Festivals boos over behandeling PZC PZC Kapelse tekent met de schaar Ruim zestig jaar geven en nemen Nieuwe Regio VVV presenteert zich als professionele promotor Partijen eens over opvang asielzoekers in De Schans Goes Schrappen subsidies en kritiek van ZNF vallen verkeerd zeeland woensdag 19 januari 2000 b 19 Zorgboerderij mag bouwen in Kloetinge door Ernst Jan Rozendaal YERSEKE - Het bestuur van de Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) levert fikse kritiek op het Festival van Zuid-Beveland. De organisatie heeft voor 2000 een subsidieaanvraag van een hoog 'gooi maar in mijn pet gehalte' ingediend, die dan ook niet is gehonoreerd. Het voortbestaan van het Festival van Zuid-Beve land staat daardoor op de tocht. KLOETINGE - Zorgboerderij Moerhoeve aan de Kapelseweg in Kloetinge mag worden ge bouwd. De bestuursrechter in Middelburg wees dinsdag het verzoek van enkele omwonen den om de bouwvergunning te schorsen, van de hand. De argu mentatie wordt pas over enkele dagen bekend. W. van Oostrum wil aan de Ka pelseweg een boerderij bouwen waar ex-psychiatrische patiën ten van Emergis onder begelei ding kunnen wonen en werken, als voorbereiding op een terug keer naar het reguliere bestaan. Een melkveehouder die ernaast woont vreest dat de boerderij de ontwikkeling van zijn bedrijf in de weg staat en heeft samen met enkele andere omwonenden be zwaar aangetekend. Het argument dat hun advocaat A Cornelissen vorige week wij- dag tijdens de behandeling van de zaak naar voren bracht, is dat het bestemmings- en streekplan niet-agrarische bebouwing in het gebied niet toestaan. Een zorgboerderij is volgens de raadsman geen, of in elk geval geen volwaardig, agrarisch be drijf. Volgens de gemeente Goes is een boerderij met 'een bijko mend element van zorg' juist j wel een normaal agrarisch be drijf. D. J. de Vrieze, een van de omwonenden, is teleurgesteld over de uitspraak. Hij gaat er van uit dat de bezwaarmakers de zaak niet opgeven. „We moe ten nog eens goed bekijken waarom de rechter ons verzoek heeft afgewezen, maar ik denk dat we er wel mee doorgaan." Geen subsidie tieneropvang HEINKENSZAND - De provin cie geeft geen subsidie aan het proefproject voor tieneropvang in Heinkenszand. Gedeputeer de Staten hebben dat dinsdag besloten. Volgens het provincie bestuur is tieneropvang een ge meentelijke verantwoordelijk heid. GS wijzen erop dat de andere twèe tieneropvangprojecten in Zeeland, in Goes en Aarden burg, ook zonder een bijdrage van de provincie worden uitge voerd. Toekenning van de ge waagde subsidie zou volgens GS 'ten onrechte een precedent scheppen ten opzichte van de andere twee projecten'. De gemeente Borsele had om een bijdrage van bijna 95.000 gulden voor de komende vijf jaar gevraagd. Dat bedrag is het begrote tekort. Voorlopig heeft dit geen vervelende gevolgen omdat zich slechts één tiener heeft aangemeld. Heinkenszand is een van de 67 landelijke proefprojecten voor (buitenschoolse) tieneropvang. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft tot en met het schooljaar 2002/2003 subsidies toegekend. Borsele heeft n iet genoeg aan dit bedrag om de begroting slui tend te maken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Begin december hoorde de festi valorganisatie van de ZNF dat die de provincie zou adviseren dit jaar geen subsidie te ver strekken. Dinsdag volgde de motivatie. Het Festival van Zuid-Beveland wilde in sep tember 2000 in de haven van Yerseke een manifestatie met beeldende kunst en podium kunsten organiseren, maar vol gens het ZNF-bestuur is het concept niet duidelijk en het programma vaag. „Aan criteria als hoogstaande kwaliteit, ver nieuwing en potentiële landelij ke aandacht wordt niet vol daan." Daarnaast betwijfelt het ZNF-bestuur 'mede op grond van de rommelige organisatie van het festival vorig jaar' of de door Rolf Bosboom GOES - Zuid-Beveland en Tho- len op