Straw stelt besluit Pinochet uit Kinnock hervormt Eurocommissie Russen vertonen zich in centrum van Grozny PZC www.touchnet.nl buitenland Vakantie in Jemen: van kidnapper naar kidnapper Druk op Londen groeit om ex-dicator uit te leveren Doema gaat op vertrouwde chaotische voet verder Leger Algerije bereidt actie tegen strijdgroepen voor Geruchtenmachine rond Arkan blijft op volle toeren draaien woensdag 19 januari 2000 van onze redactie buitenland SANA'A - Een Jemenitische stam heeft gisteren een maan dag gekidnapt echtpaar uit Frankrijk vrijgelaten. Vervol gens naincn echter andere stamleden de Fransen meteen weer mee. De nieuwe kidnapping volgde op een poging van de lokale au toriteiten de gijzelnemers te arresteren. De ontvoerders zouden net als de eerste ontvoerders lid zijn van de Al-Shamlan-clan. Het leger van Jemen ontdekte gis terochtend de plaats waar het echtpaar werd vastgehouden. Dat bleek ten noorden van de hoofdstad Sana'a te zijn. Mili tairen omsingelden de plaats. De ontvoerders lieten het echt paar na een schotenwisseling gaan. nadat ze hadden onder handeld met legercomman dant. De Fransen kwamen echter niet ver; andere stamleden dwongen hen iets verderop weer uit de auto te stappen die hen in veiligheid zou brengen. De afgelopen jaren zijn in Je men herhaaldelijk buitenlan ders voor korte of lange tijd ontvoerd door ontevreden stamleden, die op deze manier iets van cle overheid gedaan willen krijgen. Dit keer wil de stam dat de overheid scholen neerzet in hun gebied. In de strijd tegen de kidnap ping heeft Jemen de afgelopen jaren harde maatregelen geno men. Zo staat er nu op ontvoe ring de doodstraf. AFP/RTR/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken Straw heeft gisteren een definitieve beslissing over het vrijlaten van de Chileense oud-dictator Pino chet uitgesteld. Dit nadat te elf der ure veel protesten tegen een mogelijk laten gaan van de Chi leen waren binnengekomen. Straw zou de voormalige junta leider, onder wiens schrikbe wind duizenden Chilenen het leven lieten, eigenlijk het liefst naar huis sturen. De generaal zou volgens de minister te ziek zijn om te worden berecht te worden in Spanje, dat zijn uitle vering had gevraagd. Overigens hebben dokters, die Pinochet in opdracht van Straw onderzochtten, verklaard dat ze nooit hebben gesteld dat de ex- dictator te ziek is voor een pro ces. Landen, organisaties en perso nen hadden van de Britse be windsman tot gisteren zes uur Nederlandse tijd gelegenheid gekregen om met argumenten te komen tegen de beoogde vrijla ting. Na een protestmars door het hart van Londen dienden mensenrechtenorganisaties bij het ministerie een officieel pro test in. Verdacht Amnesty is van mening dat het medisch onderzoek van Pino chet, waaruit zou blijken dat de ex-dictator te ziek zou zijn om terecht te staan, 'verdacht' is. De organisatie baseert zich daarbij op onafhankelijke me dische experts. De actievoerders willen inzage in het medisch dossier van Pino chet, dat door Straw geheim wordt gehouden. Maandag ver zocht de Spaanse regering Straw al om een nieuw medisch onderzoek. Verwijdering tussen Franse sociale partners PARIJS - De werkgevers in Frankrijk dreigen uit de uitvoe ring van de sociale zekerheid te stappen als de overheidsbe moeienis daarmee niet wordt te ruggedrongen. Het beheer van de sociale fondsen vindt sinds de Tweede Wereldoorlog plaats samen met de vakbonden, maar de overheid is zich er steeds meer mee gaan bemoeien. De werkgevers vinden dat de overheid zich systematisch steeds meer mengt in de sociale zekerheid en dat op een onver antwoordelijke manier doet. Ze willen ook dat de kosten van de voorzieningen omlaag gaan en dat de uitvoering doelmatiger wordt. De belangenorganisatie van de bedrijven klaagt al sinds de zo mer over de dikke vinger die de staat in de sociale-zekerheids- pap heeft. De druppel die de em mer heeft