Baggerwerk blijkt forse strop Schauble blijft aan, Kohl bedankt Peper weigert bevel rechter op te volgen Duw naar de pomp 1 4° Verdieping Westerschelde kan België tot tweehonderd miljoen extra kosten Van Aartsen nu wel tegen wapenembargo Hard-glazen deuren Dicht bankloket in dorp dupeert vooral ouderen Eerste succes voor wielerploeg van Farm Frites Kamer komt omroepen tegemoet Hardrijders ook op A58 de klos Worstelen met mest mmmmi 4 WEKEN VOOR PZC Overwegend droog Vrij veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige noordwestenwind, Maxima rond 6 graden. 243e jaargang no. 16 woensdag 19 januari 2000 losse nummers 1,85 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verdie ping van de Westerschelde voor de Antwerpse haven dreigt stukken duurder te worden. De Algemene Re kenkamer en het Reken hof van België schatten in een dinsdag gepubliceerd onderzoeksrapport de ex tra kosten op zeventig tot tweehonderd miljoen gul den. Zij uiten ook forse kritiek op het natuurherstelprogramma, om dat het verlies aan buitendijkse gebieden (schorren en slikken) nauwelijks wordt gecompen seerd en te traag verloopt: De financiële risico's van het project zijn volledig voor Vlaanderen. Bij de onderteke ning van het Verdiepingsver drag in 1995 zijn de kosten op ongeveer 500 miljoen gulden ge schat. De Nederlandse bijdrage ligt vast: 54 miljoen gulden. Wrakken Vlaanderen was gebeten op de verdieping en heeft de laagste ramingen steeds naar voren ge haald. Het was in 1995 al be kend dat het project met veel onzekerheden was omkleed. De berging van scheepswrakken in de vaargeul was het moeilijkst in geld uit te drukken. Het aan tal wrakken was onbekend en de milieuvriendelijkste verwij deringstechniek moest nog wor den ontwikkeld. De wrakken- berging komt vijftig procent duurder uit, verwachten de re kenkamers. JAKARTA - Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken is niet langer voor een EU- wapenembargo tegen Indone sië. Hij heeft zijn standpunt over het embargo radicaal ge wijzigd na gesprekken in de In donesische hoofdstad Jakarta, maandag en gisteren. Het belangrijkste argument voor Van Aartsen is dat een nieuw wapenembargo tegen In donesië niet zou helpen bij de democratisering van het leger. En dat is voor president Wahid de eerste prioriteit, aldus Van Aartsen. De Europese Unie besloot maandag al het embargo niet te verlengen. Van Aartsen vond dat een erg snel besluit, zo zei hij in Jakarta. ,,Ik had hierover lie ver eerst een discussie gehad met mijn collega-ministers." Of het defensie- en elektronica bedrijf Hollandse Signaalappa raten (HSA) nu van de Neder landse regering direct radars mag gaan leveren aan Indone sië, wilde Van Aartsen nog niet zeggen. Overigens kan het kabinet leve ring formeel niet verbieden, omdat HSA al een exportver gunning heeft en er geen EU- embargo meer van kracht is. Het Europees Parlement is ech ter voorstander van een nieuw wapenembargo tegen Indone sië. De vier grote fracties van christen-democraten, socialis ten, liberalen en groenen zijn het daarover eens geworden, zo maakte CDA'er Maaten gisteren bekend. Het geweld tussen moslims en christenen op het Indonesische eiland Lombok heeft inmiddels het toeristengebied Singgigi be reikt. Zeker één hotel heeft zijn gasten uit voorzorg per boot naar Bali gestuurd. Ook in de hoofdstad Mataram was het onrustig. ANP/DPA/RTR pagina 2: commentaar (Advertentie) Vakkundig geplaatst! P JA Glashandel MELIESTE BezDele onze- taeuwt- swwvoomj! Livingsloneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 De oever-verdedigingswerken, bedoeld om het uitslijten van de diepere vaargeul richting dijk te voorkomen, zijn ook tegenge vallen. De overschrijdingen be dragen gemiddeld 31 procent. Eén oeververdedigingswerk lag een