Grapje of seksuele intimidatie Gedeputeerde ziet kansen voor meer vaste strandpaviljoens PZC premie pzc Indische Nederlanders willen nu compensatie van eigen regering Tholen blijft een knelpunt in Zeeuwse rampenbestrij ding zeeland 21 Geld voor veiligheid rond tunnels Ontwerpvergunning glastuinbouw Geweld in Goes bestraft Pleidooi voor opslag kernafval Zuid-Holland voor open Haringvliet Avondvliegen Woensdrecht ZL-3: een verrassend Zeelandboek T( ProfoiMo de( PTavoto woensdag 19 januari 2000 DEN HAAG - Staatssecretaris De Vries van Binnenlands Zaken wil dat er in een eerder stadium aandacht wordt be steed aan de veiligheid van grote infrastructurele projecte: zoals tunnels. Hij stelt geld beschikbaar om bij een drietal re gionale brandweerkorpsen medewerkers aan te stellen di zich hiermee speciaal gaan bezighouden. Vooral de gang va; zaken rond de aanleg van de tunnel onder de Westerscheid heeft de bewindsman aan het denken gezet. Pas in een laa stadium werden in het ontwerp van de tunnel de veiligheids eisen aangescherpt. De Vries heeft minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaai gevraagd het beleid voor tunnelveiligheid in Europees ver band aan de orde te stellen. In Nederland is de kwestie onde meer actueel bij de aanleg van de HSL-tunnel door het groen hart van Zuid-Holland. De regionale brandweer in Leiden i uiterst ontevreden over de manier waarop zij bij de discussi over ongevalrisico's worden betrokken. ANP KAPELLE - Gedeputeerde Staten hebben de ontwerp-ver gunning vastgesteld voor het glastuinbouwbedrijf van de ge broeders W. en J. Gresnigt BV, dat in de Willem Annapolder bi Kapelle tomaten en paprika onder glas wil kweken. GS moe ten zich met de vestiging bemoeien omdat het bedrijf eei warmte-kracht-installatie wil oprichten van meer dan li megaWatt elektrisch- en 50 megaWatt thermisch vermogen Daardoor is de gemeente Kapelle niet meer het bevoegd ge zag. Weliswaar zijn tegen het bestemmingsplan voor de Wil lem Annapolder, waar ook windmolens moeten komen, be zwaren ingediend maar de gemeente heeft verklaringen vai geen bezwaar gevraagd bij GS. Naar verwachting wordt he bestemmingsplan in februari van dit jaar door de gemeente raad van Kapelle vastgesteld. De ontwerp-vergunning is ge baseerd op dat plan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter W. ter Berj heeft dinsdag een Goesenaar een werkstraf van tachtig uu opgelegd voor gewelddadigheden op straat. Een 19-jarigi vrouw uit Colijnsplaat werd veroordeeld tot vijfhonderd gul den boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf Een 21-jarige man. eveneens uit Colijnsplaat, moet dertig uui onbetaalde arbeid verrichten. De 27-jarige man uit Goes had op 26 februari vorig jaar op d< Grote Markt in Goes een vrouw vastgepakt en tegen de muui gedrukt. Vervolgens deelden de twee uit Colijnsplaat klapper uit aan het slachtoffer. De Goesenaar vertelde gisteren dat hi verhaal wilde halen bij het slachtoffer, omdat zij de nodige ru zies uitvocht met zijn nichtje. Volgens de politierechter warei ze alle drie schuldig aan openlijke geweldpleging. „Het is eer gezamenlijk optreden geweest, dat is geëscaleerd", vond hij De Goese verdachte was al eens eerder met justitie in aanra king geweest en zat nog in zijn proeftijd van een eerdere ver oordeling. BORSSELE - Wise International roept de Tweede Kamer op vandaag een einde te maken aan de opwerking van gebruikt* splijtstofstaven. De organisatie, die