Liefst zelf betrokken bij het maken van beleid pzc f7 Overwinteraars in het Zwin b u it engs b j 9 d Aquarium uit de gratie 29 werkt niet." Zijn bestuurlijke activiteiten komen niet voort uit ambitie, verzekert hij. „Een ander stapt op en de organisatie moet toch doorgaan. Ik ben unaniem gekozen, maar dat was gewoon omdat er geen andere kandidaten waren. Ja, leuk vind ik het wel. Je doet een beetje ervaring op met spreken in het openbaar en leiding geven aan vergaderingen. En het spreekt me aan dicht bij de belangenbehartiging te zitten. Je hebt nauw contact met de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, je komt op meer plaatsen dan anders. Ik houd niet van een negatieve opstelling waarbij je vanaf de zijlijn kritiek levert. Als je in zo'n bestuur zit, heb je er zicht op hoe compromissen worden gesloten. Je bent zelf betrokken bij het maken van beleid. Dat trek me aan. Of ik het ook had gedaan als ik de boerderij op m'n eentje moest doen? Dat kan ik niet zo zeggen. Ik denk eigenlijk van niet. Het mag niet ten koste gaan van het bedrijf. En als het om geld gaat, het is een onbetaalde functie. Je moet het graag willen doen; voor het geld kun je beter iets anders gaan doen." Vorst Op de boerderij is op het moment buiten de dagelijks en wekelijks terugkerende werkzaamheden niet veel te doen. Wilco wacht op wat vorst. Hij heeft nog een perceel waar hij kalium in de grond wil brengen. Wil hij met de trekker het land op, dan moet de grond wat vaster zijn. Lukt dat niet in een vorstperiode, dan is er geen groot probleem. In dat geval wordt de bemesting verschoven naar het voorjaar, voorafgaand aan het poten van aardappels. „Niet ideaal, omdat je wat risico loopt op zoutschade in kiemende door A.J. Snel Sinds een paar weken gaat Wilco Verhage niet alleen als boer door het leven maar ook als voorzitter van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Hij is Huub Remijn opgevolgd, die na twee jaar zijn functie heeft neergelegd omdat die het te druk had met andere zaken. Wilco heeft, als het gaat om de mogelijkheid tijd vrij te maken, een voordeel. Hij werkt in maatschap met zijn vader. „Als je 's avonds een vergadering hebt en er moet een koe kalven die je in de gaten wilt houden, dan is het handig als je met z'n tweeën bent. Aan die bestuursfunctie zitten trouwens ook bijeenkomsten overdag vast. Je hebt steeds meer jonge boeren die er nog een baan bij hebben. Dan is het lastig. Je moet dan geregeld vrij nemen; dus dat planten, maar het is wel in de hand te houden." De afgelopen week heeft hij een vergadering bijgewoond van de ZLTO-raad. Over nieuwe economische dragers op het platteland ging het. En hij is met de studieclub diergezondheid een dag naar Zeeuws- Vlaanderen geweest om met collega's ervaringen uit te wisselen over het probleem van uierontsteking bij koeien. „Wij hebben wat dat betreft op het bedrijf meer problemen dan anderen, heb ik gemerkt toen we informatie uitwisselden. Het heeft altijd je aandacht. Ik zie niet wat ik onmiddellijk zou moeten veranderen. Zo'n probleem kan verschillende oorzaken hebben waar je over moet nadenken. Het gaat er op zo'n dag om je kennis op een hoger peil te brengen. Dat is toch de sleutel tot het ondernemerschap." door Alex van Hoof Het aantal aquariumliefhebbers loopt al jaren flink terug: de moderne gemaksmens ziet er tegenop om geregeld water te verversen en filters schoon te maken. De handel poogt dat te ondervangen door allerlei handige, werkbesparende snufjes te bedenken. De aquariumverkoop heeft de laatste jaren rake klappen opgelopen. De omzet daalt al geruime tijd met gemiddeld ongeveer drie procent en bedraagt nu nog zo'n zeventig miljoen gulden per jaar. De opkomst van andere hobby's en het weinige plezier dat te beleven valt aan het schoonmaken van de waterbak worden door deskundigen aangewezen als oorzaken. Nog altijd houden 400.000 Wilco Verhage (27) heeft, in maatschap met zijn vader, nabij Koude- kerke een gemengd bedrijf. Hij doet wekelijks in deze rubriek verslag van zijn werk en wedervaren. woensdag 19 januari 2000 door Donja Odijk Wie aan het eind van de middag Natuurreservaat het Zwin bezoekt, en een beetje geluk heeft, zal zijn ogen niet kunnen geloven. Elke avond strijkt er een zwerm van duizenden vogels neer om te overnachten. De zwerm vogels, soms 20.000 stuks waaronder meeuwen, ganzen, wulpen, kauwtjes en kemphanen, komt naar het 150 hectare grote vogelpark bij Knokke om hier in alle stilte uit te rusten. Rond deze tijd van het jaar komen er nog eens duizenden vogels uit alle windstreken af op de overstroomde delen van de Zwinschorre. Dit jaar zorgden enkele noordwesterstormen samen met springvloed ervoor dat een groot deel van het vogelpark onder water kwam te staan. „Er zit veel voedsel in deze meren", vertelt conservator Guido Burggraeve. „Om drie uur 's middags is het voedertijd, de ooievaars komen de laatste tijd niet meer naar de voederplaats omdat ze voldoende hebben aan de wormen die ze uit de plassen halen. Het grootste deel van het overstroomde gebied is alweer opgedroogd, maar in de ondiepe lagunes zijn nog veel steltlopers en steltkluten te vinden. In oktober nam ik een bijzonder soort steltloper waar, de rosse franjepoot, deze komt slechts af