professionele wijze pro moten, zonder het karakter van het gebied geweld aan te doen. Met die doelstelling is de Regio WV begin dit jaar officieel aan de slag gegaan. De nieuwe orga nisatie is ontstaan uit een fusie van de VVV Goes/Borsele, WV Yerseke, VVV Eiland Tholen en het Toeristisch Bureau Zuid- Beveland en Tholen. De Regio VW presenteerde zich dinsdagavond aan de onderne mers in de streek, uiteraard vooral in de recreatieve sector, tijdens een 'toeristisch café' in Goes. Tijdens die bijeenkomst werd ook de promotiebrochure voor dit jaar ten doop gehouden en vond de onthulling van het logo van de organisatie plaats. Verder kon men kennismaken problemen die een locatie als de haven van Yerseke met zich meebrengt het hoofd kunnen worden geboden. Paternalistisch Coördinator Jacques Boonman vanhet Festival van Zuid-Beve land erkent dat de subsidieaan vraag beter had gekund, maar is niet te spreken over de handel wijze van het ZNF-bestuur. „De ZNF is paternalistisch bezig. Het is verschrikkelijk zoals wij van bovenaf zijn behandeld. We moeten op onze knieën om sub sidie smeken. We hebben hoege naamd geen contact met het bestuur. Alles loopt via coördi nator Ruud van Meijel en die is behoorlijk autoritair. Hij is de met de pas aangetreden direc teur, L. Ausems van Niel Schuuren. A Meloen, die voorzitter van de Regio VW is geworden, bena drukte het specifieke karakter van het gebied. „Toerisme is hier van een andere orde. Juist dat eigene willen we uitbuiten. Er ligt in dat opzicht nog een flink terrein braak en de ontgin ning daarvan willen wij met een professioneel geleide organisa tie en enthousiaste medewer kers ter hand nemen, zonder daarbij de eigenheid en intimi teit van de regio uit het oog te verliezen. We moeten toeristen enige die het weet. Dat stoort ons behoorlijk. Zo gaan we bin nen het Zeeuwse niet met el kaar om." Boonman had het redelijk ge vonden als het festival op basis van prestaties in het verleden nog enig uitstel had gekregen om het programma rond te krij gen. Nu vreest hij dat dit jaar niets zal worden georganiseerd. Een toekomstige samen werking met de ZNF acht hij vrijwel uit gesloten. Ook coördinator Ria Geluk van Muziek Monumentaal op Schouwen-Duiveland en artis tiek leider Jan Schuurman Hess van het Gezelschap van de Zee uit Kats willen niet meer met de ZNF samenwerken. Hun activi- wegwijs maken in dit veelzijdi ge gebied en het is ons ernst dat dit professioneel gaat gebeu ren." Strandvakanties Die woorden werden later on derstreept door directeur R. de Reus van het Bureau voor Toe risme Zeeland (BTZ). Het BTZ is juist bezig met het uitbouwen van haar nieuwe strategische visie, die beoogt te laten zien dat Zeeland veel meer te bieden heeft dan strandvakanties. De Reus: „We hebben ook andere troeven dan alleen zon. zee en strand.Zuid-Beveland en Tho- teiten vallen dit jaar eveneens in het water, omdat de ZNF het provinciebestuur adviseert daarvoor geen subsidie uit te trekken. De subsidieaanvraag van Muziek Monumentaal was te weinig uitgewerkt, aan die van het toneelgezelschap uit Kats ontbrak een begroting. Ook Geluk en Schuurman Hess hekelen de manier waarop ze door de ZNF zijn behandeld. „Van enig overleg was geen sprake", zegt Geluk. „Dat neem ik de ZNF zeer kwalijk." Schuurman Hess voelt zich 'be drogen' door Van Meijel omdat diens adviesbureau Spitsbergen voor het Gezelschap een begro ting zou maken. Van Meijel ont kent dit overigens. Schuurman len, die geen noemenswaardige stranden hebben, zijn daar vol gens de BTZ-directeur de beste voorbeelden van. De nieuwe VW-organisatie heeft volop plannen om de za ken in het gebied meer op elkaar af te stemmen en de streek beter te promoten. Naast de accom- modatiegids en de gisteren ge presenteerde brochure ver schijnt er dit jaar ook twee keer een speciale evenementenbro chure. Er wordt bovendien ge werkt aan een website, die een link