zich bezighoudt mei energie, is een verklaard tegenstander van transporten var kernafval naar opwerkingsfabrieken in Frankrijk en Groot- Brittannië. Volgens Wise zijn die gevaarlijk en overbodig. He1 kernafval moet worden opgeslagen. Zolang daarvoor geen veilige loodsen beschikbaar zijn, moet en kan dat in de kern centrales zelf gebeuren, vindt de organiatie. De vaste Kamer commissies van Vrom en Economische Zaken praten vandaag over de opwerking van splijtstofstaven en het transport ervar van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard naar Frank rijk en Engeland. DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van Zuid-Holland steunt het plan van Rijkswaterstaat om het getij weer toe te laten op het Haringvliet. Gedeputeerde Staten hebben dit dinsdag bekend gemaakt. Zij verwachten een gunstig ef fect op de natuur; het herstel van oevers en een grotere rijk dom aan planten en vissen. GS stellen wel als eis dat drinkwa terbedrijven en de landbouw over genoeg zoet water moeten kunnen blijven beschikken. De eerste fase van het herstel van getij de werking in het Haring vliet, door het op een kier zetten van de sluizen, begint in 2005. De steun van Zuid-Holland is nodig om het project uit te kun nen voeren. WOENSDRECHT - De vlieger opleiding op de vliegbasis Woensdrecht houdt volgende maand de jaarlijkse training avondvliegen. De piloten in opleiding bekwa men zich dan vooral in het star ten en landen bij duisternis. Het squadron vliegt tussen 18.45 en uiterlij k 2 20 0 uur boven een ge bied dat zich uitstrekt tussen de Belgische grens, Krabbendijke, Steenbergen en Roosendaal. Per avond vliegen er drie toestellen. Voor de avondvluchten staan de dinsdagen 8,15, 22 en 29 febru ari en de donderdagen 10,17 en 24 februari gepland. De reserve data zijn 2, 7 en 9 maart. door Piet Kleemans RENESSE - Mogelijk gaat dit jaar een lang gekoesterde wens van veel Zeeuwse strandpavil joenhouders in vervulling. Ge deputeerde J. G. van Zwieten sluit niet uit dat er nog voor de zomer nieuw - soepeler - rijks beleid met betrekking tot de kust komt, met daarin meer plaats voor permanente strand paviljoens. De provincie heeft onder be paalde voorwaarden geen be zwaar tegen permanente pavil joens aan de Zeeuwse kust. En met name op Schouwen-Duive- land proberen strandtenthou ders al jaren toestemming te krijgen voor vaste strandpavil joens. Rijkswaterstaat, beheer der van een fors deel van de kuststrook, is er echter niet zo happig op. Minister Jorritsma'was dat een paar jaar geleden (de bewinds vrouw bestierde toen het minis terie van Verkeer en Waterstaat) evenmin. Ze liet een brief uit gaan waarin ze kustbeheerders opriep om voor wat betreft be bouwing van de duinen, en daar vallen vaste strandpaviljoens onder, pas op de plaats te maken en eerst nieuwe wetgeving af te wachten. Van Zwieten: „Rijkswaterstaat heeft dat vertaald in een mora torium. En dus veranderde er niets." Inmiddels is het nieuwe kustbeleid volgens Van Zwieten De meeste strandpaviljoeneigenaren moeten nu hun nering nog elk jaar aan het begin van het seizoen opbouwen en aan het eind van de zomer weer afbreken. Eu daar willen ze graag vanaf. foto Janne Wolterbeek in concept gereed. „Maar daar zijn wij als provincie niet zo ge lukkig mee. De staatssecretaris wil vaste strandpaviljoens al leen toestaan vlakbij een stad of dorp. Wij willen een goede spreiding van voorzieningen en daarom niet alleen vaste strandpaviljoens