Crossers verliezen hun terrein PZC Ambon kan gewonden amper verzorgen Bezwaren tegen bouwvergunning voor zorgboerderij Beerput in Goes verwijst naar verleden en toekomst zeeland 16 Veere sluit veldje Westkapelle FAMILIE BERICHTEN zaterdag 15 januari 2000 door Lukas Fransen WESTKAPELLE - De gemeen te Veere sluit over drie weken het crossterrein aan de Vroon- wegeling in Westkapelle. De ge meente gaat tot sluiting over op last van de regionale inspecteur van de gezondheidsdienst, die stelt dat het crossen in strijd is met het bestemmingsplan en dat er geen milieuvergunning Het crossterrein wordt al jaren gebruikt door jeugdige crossers uit Westkapelle en de directe omgeving. Hoewel de bestem ming die op het terrein rust, crossen niet toestaat, gedoogde de gemeente het al die tijd. Be gin vorig jaar vroegen enkele omwonenden de gemeente het crossterrein te sluiten. De cros sers zouden te veel herrie maken en stofwolken veroorzaken, die tot in de nabij gelegen woningen en over de moestuinen waaiden. Op grond van het bestemmings plan besloot het college van burgemeester en wethouders het crossterrein te sluiten. De crossers en de Dorpsraad West kapelle protesteerden hier te gen. waarop de gemeente haar eerdere besluit herriep en het crossen alsnog twee dagdelen in de week toestond. Jammer Het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer wees de ge meente er in november 1999 op dat de bestemming van het ter rein crossen niet toelaat en ver zocht voor december een einde te maken aan de illegale situa tie. Wethouder J. Korstanje be treurt het dat de gemeente moet overgaan tot sluiting van het crossterrein. „Een van de be zwaarmakers tegen het cross terrein heeft de inspecteur van de gezondheidsdienst ingescha keld en die heeft de zaak onder zocht. Hij constateerde dat het terrein met name wat betreft de geluidshinder niet voldoet aan de milieuwetgeving en heeft ons daarom de opdracht gegeven het te sluiten.'" Korstanje zegt dat het niet mo gelijk is zodanige voorzienin gen te treffen dat aan de geluids normen voldaan kan worden. „Dat lukt zelfs niet als je een kostbare geluidswal opwerpt." De gemeente kan daarom vol gens de wethouder niet anders dan gehoor geven aan de op dracht van de inspecteur. „Als we dat niet zouden doen, over treden we de wet en worden we alsnog gedwongen het terrein te sluiten. Ik sluit het terrein met pijn in het hart." De jeugdige crossers en de Dorpsraad Westkapelle zijn donderdag ingelicht over de sluiting van het crossterrein. Het terrein wordt geëgaliseerd en waarschijnlijk ingericht als natuurgebied. De wethouder heeft de jongeren gevraagd of zij een andere jeugdvoorziening willen hebben. Geen overleg J. Dourleijn, vader van een van de crossers, vindt het jammer dat een paar klagers de pret van een tiental jongeren bederven. „Ze waren niet eens bereid om te overleggen. De oplossing die we zelf hebben aangedragen om het terrein enkel op woensdagmid dag en zaterdag open te laten zijn, was in onze ogen een goede. En waar praten we nou eigenlijk over? Het gaat om vijf of zes brommers: meer zijn het er niet." Een andere jeugdvoorziening, zoals Korstanje voorstelt, biedt volgens Dourleijn geen oplos sing. „Het is goed bedoeld, maar de jongeren willen gewoon graag crossen. Ik denk dat we met de ouders maar een af spraak moeten maken om onze kinderen af en toe naar de cross baan in Vlissingen-Oost te brengen. Maar ik hoorde dat het daar ook een aflopende zaak is. Ronald Elderkamp zamelt medische hulpgoederen in voor Ambon, in de hoop dat het spoedig weer mogelijk zal zijn de spullen op de Molukken in te voeren. foto Dirk-Jan Gjeltema. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - „Het wordt de hoogste tijd dat de gemeente Vlissingen en poli tiek Den Haag hun verantwoordelijkhe den nemen. Zij moeten zich inzetten en er voor zorgen dat het transport van hulp goederen naar Ambon weer kan worden voortgezet", zeggen Ronald Elderkamp en echtgenote Jos Manuhuwa uit Vlissin gen. Vijf jaar geleden begon Elderkamp, die in het Ziekenhuis Walcheren werkt, medi sche hulpgoederen te versturen van Vlis singen naar een openbaar ziekenhuis in Ambon-stad. Dat deed hij met behulp van de werkgroep Vlissingen-Ambon waarin ook de gemeente vertegenwoordigd is. Het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport nam het transport voor zijn rekenmg en regelde dat de goederen via hun betrouwbare contacten in Ambon aankwamen. Corruptie „Sinds het uitbreken van de burgeroorlog op de Molukken in januari 1999 is het transporteren van hulpgoederen vrijwel onmogelijk geworden", zegt Elderkamp. „Dat komt doordat er voor Ambon een zee- en luchtembargo geldt. Niets wordt meer doorgelaten en wat wel aan land komt, verdwijnt in andermans zakken", zegt Elderkamp. „Vanochtend is er voor het eerst weer een transport weggegaan met tien kuub goederen. Door de oorlog en de corruptie bij de douane in Ambon heeft VWS daarvoor 17.000 gulden moeten neertellen. Voorheen kostte dat maar een paar duizend gulden." De Vlissingers hebben de taak op zich ge nomen om voor spullen te zorgen. „Maar nu is het de beurt aan de politiek om haar deel in dit geheel bij te dragen. Die moet druk uitoefenen in Indonesië zodat het land weer opengesteld wordt voor materi alen van buitenaf. Want dat die goederen nodig zijn, staat als een paal boven water. De situatie in Ambon is momenteel zo, dat wonden soms gehecht worden met gitaar snaren bij gebrek aan beter. Het echtpaar kwam op het idee van hun actie, na een bezoek aan Ambon-stad vijf jaar geleden. ,,Ik bezocht het openbaar ziekenhuis. Dat is ongeveer even groot als het ziekenhuis in Vlissingen. De zieken huizen in Indonesië worden door de over heid voorzien van apparatuur maar door corruptie komt niet altijd alles aan. Ver pleegkundigen en artsen doen hun werk zo goed mogelijk, maar het ontbreekt hen vaak aan materialen." Bij terugkomst in Nederland stapte El derkamp naar de hoofd inkoop van het Vlissingse ziekenhuis. Die vond het een goed plan om goede maar afgeschreven spullen af te staan. Ook het ziekenhuisbe stuur stond er achter en al snel was de in zameling in volle gang. „Het ging vooral om gaasjes, verband en instrumenten die volgens de westerse eisen over de 'sterili satiedatum' waren. Ook zonden we oude bedden, slangetjes en elektrische instru menten. De enige eis die wij stelden aan ons ziekenhuisbestuur, was dat alle goe deren volledig gecontroleerd moesten worden door onze eigen centrale sterilisa tieafdeling. Dat bleek geen probleem." Inmiddels is hun actie zo omvangrijk ge worden dat Elderkamp en Manuhuwa handen te kort hebben. „Er moet zoveel geregeld en gedaan worden dat we staan te springen om vrijwilligers. In de afgelo pen jaren zijn er vier transporten naar het openbare ziekenhuis in Arnbon-stad ge gaan. Onze contactpersoon binnen het ziekenhuis heeft inmiddels een stichting opgericht waar andere ziekenhuizen een aanvraag kunnen indienen voor spullen van ons. Momenteel hebben wij in onze opslagruimte op het Scheldeterrein nog enorm veel spullen staan die wat ons be treft allemaal die kant uit kunnen. Het is alleen nog wachten tot de transportlijnen weer open zijn." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zorgboerde rij Moerhoeve voor ex-psychia trische patiënten aan de Kapel- seweg in Kloetinge mag er vol gens het gemeentelijke bestem mingsplan en het streekplan van de provincie niet komen. Dat zeggen de omwonenden die vrijdag bij de Middelburgse be stuursrechter de bouwvergun ning van de gemeente Goes aan vochten. Aan de Kapelseweg wil W. van Oostrum een zorgboerderij bou wen waar ex-psychiatrische pa tiënten van het Zeeuwse psychi atrisch centrum Emergis onder begeleiding werken in onder andere de boomgaard van de boerderij. Het werk in de zorgboerderij moet hun leven weer op orde brengen en dient als opstapje naar een normale baan. Een melkveehouder die er naast woont, is bang dat de Moerhoe ve zijn bedrijfsuitoefening en - ontwikkeling belemmert. Sa men met een andere omwonen de wil hij voorkomen dat het buitengebied verder dichtslibt. Volgens hun advocaat A Corne- lissen is de zorgboerderij geen agrarische bedrijf - of 'hooguit voor een deel' - maar een depen dance van zorginstelling Emer gis waar mensen gaan wonen. En omdat in het bestemmings plan en het streekplan staat dat het gebied rond de Kapelseweg alleen maar een agrarische be stemming heeft, mag de zorg boerderij er niet komen, vindt hij. „Een maatschappelijke functie of een woonfunctie past daar niet in." Advies Cornelissen begrijpt niet waar om Gedeputeerde Staten ak koord gaan met de bouw van de zorgboerderij. „Dat is des te merkwaardiger omdat het streekplan sterk is gericht op het tegengaan van niet-agrari- sche bebouwing." Hij voelt zich gesterkt door een advies van de agrarische adviescommissie dat erop neer zou komen dat op de geplande locatie geen volwaar dig agrarisch bedrijf mogelijk is. Cornelissen zegt dat de com missie wil dat experimenten als een zorgboerderij in bestaande boerderijen plaatsvinden. De gemeente Goes zegt dat de adviescommissie helemaal niets heeft gezegd over het 'zorgele- ment'. „Dat siert haar", zei J. Snoeck namens de gemeente. Volgens hem ziet ook de provin cie zorgboerderijen als een nor maal agrarisch bedrijf. „Uit niets blijkt dat het streekplan agrarische bedrijven met een bijkomend element van zorg uitsluit." Hij wees er verder op dat Goes bezig is met een nieuw bestemmingsplan waarin plaats is voor de Moerhoeve. Snoeck zei dat de zorgboerderij van groot belang is voor het zorgaanbod in Zeeland. „De vraag naar arbeidsprojecten als de Moerhoeve is laatste jaren enorm toegenomen", citeerde hij Emergis. Van Oostrum, die al 85.000 gulden in de boerderij heeft geïnvesteerd, vertelde de rechter dat hij steeds de omwo nenden heeft geïnformeerd over de stand van zaken. „Na ge sprekken zijn zelfs de bouw plannen enige malen aange past." De rechter doet dinsdag 18 ja nuari uitspraak. Nieuwe start voor voormalige koffieshop Hulst HULST - Vandaag opent café Centraal Station zijn deuren in het pand van voormalig café De Schuur aan de Zoutestraat in Hulst. Deze week schorste de rechtbank het besluit van bur gemeester A Kessen van Hulst om de nieuwe exploitant, Pa trick Bleijenberg, een APV-ver gunning te weigeren. In een gesprek met Bleijenberg kondigde Kessen gisteren aan dat het reilen en zeilen in en rond het pand met meer dan ge middelde aandacht gevolgd gaat worden. Eerder deze week zei de burgemeester al dat hij Centraal Station zal sluiten wanneer er ook maar één over treding van de opiumwet plaatsvindt. De uit Wolphaartsdijk afkom stige exploitant benadrukt dat hij met een schone lei wil starten en dat hij niets met het verleden van het café te maken heeft. Kunstenaar Wim Bakker uit Wilhelminadorp wil met het kunstwerk 'beerput' de eeuwenlange rol van Goes als handelscentrum benadrukken. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - De gietijzeren rand, ingemetseld in de Grote Markt in Goes, verwijst naar een oude putrand. Middenin de put ligt een bak, waarin - onder glas - muntgeld uit alle uithoeken van Europa te vin den is. Met het vrijdagmiddag aan wethouder C. R. M. M. Linssen aangeboden kunst werk 'beerput' wil kunstenaar Wim Bakker uit Wilhelmina dorp de eeuwenlange rol van Goes als handelscentrum be nadrukken. Het buitenlandse muntgeld staat symbool voor de nieuwe ontwikkelingen die Goes met de opening van de Wester- scheldetunnel en de komst van de euro te wachten staan. Tegelijkertijd wijst beerput de toeschouwer op de historische functie van de markt als han- Het kunstwerk past in het kunstplan Gronden van Trechter 5. Gronden verdeelt Goes in acht parten die door middel van gekleurde lijnen van elkaar gescheiden wor den. Elk deel wordt van een kunstwerk voorzien. Op dit moment heeft Trechter 5 tijdelijk haar tenten opge slagen in de voormalige schouwburg Prins van Oranje aan de Nieuwstraat. Zolang het pand nog leeg staat mag de stichting van het Goese ge meentebestuur haar gang gaan. „Een zevental kunste naars heeft verspreid over het gebouw een atelierruimte in gebruik", zegt kunstenaar Ronald van Dokkum van Trechter 5. Het zijn hoofdza kelijk jongeren die voor het eerst met de Prins in aanra king kwamen via het Tijdelijk Museum Voor Niet Gevestig de Hedendaagse Beeldende Kunst van de Goese kunste naar Gerard Verkerke. Hij or ganiseerde er het afgelopen jaar wisselende exposities en concerten. „Het is voor de kunstenaars leuk dat ze de komende tijd in de Prins kunnen werken", zegt Van Dokkum. „Voor ons is het nuttig. Is hier de komen de maanden een aantal kun stenaars aan het werk, dan kunnen we de gemeente straks misschien overtuigen van een behoefte aan atelier ruimte." Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en ons zusje NO A Hannah Lidewij Zij is geboren op 13 janu ari 2000. Maurice. Lisette, Amy en Dani de Vlieger Reigerstraat 43. 4302 XA Zierikzee. Tel. 0111-672950 Plaats uw familieberichten in de PZC Zij is geston'en zoals ze heeft geleefd Altijd zorgend en denkend aan een ander Nooit eens klagen Nooit iets vragen Alle pijn wilde zij zelf dragen Rust nu maar uit. Diepbedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan en betekend, en tevens dankbaar dat een verder lijden haar bespaard is ge bleven geven wij u kennis van het overlijden van mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder CORNELIA VAN DER KLEIJ-VAN WOUWEN 29-7-1923 +13-1-2000 I. A. J. van der Kleij Kwintsheul: Ineke en Piet Marian en Rob Renate, Emily Peter Jolanda en Arno Anna-Paulowna: Rob en Joke Richard en Miranda Mike, Laura Den Haag: Ed en Babs Edwin Lydia Marco Shirley Den Haag: Marco Ilona Oss: Theo en Jeanne Nannie en Paul Monique en Michael Schiedam: Loes en Bas Tim 4306 CR Nieuwerkerk Burg. Bouwmanstraat 18 Geen bloemen Een korte overdenking zal worden gehouden dins dag 18 januari om 15.50 uur in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats aan de Muyeweg te Nieuwerkerk. Indien u deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt u verzocht om 15.15 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in genoemd Dorpshuis na de begrafenis. Bedroefd om het verlies geven wij u