Verzorgers verkeren in hogere sferen Moermond in oude glorie PZC buiten gebied' Kastanje overleeft <wMKliBeSl door het oog van Wim Riemens 31 woensdag 19 januari 2000 door Martine Bruynooqe Niets is zo tijdloos als de behoefte aan bomen in de stad. Zeker in deze lijd ontwerpt een architect niet snel een wijk zonder ruimte te reserveren voor groenvoorziening. Stadsbomen worden gekoesterd, vereerd of vervloekt. Voor boomverzorgers Ruud Begeer en Karei de Boks is de verzorging van stadsbomen in de regio Vlissingen een levenstaak geworden. Ieder jaar geven zij alle bomen in 'hun' gebied een bomen doktersbehandeling. Een grauwe donderdag, begin januari. Boomverzorgers Ruud Begeer en Karei de Boks testen de esdoorns op het Marnixplein in West-Souburg. Die jaarlijkse controle is nodig om de bomen zo oud en gezond mogelijk te laten worden. „Bomen zijn belangrijk voor mensen. Ze geven kleur en zuurstof onmisbaar in een leefomgeving", zegt Ruud Begeer. Daarnaast is het belangrijk om de stadsbomen in goede conditie te houden. Daardoor kunnen ongelukken voorkomen worden. „Op het Marnixplein is met Kerstmis een esdoorn omgewaaid. Als een gezonde boom ter aarde valt, noemt men het overmacht. Maar als de boom in een slechte conditie verkeert en omwaait, is de gemeente aansprakelijk en de mens onnodig de dupe." Sommige bomen krijgen van de verzorgers extra aandacht. Karei de Boks: „Favoriet bij mij is de plataan, een boom met prachtig grote bladeren. Er staat er één op het ZeemanserfDie ontvangt van mij meer aandacht dan andere bomen." Het huidige werk is geen kinderdroom van de boomverzorgers geweest. Ruud „Eigenlijk ben ik er Boomyerzorgers Karei de Boks (rechts) en Ruud Begeer snoeien een es doorn in West-Souburg. foto Ruben Oreel langzaam maar zeker in gegroeid. We werkten allebei al in 'het groen'. Samen volgden we de boomverzorgingscursus 'Klimmen' in Dordrecht. We maken hier in Vlissingen enkel gebruik van eenvoudig gereedschap waarmee we niet bij alle bomen kunnen komen. We klimmen zelf in de bomen waar we met de wagen niet bij kunnen. Met touwen en allerlei ander alpinistisch materiaal trotseren we zo'n boom. Dat is altijd een grote uitdaging." „Wanneer we weer met beide benen op de grond landen, geeft dat een kick om door te gaan. Bovendien zijn de reacties van het publiek geweldig; ze waarderen het echt. Soms bieden ze je een kop koffie aan. Je merkt dat mensen betrokken zijn bij ons werk. Tegenwoordig kun je niet zomaar een boom omzagen. Mensen willen meestal weten waarom je de boom weghaalt." Voor het Vlissingse team is de boom bij Koudehoek speciaal. „Onlangs werd daar een loods gebouwd. Normaal gesproken moet een boom dan wijken voor de nieuwbouw, maar in it geval lag het anders. Het dak is zo ontworpen dat de oude boom gewoon door kan groeien." Chirurgie Volgens de boomverzorgers is boomchirurgie iets wat we in deze eeuw niet meer zullen zien. „Boomchirurgie is achterhaald. Anno 2000 snoeien we de bomen. De oude paardekastanje in de Nieuwstraat bijvoorbeeld. Deze werd met ankers, stal en pennen, in stand gehouden. De gaten in de boom werden opgevuld met cement. Nu vinden we dat je met chirurgie alleen maar verwondingen aanbrengt. Tegenwoordig zagen we niet meer. Vooral niet bij oude bomen, wat hoe ouder de boom hoe minder herstellingsvermogen. Bij jonge bomen past men nog wel begeleidingssnoei toe. „We kijken hoe een boom waarschijnlijk zal gaan groeien. Dan snoeien we de boom zo vroeg mogelijk. Hoe kleiner de wond is die je daardoor maakt, hoe minder kans op bijvoorbeeld schimmels en zwammen. Want een snoeiplek is een bron van infectiegevaar." Soms doet het de boomverzorgers zeer als ze een boom zien die ziek is. „Datzijnrotmomenten,maarje probeert altijd je best te doen. Aan de andere kant genieten we extra van ons werk als het mooi weer is. Er is toch niet mooiers dan hele dagen tussen de bomen te mogen zijn." Vlissingers zijn apetrots op hun eeuwenoude bomen in de binnenstad. De bijna antieke paardekastanje in de middeleeuwse Nieuwstraat is er één van. De unieke kastanje heeft zelfs overstromingen overleefd. Kenmerkend voor