Alleen de theekopjes sneuvelen PZC Nederlandse man winkelt vaker dan Duitser en Brit dwarsstraten O Brit mag kind niet meer met stok slaan varia woensdag 19 januari 2000 Mis voor oorlogsmisdadiger Kattenvrouw in het nauw Tom Poes en de Grote Barribal puzzel recept Sambal van spiering op Maleisische wijze het weer Toerist houdt bungalow netjes door Jaap Nuijten TTakantiegangers die maar V niet genoeg kunnen krijgen van de geneugten die een bun galowpark hen biedt, weten over het algemeen de scheidslijn tussen 'het mijn en dijn' uitste kend te trekken. Ernstige geval len van diefstallen komen zel den voor. Het feit dat een groep Polen een appartement op een vakantie park in het Overijsselse Holten onlangs uitgekleed achterliet - het televisietoestel, de magne tron en de stofzuiger verhuisden mee naar het vaderland - vormt een incident. Dat verklaren tenminste de ex ploitanten van grote bungalow parken als Centerparks, Gran Dorado en Landal Greenparks in koor. In gerenommeerde va kantieoorden als Port Zélande, Loohorst en Vennebos, is de in ventaris van de bungalows vol strekt veilig. Natuurlijk, er sneuvelt wel eens een theekopje en er raakt ook wel eens een as bak of wat bestek zoek, maar daar blijft het over het algemeen tot beperkt. Prettig publiek De exploitanten hebben dan ook geen grote bedragen gere serveerd waarmee alle het ge stolen goed weer kan worden aangevuld. „Wij mogen ons kennelijk verheugen in een prettig publiek", zegt Bas Hoogland, commercieel direc teur van Landal Greenparks, waartoe onder meer de vakan tieoorden Rabbit Hill in Nieuw Millingen en De Miggelenberg in Hoenderlo, beide op de Velu- we. ressorteren. Monique Dekking zegt namens Centerparks ook uiterst tevre den te zijn over het gedrag van de vakantievierder. „En ach, over dat badhanddoekje dat wel eens verdwijnt, komen we ook wel weer heen." In het Lierderholt in het Veluw- se Beekbergen gedragen de gas ten zich ook al zoals het behoort. „Maar er kan dan hier ook ei genlijk weinig misgaan", zegt Nico Willemsen. Bij Lierderholt wordt, zoals bij vele andere bungalowparken ook het geval is, een waarborgsom gevraagd. Dat geld krijgen de vakantie gangers terug als ze hun sleutel komen inleveren. Terwijl dat gebeurt, gaat een medewerker van het park op inspectie naar de betreffende vakantiewoning. Via een portofoon laat hij de ba liemedewerkers dan weten of de toerist het appartement al dan niet goed heeft achtergelaten. „En over het algemeen is dat ook zo. Het enige waar we nog wel eens op stuiten zijn wat ge broken kopjes", aldus Willem sen. Vaste gasten De gasten die de zeventien jaar geleden geboude bungalows van het park Caitwijkerzand in Gelderse Uddel bezoeken, we ten zich eveneens uitstekend te gedragen. „Er is hier werkelijk nog nooit iets verkeerd gegaan" vertelt mevrouw Lenderink. Zij denkt dat dit mogelijk ook te maken heeft met het feit dat ze zelf op het terrein woont. „We zien dus alles wat er gebeurt. Bovendien hebben we veel vaste gasten. Die kennen we en we weten ook wat we aan die men sen hebben." Excuses Opmerkelijk is het verhaal van de vakantiegasten die per onge luk een tot het inventaris van een vakantiebungalow beho rende deken mee naar huis na men. Een telefoontje bleek vol doende om de zaak weer glad te strijken. Vergezeld van duizend excuses. Een week later werd de deken, gestoomd en wel, weer bij het bungalowrpark afgele verd. GPD door Dolf Ruesink Nederlandse