Bouw langs snelweg is uit Kabinet toomt Eerste Kamer in SCHOEVERS OPEN DAG PZC binnenland woensdag 19 januari 2000 Tweede Kamer komt omroepen iets tegemoet Verpleegkundige neemt taken arts over In woord en gebaar 4^ Landelijke Hennep in Utrechtse veilinghal OM legt 15-jarige moord ten laste Pronk verkiest stedelijke netwerken boven corridors De Onderwijs BV www .deonderwij sbv.nl Zaterdag 22 januari, 10.00 14.00 uur Eekhoornstraat 4, Breda Markt 17, Eindhoven Tel.: (076) 531 99 31 (040) 244 28 32 www.schoevers.nl Uitkeringsfraudeurs riskeren cei DEN HAAG - Mensen die informatie achterhouden of opzet- telij k valse gegevens verstrekken aan uitkeringsinstanties om zo bijvoorbeeld een uitkering te krijgen, riskeren binnenkort een celstraf van maximaal vier jaar of een geldboete van hon derdduizend gulden. De Eerste Kamer stemde gisteren in met het wetsvoorstel strafbaarstelling frauduleuze gedragingen. De strafbaarstelling van uitkeringsfraude is nu nog in ver schillende. bijzondere wetten geregeld. Minister Korthals van Justitie wil dit nu allemaal onderbrengen in het Wetboek van Strafrecht. De straffen die op zulke delicten staan, gaan daarmee ook omhoog. Nu kan een uitkeringsfraudeur in de meeste gevallen twee jaar cel tegemoet zien. ANP Protest tegen lange reclamewand LINGEWAAL - Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil niet dat er in de Gelderse gemeente jbingewaal langs de rijksweg A15 bij de afslag Leuven een reclamewand van vijf kilometer lang en vier meter hoog komt. Volgens WN kan zo'n reclamebord 'ernstige gevolgen hebben voor de verkeersveiligheid'. WN schrijft dat in het bezwaarschrift dat Lingewaal morgen behandelt. WN weet zich in de strijd tegen de reclame langs de openbare weg gesteund door minister Netelenbos en ver scheidene provincies. Reclame op particuliere grond valt ech ter onder de verantwoordelijkheid van gemeenten. ANP Brommen op fietspad: 70 boete DEN HAAG - Bromfietsers die na 1 maart tegen de (nieuwe) regels in op het fietspad in plaats van de rijbaan rijden, krij gen een boete van zeventig gulden, aldus het OM gisteren. Officieel moeten bromfietsers al sinds 15 december vorig jaar op veel plekken op de rijbaan rijden. Minister Netelenbos hoopt met het weren van bromfietsers van de fietspaden bin nen de bebouwde kom het aantal ongevallen terug te dringen. Justitie besloot destijds niet direct over te gaan tot het uitde len van boetes. ANP Zaak over tarief kerktelefoon HEERENVEEN - De Nederlandse kerken, de protestante ou derenbond PCOB en de katholieke ouderenbond Unie KBO stappen naar de rechter om de prijsverhoging voor de kerkte lefoon ongedaan te maken. Volgens de Landelijke Organisatie voor Kerktelefoon worden tachtigduizend ouderen, invaliden en zieken de dupe van de tariefsverhoging. De kerktelefoon biedt gelovigen die wegens ouderdom, handicap of ziekte niet naar de kerk kunnen, de mogelijkheid om via de telefoon de dienst te volgen. Toezichthouder Opta voor de telecommarkt verplichtte KPN vorige maand hogere tarieven voor de kerktelefoon in te voe ren. Opta kwam tot de uitspraak nadat het kabelbedrijfje Ka- belfoon had geklaagd dat KPN kerktelefoon aanbiedt onder de kostprijs. Gevolg is dat KPN noodgedwongen het tarief moet verhogen van 7 naar mogelijk 46 per maand. ANP Politie houdt taxichauffeur aan AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw een tapdchauffeur aange houden. De man kreeg een boete wegens fout parkeren op de Dam. Toen bleek dat hij nog boetes open had staan, werd de chauf feur van Taxi Centrale Amsterdam (TCA) verzocht mee te ko men naar het politiebureau. Vijftig collega's versperden daar op de weg. De vliegende brigade, de snel inzetbare speciale politie-eenheid, werd erop uit gestuurd