GS willen twee winkelboulevards PZC PZC Vlissingen richt straten samen met bewoners in Ringleiding in raadzaal vlissingen Militaire rechtbank eist drie maanden cel tegen drugsdealer Vandalen takelen seinhuisje toe F estivalorganisaties woest op ZNF over schrappen subsidie zeeland ,19 Schouwburgbestuur oppert andere bouwplekken De Spuikom en De Mortiere moeten verschillende functie krijgen woensdag 19 januari 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Stads schouwburg en Concertzalen Middelburg (SSCM) vindt dat het gemeentebestuur ook an dere plekken moet bestuderen als alternatief voor een nieuw theater. Het bestuur denkt daarbij on- der meer aan Poelendaele, waar nu nog het zwembad staat. Het Middelburgse colle ge van B en W houdt vast aan de Blauwedijk. De tijd dringt voor een nieuwe schouwburg. Volgens het be stuur kan het bestaande pand aan het Molenwater hooguit één tot twee jaar mee. De schouwburg vertoont diverse mankementen. Zo kan de cen trale verwarming het elk mo ment begeven en is de toneelto ren te klein en verouderd. Het SSCM-bestuur is van meet af aan geen voorstander ge weest van een nieuwe schouw burg op de Blauwedijk. Kosten Ze is bang dat de kosten, die ge moeid zijn met onteigeningen, doorberekend worden in de huurprijs. Daarnaast is de ver keerssituatie niet optimaal, is er angst voor geluidhinder en zal het te lang duren voor er ge bouwd kan worden. Om die re den pleit het bestuur bij het Middelburgse college voor al ternatieve locaties. Ook wil het bestuur van de schouwburg en de concertzaal dat het gemeentebestuur een twee sporenbeleid gaat volgen: enerzijds samenwerking met Veere en Vlissingen en ander zijds alles in eigen, Middel burgs beheer. Die laatste optie kan meer snelheid in het project bren gen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Op Walcheren is wel degelijk plaats voor twee concentraties van meubelza ken, omdat die van opzet totaal zullen verschillen. Dat ant woorden Gedeputeerde Staten van Zeeland op ongeruste vra gen van de Kamer van Koop handel. Volgens het provinciebestuur is De Spuikom in Vlissingen ge schikt als meubelboulevard. De Mortiere, aan de rand van Mid delburg, wordt bij uitstek een vestigingsplek voor zaken met grotere goederen en winkels die veel verkeer aantrekken. De Kamer van Koophandel schreef vorig jaar november in een brief aan de provincie en het stadsgewest dat Vlissingen en Middelburg samen te klein zijn voor twee woonboulevards. Vlissingen wil in De Spuikom 22.500 vierkante meter vloerop pervlakte ontwikkelen voor met name winkelinrichting. Mid delburg heeft vrijwel identieke plannen voor 20.000 vierkante meter naast de McDonald's aan de Toren weg. Binnenstad Volgens GS zijn beide locaties naast elkaar mogelijk, omdat de aard van de plekken verschilt. Daardoor zullen zich diverse soorten bedrijven vestigen. De Spuikom ligt in het centrum van Vlissingen en is voornamelijk bedoeld om winkels in de meu belbranche, die nu gehuisvest zijn in de binnenstad, te concen- treren. Met het gemeentebe stuur is afgesproken dat in het Spuikomgebied geen winkels komen die volumineuze (gro tere) goederen verkopen en/of veel verkeer aantrekken, j Voor de perifere detailhandel, winkels die zijn gevestigd bui ten de binnenstad, is De Mortie re in Middelburg de aangewe zen plek. Detailhandel Het beleid van de gemeente Middelburg, maar ook dat van het stadsgewest, is erop gericht om alle perifere detailhandel die nu al in Middelburg is ge huisvest, in De Mortiere te con centreren. Bedrijven die zich in de toekomst in het stadsgewest willen vestigen, worden ook naar die locatie doorverwezen. Het