Worstelen met mest PZC op stap in de natuur Zwarte Polder is oerland Energiezuinig kantoor aan de Laagewei 28 Het Zwin zit vol vogels 29 Leurders op het erf 30 Zorg voor alle bomen 31 27 buitengebied ■**f .<-7 ■4T 1 4' woensdag 19 januari 2000 Mestinjecteerder aan het werk in de omgeving van Zuiddorpe. Duurzame mestbewerking heeft de toekomst. Tot die conclusie kwamen de samenstellers van een eind vo rig jaar verschenen onderzoek. Door mest te vergisten kunnen koolstof en stikstof uit dierlijke mest beter wor den benut en zelfs kunstmest vervangen. Daardoor kan mestbewerking een bijdrage leveren aan energiebespa ring, een vermindering van het mineralenoverschot, pro ductie van duurzame energie uit biomassa en een reduc tie van broeikasgassen. door Jeroen Vlieqenberg In Oostburg bouwt Kunst EcoService een grote mestverwerkingsfabriek die in de nabije toekomst de mest kan vergisten. Voor de fabriek kocht Kunst vorig jaar meer dan 80.000 vierkante meter grond aan ten zuiden van Terneuzen. Over de precieze plannen van het Oostburgse bedrijf is nog niet veel te zeggen. Wel is het bekend dat natte mest met behulp van vergistingsinstallaties wordt verwerkt tot droge korrelmest. Die wil de onderneming afzetten in de Benelux, Duitsland en Frankrijk. Verbranding is een andere vorm van duurzame mestbewerking. De kolencentrale in Borsele experimenteert al enige tijd met het verbranden van biomassa. Dierlijke mest zou daar een onderdeel van kunnen zijn. Voor het blijvend verbranden van biomassa zijn vergunningen aangevraagd, maar die procedure loopt nog. Daarnaast doet EPZ mee aan het zogenoemde DEP- project (Duurzame Energieproductie Pluimveehouderij), een joint venture van EPZ en de pluimveesector. Het plan is om in Moerdijk in 2002 een DEP- centrale te bouwen, waar kippenmest kan worden verbrand. Er zouruim 300.000 ton pluimveemest kunnen worden verbrand, afkomstig van zo'n 650 geïnteresseerde pluimveebedrijven in Limburg, Brabant en Zeeland. Een Milieu Effect Rapportage (MER) is inmiddels ingediend. Mineralenprobleem A A J. van Korven is specialist milieu bij deZLTO. „InNederland hebben we een mineralenprobleem omdat er in de landbouw meer gebruik van mineralen wordt gemaakt dan strikt noodzakelijk is. De overheid moet ervoor zorgen om het milieukundig verlies te minimaliseren. Daarvoor is de Minas-regeling opgesteld. Dit mineralenaangiftesysteem gaat voor akkerbouwers in 2001 in. Dat betekent dat ze niet te veel mest moeten aanvoeren om heffingen te voorkomen." Het gebruik van dierlijke mest, zeker hier in Zeeland met die zware klei, leidt tot zware mineralenverliezen, met name organische stoffen en fosfaten. Van Korven:,De mest wordt in het najaar uitgereden omdat in het voorjaar de klei nat is en er kans op structuurbederf bestaat. Stikstof wordt uitgespoeld en verdwijnt in sloten. Men gaat in Zeeland naar een alternatief zoeken. De overheid wil sturing, omdat men zich aan de EU-nitraatriehtlijn 2003 moet houden." Maar de EU is (nog steeds) ontevreden over de voortvarendheid van de Nederlandse mestplannen. Gisteren (dinsdag) werd bekend dat Nederland voor het Europese Hof van Justitie wordt gesleept omdat het mestbeleid niet voldoet aan de milieunormen van de Europese Unie. De EU- nitraatrichtlijn schrijft voor dat vanaf 1 januari 1999 maximaal 210 kilo nitraat (stikstof) per hectare mag worden uitgereden. Met ruim 300 kilo zitten de Nederlandse akkerbouwers daar rüm boven. Vanaf 2003 mag nog rraar 170 kilo nitraat worden uitgereden. Gezien de aanscherping van de regels is het 2eker niet onwaarschijnlijk dat ons land in 2003 opnieuw voor de rechter moet verschijnen. Contract Dat betekent dat landbouwers die dieren houden straks een contract moeten afsluiten met inestverwerkers of met iemand die grond heeft en ervoor kan zorgen dat de mest daar terechtkomt. En dat is volgens Van Korven het punt: een landbouwer wil best een contract afsluiten, maar hij wil niet in de knoei met de Minas komen. „Want dan moet hij straks allerlei heffingen betalen. Daarom hebben we als ZLTO gezegd: laten we massaal zorgen dat iedereen ervaring opdoet met de Minas, door middel van ons Minas Meester-project. Met name in de veehouderij gaat het erom op hoeveel grond we straks mest kwijt kunnen en in hoeverre mest kan worden geëxporteerd. Welke rol speelt de Minas straks in 2001?" Da: is de reden voor het eerder genoemde onderzoek, dat werd uitgevoerd in opdracht van de Rabobank en de Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu (Novem). „De hoeveelheid mineralen die we hebben is zo gigantisch dat het jammer is dat we er niets nuttigs mee doen. We kunnen de mineralen optimaler benutten. Een belangrijke conclusie uit dat rapport is dat je met nieuwe mestbewerkings- en verwerkingstechnieken een heel stuk kunstmest verdringt, waarmee je veel energie bespaart en tegelijkertijd duurzame energie krijgt door bijvoorbeeld mestvergisting. Wat dat betreft kleven er volgens Van Korven nadelen aan het DEP- verhaal van de EPZ. „Want met het drogen en verbranden van kippenmest krijg je weliswaar wel wat duurzame