PROVINCIALE: ZEEUWSE COUKAN gal! open Kinderen krijgen extraatje SCHOEVERS ê*Ï|eondag Massaal moment van bezinning voor Daniël OPEN DAG Vacatures! Nieuw wapen in strijd tegen BSE en Creutzfeld t-J acob 5 van de laatste 85 "fT Lagere atoomdrempel Moskou Tweede Zandkreekbrug in zicht Co Stompé naar halve finales tmmm 4 WEKEN VOOR PZC Landelijke 00 KEUKENS 30-85% KORTING HANS VERKERK KEUKENS Peuter regelt arrestatie (elandNet Corinthians wint eerste WK clubs Tot 25 jaar cel voor slachting in Bosnisch dorp Kamermeerderheid wil korting in nieuw belastingstelsel Milieudelict in Zeeland snel bestraft NO 4 Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Middagtemperaturen rond 5 graden. Matige noordoostelijke wind. 243e jaargang no. 13 zaterdag 15 januari 2000 losse nummers 2,75 Moskou heeft de drempe voor het gebruik var kernwapens verlaagd Dat gebeurde in eer nieuw concept vooi handhaving van de natio nale veiligheid als ant woord op 'toenemends militaire dreiging'. Ds NAVO in Brussel zei ir een eerste reactie 'niel verontrust' te zijn en dal het niet gaat om grote wij zigingen. Verkeersopstoppingen op de route Goes-Zierikzee kunnen in 2002 tot het verleden behoren als provincie en gemeenten overeenstemming bereiken over de bekostiging van een twee de Zandkreekbrug. Het Rijk wil de helft van de kosten beta len, de provincie 9 miljoen gulden. De gemeenten hikken echter nog tegen de van hen gevraagde bij- 1 drage van 2,4 miljoen aan. Co Stompé heeft vrijdagavond in Frimley Green in grootse stijl de halve finales bereikt van de Embassy, het WK darts. De Amsterdammer versloeg de als derde geplaatste Engelsman Mervyn King met 5-2 in een best-of-nine. Stompé komt zater dagmiddag in de halve finales uit tegen Ronnie Bax- ter uit Engeland, de nummer twee van de wereld- O 1 ranglijst. feiten en meningen: 2; binnenland:3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; toerisme: 39; tafel en trend: 41; auto motor fiets: 43; wetenschap en techniek: 45. door Bob Kroon GENÈVE - Wetenschappers zijn er voor het eerst in geslaagd het prion dat de gekke-koeien- ziekte (BSE) veroorzaakt, gro tendeels onschadelijk te maken. Dit kan op langere termijn vér strekkende gevolgen hebben voor de behandeling van niet al leen BSE, maar ook de dodelijke menselijke variant, de ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Het onderzoeksrapport is giste ren in het Britse vakblad 'The Lancet' gepubliceerd. Dr. Clau- dio Soto van het pharmaceu- tisch onderzoekscentrum Sero- no in Genève legt uit dat het mysterieuze prion, een eiwit molecuul in het hersenweefsel, door onbekende oorzaak kan muteren, wat tot een klontering van de prions leidt. Beeld Door computer-imaging tech nieken lukte het twee jaar gele den een drie-dimensionaal beeld te krijgen van de struc tuur van zowel het normale als gemuteerde prion. De gezonde en pathologische varianten to nen minuscule, maar duidelijk vast te stellen verschillen, aldus Dr. Soto. Hij en zijn team expe rimenteerden met een peptide van 13 aminozuren op de kwaadaardige prions van mui zen en zagen dat deze vrijwel hun normale vorm terugkregen. Injecties op met BSE besmette muizen bevestigden het resul taat, want volgens Dr. Soto, werd het ziekteproces met 95 procent vertraagd. Neuropa- tholoog Aguzzj van de Zürichse (Advertentie) DE CARAVAN EN KAMPEERBEURS IN AHOY R DAM universiteit, een de grootste prionspecialisten spreekt van 'een machtige doorbraak'. Het neteligste probleem met prionmutaties is dat er bij ziek ten als BSE en Creutzfeldt-Ja cob geen duidelijke symptomen zijn, voordat de sponsvorming in de hersenen in een vergevor derd stadium is. Het duurt nog jaren eer men prionmutaties sneller kan ontdekken. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:.....nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. WM 713214 000019 (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel Zaterdag 22 januari, 10.00 - 14.00 uur 3 000 Showroom keukens en inbouw-apparaten wk:< ifgMBP moeten ruimte maken voor de nieuwe collectie Zondag 16 (anuari geopend van 10 00 tot 17 00 uur ^3 HULST: INDUSTRIEWEG 3b 0114-317179 Eekhoornstraat 4, Breda Markt 17, Eindhoven Tel.: (076) 531 99 31 (040) 244 28 32 www.schoevers.nl WINNIPEG - Een tele foontje van een peuter heeft in het Canadese Winnipeg geleid tot de ar restatie van een beruchte crimineel. Het eenjarig meisje speel de thuis met de telefoon en belde per