bij dorpen, maar vooral bij overgangen die ook 's winters druk bezocht worden. Kortom: Wij willen maatwerk per gebied." Om het standpunt van de pro vincie Zeeland duidelijk te ma ken reisde Van Zwieten daarom onlangs samen met dijkgraaf W. A Gosselaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden af naar Den Haag voor een gesprek met staatssecretaris M. J. de Vries van Verkeer en Waterstaat. De gedeputeerde: „Uit ambtelijke kringen heb ik vernomen dat onze argumenten goed gevallen zijn. Ik wil nog niet meteen 'hoe ra' roepen, maar ik ben wel opti mistisch." Als de wetgeving inderdaad versoepelt wordt hoopt Van Zwieten nog een vuiltje weg te kunnen poetsen. „Je hebt nu de situatie dat in Zeeuws-Vlaan- deren bijvoorbeeld wel vaste strandpaviljoens mogen, maar op Schouwen-Duiveland niet. Dat is rechtsongelijkheid en daar kan dan ook een einde aan gemaakt worden." Van Zwieten waagt zich niet aan voorspellin gen hoeveel permanente strandpaviljoens er straks mo gelijk kunnen bijkomen. „De gemeentebesturen hebben uit eindelijk het laatste woord en ik mag en ga daar niet in treden." (Advertentie) Van 39,50 voor 32,00 Een korting van 7,50 die de PZC haar lezers aanbiedt De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel. [ïëzërs^R door Arjan van Westen VLISSINGEN - Nu na een grondig his torisch onderzoek blijkt dat de Japan ners in de Tweede Wereldoorlog geen banktegoeden van Indische Nederlan ders hebben geconfisqueerd, moet de Nederlandse regering de slachtoffers maar compenseren. Dat zegt de secre taris van het Indisch Platform L. J. de Coninck uit Vlissingen. Belangenorganisaties waren ervan overtuigd: De Yokohama Specie Bank, thans Bank of Tokyo, had - net zoals de Duitsers dit in de Tweede Wereldoorlog met joodse tegoeden hadden gedaan - de bezittingen van Indische Nederlan ders tijdens de bezetting van Neder- lands-Indië geconfisqueerd. Bankte goeden, levensverzekeringen en effecten: het zou in 1945 allemaal ver dwenen zijn. Na aandrang van onder meer het Indisch Platform kwam er een onderzoek. A van Galen, oud-voorzit ter van de Centrale Raad van Beroep maakte maandag de resultaten be kend. De Japanners hadden wel bank kluizen leeggeroofd maar in 1945 ble ken vrijwel alle particuliere tegoeden nog aanwezig te zijn in Indië. „Ik ben niet verbaasd door het onder zoek van Van Galen. Zijn doelstelling was te beperkt", aldus De Coninck. Er is volgens hem alleen maar naar parti culier bezit gekeken. „Door Japanse banken is zonder meer roofbouw op Nederlandse staatsbezittingen ge pleegd. En als gevolg van de oorlog zijn de Indische Nederlanders wel alles kwijt geraakt." De infrastructuur van de kolonie was verwoest en Indische Nederlanders werden ingezet in de oor logvoering. „De verzekering keerde achteraf bij oorlogsschade niet uit." Veel Indische Nederlanders zijn hun bezittingen in de onafhankelijkheids oorlog van Indonesië (1945-49) kwijt geraakt. Om de wederopbouw van In dië te betalen is gedurende deze jaren het geldverkeer in de kolonie door de Nederlandse regering aan banden ge legd. Er mochten geen tegoeden naar het buitenland. De Coninck vindt dit een goede keuze,Het was om te zorgen dat de Indonesiërs na de overname in een gespreid bedje terecht kwamen." Het liep anders. Na de onafhankelijk heid van Indonesië liep de spanning met Nederland zo hoog op dat het be wind van Sukarno alle Europese bezit tingen nationaliseerde. Nü geld van de Indonesische regering