tijd stil, omdat de vergun ning ontbrak. Dat kostte 980.000 gulden. Toch zijn die werken niet duur der geworden dan was geraamd. Dat komt doordat er minder ki lometers geulwand zijn ver sterkt. Nederland houdt zich het recht voor de rest alsnog te versterken, op rekening van Vlaanderen. De eigenlijke baggerwerken, waarmee al veel ervaring be stond, zijn goed begroot. Extra onderhoudsbaggerwerk om de vaargeul op de nieuwe diepte te houden komt zelfs goedkoper uit. Natuurherstel De enige uitgavenpost die vast ligt is die voor natuurherstel. Vlaanderen heeft Nederland een afkoopsom betaald van 44 miljoen gulden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat legt daar 22 miljoen gulden bij. De projecten die met dat geld wor den betaald, hebben met de Westerschelde echter weinig te maken, zo herhalen de Algeme ne Rekenkamer en het Belgisch Rekenhof kritiek van de Euro pese Unie en natuurorganisa ties. Het meeste geld gaat op aan het herstel van kreekresten, waarmee het verlies aan natuur in de Westerschelde niet wordt gecompenseerd. Volgens de rekenkamers hadden Vlaanderen en Nederland een kosten-baten-analyse van het project moeten maken en één projectorganisatie moeten vor men. De baggerwerken zijn nu uitgevoerd door Vlaanderen. Rijkswaterstaat Zeeland doet, met toestemming van Vlaande ren, de wrakkenberging en oe- ververdedingswerken. Nabuurschap De Vlaamse regering zal voort aan het Vlaams parlement elk kwartaal inlichten over de voortgang van de verdieping. De Nederlandse staatssecreta ris J.M. de Vries van Verkeer en Waterstaat wijst de kritiek van de hand. „Nederland heeft om wille van goed nabuurschap meegewerkt." De Zeeuwse Milieufederatie en de Vlaamse Bond Beter Leefmi lieu zijn 'blijmet de uitkomsten van het onderzoek. Zij zien hun gelijk bevestigd. Zij hebben al tijd aangedrongen op een kos- ten-baten-analyse van het pro ject, op een discussie over de noodzaak ei-van en op een mi lieueffectrapport. UZICE - Serviërs wachten op hun beurt om hun auto naar een tankstation te duwen in Sevojno, een buitenwijk van Uzice dat ten zuidwesten van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado ligt. Vanwege het brandstoftekort in het land mogen automobilisten per maand maximaal twintig liter benzine kopen voor een prijs van tien dinar, ruim één gulden. foto EPA van onze redactie buitenland BERLIJN - Het bestuur van de CDU heeft gisteren oud-bonds kanselier Kohl 'voorlopig' zijn erevoorzitterschap ontnomen. Pas als hij meewerkt aan de op lossing van de illegale partijfi nanciering die de Duitse chris ten-democraten tot op het bot hebben verdeeld, kan hij weer aanspraak maken op deze ereti tel. Kohl liet vervolgens weten geen prijs meer te stellen op het erevoorzitterschap. Het besluit Kohl de wacht aan te zeggen werd gisteren met ver rassend grote meerderheid ge steund door de vijftig CDU-be- stuursleden. Slechts twee Kohl- aanhangers stemden tegen; een lid onthield zich van stemming. De uitslag geldt als een steun in de rug van de huidige partijlei der Wolfgang Schauble. Hij heeft nu de handen vrij om het schandaal 'zonder aanziens des persoons tot op de bodem' uit te zoeken. De geloofwaardigheid van Schauble is ook ondermijnd. Hij moest vorige week toegegeven honderdduizend mark te heb ben aangenomen van de wapen handelaar Schreiber, nadat hij dit eerst had ontkend. Schreiber is de man die de affaire aan het rollen heeft gebracht. Namen Het besluit om Kohl voorlopig het erevoorzitterschap te ontne men was iedereen zwaar geval len, aldus Schauble. Voor het crisisberaad had hij nog een vergeefs beroep gedaan op Kohl eindelijk de namen te noemen van de mensen die hem tussen 1993 en 1998 anderhalf tot twee miljoen mark hadden gegeven voor zijn geheime rekeningen. Met dat geld had de