Van Lottum geeft ziek op Teun van Vliet zet nieuwe koers uit PZC Maradona voelt zich een rebel Scott Sunderland zet proces voort Wij zullen Frankrijk niet schuwen Moerenhout start met zege in Australië sport woensdag 19 januari 2000 25 Snelle aftocht tennisser van onze sportredactie HAVANA - Met gevoel voor drama heeft Diego Maradona zich dinsdag in Havana gemeld om een langdurige be handeling voor zijn drugsver slaving te ondergaan. De voor malige voetbalvedette droeg een t-shirt met de beeltenis van de legendarische guerrillalei der Ernesto 'Che' Guevara. Die vocht met de huidige president Fidel Castro zij aan zij in de Cubaanse revolutie van 1959. „Ook ik ben een rebel in deze verwarde wereld", sprak 'Pluisje' voor de microfoon van Rebel Radio. „Ik heb Cuba ge kozen voor mijn afkickproces vanwege de waardigheid van het volk. Ik heb bovendien ver trouwen in de Cubaanse medi cijnen. Ik ben ervan overtuigd dat ze me kunnen genezen." Maradona, bedankte Castro uitgebreid voor zijn persoon lijke inspanningen om het hem op Cuba naar de zin te maken. „Dat is geen verrassing voor mij. Iedereen weet dat hij een groot hart heeft", zei de 39-ja- rige Argentijn toepasselijk. Hij beloofde de Cubaanse bevol king een voetbaldemonstratie wanneer hij er fysiek weer toe in staat is. Cubaanse artsen gaven dins dag in Havana aan dat een ef fectieve behandeling van drugsverslaving tenminste drie maanden duurt. Marado na zal waarschijnlijk in Hol- guin worden verpleegd. RTR van onze sportredactie MELBOURNE - John van Lot tum heeft dinsdag in desolate toestand de Australian Open moeten verlaten. De Eindhove- naar gaf spuugmisselijk op na dat hij tegen de Fransman Arnaud Clement twee sets had verloren: 6-7 4-6. Hij maakte een teken naar umpire Dias en verborg vervolgens zijn hoofd minutenlang in een hagelwitte handdoek. „Ik kwam hier om te pieken. Ik trainde voor Mel bourne als nooit tevoren en dan word ik ziek in een partij die ik gemakkelijk kon winnen." Enfant terrible en angry young man zat er dinsdag op baan 19 van Melbourne Park bij als Vanek te sterk voor Wessels MELBOURNE - Na John van Lottum sneuvelde ook Peter Wessels in de eerste ronde van de Australian Open in Melbourne. De 21-jarige Tsjech Jiri Vanek, succesvol in het kwalificatie toernooi, was in vier sets te sterk: 4-6 3-6 6-2 6-7. Dit resul taat betekende dat van de tien Nederlanders precies de helft doordrong tot de tweede ronde van het tennistoernooi. Drie mannen (Krajicek, Schalken, Sluiter) en twee vrouwen (Boo- gert, Oremans). ANP Lawrence of Arabia. Maar de strijdlust waar hij het altijd van moet hebben, ontbrak volledig in zijn tennis. Zijn lichaamstaal zei veel, zo niet alles. Atletiek- trainer Henk Kraayenhof, in Melbourne op trainingskamp met de Belgische 200-meterlo- per Patrick Stevens en belang stellend toeschouwer, had vernomen dat de tennisser 's morgens een van de vaak zeer hinderlijke Melbournse vliegen had ingeslikt. Van Lottum: „Dat vliegje, ach, dat was niks." Desperaat In elk geval was Van Lottum verre van fit. Zijn hoofd hing voortdurend naar beneden, zijn spel was beneden alle peil, hoe wel hij de Fransman van wie hij de twee eerdere ontmoetingen verloor, toch redelijk wist bij te houden. Hoe desperaat hij ook tenniste - met af en toe een mooi punt - ergerde hij zich aan van alles. Aan de wind: „Het is hier windkracht 20." Aan de toe schouwers