Falend mestbeleid gaat Nederland geld kosten Zeeuwse gemeenten te klein voor gekozen burgemeester Eerste kop rolt in CDU-schandaal Justitie opent jacht op foefjes tegen snelheidscontroles Gesteggel over Golan houdt aan 14° Kerncentrale Dodewaard sleept overheid voor rechter Wahid vraagt Lubbers voor beteugelen van onrust op Molukken EU begint proces tegen Den Haag bij Hof van Justitie Tranen om Grozny Spanje 12 maart naar stembus Crèche als lokkertje bij ING en Randstad Peper verder in het nauw Snelle zeeschepen onder druk Goed begin Nederlandse tennissers 4 WEKEN VOOR PZC Af en toe zon Eerst bewolkt en enige motregen, vanmiddag geleidelijk droog en enkele opklaringen. Maxima 7 a 8 graden. 243e jaargang no. 15 dinsdag 18 januari 2000 losse nummers 1,85 van onze redactie binnenland DODEWAARD - De kerncen trale in Dodewaard stapt naar de rechter om van de overheid duidelijkheid te krijgen over de ontmanteling van de centrale. De centrale heeft er genoeg van om geen antwoord te krijgen op vergunningaanvragen die nodig zijn voor de ontmanteling. De buiten gebruik gestelde kerncentrale en overheid over leggen al sinds 1995 over een ontmanteling. Vanaf 2003 zou de centrale een afkoelingsperio de van veertig jaar in moeten gaan om het stralingsniveau te verlagen. Daarna wordt de stroomfabriek afgebroken. De eerste vergunningaanvraag dateert van mei vorig jaar, doch deze bleef onbeantwoord. Op 15 januari verliep de wettelijke termijn waarbinnen het minis terie van VROM had moeten reageren op de vergunningaan vraag. ANP door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Het schandaal rond het zwarte-geldcircuit bij de Duitse christen-democratische partij (CDU) heeft gisteren zijn eerste slachtoffer geëist. Oud minister van Binnenlandse Za ken Kanther zegde gisteravond zijn lidmaatschap van de Bondsdag op. Met zijn vertrek gaf Kanther ge hoor aan de oproep van vele pro minente partijleden. De positie van de voormalige CDU-leider in de deelstaat Hessen was on houdbaar geworden wegens zijn rol in het grootste financiële schandaal in de naoorlogse Duitse geschiedenis. De justitie in Wiesbaden is gis teren begonnen met het onder zoek in deze affaire die de Duit se politiek op haar grondvesten doet trillen. Vandaag komt de CDU in Berlijn bijeen om zich te beraden over de reeks schanda len die het voortbestaan van de partij bedreigen. Kanther is met zijn vertrek de partijtop voor geweest, die hem van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Indonesische president Wahid heeft oud-pre mier Lubbers gevraagd te be middelen in het conflict tussen christenen en moslims op de Molukken. Lubbers wilde giste ren nog niet publiekelijk reage ren op de zaak. Hij wacht een of ficieel Indonesisch verzoek af. Wahid deed zijn verzoek giste ren via minister van Buiten landse Zaken Van Aartsen, die op bezoek is in Indonesië. Lub bers en Wahid ontmoetten el kaar vorig jaar tijdens een, be zoek dat de laatste nog voor zijn verkiezing tot president aan Ne derland bracht. Daarbij is hij ook ontvangen op het CDA-par- tijbureau in Den Haag. Wahid vroeg de oud-premier toen of hij bereid was een aantal 'nuttige dingen' te doen voor Indonesië, zo liet Lubbers via zijn woord voerder weten. De in 1994 afgetreden premier heeft goede contacten met het bestuurlijk kader van Indone sië. Die stammen uit zijn stu dententijd. De huidige minister van Financiën was een studie genoot van Lubbers. Ook met vice-president Megawati Soe- waarschijnlijk tot het neerleg gen van zijn mandaat gedwon gen zou hebben. Eind vorige week maakte Kanther bekend dat de CDU in Hessen er geheime rekeningen in Zwitserland op na houdt. De vele miljoenen, minstens dertig, op deze rekeningen zouden voor een deel afkomstig zijn uit erfe nissen van 'joodse emigranten die de CDU gunstig gezind wa ren geweest'. Het bestaan van deze erfenissen bleek door de penningmeester, prins Wittgen stein, volledig uit de duim te zijn gezogen. Het geld is vermoede lijk afkomstig uit een eerder fi nancieel schandaal uit de jaren tachtig, dat op deze manier werd 'witgewassen'. Kanther was van 1993 tot 1998 minister van Binnenlandse Za ken. Hij manifesteerde zich als een keiharde 'law and order'- man die de bestrijding van cri minaliteit als zijn belangrijkste opgave zag. Hij was onder ande re de drijvende kracht achter een wet tegen het witwassen van maffia-geld. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland wordt voor het Europese Hof van Justitie gesleept omdat het mestbeleid niet voldoet aan de milieunor men van de Europese Unie. Een veroordeling kan leiden tot een boete van een half miljoen gul den per dag. De Europese Commissie legt een verzoek om clementie van de ministers Pronk (Milieu) en Brinkhorst (Landbouw) naast zich neer. „Nederland biedt geen enkel argument om ons standpunt te wijzigen", laten Commissie-ambtenaren weten. Het' aangescherpte mestbeleid waarmee Pronk en Brinkhorst de Commissie eind december probeerden te paaien, wordt be titeld als 'veel van hetzelfde'. Verantwoordelijk Commissaris Wallström (Milieu) maakt het besluit om Den Haag voor het Hof in Luxemburg te dagen waarschijnlijk volgende week bekend. De mest van miljoenen varkens, koeien en kippen veroorzaakt dat Nederland de EU-nitraat- richtlijn ver overschrijdt. Deze 'wet' - onder Nederlands EU- voorzitterschap in 1991 aange nomen - schrijft voor dat vanaf l-januari-1999 maximaal 210 kilo nitraat (stikstof) per hecta re mag worden uitgereden, Ne derlandse boeren zitten ruim boven de driehonderd kilo. Van af 2003 zijn de regels nog stren ger: 170 kilo per hectare. Volgens de Commissie, het da gelijks bestuur van de EU is dit noodzakelijk om veilig drink en zwemwater te garanderen. Onvermijdelijk De Commissie gaf Den Haag af gelopen zomer al een laatste waarschuwing. De nieuwe voorstellen die het kabinet daarop naar Brussel stuurde, kunnen het dagelijks EU-be- stuur echter niet overtuigen. Een zaak voor het Europese Hof is dan ook onvermijdelijk, laten Commissieambtenaren weten. Een zeer tijdrovende bezigheid die na jaren kan resulteren in karnoputri heeft hij nog con tact. Wahid zei Van Aartsen dat hij geen behoefte heeft aan mili taire hulp om de orde op de Mo lukken te handhaven. Humani taire hulp is wel welkom. Over de duizenden moslims die anderhalve week geleden onder aanvoering van parlements voorzitter Amien Rais in Jakar ta opriepen tot een jihad, een heilige oorlog, op de Molukken zei Wahid: „Die mensen zijn hooligans. Je gelooft toch zelf niet dat er een jihad komt. Ze zijn gek. Als Rais een goede ver standhouding heeft met deze mensen, is dat zijn probleem, niet het mijne. Welke macht heeft hij overigens?" Het Europees wapenembargo tegen Indonesië is, zoals ver wacht, gisteren niet verlengd, zo maakte EU-voorzitter Portu gal bekend. Het defensie- en elektronicabedrijf Hollandse Signaalapparaten (HSA) zou op grond daarvan per direct radars kunnen leveren aan Indonesië. Zoals gemeld wacht het bedrijf hiermee. Van Aartsen is tegen opheffing van het embargo en HSA wil niet exporteren zonder groen licht van de Nederlandse regering. GPD/ANP KARABULAK - De 88-jarige Adakaeva Bahu, die vanwege de Russische veldtocht tegen Tsjetsjenië haar woonplaats Grozny is ontvlucht, wacht op haar beurt bij het uitdelen van voedsel in een vluchtelingenkamp in Ingoesjetië. De Russische luchtmacht bleef Grozny gisteren zwaar bestoken. De Russen schoten op de grond in de Tsjetsjeense hoofdstad echter niet veel op. zie ook pagina 5 foto Alexander Demianchuk/RTR Minister van Buitenlandse Zaken Shihab (1) kijkt toe bij de ontmoe ting van de Indonesische president Wahid (m) met minister Van Aartsen. foto Maya Vidon/EPA MADRID - Spanje kiest op 12 maart een nieuw parlement. Premier Aznar verklaarde gisteravond dat hij koning Juan Carlos heeft ge vraagd het parlement te ontbinden. Aznar zei verder zich opnieuw verkiesbaar te stellen. De centrumrechtse Volkspartij is favoriet om de verkiezingen te winnen en opnieuw gedurende vier jaar Spanje te regeren. Volgens opiniepeilingen is de kans groot dat de huidige regering haar meer derheid vergroot in vergelijking met 1996. De Volkspartij behaalde een nipte overwinning op de socialisten die toen dertien jaar aan de macht waren. AFP/RTR, door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland is straks de enige provincie van Neder land zonder gekozen burge meester. De staatscommissie- Elzinga, die gisteren advies