Alle vakken blijven in studiehuis ZEEUWSE COURANT OVINCIALI Speculaties over komst Maxima nemen toe m m Drenkelinge valt in armen oefenende brandweer VACATURES Noord-Brabant is lief voor baby's Midden-Zeeland eist van provincie geld voor overbodig werk Egon Krenz voelt zich vervolgd Adelmund komt terug op schrappen talen en natuurwetenschappen Eerste gekloonde aapje Tientallen mensen naar arts door chloordamp Kernenergie onverantwoord 15 Leeftijdsgrens arbiters onwettig Negen kompels gered uit mijn in Zuid-Afrika Gates weg uit top Microsoft 4 WEKEN VOOR PZC 3° #öu NO 3 Kans op neerslag Vrij veel bewolking en kans op lichte regen of sneeuw. Temperatuur 3 graden. 243e jaargang no. 12 vrijdag 14 januari 2000 losse nummers 1,85 PZC door Ondine van der Vleuten TEIiNEUZEN - Een brandweeroefe ning in Terneuzen was donderdag avond omstreeks negen uur de red ding voor een drenkelinge. De vrouw hielp bij het afineren van een binnen vaartschip op het Kanaal van Gent naar Terneuzen, toen zij door onbe kende oorzaak te water raakte. Dat werd opgemerkt door een ploeg brandweerlieden, die op de Schepen- dijk aan het oefenen was. Direct werd de code No play gegeven, ten teken dat er een noodsituatie was en de oefening direct gestaakt moest worden. De vrouw kreeg een red dingsboei en een redlijn toegeworpen. Zes brandweermannen wisten door een menselijke keten te vormen de vrouw uit het water te vissen. Volgens E. Blaauw, bevelvoerder van het korps Terneuzen dat samen met dat van Sluiskil aan het oefenen was, kwamen de helpende handen geen mi nuut te vroeg. Het water was zo koud dat het niet veel gescheeld had of de vrouw had het bewustzijn verloren. Direct nadat zij aan wal gebracht was, is de vrouw per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De reddingsoperatie werd vanaf de wal gevolgd door een hoogwerker, die met een schijnwerper voor voldoende licht zorgde. „Iedereen heeft zijn steentje bijgedragen. Tot en met koffie halen en dekens toe. We hebben er een goed gevoel aan overgehouden", zei Blaauw tevreden. door Lianne Sleutjes en Frans van den Houdt DEN HAAG - Frans, Duits en algemene natuurwe tenschappen (ANW) verdwijnen niet als ver plichte vakken uit het stu diepakket van de hoogste klassen van havo en vwo. Scholen mogen echter zelf de zwaarte van het pro gramma voor de vakken bepalen. Hierover zijn de onderwijsbonden en staatssecretaris Adel mund het gisteren eens ge worden. Hoe de andere aanpassingen voor het studieprogramma ei-uit zien, maakt Adelmund vandaag pas bekend. De onderwijsbon den wilden gisteren na afloop van het overleg met de staatsse cretaris alleen kwijt dat zij te vreden zijn. Daaruit valt op te maken dat de fel omstreden plannen van Adelmund met ANW, Frans en Duits van de baan zijn, geven F. van Rooy (Onderwijsbond CNV) en W. Dresscher (AOb) toe. Adelmund heeft deze week met een groot aantal organisaties gesproken. Die waren te hoop gelopen tegen de plotselinge koerswijziging na de scholie renacties. Dat zorgde echter weer voor boze reacties van scholen en docenten. Midden in het schooljaar was een dergelij ke wijziging volgens de scholen niet mogelijk. De fracties van PvdA WD en CDA in de Tweede Ka mer lieten gisteren op voorhand al weten Adelmund bij haar jongste wij zigingsplannen voor het studie huis niets in de weg te zullen leg gen. Alleen D66 wil dat de staatssecretaris hardere maat regelen neemt en zelfs vakken schrapt. PvdA WD, D66 en de grootste oppositiepartij CDA vinden dat de onderwijsinstanties die Adelmund adviseerden, zoals het PMVO (Procesmanagement Voortgezet Onderwijs), de Tweede Kamer misleidden. De Kamer kon de plannen