die met de rug naar hem toestonden om een glimp van de trainende beauty Anna Kournikova op te vangen op de naburige baan 17. Aan de tegen stander die met trucs probeerde hem uit het spel te halen. Overi gens schold Clement ook: „Pu- tain" (Hoerenjong). Hij kreeg een officiële waarschuwing. Van Lottum schopte verloren ballen de baan uit, liet zijn rac ket als een helikopter door de lucht vliegen en klaagde bij de umpire over een balletje dat per ongeluk uit de handen van een ballenmeisje viel en over toe schouwers die in en uit liepen. Het oranjelegioen was op zijn hand, Jan Siemerinken Raemon Sluiter eveneens maar Van Lot tum had het te kwaad. Drama In de eerste set serveerde hij op 5-4 voor de winst maar Clement brak terug en won de tiebreak met 7-2. In de tweede set vocht Van Lottum altijd tegen een achterstand en waren zijn risi co's bij 4-5 dapper maar ver geefs. „Game, set and match", riep umpire Dias na een teken van de zieke Van Lottum. Ne derland had zijn eerste drama. „Ik weet niet wat het was", ver klaarde hij een uurtje later. „Ik weet het nog niet. Ik stond te tol len op mijn benen en met een achterstand van 0-2 in sets kon ik het nooit meer redden. Ver schrikkelijk zo klote als ik me voelde. Ik had er nog wel zo'n zin in. Zit je aan het andere eind van de wereld om wat neer te zetten en loopt het zo af. Oranje was niet het enige land met debacles. Brazilië zag Gus tavo Kuerten (5e geplaatst) ver dwijnen na vijf sets tegen de Spanjaard Albert Portas. Frankrijk raakte Cedric Pioline (13e) kwijt na een vijfsetter te gen het oplevende Kroatische kanon Goran Ivanisevic. Spanje zag Alberto Costa (15e) sneuve len tegen de Belgische qualifier Christophe Rochus in vier sets. ANP Thorpe verbetert wereldrecord SYDNEY - De Australische zwemmer Ian Thorpe heeft in Sydney het wereldrecord op de 200 meter vrije slag kortebaan verbeterd. Hij tikte aan in 1.42,54. Het oude record stond met 1.43,28 ook al op zijn naam. De 17-jarige Thorpe geldt in sep tember als voorname concurrent van Pieter van den Hoogen- band tijdens de Olympische Spelen. AFP Hoogendorp naar Celta de Vigo WAALWIJK - Rick Hoogendorp speelt de rest van het seizoen op huurbasis voor Celta de Vigo. De Spanjaarden, nummer vier in de Primera Division, legden de aanvaller van RKC Waalwijk twee minuten voor het sluiten van de transferperio de vast. Celta heeft voorna deze jaargang een optie tot koop in de verbintenis laten opnemen. Hoogendorp (25) heeft bij RKC een contract tot 2002. ANP Espanyol ontslaat trainer BARCELONA - De Spaanse club Espanyol heeft trainer Mi guel Angel Brindisi ontslagen. De degradatiekandidaat stuurde de 49-jarige Argentijn weg wegens de teleurstellende resultaten. Assistent Paco Flores vervangt hem. DPA Assink in Europese handbalselectie BUNNIK - Handbalster Olga Assink is door de Europese fe deratie EHF uitgenodigd voor de Europese selectie. Dat team bestaat uit de beste speelsters in Europa van dit moment. De 21-jarige cirkelloopster speelt met de selectie op 7 maart in Bergen (Noorwegen) tegen Europees en wereldkampioen Noorwegen. Assink heeft haar uitverkiezing te danken aan haar sterke optreden tijdens het WK, vorige maand in Noor wegen. ANP Geen avondduels voetballers Italië ROME - De Italiaanse voetballers willen zich niet langer schikken in de wensen van de televisiezenders. De vakbond dreigt met een staking als er geen