Aantal klachten over afval daalt PZC Vlaketunnel blijft dicht voor LPG-transporten Vlissingen timmert buitengebied dicht voor veehouderijen Hoop voor molen Sint Laurens Zorgboerderij mag bouwen in Kloetinge Personeel Sluiskils hotel gerustgesteld over asielopvang School Aagtekerke krijgt noodlokaal Redders Domburg krijgen nieuwe boot Kapelse tekent met de schaar zeeland 20 Burgers wennen aan Veers systeem Schouwse burgers voelen zich door gemeente miskend woensdag 19 januari 2000 door Miriam van der Schot SEROOSKERKE - Het aantal klachten over de nieuwe wijze van afvalinzameling in de ge meente Vee re is de laatste maan den afgenomen. Dat wil echter niet zeggen dat iedereen tevre den is over de nieuwe wijze van inzameling. Dat blijkt uit de tweede evaluatie over de inza meling van grof huishoudelijk afval in Veere. In Serooskerke is op 1 maart 1999 de nieuwe milieustraat aan de Hondegemseweg in ge bruik genomen. Vanaf die da tum is Veere overgegaan op een ander inzamelingssysteem. In woners worden sindsdien gesti muleerd hun afval zelf naar de milieustraat te brengen. Zo wil de gemeente de kosten van de vuilophaaldienst beperken. Wie nog wel grof vuil wil laten opha len, moet daarvoor van te voren met de ophaaldienst bellen. In augustus vorig jaar werd het door Lukas Fransen VLISSINGEN - Met een wijzi ging van het bestemmingsplan Buitengebied wil de gemeente Vlissingen voorkomen dat in tensieve agrarische bedrijven uitbreiden of neventakken ont wikkelen. Reeds bestaande in tensieve veehouderijen en ne ventakken worden conform de huidige omvang in het bestem mingsplan vastgelegd. De bestemmingsplanwijziging is het gevolg van provinciale re gelgeving. ..In november 1998 hebben Provinciale Staten in een streekplanwijziging alle uitbreiding van de intensieve veehouderij en neventakken onmogelijk gemaakt in gebie den die landschappelijk waar devol zijn", zegt J. Francke van de sector Stadsontwikkeling van de gemeente Vlissingen. „Het hele buitengebied van Vlissingen is aangewezen als landschappelijk waardevol ge bied." Onmogelijk Vlissingen vertaalt de provinci ale regelgeving ten aanzien van de intensieve veehouderij in de wijziging van het bestemmings plan Buitengebied, zegt Franc ke. „Bestaande neventakken en intensieve veehouderij worden als zodanig in het bestemmings plan vastgelegd. De andere in tensieve agrarische bedrijven in Vlissingen mogen geen nieuwe neventakken ontwikkelen. Laat staan dat ze volledig mogen overschakelen naar intensieve veehouderij." Dat was volgens Francke voorheen toch al bijna niet mogelijk. „Het oude plan bood daartoe slechts een hele kleine mogelijkheid. Die is nu helemaal dichtgetimmerd." Boerderijen Een tweede gevolg van de wijzi ging van het bestemmingsplan Buitengebied is dat de splitsing van agrarische bedrijven in burgerwoningen beperkt wordt tot cultuur-historisch waarde volle boerderijen. Francke: „In het oude plan was er een kleine mogelijkheid boerderijen te splitsen in meerdere burgerwo ningen Dat is nu alleen nog mo gelijk bij boerderijen die cul tuur-historisch een bepaalde waarde vertegenwoordigen." Het voorontwerp van het plan ligt van 20 januari tot en met 16 februari ter inzage in het stad huis in Vlissingen. nieuwe systeem voor het eerst geëvalueerd. Toen is bepaald dat er een tweede evaluatie komt. Daarin zijn de verschillen ten opzichte van de eerste tus sentijdse bespreking opgeno men. Duobakken Eén van die verschillen is dat het aantal klachten is afgeno men. In het begin kwamen erbij de gemeente tientallen vragen en klachten per week binnen. Dat is volgens de nota nu be perkt tot een enkele opmerking per week. „De burger raakt, af gaande op de klachten en de vragen, steeds beter bekend met de huidige systematiek van in zameling van grof huishoude lijk afval. In het vragen- en klachtenpatroon is duidelijk een opwaartse lijn waarneem baar. Dat wil niet