terug vragen, wat maandag al door een belangenorganisatie werd gesugge reerd, kan volgens De Coninck niet. „Dan ben je een politieke malloot." Omdat het om een onafhankelij kheids- oorlog ging, vindt De Coninck het mo reel verwerpelijk om de hand in Indo nesië op te gaan houden. „Bovendien kan je dat de nieuwe regering van Wa hid niet aan doen Omdat de Indische Nederlanders niet verwachten dat de Japanse regering over de brug komt, blijft de Nederland se overheid als enige over om de schade te vergoeden. „Het gaat om een groep van 600.000 mensen die destijds volle dig berooid naar Nederland kwam. "De Coninck vindt de positie van deze groep in contrast staan met de vergoe dingen die de joodse Nederlanders uit eindelijk hebben ontvangen. Dat ligt ook aan de Indische Nederlanders zelf. „Die hebben zich bescheiden opge steld. De joden zijn veel militanter voor hun rechten opgekomen." Japanse keizer Het Indisch Platform verwacht niet van de staat dat de volledige schade na ruim vijf tig jaar gecompenseerd wordt. Desondanks wordt een redelijke finan ciële tegemoetkoming gewaagd. Met het bezoek van de Japanse keizer in aantocht staan de kansen er voor de In dische Nederlanders volgens De Co ninck niet slecht voor. „In feite kunnen we de regering nu in gijzeling nemen." De Vlissinger doelt op protestacties die vanuit de achterban van Indische Ne derlanders georganiseerd kunnen wor den. „Maar laten we het fatsoenlijk spelen", haast hij zich erbij te zeggen. door Arjan van Westen GOES - De rampenbestrijding en hulpverlening in Zeeland is nog niet optimaal. De oorzaak: de gemeente Tholen die voor haar normale hulpverlening af hankelijk is van Brabantse zie kenwagens. Dat vertraagt de af stemming van de hulpverleners bij rampenoefeningen in Zee land. Dit bleek dinsdag tijdens een werkbezoek van provinciale politici aan de GGD Zeeland. Als gevolg van drie Nederlandse vliegrampen waaronder die in de Bijlmermeer, werd op minis terieel niveau besloten dat de rampenbestrijding beter moet. Er kwam een speciaal project: Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR). Per 1 januari 2000 moest iedere regio de bestuurlij ke structuur van de GHOR rondhebben. Commissaris van de koningin W. van Gelder, de gedeputeerden G. de Kok en L. Coppoolse en een groep Staten leden waren daarom gisteren naar Goes gereisd om eens ken nis te maken met het GHOR. Speciale eenheden Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland is toege voegd bestuurder bij de GHOR. Hij schetste een rooskleurig beeld over de rampenbestrij ding. Dankzij samenwerking van de Zeeuwse gemeenten is de bestuurlijke structuur rond en alle aandacht kan zich nu rich ten op het operationeel worden van de speciale eenheden voor rampenbestrijding. En daar stokt de voortgang van de GHOR. In Zeeland is het nog niet tot een Regionale Ambu lance Voorziening (RAV) geko men. De reden is dat het gebied Tholen bij normale hulpverle ning wordt, aangestuurd vanuit Brabant. „Ik ga ervan uit dat de RAV in Zeeland in het voorjaar van 2000 alsnog wordt opgelicht." Asselbergs is optimistisch. Des ondanks pleit hij voor een voor zichtig aanpak van Tholen. „Bestuurders zullen aan elkaar moeten wennen." En als de am bulancevoorziening van Tholen Zeeuws wordt, zal dit het eiland geld kosten. „En dat ligt gevoe lig." Gedeputeerde De Kok (PvdA zorg) die pleit voor een ambulancedienst boven de Wes- terschelde, zit dan ook met Tho len in de maag. De Kok