energie terug, maar je bent je mineralen kwijt. Die heb je namelijk verband." Overschot „Een akkerbouwer wil wat dierlijke mest betreft twee dingen: organische stof en fosfaat. De kunst is dus om mest aan te wenden zonder stikstof bijvoorbeeld in korrelvorm." Er wordt volgens van Korven altijd gesproken over het mestoverschot. Maar: „Stel dat je dierlijke mest maximaal zou gebruiken, dan is er geen overschot in ons land. Maar er is te veel kunstmest." In de provincie Zeeland komt langzamerhand het besef dat duurzame mestbewerking de toekomst heeft. De bedoeling is om met provincie en de ZMF een aantal bedrijven die in Zeeland voorop lopen te stimuleren, om te zorgen dat meer landbouwers bewerkte mest gaan gebruiken. „Wil je dat voor elkaar krijgen, dan kost het je minstens drie tot vijf jaar, omdat je te maken krijgt met allerlei Milieu Effect Rapportages, vergunningen, bestemmingsplannen en ga zo maar door. Ik heb wel vertrouwen, maar Brinkhorst zet een enorme druk op de ketel. België en Nederland kampen met een gigantisch probleem. Daar hebben we al jaren geleden voor gewaarschuwd en we waren er toen ook van overtuigd dat er oplossingen waren om het mineralenoverschot aan te pakken. We hebben wat dat betreft pech met Brinkhorst omdat hij één van de opstellers van de EU-richtlijn is. Hij zal er alles aan doen om die richtlijn na te streven. Maar voor de landbouw dringt de tijd." Aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust is duidelijk te zien dat het achter de smalle duinenrij gelegen land in de loop der eeuwen door de mens is gecultiveerd. Alles straalt tot in detail de bemoeienis van de mens uit. Uitzondering vormt daarop de smalle duinzone. Althans zo lijkt het. Aan de zeezijde is getuige de vele paalhoofden en aanplantingen met helm en rijshout gewerkt om de natuurlijk gevormde zeewering zo veel mogelijk te behoeden voor afslag en daarmee op den duur teloorgang. Ook hier maakt de mens gebruik van en exploiteert hij in zekere zin de natuur. En, gezien de vele campings en bewaakte strapden, met succes. In de zomermaanden stromen de toeristen de badstranden op. Nu echter op een stralende winterdag ter hoogte van Nieuwvliet-bad, is het stil. Een laagstaand winterzonnetje beschijnt de voor ons liggende Verdronken Zwarte Polder. Verdronken, want hier heeft de natuurlijke zeewering het niet kunnen houden. De duinenrij is doorgebroken en eb en vloed hebben er vrij spelEen slufter die tot enkele honderden meters achter de duinenrij doordringt heeft in de loop van de tijd het aanzien uit de oertijd herkregen. Aangeslibd materiaal vond hier een dood punt, bezonk, en planten vonden er hun groeiplaats. Nu vinden we er een gebied waarbij we ons voor kunnen stellen hoe het Zeeuwse landschap er voor de bemoeienis van de mens uit moet hebben gezien. Een houten plankier leidt ons het schorrengebied in. Geulen meanderen tussen de hogere delen waarop schapen hun voedsel vinden. Op vochtige ondiepten en plassen fourageren bergeenden, wulpen en rotganzen. Overigens is het er op dit moment vrij rustig. De zon kruipt achter een licht wolkendek. Roze en gele sluiers geven de lucht wat kleur. Een typische winterdag waarop het jjbbnjoor d Als 'tin Louwmaand mistig is, wordt de Lentemaand heel fris Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18.4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102m e- mail redactie@pzc.nl foto Charles Strijd lijkt alsof de hele dag de zon ondergaat terwijl het toch op het midden van de dag is. Het schorrengebied achter ons latend betreden we het duingebied. En plots staan we in een ander landschap. Een zanderig pad van een meter breed slingert nu met verassende bochten, beklimmingen en afdalingen tussen het struweel van bramen, duindoorn en vlier. Hier vallen de kleine dingen op, de bouwstenen die mede het landschap vormen. Door de wind geschoren struiken getuigen van hun strijd om het bestaan. Begroeid met korstmossen in allerlei kleurschakeringen tonen ze hun winterse pracht. Vooral op vlieren zien we de schitterende kleurencombinaties van deze pioniers. De braamstruiken zijn nog gedeeltelijk groen en ondoodringbaar is het struweel, mede door de aanwezigheid van de vele duindoorns. Naast de vele korstmossen vinden we ook hier de zwammen; judasoren en fluweelpootjes voegen hun kleur en vormenpracht toe. Op het eind van een dode vliertak heeft een sperwermannetje zijn uitkijkpost. Niet veel groter dan een merel is hij maar met "zijn verrassende en onstuimige aanval overmeestert hij prooien die groter zijn dan hijzelf. Hout- en holenduiven zijn niet zelden zijn slachtoffer. Het voorjaar is nog ver weg maar toch beloven de duindoorns met ontelbare wachtende knoppen uitbundigheid. De ontdekking van een spinselnest van de bastaardsatijnvlinder zegt ons dat het nog even afwachten is. We zijn de drempel van de donkere dagen gepasseerd. Tijd om uit te zien naar het komende voorjaar dat zich nu al aankondigt. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. CADZAND RETRANCHEMENT Tekst en illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27