Randy Newman bezingt Amerika met sarcasme a Samensmelting Olla Vogala B; International Folk Festival in Tilburg 13 Programma Zeeuwse Jasz Dag Studenten Orkest speelt Monument zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina IMllZickw t/m 25 januari DONDERDAG rhe Young Messiah rhe Young Messiah is een muzikale happening. bewerkingen van klassieke meesterwerken door Tom Parker zijn >en begrip. Zijn proms-achtige concerten trekken overal volle zalen, /oor het eerst is er nu een theaterversie van Parkers grootste succes rhe Young Messiah door een Amerikaanse cast. Solisten zijn onder an- ieren Rhetta Hughes en Michelle David. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG rhe Creators n het kader van da MID's concerts treedt het Canadese rocktrio The Creators op. )eze jongens brengen een mengelmoes van muziekgenres, evenwel de nadruk op rock en swing. Het voorprogramma komt voor reke- van de Zeeuwse viermansformatie Orange Bud, die vorig jaartot finalisten van de Zeeuwse Belofte behoorde. Deze band staat garant een energieke rockshow met stevige gitaren en emotievolle voca- en. Midgard, Middelburg, 20.00 uur Young Messiah "he Young Messiah is een muzikale happening. !ie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZATERDAG ïrasserie in Biesemans zorgt deze zaterdag voor muziek in de Brasserie. Leuvense conservatoriumstudente speelt solistisch klassieke voor dwarsfluit. Ook staan enkele Vlaamse werken op het De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Zeeuwse Jaszdag Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland houdt de Zeeuwse Jasz dag. is de bedoeling een podium en een ontmoetingsplaats te bieden an Zeeuwse jazzmusici en -orkesten. Naast het luisteren naar muziek verschillende zalen kan er deelgenomen worden aan een jamsessie. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Studenten Orkest Het Nederlands Studenten Orkest (NSO) geeft een concert. Onder leiding van dirigent Roland Kieft worden de volgende merken ten gehore gebracht: Monument 11 van Caroline Berkenbosch, Pianoconcert van Sergei Rachmaninov en De Vuurvogel van Stravinsky. Als solist is de pianist Bas Verheijden te beluisteren. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur avond gezelschap Kant'ööi zorgt voor een Zeeuwse avond met liedjes en erhalen. zestal komt uit de Schouwse Westhoek. Tekst en muziek zijn van de and van Henk Blom, de liedjes worden ingeleid door Lenie Blom en de luzikale begeleiding is in handen van JikkeTroost. Verhalen en liedjes ijn op elkaar afgestemd en gaan zowel over vroeger als over heden- aagse zaken. De groep Kant'ööi bestaat verder uit Mientje Bliek, Henk iesteloo en Arie Damman. Dorpshuis De Wimpel, Sint Philispland, 20.15 uur l/lozart barokorkest II Fondamento schenkt aandacht aan de jonge Mo- art. gezelschap rond de bekende hoboist Paul Dombrecht brengt een uit de vroege symfonieën, afgewisseld met concert-en/of ope- Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur rie bands geven een avondvullend concert. .chtereenvolgens treden voor het voetlicht de funkformatie Mobunk, e rockgroep Facelift en de band Nuff Said met de van oorsprong uit eeland afkomstige broers Marijn en Michiel Slager en Willy Berre- oets. Sporthal Baskensburg, Vlissingen, 21.00 uur llended e groep Blended treedt op op het kleinste folkpodium van Nederland. vier Nederlanders spelen traditionele Ierse muziek met een ge- alsof ze in Ierland zijn grootgebracht. Het geluid doet denken aan enietmeerbestaande legendarische groepen Planxtyen BothyBand. Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur en MT Bottles e bands Blunt en MT Bottles spelen covers. lunt vertolkt bijvoorbeeld nummers van No Doubt, Lenny Kravitz en kunk Anansie. MT Bottles heeft zich bekwaamd in werk van onder reer Nirvana, Pearl Jam en Metallica, maarshuwt Marco Borsato en rince niet. BoHo, Bergen op Zoom, 21.00 uur lenjamin B enjamin B brengt gitaarpop van hoog niveau. eze Groningse band klinkt de ene keer lief en loom, dan weer bitter heftig of psychedelisch. In de liedjes van Fiebo Scholtens klinken van Velvet Underground, XTC en The Kinks. Het voorpro- komt op naam van de formatie John Wayne Shot Me, met popliedjes in de traditie van Daniel Johnston, Fuck en Piek, Vlissingen, 22.00 uur Agaiunstl e band I Against I wordt gerekend tot de top van de Nederlandse unckrock. e groep heeft inmiddels twee cd's op de markt gebracht. Het voorpro- ramma komt voor rekening van de Flakkeese formatie Cornflakes, die luziek maakt in de stijl van Pennywide en NOFX. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG e Amerikaanse bluesgitarist Arthur Adams en zijn band geven een dams tourde al eens eerder door Europa met Diana Ross en Nina Si- Zijn samenwerking met B. B. King leidde ertoe dat hij werd uitge- de huisband van de club B. B. King's in Hollywood te worden, de voorpagina van dit katern. iVrsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur üazzeltov e band Mazzeltov brengt klezmer-muziek en jiddische liederen. lezmer is de benaming van de traditionele muziek van joden uit Oost- uropa. Joodse emigranten namen rond het begin van deze eeuw deze luziek mee naar Amerika, waardoor er invloeden uit de jazz aan wer- toegevoegd. Mazzeltov treedt in deze muzikale voetsporen en be- andelt daarbij zowel oude als nieuwe wegen. Het programma is geti- Misjmasj, wat jiddisj is voor mengelmoes, hutspot of lekker rom- De Parel, Domburg, 15.00 uur gelconcert van Eijk speelt in de winterserie orgelconcerten op zondagmid- e orgelwerken die de Bredase organist ten gehore brengt worden af- jwisseld met werken voorzangstem en orgelbegeleiding. Medewer- ng verleent de alt-mezzo Jakobijn Wallis. Op het programma staan >mposities van Bach, César Franck en Jehan Alain en verder de solo- jntate Exaltabo te Deus meus van André Campra, psalmen van H. Su- nmeister en Pie Jesu uit het Requiem van Maurice Duruflé. Sertrudiskerk, Bergen op Zoom, 16.00 uur anta Rhei Panta Rhei wordt wekelijks opgeluisterd door live zondag is Fireman Cook te beluisteren met werk in het genre folk country. Rhei, Vlissingen, 17.00 uur AFGELAST odium 't Beest [egens ernstige ziekte van één van de bandleden gaat het optreden in de Engelse bands The Hotknives en Rebelation, die vrijdagavond (uden zorgen voor een skaparty in Podium 't Beest in Goes, niet door. woensdag 19 januari 2000 Randy Newman, de kroniekschrijver van Amerika's on hebbelijkheden, de Mark Twain van de hedendaagse pop muziek, verzorgt in januari en februari een reeks concer ten in Nederland en België, te beginnen in Leeuwarden en eindigend in het Vlaamse Beringen. door Conny van Gremberghe Newman vierde afgelopen zo mer zijn dertigjarig jubileum als artiest met de release van zijn cd Bad Love en de musïc- box Guilty met vier cd's met oude nummers, filmmuziek en nooit eerder uitgegeven opna mes. Blij was Newman niet met al die aandacht in zijn thuisland. Het betekende na melijk dat de artiest tegen wil en dank weer gedwongen werd op tournee te gaan en daar heeft hij nog altijd - en dat zal tijdens de optredens in de Be nelux weer blijken - weinig zin in. Newman houdt ervan om zich zelf als een gezapige, weinig actieve artiest te beschrijven. Een luiaard, die het liefst voor zijn permanente inspiratie bron - de tv - hangt, bij tijd en wijle wat op een piano ram melt en -als het uitkomt - zijn tuin opzoekt om met zijn kin deren te spelen. Een loonslaaf met zware contractuele ver plichtingen, die op gezette tij den door platenbazen de stu dio wordt ingejaagd om zijn talenten om te zetten in pro ducten waar muziekliefheb bers al zo lang op hebben zit ten wachten. Niets is echter minder waar. Newmans platenbaas is al eeuwen Warner Bros-direc- teur Lenny Waronker, één van zijn beste vrienden, die als geen ander weet dat Newman zelf zulke hoge eisen aan zijn werk stelt dat dwang alleen