om de chauffeur naar het bureau te krijgen. De chauffeur vernielde een glazen deur op het politiebureau. De man werd aangehouden voor vernieling en zit nog vast. Zijn auto staat op het politiebureau. ANP door Frans van den Houdt DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer wil de pu blieke omroepen tegemoetko men door de bevoegdheden van hun netredacties te versterken. Die redacties moeten meer in vloed krijgen op de plaats en het tijdstip waarop hun program ma's uitgezonden dienen te wor den. Op die manier willen de partijen voorkomen dat de net coördinator, benoemd door de Raad van Bestuur van de NOS, te veel macht krijgt. PvdA, D66, CDA, GroenLinks en de SP hopen zo de onrust en de ontevredenheid weg te nemen die bij de omroepen is ontstaan over de nieuwe omroepwet (concessiewet). Alleen de WD lijkt vast te houden aan de wet zoals die er nu ligt. Ook een uitzendvergunning (concessie) voor tien jaar in plaats van de in de nieuwe om roepwet gestelde vijf jaar is voor de meeste partijen aanvaard baar. Alleen de PvdA wil er wel de voorwaarde aan verbinden dat na vijf jaar de activiteiten van de omroepen worden geëva lueerd om te zien of ze nog wel de juiste programma's maken. Naar aanleiding van de door staatssecretaris Van der Ploeg ingediende concessiewet heeft de VARA gedreigd uit het pu blieke bestel te stappen.,D e po litiek heeft in zo'n geval de taak te bekijken hoe de omroepen te gemoet gekomen kunnen wor den, zodat de rust terugkeert in Hilversum", meent PvdA-Ka- merlid Van Zuijlen. Om duide lijkheid te scheppen over de be voegdheden van omroepen en de door de Raad van Bestuur van de NOS benoemde net-co ordinator wil Van Zuijlen een 'netstatuut' instellen. De PvdA neemt in dit debat een sleutelrol in vanwege haar traditionele banden met de VARA Van der Ploeg laat morgen weten of hij bereid is de voorstellen over te nemen. GPD zie ook pagina 8 UTRECHT - De politie heeft gisteren een grote professionele hennep kwekerij aangetroffen in een leegstaand gemeente lijk veilingcomplex in Utrecht. De - zonder me deweten van de gemeente ingerichte - kwekerij tel de zo'n duizend planten. De kweek van nog enkele duizenden planten was volgens een politiewoord voerder in voorbereiding. Een dieselaggregaat le verde de benodigde ener gie. Gezien zijn omvang moet het apparaat vol gens de politie met een kraan naar binnen zij n ge hesen. Wie de kwekerij heeft op gezet, is niet bekend. De politie trof niemand bij het complex aan. ANP (Advertentie) door Hans Leber GRONINGEN - Meer carri èremogelijkheden voor ver plegend personeel, artsen die meer tijd hebben voor moeilij ke zaken, maar vooral tevre den patiënten omdat zij vol doende aandacht krijgen. De inzet van de 'nurse practitio ner', een verpleegkundige die dokterstaken overneemt, biedt grote voordelen. Alleen ontbreekt het de nieuwe be roepsgroep nog aan een Ne derlandse naam. Vandaag krijgen de eerste vijf van het Academisch Zieken huis Groningen (AZG) hun di ploma. Zij volgden daarvoor een extra opleiding aan de Groningse Hanzehogeschool. Het hoofd van het opleidings centrum van het AZG, Petrie Roodbol, weet zeker dat de nurse practitioner (np) steeds vaker in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, dokterspraktij ken en andere medische instel lingen wordt ingezet. „Dit is de toekomst. Er komt een arts entekort. Goed opgeleide, zeer ervaren verpleegkundigen gaan daarom de eenvoudiger dokterstaken overnemen." De 47-jarige Groningse Froukje Klijnstra, is al sinds 1971 actief in het verplegend beroep. Zij werkte in de VS en Engeland, deed ervaring op in de neurochirurgie en op de in tensive care voor thoraxpati- Froukje Klijnstra (r) in haar rol als np-verpleegkundige. foto Jan Zeeman/GPD enten. „Ik