deze boomsoort is dat ze erg langzaam groeien. Het exemplaar in de Nieuwstraat heeft een stormachtig leven achter de rug. In 1976 onderging de oude knar een grondige medische behandeling. Deze krant meldde destijds: 'De stam is door een of andere oorzaak in den afgelopen tijd beschadigd, waardoor het water gemakkelijk kans zag in de gaten te komen en zodoende in te rotten. De boomchirurgen behandelden de wonden met een goedje, een wonderbalsem dat nieuwe aanwas activeert'. Nog steeds ontvangt de boom een speciale behandeling van de gemeente. „De boom staat op een uiterst krap plekje. Tegenwoordig bewerken we zijn omgeving zodat hij volgdoende groeiruimte heeft. Dan kunnen we hem zo lang mogelijk bij ons houden", vertelt zijn verzorger Ruud Begeer. Kastanjeboom in de Nieuwstraat in Vlissingen. foto DirkJan Gjeltema De slotgracht is inmiddels al uitgebaggerd. door Piet Kleemans Het theekoepeltje weerspiegelt in het rimpelloze water van de vijver. De rietkragen ervoor maken het doorkijkje nog fotogenieker. Landgoed Moermond ligt er mooi bij in de winterzon. En het wordt nog fraaier. Met duinbeken, rietland, elzenmeten, een wilgenmoerasbos en een bos met elzen, iepen en vooral essen. In september wordt met realisering van de vijf ton vergende eerste fase van het natuurontwikkelingsplan voor het gebied begonnen. Een paar jaar geleden lag er nog een héél ander plan voor het landgoed rond het trotse Slot MoermondEr moest een golfbaan komen. Landgoedbeheerder Stichting Moermond ging op zoek naar 300 mensen die ieder een aandeel van 3000 gulden zouden moeten kopen. De teller stokte op 158 en het plan werd afgeblazen. „En dan zit je met een gebied zonder invulling", zegt stichtingsvoorzitter F.K. Vos daarover. Dat duurde niet lang want de Werkgroep Natuurontwikkeling van de Provincie Zeeland kwam met een grotendeels door de provincie zelf en het ministerie van LNV te bekostigen natuurontwikkelingsplan. Stichting Moermond draagt er maximaal een ton aan bij. Landgoed Moermond ligt in de duinzoom van Schouwen en is van grote betekenis voor natuur en landschap. Er is echter één probleem: het gebied is sterk verdroogd. De provincie vindt dat Moermond en omgeving weer het gevarieerde overgangsgebied van duin naar polder moet worden dat het ooit was. Een gebied met veel water. Water dat via meanderende duinbeken zoet oppervlaktewater uit de duinen richting polder doet afstromen waardoor zich brak rietland ontwikkelt en moerassen kunnen ontstaan. Vos, die voor de wandeling door het gebied zekerheidshalve rubberen laarzen heeft aangetrokken, wijst. „Vanaf de vijver hier komt een duinbeek te lopen die zich dan zo door het landschap kronkelt en aansluit op de slotgracht. Die is trouwens al uitgebaggerd en dat was hard nodig." Het zoete water dat door de duinbeken wordt aangevoerd Een fraai doorkijkje: de vijver en op de achtergrond het (geheel geres taureerde) theekoepeltje. foto's Marijke Folkertsma zorgt voor een goede doorspoeling van de slotgracht waardoor de_ waterkwaliteit goed blijft. Cultuurhistorie Voorop bij het natuurontwikkelingsplan staat behoud en versterking van cultuurhistorische elementen in het gebied. Zo willen de plannenmakers de elzenmeten herstellen en zonodig opnieuw aanleggen. Ook wordt ernaar gestreefd de voor het gebied zo kenmerkende verwilderde planten uit het buitenland - stinzenflora in vakjargon - weer terug te brengen op landgoed Moermond. De hoger gelegen delen van de kleigronden in het plangebied komen in aanmerking voor de ontwikkeling van natuurbos. Aansluitend aan de slotgracht ligt nog een kreekrestant. Aangenomen wordt dat dit een overblijfsel is van de Gravelinge, het water waaraan Moermond destijds werd gesticht. Het is de bedoeling dat die oude Gravelinge-zijtak als slenk vormgegeven wordt. Op termijn kan zich langs zo'n geul een moerasbos ontwikkelen. Ingrijpend, erkent Vos. Maar wel essentieel voor het behoud van het landgoed. Op zich staat hij vierkant achter de plannen. Hij heeft slechts over één ding z'n twijfels. De plannenmakers willen dat het gebied deels De muur van Breskens, zo noemt de plaatselijke