maar contraproductief kan werken. Daarbij komt nog dat Newman absoluut niet lui is. Naast de tien pop-albums die hij uitbracht, bewerkte hij Faust als popopera, schreef hij sound-tracks voor een ellen lange reeks speelfilms Ragti me,The Natural, Awakenings, Toy Story en James and the Giant Peachen tv-series en componeerde hij liedjes voor meer dan een dozijn heden daagse en vroegere artiesten. Met dat laatste begon de nu 56-jarige Newman al op 15-ja- rige leeftijd. Als kind was-ie weinig gelukkig. Hij kampte met een oogafwijking die hem trauma's bezorgde. Hij blonk niet uit in sport, werd door meisjes genegeerd en op school had hij weinig kameraadjes. Randy Newman foto DirkW. de Jong Muziek was een uitlaatklep voor de jonge Newman, die overigens door zijn ooms Lio nel, Emil, maar vooral Alfred - drie vermaarde componisten van filmmuziek, de liefde voor de lichte muze met de paplepel kreeg binnengegoten. Als tie ner schreef Newman liedjes voor Gene Pitney, Bing Crosby en Peggy Lee, maar merkte al ras dat zij minder van zijn composities maakten dan hij gedacht had. In 1962 nam hij het heft, of liever de microfoon zelf in handen, en nam - met Pat Boone als producent - Gol den Gridiron Boy op, het num mer haalde de vinylpersen echter niet. Zijn eerste album dat zijn naam als titel droeg flopte in 1968 volledig. Bij zijn tweede album 12 songs werd het eerste gratis aan kopers meegegeven. Met zijn twaalf liedjes bewees Newman zijn vakmanschap, ai leen het commercieel succes bleef uit. Sail Away ('72) en Good Old Boys ('74) volgden en zorgden voor een interna tionale doorbraak, hoewel daarbij moet worden aangete kend dat Newmans succes in de Benelux en Groot-Brittan- nië groter was dan in zijn thuisland. Op humoristische wijze, soms wat sarcastisch, zet Newman in de nummers op die twee albums de Amerikaanse mid denklasse te kijk. Valt het ra cisme, het populisme, de kort zichtigheid van deze klasse aan, maar toont tevens begrip en medelij den. Hit In 1977 levert Newman Little Criminals en tot zijn eigen ver bazing levert de van dit album getrokken singletje Short People hem in de Verenigde Staten een hit op. Het succes wordt echter overschaduwd door de protesten van kleine Amerikanen, die Newman verwijten dat hij hen discrimi neert. Later wordt de zanger/ componist nog wel eens ver keerd begrepen. Zijn tirade op Los Angeles I Love LA werd prompt in 1984 gebombar- Hebban olla vogala nestas hagunan hinase hic enda thu wat unbidat ghi. Het is de oudste overgeleverde zin in de Nederlandse taal. Aan die strofe ontleende een bonte ver zameling van Vlaamse musici de naam Olla Vogala voor hun muziekgezelschap. De formatie slecht bestaande mu zikale grenzen, doorbreekt het 'hokjes denken' en produ ceert een multiculturele sound. door Marius Roeting Initiatiefnemer Wouter Van- denabeele noemde Olla Vogala anderhalf jaar geleden nog 'een tijdelijk project' dat uit de hand was gelopen na een zeer geslaagd debuut op de Gentse feesten in 1998. De violist wil de verschillende muziekstijlen waarmee hij als muzikant in aanraking was gekomen sa menvoegen: „Oude muziek, volksmuziek, jazz, klassieke- en Arabische muziek. Zowel in beleving als in structuur ver tonen ze overeenkomsten en hebben ze eenzelfde vertrek punt, al ligt dat op het eerste gehoor niet voor de hand." Bont gezelschap Oorspronkelijk gestart als een trio, is Olla Vogala inmiddels uitgedijd tot een bontgezel schap, bestaande uit 18 muzi kanten van divers pluimage: klassiek geschoolden, jazz- en improviserende muzikanten, volksmusici, een Algerijnse zanger, een Franse chanson- nière etc. De samenstelling van het instrumentarium is evenwel nog wonderlijker. Di verse violen, vedel, viola da gamba, contrabas, diverse percussie-instrumenten, een blazerssectie en typische volksinstrumenten als dobro, sitar, doedelzak en draailier versmelten tot even vreemd als fascinerend geluid. Op het re pertoire staan