is bereid te kijken naar een financiële op lossing. Zoals bekend moet die volgens hem uit politiek Den Haag komen. Ook GGD-directeur V. Slenter wil dat Tholen zich voor de re guliere hulpverlening snel bij Zeeland aansluit. „Nu moeten wij bij een oefening extra over leg voeren. Want door Tholen moeten wij ook met de kazerne in Roosendaal gaan praten." Voor de voorzitter van de GGD- Zeeland I. Moerland is het on derwerp Tholen extra lastig Moerland is namelijk wethou der van Tholen. Hij sprak giste ren niet als wethouder en voelde dan ook geen behoefte om de po sitie van zijn gemeente aan de Zeeuwse politici uit te leggen. (Advertentie) door Roelf Reinders Seksueel getinte opmerkingen en handtastelijkheden. Meer dan de helft van het verplegend personeel van zorginstellingen heeft ermee te maken, blijkt uit een enquête van de verpleegkundigenbond NU'91. In bij na de helft van de gevallen zijn pati ënten de boosdoener, bij de rest gaat het om familie, bezoekers of collega's. Een groot probleem, vindt NU'91. De uitslag van de enquête zou eigen lijk pas over een maand op een sympo sium bekend worden gemaakt. Maar omdat de beroepsorganisatie, die zichzelf de 'luis in de pels' van de ver- pleegsector noemt, de cijfers zo 'schokkend' en 'zorgwekkend' vindt, heeft ze ze deze week al openbaar ge maakt. Directeur J. van den Blink van het Vlissingse ziekenhuis Walcheren is minder geschokt van de cijfers. „Het verhaal van NU'91 komt geheel niet herkenbaar over. Als intimidatie vaak voorkomt, zou ik dat in de ge sprekken met de ondernemingsraad wel hebben gehoord. En dat is niet ge beurd." Van den Blink had het korte berichtje wel in de krant gezien maar het had geen grote indruk op hem gemaakt. Hij zegt de enquête met een 'NU'91 - korreltje zout' te nemen. „NU'91 heeft wel vaker geprobeerd met ongenuan ceerde verhalen de krant te halen." Niet dat er nooit wat ongewensts in zijn ziekenhuis gebeurt. „Er zijn wel eens patiënten die zich onheus gedra gen maai- dat zijn niet altijd seksueel getinte klachten." Vorig jaar was er nog een incident waarbij het ziekenhuis heeft moeten optreden, zegt hij. Oh ja, wat is er ge beurd? „Daar geef ik geen antwoord op." Ook directeur G. Ramaekers van zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen herkent de situatie uit de enquête niet. „Ik heb het hoofd klinische zorg gevraagd en de voorzitter van de ondernemings raad." Geen klachten, 'los van die mop die verkeerd valt'. Er bestaat in het ziekenhuis een klachtenprocedure bij seksuele intimidatie, maar daar is volgens Ramaekers de laatste vier jaar geen gebruik van gemaakt. Sociale controle „Elders moet het wel heel slecht zijn", zegt hij voorzichtig. „Dat wil niet zeg gen dat het hier nooit gebeurt dat een patiënt iets zegt waarmee de aanhoor der niet content is." Ramaekers zegt dat de sociale controle op de kamers groot is. „Er zitten meerdere patiën ten op een kamer. Eén-op-één-situa- ties komen niet vaak voor waardoor Een hulpverlener in de zorg moet extra weerbaar zijn om handtastelijkheden van haar patiënt, met wie zij alleen is, be spreekbaar te maken. foto Peter Nicolai de kans op ongewenst gedrag minder groot is." Situaties waarin een verpleegkundige met een patiënt alleen is, doen zich wel vaak in de thuiszorg voor. Een quasi-toevallige aanraking bij het til len van bed naar stoel. Directeur D. van Zwoll van Oosterschelde Thuis zorg zegt geen zicht op seksuele inti midatie en ander ongewenst