ZNF schrapt subsidie festival PZC PZC Bouw stadhuis raakt Schouwenaren Opzet handelseiland roept vragen op zeeland ,19 VVD'er waarschuwt voor chaos op Zeelandbrug Felle kritiek op uitwerking programma Muziek Monumentaal woensdag 19 januari 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een verbreding van de Zeelandbrug met één baan is nimmer aan te raden. „Levensgevaarlijk", vindt voorzitter J. Geleijnse van de WD-gemeenteraadsfractie Schouwen-Duiveland. Geleijnse, werkzaam bij Rijks waterstaat, voorziet op voor hand grote problemen mocht de provincie ooit besluiten tot een beperkte verbreding van de Zeelandbrug. „Als ze het doen, doe het dan meteen goed; twee keer twee meter erbij. Dan is het veilig. Maar beperk je de boel tot drie stroken, dan moet je op z'n minst gaan wer ken met signalering. Pijlen die aangeven dat je terugmoet naar de andere baan, omdat nadien het tegemoetkomende verkeer het recht krijgt aan die kant te rijden. Het verkeer van beide kanten is gelijkwaardig, dus zou je halverwege de brug een overgang krijgen. Dat soort constructies is vragen om problemen. Levensgevaarlijk! aldus het WD-raadslid dinsdagavond tijdens het poli tiek café in De Banjaard in Zie- rikzee. Hij staat achter het besluit van de provincie om voorlopig af te zien van uitvoering van het verbredingsplan van het inge nieursbureau uit Waddinx- veen. De aanpassing zou de prijs van de toch al miljoenen duurder uitgevallen renovatie fiks verder opdrijven. Dat staat momenteel in geen ver houding tot het verkeersaan bod op de brug, meent de poli tiek. De Schouwse fracties lopen evenmin warm voor her invoering van de tolheffing om dergelijke werkzaamheden te kunnen betalen. Ook bij het GroenLinks-raadslid H. de Vries gingen de handen niet op elkaar voor het plannetje van haar partijgenoten in Provin ciale Staten. Een grote mate van eenstem migheid bestond er in het poli tiek café over de acceptabele 22 dagen durende sluiting van de brug tijdens de werkzaam heden. Afgemeten aan de aan vankelijk in het vooruitzicht gestelde dubbele duur, is dit volgens de panelleden en hun gisteren matig toegestroomde publiek, de meest haalbare op lossing. Ook al stijgen de reno- vatiekosten daarmee aanzien lijk. Het forum van WD, CDA, GroenLinks en PvdA bena drukte nog wel dat er een goede oplossing moet komen voor het ambulancevervoer van en naar Goes. In noodgevallen moet de ziekenauto hoe dan ook ge bruik kunnen blijven maken van de brug, vindt PvdA-frac- tievoorzitter W. Renden. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) uit stevige kritiek op het wereldmuziekfestival Muziek Monumentaal. De subsidieaan vraag voor 2000 was te laat, de uitwerking - ook in tweede in- Gewonde bij ongeval op N58 OOSTBURG - Een 23-jarige in woner van de gemeente Oost- buig is dinsdagmiddag gewond geraakt toen hij op rijksweg N58 tussen Breskens en Oost burg tegen een boom reed. De man is overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. Hij was tegen half zes door on bekende oorzaak de macht over het stuur verloren en botste frontaal op een boom aan de lin kerzijde van de weg. De brandweer moest het be knelde slachtoffer uit het wrak bevrijden. Onder de toegesnelde hulpdiensten was ook het Me disch Urgentie Team uit Brugge. De rijksweg is tot kwart over ze ven tijdelijk afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid. Buckle Trunk speelt in Big S BURGH-HAAMSTEDE - De Schouwse viermansformatie Buckle Trunk treedt zaterdag 2 9 januari op in jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede. Het concert begint om 22.00 uur. Drankrijder OOSTERLAND - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente I Schouwen-Duiveland is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. Dat gebeurde rond tien I over een op de Rijksweg in Oos- terland. Bij ademanalyse bleek dat de man één glas te veel had gedronken. Hij kreeg een rijver- bod van één uur. Spellendag ANBO ZIERIKZEE - De afdeling Zie- rikzee van de ouderenbond AN- BÖ houdt donderdag 27 januari een spellenmiddag in De Pater noster. Vanaf 14.00 uur staan de sjoelbakken, klaverjastafels, de rummikub en het schaakbord klaar voor gebruik. Scholiere meldt mishandeling MIDDELBURG - Een 15-jarige leerlinge van een middelbare school in Middelburg heeft dinsdag aangifte gedaan van mishandeling. Een klasgenoot jsloeg haar 12 januari in de aula van de schoolVolgens het meis je, dat letsel opliep, was daar :geen enkele aanleiding voor. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 'Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl stantie - 'beperkt en fragmenta risch' en de kwaliteit en uitstra ling van eerdere edities niet zodanig dat een subsidie voor dit jaar gerechtvaardigd is. De subsidie-aanvraag is daarom afgewezen, waardoor het voort bestaan van Muziek Monumen taal op de tocht staat. De afgelopen drie j aar vond Mu ziek Monumentaal op Schou wen-Duiveland plaats onder de vlag van de ZNF. Ook voor dit jaar was subsidie aangevraagd. In december werd duidelijk dat het ZNF-bestuur de provincie zou adviseren die niet toe te kennen. Dinsdag volgde de mo tivatie. De aan waag is niet vol gens de regels ingediend, maar toch in behandeling genomen. Volgens de ZNF ontbrak een festivalprogramma en was er geen onderbouwing van de kos ten. In tweede instantie werd wel een 'interessant concept' in gediend, maar was de uitwer king onvoldoende. Bovendien was de gewaagde provinciale subsidie (ruim 25.000 gulden) relatief hoog in verhouding met de totale inkomsten van het fes tival. „De bijdrage van de ge meente Schouwen-Duiveland is daarentegen laag en er mede de oorzaak van dat dit festival de afgelopen jaren niet echt uit de verf is gekomen", aldus het ZNF-bestuur. Coördinator Ria Geluk van Mu ziek Monumentaal vindt het verwijt van de ZNF 'formeel te recht', maar de hekelt de manier waarop het festival is behan deld. „Wij zijn een kleine orga nisatie die niet professioneel be zig is. Als men ons dat verwijt, klopt dat. Maar het is een kip of het ei-discussie. Als wij geen flauw idee hebben of wij gaan meedraaien in de Nazomer Fes tivals, gaan we niet van tevoren al allerlei artiesten vastleggen. Wij zouden het dus op prijs heb ben gesteld als met ons was ge communiceerd over de opzet van het festival. Maar van enig overleg was geen sprake. Dat neem ik de Zeeland Nazomer Festivals zeer kwalijk. Nu heb ben we alleen maar zitten wach ten tot de grote baas zegt of we wel of niet mee mogen doen. Op zo'n koele, kille manier bouw je in Zeeland niet aan een festi val." Het doorgaan van Muziek Mo numentaal is op losse schroeven komen te staan, aldus Geluk, te meer omdat de subsidie van de gemeente Schouwen-Duive land gekoppeld is aan die van de ZNF. Persoonlijk acht Geluk het uitgesloten dat het festival in de toekomst nog een beroep doet op de ZNF. „Bij die club gaan wij niets meer aanwagen." Zuid-Beveland Zo reageren eveneens Jan Schuurman Hess van het Gezel schap van de Zee uit Kats en Jacques Boonman van het Fes tival van Zuid-Beveland. Ook hun activiteiten gaan dit jaar wij wel zeker niet door, omdat de ZNF de provincie adviseert geen subsidie te verstrekkenBij de subsidie-aanwaag van het Gezelschap van de Zee ont breekt een begroting en de aan- waag van het Festival van Zuid-Beveland zou een hoog 'gooi maar in m'n pet gehalte' hebben. Schuurman Hess voelt zich 'be drogen' door coördinator R. van Meijel van de ZNF. wiens bu reau Spitsbergen volgens hem de begroting voor het Gezel schap zou opstellen. Van Meijel ontkent dit. Boonman noemt het ZNF-bestuur 'paternalis tisch' en Van Meijel 'autoritair'. Beiden zien een verdere samen werking met de ZNF niet meer zitten. Scherpe kritiek heeft het ZNF- bestuur ook op het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen dat met 75.000 gulden de helft minder subsidie krijgt dan is aange- waagd, waardoor de program mering moet worden ingekrom pen. De boerderijen aan de Houwersweg vormen een uniek stukje cultureel erfgoed als verbinding tussen platteland en stad. Roep om herbezinning besluit klinkt op hoorzitting door Ali Pankow DREISCHOR - De bouw van het nieu we gemeentehuis raakt de ziel van de Schouwen-Duivelandse samenleving. De bevolking in dit deel van Zeeland is over het algemeen gezagsgetrouw, ac cepteert nog hiërarchische verhoudin- gen.en uit zelden verweer tegen beslui ten van hogerhand. Met de plannen voor de bouw van een nieuw gemeente huis voor ruim 45 miljoen gulden op de hoek van de Laan van Saint Hilaire en de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee gaat het anders. Voor de tweede keer binnen een jaar laat een deel van de bevolking een af keurend 'nee' horen tegen dit voorne men van de ambitieuze gemeentebe stuurders. Niet alle protesten zijn gelijkluidend. De een vindt het ont werp voor het nieuwe gemeentehuis niet mooi, de ander vindt de locatie vol ledig verkeerd gekozen, velen vinden de plannen veel te duur, maar wijwei alle bezwaarden lopen te hoop tegen een en hetzelfde punt: de eigengereide en arrogante houding van het Schou wen-Duivelandse gemeentebestuur dat maar niet naar de stem van het volk wil luisteren. Volgens A de Spirt verstaal het gemeentebestuur 'het Zierikzees' niet. foto's Janne Wolterbeek Zegje In allerlei toonaarden kwam dat dins dag tot uiting tijdens een bijzondere zitting van de bezwaar- en beroep schriftencommissie in het dorpshuis in Dreischor. Daar konden de 1852 indie ners van een bezwaarschrift tegen de sloop van de twee oude panden ten be hoeve van de bouw van het nieuwe ge meentehuis hun zegje doen. Tientallen mannen en wouwen en variërend in leeftijd maakten gebruik van die gele genheid. Voorzitter mr. C. G. E. Greijn van de commissie toonde zich coulant. De commissie zat. er expliciet om bezwaren tegen het verlenen van de sloopvergun ning aan te horen, maar de voorzitter gaf iedereen ruimschoots de gelegen heid zijn zegje te doen. Ook de mensen die eigenlijk geen enkel probleem had den met de afbraak van die twee boer derijen, maar wel ageerden tegen een duur nieuw gemeentehuis. Mr. Greijn legde hen geen enkele tijdslimiet op, ook niet degenen die hun eigen levens loop breedvoerig verwoorden of pronk ten met hun politieke contacten op pro vinciaal en landelijk niveau. Applaus Alle woordvoerders kregen na hun toe spraak een waarderend applaus van de toehoorders. Alleen beleidsmedewer ker J. W. Geuke van Bouw- en Woning toezicht kreeg na het voorlezen van de pleitnota van het dagelijks gemeente bestuur de handen van de zaal niet op elkaar. Als een soort Middeleeuwse boodschapper moest hij zich de hoon van de toehoorders laten welgevallen. Veel waardering oogstte A de Spirt met zijn betoog. Hij verweet in plat Zeeuws het gemeentebestuur de burgers de mond te snoeren, maar stelde direct daarop vast dat de bestuurders de Zie- rikzeeënaar. noch het Zierikzees ver staan. Een krachtig applaus kreeg ook de jeugdige J. Padmos na zijn pleidooi voor behoud van de twee beeldbepalen de boerderijen en uiting van zijn zorg over het dempen van het historische weeltje en het verdwijnen van het oude kruithuisje aan de Houwersweg. Opsomming De zichzelf immer als intellectueel affi cherende B. M. Berkenbosch uit Noord- gouwe gaf een opsomming van alle din gen die de woede vaderen in de loop der jaren al gesloopt hebben. „Laat die twee oude boerderijen alsjeblieft staan", pleitte zij. Woordvoerder L. Blikman schreef het gemeentebestuur een dikke tien toe als het nu nog op de besluitvorming rond het gemeentehuis durft terug te komen. Zo niet dan over weegt hij over twee jaar zelf met een nieuwe partij aan de gemeenteraads verkiezingen mee te gaan doen. Woede