middeleeuwse muziekfragmenten, bourrees uit de Auvergne, Vlaamse volksmelodieën, Arabische liederen en vooral eigen com posities en improvisaties op bestaande thema's. De eerste cd werd live opgeno men tijdens de première op de Gentse feesten.Voor de opvol ger Gnanomo componeerde Vandenabeele het merendeel van de nummers zelf, welis waar gebaseerd op folk, met Arabische invloeden en toch De voltallige groep Olla Vogala uit Brugge. Van 19 tot en met 23 januari vindt in Tilburg het Interna tional Folk Festival plaats. In tegenstelling tot de grotere rootsfestivals in Nederland richt dit festival zich voorna men lijk op de volks- en folkmuziek uit Europa. Het openingsconcert komt vanavond (woensdag) in de schouwburg voor i-ekening van The Hungarian State Folk Ensemble en het Ierse dansge zelschap Cel tic Feet. In dezelf de accommodatie zijn donder dag Olla Vogala (Vlaanderen) en fadoklanken van het Portu gese Frei Fado d'el Rei te ho ren. Nederlandse en enkele buitenlandse folkgroepen ver zorgen die avond optredens in een achttal kroegen. Vrijdag staat in het teken van lokale volksmuzikanten en groepen. Zaterdagavond luidt het the ma The Celtic Connection met optredens van het Belgische BUB, het Iers/Schotse Shan- talla, Dervish (Ierland) en de toppers Kepa Junkere (Bas kenland) en La Bottine Souri- ante uit Canada. Plaats van handeling is popcentrum 013 dat ook zondag het decor vormt, dan voor The new folk- adventure met onder meer Ambrozijn en Lais uit België, Ceskomor uit Tsjechië, Tan-as (GB),VSsen (Zweden), het Bre tonse Nomades en Peatbog Fearies uit Schotland. Infor matie over verkoop, aan vangstijden en volledig pro gramma is te verkrijgen op www.folkfestival.nl Het International Folk Fes tival wordt gehouden van 19 tot en met 23 januari op diverse locaties in Tilburg deerd tot het lijflied der Olym pische Spelen en daar had Newman absoluut niet op ge rekend. Na Trouble in Paradise dat in 1983 uitkwam verdween New man jaren uit beeld. Hij was ernstig ziek en zag zijn eerste huwelijk op de klippen lopen, maar overleefde de midlife crisis. In 1988 kwam hij terug met Land of dreams waarin hij zijn jonge jaren in New Or leans bezong, zijn opvoeding en zijn liefdes. Over zijn vol gende pop-cd Bad Love zou hij tien jaar doen, hetgeen overi gens niet betekent dat New man tussentijds stilzat. Een nieuwe liefde, twee jonge ko ters en de filmmuziek hielden 'm langer dan gedacht bezig. Tegen zijn vijftigste bereikte Newman het stadium dat hij componeren en musiceren daadwerkelijk leuk begon te vinden, althans dat beweerde hij in één van de weinige inter views in popbladen. „Mijn muziek", zei Newman in zijn jubileumboekje Dertig jaar schuldig „heeft een hoge irritatie-factor. Je kunt het niet zomaar opzetten en er chips bij kanen en de buren uitnodigen voor een barbecue. Mijn muziek bubbelt en prik kelt. Ik entertain, maar ik heb altijd iets te zeggen." Newman zingt zijn zegje vrijdag 21 januari in het ICC in Gent (kaart 00- 3292255451), zondag 23 ja nuari in de stadsschouw burg in Brugge (00- 3250443040), maandag 24 januari in het Luxor-thea- terin Rotterdam, dinsdag 25 januari in theater Vrijt hof in Maastricht, vrijdag 28 januari in het m.c. Frits Philips in Eindhoven, vrij dag 4 februari in het Chas- sétheater in Breda, maan dag 7 februari in de Koningin Elisabethzaal in Antwerpen (00-3290000 311) en vrijdag 11 februari in Casino in Beringen (00- 3211421526). De Zeeuwse Jasz Dag, een initiatief van de Jazz Aktivi teiten Stichting Zeeland (JASZ), speelt zich zaterdag af in de Middelburgse Stads schouwburg en begint om 15.00 uur in de benedenfoyer met een optreden van De Doorbraak. In deze ruimte zijn verder te beluisteren Salt Lake Jazz Band (16.15 uur) met dixieland, Djazzy 4 One (19.30 uur) met swing, de big band Evergreens (21.15 uur) en tot slot Zealand New Orleans All Stars (24.00 uur). In de Bolwerkzaal zijn optre dens van Impressions (15.45 uur) met