mannen doen veel vaker boodschappen dan hun soortgenoten in Duits land en Groot-Brittannië. Dat is kenmerkend voor de hoge 'vrouwelijkheid' van onze sa menleving. Die staat in schril contrast met de Verenigde Sta ten, Japan en veel Zuid-Europe- se landen, waar mannelijkheid bepalend is. Geld, winst en pres tatiedrang zijn daar belangrij ker dan zorg voor zwakkeren en goede relaties. Dat zegt professor Geert Hof stede, organisatiepsycholoog aan de Universiteit Maastricht, die onderzoek doet naar cul tuurverschillen. Hofstede on derscheidt typisch mannelijke en vrouwelijke landen. Neder land behoort met Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Portugal tot de samenlevin gen waai- de kwaliteit van het leven belangrijker wordt ge vonden dan materiële behoef ten. „Men werkt er om te leven en leeft er niet om te werken", zei Hofstede maandag in een le zing voor het Universitair Cen trum Genderstudies van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens de hoogleraar zijn bur gers in landen met een hoge vrouwelijkheid tevredener. Uit die landen bekleden méér vrou wen een functie in de politiek. Hofstede noemt het echter een misverstand dat véél werkende van onze redactie buitenland Britten mogen geen kinderen meer slaan met stokken, pantoffels, riemen, Spaans riet en andere voorwerpen. Zo luidt een wetsvoorstel dat het minis terie van Volksgezondheid gis teren in Londen bekendmaakte. Ouders moeten wel.het recht be houden hun kinderen met de hand te tuchtigen. Britse pressiegroepen reageer den volgens de BBC teleurge steld op het ontwerp. Zij spre ken van een 'gemiste kans' en vinden dat het slaan van kinde ren helemaal moet worden ver- Hangschapen CULEMBORG Nederland De gemeente Culemborg gaat schapen in de strijd werpen te gen de overlast van hangjonge ren in een plantsoen in de wijk Goilberdingen. De gemeente bezit vijftig scha pen die het gras in bermen en plantsoenen begrazen. Twee straatjes in de wijk zijn voorzien van wildroosters waardoor schapen heen en weer kunnen wandelen tussen drie begra- zingspercelen. Omdat bewoners bij een nabu rig plantsoen veel last hebben van hangjongeren is besloten de schapen ook daar te laten rond lopen. In samenspraak met be woners en enkele jongeren is het idee ontstaan. Rondom het be- grazingsgebied komt een hek werk met scooter-onvriendelij ke poortjes. Ontnuchtering HASSELT België Een 42-jarige Nederlander is door de rechtbank van het Bel gische Hasselt bij verstek ver oordeeld tot acht maanden cel en een boete van 5400. Hij werd in mei 1998 betrapt bij het stelen van 24 flessen cham pagne bij een bedrijf in Bocholt. In 1996 kreeg de man al een voorwaardelijke celstraf van een jaar voor een soortgelijk vergrijp. Als hij gegrepen wordt zal hij ook die gevangenisstraf moeten uitzitten. Ramptoerist ZUH)-SCHARWOUDE Nederland Een 22-jarige inwoner van Zuid-Scharwoude heeft dood gemoedereerd tussen het pu bliek staan kijken hoe duikers naar hem op zoek gingen. De man was, met behoorlijk wat drank op, de macht over het stuur kwijtgeraakt in zijn woonplaats. Zijn auto reed via een stoeprand en een lantaarn paal tegen een brugleuning. De man stapte uit en maakte dat hij wegkwam. De politie kon dus even later geen bestuurder vin den, en vreesde dat die in het water lag. Duikers zochten twintig minuten lang, toen pas meldde de man zich. topconferenties en politieke strubbelingen uit oe machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten Een misvatting. Wat in Huambo. Camaguey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt. Is ook best lezenswaardig. BOEDAPEST Hongarije De Rooms-Katholieke Kerk in Hongarije heeft zich verdedigd tegen kritiek op een mis voor de Hongaarse premier Laszlo Bar- dossy, die in 1946 wegens oorlogsmisdaden werd geëxecuteerd. Op verzoek van de ultrarechtse Waarheid en Leven Partij was er zondag in Boedapest een mis ter nagedachtenis van de executie van Hitiers handlanger in Hongarije. Bardossy was verantwoordelijk voor antisemitische wetten in Hongarije. Tijdens de holocaust werden zeshonderdduizend Hongaarse joden omgebracht door de nazi's en Hongaarse fas cisten. Na felle kritiek van overlevenden van de jodenvervolging verde digde hulpbisschop Antal Spanyi de mis. „Bardossy was een christelijke, gedoopte man die tot het einde van zijn leven heeft ontkend dat hij schuldig was", zei Spanyi. „Zelfs als hij schuldig was geweest, dan had hij het recht op een mis, zoals elke zondaar dat heeft. Daar is niets onchristelijk aan." Vikingschat YOUGHAL Ierland In een grot in hel zuiden van Ierland is volgens ar cheologen een unieke verzameling voorwerpen gevonden die door de vi kingen zijn gemaakt. Het gaat om munten, staven van brons en zilver en ke gelvormige voorwerpen van zilverdraad. Mogelijk zijn het sieraden of voorwerpen om kleren vast te maken of bij elkaar te houden. „Zoiets is nooit eerder gezien, zeker niet in de wereld van de vikin gen", aldus de deskundige Andrew Halpin van liet National Museum in Dub lin. Tussen de gevonden voor werpen zitten ook Angel saksische munten uit het jaar 940. Dit geeft aan dal de vikingen in die tijd zo wel in Engeland als in Ier land zaten. Volgens histo rici begonnen de vikingen aan het einde van de acht ste eeuw met hun aanval len op Ierland MINNERTSGA Nederland Mevrouw Jaqueline Claus uit Minnertsga moet het aantal poezen in haar woning drastisch terug brengen tot tien, anders dreigt Woningstichting Noordwest-Friesland haar met uitzetting. De vrouw heeft 69 poezen en voedt bovendien zwerfkatten. De vrouw is ten einde raad. „Ik kan niet zon der mijn poezen." Ze woont al tien jaar in haar 'poezenparadijs'. Het heeft nooit geboterd tussen de vrouw en haar buren. Klachten van omwonenden zijn inderdaad een reden voor het dreigement, stelt de woningstichting. Maar er zijn ook andere argumenten. „Ze woont in een seniorentussenwo- ningkje. Dat is er niet geschikt voor", aldus een woordvoerder. foto Jacob van Essen/AN P D Toonder Studio's vrouwen een teken van emanci patie zouden zijn. „In geen en kel land ter wereld zijn vrouwen gaan werken, puur omdat ze het leuk vinden. Het gebeurt uit noodzaak." De contrasten tussen landen met een overheersend mannelij ke of vrouwelijke cultuur zijn die tussen prestaties en relaties, geld en geluk, wedijver en zorg, en competitie en compromis. Materieel succes is bij uitstek belangrijk in landen als Japan, de Verenigde Staten, Italië, Oos tenrijk en Zwitserland. De machtsverschillen, ook die tus sen de seksen, zijn er groter dan die in het noordwesten van Eu ropa. Ook komt volgens Hofste de in de media van die landen méér geweld voor dan in Neder land. In Nederland en in Scandinavië zijn vrouwen minder afhanke lijk van mannen. Zij bepalen er doorgaans de gezinsomvang. Grote verschillen bestaan er in het onderwijs. „In Nederland is een gemiddelde student de norm. Met