krijgt met de homepage van het BTZ en wellicht ook met die van de gemeenten in het gebied. Hess: „Zolang de Zeeland Na zomer Festivals geleid en geor ganiseerd worden zoals nu het geval is, is het uitgesloten dat wij nog met ze samenwerken. Er is geen enkele basis van vertrou wen." Gepeperde kritiek heeft het ZNF-bestuur ook op het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zou 'vanuit een automatis me' worden georganiseerd en een 'geringe uitstraling en bete kenis' hebben. Het provinciebe stuur is daarom geadviseerd slechts 75.000 gulden subsidie toe te kennen, in plaats van de gevraagde 150.000. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen ziet zich daardoor genoodzaakt de programmering in te krimpen. Verder is voortaan in alle kanto ren in de regio dezelfde infor matie te krijgen. De telefoni sche bereikbaarheid, ook buiten de openingsuren, wordt ver groot en de verschillende kanto ren gaan de streekproducten meer dan voorheen onder de aandacht brengen. Het kantoor in Tholen krijgt een opknap beurt in de vorm van een andere inrichting en een nieuw verfje. Wat het bestuur van de Regio VW betreft is de schaalvergro ting in de sector zeker nog niet ten einde. De uitbreiding die het meest voor de hand ligt is die met Noord-Beveland. „Die den ken nog na over de vraag of ze zich wel bij ons thuis zullen voe len", zei voorzittei' Meloen en formuleerde gelijk maar het antwoord. „Noord-Beveland komt er aan. Die kunnen niet achterblijven." door Rolf Bosboom GOES - Er komen definitief honderd asielzoekers naar ge bouw De Schans in Goes. Het voormalige gezinsvervangend tehuis aan de Beukenstraat zal vanaf 1 februari, voor waar schijnlijk een periode van een jaar, dienst doen voor de opvang van mensen die nog in de toela tingsprocedure zitten. De gemeente Goes werd eind november verrast door de me dedeling van het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) dat het De Schans wil ge bruiken voor de opvang. Inmid dels zijn gemeente en COA het eens geworden over de voor waarden waaronder de asiel zoekers worden gehuisvest. De honderd asielzoekers bevin den zich in verschillende stadia van de toelatingsprocedure. Het gaat zowel om gezinnen als om alleenstaande vluchtelingen. Er wordt verwacht dat er ongeveer dertig kinderen bij zijn. Die worden verdeeld over de ver schillende scholen in de omge ving van de Beukenstraat. Voorheen huisvestte De Schans zo'n dertig lichamelijk gehandi capten. Het complex is deson danks geschikt gebleken - ook doordat voormalige personeels- vergader- en recreatieruimten worden benut - om de komende maanden honderd mensen op te vangen. Daarvoor voldoet het aan alle eisen. Kosten De kosten van het onderwijs krijgt de gemeente van het COA vergoed. Verder krijgt de ge meente een relatief' klein be drag, in totaal rond de 40.000 gulden, om de diverse kosten die zij moet maken te dekken. „Al les verloopt voor ons budgettair neutraal", aldus burgemeester D. J. van der Zaag. De komst van de asielzoekers levert geen extra agenten op, zoals eerder wel werd gehoopt. De Schans staat sinds vorig jaar oktober leeg en is nu eigfendom van de Goese projectontwikke laar Van Garderen Dekker. Die wil op het terrein een com plex met 64 luxueuze apparte menten, geheel of grotendeels in de koopsector, realiseren. De plannen daarvoor zijn klaar en liggen bij de gemeente. Omdat het nog wel even kan du ren voordat er op het terrein kan worden gebouwd - onder meer vanwege de noodzakelijke pla nologische procedures - ver huurt Van Garderen Dekker het pand voorlopig aan het COA Om zich voor niet al te lange tijd vast te leggen, heeft de ontwik kelaar een huurperiode van een half jaar vastgesteld. Zolang er nog geen bouwvergunning is, heeft het COA de mogelijkheid om het contract steeds met een half jaar te verlengen. Directeur J. W. van Garderen gaat ervan uit dat het contract in elk geval één keer