Schietclub voelt zich achtergesteld FNV start bouw nieuw regiokantoor PZC De Vier Winden krijgt molenaars woning Politiek moet aanleg windmolenparkjes mogelijk maken zeeland ,20 Trouwzaal wordt voor 85 mille sfeervol aangekleed Tholen geeft Scherpenisser vereniging geen subsidie 's-Heerenhoek gerustgesteld Nieuwe behandeling begroting Tholen geeft politiek debat kans Gemeente moet helder zijn over inrichting Heinkenszandseweg woensdag 19 januari 2000 door Esme Soesman SINT-MAARTEN SDI JK Thoolse bruidsparen die na maart in het huwelijk stappen kunnen rekenen op een vol trekking 'in sfeer'. Het plan is om de trouwzaal en de entree hal van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk nog dit jaar op te knappen. Die klus is hard nodig. Uit een enquête die in 1997 onder pas getrouwde koppels is gehou- den, blijkt dat velen de trouw zaal in de huidige vorm als een kille en sfeerloze ruimte bestempelen. Wine Design Interior, een bureau voor inte rieurarchitectuur en meubel ontwerp, is gewaagd hierin verandering te brengen door onder meer aanpassing van de kleuren en een nieuw spreek - meubel. Ook de naast de trouwruimte gelegen entreehal is in het ontwerp betrokken. In de investeringsplanning 2000 is voor een bedrag van 85.000 gulden al rekening gehouden met de herinrichting. Deze komt 125 gulden duurder uit dan begroot. Het plan is om de werkzaamheden tussen 6 en 16 maart uit te voeren, omdat er in deze periode geen huwelijken op het programma staan. De trouwzaal nieuwe stijl moet een warme uitstraling hebben, maar wel geschikt blijven voor multifunctioneel gebruik. Ge kozen is voor een lichte crème- kleur op de wanden en meubi lair in een donkere zand of bruin/beigekleur. Ter hoogte van de stoelen waarop bruids paren zitten, wordt accentver lichting aangebracht. Nieuwe planten en een andere opstel ling van de meubels moeten eveneens bijdragen aan roma- tischer sferen. Het borduursel dat nu de wanden siert, wordt vervangen door een los be schilderd paneel met een voor stelling en in een kleur die past bij de historische ruimte. Tij dens een huwelijksvoltrekking wordt daarnaast een vloer kleed gelegd tussen de ambte naar van de burgerlijke stand en het bruidspaar. De entreehal krijgt dezelfde kleuren. Beide ruimten worden van elkaar ge scheiden door gordijnen, Burgemeester en wethouders hebben dinsdag positief over deze nieuwe aankleding beslo ten. Het voorstel moet nog worden voorgelegd aan de commissie middelen en de ge meenteraad. door Esme Soesman SCHERPENISSE - Via een brief aan het bestuur van Schietvereniging Prinses Juli ana in Scherpenisse rekent de gemeente Tholen af met het ver wijt van deze club dat de ge meente sportverenigingen in de regio niet gelijk zou behande len. Dat schietelubs geen geld krijgen heeft, aldus burgemees ter en wethouders, een duidelij ke voorgeschiedenis. Het verenigingsbestuur heeft per brief vraagtekens gezet bij de behandeling van de sportver enigingen door het gemeentebe stuur De gemeente Tholen is bijvoorbeeld bereid zich garant te stellen voor een lening die door voetbalvereniging Tholen- se Boys wordt aangegaan De postduivenvereniging heeft daarnaast een bouwvergunning gekregen voor de bouw van een verenigingslokaal aan de Veer- dijkseweg in Scherpenisse. Twee gevallen waar het bestuur van de Scherpenisser schietver eniging nul op het rekest kreeg. Gezamenlijk Wat het geven van financiële steun betreft is met name de voorgeschiedenis van belang, zo blijkt uit de reactie van het col lege. De gemeente Tholen is in het verleden lange tijd bezig ge weest met het plan om een geza menlijke accommodatie te rea liseren voor alle eilandelijke schietverenigingen. Stichting van zo'n gezamenlijk pand is toentertijd ook als voorwaarde gesteld voor het verkrijgen van gemeentelijke medewerking. De gedeelde accommodatie is nooit van de grond gekomen. 