zeggen dat ie dereen tevreden is", wordt in de nota geconcludeerd. Een groot probleem ligt nog bij de parken met zomerwoningen die gebruik maken van duobak ken. De bewoners leggen het grof vuil onaangekondigd naast "de container. Dat doen ze niet alleen op de dag van inzame ling, maar op elke willekeurige dag. Bewoners die daar regel matig verblijven, blijken echter steeds beter op de hoogte te zijn van de wijze van inzameling. In middels is bij veel van de vakan tiewoningen met duobakken een aparte brief bezorgd. Daar in wordt aandacht gevraagd voor de veranderingen. Zwerfvuil In de eerder verschenen evalua tienota milieustraten Midden- en Noord Zeeland staat dat met de komst van regionale milieu- straten de hoeveelheid zwerf vuil is geslonken. Voor de ge meente Veere is het nog te vroeg om dit te bevestigen. De eerste indruk is dat zwerfvuil afneemt, zeker nu de weg naar de milieu straat is gevonden. Het project zwerfvuil, dat twee weken gele den in de gemeente is begonnen, zal daar een beter inzicht in ge- door Ingrid Huibers HANSWEERT - Minister T. Ne telenbos (Verkeer en Water staat) weigert de toelating van het vervoer van gevaarlijke stoffen door de Vlaketunnel te verruimen voor onder meer tankauto's met LPG. Dat ant woordt de minister op een verzoek van het college van Ge deputeerde Staten en de ge meenten Kapelle en Reimers- waal. De bestuurders verzochten de minister afgelopen najaar haar beleid te herzien. Zij zijn van mening dat het vervoer door de tunnel minder risico's met zich meebrengt dan de omleidings route over de Oude Rijksweg en de Vlakebrug. Het grootste be zwaar van de Oude Rijksweg vinden zij het vele langzame verkeer, zoals tractoren met fruitkarren die van en naar de veiling rijden. „Moet een tankauto die met tachtig kilometer per uur aan komt rijden ineens remmen, dan ontstaan er gevaarlijke situa ties. Met name bij mist of re gen", zegt burgemeester G. C. de Groot, die als coördinator Bevelanden bij de routering voor het vervoer van gevaarlijke stoffen betrokken is. De twee gemeenten proberen al Musical te zien in Nieuwvliet NTEUWVLIET - In dorpshuis De Heerlijckheit in Nieuwvliet worden op vrijdag 28 en zater dag 29 januari weer de jaarlijk se Bonte Avonden gehouden. Het Bonte Avond-comité heeft voor deze gelegenheid de musi cal 'De kleine Johannes' inge studeerd. Alle leeftijdsgroepen werken mee aan deze musical naar het boek van Frederik van Eeden. Tussen de bedrijven door vindt een verloting plaats. Op zaterdag is er na afloop weer live-muziek. Kaarten kunnen op zaterdagmorgen 22 januari tussen 11 en 12 uur afgehaald worden in het dorpshuis. Beide avonden beginnen om 19.30 uur. zeker vijf jaar om het tunnelre gime gewijzigd te krijgen. Daarbij beroepen zij zich op twee rapporten van Rijkswater staat, die begin jaren negentig zijn verschenen. Het transport door de tunnel van met name LPG bleef echter verboden. Nucleaire stoffen Ook het predikaat 'categorie 1- tunnel', dat de Vlaketunnel na het nemen van allerlei maatre gelen - zoals het aanbrengen van camera's in 1997 - verdien de, veranderde niets aan de zaak. Wel mocht vanaf dat mo ment het vervoer van nucleaire stoffen en bijvoorbeeld benzine door de tunnel, maar een tank auto met LPG moet nog steeds omrijden. De recente herziening van het netwerk van Rijks-, provinciale en gemeentelijke wegen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen was voor de provincie en de twee betrokken gemeenten aanleiding om een hernieuwde poging te doen om de regels voor de Vlaketunnel gewijzigd te krijgen. De minister laat zich niet ver murwen. Zij voert allereerst het 'financieel en economisch ver lies' aan dat ontstaat als 'door een ernstig ongeval met een stof als LPG de tunnel onherstel baar beschadigd wordt'. Verder schrijft Netelenbos dat de hulp verlening bij een ongeval in een tunnel 'altijd slechter te regelen is dan