Aanleg bypass Zandkreek in zicht Nehalennia krijgt interim-manager Gedeputeerde laat Staten in verwarring achter over vliegveld Leverancier giftig hooi krijgt extra bedenktijd Brand in tankauto op A58 Met de baas op het jagerspad Omwonenden tegen komst asielzoekers naar Hotel Sluiskil zeeuwse almanak Misverstand Vink Offset Gemeenten beraden zich nog over bijdrage aan tweede brug Goes vreest hinder van treinen over Sloelijn „PZI MIDDEN Czeel lan< zaterdag 15 januari 2000 1 Terneuzen maakt ruimte voor theater TERNEUZEN - In op dracht van de gemeente Terneuzen is vrijdag be gonnen met de sloop van een pand aan de West- kolkstraat. Het gebouw moet plaats maken voor het Terneu- zense theater dat er uit de grond zal oprijzen. Op 15 februari wordt be gonnen met de bouw van het theater. Shit! Zat die jongen uit Dom burg thuis te wachten tot hij door zijn rijschoolhouder zou worden opgehaald om naar het examenadres te worden geredenkwam hij er achter dat hij daar op eigen gelegenheid naartoe moest. Een lelijk misverstand. En de bus was al weg. Dan maar even de buurman geraadpleegd. „Mag ik even je auto lenen?". Het mocht. Bij het terugbezorgen van de auto wilde de buurman het wel even weten: Waar moest je toch zo snel naartoe?". „Rij-examen doen", meldde de jongeman naar waarheid. „En", zo stelde hij de wit wegtrekkende buurman ge rust, „ik ben geslaagd". Brochures, folders, periodieken en jaarverslagen? Vink Offset drukt 't op 74 x 104 cm... 24 uur per dag! Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, m Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 K Betiorend tot deBrouwar Groep door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Met het be noemen van een interim-ma nager heeft het bestuur van scholengemeenschap Neha- lennia na dagenlang vergade ren de eerste knoop doorge hakt. De manager, AM. van der Werf, begint maandag. Ouders en leerlingen worden dit week end daarover ingelicht. De interim-manager, die schei kunde, theologie en onderwijs- kunde heeft gestudeerd, is via organisatiebureaus buiten Zeeland gevonden. „We heb ben uit en te na gesprekken met hem gevoerd en we denken dat hij in staat zal zijn het vertrou wen te herstellen", zegt be stuursvoorzitter C. Hartog. Van der Werf zal volgens Har tog fungeren als verlengstuk van het bestuur. „Mogelijkhe den tot veranderingen binnen de organisatie sluit ik niet uit", aldus de voorzitter. Rapport De benoeming van Van der Werf komt overeen met een ad vies van het vorige maand verschenen rapport van orga nisatie-adviesbureau Van Beekveld Terpstra, dat aan stuurt op een ontbinding van de schooldirectie, bestaande uit rector H. T. Koster en zeven conrectoren. In plaats daarvan zou de directie uit twee perso nen moeten bestaan. Een inte rim-manager kan hiervoor de weg vrijmaken. Ouderraad en leerlingenvertegenwoordigers juichten dit advies al eerder toe. In het rapport werd verder ge waarschuwd dat het voortbe staan van Nehalennia ernstig in gevaar komt wanneer er in tern niet snel orde op zaken wordt gesteld. Vanwege 'vol strekt verstoorde verhoudin- gen' binnen de directie en doordat rector Koster en wis selende groepen conrectoren elkaar voortdurend tegenwer ken, bevindt de school zich volgens het bureau in een neer waartse spiraal waarbij docen ten 'steeds meer gedemotiveerd raken'. De meeste docenten zien liever een minder drastische reorga nisatie, waarbij enkele direc tieleden aanblijven om orde op zaken te stellen. door Richard Hoving MIDDELBURG - „Vraagte kens, vraagtekens." CDA-Sta- tenlid J. Ramondt begreep vrij dag nog maar weinig van het gedoe rond de baanverharding van vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden. M. Wiersma (GroenLinks/Delta Anders) was stellig. „De vliegvelddirec tie en de Rijksluchtvaartdienst zijn geen mensen waar ik een tweedehands auto van zou ko pen." Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, milieu) had veel uit te leg gen tijdens een vergadering van de Statencommissie ruimte, mi lieu en water. Deze week werd bekend dat mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat voor de aanleg van een betonbaan op Midden- Zeeland een milieu-effectrap portage nodig vindt. De vlieg velddirectie en de provincie dachten lange tijd dat voor het in kaart brengen van de milieu gevolgen een minder tijdroven de en niet-wettelijk verankerde milieu-effectenstudie voldoen de was. Vliegvelddirecteur B. van Dam verklaarde vervolgens tegenover de PZC dat hij de kos ten van de al uitgevoerde mi lieustudie, die nu nutteloos blijkt te zijn, op de provincie en het Rijk wil verhalen. Verrassing Gedeputeerde Poppelaars zei dat de mededeling van de minis ter als een verrassing was geko men. Vertegenwoordigers van de provincie en het vliegveld hebben volgens hem herhaalde lijk de verzekering gekregen dat een milieu-effectenstudie vol doende was. „Niet waar", reageerde Staten lid Wiersma. Hij haalde een brief aan van minister Jorrits- ma van 7 april 1998. In de brief van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat staat dat niet over baanverharding valt te praten zolang de geluidsgren- zen van het vliegveld nog niet zijn vastgesteld. Bovendien, zo schreef Jorritsma, is Midden- Zeeland volgens de provinciale milieu-verordening verplicht een milieu-effectrapportage op te stellen. De brief van 7 april 1998 was niet bij de provincie bekend toen het besluit viel om een mi- lieu-effectenstudie op te stellen, aldus gedeputeerde Poppelaars. „De brief was gericht aan het vliegveld. Die hebben wij des tijds niet gezien." SGP'er P. Hamelink noemde het 'laakbaar' dat de vliegvelddi rectie informatie achter had gehouden. Ook vertegenwoor- j digers van de Rijksluchtvaart dienst (RLD), die betrokken waren bij het opzetten van de j milieustudie, hebben de provin cie niet op de hoogte gesteld van de brief van de minister, verze kerde Poppelaars. Voorbarig Poppelaars zei tijdens de com missievergadering dat de scha declaim van ruim twee ton van de vliegvelddirectie voorbarig is. Volgens de gedeputeerde moeten beide partij en op zo kort mogelijk termijn met de minis ter gaan praten en vragen hoe het nu verder moet. Vliegvelddirecteur Van Dam ontkende gisteren dat Midden- Zeeland informatie heeft ach tergehouden. „De brief van 7 april 1998 is uiteraard aan de orde geweest in de besprekingen met de provincie en de RLD." Het besluit om een milieu-effec tenstudie te maken is samen met de provincie genomen, aldus Van Dam. Een woordvoerder van de RLD wilde niet uitvoerig in gaan op de discussie rond de baanver harding. Volgens haar is het Rij k in de procedure rond de milieu effectenstudie geen partij. „Het is een afspraak tussen de pro vincie en de exploitant van het vliegveld." door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Er is nog geen duidelijkheid over de afwikkeling van de gifhooizaak rond Lisiduna in Burgh-Haam- stede. De advocaat van de ma nege heeft de tegenpartij enkele dagen respijt gegeven om ken baar te maken of ze de gestelde aansprakelijkheid accepteren. Gebeurt dat niet, dan volgt de gang naar de rechtbank, aldus mr. J. C. van den Doel. Het door de giftige stof Lolitrem aangetaste hooi koste zomer vo rig jaar het leven aan vijf paar den op Lisiduna. Nog eens 28 andere dieren werden ziek. De manege heeft de leverancier uit Kerkwerve aansprakelijk ge steld voor de geleden schadedie de tweehonderdduizend gulden ruim overschrijdt. De verzeke ringsmaatschappij van de agra riër heeft de claim tot dusver naast zich neergelegd. De eige naresse van Lisiduna had de man tot vrijdag de tijd gegeven om op de eis ingegaan. Volgens de raadsman van de manege, de Zierikzeese advocaat Van den Doel, heeft de maatschappij nog enkele dagen respijt gevraagd en gekregen. „Wij hebben ze die tijd nog maar gegund. Wanneer je een moge lijk ellenlange juridische proce dure kunt verhinderen door nog even te wachten op één briefje, dan zeg ik: graag. Het is natuur lijk ook niet zo'n eenvoudige materie die hier speelt. Ik kan me voorstellen dat ze daar nog eens een paar andere experts over willen raadplegen. Van den Doel geeft aan nu uiter lijk halverwege volgende week een reactie van de tegenpartij te verwachten. „Ik heb hen duide lijk gesteld, dat ik over ga tot rechtsvervolging wanneer ik het idee heb dat het nog te lang duurt. Ik wil nu snel duidelijk heid over de verdere afwikke ling van deze zaak, die heeft mij n cliënt al lang genoeg bezig gehouden." Verband Voor zover kan worden nage gaan, bestaat er geen verband tussen Lolitrem en de giftige stoffen in graszaden, waardoor medewerkers van de Neder landse Algemene Keurings dienst (NAK) in Emmeloord ziek zijn geworden. De betref fende endotoxinen zijn afkom stig van bacteriën en komen van nature voor op plantmateriaal