd. Dat zou kapitaalvernietiging zijn. Unitron vindt gewoon dat zij bij dit initiatief moet aan sluiten. Zij hoort er thuis." Behalve op de kernactiviteit, de ontwikkeling van melkrobots, wil Prolion zich in Schoondijke meer gaan bezighouden met nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de voedselvoorzie ning. Zij levert onder meer food- en snackcorners aan su permarkten. Swilion, nauw ge lieerd aan Prolion, is van plan op het terrein een opleidingcen trum te vestigen, waar cursisten uit binnen- en buitenland in structies krijgen over de wer- ders to the Sea teruggelopen. „Mensen kopen maar één keer een kaartje." Van de Johannes Passie weet hij niets. Wel heeft Van Meijel hem begin december laten weten contact op te nemen overeen 'muziek-theatraal pro ject'. „Dat is nooit gebeurd. Ik wacht er nog steeds op." De Clercq heeft steun gekregen van de Zeeuws-Vlaamse burge meesters die een boze brief naar het provinciebestuur hebben gestuurd. Door de korting op de subsidie ziet de directeur zich genood zaakt de programmering van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen dit jaar in te krim pen. Het Festival van Zuid-Beve land, Muziek Monumentaal op Schouwen-Duiveland en het Gezelschap van de Zee uit Kats hebben veel kritiek en helemaal geen subsidie van de ZNF gekregen. Hun activiteiten kun nen daardoor hoogst waar schijnlijk geen doorgang vin den. king van de robots. Ook Lager weij heeft lesruimten nodig, ze ker nu het bedrijf bezig is met een nieuw type windturbine, die anderhalf tot twee megawatt moet gaan leveren. Het bestaande verblijfgebouw waarin leerlingen van de prak tijkschool tijdens hun opleiding logeerden, houdt deze functie. Het gebouw wordt waarschijn lijk verhuurd aan een exploi tant. De mogelijkheden zijn vol gens Van den Hemel eindeloos. Vergaderingen, congressen, cursussen en andere zakelijke bijeenkomsten kunnen er plaatsvinden. Acquisitie Twee bedrijven hebben de ge meente inmiddels laten weten ook geïnteresseerd te zijn in ves tiging op het bedrijventerrein. Ook al is de gemeente straks geen eigenaar meer van het ter rein (wel van de infrastructuur), zij blijft toch betrokken bij de invulling van het gebied, via deelname in de Raad van Ad vies. Ook de acquisitie gebeurt in samenwerking met de ge meente. „Het bestemmingsplan bepaalt wat er wel en niet kan, niet het consortium." door Pascalle Cappetti SLUIS - Het brandweerkorps in Sluis kampt met dezelfde pro blemen als zijn collegakorps in Nieuw-Namen. Vrijwillige brandweerlieden die wonen in Sluis en werken in België krij gen torenhoge belastingaansla gen, omdat Europese regelge ving bepaalt dat in beide landen loonbelasting wordt geheven over hun totale inkomen. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg heeft zich het lot van de betrokken brand weerlieden aangetrokken. Door de nieuwe wetgeving zien twee mannen binnen het korps Sluis zich genoodzaakt hun werk voor de brandweer - dat gemid deld vijftienhonderd gulden per jaar oplevert - op te geven of on bezoldigd voort te zetten. Van Liere heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken, de com missaris van de koningin en de regionale brandweercomman dant ingeschakeld om de pro blematiek te bekijken. Volgens hem biedt de oplossing die van uit de gemeente Woensdrecht werd aangereikt, geen soelaas. Het idee bestond om de brand weerlieden onder te brengen bij het naburige korps in Kapellen en hen vervolgens te detacheren in Woensdrecht. Voor Sluis zou den de brandweerlieden dan in dienst komen van de gemeente Knokke-Heisï. „Voor de belas tinginspectie is dit echter onbe spreekbaar." Sociale lasten Van Liere vindt het van de ?otte dat de brandweermannen door deze verordening meer aan soci ale lasten moeten betalen, dan zij aan vergoeding voor het brandweerwerk in Nederland krijgen. Een van de brandweer mannen kreeg bijvoorbeeld met terugwerkende kracht een be lastingaanslag van negendui zend gulden opgelegd. Hjj heeft de FNV ingeschakeld. Een woordvoerder van de Sociale Verzekeringsbank gaf de