uit bracht over vernieuwingen van de gemeentelijke democratie, heeft de lat voor rechtstreekse burgemeestersverkiezingen ge legd bij 50.000 inwoners. De grootste Zeeuwse gemeente, Middelburg, heeft net geen 45.000 inwoners. De grens van 50.000 inwoners is 'willekeurig' gekozen. „Wij moesten ergens een streep trek ken", zei Staatscommissievoor- zitter D. J. Elzinga gistermid dag. De commissie verwacht voor kleinere gemeenten (te) weinig kandidaten voor het burgemeesterschap en vooral liefhebbers uit de eigen streek. De kans bestaat dat de onafhan kelijkheid van de burgemeester dan in het gedrang komt. Daar wil de commissie voor waken. „Wij willen geen super-wethou- der als burgemeester, die macht naar zich toetrekt. Elzinga wil tien jaar lang expe rimenteren met burgemeesters verkiezingen in de grotere ge meenten. Kleine gemeenten zijn mogelijk daarna aan de beurt. Voor burgemeestersverkiezin gen is een wijziging van de Grondwet nodig. Dat kan op zijn vroegst in 2002. Als de Tweede en Eerste Kamer de voorstellen van Elzinga steu nen, krijgen gemeenteraden wel meer invloed op burgemeesters benoemingen. De Kroon (Bin nenlandse Zaken) kan nu in principe kiezen uit diverse kan didaten, die door de raad wor den voorgedragen. Straks mag de raad één kandidaat voordra gen, die de Kroon moet overne men. Om de bevoegdheden strenger te scheiden, moet de raad meer mogelijkheden krij gen om het college te controle ren en moet de raad initiatief recht krijgen. Bovendien moet een burgemeester naar huis kunnen worden gestuurd. Dat het plan ongeschonden door het parlement komt, is niet waarschijnlijk. De politieke partijen in de Tweede Kamer reageerden gisteren afwijzend op het advies. Burgemeester Kessen van Hulst prijst zich ge lukkig dat Zeeland van burge meestersverkiezingen ver schoond blijft. „De mensen vra gen niet om een gekozen burge meester. Zij herkennen zich het best in de burgemeester als on afhankelijk vertrouwensper soon." van onze redactie economie AMSTERDAM - Bankver zekeraar ING en uitzendcon cern Randstad zetten een kinderopvangketen op. De bedrijven willen in vier jaar tijd vijftig verblijven met 4350 kindplaatsen in heel Nederland uit de grond stampen. De crèches zijn be stemd voor de medewerkers van ING, Randstad en hun zakelijke klanten. Beide bedrijven stappen in de kinderopvang omdat er nog steeds te weinig crèches zijn waar medewerkers hun kroost naar toe kunnen bren gen. Ook de openingstijden zijn een probleem, consta teerden ING en Randstad. Hun kinderdagverblijven zullen niet standaard- om 18.00 uur dë deur sluiten. Positief De crèches zijn er niet alleen voor kinderen onder de vier jaar. Oudere kinderen kun nen er terecht voor buiten schoolse opvang. Staatssecretaris Vliegen- thart (Welzijn) staat positief tegenover het plan. „Het laat zien dat dat het belang van kinderopvang' breed maat schappelijk wordt gedra gen." ANP De voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) en burgemeester van Goes, D. van der Zaag, denkt er net zo over. Ook als het om grotere ge meenten gaat. „Bij verkiezin gen verliest een burgemeester onherroepelijk zijn onafhanke lijkheid. Je krijgt dan een soort president." Met Kessen ziet Van der Zaag veel meer in de voorstellen van Elzinga om de relatie gemeente raad-college van burgemeester en wethouders te 'verduidelij ken'. Nu vormen raad en college van B en W één bestuur, waarin de wethouders raadslid blijven. Elzinga wil toe naar een verhou ding zoals die tussen Tweede Kamer en kabinet. Het cqllege van B en W bestuurt, de gemeen teraad controleert scherper. Wethouders zijn geen lid meer van de gemeenteraad; zij mogen uit de raad komen, maai- ook van buiten. Wethouder J. Houmes (SGP) van Veere en zijn PvdA-collega P. Vollaard van Borsele zijn min der lovend. Houmes vreest dat de gemeenteraad op afstand wordt gezet. „En wij moeten al zo oppassen dat wij niet door ambtenaren worden gere geerd." Vollaard ziet meer in de bestuurlijke vernieuwing, zoals die in Borsele is doorgevoerd. Met dorpsraden, met raadsver gaderingen waar eerst open over belangrijke onderwerpen wordt gediscussieerd. Vollaard: „De wijze van besturen is be langrijker dan wie het doen." zie ook pagina 2 Het bedrag aan 