ongeluk het alarmnummer. De mede werker van de alarmcen trale hoorde alleen gehuil, maar stuurde toch een po litiewagen op de woning af. Door nummerherkenning kon de plek waarvandaan gebeld was worden gelo kaliseerd. Daar troffen de agenten de moeder van het meisje en haar 25-jari- ge vriend aan. Toen de po litiemensen de personalia van de nerveuze man con troleerden, bleek het te gaan om een ontsnapte gevangene. DPA www.zeelandnet.nl RIO DE JANEIRO - Het Braziliaanse Corinthians heeft vrijdagnacht het eerste WK voor clubteams gewonnen. In een matte finale versloeg het na pe nalty's Vasca da Gama, eveneens uit Brazilië. De strafschoppenserie was nodig omdat beide teams na de reguliere speeltijd en de verlenging op 0-0 waren blijven ste ken. Edmundo miste voor Vasco da Gama de beslis sende trap. Het Mexicaanse Nexaca legde eerder op de avond tegen Real Madrid uit Spanje beslag op de derde plaats. Dit duel werd eveneens met strafschop pen beslist. DEN HAAG - Vijf van de 85 vrouwen die nog in Sche- veningse dracht lopen, gefotografeerd in het Haagse Panorama Mesdag. De historisch publicist P. Spaans telt de vrouwen in dracht elke vijf jaar. Spaans kwam in 1986 uit op 460 draagsters van klederdracht en in 1991 op 281. In 2005 wil hij opnieuw tellen. De jongste kleder drachtdraagster is 66 jaar, de oudste 96. Om bijge- turfd te worden, moesten de vrouwen een schort, jak en rok dragen. Het dragen van het traditionele hoofd ijzer was niet noodzakelijk. Veel van de vrouwen wo nen in een verzorgingshuis. Vaak is het daar niet mo gelijk om de traditionele kledij te dragen, omdat het aankleden voor verzorgers te bewerkelijk is. Als een vrouw op straat loopt in kledingdracht wordt zij door passanten nagekeken. „De een vindt dat leuk en de ander niet. Maar Scheveningse vrouwen zijn wel wat gewend. Vroeger werden ze gediscrimineerd als ze zo rondlie pen. Ze werden als visvrouw behandeld en 'gewone' Hagenaars gingen in hun nabijheid hard snuiven, om de vislucht die om ze heen zou hangen duidelijk tema ken. Ook mochten ze de Scheveningse speeltuin niet in." De mannelijke bevolking van Scheveningen hoefde Spaans niet te tellen. Die draagt al ruim zestig jaar geen dracht meer. foto Raymond Rutting/ANP (Advertentie) DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal heeft gisteren cel straffen tot 25 jaar opgelegd we gens de slachting in Ahmici. In dat Bosnische dorp zijn in april 1993 meer dan honderd moslims vermoord door Kroaten. De zwaarste straf, 25 jaar, kreeg de 41-jarige Vladimir Santic, die als politiecommandant me de leiding gaf aan de operatie. De aanklager had dertig jaar cel geëist. Vier andere veroordeel den zijn dorpsbewoners die hebben meegedaan aan de mas saslachting. pagina 2: buren afgeslacht van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Kamermeer derheid van PvdA, CDA en D66 wil dat er in de belastingherzie ning een korting voor kinderen wordt opgenomen. De drie frac ties zijn het er echter niet over eens welke vorm die kinderkor ting zal moeten krijgen. Het CDA zal maandag in de Tweede Ka mer een voorstel indienen voor een fisca le kinderkorting van vijfhonderd gulden per gezin. De christen-democraten vinden dat de belastingherziening van staatssecretaris Vermeend, die in 2001 ingaat, te weinig rekening houdt met de positie van huis houdens met kinderen. Volgens Kamer lid Reitsma zou elk gezin met een kind jonger dan twaalf jaar in aanmerking moeten komen voor zo'n extraatje. Een dergelijke korting kost de schatkist een half miljard gulden. Het CDA wil dit bekostigen met een lagere arbeidskor- ting, een fiscale premie voor werkenden die in 2001 wordt ingevoerd. Ook de regeringspartijen PvdA en D66 willen iets doen voor gezinnen met kin deren. De PvdA bepleit een kinderaftrek in de twee laagste schijven van de inkom stenbelasting. Die moet de lagere inko mens een voordeel opleveren van circa 200 gulden per kind. De kosten voor die aftrek (bijna 200 mil joen) kunnen worden betaald uit de over eengekomen vijf miljard lastenverlich ting. Volgens de PvdA is van dat bedrag maar 4,8 miljard echt besteed. OokD66 is voor een dergelijke kinderaftrek. Werkende ouders D66 zal een amendement op de belas tingherziening indienen dat voorziet in een combinatiekorting. Deze is bedoeld voor werkende ouders. Werkenden met één of meer kinderen onder de twaalf jaar kunnen dan onafhankelijk van het aantal kinderen maximaal 