gaat dan om bedrijven die veel verkeer aantrekken en die grote spullen verkopen, zoals verkopers van caravan, tuin centra, autobedrijven en doe- het-zelfzaken. Een groot deel van de plek voor perifere detailhandel naast Mc Donald's is bedoeld voor be staande bedrijven. Middelburg streeft ernaar dat bedrijven die nu zijn gehuisvest op Arnestein, verhuizen naar De Mortiere. Dat maakt een opknapbeurt van Arnestein mogelijk. Naast verplaatsing is ruimte voor uit breiding. Gedeputeerde Staten zijn ook om een andere reden niet bang voor concurrentie tussen De Spuikom in Vlissingen en De Mortiere in Middelburg. Met de twee gemeentes is afgesproken dat het bedrijventerrein De Mortiere door zowel Vlissingen als Middelburg wordt ontwik keld en geëxploiteerd. Op dit moment vindt nog overleg plaats over concrete afspraken. GS zijn ervan overtuigd dat die samenwerking leidt tot een be leid, waarbij beide terreinen el kaar aanvullen in plaats van be concurreren. Auto's gestolen uit garagebedrijven VLISSINGEN - Uit twee garagebedrijven in Vlissingen zijn dinsdagmorgen twee auto's gestolen. Om zeven uur werd een blauwe Mercedes van het type 260E ontvreemd. De auto heeft het kenteken ZH-13-TD. De andere auto werd omstreeks half zes gestolen. Het gaat om een zwarte Audi Quatro met het kenteken ZG-GD-01Van een derde garagebedrijf in Vlissin gen is een raam geforceerd. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist. Truck ramt gevel politiebureau GOES - Het politiebureau in Goes werd dinsdag beschadigd toen een vrachtwagenchauffeur uit Eindhoven tegen de gevel van het bureau reed. De 22-jarige bestuurder wilde zijn vrachtwagen op de stoep zetten om te laden en lossen. Met de voorzijde van het voertuig knalde hij tegen het uitstekende gevelgedeelte van de hoofdingang van het bureau. De vracht auto en de gevel raakten beiden beschadigd. De totale schade is nog onbekend. Boete en rijverbod voor drankrit MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Kapelle is dinsdag in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot zes maan den rij-ontzegging en een boete van 2500 gulden. De officier van justitie eiste 3000 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. De verdachte veroorzaakte 20 oktober vorig jaar in haar woonplaats onder invloed van drank een verkeersonge val. Haar rijbewijs werd meteen ingevorderd. Er werd een bloedproef afgenomen, die resulteerde in een score van ruim twee promille. Ze stelde gisteren op de zitting dat ze haar rij bewijs nodig had. Wandeling Willen Is Kunnen VLISSINGEN - Wandel- sportvereniging Willen Is Kunnen houdt zaterdag 22 januari winterwande- lingen vanaf het clubhuis aan de Adr. Coortelaan in Vlissingen. Er is keuze uit: vijf, tien, vijftien en dertig kilometer. De langste tocht start tussen 9 en 10 uur, de drie overige tussen 10 en 13.30 uur. Op 5 en 22 februari is er opnieuw een winterwandeltocht; zelf de tijd, zelfde plaats. De Scheldestraat is één van de vijf straten die Vlissingen gaat aanpakken. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De Scheldestraat, de Paul Krugerstraat, de Van de Manderest- raat en de De Lannoystraat in Vlissingen gaan op de schop. Hoe de straten er na de herinrichting uitzien, is onduidelijk. De gemeente Vlissingen wil dat plan samen met de bewoners en winkeliers opstellen. Volgende week maandag vindt een infor matiebijeenkomst plaats. In de loop van dit jaar worden de riole ringen vernieuwd in de straten. Aanslui tend daarop wil de gemeente de straten herinrichten. De rioleringswerkzaamheden bestaan uit vernieuwing van het hoofdriool en waar nodig de huisaansluitingen in de Paul