's-HEEREXHOEK - Er is geen enkele aanleiding om te veron derstellen dat in 's-Heerenhoek meer mensen zouden overlijden aan kanker dan in andere dor pen in de gemeente Borsele of el ders in Zeeland. De dorpsraad van 's-Heeren- I hoek speelde een verontruste brief over dat onderwerp door I aan de gemeente Borsele, die I dinsdag tij dens een werkbezoek een deskundige meenam om de resultaten van een onderzoekje uit te leggen. De deskundige was epidemioloog P. Jans die voor de GGD's in Zuid-Neder- land de relatie tussen milieu en gezondheid onderzoekt. Jans liet weten dat het vrijwel onmogelijk is om een oorzake lijk verband aan te wijzen tus sen de aanwezigheid van grote industrieën en de sterftecijfers m een gebied. Ook is het niet mogelijk om van alle overledenen in een kleine gemeenschap als 's-Heerenhoek de doodsoorzaak te weten. Wel is uit te zoeken of er in 's-Hee renhoek per jaar meer mensen sterven dan ergens anders. Dat is niet het geval. In 's-Heeren hoek sterven, net als in de rest van de gemeente Borsele, jaar lijks zeven mensen per duizend inwoners. In andere gebieden, zonder in dustrie, die ter vergelijking zijn onderzocht, sterven jaarlijks zelfs wat meer mensen per dui zend inwoners. Dit kan afhan kelijk zijn van allerlei factoren, zoals de aanwezigheid van ver zorgingshuizen of verpleeghui zen. Jans kon in ieder geval de vrees wegnemen dat in 's-Hee renhoek het aantal kankerge vallen extra hoog zou zijn. Huisartsen Het is niet na te gaan hoeveel mensen op dit moment in het dorp aan kanker lijden. De on derzoekers zouden dan infor matie moeten krijgen van de huisartsen, maar die moeten de privacy van de patient bescher men. Aangezien het sterftecijfer geen aanleiding geeft tot enig alarm, ziet de gemeente, noch de GGD aanleiding tot een derge lijk gevoelig onderzoek. Hondentoernooi HEIKANT - De hondenschool Sloeber uit het Belgische De Klinge houdt zondag 23 januari vanaf 9 uur in de manege in Hei kant een Sloebertoernooi. De deelnemende honden en hun bazen werken een gehoorzaam heids- en behendigheidspro gramma. Als eerste haakte schietvereni ging Stavenisse af. Daarna ver volgden ook de andere vier clubs hun eigen weg. Stavenisse was de eerste die vervolgens bij de gemeente aanklopte om een gemeentegarantie te vragen vooreen eigen honk. Later volg de schietvereniging De Een dracht in Tholen-stad en Prin ses Juliana uit Scherpenisse. De laatste club wilde aanvankelijk tegen een symbolisch bedrag grond vergaren op het indu strieterrein in Sint-Maartens dijk. Daarna werd om een bijdrage van 35.000 gulden ge vraagd voor grondaankoop. De gemeente Tholen weigerde in alle drie de gevallen hulp, om dat het wederom niet ten bate van een gezamenlijke accom modatie zou komen. Enige tijd terug lichtte het college dit standpunt nog eens toe in een commissievergadering. Dat Prinses Juliana niet en de postduivenvereniging wel mag bouwen aan de Veerdijkseweg is een vergunningenkwestie, ver klaart het college. De milieube lasting van de laatste club is verwaarloosbaar en vraagt dan ook niet om een vergunning. De schietvereniging moet wel over een milieuvergunning beschik ken, Twee jaar lang kreeg de club de beschikking overeen tij delijke vergunning, zodat ze zich op een nieuwe locatie kon oriënteren. Begin 1998 kreeg de vereniging een bouwvergun- nrng voor een nieuwe schiet baan aan de Pluimpotweg in Sint-Maartensdijk. De vereni ging had echter graag in Scher penisse willen blijven en voelt zich achtergesteld bij de andere vereniging die wel aan de Veer dijkseweg mocht bouwen. Molen De Vier Winden met ernaast de af te breken garageboxen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Molen De Vier Winden in Sint- Annaland krijgt een nieuwe molenaar. Eigenaar Jas per Soffers uit Rotterdam laat zich scholen als vrij willig molenaar. De bijgebouwen van het monumen tale bouwwerk moeten