doen overlopen is het besluit van de regering om de verplichte verkorting van de werkweek van 38 tot 35 uur me de te laten financieren door de sociale fondsen. AFP Chili is nog altijd overtuigd van de aanstaande vrijlating van de dictator die sinds 1998 onder huisarrest in Groot-Brittannië staat. Het land stuurde een mili tair vliegtuig om Pinochet terug naar huis te vervoeren. Het lot dat hem daar staat te wachten is allerminst zeker. De nieuw gekozen Chileense president Lagos, een socialist die minister was in de regering- Allende diePinochetinl973ten val bracht, zei de zaak-Pinochet niet te zien als een van zijn be langrijkste prioriteiten. Chili ondergaat zijn eerste economi sche crisis in tien jaar. Een rechter in Chili heeft de af gelopen twee jaar na verschei dene aanklachten, de handel en wandel van de voormalige jun taleider onderzocht. Het is aan hem om te bepalen of er vol doende grond is voor een rechts zaak. Rechter Juan Guzman verklaarde dat Pinochet, op het moment dat hij terugkomt in Chili, een nieuw medisch onder zoek te wachten staat. Boven dien zal hij dan worden onder vraagd. Pinochet zou drie lichte beroer tes hebben gehad, slecht ter been zijn en aan suikerziekte lij den. Krachtens de Chileense wet kunnen mensen echter ook worden berecht als zij zeer ziek zijn. Alleen een verklaring van een arts dat iemand psychisch gestoord of ontoerekeningsvat baar is, wordt geaccepteerd als grond om iemand van gerechte lijke vervolging te vrijwaren. RTR/AFP/AP Russische volksvertegenwoordigers discussiëren over de gang van zaken. van onze redactie buitenland MOSKOU - De afgevaardigden van de gisteren voor het eerst bijeengekomen Tweede Kamer van het Russische parle ment, de Doema, hebben de gematigde communist Seleznjov opnieuw gekozen tot voorzitter. De eerste bijeenkomst van de 450 afgevaardigden verliep uitermate chaotisch. Seleznjov won de strijd om het voorzit terschap zeer gemakkelijk. Verscheidene kandidaten, onder wie de voormalige premiers Primakov en Stepasjin, trok ken zich op het allerlaatste moment te rug uit de race. Meer dan een derde van de afgevaardigden verliet hierom woe dend de vergaderzaal. De weggelopen Doema-leden beschuldi gen de Communistische Partij en het pro- regeringsblok 'Eenheid' ervan achterka mertjespolitiek te bedrijven. Het voor zitterschap van de volksvergadering zou door een deal tussen die twee groeperin gen allang vergeven zijn aan Seleznjov. Primakov kon niets anders uitbrengen dan dat het gebeurde 'een complot, een echt complot' was. Vernedering Een andere politieke voorman die de zaal verliet, noemde het 'een vernedering voor de Russische democratie en voor het door Paul Koopman BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, gaat op de schop. Regels voor beloning en promo tie van ambtenaren worden drastisch veranderd, de financi ële controle wordt verscherpt en de te grote invloed van externe adviesbureaus zal worden inge perkt. Dit staat in een hervormings- mitische Heilsleger (AIS) zijn. Dat was de gewapende tak van de verboden oppositiepartij FIS (Islamitisch Heilsfront) President Abdelaziz Bouteflika verleende het AIS volledige am nestie op 11 januari op voor waarde dat die beweging wordt opgeheven. De gewapende strijd tegen het bewind in Algiers staakte het AIS al in 1997. Voorts is amnes tie verleend aan leden van ande re extremistische strijdgroepen, met name deserteurs uit de Ge wapende Islamitische Groepen (GLA). AFP van onze redactie buitenland ALGIERS - Het Algerijnse leger zou een groot offensief voorbe reiden tegen de laatste voort vluchtige milities in het land. Dat berichtten Algerijnse kran ten gisteren. Rebellen hadden tot 13 januari de tijd om amnestie te aanvaar den en de wapens neer te leggen. Inmiddels zouden circa 4.200 strijders amnestie hebben ge kregen. Onder de guerilla's die amnestie vroegen en kregen zouden 2400 leden van het