Krugerstraat (vanaf het Shellsta- tion tot aan de kruising met de Brouwe- naarstraat), de Scheldestraat (van de Aagje Dekenstraat tot de Paul Kruger straat), de Van de Manderestraat en de De Lannoystraat. Op korte termijn wil de gemeente een plan maken voor de herinrichting, zodat daarmee direct na de rioleringswerk zaamheden begonnen kan worden. Na de reconstructie moeten de straten in elk geval aan een aantal voorwaarden vol doen. Zo zal er een duidelijke scheiding te zien moeten zijn in woon-, werk- en verkeersfuncties van de straten. De ge meente wil daarnaast het huisvuil on dergronds opslaan. Werkgroepen In het stadhuis wordt maandag 24 j anua- ri vanaf 19.30 uur een informatiebijeen komst gehouden. Aan het einde van de avond kunnen belangstellenden zich op- foto Lex de Meester geven om zitting te nemen in werkgroe pen van bewoners, ondernemers, des kundigen en de gemeente. Die groepjes gaan de plannen voor de herinrichting opstellen. Er komen drie werkgroepen: één voor de Paul Krugerstraat, één voor de Schelde straat en één voor de Van de Manderest- raat/De Lannoystraat. Wanneer wordt begonnen met de werk zaamheden is nog niet bekend. De klus wordt in elk geval in fasen uitgevoerd, waardoor in elk geval niet hele straten afgesloten zullen zijn. van onze regioredactie ARNHEM - De officier van jus titie bij de militaire rechtbank in Arnhem heeft tegen een REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl 21-jarige man uit Vlissingen ze ven maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ge- eist. De Vlissinger, die zelf niet voor de rechtbank verscheen, wordt verdacht van drugshan del. De verdachte zou in 1997 en in 1998 in XTC, speed en cocaïne hebben gehandeld op de Gene raal Spoorkazeme in Ermelo. Omdat uit het onderzoek bleek dat hij vooral zelf harddrugs ge bruikte en slechts wat kleine hoeveelheden zonder winst aan anderen heeft verkocht, zwakte de officier van justitie de aan klacht af. Wel wordt de Vlissin ger naast drugsbezit verweten dat hij tijdens oefeningen be wegwijzeringsborden stal en il legaal in het bezit is geweest van munitie. Een 23-jarige man uit Dor drecht, die ook in de betreffende periode op de kazerne in Eimelo verbleef, hoorde twaalf maan den cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen zich ei sen. Hij zou in grote hoeveelhe den de xtc, speed en coke voor zijn collega's uit Dordrecht heb ben meegenomen. „Het blijkt dat er levendig wordt gedealed op de Generaal Spoorkazerne", stelde officier van justitie I. Monsma vast. Hij wees erop dat dergelijke mis drijven in het leger veel zwaar der tellen dan in de burgermaat schappij. Door in drugs te handelen en het te gebruiken, wordt het systeem van drugsge bruik op de kazerne in stand ge houden, zo betoogde de officier. De rechtbank doet uitspraak op 31 januari./APA door Ab van derSluis MIDDELBURG - Vandalen hebben voor duizenden gul dens schade aangericht in en aan het seinhuisje aan de Ka- naalweg in Middelburg. Woordvoerder J. van Wallen burg van de Stichting Vrien den van Middelburg, die zich inzet voor behoud van het ge bouwtje, zei dinsdag dat alle ramen eruit zijn geslagen, dat het plafond schade heeft opge lopen en dat er graffiti is aan gebracht op de muren aan de kant van de spoorlijn. Van Wallenburg vermoedt dat de vandalen maandagavond of -nacht via een luik aan de on derkant van het seinhuisje het gebouwtje zijn binnengedron gen. „Ik ben wezen kijken en ze hebben gewoon de ramen en de sponningen eruit geramd. Daarnaast is er op het plafond gebeukt. Hoeveel schade er is Ik denk echt voor duizenden guldens." Sloopvergunning De gemeente Middelburg