wordt ver lengd, zodat de opvang van asielzoekers zeker tot begin vol gend jaar duurt. „Een half jaar lijkt me voor ons woningbouw project heel kort. Ik verwacht dat we op een jaar moeten reke nen", zegt Van Garderen. Het COA heeft de gemeente laten weten in eerste instantie uit te gaan van drie maanden, met de bedoeling de termijn uiteinde lijk te verlengen tot een jaar. Kort na de opening van het tij delijke opvangcentrum willen gemeente en COA een open dag houden voor omwonenden en belangstellenden. Dan zijn ook vertegenwoordigers van beide partijen aanwezig die eventuele vragen kunnen beantwoorden. Er is nog geen datum voor de open dag vastgesteld. Snel realisatie bushalte bij Vroonstede SINT ANNALAND - Om aan spraak te kunnen maken op De Boer-gelden wil de gemeente Tholen haast maken met de rea lisatie van een bushalte aan de Bierensstraat in Sint Annaland. De halte moet verrijzen bij de toekomstige woonwijk Vroon stede, op een plek waar nu nog een landbouwbestemming voor geldt. Die bestemming moet worden omgezet in de functies verkeer en groenvoorzieningen en daarvoor wil de gemeente een versnelde procedure starten. Doet ze dat niet dan loopt ze kans de subsidiepot mis te lo pen, die in betaling van negentig procent van de kosten voorziet. De gemeente Tholen denkt bij na 270.000 gulden nodig te heb ben, waarvan ze er zelf 26.941 gulden dient te betalen. Door de bushalte versneld te realiseren, moet overigens ook al een ge deelte van de toekomstige ont sluiting van het plan Vroonste de worden ontwikkeld. Dit wordt niet gesubsidieerd. Eén van de werken van Lidia Schinkel. Tot 11 februari exposeert zij in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. doorMieke van der Jagt foto Dirk-Jan Gjeltema KAPELLE - Knipkunstenares Lidia Schinkel uit Kapelle exposeert tot 11 februari papierknipsels in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. Lidia Schinkel leerde al op jonge leeftijd van haar vader de volkskunst van het papierknippen: het gebruik van de schaar als potlood. Vanuit de volkskunst ontwikkelde ze haar eigen idioom, al verliest ze de traditionele door Björn van Empel 'S-HEER ARENDSKERKE - Op een prachtige winterse dag in 1940 traden de 91-jarige M. de Dreu en de 82-jarige C. J. de Dreu-van de Velde in het hu welijk. Om precies te zijn op 18 januari. Toen gaven zij, met de winterzon en een dik pak sneeuw als extra getuigen, el kaar het jawoord. De Dreu heeft zijn verj aardag niet vaak kunnen vieren op zijn geboortedag. Dit jaar doet hij dat voor de 23ste keer. Hij is namelijk op 29 februari 1908 geboren in Goes. Zijn vrouw, geboren in Kloetinge, is negen jaar jonger, maar dat was toen geen probleem. „Mijn man zag er heel jong uit en ook zijn ge drag was niet van zijn leeftijd. De Dreu-Van De Velde ont moette haar man in het cen trum van Goes. „In juni 1938 ging ik, samen met een vrien din, naar de landbouwten toonstelling in Goes. Daarna zijn we, voor die tijd, laat naar de stad geweest. Soms ging je een café binnen voor een glaas je fris, maar wij bleven toen op straat lopen. En daar liep ik Marinus tegen het lijf." Het diamanten echtpaar is al 62 jaar verliefd. „Ze moeten van mijn vrouw afblijven." Zijn vrouw reageert bevesti gend: „Het ging altijd goed tussen ons. Ach ja, het is geven en nemen. Maar ze mochten echt niet aan mij zitten." Ze woonden samen met hun drie dochters op boerderij Wel gelegen in Goes. Deze was van de vader van De Dreu. „Ik heb onze koeien gemolken en ik heb zelfs nog met paard en wa gen melk rondgereden", zegt De Dreu. Net nadat ze trouw den moest De Dreu in dienst. En het mooiste moment voor zijn vrouw is zijn terugkomst. De Dreu-Van De Velde was ontzettend blij. „Dat is mijn M. de Dreu en zijn vrouw C. J. de Dreu-van de Velde. mooiste herinnering. En de ramp is mijn slechtste herinne ring." Op zaterdag 22 januari viert het diamanten echtpaar feest in het