einde komt aan de vele wed strijden in de avond, ,,'s Avonds spelen in deze tijd van het jaar is slecht voor de gezondheid van de voetballers", aldus Sergio Campana namens de vakbond AIC. „Het veld is vaak hard en hierdoor neemt de kans op blessures toe.Wegens de aantrek kelijke kijkcijfers hebben de televisiezenders een voorkeur voor wedstrijden in de avond. SID Chelsea moet Di Matteo missen LONDEN - Chelsea kan anderhalve maand niet beschikken over middenvelder Roberto Di Matteo. De Italiaan heeft zijn arm gebroken. Hij liep de blessure zaterdag op in de thuis wedstrijd tegen Leicester City (1-1). Op dat moment was nog niet duidelijk dat er een fractuur zat in zijn arm. Di Matteo speelde de laatste twintig minuten van de wedstrijd gewoon uit. Pas nader onderzoek in het ziekenhuis leerde dat zijn arm was gebroken. RTR Italiaanse wielrenners verhoord ROME - Een aantal Italiaanse wielrenners moet zaterdag voor de anti-dopingcommissie van het Italiaanse Olympisch Comité (CONI) verschijnen. Het gaat onder anderen om Gian ni Faresin, Gianluca Bartolami, Alessandro Bertolini en Ivan Gotti. De wielercoureurs worden verhoord naar aanleiding van de dossiers van de procureur-generaal van Bologna. Hier in staan conclusies van drie wetenschappers. Zij stellen dat twintig toprenners constant een hogere hematocrietwaarde hadden dan de voorgeschreven grens van 50 procent. AFP John van Lottum zit er na zijn opgave tegen Arnaud Clement in de eerste ronde van de Australian Open verslagen bijfoto To ussa i nt KI u ite rs Discipline en organisatie worden aangescherpt bij Farm Frites-ploeg door Frits Bakker ADELAIDE - Het tijdperk TVM als wielerploeg is voorbij en dat zal ieder een weten ook. Met onmiddellijke ingang wordt alles bij Farm Frites za kelijker, de discipline wordt aange scherpt en er wordt duidelijke taal ge sproken. Teun van Vliet (38), de eerst verantwoordelijke voor het sportieve gedeelte, kwam maandag in Adelaide aan voor de Australische Tour Down Under. Hij had één dag nodig om te ac climatiseren en zette daarna gelijk een nieuwe koers uit. De man die als renner de bijnaam Pie tje Bell met zich meedroeg, is in tien jaar tijd een ander mens geworden. „Ik heb best ook gekke toeren uitge haald als renner, maar ik leefde wel voor mijn vak", zegt hij. En als eerste ploegleider van Farm Frites spreekt hij nu de taal van de zakelijkheid. Dis cipline, structuur en management. Dat wordt het nieuwe elan van de vrij- buitersploeg. Teun van Vliet zal zich daar in zijn aanloopperiode niet al te populair mee maken bij de renners. Dat heeft hij in de Tour Down Under, waar acht renners van de ploeg deze week in ac tie komen, wel al duidelijk gemaakt. „Het eerste wat ik hier heb gedaan, is de discipline aanscherpen. We dragen de naam van een degelijke sponsor uit. Dat wil ik in de presentatie van de ploeg ook terugzien. Ik wil bijvoor beeld dat iedereen op tijd komt. We gaan boetes uitdelen aan wie zich daar niet aan houdt. Huisregels strak in handen. „Het verhaal dat we hier op sportief gebied nog niets moe ten zoeken, vind ik lulkoek. De Post- methode was: waar je rijdt, daar moet je goed zijn. Er lopen ploegleiders rond die zeggen: we moeten scoren in de Tour, de rest is bijzaak. Dat vind ik zo ongelooflijk stom. Je zal het maar zo doen en verliezen. Dan ga je met je staart tussen je benen naar huis." „Ik wil een heel jaar