Isla- plan dat Europees commissaris Neil Kinnock vandaag in Straatsburg bekend maakt. Volgens Kinnock moet de bu reaucratie in Brussel funda menteel veranderen, 'zowel in cultuur, gedrag als opstelling'. Centraal staat voor de Britse commissaris het dragen van meer verantwoordelijkheid. Daarmee verwijst hij naar het vernietigende rapport over fraude en mismanagement bij de Commissie dat een Comité van Wijzen vorig jaar uitbracht. Het Comité concludeerde dat het moeilijk was in Brussel 'ie mand te vinden die verantwoor delijkheid wil dragen'. Met name die passage dwong het toenmalige college-Santer tot aftreden. De herhaling van zo'n blamage wil Kinnock in de toe komst uitsluiten. Volgens zijn 'witboek' zal de Commissie meer gaan functioneren als een normale regering in een lid staat, die in miljardennota's kan schuiven met mensen en midde len. Veel blunders van de vorige Commissie waren het gevolg van te weinig mankracht en geld voor bepaalde taken, waardoor een groot beroep moest worden gedaan op externe bureaus. Om dit te ondervangen wil Kinnock de mogelijkheden om met bud getten en personeel te schuiven drastisch vergroten en meer ge specialiseerde ambtenaren zelf inhuren. De komende maanden wil de Commissie in overleg treden met de ambtenarenbonden over een ingrijpende herziening van het personeelsbeleid. Prestatie en niet het aantal dienstjaren dient voortaan de maatstaf te zijn voor het maken van carri ère. Ambitieuze en getalenteer de ambtenaren moeten sneller in hogere salarisschalen terecht kunnen komen, vindt Kinnock. Nu al omstreden is zijn voorstel om falende ambtenaren zo no dig in salaris en rang te degrade ren dan wel te ontslaan. Tot dus verre konden deze werknemers vaak rekenen op een goed be taalde 'parkeerbaan' met wei nig of geen invloed. Om de controle op de besteding van gemeenschapsgeld te ver beteren wordt de overkoepelen de financiële controledienst DG20 opgeheven en worden alle directeuren-generaal voortaan zelf verantwoordelijk voor de uitgaven binnen de eigen dienst, waarover zij elk jaar verslag uitbrengen. Ook komt er een nieuwe interne accountants dienst. Kinnock wil bovendien dat het resultaat van projecten beter wordt geëvalueerd. Sinds den wettig worden besteed, jaar en dag luidt de kritiek van maar te weinig nagaat of er vol de Rekenkamer dat de Commis- doende resultaat is geboekt, sie wel vooraf controleert of gel- GPD Advertentie etc cUdj, van onze redactie buitenland NAZRAN - Het Russische leger is gis teren het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny binnengedrongen. Militairen en speciale eenheden van het ministerie van Binnenlandse Za ken zouden het centrum van twee kan ten hebben bereikt en hun greep op het gebied 'langzaam uitbreiden'. Volgens Said-Selim Abdoemoeslimov, een woordvoerder van de Tsjetsjeense president, hebben de Russen de belangrijke Joekovski-brug veroverd. De brug verbindt het oosten met het westen van Grozny. De Russische sol daten zouden worden bijgestaan door Moskou-getrouwe Tsjetsjeense mili ties. Woordvoerders van het Russische leger noemden de doorbraak 'beslissend'. In de stad worden hevige gevechten ge voerd. De Russen zouden 'drie tot vier' dagen nodig hebben om de stad onder hun controle te brengen. Het offensief was voorbereid door een nacht van zware beschietingen door artillerie en luchtmacht. In Grozny zitten nog tienduizenden burgers vast. Meestal verbl ij ven zij met weinig of geen voedsel in kelders. Vol gens officiële Russische bronnen zijn tot dusver ongeveer 7770 burgers via de zogeheten 'veilige corridors' Grozny ontvlucht. De Russische luchtmacht voerde gisteren honderdvijftig bom- bardementsvluchten uit boven Grozny, waar bijna geen gebouw meer zonder schade is. Het is overigens niet voor het eerst dat Moskou beweert dat Grozny nu snel zal vallen. Maar steeds weer bleken de ge motiveerde Tsjetsjeense rebellen in