recreatiezaaltje De Wijde Blik van verzorgings huis Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. De hele familie foto Dirk-Jan Gjeltema zal dan aanwezig zijn: Drie dochters, zeven kleinzonen, een achterkleindochter en een achterkleinzoon. Truck ramt gevel politiebureau GOES - Het politiebureau in Goes werd dinsdag beschadigd toen een vrachtwagenchauffeur uit Eindhoven tegen de gevel van het bureau reed. De 22-jarige bestuurder wilde zijn vrachtwagen op de stoep zetten om te laden en lossen. Met de voorzijde van het voertuig knalde hij tegen het uitstekende gevelgedeelte van de hoofdingang van het bureau. De vracht auto en de gevel raakten beiden beschadigd. De totale schade is nog onbekend. Vandalen takelen seinhuisje toe MIDDELBURG - Vandalen hebben het seinhuisje aan de Ka- naalweg in Middelburg toegetakeld. Tussen maandagavond en dinsdagmorgen zij n enkele ruiten, het plafond in de boven bouw en een houten luik vernield. Op een buitenmuur zijn graffiti gespoten. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. Het seinhuisje is eigendom van de NS. Boete en rijverbod voor drankrit MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Kapelle is dinsdag in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot zes maan den rij-ontzegging en een boete van 2500 gulden. De officier van justitie eiste 3000 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. De verdachte veroorzaakte 20 oktober vorig jaar in haar woonplaats onder invloed van drank een verkeersonge val. Haar rijbewijs werd meteen ingevorderd. Er werd een bloedproef afgenomen, die resulteerde in een score van ruim twee promille. Ze stelde gisteren op de zitting dat ze haar rij bewijs nodig had. Ook zei ze dat ze na het incident geen alco hol meer had gedronken. Auto's gestolen uit garagebedrijven VLISSINGEN - Uit twee garagebedrijven in Vlissingen zijn dinsdagmorgen twee auto's gestolen. Om zeven uur werd een blauwe Mercedes van het type 260E ontvreemd. De auto heeft het kenteken ZH-13-TD. De andere auto werd omstreeks half zes gestolen. Het gaat om een zwarte Audi Quatro met het kenteken ZG-GD-01Van een derde garagebedrijf in Vlissin gen is een raam geforceerd. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist. Ringleiding in raadzaal Vlissingen VLISSINGEN - De gemeenteraadsvergadering in Vlissingen zijn sinds kort ook voor slechthorenden duidelijk te volgen. Op de publieke tribune is een ringleiding aangebracht. Zo'n leiding is in feite niet meer dan een metalen draad die rond de publieke tribune loopt. De ringleiding is aangesloten op de versterker. Slechthorenden die binnen de ringleiding zitten, krijgen het geluid via hun gehoorapparaat door. Banden lekgestoken MIDDELBURG - De banden van een auto die geparkeerd stond aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg zijn tus sen maandagavond en dinsdagochtend lek gestoken. De ver nieling gebeurde tussen 19.15 en 07.00 uur. De schade be draagt enkele honderden guldens. Aanrijding in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Een 36-jarige Duitse automobiliste is dinsdagmorgen in Vrouwenpolder tegen de auto van een 19- jarige man uit Noord-Beveland gebotst. Niemand raakte ge wond. Beide auto's liepen flinke schade op. De aanrijding ge beurde toen de Duitse op de Vrouwenpolderseweg ging keren. Zij zag daarbij de auto die achter haar reed, over het hoofd. thema's en vormen niet uit het oog. Als onderwerpen kiest ze mensen, dieren, bloemen en kerken, onderwerpen die zich goed lenen voor de contrastrijke knipkunst. Schinkel stelde haar werk al op verschillende plaatsen tentoon en leidde ook enkele workshops. Tevens illustreert ze met haar knipsels dichtbundels en andere boeken. De werken die in het Kapelse gemeentehuis hangen zijn te koop, maar Schinkel werkt voornamelijk in opdracht. Het Kapelse gemeentehuis is geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35