ex-kanse- lier partij-afdelingen gefinan cierd en zijn greep op de partij versterkt. Kohl weigert consequent met deze namen voor de dag te ko men. Hij had de sponsors stil zwijgen beloofd. Zijn erewoord weegt zwaarder dan het feit dat hij daardoor de wet op de partij financiering overtreedt. Ook het gerechtelijk onderzoek dat tegen hem loopt heeft hem niet op andere gedachten gebracht. In de partij wordt gevreesd dat de Kohls geheimzinnige wel doeners niet bestaan en dat het geld afkomstig is van de Franse oliemaatschappij Elf-Aquitai- ne, die in het begin van de jaren negentig de Oost-Duitse olie raffinaderij Leuna heeft over genomen. Bij die deal zouden er volgens de Franse pers vele mil joenen aan smeergeld aan de CDU zijn betaald. De spoedzitting in Berlijn was uitgeschreven nadat eind vorige week bekend was geworden dat de CDU in de deelstaat Hessen er ook geheime rekeningen op na had gehouden. Het geld op deze Zwitserse rekening, in to taal dertig miljoen, zou onder andere de CDU zijn nagelaten door joodse sympathisanten. Het bestaan van deze 'emigran ten met een zwak voor de CDU' bleek de penningmeester van de CDU uit zijn duim te hebben ge zogen. Het geld is vermoedelijk afkomstig uit een uit de jaren tachtig daterend ander schan daal met zwarte partijfondsen. De voormalige partijleider in van onze redactie binnenland DEN HAAG - Banken moe ten in kleine dorpen een kan toor openhouden waar de klanten persoonlijk gehol pen kunnen worden. Ook in de stad moet in de buurt een loket zijn. Dat zeggen de Consumentenbond en de Al gemene Nederlandse Bond Ouderen (ANBO). De twee bonden maken zich zorgen over de dreiging van een kaalslag onder de voor zieningen op het platteland. Zo maakte ABN Amro giste ren bekend zijn kantorennet in Nederland in te krimpen. Van de negenhonderd kanto ren gaan er 150 dicht. Geld uit de muur halen is in middels gemeengoed. Vol gens onderzoek van de Consumentenbond heeft 97 procent van de mensen een pinpas en haalt 67 procent altijd geld uit de automaat, acht procent gaat altijd naar de balie. De ouderenbond ANBO heeft binnenkort een gesprek met de Rabobank die even eens kantoren wil sluiten. Volgens J. Zwagemakers van de bond gaat het niet alleen om de angst voor automaten bij ouderen, maar meer om het gevoel van onveiligheid onder het pinnen. Door de sluiting van loketten 'komt een grote groep met lege han den te staan, vooral op het platteland'. ANP zie ook pagina 7 Hessen, oud-minister van Bin nenlandse Zaken Kanther, be sloot maandag wegens dit schandaal zijn lidmaatschap van de Bondsdag op te geven. Schauble bood de joodse ge meenschap gisteren namens de CDU zijn verontschuldigingen aan. GPD/ANP ADELAIDE - De wielerploeg van Farm Frites heeft het eerste succes binnen. Koos Moeren hout won gisteren in Adelaide de openingsrit van de Tour Down Under. De Zuid-Hollander bediende daarmee de nieuwe ploegleider Teun van Vliet op zijn wenken. Aan de vooravond van de Au stralische ronde liet hij zijn ren ners weten dat hij vanaf het be gin wil scoren. „Ik wil een heel jaar meedoen, overal waar we rijden. Dat is een kwestie van een mentaliteitsverandering", aldus Van Vliet, vandaag in een interview met de PZC. De opvolger van Cees Priem heeft meteen na aankomst in Adelaide zijn bedoelingen ken baar gemaakt aan de renners en de begeleiding. Het tijdperk TVM is definitief voorbij. Hij heeft met manager Jacques Ha- negraaf nieuwe regels opgesteld en is naar Australië afgereisd om er persoonlijk op toe te zien dat ze worden nageleefd. Van Vliet: „Ik wil bijvoorbeeld dat iedereen op tijd komt. We gaan boetes uitdelen aan wie zich daar niet aan houdt. We dragen de naam van een degelijke spon sor uit. Dat wil ik in de presenta tie van de ploeg ook terugzien." pagina 25: Teun van