de stad van geen wijken te willen weten. Explosie De hoofdstad van de Russische deelre publiek Ingoesjetië, Nazran, werd gis termiddag opgeschrikt door een krach tige ontploffing. De explosie had plaats in het gebouw van het hooggerechts hof. Er vielen geen slachtoffers. Motorrijders schieten er op los HELSINKI - Een schietpartij tussen leden van twee rivalise rende motorbendes in het Finse Lahti heeft gisteren aan drie mannen het leven gekost. Verscheidene mensen raakten ge wond toen een bar met 'bikers' door gewapende leden van een andere motorbende werd aangevallen. De politie heeft vier verdachten gearresteerd. De gewapende aanval op de bar hangt samen met de ruzie tus sen de 'Bandidos' en de 'Heli's Angels'. Twee leden van de eer ste motorbende worden verdacht van de moord op een lid van de Heli's Angels in oktober vorig jaar. Door twisten tussen Heli's Angels en Bandidos stierven in Scandinavië de afgelopen jaren zeker elf mensen. RTR/DPA Belgen moeten hof Kigali betalen BRUSSEL - Carla del Ponte, hoofdaanklaagster van het Joe- goslavië-tribunaal en het Rwanda-tribunaal, heeft de Belgi sche staatssecretaris van Ontwikkelingssamenwerking Boutmans gevraagd om 100.000 dollar. Het geld is bedoeld om het hooggerechtshof in de Rwandese hoofdstad Kigali gereed te maken voor zittingen van het Rwanda-tribunaal. Het VN-hof is gevestigd in het Tanzaniaanse Arusha. Het be recht de verantwoordelijken voor de volkerenmoord in 1994. Radicale Hutu's vermoordden toen honderdduizenden Tutsi's en gematigde Hutu's. Boutmans staat positief tegenover het voorstel. Hij wacht op een officieel verzoek om geld uit Rwanda. Belga/ANP Shoko moet het veld ruimen TOKIO - De Japanse sekte Aum Shinrikyo heeft haar goeroe, Shoko Asahara, afgezet en voor het eerst toegegeven dat hij waarschijnlijk betrokken was bij een serie misdaden. De 44- jarige Asahara staat momenteel terecht, onder meer voor de gifgasaanval op de metro van Tokio waardoor in 1995 twaalf mensen om het leven kwamen en duizenden gewond raakten. Aum verandert haar naam in 'Aleph', de eerste letter van het Hebreeuwse alfabet, en zegt dat Asahara haar niet meer leidt. De sekte biedt opnieuw haar excuses aan aan de slachtoffers van de gifgasaanval. DPA/AP/RTR Kandidatuur Ekeus getorpedeerd NEW YORK - De kandidatuur van de Zweed Rolf Ekeus voor de wapeninspectiedienst in Irak Unmovic blij ft opproblemen stuiten. De Zweedse ambassadeur in Washington was maan dag door VN-secretaris-generaal Annan voorgedragen. Ekeus gaf tussen 1991 en 1997 leiding aan de voorganger van Unmovic, Unscom. Hij geniet de steun van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. Rusland en China wezen de diplo maat in een eerder stadium echter af als nieuwe chef voor Unmovic. Rusland onderstreepte gisteren nog eens niets in Ekeus te zien. Frankrijk, het vijfde permanente lid van de Vei ligheidsraad, liet gisteren na een periode van aarzelingen we ten ook tegen Ekeus te zijn. Alle vijftien leden van de raad moeten de voordracht goedkeuren. RTR/AFP Bosniër stierf niet door blikvlees NIJKERK - Een blikje vlees van de firma Struik Food Groep uit Nijkerk is niet de oorzaak van de dood van een 14-jarige jongen uit Bosnië, eind vorig jaar. Dat blijkt uit onderzoek van TNO. De jongen is overleden aan voedselvergiftiging, veroorzaakt door salmonella, zo is vastgesteld. Het blikvlees van Struik kan niet de oorzaak zijn, omdat salmonella vol gens TNO niet in gesteriliseerd voedsel kan zitten. De dood van de jongen werd direct in verband gebracht met de conservenfabrikant, omdat het slachtoffer een blikje vlees van een dochtermerk van Struik had genuttigd. Wel is er in het huis waar de jongen woonde salmonella ontdekt. De bron is niet bekend. GPD foto Sergey Chirikov/EPA electoraat'. De gematigde communist Seleznjov kreeg uiteindelijk 285 afge vaardigden achter zich. De hervormingsgezinde en pro-rege