van Adelmund om het leerprogram ma te verlichten daardoor niet goed inschatten. Volgens WD-Kamerlid Cor- van onze redactie buitenland WASHINGTON - De eerste gekloonde primaat is een re susaapje. Onderzoekers van de universiteit van Beaver- ton in de Amerikaanse staat Oregon maakten de geboorte van het dier bekend in het wetenschappelijke tijd schrift Science. Tot de pri maten behoren behalve de mens, halfapen en mens apen. De baby heeft de naam Tetra gekregen en verkeert in goe de gezondheid. Ze werd ge maakt door een 'originele' embryocel van een resusaap te splitsen en die vervolgens te vermeerderen. „Het bewijs is nu geleverd dat deze werk wijze levensvatbare dieren oplevert", verklaarde onder zoeker Chan in Science. Met de gebruikte techniek kunnen genetisch identieke dieren worden geprodu ceerd. De ontwikkeling is vooral van praktisch belang voor de gezondheidszorg. Genetisch identieke prima ten kunnen worden gebruikt voor onderzoek naar ziekten bij mensen, zoals bijvoor beeld diabetes en parkinson. Het bekendste gekloonde dier is het schaap Dolly, vier jaar geleden. Daarbij werd een andere techniek gebruikt dan bij Tetra. De Schotten brachten erfelijk materiaal van een volwassen schaap in in een eicel die in een ander schaap is geplaatst. Dat luk te overigens pas na 227 po gingen. AFP Tetra, de eerste gekloonde primaat. (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! nielje heeft het PMVO voortdu rend verkeerde signalen afgege ven aan de staatssecretaris en de Kamer over de werkelijke situa tie in het studiehuis. PvdA-col- lega Dijksma vindt dat ook de vakbonden en schoolleiders, die met forse kritiek kwamen, ie dereen op het verkeerde been hebben gezet. Cornielje is het daarmee eens. „De staatssecretaris heeft hen vooraf gepolst en iedereen ging akkoord. Het is niet eerlijk om haar vervolgens te gaan kapit telen als de maatregelen slecht blijken te vallen bij de achter ban." „Drie onderwijsinstanties (waaronder het PMVO) hebben gezegd dat het studiehuis aan gepast moest worden. Zij heb ben onvoldoende doorgehad hoe breed het verzet was tegen verlichting en de bewindsvrouw én de Kamer niet goed geïnfor meerd", zei CDA'er Mosterd. „Dat er voor de door haar voor gestelde maatregelen helemaal geen draagvlak was kun j e daar- DEN BOSCH - In het provinciehuis in 's-Hertogenbosch begroette de Noord-Brabantse commissaris van de koningin Houben giste ren tijdens de nieuwjaarsreceptie tientallen vorig jaar geboren 'kroonjuwelen' en hun ouders. Het provinciebestuur vindt dat de bo relingen moeten worden gekoesterd omdat zij de toekomst van Brabant vormen. foto Mare Bolsius/ANP door Berrit de Lange DEN HAAG - Is er nu wel of geen verloving in zicht tussen de 32-jarige prins Willem-Alexan- der en de 28-jarige Maxima Zorreguieta? Sinds bekend is geworden dat de Argentijnse de jaarwisseling samen met de ko ninklijke familie heeft doorge bracht in India zijn de specula ties niet van de lucht. NRC Handelsblad meldde gis teren dat een verloving in voor bereiding is. De krant baseert zich op 'een zegsman' en 'bron nen aan het hof' en meldt dat ju risten van een prestigieus Haags advocatenkantoor al werken aan een huwelijkscontract. Ook zou er een 'inburgeringspro- gramma' voor Maxima worden voorbereid. Een verlovingsda tum is volgens de krant nog niet vastgesteld. Ook de televisie journaals van NOS en RTL4 meldden gisteravond uit bron nen rond het hof een bevestiging van de voorbereidingen voor een verloving te hebben gekre gen. Ontkenning De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) ontkent het bericht ech ter in alle toonaarden. „Het is echt