'twijfelachtige posten' bij het onderzoek naar het declaratiegedrag van oud-burgemeester Peper van Rot terdam is opgelopen tot één miljoen gulden. Peper wist afge lopen vrijdag geen duidelijkheid te scheppen over een deel van zijn uitgaven die hij in rekening bracht L? bij de gemeente. Deze week krijgt hij nog een kans. een boete van een half miljoen gulden per dag. Deze rechts zaak heeft alleen betrekking op het niet voldoen aan de normen die vanaf 1999 gelden. Blijft Ne derland ook in gebreke bij de nog strengere eisen in 2003, dan kan het opnieuw voor de rechter gesleept worden. Onwaar schijnlijk is dit niet. De uitzon dering die het kabinet de EU vraagt om meer mest op gras land (helft van het Nederlands landbouwareaal) te mogen stor ten, mist namelijk nog een we tenschappelijke onderbouwing. Die volgt pas dit voorjaar, laat het ministerie van Landbouw weten. „Het is kennelijk moei lijk wetenschappelijke bewij zen te vinden", menen Commis sie-ambtenaren nu al. GPD De leden van schippersvereniging Schuttevaer zijn de te snel varende zeeschepen op de Westerschelde beu. De hekgolven van de grote schepen zouden overlast en zelfs gevaarlijke si tuaties veroorzaken voor de kleinere vaartuigen. De schippers vragen minister Netelenbos van Verkeer *1 en Waterstaat om maatregelen. De Nederlandse tennis sers zijn de Australian Open redelijk goed be gonnen. Van de acht spe lers die in actie kwamen drongen er vijf door tot de tweede ronde. Hiertoe be hoorden Sjeng Schalken, Raemon Sluiter en Ri chard Krajicek (foto). Bij de vrouwen stuntte Kris- tie Boogert door Anke Hu- ber te verslaan. Ook Miri am Oremans kwam een ronde j verder. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15;sport: 16en 17 door Jacques Cats en Roeland Franck MIDDELBURG - Justitie be gint een offensief tegen auto mobilisten die met een laserde tector in hun voertuig een be keuring wegens te hard rijden willen ontlopen. Voor de recht bank in Middelburg dient bin nenkort een proefproces. De zaak wordt aanhangig ge maakt door officier van justitie J. Spee. Hij is bij het Openbaar Ministerie landelijk hoofd van het Bureau Verkeershandha ving, dat sinds half vorig jaar met een massale inzet van poli tie en controle-apparatuur het aantal snelheidsovertreders drastisch wil inperken. Om de rechter een uitspraak te kunnen ontlokken, is in Zeeland proces-verbaal opgemaakt te gen een automobilist die een zo geheten lasershield in zijn voer tuig had gemonteerd. Dat is een elektronisch systeem dat de stralen van de door de politie gebruikte lasergun kan tegen houden. Twee aan de voorkant van de auto bevestigde kastjes strooien permanent een wolk licht voor de auto waardoor de straal uit het laserpistool ver brokkelt. Zo is de politie niet in staat de snelheid af te lezen. „Dit apparaat ontregelt de poli- tieapparatuur en daarom is het strafbaar", stelt Spee. Hij meent daarvoor steun te vinden in arti kel 184 van het Wetboek van Strafrecht, d§t gewag maakt van een verbod om de politie te hinderen in haar werk. Volgens woordvoerder Van der Weiden van leverancier Stinger sabo teert het apparaat niet actief de laserguns. „Die agent kan al leen eventjes niet meten." Soepel Dergelijke apparatuur wordt elders in Europa al in beslag ge nomen. Nederland behoort met Duitsland tot de landen waar de regels nog redelijk soepel wor den gehanteerd. Als de rechter dezelfde opvattingen hoeft als Spee, kunnen automobilisten met een lasershield aan boord rekenen op een gevangenisstraf van maximaal drie jaar en een geldboete van 5000. De strijd tegen radardetectors ligt een stuk moeilijker, omdat die de meetapparatuur van de politie niet storen. Een werk groep van de ministeries van Justitie, Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken bestu deert mogelijkheden voor de in stelling van een verbod. Spee vindt het bestaan van 'radar- en laserdetectoren 'heel verve lend'. „Wij proberen bij de men sen tussen de oren te krijgen dat hard rijden gevaarlijk is en slachtoffers eist. Die appara tuur geeft een verkeerd signaal aan het publiek." Advertentie (eenmalig binnen Jajk wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36.70) J per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1