een voldoende zijn we tevreden", zegt Hofstede. „In Amerika gaat het om de bes te student. Falen op school geldt er als ramp." De Universiteit Maastricht deed onderzoek on der Amerikaanse meisjes die in ons land studeerden. In him op vattingen over prestaties, geld en succes blijken zij 'mannelij ker' dan de Nederlandse jon gens. GPD Niet ver van de schuur stond een log voertuig in de sneeuw. De wind huilde klagend door de knobbelige uitsteeksels en langs de wielen, doch de bestuurder had het zich gezellig gemaakt tegen de zware bumper, die enige luwte bood. Daar at hij met smaak een boterham metje, terwijl de avond viel. „Het is Wammes Waggel", mompelde Tom Poes verrast. „Wat doet die in dit jaargetijde met een landbouwmachine?" Hij liet de sporen, die eennogal doelloos pad schenen te volgen, in de steek en naderde de eter. „Hallo, Wammes," zei hij, „heb je hier in de buurt soms een reus ge zien?" „Gunst, nee!riep de ander uit. „Ik heb het veel te druk om op klei- boden. Volgens staatssecretaris John Hutton kennen de meeste ouders evenwel heel goed het verschil tussen een klap 'in lief devol en zorgzaam verband' en een bruut pak slaag. De wetsherziening is een gevolg van een uitspaak van het Euro pees Hof voor de Mensenrech ten. Die bepaalde in 1998 dat een Britse vader die zijn negen jaar oude stiefzoon met een stok 'herhaaldelijk en heftig' had ge slagen, de mensenrechten had overtreden. Een Britse recht bank had de man eerder vrijge sproken. Dat gebeurde op basis van uit 1861 stammende wetge ving. DPA/ANP Cryptogram Horizontaal: 3. Onzinnige en dwaze taal (7); 6. Voor deze handel was er vroeger drank (6); 8. Kies voor een vork! (4); 11. Extra geld gaat vandaag in een bundel (5); 13. Het kaartspel van een schaker (5); 14. Ik weet niet hoe dat voorwerp bij de boom heet! (6). Verticaal: 1. Fiets met een blad van niets (4); 2. Deze koppeling kan men kwijt zijn (5); 4. Zeggen en doen (4); 5. Van een sigaar die aan boord wordt gelezen (7); 7. Waardebonnen afknippen (6); 9. Een hond krijgt niet meer (4); 10. Maakt schakers futloos (3); 12. Geld- staafje (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: WINDBUKS en ECOLOGIE. Het sleutelwoord luidt: LANDSVROUW. WeEskïnd Incident NoOdsein DeLicaat Bloedvat UrGentie Kniekous StEmvork Zeeland: Weinig verandering Door: Margot Ribberink De weerkaarten die vandaag bin nenkwamen, zien er een stuk zachter uit dan de afgelopen dagen. Een koudere periode met wat lichte vorst in de nacht en een paar echte winterse buien zitten er niet in. Er verandert eigenlijk niet zoveel. Tussen een hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan en lagedrukgebieden die in Scandina vië en Rusland sneeuw brengen, wordt met een noordelijke stro ming vrij vochtige lucht aangevoerd. Boven het relatief warme water van de Noordzee (dat is deze winter eigenlijk nog nauwe lijks afgekoeld) ontstaat telkens weer bewolking die over onze omgeving zal drijven. Af en toe passeert er een zwakke storing. Dan wordt de bewolking even wat dikker en kan er wat lichte neerslag vallen. Overdag is dat in de vorm van wat lichte regen of motregen, 's Nachts is het net koud genoeg dat er landinwaarts ook een vlok natte sneeuw kan worden gesignaleerd. De wind blijft constant uit richtingen tussen noord en west komen en is matig, op het strand af en toe krachtig. Overdag wordt het een graad of 5, 6. 