meedoen, overal waarwe rijden. Datis een kwestievan een mentaliteitsverandering. Je moet het in elk geval proberen. We zitten met acht man in Australië, daarna rijdt een ander deel van de ploeg in Maleisië en weer andere renners in Zuid-Afrika. Als je scoort in die koer sen, geeft het gelijk moraal. Wielren nen is talent hebben, maar ook psy chologisch denken. Ik wil er in de eerste plaats voor zorgen dat het in het hoofd goed zit. Dan komt de rest van zelf." Zijn visie wordt gedeeld door de rest van het bedrijf, dat binnen het con cern tot 'Wielerpromotion Benelux BV' is omgedoopt. „Wat vooral duide lijk moet zijn is de hiërarchie binnen die organisatie. Jacques Hanegraaf is de eindverantwoordelijke naar het bedrijf toe. Ik ben directeur sportief, verantwoordelijk voor het sportieve gedeelte, daarna komen de twee ploegleiders Hendrik Redant en Egon van Kessel. Zij staan direct boven ren ners en personeel. Als iedereen maar goed weet wat zijn verantwoordelijk heid is, kunnen er geen misverstanden zijn. Ik hoef bijvoorbeeld niet te weten wat een renner verdient. Dat is een zaak voor Jacques Hanegraaf. En hij bemoeit zich niet met de koers." Filosoferen Teun van Vliet kijkt niet om naar wat geweest is bij de ploeg. Het is een ge passeerd station, dat alleen intern nog veel werk vergt. Hij zegt dat hij niet geïnteresseerd is in het verhaal waar om Cees Priem weg is. „Ik ben half de- Hij heeft samen met Jacques Hane graaf, de nieuwe manager, twee we ken tijd nodig gehad om de huisregels te maken en komt er persoonlijk op toezien dat ze ook worden nageleefd. „Ik heb vier jaar voor Peter Post gere den en op dat gebied heel veel van hem geleerd. Het was niet allemaal perfect geregeld, maar het goede heb ik er wel uitgepikt." Tien jaar is hij weggeweest uit het pe loton. Teun van Vliet kwam alleen in de zomer naar de Tour om er voor de organisatie met gasten te rijden. Toen hij het wielrennen in 1990 vaarwel zei, vanwege een ernstige aandoening aan de darmen, heeft hij zich op een zake lijke toekomst gestort. „Ik heb een ho- recabedrijf in Baarle Nassau en een vastgoedbedrijf met verschillende vestigingen. Voor Farm Frites zit ik nu tweehonderd dagen per jaar in de koers. Die twee zaken ga ik door ande re mensen laten runnen." Post-methode De hectiek van de laatste weken heeft hem gebracht waar hij wil zijn. Teun van Vliet neemt in Adelaide de zaken Teun van Vliet (links) met Koos Moerenhout in de gele leiderstrui van de Tour Down Under. De etappezege van Moeren hout en de gele trui vormen het eerste succes voor de Farm Frites-ploeg. foto Frits Bakker door Frits Bakker ADELAIDE - Teun van Vliet gaat dit jaar met een gerust hart naar Frankrijk. De TVM-ploeg heeft zich na de do- pingaffaire in de Tour lange tijd niet meer laten zien in de Franse koersen uit vrees voor de strenge controles. De Farm Frites-ploeg gaat onder leiding van Teun van Vliet wel weer naar Frankrijk. „Ik heb al contact gehad met een paar organisatoren en we zijn van harte welkom." De nieuwe ploegleider, die vanwege zijn jarenlange con tacten met Jean Marie Leblanc geen onbekende is in de Tour, vindt dat elke grote ploeg niet om Frankrijk heen kan. „Maar tot twee weken geleden was er nog geen denken aan. Het TVM-verleden speelde nog zo mee, dat iedereen er huiverig voor was.Teun van Vliet: „Ik vind dat we het ver leden nu maar eens moeten vergeten en