en zaden. Lolitrem scheidt zich af van een schimmel dat gras zaadkwekers gebruiken om het gras harder te krijgen, opdat het bij uitstek is geschikt voor sportvelden. De Utrechtse toxi- cologie-professor J. Fink- Gremmels verklaarde eerder dat Lolitrem alleen schadelijk is voor paarden, koeien, schapen en kleine klaagdieren en geen effect heeft op mensen. (Advertentie) door Lukas Fransen VLISSINGEN - Een brand in een tankauto ge vuld met dieselolie op de noordbaan van de A58 ter hoogte van Oost-Souburg zorgde vrij dagmiddag omstreeks kwart over vier voor een lange file. De brandweer gaf groot alarm en rukte uit met vier tankautospuiten. De brand bij het achterstel van de vrachtwagen was snel geblust. De weg is om kwart voor zes weer vrij gegeven voor het verkeer. Om even na vier uur stond de vrachtwagen te wachten voor de stoplichten ter hoogte van Oost-Souburg, toen chauffeur J. Schoolmees ter plotseling een grote knal hoorde. „Na de knal zag ik een enorme rookontwikkeling. Toen ik uitstapte om te kijken wat er aan de hand was, zag ik dat het achterstel van mijn wagen in brand stond." Schoolmeester probeerde met zijn brandblus ser het vuur te blussen. Hij kreeg daarbij hulp van een toevallig passerende brandweerman. „We hebben in totaal wel vijf brandblussers leeggespoten, maar het bleef maar branden." Volgens Schoolmeester was er geen ontplof fingsgevaar. „Detank kan wel wat hebben," De brandweer gaf groot alarm en rukte uit met vier tankautospuiten. „Een brand met een tankauto is iets waar we met groot materieel voor uitrukken", zegt officier van dienst W. vanHaveren. „Ter plaatse bleek een achter band en een deel van de vering in brand te staan. De lading dieselolie liep geen gevaar. We hebben uiteindelijk maar twee wagens inge zet." De brandweerauto's keerden om kwart voor zes terug naar de kazerne. Sloebrug Omdat er maar een rijstrook beschikbaar was, ontstond een file op de noordbaan van de A58 tot aan Nieuw- en Sint Joosland. De politie leidde het verkeer om via de twee afslagen ter hoogte van Middelburg en de afslag bij Rit- them. Omdat de brandweer aanvankelijk ook de zuidbaan had afgezet, is het verkeer vanuit Vlissingen even tegengehouden door de Sloe brug open te zetten. Toen de zuidbaan na tien minuten weer is vrijgegeven, is ook de Sloe brug weer gezakt. foto Ruben Oreel foto Willem Mieras Bij Sint Annaiand hield de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging vrijdag haar apporteerwedstrijd. Zestien honden deden er aan mee. Hier worden de deelnemers met hun bazen naar het jachtterrein gebracht. pagina 17: blaffende honden door Joost Bosman SLUISKIL - Omwonenden van Hotel Sluiskil overwegen naar de rechter te stappen om de komst van asielzoekers naar het hotel aan te vechten. Per 1 fe bruari zal dat dienst doen als een Aanvullende opvang asie- zoekers (AVO), en nemen veertig vluchtelingen hun intrek in de mobiele cabines buiten Hotel Sluiskil. Juist hiertegen verzetten zich 24 bewoners van de Pierssenpol- derstraat, waar ook het hotel staat. Zij beroepen zich op een contract met de vorige eigenaar van Hotel Sluiskil, M. Berings. Die was met de omwonenden overeengekomen dat in de mo biele units geen asielzoekers [zouden komen. Berings liet de eenheden afgelopen najaar plaatsen, met de bedoeling er [personeel in op te vangen dat werkt aan projecten zoals de jWesterscheldetunnel, Emergo (Dow) en bij Ceres tar. |De nieuwe exploitant van Hotel Sluiskil, T. Lomans, heeft al aangegeven dat de veertig asiel zoekers worden ondergebracht in de mobiele eenheden. Lomans, die enkele weken gele den Hotel Sluiskil overnam van Berings, werd door zijn voor ganger pas vrijdagmiddag op de hoogte gebracht van de over eenkomst met de omwonenden. Strategie Hoewel Lomans niet echt bang is voor juridische tegenstand, erkent hij dat hij de veertig asielzoekers niet zou hebben ondergebracht in de verplaats bare eenheden als hij van het contract had geweten tussen Berings en de omwonenden. „Als zij een waterdicht juri disch verhaal hebben, dan breng ik de vluchtelingen als nog onder in het hotel zelf. Ik heb mijn strategie al aange past", aldus Lomans, die tevens verklaart dat hij juridisch ge zien asielzoekers mag plaatsen in het hotel. Lomans heeft gisteren ook het personeel van Hotel Sluiskil in gelicht. Zijn indruk was dat de medewerkers 'geschrokken' zijn van de