wil een sloopvergunning afgeven voor het seinhuisje. Het ge- meentebestuur heeft namelijk l grootse plannen met het Sta tionsgebied en de directe om geving. Daar moeten onder meer een nieuw stadskantoor, een nieuw busstation, kantoren en i woningen komen. Het sein- huisje staat in de weg. De i Stichting Vrienden van Mid- delburg heeft bezwaar aange- i tekend bij de commissie be- j zwaar- en beroepschriften tegen het plan om een sloop- vergunning af te geven. Vol- j gens de vriendenstichting is Aan het seinhuisje in Middelburg is voor duizenden guldens schade aangericht. foto Lex de Meester het seinhuisje, dat in 1920 werd gebouwd als overweg- wachterspost, belangrijk ge noeg om te behouden. Vooral de karakteristieke, grote over stekken zijn bijzonder. Negatief De commissie bezwaar- en be roepschriften heeft inmiddels een negatief advies uitge bracht aan B en W over het be zwaarschrift van de Stichting Vrienden van Middelburg. Het college moet daarover nog de finitief beslissen. De vriendenstichting heeft in middels ook Monumentenzorg gevraagd het seinhuisje te er kennen als monument. Die procedure loopt nog. Monu mentenzorg heeft de stichting laten weten de aanvraag in be handeling te nemen. Zolang daarover nog geen uitspraak is, mag het gebouwtje niet worden gesloopt. Van Wallenburg heeft dinsdag aangifte gedaan van de vernie lingen. Ook heeft hij de ge meente verzocht maatregelen te nemen om verder vandalis me tegen te gaan. „Degemeen- te moet nu de NS, die eigenaar is, aanschrijven zodat deze het seinhuisje dichtspijkert. Ge beurt dat niet, dan ben ik bang dat het seinhuisje helemaal ten prooi valt aan vandalen. Je zag dat ook gebeuren bij Hotel Walcheren in Koudekerke dat opeens in lichterlaaie stond." VLISSINGEN - De gemeenteraadsvergadering in Vlissingen zijn sinds kort ook voor slechthorenden duidelijk te volgen. Op de publieke tribune is een ringleiding aangebracht. Zo'n leiding is in feite niet meer dan een metalen draad die rond de publieke tribune loopt. De ringleiding is aangesloten op de versterker. Slechthorenden die binnen de ringleiding zitten, krijgen het geluid via hun gehoorapparaat door. Banden lekgestoken MIDDELBURG - De banden van een auto die geparkeerd stond aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg zijn tus sen maandagavond en dinsdagochtend lek gestoken. De ver nieling gebeurde tussen 19.15 en 07.00 uur. De schade be draagt enkele honderden guldens. Aanrijding in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Een 36-jarige Duitse automobiliste is dinsdagmorgen in Vrouwenpolder tegen de auto van een 19- jarige man uit Noord-Beveland gebotst. Niemand raakte ge wond. Beide auto's liepen flinke schade op. De aanrijding ge beurde toen de Duitse op de Vrouwenpolderseweg ging keren. Zij zag daarbij de auto die achter haar reed, over het hoofd. Gewonde bij ongeval op N58 OOSTBURG - Een 23-jarige inwoner van de gemeente Oost burg is dinsdagmiddag gewond geraakt toen hij op rijksweg N58 tussen Breskens en Oostburg tegen een boom reed. De man is overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. De brandweer moest het beknelde slachtoffer uit het wrak be vrijden. De rijksweg is tot kwart over zeven tijdelijk afgeslo ten geweest. Het verkeer werd omgeleid. door Ernst Jan Rozendaal YERSEKE - Het bestuur van de Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) levert fikse kritiek op het Festival van Zuid-Beveland. De organisatie heeft voor 2000 een subsidieaanvraag van een hoog 'gooi maar in mijn pet gehalte' ingediend, die dan ook niet is gehonoreerd. Het voortbestaan van het Festival van Zuid-Beve land staat