's Nachts blijft het kwik op de meeste plaatsen boven het vriespunt. De kans op een graadje vorst is in onze regio de komende dagen erg klein. Volgende week lijkt het tijde lijk wat kouder en wat dro ger te worden, maar een lan ge periode met koud winter weer zit er wederom niet in. Of het helemaal geen winter meer wordt, is niet te zeg gen. Klimatologisch gezien kan het ook in februari nog flink koud worden. Niet voor niets wordt naast januari ook februari een ijsmaand genoemd. Veel bewolking Vooruitzichten weer donderdag vnjdag Sk. zaterdag zondag max. 7° 6' 6- 6° min. 4" 3° 3° 2° wind W 4 NW 4 NW 4 W 4 Zon Maan woensdag onder 17.10 donderdag op 8.39 woensdag onder 6.46 donderdag op 16.22 Nautisch bericht Er staat een noordwestenwind, 4 Beaufort. Het zicht is goed. De temperatuur van het zeewater bedraagt 6 graden. Er is geen kans op mist of onweer. Waterstanden nigheden te letten. Wil je ook een hapje? Lekker, met hagelslag!" „Dank je wel", zei Tom Poes. „Zit je hier al lang?" „Wat dacht je?" hernam Waggel, enigszins uit de hoogte. „Niks hoor! Eventjes maar, om een hammetje te eten. Eigenlijk heb ik het veels te druk om te zitten. Het is een goeie betrekking hoor, daar niet van. Maar van al dat schudden krijg je honger. Er zitten geen veren onder, zodoende." „Hm", zei Tom Poes. „Het lijkt me een rare wagen toe. Wat doe je er eigenlijk mee?" „Rijden", legde Wammes uit. „Kijk, je tftart en dan schakel je en daar ga je; hobbeldebop, hobbeldebop. Reuze mal, hoor. „Het is een imaasjebouwer, zegt de prof. Ik moet er zuinig op zijn, want hij zit vol idealen. Enig, hè?" 19 JANUARI Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 12.17 220 06.16 170 18.48 193 Terneuzen 00.15 233 12.36 247 06.42 180 19.16 202 Bath 01.11 274 13.36 291 07.46 206 20.18 230 Roompot Buiten 12.07 169 06.10 123 18.36 140 Zierikzee 01.20 150 13.45 156 07.20 130 19.50 144 Stellendam Buiten 00.08 151 12.32 160 06.06 071 18.36 085 Wemeldinge 01.30 173 13.50 180 07.30 145 20.00 159 Krammersl. West 01.08 163 13.25 167 07.26 132 19.55 149 Hansweert 00.43 246 13.03 260 07.05 196 19.41 220 20 JANUARI Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.47 223 13.09 241 07.16 190 19.40 200 Terneuzen 01.09 249 13.29 269 07.46 200 20.08 211 Bath 02.09 294 14.30 316 08.46 227 21.13 238 Roompot Buiten 00.35 169 12.55 186 06.59 136 19.26 141 Zierikzee 02.25 156 14.55 168 08.15 138 20.50 140 Stellendam Buiten 01.02 161 13.22 179 06.59 080 19.30 084 Wemeldinge 02.30 180 14.50 193 08.25 154 20.55 156 Krammersl. West 01.59 166 14.15 173 08.28 143 20.50 147 Hansweert 01.37 261 13.57 279 08.08 217 20.36 229 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mist Koufront a. licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen onweer Warmtefronl Am >7V hagel Samengesteld Iront zwaarbewolkt zware regen Isoba. Europa: Lage kwikstand Hans Belterman De tijd dat de eerste verse spiering in het IJsselmeer wordt gevangen na dert. Wellicht zijn ze er vandaag nog niet, maar dan wellicht volgende weekof nog iets later. Het is wel zaak om die spiering in de gaten te houden. Niet iedere vishandelaar verkooptze. De meeste kans maakt u op de dag- of weekmarkten. Het merendeel van de spiering wordt diepgevroren en geëx porteerd (Spanje). Jammer, want het is een bijzonder smakelijk visje waar voor ik in de komende weken nog wel enkele recepten in petto heb. De spiering, naar uw wens: met of zonder kop, leent zich heel erg goed voor het bereiden van het visgerecht, sambal