en toe overwinteren in het Zwin. Deze soort broedt met name in Siberië en overwintert tot in Zuid- Afrika." Andere vogels die aangetrokken worden door het water zijn onder andere de goudplevier uit Siberië en Noord- Lapland en de kievit. Als het plots kouder wordt, trekken deze soorten als eerste weg en komen er andere vogels naar het park zoals sminzen, een eendensoort. Rietganzen Veel vogels uit noordelijke streken overwinteren in het Zwin. Regelmatig komt Burggraeve een bijzonder exemplaar tegen: „Een paar weken geleden streek de totale populatie kleine rietganzen uit Spitsbergen neer in het park. Dat waren misschien wel 30.000 vogels. Deze soort is typisch voor de Zwinstreek, ze komen hier tot rust en na een paar dagen vertrekken ze weer. Ze vliegen via Friesland, Sleeswijk-Holstein, Denemarken en Noorwegen naar Spitsbergen, de reistijd hangt af van de weersomstandigheden." Burggraeve vindt het jammer dat deze winter niet zo streng is: „Een beetje meer winter zou beter zijn. Te hoge temperaturen in deze tijd Nederlanders er een aquarium op na, maar het legioen slinkt. De tanende belangstelling is goed voelbaar in de 150 plaatselijke aquariumverenigingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Bond Aqua Terra (NBAT). Tien jaar geleden telde deze landelijke vereniging tienduizend leden; nu zijn er nog zesduizend. De dierenhandel broedt op mogelijkheden om het tij te keren. Sommige winkeliers willen het aquarium uit de hobbysfeer halen. De waterbak met vissen en planten moet als een eigentijds decoratieartikel in de etalage worden gezet. „Het aquarium zit in een neerwaartse spiraal en heeft een oubollig imago", zegt Karei Nachtegaal van dierenspeciaalzaak Heems uit Heemstede. „Vandaar dat wij de waterbak promoten als een eigentijdse vorm van interieurverfraaiing waarvoor weinig onderhoud is vereist. De baasjes hebben er dank zij allerlei handige technische hulpmiddelen vrijwel geen omkijken meer naar. Bij menigeen leeft nog de gedachte dat een aquarium tijdrovend is vanwege het geregeld verschonen van water of vervangen van filterwatten", zegt de dierenwinkelier. „Tegenwoordig zijn er echter praktische filterpatronen voorradig: vervangen is slechts een kwestie van dekselfilter omhoog, oude patroon eruit en een nieuw exemplaar erin." Zuurgehalte Een probleem waar liefhebbers ook tegen aanlopen, is dat nogal wat vissen en planten bij een pas ingericht aquarium snel het loodje leggen. De dieren zijn niet bestand tegen de hardheid van het water, het zuurgehalte ofwel ph-waarde is niet goed of er zit teveel nitriet in het water. Nachtegaal: „Door wat flesjes met bepaalde bacteriën in de bak te gieten, is eenvoudig een gezondere biologische watersamenstelling te creëren. Daarnaast bestaan er allerlei apparaten waarmee de zuurgraad en de hoeveelheid nitriet zijn te meten. Een laatste vinding is de zogenoemde oxydator, die zuurstof aan het water toevoegt. Kortom, voor velen ligt het probleemloze aquarium binnen handbereik. Elke twee weken ongeveer tien procent van het water verversen, is voldoende om de dieren en planten een onbekommerd leven te bieden." Hij meldt nog dat in Duitsland recentelijk zelfs een middel is ontdekt waarmee wordt bereikt de gehele waterbak nog slechts tweemaal per jaar moet worden ververst. Lang met iedereen in de dierenhandel gelooft echter in het probleemloze aquarium. Weliswaar maken de snufjes de hobby een stuk eenvoudiger, maar ook kostbaarder. Daarnaast vereist iedere soort vis een bepaalde zuurgraad: een exemplaar uit de Amazone verkiest een andere ph-waarde dan een vis uit bijvoorbeeld Midden-Amerika. Bovendien geven nogal wat baasjes de dieren gewoonlijk teveel voer, waardoor het water vervuild raakt. Vuistregel is dat vier tot vijf korrels per dag doorgaans voldoende zijn voor één zwemmer. Een te groot aantal exemplaren in het water leidt overigens ook tot vervuiling. Hierbij geldt de vuistregel van drie 1 iter water voor één gram vis. Een kardinaaltetra van vier gram heeft dus twaalf liter nodig. van het jaar verstoren het natuurlijk evenwicht. Ik heb bijvoorbeeld al de eerste dansmuggen gezien, dat is veel te vroeg voor de tijd van het jaar. Een te koude winter is ook niet goed, de vogels trekken dan door naar Frankrijk. Daar wordt echter veel op vogels gejaagd." Niet alleen in het Zwin, waarvan 25 hectare in Zeeuws-Vlaanderen ligt, maar ook in de omgeving van het park komen bijzondere vogelsoorten voor. Het gebied van 1600 hectare rond het park is beschermd natuurgebied. „De beschermde status van de omgeving bepaalt de waarde van het reservaat. De omgeving is rustig en er is volop ruimte", vertelt Burggraeve. Een bijzondere waarneming deed hij enkele dagen geleden vlakbij het park tussen Westkappele en Oostkerke: „Ik zag daar 74 kleine zwanen, deze vrij zeldzame soort is iets kleiner dan de knobbelzwaan. De zwaan komt uit Siberië om te overwinteren in Europa. Ze zitten meestal in West- Zeeuws-Vlaanderen, Noord- Beveland en rondMiddelburg. Nu zijn er dus een paar in België neergestreken." Er zijn regelmatig rondleidingen door het vogelpark, voo- informatie: Natuurreservaat het Zwin, Graaf Léon Lippensdreef 8, 8300 Knokke, tel. 003250607086. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29