ontwikkelingen. Wel garandeert hij dat zij allen hun baan behouden. Tweede gesprek Volgende week dinsdag volgt een tweede gesprek, waarin Lo mans en het personeel bekijken hoe ze de opvang van de asiel zoekers organisatorisch gaan aanpakken. Voor komend jaar zijn er nog boekingen, en tijdens sommige perioden zit het hotel zelfs vol. De mogelijkheid bestaat dus dat asielzoekers en reguliere gasten tegelijk in Hotel Sluiskil ver blijven. Lomans zegt te hopen dat dat geen problemen zal ge ven, en dat de boekingen ge woon overeind blijven. De exploitant zegt het overigens 'heel vervelend' te vinden, dat het personeel van Hotel Sluiskil de laatste weken voortdurend is belaagd met vragen over de komst van asielzoekers. „Veel van hen kregen te horen: jullie weten het wel, maar jullie wil len niets zeggen. Vervolgens werden ze met de nek aangeke ken. Maar ze wisten echt van niets. Ik heb ze pas gisteren in gelicht", verklaart Lomans. GOES - De gemeente Goes is be zorgd over de gevolgen van de Sloelijn voor de stad. Intensie ver goederenvervoer per spoor tussen Vlissingen-Oost en Ber gen op Zoom zal naar verwach ting extra hinder voor Goes met zich meebrengen. Wethouder M. L. 't Hart wijst erop dat de spoorlijn met name bij de Patijnweg vlak langs wij ken loopt. Extra treinverkeer zorgt ook voor meer geluidshinder. Bo vendien, zo zegt 't Hart, zullen de spoorwegovergangen waar schijnlijk vaker gesloten zijn, met alle gevolgen van dien voor het soms toch al moeizame noord-zuid-verbinding. De gemeente wil op korte ter mijn in een gesprek met de pro vincie haar bezorgheid over brengen en bespreken welke maatregelen mogelijk zijn. Brandje in ziekenhuis Dirksland DIRKSLAND - In het zieken huis van Dirksland is vrijdag middag brand uitgebroken. Het vuur ontstond door kort sluiting in een zekeringskast, Medewerkers van de technische dienst schakelden direct de brandweer in. Het plaatselijke korps was binnen enkele minu ten ter plaatse. Door snel ingrij pen kon verdere uitbreiding van de brand worden voorkomen. Volgens directeur J. van der Heide heeft er geen enkel mo ment gevaar bestaan voor de patiënten op de naastgelegen afdeling chirurgie. door Mieke van der Jagt GOES - De zeven gemeenten rond de Oosterschelde beraden zich nog over de hoogte van hun bijdrage aan de kosten van een tweede Zandkreekbrug. Deze bypass moet ervoor zorgen dat het verkeer altijd de sluis kan passeren. Volgens gedeputeerde J. Hennekeij kan de brug al voor de zomer van 2002 open zijn. De nieuwe verbinding kost, in combinatie met een doorlaat- middel voor zout Oosterschel- dewater in het Veerse Meer, ongeveer 23 miljoen gulden. Volgens gedeputeerde J. Hen nekeij is het Rijk bereid daarvan de helft te financieren. De andere helft, ruim 11 mil joen, moet uit Zeeland komen. Van de gemeenten vraagt Hen nekeij 2,4 miljoen gulden, maar dat vinden de zeven te veel. De hoogte van de gemeentelijke bijdrage baseert Hennekeij op het geld dat de gemeenten de komende drie jaar van het Rijk ontvangen als zogeheten Ge bundelde Doeluitkering (GDU). Deze uitkering wordt regionaal beschikbaar gesteld om ge meenten in staat te stellen bo- vengemeentelijke problemen op het gebied van verkeersveilig heid en infrastructuur geza menlijk op te lossen. Tijdens een vergadering van de zeven over de besteding van de gelden, kwam gedeputeerde J. Hennekeij met het voorstel over de gemeentelijke bijdrage. Volgens de Goese wethouder M. 't Hart, is dat wel wat veel ge vraagd. „De gemeenten zijn wel te spreken over het plan en we vinden ook met z'n allen dat het er komen moet. Kijk, nul gulden gemeentelijke bijdrage is te weinig, maar 2,4 miljoen is te veel. De gedeputeerde kan er van uitgaan dat wij zullen bij dragen; een bedrag tussen nul en 2,4 miljoen gulden. Binnen kort overleggen we daarover. We hebben Hennekeij binnen enkele weken een antwoord be loofd. "De provincie haalt haar bijdrage van negen miljoen uit het potje voor de kwaliteitsver betering van het openbaar ver voer, de zogenaamde De Boer- gelden. Het bypass-systeem wordt dik wijls toegepast in havengebie den waar sluizen zijn. Nu ligt er een brug over de oostkant van de sluis. Komt er een bij aan de westkant, is er altijd één be schikbaar voor het wegverkeer. De files die, vooral in de zomer- periodemoeten daarmee tot het verleden gaan behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13