goreng ikan, waarop men in de Maleisische keuken bijzonder is gesteld. In plaats van spiering kunt u ook verse kleine sardientjes nemen. Voor 4 personen: 750 gram verse spiering of kleine sardientjes, schoongemaakt; 4 eetl. bloem, gezeefd; 1,5 theel. fijn (zee)zout; 2,5 dl arachide- of zonne bloemolie; 2 (rode) uien, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 2 theel. sambal oelek of sambal trassi; 4 sprieten sereh (citroengras); 2 daoun salam (lijkt op laurierblad en kan er ook door worden vervangen); 4 eetl. limoen- of citroensap; 1 eetl. fijn gesneden verse korianderblaadjes. Spoel de visjes enkele malen in ruim koud water. Maak ze van binnen en buiten droog met keukenpapier. Schep in een kom bloem en (zee)zout door elkaar. Wentel de visjes, die aan alle kanten met een dun bloemlaagje be dekt moeten worden, er door. Schud overtollige bloem er af. Verhit een wok en laat de olie, op 2 eetlepels na, heet worden. Bak de visjes er bij kleine gedeelten in enkele minuten, onder voortdurend omscheppen, goudbruin en gaar in. Laat ze op keukenpapier uitlekken. Verwijder de olie uit de wok (is na het bakken van spiering niet meer bruikbaar) en veeg de wok schoon met een prop keukenpapier. Verhit de wok opnieuw en laat de achtergehouden 2 eetlepels olie er even door 'walsen'. Fruit de uien in de hete olie tot ze flink wat kleur hebben gekregen. Roer knoflook en sambal oelek of -trassi er door. Schep alles enkele malen om. Voeg 2 deciliter kokend water toe. Roer alles krachtig dooreen. Voeg li moen- of citroensap, sereh en daoun salem toe. Laat alles zo lang koken tot door het indampen niet veel meer dan een kwart van het oorspronkelijke vocht is overgebleven. Verwijder sereh en daoun salem. Schep de visjes voorzichtig door het kokende vocht. Presentatie; laat de visjes en het vocht voorzichtig in een voorverwarmde schaal glijden. Strooi verse koriander er over. Tip: geef erdrooggekookte rijst en een salade van komkommer, tomaten en rode en groene paprika's bij. Bestrooi de rijst eventueel met wat seroen deng (geroosterde kokos met pinda's) Het zuidwesten van Europa kan de komende dagen een rustig weertype tegemoet zien. Daarentegen is het in het noorden en oos- ten van Europa veel wisselvalliger. Vooral het zuidoosten van Euro pa krijgt vandaag met diverse buien te maken. Verantwoordelijk daarvoor is een lagedrukgebied ten oosten van Griekenland. Zowel in Turkije als Griekenland is het buiig, maar de meeste neerslag wordt in Turkije verwacht. Lokaal is daarbij ook onweer mogelijk. i Koude lucht bevindt zich in het oosten van Europa. In Roemenië, Tsjechië, Slowakije en Polen vriest het overdag licht en plaatselijk valt een sneeuwbui. Kouder is het in het binnenland van Rusland en in veel plaatsen valt daar enkele centimeters sneeuw. De laagste kwikstanden vinden we in het noorden van Scandinavië met over dag rond de 15 graden vorst. Vooral in de noordelijke delen van Noorwegen valt ook sneeuw en in het zuiden komt regen voor. Bo vendien waait het aan de kust stevig door. Op de Britse eilanden is het droog dankzij de invloed van een hogedrukgebied. Wel zijn er veel wolkenvelden aanwezig, maar af en toe is ook de zon te zien. De temperatuur loopt er op naar 6 tot 8 graden. Ook in Frankrijk blijft het droog en de meeste zon is daar in de Provence te vinden. Het zonnigst en warmst is het aan de Spaanse Costa's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4