gedrag van cliënten te hebben. „Er zijn mij geen gegevens bekend dat het één of twee keer, honderd keer per week of helemaal nooit voorkomt." Het hoofd personeel en organisatie B. Koek van Oosterschelde Thuiszorg zegt dat er de laatste jaren geen enkele formele klacht over intimidatie is binnenge komen. Ook de vertrouwenspersoon bij wie personeel anoniem kan klagen en hulp zoeken heeft al lang niets te doen gehad. Maar Koek vindt dat dit niets zegt. Uit een onderzoek uit 1998 blijkt dat ze ventien procent van het thuiszorgper- soneelinhet Oosterscheldegebied last heeft gehad van intimidatie. „Regel matig dus", zegt Koek. Dan gaat het niet alleen om verpleegkundigen maar ook om verzorgers en thuishul pen. Wel last maar niet klagen. Koek: „De knipoog die je krijgt maar waar van je niet bent gediend, is blijkbaar niet voldoende ernstig om de hulp te stoppen, naar kantoor te gaan en een klacht te deponeren." „Het is een maatschappelijk gege ven", zegt Koek als hij probeert te ver klaren waarom verplegers zich wel geïntimideerd voelen maar geen actie ondernemen. Hij haalt er een bekend voorbeeld bij: „De vrouw die langs de bouwsteiger loopt en wordt nageflo ten en schunnige taal over zich heen krijgt, doet ook niks en loopt door. Dergelijk gedrag is geaccepteerd." In de zorg komt er nog iets bij, zegt hij. „De hulpvrager zit wel in een afhan- kelijkspositie ten opzichte van de hulpverlener. Maar de hulpverlener wil wel een goede relatie met de cliënt onderhouden en zal omwille van de lieve vrede niet snel werk van intimi datie maken." Volgens de Zeeuwse regiovoorzitter H. Geldof van de verpleegkundigen- bond NU'91 rust er op seksuele inti- Verpleegsector midatie nog steeds een taboe. „Het komt voor maar niemand praat er ge makkelijk over, zeker niet in Zeeland. Hier zijn we zo gesocialiseerd op het gebied van seksualiteit dat het haast verboden is erover te praten." De praktijk volgens Geldof: afschuiven op collega's en je een beetje proberen te drukken. ,,'Doe jij die patiënt maar even, want ik heb het te druk met an dere dingen'Hij zegt dat het als niet- professioneel wordt gezien als ver pleegkundigen klagen over intimida tie. 'Ongewenst' is een lastig begrip, vindt hij. Subjectief ook. „Wat de één als irritant ervaart, daar maakt een ander geen punt van. Een grapje kan de hele kamer met patiënten aan het lachen maken, een verpleegkundige kan het best als een ongewenste inti miteit zien. Het gaat heel subtiel." Opleiding Geldof zegt dat de patiënt in de oplei ding centraal staat. Geen kwaad woord daarover, trouwens. Maar, vindt hij, aan sociale vaardigheden om intimidatie bespreekbaar te ma ken wordt voorbij gegaan. „Daar_ moet in de opleiding meer aandacht aan worden besteed. De zorg is toch al aan het verzakelijken. Grenzen aan geven hoort daarbij. Je moet in staat zijn te zeggen dat je ergens niet van bent gediend." MUZIEK, ZANG, DANS EN THEATER IN EEN UNIEKE COMBINATIE VAN ITALIAANSE OPERATRADITIE, SENEGALESE TRADITIONELE MUZIEK EN JAPANSE BHUTODANS. TRISTAN HONSINGER componist MOLA SYLLA tenor (SENEGAL) HISAKO HORIKAWA bhutodans (JAPAN) HIROKO MASAKI sopraan (JAPAN) ENSEMBLE o.I.v. TRISTAN HONSINGER JAN RITSEMA REGIE MUZIEKTHEATER VOOR LIEFHEBBERS MET MULTICULTURELE INTERESSE. KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG ZATERDAG 22 JANUARI 20.30 UUR TOEGANG Donateur Nieuwe Muziek f 15 Niet Donateur NM f25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21