in een openlucht situatie'. Mensenlevens „De financiële argumenten we gen zwaarder dan mensenle vens", concludeert De Groot na lezing van de brief. „De route langs de Oude Rijksweg is veel onveiliger dan die door de tim nel. Bovendien wordt nu net ge daan alsof Zeeland zou vergaan als de Vlaketunnel ontploft. De provincie blijft via de Vlake brug en de Postbrug echt wel be reikbaar." De Groot ergert zich vooral aan het feit dat er blijkbaar onder geen beding van de regels kan worden afgeweken. „Zou de Vlaketunnel niet als tunnel maar als aquaduct te boek staan, dan is de regelgeving in eens heel anders." Of en hoe hij de minister nog op andere gedachten kan brengen, weet De Groot nog niet. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het college van B en W van Middelburg wil molen De Hoop in Sint Lau rens aankopen en conserveren. Het gemeente bestuur heeft de raad om toestemming ge vraagd. In november vorig jaar maakte de gemeente raad alvast 200.000 gulden vrij om de molen te kopen en te conserveren. De eeuwenoude mo lenromp ziet er niet echt mooi uit en de onder- houdstoestand is matig. Desondanks is uit on derzoek gebleken dat de molen en inventaris zeer waardevol en het behouden waard zijn, concludeert het college. Het zal nog een tijd du ren voordat er begonnen wordt met restaura tie. Wel wil het college binnenkort de romp conserveren, zodat die niet verder achteruit In maart 1999 hoorden mwoners van Sint Lau rens over de gemeentelijke plannen om de mo len te slopen. Inwoners en de vereniging Zeeuwse Molen lieten onmiddel 1 ij k weten daar tegen te zijn. De wijkvereniging Sint Laurens zocht contact met de gemeente en maakte dui delijk dat ze het liefst zou willen dat de molen werd gerestaureerd. Aanvankelijk verklaarde de gemeente daarvoor geen geld te hebben, maar door een herschikking van de gelden in het Stadsvernieuwingsfonds kwam er 1.782.000 gulden vrij. Hoewel er in de molen nog een waardevol me chanisme zit, gebeurt er verder niets meer mee. Door een brand in de Tweede Wereldoorlog ontbreken nog steeds de kap en de wieken van de molen. De romp dient alleen nog als opslag ruimte en er worden regelmatig tweedehands spullen in verkocht. De gemeente wil de molen in Sint Laurens aankopen en conserveren, maar of de molen ooit ook kap en wieken terugkrijgt, is de vraag. foto Lex de Meester doorMieke van der Jaqt KAPELLE - Knipkunstenares Lidia Schinkel uit Kapelle ex poseert tot 11 februari pa pierknipsels in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. Lidia Schinkel leerde al op jonge leef tijd van haar vader de volks kunst van het papierknippen: het gebruik van de schaar als potlood. Vanuit de volkskunst ontwik kelde ze haar eigen idioom, al verliest ze de traditionele the ma's en vormen niet uit het oog. Als onderwerpen kiest ze men sen, dieren, bloemen en kerken, onderwerpen die zich goed le nen voor de contrastrijke knip kunst. Schinkel stelde haar werk al op verschillende plaatsen tentoon en leidde ook enkele workshops. door Ali Pankow DREISCHOR - Bewoners van Schouwen-Duiveland voelen zich genegeerd door het ge meentebestuur. Dat beschouwt alleen directe omwonenden van bet perceel waar het nieuwe ge meentehuis wordt gebouwd als belanghebbenden in de strijd tegen de sloop van twee oude boerderijen. Het gemeentebestuur heeft de bezwaarschriften van buiten Zierikzee niet-ontvankelijk verklaard. „Een arrogante en schandalige manier om met de mening van de bevolking om te springen", was dinsdag in het dorpshuis in Dreischor een veel geuite reactie tijdens de bijzon dere hoorzitting van de com missie voor bezwaar- en beroep schriften. De tientallen inwoners die dins dag gebruik maakten van de mogelijkheid hun bezwaar schrift mondeling toe te lichten, toonden zich verbijsterd over de pleitnota van de gemeente. Bur gemeester en wethouders base ren zich daarin uitsluitend op