kennis dat rus tig is ingeslapen onze zorgzame vader en lieve opa LEENDERT VAN DUIVENDIJK sinds 1996 weduwnaar van Jacomina Catharina Deurloo in de leeftijd van 90 jaar. D. van Duivendijk van Duivendijk-de Graaf Sarina en Jan leanine lacqueline en Tlionis J. van Duivendijk L. M. van Duivendijk-Feijtel Miranda en Stef Leon Bruinisse, 13 januari 2000. Verzorgingstehuis "In 't Opper" Correspondentieadres: Steinstraat 9, 4511 BH Bruinisse De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden dinsdag 18 januari in de zaal van "In 't Opper". Dr. de Kockstraat 13 te Bruinisse. aanvang 15.50 uur. waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Brui nisse omstreeks 14.50 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de zaal van "In 't Opper". Heden overleed onze geliefde broer en oom LEENDERT VAN DUIVENDI|K in de leeftijd van 90 jaar. E. N. Capelle-van Duivendijk Otte M. Bal-van Duivendijk Neven en nichten Bruinisse, 13 januari 2000. Met droefheid geven wij u kennis van het overlij den van mijn zwager en onze oom L. VAN DUIVENDIJK P. I. de Koning-Deurloo Neven en nichten Geboren en getogen op het zand, Bij de Zuiderzeewerken beland, Eenden gekooid en huizen gebouwd, Aan de aarde toe\>ertrouwd. Met droefheid geven wij u kennis van het overlij den van mijn lieve, zorgzame man en onze onver getelijke vader en schoonvader SIMON ROSMOLEN Renesse 24 augustus 1908 - Zierikzee januari 2000 Kloosterweg 18 J. A. Rosmolen-de Wilde "Duinoord" K 209 4328 GB Burgh-Haamstede Zierikzee T. W. Rosmolen M. C. J. Rosmolen-Murre Wij danken de leiding en het personeel van "Duin oord" voor de liefderijke zorg die zij aan mijn man en onze vader en schoonvader hebben gegeven. Deze dank geldt ook voor artsen en verpleegkundi gen van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De begrafenis heeft in kleine familiekring plaatsge vonden. Correspondentieadres: T. W. Rosmolen Lange Blokweg 5. 4301 NW Zierikzee 'Niets kan mij scheiden van de liefde van Christus. (naar Romeinen S 58-39) Omdat wij dankbaar zijn voor al haar liefde en zor gen gedurende een lang leven, zijn wij nu verdrietig dat is overleden onze lieve moeder en tante ELIZABETH VERBURG-REINHOUDT weduwe van Johannes Verburg in de ouderdom van 94 jaar. Rinus en Annemarie Ferry Roy Wissenkerke, 14 januari 2000 Zorgcentrum 'Vredestein' Correspondentieadres: Onruststraat 20. 4493 EC Kamperland. Onze moeder en tante is opgebaard in de aula van Zorgcentrum 'Vredestein'. Julianastraat 13 te Wis senkerke. Gelegenheid tot afscheidnemen aldaar maandag 17 januari van 18.30 tot 19.00 uur. De rouwdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal worden gehouden dinsdag 18 januari om 13.00 uur in de S.O.W.-kerk 'De Ark'. Veerweg 100 te Kam perland. waarna aansluitend om ongeveer 14.00 uur de begrafenisplechtigheid zal plaatshebben op' de Algemene Begraafplaats aldaar. Na afloop van de plechtigheid bestaat gelegenheid tot condoleren in het Jhr. Mr. de Casembroothuis, Nieuwstraat 46 te Kamperland. Mochten wij zijn vergeten u een rouwbrief te zen den. gelieve u deze advertentie als zodanig te be schouwen. Bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van onze tante ELIZABETH VERBURG-REINHOUDT Uit aller naam: Fam. Verburg Kamperland, 14 januari 2000 Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland 5 Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematieverzekering Vervoer binnen- en buitenland 0111 - 462600 J.W. de Keyzer Ho ge. zoom 144 4325 CM Renesse _/sd tioi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16