burge meester het advies voorlopig geen mensen aan te nemen die hun hoofdinkomen in België ge nieten. Maar bij dit advies legt Van Liere zich niet neer. „Je in vesteert als gemeente in oplei dingen en dan worden de men sen op deze manier afgestraft." De gemeente Hulst bestudeert de problematiek inmiddels ook aandachtig. Daar heeft de helft van de brandweerlieden in Nieuw-Namen zijn ontslag in gediend, vanwege de nadelige gevolgen van de belastingricht lijn. Het bureau Inter fisc in Den Haag zou de onrechtvaardig heid kunnen rechtzetten, zo op perde raadslid J. van Eek in de laatste raadsvergadering. Bijdrage Sluis voor toetsing recreatieplannen SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg draagt de komende drie jaar ruim 42.000 gulden bij aan een toetsingcommissie voor recreatieve ontwikkeling. Deze beoordeelt nieuwe plan nen op kwaliteit. Het gaat om plannen die vallen binnen de Recreatievisie West-Zeeuws- Vlaanderen, die Sluis-Aarden burg samen met Oostburg heeft opgesteld. Het voorstel is, ge bruik te maken van het bureau De Bes van Nuland Partners in Apeldoorn. Dat heeft erva ring op Walcheren met een ver gelijkbaar project. Het instellen van de commissie, waarvan de werkzaamheden over drie jaar worden geëvalueerd, kost ruim anderhalve ton. Nog eens 66 mille trekt de ge meente uit voor het Integraal fietsplan West-Zeeuws-Vlaan- deren. Dit behelst de zogeheten fiets-platteland-knooppunten die zijn gekoppeld aan agra risch bedrijven. Ze bestaan uit onder meer een fietsuitleen- punt, een fietsherstelplaats, een fietsenstalling en een route-in formatiesysteem. Daarnaast worden er picknickplaatsen in gericht en komen er pictogram men op het wegdek, om fietsers attent te maken op interessante punten in de omgeving. De commissie grondgebied be spreekt de voorstellen donder dag 20 januari vanaf 19.30 uur. Hondentoernooi HEIKANT - De hondenschool Sloeber uit het Belgische De Klinge houdt zondag 23 januari vanaf 9 uur in de manege in Hei kant een Sloebertoernooi. De deelnemende honden en him bazen werken een gehoorzaam heids- en behendigheidspro gramma. (Advertentie) l/erkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN ADVOCATEN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel.info tel. 0118-637488 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl 'TA" 3. -4 s. Op de Axelsedam in Terneuzen, waar het Poortgebouw moet verrijzen, zit het grondwerk tegen. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Het begin van de bouw van het kan torencomplex aan de Axelsedam in Terneuzen heeft door technische problemen aanzienlijke vertraging opgelopen. De problemen zitten in de afvoer van het hemelwater, de riolering en het buizenstelsel. Moge lijk moet er zelfs een een etage worden geschrapt van het gebouw, dat volgens de oorspronkelijke plannen negentien meter hoog moet worden. H. Lauret van opdrachtgever ABAB Accountants in Terneuzen erkent dat er technische moeilijkheden zijn. „Eerst moest er nog een bezwaarprocedure wor den afgehandeld en nu zijn we met de aannemer (Sprangers Bouwbedrijf in Terneuzen, red.) de bouw technische afwerking aan het bekijken." Wat de aard van de problemen is, kan Lauret niet zeggen. Daar voor verwijst hij naar Sprangers, maar bij de aanne mer was maandag niemand aanwezig voor uitleg. Aanvankelijk had de bouw van het kantorencomplex (dat de naam Poortgebouw kreeg, vanwege het feit dat er water onderdoor zal stromen) al de afgelopen zomer moeten beginnen. Vooruitlopend daarop legde de gemeente reeds een parkeerterrein aan achter het bouwterrein van het Poortgebouw aan de Schuttershofweg. De bedoeling was dat ABAB het pand komende zomer in gebruik zou nemen. Ook de vestigingen in Hulst en Oostburg zullen er worden samengebald. Kandidaten Daarnaast is ABAB nog op zoek naar een 'medebewo ner' van het Poortgebouw, met verschillende kandi daten wordt momenteel nog onderhandeld. Volgens Lauret is door de nu opgelopen vertraging hun inte resse nog niet verminderd. „Geen van de gegadigden is afgehaakt." Lauret verwacht