uitgesloten," zegt Eef Brouwers, hoofddirecteur van de RVD. „Ik zou niet weten hoe ik dit bericht krachtiger zou moeten ontkennen. In een der gelijk stadium zou ik er van moeten weten." De relatie tussen de Argentijnse Maxima en de Prins van Oranje kwam eind augustus aan het licht. Maxima Zorreguieta, op gegroeid in Buenos Aires, woont in de New Yorkse wijk Chelsea en werkt in deze stad voor de Deutsche Bank. Opwinding De vriendschap, die volgens mi nister-president Kok 'bijzonder genoeg was om te melden', leid de tot opwinding omdat Maxi ma's vader als onderminister en minister van Landbouw in de jaren zeventig lid was van de militaire junta van generaal Vi- dela. Het parlement moet een eventu eel huwelijk tussen de prins en de rooms-katholieke Argentijn se goedkeuren. Volgens de frac tievoorzitters van PvdA D66 en WD is het onderwerp nog niet aan de orde geweest. Anderen noemen een verloving op korte termijn ondenkbaar omdat Willem-Alexander in maart het Tweede Wereld Water Forum in Den Haag voorzit. Hij zou dit congres niet willen laten overschaduwen door de golf aan publiciteit die een op handen zijnde verloving met zich mee brengt. GPD van onze redactie buitenland DUIVEN - Tientallen werk nemers van transportbedrijf TNT in Duiven zijn gister avond naar het ziekenhuis gebracht nadat een fles chloorhoudende vloeistof kapot viel. Een aantal mensen kreeg ademhalingsproblemen. Daarom is besloten alle 65 werknemers uit de hal naar het ziekenhuis te laten con troleren. Daar leek niemand er ernstig aan toe te zijn. Kort na tien uur maakten werknemers een kooi met pakketten open in de over slaghal van het bedrijf op in dustrieterrein Nieuwgraaf in Duiven. Een pakket met een vijfliterfles dichloorme- thaan viel uit de kooi en brak. De Duivense brandweer kon volgens commandant Engel niet veel uitrichten. Di- chloormethaan is een vluch tige stof, die snel verdampt en kan leiden tot ademha lingsproblemen. brandende ogen en een jeukende huid. Het effect is echter pas na enige tijd merkbaar en daar om is iedereen naar het Rijnstate-ziekenhuis in An- hem gebracht. Het werk in het bedrijf kon na een uur worden hervat. ANP om niet alleen haar verwijten." De Kamerleden hebben ook kri tiek op het ministerie. Volgens D 6 6-onderwij sspecialiste Lam- brechts is het zwalkende optre den van Adelmund mede ver oorzaakt door de ongezonde cultuur op het ministerie, waar in kritische geluiden niet wor den toegestaan. GPD Egon Krenz, de laatste leider van het voormalige Oost-Duits land, is gisteren begonnen aan het uitzitten van 6,5 jaar ge vangenisstraf. Bij zijn aankomst bij de gevangenis in Berlijn zei hij zich te beschouwen als een politiek vervolgde. Hij hoeft overigens alleen 's nachts in de cel te blij- w ven. Door kernenergie schepen we toekomstige genera ties op met radioactief af val. Daarom is het ethisch onverantwoord. Dat zeg gen twee ethici die voor de regering een advies op stellen over de opslag van kernafval. In Borssele is men niet erg onder de in druk van de mening van de regeringsadviseurs. De Nederlandse voetbalbond hanteert ten onrechte een leef tijdsgrens voor arbiters. Dat stelde het gerechtshof in Am sterdam in zijn vonnis in het hoger beroep dat door drie (assis tent-) arbiters was aangespannen. De bond moet daarom toestaan dat het drietal Jaap Uilenberg, Wout Schaap en Jan Kardol weer de velden opgaat. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25 en 27. door Richard Hoving JOHANNESBURG - Reddings werkers zijn er gisteren in ge slaagd negen mijnwerkers te redden die vier dagen vast had den gezeten in een Zuid-Afri kaanse goudmijn. De negen verkeerden in goede gezondheid zei woordvoerster Russell van de goudmijn van Af rican Rainbow Minerals in Or kney, 175 kilometer ten noord westen van Johannesburg. Aan de redding deden zo'n 200 mijnwerkers mee. Ze moesten zich een weg banen door een steen- en aardemassa van 300 ton. Maandag stortte de schacht waarin de kompels zich bevon den als gevolg van een aardbe ving in. Vier mijnwerkers kwa men om het leven. Gevreesd wordt dat twee ern stig gewonde collega's, die zich op korte afstand van de negen anderen bevonden, het ook niet hebben overleefd. Naar hen wordt nog gezocht. AP WASHINGTON - Bill Gates, de topman van de Amerikaanse softwaregigant Microsoft, stapt op als president-directeur. Ste ve Ballmer, de huidige tweede man bij de onderneming, volgt hem bier op. Gates, vaak omschreven als de rijkste man ter wereld, gaat zich bij Microsoft weer toeleggen op de ontwikkeling van computer programmatuur, aldus de BBC. Hij heeft aangegeven zich het liefst weer direct met de techno logie te willen bezighouden. Gates blijft voorzitter van de raad van bestuur. AFP/ANP ARNEMUIDEN - Vliegveld Midden-Zeeland zal ruim twee ton verhalen op de provincie en het Rijk. Het gaat om de kosten van een overbodige studie naar de milieugevolgen van baanver- harding. Volgens vliegvelddirecteur B. van Dam maken beide over heden zich schuldig aan 'onbe hoorlijk bestuur'. Eerder deze week werd bekend dat Midden- Zeeland een milieu-effectrap portage (mer) moet opstellen naar de gevolgen van de aanleg van een duizend meter lange be- tonbaan. Het vliegveld bij Ar- nemuiden vindt dat de provin cie en het Rij k aangaven dat kon worden volstaan met een min der tijdrovende en niet-wette- lijk verankerde milieu-effec tenstudie (mes). „Nu is een mes opeens onvoldoende en moet het een mer zijn. Er is veel tijdverlo ren gegaan en er zijn kosten ge maakt die achteraf nutteloos zijn", aldus Van Dam. Midden-Zeeland gaf al begin vorig jaar opdracht aan het in genieursbureau DHV voor een milieu-effectenstudie. De vlieg velddirecteur zegt dat inclusief aanvullend onderzoek circa 215.000 gulden is uitgegeven. De geld- en tijdverspilling had den volgens hem voorkomen kunnen worden als provincie en het ministerie van Verkeer en Waterstaat een paar jaar gele den minder koppig waren ge weest. „Midden-Zeeland heeft altijd bepleit dat het wijs zou zijn een mer op te stellen voor de baanverharding. De provincie en het departement meenden dat met een mes kon worden volstaan", stelt Van Dam. Zwart-op-wit De toezeggingen van beide overheden staan volgens de di recteur op papier. „De gesprek ken met de ambtenaren van Rijk en provincie zijn in verslagen vastgelegd. Het staat gewoon zwart-op-wit. En dan krijg je te horen dat het allemaal anders moet." De koersverlegging van Rijk en provincie is hard aangekomen bij Midden-Zeeland. De voor een gezonde exploitatie nodig geachte verharde baan is zeker met een jaar vertraagd, vreest de directeur. Niet alleen de bv die het luchtvaartterrein ex ploiteert, maar ook de bedrijven op het vliegveld hebben volgens hem met het oog op de baanver harding geïnvesteerd. Midden-Zeeland heeft advoca tenkantoor De Brau w Blacksto- ne Westbroek uit Den Haag in de arm genomen. Van Dam ver wacht dat begin volgende week een brief naar beide overheden gaat. Naast geld zal het vlieg veld hierin ook duidelijkheid vragen over de verdere procedu re rond de baanverharding. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: Straat: Postcode: Woonplaats: ...m/v Telefoon:.. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Centre Pompidou weer als nieuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1