plaats maken voor een nieuwe woning, die in 'oude stijl' wordt gebouwd. De uit 1847 stammende korenmolen draait nog altijd, dankzij de inzet van molenaar D C. Uyl uit Poortvliet. De voormalige - inmiddels overleden - eigenaar van De Vier Winden L. A Verhage knapte, na zijn molen in Poortvliet van de hand te hebben gedaan, het exem plaar in Smt-Annaland volledig op. Jasper en Mach- teld Soffers zijn van plan hun nieuwe eigendom ook in de toekomst draaiende - en in goede staat - te houden. „Je begint hier met aan als je niets voor molens voelt. Wij zijn er door gefascineerd. Ze horen ook echt bij Nederland, maar er zijn er zoveel verwaarloosd en af gebroken. Dat gaat ons aan het hart. We willen deze molen graag houden zoals -ie is", zegt Machteld Sof fers desgevraagd. Garageboxen De later neergezette bijgebouwen - eigenlijk garage boxen - aan de F. M. Boogaardweg in Sint-Annaland worden wel afgebroken. Zij moeten het veld ruimen voor de woning van de twee eigenaren, die beiden van beroep musicus zijn. Het nieuwe huis moet ogen als een oude molenaarswoning. Op het perceel rust nu nog de bestemming bedrijven, maar het college van burgemeester en wethouders wil wel meewerken aan de benodigde herziening van het bestemmingsplan omdat er sprake is van een 'duidelijke kwaliteitsver betering'. De gemeenteraad van Tholen beslist maan dag 24 januari over dit voorstel. De raadsvergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om half acht. Aan de molen zelf zal echter niet worden getornd, be nadrukt harpiste Soffers. „Je merkt aan de reacties van dorpsbewoners dat hun eerste zorg is dat het dorpsgezicht behouden blijft." Bovendien is het tweetal niet van plan om een bedrijfsmatige invulling te geven aan het historische bedrijfsgebouw. „We gaan geen gekke dingen doen zoals bijvoorbeeld een café inrichten in de molen of zo iets dergelijks. We hebben ook geen financiële drijfveer om iets met die molen te gaan doen," Wel is het de bedoeling, aldus Soffers, om de molen zoveel mogelijk te laten draaien. Dat zal sowieso wekelijks zijn. Mensen kunnen dan ook een kijkje komen nemen. Het tweetal hoopt dit jaar nog te kunnen verhuizen. Zodra de gemeente toe stemming geeft, gaat de familie Soffers in Sint-Anna land aan de slag. door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Met het indraaien van de eerste paal van een nieuw FNV-regiokantoor aan de Jacob Obrechtlaan in Bergen op Zoom heeft FNV- voorzitter L. de Waal dinsdag het startsein gegeven voor de bouw van in totaal zeven regio kantoren in heel Nederland. De nieuwe bouwwerken maken deel uit var} een groter plan, stelde De Waal in zijn toespraak na afloop van de officiële han deling. De FNV is ook inhoude lijk 'stapsgewijs en ingrijpend' aan het verbouwen, nadat er ja renlang vooral is gepraat over meer efficiency en een betere sa menwerking. Het nieuwe regio kantoor. dat Zeeland tot aan de Zuid-Hollandse eilanden en Noord-Brabant tot voorbij Bre da bedient, moet onderdak gaan bieden aan FNV Bondgenoten, de Bouw- en Houtbond, Abva- kabo, FNV-Ledenservice en FNV-Regionaalwerk. Ook wordt er een vakbondscentrum en ledenservicepunt in het nieu we pand gehuisvest. De Waal gaf aan te hopen op een zwaan- kleef-aan-effeet, doordat het nieuwe kantoor als regionaal ontmoetingspunt in het vak bondswerk gaat fungeren. „We willen als vakcentrale ook een kenniscentrum worden op het gebied van werk en inkomen", aldus de vakbondsman. Als uitvalsbasis moeten de re giokantoren een belangrijke functie gaan vervullen in het scharnierconcept, wat wat De Waal betreft het veelbesproken poldermodel mag verdringen. In het midden van het scharnier zit het FNV-kantoor als vaste basis, zo schetste hij. Alle on derdelen die daaraan vastzit ten, kunnen alle kanten op be wogen worden. En juist dat is, aldus de voorzitter, typerend voor de huidige flexibele werk