Vliet zet nieuwe koers uit Staatssecretaris Rick van der Ploeg luistert naar het betoog van PvdA-media- woord voerder Marjet van Zuijlen. De meerderheid van de Tweede Kamer wil de publieke omroepen te gemoetkomen door de be voegdheden van hun net redacties te versterken. PvdA, D66, CDA Groen- Links en SP hopen zo de onrust weg te nemen bij de omroepen over de nieuwe om- roepwet. De politie voert sinds gisteren ook op de A58 verkeerscontro les uit. Het gaat om een uitbreiding van het project Helmgras, dat de afgelopen maanden al duizenden chauffeurs op de Zeeuwse wegen eeh bon opleverde. Van Lottum en Wessels uitgeschakeld John van Lottum en Peter Wessels zijn er niet in geslaagd de tweede ronde van de Australian Open te bereiken. Van Lot tum gaf tegen de Fransman Arnaud Clement na twee sets op. Hij voelde zich ziek. Peter Wessels verloor m K, vier sets van de Tsjech Jiri Vanek. Waar blijf je met mest in een dichtbevolkt land als Nederland? Misschien dat duurzame mestbewerking uitkomst kan bieden. Vergisting van dierlijke mest zou zelfs. O l een zeer milieuvriendelijke oplossing kunnen zijn. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,20,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29, 30 en 31 mM door Joop Spanjersberg en Wessel Penning ROTTERDAM - Minister Peper van Binnenlandse Zaken wei gert inzage te geven in de decla raties die hij bij zijn departe ment heeft ingediend. Met dat besluit negeert de bewindsman een rechterlijke uitspraak. De rechtbank in Alkmaar be paalde eind december dat Peper al zijn onkostendeclaraties, ge rekend vanaf het begin van zijn ministerschap in augustus 1998, ter inzage moet leggenDe uitspraak volgde op een proce dure die was aangespannen door journalist D. Berts uit Den Helder. Berts had met een be roep op de Wet Openbaarheid van Bestuur een gedetailleerd inzicht geëist in Peper's decla ratiegedrag bij het ministerie. Berts richtte zich in eerste in stantie met zijn verzoek tot het ministerie zelf. Toen vanuit Bin nenlandse Zaken geen positieve reactie volgde, stapte hij naar de rechter. Vervolgens kreeg hij alsnog een overzicht van Pepers onkostenvergoedingen in 1998 en 1999, zonder dat inzage werd gegeven in originele stukken. De rechter bepaalde eind de cember dat Berts ook het recht heeft originele bonnen en afre keningen van feper in te zien. Peper, die al maanden onder vuur ligt wegens zijn declara tiegedrag als burgemeester van Rotterdam, legt de rechterlijke uitspraak naast zich neer met verwijzing naar zijn eerdere ar gument dat bij inzage van origi nele bonnen en afrekeningen 'de privacy van derden' in het ge ding is. Op de stukken, aldus de motivering van de bewindsman, staan gegevens als menukeuze, nummers van bankrekeningen, huisadres, plaats en tijd van de bijeenkomsten. 'In zo'n geval weegt het belang van publieke informatieverstrekking niet op tegen eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer van der den.' Peper vindt dat zijn func tioneren niet al te zeer moet worden beperkt door wetgeving als de Wet Openbaarheid Be stuur. 'Het goed functioneren van een bestuursorgaan wordt aangetast als tot op de kleinste details over alle aspecten infor matie zou moeten worden gege ven', aldus de bewindsman. Peper moet deze week nog eens praten met de Rotterdamse Commissie Onderzoek van de Rekening (COR), die Pepers de claratiegedrag in de Maasstad onder de loep neemt. Hij krijgt voor zijn verdediging 'assisten tie' van de gemeente. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) O per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het eindé van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. 7132 000002 (Advertentie) 5,95 Aloës, zorgeloze vetplanten. Diverse soorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1