400 a 450 gul den aftrekken. Als in een huishouden met kinderen beide volwassenen wer ken, kunnen zij allebei in aanmerking komen voor die korting. De parlementaire behandeling van de belastingherziening zal bijna twee we ken in beslag nemenMaandag en vrij dag voert de Tweede Kamer voorbereidend overleg met minister Zalm en staatsse cretaris Vermeend over hun plannen. De week daarna vindt dan van dinsdag tot en met donderdag de definitieve plenaire behandeling plaats. Voor de zomer moet ook de Eerste Kamer zich over de fiscale herziening buigen. Die moet op 1 januari 2001 worden ingevoerd. GPD/ANP (Advertentie) DEN HAAG - Overtreders van milieuregels worden vanaf 1 mei dit jaar veel sneller aange pakt. Het kabinet heeft vrijdag besloten daarvoor een experi ment op te zetten in zes arron dissementen, waaronder Zee land. Besturen van waterschappen, gemeenten en de provincie krij gen de bevoegdheid om direct boetes te geven bij milieu-over tredingen. Nu verloopt dat via justitie. Dat werkt traag en vaak komt het niet eens tot een ver oordeling. De nieuwe regeling geldt niet voor alle milieu-overtredingen, maar voor eenvoudige en veel voorkomende zaken. Het gaat dus om kleinere delicten, maar het kabinet verwacht er veel van. Het zal de handhaving van milieuregels verbeteren, omdat overtreders direct met hun neus op de feiten worden gedrukt. Zij krijgen onmiddellijk de reke ning gepresenteerd voor straf baar gedrag. Het transactiebesluit milieude licten, waarop de overheveling van bevoegdheden van justitie naar de verschillende overhe den is gestoeld, is gisteren door het kabinet voor advies naar de Raad van State gestuurd. Later volgt behandeling in de Tweede Kamer. Het kabinet gaat ervan uit dat de nieuwe regeling al op 1 mei kan worden ingevoerd in de ar rondissementen Den Bosch, Zwolle, Haarlem, Rotterdam, Leeuwarden en Middelburg. De proef duurt tweeënhalf jaar, waarna wordt bekeken of die succes heeft gehad en wordt uit gebreid. van onze redactie binnenland VLAARDINGEN - Meer dan 20.000 mensen deden gister avond in Vlaardingen mee aan de demonstratieve tocht die de gemeente had organiseerd ter herdenking van de zondag over leden Daniël van Cotthem. Door de massale opkomst mondde de bijeenkomst uit in een indruk wekkend pleidooi tegen zinloos geweld. Tal van sprekers, onder wie bur gemeester Stam van Vlaardin gen en Daniels vader, maakten op eigen wijze duidelijk hoe hard de dood van de 17-jarige student journalistiek aan kwam. Burgemeester Stam vroeg om meer politieke aandacht voor agressie en geweld. „De Tweede Kamer, provincies en gemeen ten moeten daarmee aan de slag. Beseffen we wel dat het gebruik van geweld hoogst abnormaal is", vroeg burgemeester Deet- man van Den Haag, en voorzit ter van het Landelijk platform tegen geweld op straat, zich af. Daniëls vader R van Cotthem sprak de hoop uit dat de stille tocht leidt tot een toekomst 'waarin meer zal worden ge werkt aan opvoeding, correctie en respect voor anderen'. Om zeven minuten over half ne gen volgde bij station Vlaardin gen Oost een moment van bezin ning. Op dat tijdstip vertrok precies een week geleden de trein naar Gorinchem. Daarmee had Daniël zijn vriendin Loes naar Gorinchem willen bren gen. Dat ging niet door omdat Van Cotthem een klap kreeg van een tot nu toe onbekende dader. De 17-jarige student overleed twee dagen later in het Dij kzigt- ziekenhuis aan hersenletsel, dat vermoedelijk is veroorzaakt door de klap. Het was de tweede stille tocht ter nagedachtenis van Daniel. Maandag trok een door vrien den van het slachtoffer georga niseerde tocht al drieduizend mensen. Te ernstig Justitie in Rotterdam maakte gistermiddag bekend dat de vier verdachten in de zaak blijven vastzitten. De rechter-commis- saris vindt de beschuldigingen aan het adres van het viertal te ernstig om ze nu al naar huis te sturen. Daarnaast is het politie onderzoek nog niet afgerond. De vier worden verdacht van doodslag in vereniging. Daarop staat maximaal vijftien jaar ge vangenisstraf. De rechter-commissaris oor deelde dat de verdachten geen contact meer mogen hebben met de buitenwereld en alleen nog met hun advocaat kunnen pra ten. We willen niet dat het mo gelijk is contact met elkaar te hebben en dat ze de verklarin gen op elkaar afstemmen of spo ren laten verdwijnen", aldus persofficier van justitie mr. C. de Kimpe. ANP/GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1