nemer. Eén van de aandachts punten van de bond is hoe er contact kan worden gehouden met deze nieuwe eigentijdse achterban. Het onder één dak verder gaan, levert het voordeel op dat er herkenbaarder ge werkt kan worden. In Bergen op Zoom komen zo'n honderd twintig mensen te werken. De zeven regiokantoren moeten in 2002 zijn gerealiseerd. Ook het hoofdkantoor in Woerden wacht een ingrijpende verbou wing. Het pand in Bergen op Zoom, nabij het stadskantoor, wordt dit jaar gerealiseerd. Het gebouw is ontworpen door ar chitect Kraaijvanger en wordt neergezet door bouwbedrijf Sprangers uit Breda. door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Op Noord- Beveland zijn vier locaties waar kleinschalige windmolenpark jes goed zouden passen. Dat vindt de werkgroep windener gie van de ZLTO-afdeling op het eiland. Werkgroepvoorzitter Bert Sandee spoorde de ge meentebestuurders dinsdag avond tijdens een afdelingsbij eenkomst in Colijnsplaat aan de locaties over te nemen in de structuurvisie voor het buiten gebied. Die visie is in eerste concept ge reed. Binnenkort wordt het plan door de commissie Ruimtelijke Ordening, Economie en Recrea tie besproken. Daarna mogen de inwoners van Noord-Beveland hun mening over het stuk geven. Sandee hield de ongeveer ze ventig aanwezige leden voor, dat er inmiddels zo'n vijftien boeren interesse hebben in de gezamenlijke exploitatie van een windmolenpark. Demolens zouden volgens de groep ge plaatst kunnen worden langs de oprit van de Zeelandbrug en in de Jacoba- en Rippolder vlakbij de Banjaard. Daar zouden de nieuwe molens prachtig bij de al bestaande windparkjes aan sluiten. Op de overige twee voorkeurs locaties, de Jonkvrouw Anna- polder net over de Zandkreek- dam en de Soelekerkepolder langs het Veerse Meer staan nog geen windmolens. Landschap pelijk zijn ze daar volgens de werkgroep echter goed inpas baar. Er wordt gedacht aan parkjes van telkens tussen de drie en tien windmolens. Voor dit soort kleinschalige parkjes moeten de gemeenten van de provincie zelf beleid ontwikkelen. De boeren zien goede mogelijk heden in een gezamenlijke ex ploitatie van de groene stroom. Rijksbeleid, zo verwachten ze, zal het gebruik van duurzame energie fiscaal steeds aantrek kelijker maken. Op dit moment zijn er planolo gisch echter geen mogelijkhe den om windmolens te plaatsen. De boeren dringen er dan ook bij de gemeentebestuurders op aan windenergie in de structuurvi sie planologisch mogelijk te ma ken. Behalve windenergie passeer den onder meer riolering, beka beling, afvalwater, agrarische samenwerkingsverbanden, ruiterroutes, bedrijfsontwikke lingsplannen, nieuwe economi sche dragers en de structuurvi sie de revue. Agrarisch Ook laaide de discussie over ge le en bruine zones in het buiten gebied weer op. In het Land bouw Ontwikkelings Plan (LOP) dat de ZLTO-afdeling af gelopen najaar presenteerde is er voorlopig voor gekozen het buitengebied geel ofwel puur agrarisch te houden. Provincie medewerker Kees van der Does waarschuwde echter dat er dan voor met name nieuwe recrea tieve economische dragers, zo als een landschapscamping of een verblijfsaccommodatie geen plek is. Gewonde bij ongeval N58 OOSTBURG - Een 23-jarige in woner van de gemeente Oost burg is dinsdagmiddag gewond geraakt toen hij op rijksweg N58 tussen Breskens en Oost- burg tegen een boom reed. De man is overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. Hij was tegen half zes door on bekende oorzaak de macht over het stuur verloren en botste frontaal op een boom aan de lin kerzijde van de weg. De brand weer moest het beknelde slacht offer uit het wrak bevrijden. Onder de toegesnelde hulpdien sten was ook het Medisch Ur gentie Team uit Brugge. De rijksweg is tot kwart over zeven tijdelijk afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid. Drankrijder OOSTERLAND - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. Dat gebeurde rond tien over een op de Rijksweg in Oos- terland. Bij ademanalyse bleek dat de man één glas te veel had gedronken. Hij kreeg een rijver bod van één uur. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De behandeling van de begroting van de gemeente Tholen moet voortaan gepaard gaan met ste viger discussies. Speciaal voor dat doel wordt de begrotings procedure die de gemeente volgt, aangepast. Er moet ruimte komen voor po litiek debat en het aangewezen moment daarvoor is de begro- tingsraad, In deze vergadering, die eind oktober op de gemeen telijke agenda staat, zullen uit sluitend nog hoofdlijnen behan deld worden. De behandeling van technische aspecten en ge detailleerde informatiever strekking komen alleen nog in openbare commissievergade ringen aan de orde. Naar de wens van de raadsfracties zal er tijdens de begrotingsbehande ling ook meer ruimte komen voor een mondelinge behande ling van de begroting. In plaats van de gebruikelijke schriftelij ke reactie van het college van burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen wordt voortaan mondeling op deze reacties van fracties gerea geerd. De raad kan op haar beurt ook weer mondeling rea geren op dat wat B en W hebben gezegd. Voorstellen van de fracties die nen tegelijkertijd met de alge mene beschouwingen te worden aangeboden, zodat draagvlak bij andere fracties vooraf al kan worden gepeild en waardoor het college zich eveneens op even tuele nieuwe inzichten kan voorbereiden. Een in maart uit te brengen kadernota moet in zicht geven in het nieuwe beleid dat het college voor ogen heeft en dient als uitgangspunt voor het opstellen van de ontwerpbe groting. De raad krijgt hierdoor de mogelijkheid uitgangspun ten te formuleren vóór de op stelling van de begroting. De nieuwe aanpak van de gemeente is door een speciaal daartoe op gerichte werkgroep ontwik keld, naar aanleiding van de kritiek die de begrotingsbehan deling vorig najaar opriep bij de gemeentelijke fracties. De werkgroep is samengesteld uit voorzitters van de gemeentelij ke commissies, burgemeester en gemeentesecretaris. De nieuwe aanpak moet nog worden goed gekeurd door de commissie al gemeen bestuur en welzijn. door Mieke van der Jagt De officiële aanzet voor het nieuwe FNV-regiokantoor werd dinsdag gegeven op de bouwlocatie in Ber gen op Zoom. foto Dirk-Jan Gjeltema 's-HEERENHOEK - De dorps raad van 's-Heerenhoek eist van de gemeente Borsele helderheid over de toekomstige functie van de Heinkenszandseweg bij 's- Heerenhoek. De gemeente pre senteerde dinsdagavond in een overvolle Jeugdhoeve het ont werp voor het Bestemmings plan De Blikken II. Voor bouwgrond in 's-Heeren hoek is bijzonder veel belang stelling omdat de uitgifte van kavels in andere Borselse dor pen stil ligt of op zich laat wach ten. De Blikken II heeft niet veel tijd meer nodig, maar er gaat wel het één en ander veranderen in de omgeving. De dorpsraad vindt dat de gemeente dat teveel verbloemt. De Blikken II komt aan de noordkant van het dorp te lig gen, ruwweg tussen de Molen dijk en de Nassaulaan. De bouwing komt dichtbij de Hein kenszandseweg, die met de bouw van container-terminals en de Westerscheldetunnel meer zwaar verkeer te verwerken zal krijgen. Kopers van een kavel bij de Blikken, moeten zich rea liseren dat ze goed geluidswe- rend moeten bouwen op grond die al meer dan 250 gulden per vierkante meter zal gaan kos ten. Omdat nog niet duidelijk is hoe de Heinkenszandseweg als ge- biedsontsluitende weg zal wor den ingericht, vraagt de dorps raad de gemeente om eerlijke informatie over de risico's van geluidsoverlast. Om dezelfde reden kan de gemeente daar nog geen precies antwoord op geven, behalve dat geluidszonering aan tal van regels is gebonden, waaraan de gemeente zich moet houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36