Voorzitter H. Doeleman van de Vereni ging Stad en Lande kon zijn woede over het gemanipuleer van de bestuurders nauwelijks bedwingen. „Als het ge meentebestuur alle inwoners be schouwt als varkens zonder verstand moet het vooral zo doorgaan." Verbitte ring, cynisme, woede en tranen; vrijwel alle emoties kwamen aan bod dinsdag in het dorpshuis in Dreischor, want de bouw van het nieuwe gemeentehuis raakt inderdaad de ziel van de Schou wen-Duivelandse samenleving. Truck ramt gevel politiebureau GOES - Het politiebureau in Goes werd dinsdag beschadigd toen een wachtwagenchauffeur uit Eindhoven tegen de gevel van het bureau reed. De 22-jarige bestuurder wilde zijn wacht wagen op de stoep zetten om te laden en lossen. Met de voorzijde van het voertuig knalde hij tegen het uitstekende gevelgedeelte van de hoofdingang van het bureau. De vracht - auto en de gevel raakten beiden beschadigd. De totale schade is nog onbekend. Vandalen takelen seinhuisje toe MIDDELBURG - Vandalen hebben het seinhuisje aan de Ka- naalweg in Middelburg toegetakeld. Tussen maandagavond en dinsdagmorgen zijn enkele ruiten, het plafond in de boven bouw en een houten luik vernield. Op een buitenmuur zijn graffiti gespoten. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. Het seinhuisje is eigendom van de NS. Boete en rijverbod voor drankrit MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Kapelle is dinsdag in Middelburg voor dronken rij den veroordeeld tot zes maan den rij-ontzegging en een boete van 2500 gulden. De officier van justitie eiste 3000 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. De verdachte veroorzaakte 20 oktober vorig jaar in haar woonplaats onder invloed van drank een verkeersonge val. Haar rijbewijs werd meteen ingevorderd. Er werd een bloedproef afgenomen, die resulteerde in een score van ruim twee promille. Ze stelde gisteren op de zitting dat ze haar rij bewijs nodig had. Ook zei ze dat ze na het incident geen alco hol meer had gedronken. Auto's gestolen uit garagebedrijven VLISSINGEN - Uit twee garagebedrijven in Vlissingen zijn dinsdagmorgen twee auto's gestolen. Om zeven uur werd een blauwe Mercedes van het type 260E ontweemd. De auto heeft het kenteken ZH-13 -TDD e andere auto werd omstreeks half zes gestolen. Het gaat om een zwarte Audi Quatro met het kenteken ZG-GD-01. Vaneen derde garagebedrijf in Vlissin gen is een raam geforceerd. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist. Ringleiding in raadzaal Vlissingen VLISSINGEN - De gemeenteraadsvergadering in Vlissingen zijn sinds kort ook voor slechthorenden duidelijk te volgen. Op de publieke tribune is een ringleiding aangebracht. Zo'n leiding is in feite niet meer dan een metalen draad die rond de publieke tribune loopt. De ringleiding is aangesloten op de versterker. Slechthorenden die binnen de ringleiding zitten, krijgen het geluid via hun gehoorapparaat door. Banden lekgestoken MIDDELBURG - De banden van een auto die geparkeerd stond aan de Willem Arondeusstrdat in Middelburg zijn tus sen maandagavond en dinsdagochtend lek gestoken. De ver nieling gebeurde tussen 19.15 en 07.00 uur. De schade be draagt enkele honderden guldens. Aanrijding in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Een 36-jarige Duitse automobiliste is dinsdagmorgen in Vrouwenpolder tegen de auto van een 19- jarige man uit Noord-Beveland gebotst. Niemand raakte ge wond. Beide auto's liepen flinke schade op. De aanrijding ge beurde toen de Duitse op de Vrouwenpolderse weg ging keren. Zij zag daarbij de auto die achter haar reed, over het hoofd. pen. Of die huurprijs te hoog is, dat bepalen wij als overheid niet. Maar op het moment dat alle onderdeeltjes van de ho ningraat zijn ingevuld door ver schillende eigenaren, ben je volledig de grip kwijt op de oor spronkelijke doelstelling van dit plan. Daarmee haal je dus ei genlijk het hele idee onderuit", reageert Veerhoek. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het vertrouwen in de haalbaarheid van het zo geheten Business Isle voor Zie rikzee brokkelt af. Zowel bin nen de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland (OSD) als bij de gemeente zijn vraagte kens gerezen over de aanpak van Thesaurie Projectontwik keling uit Bergen op Zoom. Be keken wordt of de opzet nog wel voldoet aan de randvoorwaar den die eertijds zijn gesteld. Ondernemend Schouwen-Dui veland heeft vooral moeite met de huurprijzen die worden ge vraagd voor een ruimte in het te bouwen complex op de hoek van de Boeremveg en de Grevelin- genstraat. Die zouden volgens het bestuur van de OSD te hoog zijn voor de streek en daardoor (doorstartende ondernemers afschrikken. Daarmee prijst het plan zichzelf uit de markt en dreigt het voortijdig aan z'n ein de te komen, menen deskundi gen binnen die organisatie. Vestigingsmanager P. Huges van Sinke Komejan Makelaar dij in Zierikzee erkende vorige week dat het nog niet storm loopt met de belangstelling voor het handelseiland. Tot dusver wordt met vier gegadigden seri eus onderhandeld. Samen zijn ze goed voor ongeveer éénderde van de oppervlakte van het ver zamelgebouw. Om de interesse voor een stek in één van de vijf gebouwen aan te wakkeren, is besloten delen vap het complex ook te koop aan te bieden. Dat is mogelijk weer in strijd met de voorwaarden die de gemeente heeft gesteld aan de ontwikke ling van het project, aldus wet houder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening). „In een eerste opwel ling zeg ik: het lijkt erop dat het project z'n doel aan het voorbij schieten is." Geen zeggenschap De gemeente heeft, zo stelt de wethouder, strikt genomen geen zeggenschap over de totstand koming van de plannen. «De bouwgrond is verkocht aan de projectontwikkelaar, die verder ook alle risico's draagt. In die overeenkomst is echter bepaald dat het bedrijfsverzamelge bouw is bedoeld om beginnende ondernemers en doorstarters op Schouwen-Duiveland een kans te bieden. „Vandaar ook dat ge kozen is voor huur. Wanneer je net begint als kleine onderne mer, heb je doorgaans geen ka pitaal achter de hand om gelijk een mooie bedrijfsruimte te ko- Raad van State verwerpt zaak rioolbijdrage restauranthouder DEN HAAG - De bezwaren van restauranthouder A Dorland tegen de verplichting om een bijdrage voor de aanleg van een riool in Zierikzee te betalen zijn door de Raad van State verwor pen. In een gisteren gepubliceerde uitspraak stelt het rechtscollege dat het om een privaatrechtelij ke zaak tussen de gemeente Schouwen Duiveland en Dor land, eigenaar van restaurant De Zeelandbrug, gaat. De Raad van State is alleen bevoegd be stuurlijke geschillen te behan delen. De zaak was door Dorland aan gespannen omdat hij weigerde volledig bij te dragen in de kos ten van de aanleg van een riool persleiding in het buitengebied van Zierikzee. Dorland heeft slechts 3500 gulden betaald voor de aansluiting van het res taurant. terwijl de gemeente ruim 10.000 gulden wil zien voor een kleine bijdrage aan de gehele persleiding. Volgens Dorland mag de gemeente geen bijdrage eisen voor de kosten van het openbare deel van de persleiding. De gemeente Schouwen-Duive land blijft nu weinig anders over dan naar de civiele rechter te stappen om alsnog kans te maken op de overige 6500 gul den rioolkosten. Maar een ge meentewoordvoerder zei al tij dens de zitting in september 1999 dat het gemeentebestuur niet echt staat te trappelen om nogmaals in een langdurige rechtszaak verwikkeld te raken. Bovendien is er geen kans op herhaling omdat bewoners te genwoordig vooraf een contract moeten tekenen en vooraf moe ten betalen als zij op het riool willen worden aangesloten. Niet betalen, dan ook geen rioo laansluiting is tegenwoordig het devies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43