ringspartijen, waaronder het blok 'Een heid', hebben sinds 19 december wel een meerdei-heid in de volksvertegenwoordi ging- Daardoor kan de nieuwe president Poe- tin waarschijnlijk gemakkelijker sa menwerken met de Doema. RTR/DPA De politie werd enige tijd voor de ont ploffing getipt over een bom die in het rechtsgebouw zou zijn verstopt. Het explosief ging echter af voordat het kon worden gelokaliseerd. In het ge bouw zou op het moment van de explo sie een rechtszaak beginnen tegen een Tsjetsjeen die wordt beschuldigd van moord. Ingoesjetië grenst aan Tsjetsje nië. De deelrepubliek herbergt het grootste deel van de meer dan 200.000 Tsjetsjenen die de strijd in hun repu bliek zijn ontvlucht. RTR/DPA door Harald Doornbos SARAJEVO - Een van de da ders van de moord op de Ser vische oorlogsmisdadiger annex krijgsheer Zeljko Raz- natovic - Arkan - is volgens twee Servische regerings kranten gepakt. Hiermee lijkt de Joegoslavische presi dent Milosevic berichten te willen ontzenuwen dat zijn eigen regime achter de moord zit. Erg overtuigend klinkt het allemaal echter niet. Het moet een merkwaardige arrestatie zijn geweest, ten minste zo valt op te maken uit de vage berichten die de Servische regeringskranten Politika en Veceraje Novosti publiceerden. De gisteren door de Servische politie ge arresteerde man, zo meldt Politika, is zwaar gewond en buiten bewustzijn. Hoe de man is gearresteerd, wordt niet duidelijk. Nie mand snapt ook hoe de be wusteloze verdachte er in slaagde om vier dagen gele den - de moord gebeurde im mers afgelopen zaterdag - weg te komen van de plaats van het misdrijf. Hoe de man zich al die tijd heeft weten te verstoppen en waarom de politie hem niet eerder kon pakken, blijft ook een raad sel. Volgens Politika is de nu aan gehouden verdachte slechts een 'hulpje' van de daadwer kelijke moordenaar. Die hoofdverdachte is nog altijd spoorloos. De Servische poli tie blijft volharden in haar weigering om enig commen taar te geven inzake de moord op Arkan. Het aantal aanvallers, het aantal afge vuurde kogels en het exacte aantal doden en gewonden is daarom nog altijd niet be kend. Maar voor Politika is de ar restatie van de bewusteloze verdachte al genoeg om di rect te beweren dat het nu duidelijk is dat de Servische autoriteiten niets met de dood van Arkan van doen hadden. Verder ridiculiseert Politika de door velen geop perde bewering dat Arkan wellicht uit de weg is ge ruimd zodat hij tenminste niet voor het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag tegen Milosevic zou getuigen. Arkan, zo wordt vermoed, beschikte over veel materi aal dat nogal belastend is voor de Joegoslavische presi dent. Toch lijkt het niet waarschijnlijk dat Arkan het op een akkoordje had willen gooien met Den Haag en te gen Milosevic had willen ge tuigen. Immers, als Arkan naar Den Haag zou zijn ge komen dan was hij - getuige tegen Milosevic of niet - van wege zijn oorlogsmisdaden in Kroatië en Bosnië sowieso veroordeeld tot levenslang. Groet Interessant in de gang van zaken rond de moord op de oorlogsmisdadiger is verder nog dat een Servische krant, Blic, meldt dat Arkan zijn moordenaars, vlak voordat ze het vuur openden, harte lijk zou hebben gegroet. Hij zou de daders dus hebben ge kend. Maar opnieuw geldt: niets is zeker. Want of Arkan ook daadwerkelijk de schut ters begroette, wordt niet duidelijk. Een bewakingsca mera heeft de moord wel ge registreerd, maar niet op band opgenomen. De speculaties rond de moord op Arkan lijken er voor te zorgen dat Servië nu een eigen 'Wie vermoordde JFK?'-schandaal heeft. Eén dader, twee daders? Gepakt of voortvluchtig? De laatste theorie is dat Ar kan niet dood is, maar de hele aanval zelf in scène zou heb ben gezet om zo uit handen van het Joegoslavië-Tribu- naal te blijven. GPD Advertentie Website? Reclame? CD-Rom presentatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5