moderne jazz, Plein tje Essen (20.00 uur) met een repertoire dat varieert van swing tot funk en Desafinado All Stars (22.15 uur) met gi taarswing. De Molenwaterzaal biedt ruimte aan de band Mobunk (15.30 uur) met pop en funk No Longfield Jasscrackers (16.30 uur) met dixieland en New Orleans, Roots of the Blues Harmonica (20.15 uur) met blues en het trio Jive for your Life (22.30 uur), met jump. In het benedenrestaurant worden permanent jamsessies gehouden met medewerking van Ruud Tollenaar (piano), Tony Wesdijk (contrabas) en Adri van Wijngen (slagwerk). Tot de bekende deelnemers behoort Dies le Due, die met De Doorbraak de dag opent. Dit gezelschap, bestaande uit dertien muzikanten, houdt zich al jaren bezig met het spelen van eigentijdse com posities, vooral van Dies zelf. Ook voor de afsluiting is iets bijzonders gekozen: Zealand New Orleans All Stars. Dit orkest is voor deze gelegen heid samengesteld uit muzi kanten die een lange staat van dienst hebben: Jan Groen (trompet), Marinus-Jan van Langevelde (trombone), Hans Hamelink (kjlarinet en altsax Ruud Tollenaar (piano), Paul Brandes (bas) en Christ Vingerhoets (drums). Zeeuwse Jasz Dag in de Stadsschouwburg in Mid delburg van 15.00 tot 01.30 uur ook bepaalde motieven uit de klassieke muziek. Daarnaast werkte hij bestaande liederen alshet anti-militaristische La Guerre volledig om. Festivals Bij onze zuiderburen bouwde het orkest inmiddels een be hoorlijke reputatie op dankzij imponerende voorstellingen op gerenommeerde festivals. Nu volgen de aanbiedingen van culturele centra. Ook ons land moet er aan geloven. On langs werd de cd Gnanomo door een breed panel deskun digen uit de folk- en wereld muziek verkozen tot beste cd De vraag naar optredens blijft groot. „De muzikanten vinden het nog steeds plezant om in zo'n afwijkende, grote groep te spelen en het publiek waar deert ons concept kennelijk net zo. De concerten zijn ui terst succesvol en er volgen nog steeds aanbiedingen." Olla Vogala speelt op don derdag 20 januari vanaf 20.00 uur in de Concertzaal Tilburg tijdens het Interna tionale FolkFestival. De groep is binnenkort even eens te zien in de Stads schouwburg van Brugge tijdens het 13e Brugges Festival op vrijdag 4 febru ari vanaf20.00 uur. Componiste Caroline Berkenbosch. foto Maurice Boyer Het Nederlands Studenten Orkest (NSO) onder leiding van Roland Kieft doet zaterdag Middelburg aan met zijn tournee 2000. Uitgevoerd worden het derde pianoconcert van Sergei Rachmaninov met als solist Bas Verheijden, De Vuurvogel van Igor Stravinsky en het speciaal voor deze tournee getomponeerde Monument 11 van Caroline Ber kenbosch. Zij schreef het werk op uitnodiging van het Fonds voor de Scheppende Toonkunst voor de NSO. Caroline Berkenbosch houdt zich sinds 1997 bezig met het schrijven van muziek voor symfonieorkesten. Dat jaar studeerde ze af met Monument 2 en Monument 5 en won ze de NOG Stimuleringsprijs Pro ject Jonge Componisten met Monument 2, bij een uitvoe ringvan het Nederlands Ballet Orkest. Sindsdien bouwde ze een heel oeuvre op van'Monu- menten. Monument 11 duurt ongeveer twaalf minuten, grotendeels met de oorspronkelijke bezet ting van De Vuurvogel van Stravinsky, maar zonder ce lesta. De vijf slagwerkers ma ken verder alleen gebruik van pauk, glas en tamboerijn. Bas Verheijden won in 1990 en 1992 het Steinway Concours en in 1991 het Prinses Christi na Concours. Hij vormt een vast pianoduo met Niek van Oosterum. Roland Kieft werk te de afgelopen jaren als gast- dirigent met veel Nederlandse orkesten, maar ook in het bui tenland, zoals met het Natio naal Orkest van België, het Ra dio Sinfonie Orchester Ost- Berlin en het Radio Symfonie Orkest van St. Petersburg. Sinds 1998 is hij ook program maker bij de AVRO (Klassiek- enzo). Het Nederlands Studenten Orkest (NSO) met tournee 2000, zaterdag om 20.00 uur in de Stadsschouw burg van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13