juridische argumenten bij de door Rolf Bosboom KLOETINGE - Zorgboerderij Moerhoeve aan de Kapelseweg in Kloetinge mag worden ge bouwd. De bestuursrechter in Middelburg wees dinsdag het verzoek van enkele omwonen den om de bouwvergunning te schorsen, van de hand. De argu mentatie wordt pas over enkele dagen bekend. W. van Oostrum wil aan de Ka pelseweg een boerderij bouwen waar ex-psychiatrische patiën ten van Emergis onder begelei ding kunnen wonen en werken, als voorbereiding op een terug keer naar het reguliere bestaan. Een melkveehouder die ernaast woont vreest dat de boerderij de ontwikkeling van zijn bedrijf in de weg staat en heeft samen met enkele andere omwonenden be zwaar aangetekend. Het argu ment dat hun advocaat A Cor- nelissen vorige week vrijdag tijdens de behandeling van de zaak naar voren bracht, is dat het bestemmings- en streekplan niet-agrarische bebouwing in het gebied niet toestaan. Een zorgboerderij is volgens de raadsman geen, of in elk geval geen volwaardig, agrarisch be drijf. Volgens de gemeente Goes is een boerderij met 'een bijko mend element van zorg' juist wel een normaal agrarisch be- drijf. D. J. de Vrieze, een van de omwonenden, is teleurgesteld over de uitspraak. Hij gaat er van uit dat de bezwaarmakers de zaak niet opgeven. „We moe ten nog eens goed bekijken waarom de rechter ons verzoek heeft afgewezen, maar ik denk dat we er wel mee doorgaan door Joost Bosman SLUISKIL - De acht werkne mers van Hotel Sluiskil behou den voorlopig hun werk. Die toezegging heeft de nieuwe ei genaar van het hotel, T. Loh- mans, dinsdag gedaan tijdens een gesprek met het personeel. Onder de medewerkers ont stond vorige week onrust toen bekend werd dat Hotel Sluiskil per 1 februari dienst zal doen als een Aanvullende opvang asiel zoekers ofwel een AVO. Of er functies wijzigen, kon Lohmans gisteren nog niet zeg gen. „Voorlopig blijft alles bij het oude. Maar als het hotel een AVO wordt, kunnen er mogelijk wel zaken veranderen voor het personeel", zei hij. Volgens hem is dat afhankelijk van de vraag hoe de klanten van het hotel rea geren op de komst van de asiel zoekers. Lohmans zegt dat er geen annu leringen zijn geweest. „Wel heeft er dinsdag een klant ge beld, die voor twintig mensen had geboekt. Hij wilde weten wat precies de bedoeling was met het hotel. Ik heb het hem uitgelegd en de boeking is ge woon overeind gebleven." Loh mans heeft de indruk dat de on rust onder de werknemers na het gesprek nagenoeg is wegge nomen. „Het was een ontspan nen gesprek en iedereen heeft het zijne kunnen zeggen en vra gen." Informatie Personeelslid E Dukkerhof van Hotel Sluiskil bevestigt dat het gesprek met Lohmans goed is verlopen. „We hebben te horen gekregen dat het hotel een hotel blijft en dat we in dienst kunnen blijven. De onrust bij de werk nemers is nu wel grotendeels op gelost." Volgens Dukkerhof was die vooral ontstaan, doordat Lohmans noch het Centraal orgaan opvang asielzoekers (COA) informatie naar buiten brachten, voordat ze overeen stemming hadden bereikt. In het hotel worden volgende maand veertig asielzoekers on dergebracht. Het COA en Loh- mans-hebben een contract voor drie jaar gesloten. In die tijd kan het aantal asielzoekers in het hotel oplopen tot tweehonderd. Omwonenden hebben gedreigd naar de rechter te stappen. door Lukas Fransen AAGTEKERKE - De J. Willem Versluijsschool in Aagtekerke wordt tijdelijk uitgebreid met een noodgebouw om de komen de jaren de groepsgroottever kleining op te kunnen vangen. De gemeente Veere trek hier 221.000 gulden voor uit. Op 1 augustus van dit jaar treedt de maatregel groepsgroottever kleining in werking. Het doel van deze maatregel is de grootte van de groepen in de onderbouw van het basisonderwijs stapsge wijs terug te brengen naar maximaal twintig leerlingen per groepOm de groepsgrootte verkleining op te kunnen van gen, heeft de J. Willem Versluijs