een nieuwe start moeten maken. Je kunt toch niet blijven zeggen: we gaan alleen naar Frankrijk als het ons uitkomt. Dus alleen naai de Tour. Ik heb het eerste contact al gelegd. We gaan met de ploeg naar de Vierdaagse van Duinkerken, omdat we daar voorheen ook altijd hebben gereden. En als we andere Franse koersen willen rijden, doen we dat ook." Voor de ploegleider is het boek dicht.,Ik weet niet of er nog een rechtszaak op ons afkomt. Ik weet ook niet of advocaat Joost van Mierlo nog steeds voor de ploeg werkt. Voor mij is alleen belangrijk dat we weer kunnen rijden waar we wil len." GPD cember benaderd door Farm Frites met de vraag om over een nieuwe ploeg en een nieuwe opzet te filosofe ren. We hebben twee gesprekken ge had en mijn visie bleek aan te sluiten op die van de sponsor. Toen heb ik ge zegd: ik weet wel iemand die dat alle maal kan leiden. Ik heb Jacques Ha negraaf gebeld en zo zijn we verder gaan werken." „We zitten allebei op dezelfde lijn. Ik heb ook direct tegen de leiding van Farm Frites gezegd: ik doe het niet zonder Hanegraaf en hij doet het niet zonder mij. Ik weet hoe je zakelijk een ploeg kunt runnen, maar Jacques weet dat nog veel beter. En zo zijn we met een duidelijk onderbouwd ver haal gekomen. Hoe het verder intern is geregeld met Priem, wil ik niet eens weten." Zo is het ook met de discipline in de ploeg. „Ik weet niet hoe het altijd is geweest, ik weet alleen wel hoe het nu moet. Wat ik op organisatorisch ge bied wel al heb gezien, is dat iedereen maar een beetje deed, maar niemand precies wist wie wat moest doen. We zijn eerst maar eens begonnen om al les te centraliseren. Om alles zakelij ker op te zetten en iedereen zijn verantwoordelijkheid te geven. We hebben veel tijd moeten besteden om alles uit te zoeken. Hier lag een pa piertje, daar een contract, overal heb ben we alles vandaan moeten halen. Dat moest eerst gestructureerd wor den." Mandaat „We hebben moeten wachten tot we officieel mandaat hadden om al die dingen te regelen. Daarom is alles zo snel moeten gaan. We konden pas gaan werken toen de hele organisatie naar Farm Frites was gegaan. Dat mandaat kregen we op 3 januari. Toen zijn de aandelen van de BV overge gaan van TVM naar Farm Frites. Dat heeft een aantal practische verande ringen met zich meegebracht. Het kantoor is nu al verhuisd van Halste ren naar Etten-Leur, naar Jacques Hanegraaf. Het magazijn, de opslag plaats van fietsen en materiaal, ver huist heel binnenkort ook van Kapelle naar Etten-Leur." En nu gaat Teun van Vliet dus sportief aan de slag. Zondag heeft hij zijn kof fers gepakt en is hij naar Australië af gereisd. Daar heeft hij inmiddels zijn eerste gesprekken met. de renners ach ter de rug. „Ik mag er dan tien jaar uit zij n geweest, ik weet nog wel wat goed is voor een wielrenner en wat niet. Dat ga ik vanaf vandaag overbrengen, vooral op de jonge renners. Ikhoef Pe ter van Petegem en Johan Capiot na tuurlijk niets te leren, maar wel die jonge gasten. Kijken wat er trainings- technisch valt te verbeteren, en psy chologisch." door Frits Bakker ADELAIDE - Koos Moerenhout heeft de nieuwe Farm Frites- ploeg in Australië de eerste zege van het seizoen bezorgd. De 26- jarige Zuid-Hollander, die overbodig was geworden bij de Rabobank, won in Adelaide de eerste etappe van de Tour Down Under na een solo in de laatste kilometers. De openingsrit was een criteri