daardoor op de tocht. Begin december hoorde de festi valorganisatie van de ZNF dat die de provincie zou adviseren dit jaar geen subsidie te ver strekken. Dinsdag volgde de motivatie. Het Festival van Zuid-Beveland wilde in sep tember 2000 in de haven van Yerseke een manifestatie met beeldende kunst en podium kunsten organiseren, maar vol gens het ZNF-bestuur is het concept niet duidelijk en het programma vaag. „Aan criteria als hoogstaande kwaliteit, ver nieuwing en potentiële landelij - ke aandacht wordt niet vol daan." Daarnaast betwijfelt het ZNF-bestuur 'mede op grond van de rommelige organisatie van het festival vorig jaar' of de problemen die een locatie als de haven van Yerseke met zich meebrengt het hoofd kunnen worden geboden. Paternalistisch Coördinator Jacques Boonman van het Fesjival van Zuid-Beve land erkent dat de subsidieaan vraag beter had gekund, maar is niet te spreken over de handel wijze van het ZNF-bestuur. ,,De ZNF is paternalistisch bezig. Het is verschrikkelijk zoals wij van bovenaf zijn behandeld. We moeten op onze knieën om sub sidie smeken. We hebben hoege naamd geen contact met het bestuur. Alles loopt via coördi nator Ruud van Meijel en die is behoorlijk autoritair. Dat stoort ons behoorlijk. Zo gaan we bin nen het Zeeuwse niet met elkaar om." Boonman had het redelijk gevonden als het festival op ba sis van prestaties in het verleden nog enig uitstel had gekregen om het programma rond te krij gen. Nu vreest hij dat dit jaar niets zal worden georganiseerd. Een toekomstige samenwerking met de ZNF acht hij vrijwel uit gesloten. Ook coördinator Ria Geluk van Muziek Monumentaal op Schouwen-Duiveland en artis tiek leider Jan Schuurman Hess van het Gezelschap van de Zee uit Kats willen niet meer met de ZNF samenwerken. Hun activi teiten vallen dit j aar eveneens in het water, omdat de ZNF het provinciebestuur adviseert daarvoor geen subsidie uit te trekken. De subsidieaanvraag van Muziek Monumentaal was te weinig uitgewerkt, aan die van het toneelgezelschap uit Kats ontbrak een begroting. Ook Geluk en Schuurman Hess hekelen de manier waarop ze door de ZNF zijn behandeld. „Van enig overleg was geen sprake", zegt Geluk. „Dat neem ik de ZNF zeer kwalijk." Schuurman Hess voelt zich 'be drogen' door Van Meijel, omdat diens adviesbureau Spitsbergen voor het Gezelschap een begro ting zou maken. Van Meijel ont kent dit overigens. Schuurman Hess: „Zolang de Zeeland Na zomer Festivals geleid en geor ganiseerd worden zoals nu het geval is, is het uitgesloten dat wij nog met ze samenwerken.." Gepeperde kritiek heeft het ZNF-bestuur ook op het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zou 'vanuit een automatis me' worden georganiseerd en een 'geringe uitstraling en bete kenis' hebben. Het provinciebe stuur is daarom geadviseerd slechts 75.000 gulden subsidie toe te kennen, in plaats van de gevraagde 150.000. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen ziet zich daardoor genoodzaakt de programmering in te krimpen. Scholiere meldt mishandeling MIDDELBURG - Een 15-jarige leerlinge van een middelbare school in Middelburg heeft dinsdag aangifte gedaan van mishandeling. Een klasgenoot sloeg haar 12 januari in de aula van de school. Volgens het meis je, dat letsel opliep, was daar geen enkele aanleiding voor. Autokraak MIDDELBURG - Uit de auto van een 58-jarige Middelburgse is in de nacht van maandag op dinsdag voor honderden gul dens aan goederen gestolen. De eigenaresse mistte skeelers, be schermers voor polsen, ellebo gen en knieën, een gevarendrie hoek, een autokrik en een zonnebril.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19