bevolking de drie meter hoge Deltadijk die het vissersdorp overeen lengte van zo'n 700 meter beschermt tegen de zee. Vanuit de lucht legde Wim Riemens in oktober 1971 de aanleg vast, uiterst links gedeeltelijk te zien op de foto in Buitengebied van 12 januari. De kritiek op Rijkswaterstaat indertijd was niet mals. Vooral de middenstand en bewoners van de Scheldekade en Grote Kade waren verontwaardigd over het kolossaal model dam en noemden die een onvergeeflijke schoonheidsfout. Het fraaie uitzicht van hun huizen op de haven verdween en ze vreesden een sterke waardedaling van hun panden als gevolg daarvan. De bekleding van het talud met basalt en het ontbreken van groen was eveneens een doorn in het oog. Vanuit de volksmond werd al snel gesproken over gluurdersdijk, omdat het wandelpad op de kruin vrijwel op gelijke hoogte loopt met de slaapkamerramen van de woningen. „Het derde bombardement op Breskens", zo betitelde eigenaar J. Valk van hotel-restaurant 't Wapen van Breskens het waterwerk. Het dorp, sinds 1970 ingedeeld bij de gemeente Oostburg, kan inderdaad niet bogen op een historisch karakter, mede als gevolg van een zwaar Canadees bombardement op 11 september 1944, waardoor tachtig procent van de plaats werd verwoest. Breskens is niet oud van oorsprong, ontstaan in de zestiende eeuw als nederzetting op een bedijkte zandplaat in een omgeving van schorren en slikken. Ze viel ten prooi aan het water bij een inundatie door bewoners van Groedein 1585, maar kwam na de herdijkingin 1610 wel tot ontwikkeling, ondanks vele tegenslagen. Veel vruchtbare gronden werden door de zee verzwolgen. Ook had de plaats regelmatig te lijden van oorlongshandeling. De haven van Breskens bestond aanvankelijk slechts uit een geul met paalwerken als aanlegplaats. In het begin van de vorige eeuw werd een haven aangelegd voor de veerboten uit Vlissingen. Die aanlegplaats is in 1958 verplaatst naar een nieuwe veerhaven ten westen van het dorp. Vorig jaar werden ideeën openbaar gemaakt voor een nieuw dorpskart. De dijk tussen Spuiplein en Grote Kade zou verdwijnen, de spuikom in ere worden hersteld, loodsen en bedrijven verhuizen uit de Handelshaven naar het industrieterrein. Voor de uitvoering moet worden gedacht aan een termijn van minimaal dertig jaar. De waardebonnen voor drie inzenders van goede oplossingen gaan naar: J. Freijer uit Breskens, J. Verbrugge uit Kapelle en H. Cornelis uit Groede. De vraag voor de nieuwe opgave luidt: In welke plaats maakte Wim Riemens deze foto? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 22 december worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden opnieuw drie waardebonnen verloot. toegankelijk wordt voor het publiek en daar moet de Stichting Moermond, zo geeft Vos aan, nog eens heel goed over nadenken. „Tenslotte drijven we hier wel een congrescentrum met - in de zomer - ook een hotelfunctie. Wij willen daarom graag dat het gebied rustig blijft. Dat is ook de hoofdreden waarom de Stichting Moermond voorlopig alleen akkoord met de uitvoering van fase I. Dat is de aanpak van het middengedeelte van het gebied en het beboste gedeelte van het landgoed langs de Laone. Acht hectare, waarvan zes beschermd natuurmonument. Dat karwei gaat naar schatting twee jaar in beslag nemen. Voor de uitvoering van fase II is wijziging van het bestemmingsplan nodig. Monument Erg benieuwd is Vos naar de geplande restauratie van het archeologisch monument Moermond I, de restanten van het oorspronkelijke Slot Moermond. Dat werd gebouwd omstreeks 1230 op last van Costijn van Zierikzee, voorvader van Jan van Renesse, en in 1297 door Wolfert van Borssele na een beleg van enkele maanden met de grond gelijk gemaakt. Moermond II werd in 1313 gebouwd voor Witte van Haemstede. bastaardzoon van Floris V. In de vijftiende eeuw raakte het slot in onbruik en ging steeds verder achteruit. In 1512 liet Jacob van Tuyllhet herstellen en dat werd Moermond EU. De overblijfselen van Moermond II zijn in de tuin van Moermond III nog te zien. Moermond EU werd in 1910 geheel gerestaureerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31