school tijdelijk een extra lokaal nodig. Negen groepen Het schoolgebouw biedt op dit moment plaats aan acht groe pen, De school heeft bij de ge meente een aanvraag ingediend voor een noodlokaal voor het onderbrengen van een negende groep. Uit berekeningen van het leerlingenaantal en de perso neelsformatie in de toekomst, blijkt dat de J. Willem Versluijs school in de jaren 2000 tot en met 2007 recht heeft op een huisvesting voor negen groepen. Daarom heeft de gemeente be sloten geld beschikbaar te stel len voor de aanbouw van een tij- delijk extra lokaal. Drie andere basisscholen heb ben ook een aanvraag ingediend bij de gemeente voor een uit- breiding van het schoolgebouw. Wethouder L.P.C. Wisse ver wacht dat in totaal ongeveer ze ven basisscholen in de gemeente in aanmerking zullen komen voor uitbreiding. „Het gaat dan voornamelijk om de grotere ba sisscholen." Of de scholen in I aanmerking komen voor een tij-1 delijke of permanente aanbouw hangt af van de leerlingenprog-1 noses voor de komende jaren. „Als die aangeven dat een school langer dan vijftien jaar een extra lokaal nodig heeft, 1 krijgt de school een permanente huisvesting. Als een school lan- j ger dan vijf, maar niet langer dan vijftien jaar, behoefte heeft aan extra ruimte krijgt deze een tijdelijke uitbreiding. Wanneer een school korter dan vijf jaar behoefte heeft aan extra ruimte wordt een noodoplossing ge zocht. Dat kan bijvoorbeeld door in de buurt van de school iets te huren." Eén van de werken van Lidia Schinkel. Tot 11 februari exposeert zij in de hal van het gemeentehuis in Kapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema De werken die in het Kapelse gemeentehuis hangen zijn te koop, maar Schinkel werkt voornamelijk in opdracht. Het Kapelse gemeentehuis is ge opend op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 16.00 uur. beoordeling van de 1852 inge diende bezwaarschriften. „Het gemeentebestuur luistert niet naar wat er onder de bevol king leeft", verzuchtten diverse reclamanten. Zij hebben moeite met de sloop van de twee boer derijen, omdat er een uniek stukje Zierikzee verloren gaat. door Lukas Fransen DOMBURG - De reddingsbri gade Domburg krijgt een nieu we reddingsboot, inclusief bui tenboordmotor, strandtrailer en twee overlevingspakken. De ge meente Veere laat tevens groot onderhoud uitvoeren aan de reddingsposten in Dishoek en Zoutelande. De boot met toebehoren kost de gemeente een kleine 54.000 gul den en de onderhoudswerk zaamheden aan beide posten bedragen bijna 20.000 gulden. De huidige boten van de Dom- burgse reddingsbrigade zijn in 1995 aangeschaft en hebben een afschrijftijd van zes jaar. Na klachten van de reddingsbriga de over de boten heeft Red dingsbrigades Nederland, de organisatie waarbij de red dingsbrigade Domburg is aan gesloten. de boten onderzocht. Uit het onderzoek blijkt dat aan de reddingsboten zelf weinig markeert, maar dat ze niet hele maal geschikt zij n voor het werk waarvoor ze zijn aangeschaft. De gemeente wil daarom beide1 boten vervangen. De boot die in de minst goede staat verkeert, wordt als eerste vervangen en in de komende ja- ren komt ook de tweede boot aan bod. Als vervanging is geko zen voor een relatief lichte boot, I zodat deze tijdens de afwezig heid van de reddingsbrigade ook gebruikt kan worden door j de badmannen van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Het is de bedoeling dat de nieu we boot dit zomerseizoen kan worden ingezet. Het groot onderhoud aan de reddingsposten in Dishoek en Zoutelande wordt voor de zo mer uitgevoerd. De gebruiker van beide posten, de Van Dix- hoornbrigade uit Middelburg,! heeft geklaagd over onder meer1 schimmelvorming en lekkages. Naar aanleiding van de klach- I ten is een onderzoek uitgevoerd, waaruit blijkt dat de posten dringend toe zijn aan groot on- derhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20