leid nu samen met twee andere np's een verpleeg- afdeling. We doen de lichame lijke onderzoeken zelf, hoewel alle patiënten eerst door een specialist zijn onderzocht. Een soortgelijke afdeling naast ons wordt geleid door drie arts-as sistenten, die wel een oplei dingtot basisarts voltooiden." Klijnstra kijkt de patiënten van top tot teen na. „Alles on der eindverantwoordelijkheid van een specialist, dat wel. Door mijn ervaring en extra opleiding herken ik veel, maar als ik iets zie wat ik niet be grijp, of er vragen bij heb, leg ik dat voor aan de specialist. De handelingen die ik ver richt, liggen allemaal vast in protocollen, zodat duidelijk is wat wel en niet mag. Prachtig Klijnstra kreeg veel steun van de patiënten, ook al is zij geen arts. „Ze vinden het prachtig. Sta ik, omdat dat moet, uit voerig uit te leggen dat ik geen arts ben maar een verpleeg kundige, dan kijken ze me aan en zeggen: nou en? Ze vinden het heel plezierig door dezelf de persoon te worden gehol pen. Dan hoeven ze alles niet steeds opnieuw te vertellen. Een arts heeft niet zo veel tijd voor patiënten. Omdat wij zijn standaardwerk overnemen, kan hij zelf meer tijd besteden aan patiënten met meer ge compliceerde problemen." Inmiddels zijn zes academi sche ziekenhuizen betrokken bij de opbouw van het np- werk. De functie ontstond in de VS, waar artsen in de jaren zestig de achterstandswijken meden. Verpleegkundigen de den daar meer en meer het werk, en met succes. In Neder land wordt het tekort aan art sen dat de komende tien jaar optreedt, ook een voedingsbo dem voor ambitieuze ver pleegkundigen. Ook in de drukke huisartsen praktijk gaat de np taken overnemen. GPD Advertentie van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Openbaar Ministerie (OM in Leeuwarden beschul digt een 15-jarige jongen uit Leeuwarden van inoord. Hij is gisteren voorgeleid aan de rechter commissaris. De Leeu wardenaar wordt ervan verdacht zaterdag de 27- jarige Daniël van der Meulen te hebben dood- gestoken. De kinderrechter bepaal- de dat de jongen een breed j persoonlijkheidsonder- zoek moet ondergaan. Daarbij wordt ook geke- j ken naar het sociale mi- lieu waar de jongen uit I komt. De 15-jarige haalde in de nacht van vrijdag op za terdag twee keukenmes- sen van huis. Volgens zijn advocaat W. Boonstra 'l wilde hij zijn vader be- schermen, die door ken- nissen van zijn moeder j werd bedreigd. Zijn moe der was kort daarvoor na een echtelijke ruzie naar die kennissen gevlucht. Toen Van der Meulen te- k midden van negen mensen j een nieuwe escalatie van j geweld wilde sussen, stak de verdachte een mes der- tien centimeter diep in diens rug. 5 Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan in- I j wendige bloedingen. Van der Meulen was door de kennissen te hulp ge- i roepen en was zelf geen bekende van de familie ij van de verdachte. Boonstra zegt dat de jon- j gen het verschrikkelijk j vindt wat er is gebeurd. „Hij begrijpt niet waarom hij Daniël heeft gesto- j ken." Familie van het slachtof- j fer heeft bloemen gelegd op de plaats waar Van der I Meulen in elkaar zakte. Hij wordt vandaag gecre- j; meerd. ANP Onderzoek naar dood Servische HAAG - De Koninklijke onderzoekt de dood van een Servische in het deel van Kosovo waar Neder landse militairen actief zijn. De 59-jarige vrouw overleed za terdag na een hartstilstand. Eerder die dag had zij bij een Nederlandse controlepost in hulp gevraagd, maar niet gekregen. wil niet ingaan op de van de beslissing- de controlepost van de 41e Artillerie uit Seedorf de vrouw niet naar een zie kenhuis te vervoeren. GPD Zeeliedenbond int 7,5 miljoen achterstallig loon - De ITF, de in vakbond voor zee heeft het afgelopen aar ruim 7,5 miljoen gulden aan xchterstallig salaris voor haar eden opgehaald. De vakbond tornt in actie als rederijen wei geren hun bemanning uit te be aten. de ITF lapt zo'n dertig van de rederijen de CAO hun laars. Van de 268 sche die het ITF het afgelopen aar bezocht, waren op 74 vaar- •uigen de bemanning niet uitbe- ;aald. De ITF moest ook enkele sche ien uit de cruisevaart dreigen net beslaglegging. In enkele ge tallen kwam het zelfs tot een verkoop van het meeste schepen waar het mis was waren afkomstig uit landen of uit het Oostblok. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk (Ruimtelijke Ordening) stapt af van het idee dat nieuwe bedrij ven en woningen worden moe ten gebundeld in corridors langs snelwegen. In plaats daar van moeten er stedelijke net werken komen. Een netwerk bestaat uit een aantal steden die niet, zoals nu, met elkaar concurreren, maar die met elkaar afspreken waar wordt gebouwd. Dat is cruciaal om groene ruimte te sparen. De 'compacte' steden van het netwerk moeten goed worden, verbonden door één geïnte greerd systeem van openbaar vervoer, zodat mensen binnen maximaal dertig tot veertig mi nuten overal kunnen komenOp hun werk, bij sportvelden of een schouwburg. Als voorbeeld van zo'n netwerk noemde hij Apel doorn, Zutphen en Deventer. Mochten steden toch ruzie ma ken, dan is het uiteindelijk aan de provincies om de knoop door te hakken. Pronk maakte deze 'nieuwe ma nier van denken' gisteren be kend op de nieuwjaarsbijeen komst van de ANWB in Den Haag. Over enkele maanden komt hij met de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, over de toekomstige inrichting van Ne derland. Eind 1998 kondigde Pronk nog aan dat hij woningen en bedrijven wilde bundelen in corridors. Over dat begrip ont stond echter veel verwarring, wat de discussie over de Vijfde Nota erg lastig maakte. Bebouwing langs snelwegen kreeg door de corridorbenade ring te veel nadruk, bovendien komen daar nu al steeds meer bedrijven. Ongewenste lintbe bouwing is het gevolg. Pronk wil juist dat er meer in de steden gebeurt, zodat er meer 'lucht' blijft tussen steden en snelwe gen. Dat kan ook, is zijn overtui ging. „Mensen moeten niet worden overweldigd door ge bouwen en infrastructuur", al dus de minister. „Waar onge breidelde groei dreigt, moeten keuzes worden gemaakt." In de Vijfde Nota komt Pronk met drie soorten gebieden, die strak worden begrensd: gebie den waar nog woningen en be drijven mogen komen, waarde volle groene gebieden waar dat absoluut niet mag, en tussenge bieden waar bijvoorbeeld nog wel een landgoed kan komen, maar zeker geen woonwijk. Pronk wil die keiharde grenzen ('rode contouren voor woonge bieden en groene contouren voor groene gebieden') niet zelf trekken, maar in overleg met provincies, gemeenten en maat schappelijke organisaties. In de Vijfde Nota wil hij wel al een in dicatie geven. Stedelijke netwerken kunnen volgens Pronk ook de mobiliteit beperken. Dat blijft noodzake lijk nm het milieu te sparen, zei hij in reactie op het advies dat de VROM-Raad onlangs uitbracht over mobiliteit. De VROM- Raad pleit er voor om automo bilisten meer te laten betalen, in plaats van het autogebruik te ontmoedigen. Mensen laten zich niet uit de auto jagen. Als dat laatste niet gebeurt, zijn volgens Pronk echter 'veel dras tischer maatregelen nodig dan doorgaans wordt beseft, ook in de sfeer van prijzen en tarieven' GPD/ANP VOORBURG - Minister Zalm (r) presenteerde gisteren op het Doveninstituut te Voorburg het eerste reclame filmpje voor de euro voor doven en slechthorenden. Een doventolk gaf Zalms aanprijzende woorden in gebaren taal weer. De spot maakt duidelijk dat doven en slecht horenden een video of cd-rom in gebarentaal over de invoering van de Europese eenheidsmunt kunnen be stellen. Voor blinden en slechtzienden is er een radio spot gemaakt. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil, bij monde van minister Peper van Binnenlandse Zaken, de macht van de Eerste Kamer ver kleinen. Nu heeft de Senaat nog het laatste woord bij wetsvoor stellen. Die positie moet worden afgezwakt door de senatoren al leen bij tweederde meerderheid het recht te geven een wetsvoor stel te verwerpen. Is de meerderheid kleiner, dan moet het voorstel terug naar de Tweede Kamer: het 'terugzend recht'. Daarmee verdwijnt een voorstel niet direct in de prul lenbak, zoals vorig jaar nog ge beurde in de 'Nacht van Wiegel'. Minister Peper heeft gisteren deze voorstellen bij de Tweede Kamer ingediend. Hij geeft daarmee uitvoering aan afspra ken in het regeerakkoord. Het kabinet wil verder dat de Eerste Kamer weer om de drie of vier jaar voor de helft wordt ge kozen, zoals het vroeger gebeur de. In 1983 werd besloten de Se naat voortaan iedere vier j aar in zijn geheel te kiezen. Daar komt het kabinet nu van terug. Door de huidige manier van kiezen is de kans groter dat er na de ver kiezing van Provinciale Staten (die de Eerste Kamer samenstel len) in de Senaat een andere meerderheid ontstaat dan in de Tweede Kamer. In de 'Nacht van Wiegel' ver wierp een kleine meerderheid van WD en CDA in de Senaat een wetsvoorstel (het correctief referendum), waar een meer derheid van de Tweede Kamer (die rechtstreeks door het volk wordt gekozen) voor was. Eer der gebeurde dat ook bij het recht op deeltijdwerk. Om verdere conflicten als in de 'Nacht van Wiegel' te voorko men, moeten afgekeurde wets voorstellen een tweede kans kunnen 'krijgen. Nu mogen de senatoren alleen maar 'ja' of 'nee' zeggen tegen een wets voorstel. In het laatste geval moet de hele wetgevingsproce dure dan opnieuw beginnen. Het kabinet vindt dit alleen bil lijk als de Eerste Kamer echt in ruime meerderheid (tweederde) tegen is. Bij een 'gewone' meer- derheid (de helft plus één stem of meer) moet een wetsvoorstel voortaan terug naar de Tweede Kamer, die het vervolgens kan aanpassen. Peper twijfelt nog of de Eerste Kamer na zo'n proce dure alsnog het recht moet krij gen over het gewijzigde wets voorstel te stemmen. Afgeschaft De discussie over de Eerste Ka mer is alzo oud als het instituut zelf. In veel Europese landen, zoals Denemarken en Zweden, is het Hogerhuis al afgeschaft omdat die landen vinden dat de rechtstreeks door het volk geko zen Kamer het laatste woord moet hebben. De Tweede Kamer reageert voorzichtig op Pepers plan. „Het is een idee waar we eerst nog over moeten praten met on ze collega's van de Senaat. Pas daarna kunnen we een oordeel geven over de kabinetsplan nen", aldus WD'er Te Veldhuis. Het CDA is niet enthousiast. CDA-woordvoerster Van der Hoeven: „De Senaat heeft een eigen verantwoordelijkheid. Als die het ergens niet mee eens is, is die het ergens niet mee eens, ook al is het met kleine meerderheid. Zo werkt een de mocratie." D66 vindt Pepers voorstel 'een stap in de goede richting'. Woordvoerster Scheltema blijft er echter problemen mee hou den dat ook in Peper's voorstel nog steeds 25 van de 75 senato ren een door de Tweede Kamer aanvaard wetsvoorstel in de prullenbak kunnen doen belan den. Ook de PvdA twijfelt of de idee- en van Peper wel ver genoeg gaan. „Het is nog steeds de vraag of het.wel wenselijk is dat de Eerste Kamer wetsvoorstel len verwerpt, met welke meer derheid dan ook", zo meent het PvdA-kamerlid Rehwinkel. Volgens hem zou elke wet waar tegen de senaat bezwaren heeft terug moeten naar de Tweede Kamer. GPD/ANP Maatwerk in bemiddeling, uitzending en detachering voor het onderwijs. Telefoon 0900 - 66 33 794 of 0900 - onderwi js

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3