dat de problemen in februari of maart uit de wereld geholpen zijn en dat dan de bouw kan beginnen. Renovatie De bouw van het Poortgebouw stond aanvankelijk al gepland voor het voorjaar van 1998. Maar toen had ABAB nog geen overeenkomst met Sprangers, die daardoor de prioriteit gaf aan andere projecten. Het Poortgebouw is onderdeel van een grondige reno vatie van de hele Axelsedam. Daarin is onder meer een looproute opgenomen tussen de grootwinkelbe drijven (onder meer Gamma, Leenbakker en sinds kort Naeye-Verstraten) aan de Kennedylaan en de kop van de Noordstraat/Vlooswijkstraat. Voorde wa terpartij onder het Poortgebouw zal het deel van de oostelijke kanaalarm, dat vier jaar geleden werd ge dempt, opnieuw worden geopend. Gewonde bij ongeval op N58 OOSTBURG - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Oost burg is dinsdagmiddag gewond geraakt toen hij op rijksweg N58 tussen Breskens en Oostburg tegen een boom reed. De man is overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. Hij was tegen half zes door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren en botste frontaal op een boom aan de lin kerzijde van de weg. De brandweer moest het beknelde slachtoffer uit het wrak bevrijden. Onder de toegesnelde hulpdiensten was ook het Medisch Urgentie Team uit Brugge. De rijksweg is tot kwart over zeven tijdelijk afgesloten ge weest. Het verkeer werd omgeleid. Duivenvereniging loopt lening mis OOSTBURG - Postduivenvereniging De Snelvliegers uit Oostburg krijgt van de gemeente geen geld voor de bouw van een nieuw duivenlokaal Hoewel de meerderheid van de com missieleden eerder positief adviseerde over een rentedragen de lening, legt het college van burgemeester en wethouders dit advies naast zich neer. De vereniging zou de gemeente niet de juiste informatie hebben gegeven over de bouw van het lo kaal. Daarnaast vreest het college precedentwerking en con currentievervalsing door het horecagedeelte van het lokaal. Wat betreft een geldlening vinden B en W dat die financiële ri sico's inhoudt. Truck ramt gevel politiebureau GOES - Het politiebureau in Goes werd dinsdag beschadigd toen een vrachtwagenchauffeur uit Eindhoven tegen de gevel van het bureau reed. De 22-jarige bestuurder wilde zijn vrachtwagen op de stoep zetten om te laden en lossen. Met de voorzijde van het voertuig knalde hij tegen het uitstekende gevelgedeelte van de hoofdingang van het bureau. De vracht auto en de gevel raakten beiden beschadigd. De totale schade is nog onbekend. Vandalen takelen seinhuisje toe MIDDELBURG - Vandalen hebben het seinhuisje aan de Ka- naalweg in Middelburg toegetakeld. Tussen maandagavond en dinsdagmorgen zijn enkele ruiten, het plafond in de boven bouw en een houten luik vernield. Op een buitenmuur zijn graffiti gespoten. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. Het seinhuisje is eigendom van de NS. Boete en rijverbod voor drankrit MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Kapelle is dinsdag in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot zes maan den rij-ontzegging en een boete van 2500 gulden. De officier van justitie eiste 3000 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. De verdachte veroorzaakte 20 oktober vorig jaar in haar woonplaats onder invloed van drank een verkeersonge val. Haar rijbewijs werd meteen ingevorderd. Er werd een bloedproef afgenomen, die resulteerde in een score van ruim twee promille. Ze stelde gisteren op de zitting dat ze haar rij bewijs nodig had. Ook zei ze dat ze na het incident geen alco hol meer had gedronken. Auto's gestolen uit garagebedrijven VLISSINGEN - Uit twee garagebedrijven in Vlissingen zijn dinsdagmorgen twee auto's gestolen. Om zeven uur werd een blauwe Mercedes van het type 260E ontvreemd. De auto heeft het kenteken ZH-13-TD. De andere auto werd omstreeks half zes gestolen. Het gaat om een zwarte Audi Quatro met het kenteken ZG-GD-01Van een derde garagebedrijf in Vlissin gen is een raam geforceerd. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51