um in het centrum van Adelai de. Moerenhout ontsnapte uit een kopgroep van dertien ren ners, waarin onder anderen de Australiërs Stewart O'Grady en Brett Aitken als kanshebber voor een sprintzege werden ge tipt. De Farm Frites-renner reed voor 55.000 toeschouwers een indrukwekkende solo. „Dit is een prachtige opsteker voor de nieuwe sponsor", zei hij na de huldiging, met de gele trui van de klassementsleider om de schouder. „Ik was niet met hoge verwach tingen gestart. We zijn pas drie dagen in Australië en de jetlag is nog niet helemaal verwerkt. Ik had wel het gevoel dat er snel een beslissing zou vallen. Toen een paar Australiërs wegspron gen, ben ik op goed geluk mee gegaan." Het was van april vo rig jaar geleden dat Moerenhout een wedstrijd had gewonnen. De Nederlander legde de 52 ki lometer in Adelaide af in 1 uur, zes minuten en 53 seconden. Graham Brown werd tweede, voor Bradley McGee en Scott Sunderland. door Frits Bakker ADELAJDE - De tijd heeft de wonden niet geheeld. Scott Sunderland is nog altijd in af wachting van het proces dat hij tegen Cees Priem en TVM heeft aangespannen. De Australiër, die deze week in eigen land de Tour Down Under rijdt, heeft een claim ingediend van een kleine miljoen gulden voor de schade die hij heeft geleden na een ongeval in de Amstel Gold Race. De revalidatie van de 32-jarige renner is bijna twee jaar na de crash nog lang niet voltooid. „Ik heb een beperkt zicht in mijn rechteroog en ik leef geen dag zonder pijn in de rug en in de nek", vertelt hij in het Australi sche sporthotel, waar hij tijdens de Tour Down Under met zijn ploeg is ondergebracht. Scott Sunderland werd tijdens de Goldrace van 24 april 1998 aangereden door Cees Priem. De gevolgen waren dramatisch: een bloedprop tussen schedel en oog, een whiplash en een ont wrichting van de wervels in de ondeiTug. Dankzij een snelle neurochirur- gische ingreep in het Gentse VU-ziekenhuis werd zijn leven gered, maar het zal nooit meer worden zoals het was. Zijn co meback in het peloton duurde bijna een jaar. De gerechtelijke procedure is zelfs nu nog niet af gerond. Sunderland en zijn Bel gische vrouw Sabine hebben een claim ingediend die dicht bij de miljoen gulden ligt. „Het is een redelijk bedrag als je ziet wat de gevolgen zijn. Ik heb twee jaar amper kunnen fietsen en heb blijvend letsel overge houden aan het ongeval." Taaie rakker Dat Cees Priem nooit meer iets van zich heeft laten horen, wil hij nu wel eens uit de wereld hel pen. „Hij heeft me vier weken na de aanrijding gebeld. Scott, zei hij, je bent een taaie rakker. Jij komt wel weer terug." Daar is het bij gebleven. „We wachten af wat er verder gebeurt, maar dat kan nog heel lang duren", beseft Sunderland, die twee advocaten op de zaak heeft gezet. Hoe lang het ook duurt: hij wil zijn gelijk halen voor de rechter. „Het is voor mij zeker dat Priem schuld had aan het ongeval, dus we zullen de zaak ook zeker winnen." Ondanks alle klachten heeft Sunderland zijn weg naar het peloton weer gevonden. Hij rijdt af en toe nog met pijn, zegt hij. „Toch is de vorm bij na net zo goed als in mijn topjaren." Zon dag werd Sunderland tweede in het kampioenschap van Austra lië, dat dicht bij het Olympisch traject in Sydney werd gehou den. En gisteren eindigde hij in de eerste etappe van de Tour Down Under op de vierde plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39