Twee keer Alice Fans ontmoeten Bl0f PZC Hopen dat het kwik daalt De Sj eiken delen geheimen Mobiele telefoon-les 8 Nijmeegse scholieren eisen informatie waterbeheer donderdag 13 januari 2000 Raadsel: Wie was op 4 juli 1865 dertien, maar wordt dit jaar voor de honderdvijfen- dertigste keer tien nadat ze twee weken geleden nog eens 'gefees- lift' en zelfs herboren over de drempel van de eenentwintigste eeuw stapte? Antwoord: Alice Pleasance Lid- dell, die op 4 juli 1862 met haar zusjes Lorina Charlotte en Edith Mary een boottochtje maakte op de Thames vlakbij Oxford met aan de riemen naast Robinson Duckworth dominee Charles Lutwidge Dodgson van wie ze precies drie jaar later een in perkament gebonden boek met het verhaal van dat zomerse uitstapje zou krijgen. Kun je er nog geen kop of staart aan vinden? Welnu. Alice Pleasance Liddell is dé Alice, die van Wonderland door Lewis Carroll, pseudoniem van Char les Lutwidge Dodgson. Ze woonden vlakbij elkaar op het terrein van de universiteit van Oxford waar Charles Lutwidge Dodgson (we noemen hem vanaf nu Lewis Carroll) wiskunde gaf en scheelden twintig jaar. Tot dat roddel en achterklap een einde maakten aan hun on schuldige en tegelijkertijd merkwaardige vriendschap, stoorde niemand zich aan het leeftijdsverschil tussen het vro lijke bijdehandje en de op het eerste gezicht pietluttige en sul lige maar voor wie hem beter kende o zo geestige excentrieke vrijgezel. Op 4 juli 1865 gaf hij zijn vriendinnetje - ze was toen net dertien - het eerste van de tweeduizend exemplaren van Alice's adventures ïn wonder land, het boek waarin ze dankzij hem voor eeuwig en altijd tien zal blijven. Alles was begonnen op die war me dag toen Lewis Carroll Alice en haar zusjes meenam voor een picknick en een spannend ver haal op een plek zo'n kilometer of vijf buiten Oxford. Alice ken de hem goed genoeg om te weten dat ze iets bijzonders konden verwachten. En ze zal hem wel hebben uitgedaagd met iets als ..Toe meneer Dodgson, wacht nou niet tot straks. Verzin een verhaal dat nu begint en als we weer terug zijn pas uit is." Dat verhaal ken je. Het speelt zich af op een dag in de zomer als Alice behoorlijk slaperig en suf plot seling een Wit Konijn met roze ogen langs zich heen ziet hollen en in een groot konijnenhol on der de heg verdwijnen. Zonder zich ook maar een tel af te vra gen hoe ze uit het hol zou moeten komen, gaat ze het konijn ach terna, valt dan in een diepe put waarin ze plotseling, boem! boem1 neerkomt op een berg dorre bladeren. De rest weet je. Prenten Enkele weken geleden versche nen van het beroemdste kinder boek aller tijden twee nieuwe uitgaven. Een met prenten van Lisbeth Zwerger bij de veelge prezen vertaling uit 1989 van Nicolaas Matsier, en de andere in een nieuwe vertaling door So fia Engelsman met illustraties Bief ontmoet zichzelf in Miniatuur Walcheren. van Helen Oxenbury. En dus is er nu een probleem. Want als je moet kiezen tussen 'dezelfde' boeken met plaatjes, wil je na tuurlijk het mooiste van de twee. Maar over smaak valt te twisten. Wat in ieder geval opvalt is dat het ene boek ietsje kleiner, maar drie keer dikker is dan het ande re. Toch staat in allebei precies evenveel. De uitgave met teke ningen van Helen Oxenbury echter is op wat zwaarder pa pier gedrukt en er staan meer il lustraties in. Het zijn, zowel in kleur als in zwartwit, lieve teke ningen, maar van Alice zelf heeft ze een wel erg karakter loos poppetje gemaakt. Lisbeth Zwerger beperkte zich tot tel kens een paginagrote illustratie per hoofdstuk met daarbij wat 'strooigoed'. Bij haar lijkt Alice bovendien nog het meest op het meisje zoals Sir John Tenniel dat tekende voor de eerste uit gave uit 1865. Natuurlijk En dan nu de hamvraag: Welke vertaling is de beste, want be halve plaatjes wil je natuurlijk ook gesprekken? Die kwestie is moeilijker op te lossen, zelfs voor iemand die elke dag naar school gaat. Nicolaas Matsier heeft zijn werk destijds name lijk zo goed gedaan, dat er wei nig meer te verbeteren lijkt, terwijl Sofia Engelsman erin geslaagd is alles heel natuurlijk te laten klinken zonder overdre ven gewoon te doen. Vergelijk bijvoorbeeld eens hoe ze ieder het beroemde raadsel in het ze vende hoofdstuk vertaalden. Weet jij trouwens het antwoord op die vraag naar de overeen komst tussen een raaf en een schrijfbureau? Jan Smeekens 'De avonturen van Alice in Wonder land' door Lewis Carroll. Met teke ningen van Helen Oxenbury. Verta ling Sofia Engelsman. Gottmer 49,50 'Alice in Wonderland' door Lewis Carroll. Met tekeningen van Lisbeth Zwerger. Vertaling Nicolaas Mat sier. De Vier Windstreken; f 39,90 Voor sommigen is alleen luis teren naar hun favoriete band niet voldoende; zij willen méér. Zoals de leden en het be stuur van de Bief fanclub. Zon dag 16 januari wordt de grote dag voor deze Zeeuwse club. De bandleden en hun fans ontmoe ten elkaar in Vlissingen op de eerste echte Fanclubdag. Voor de bestuursleden is het al we kenlang spanning en sensatie. Voorzitter Diana Brouwer be gon de fanclub anderhalf jaar geleden met een kleine groep enthousiaste fans. „Ik was lid van de toenmalige Blofklop. die strandde uit tijdgebrek. Voor zitter Poulus Bliek vroeg me of ik enthousiaste mensen wist die zijn fanclub over wilde nemen. Samen met een paar anderen deden we dat in juni 1998, niet wetende dat de Blaf fanclub an derhalf jaar later 500 leden zou tellen." Voor de zeven bestuursleden is de fanclub dan ook een uit de hand gelopen hobby. Secretaris Jeroen Leemeijer: „Ik heb een fulltime baan als kraanmachi nist. Daarnaast ben ik per dag vier uur bezig met de fanclub. De meeste tijd gaat zitten in ons kwartaalblad en de ledenadmi nistratie." Toch blijft het be stuur alles met plezier doen. Diana: „We hebben veel contact met Bief. We mogen achter de schermen kijken van die jon gens. Ze geven ons de laatste nieuwtjes. Ze vinden ons werk belangrijk en interessant. Het contact met de band geeft me de energie om een tachtigurige werkweek te draaien. Al lijden mijn gezin en eigen bedrijf er wel eens onder. Intimiteit Diana ligt al nachtenlang ner veus wakker voor de fanclub- dag. Blof zelf is de hele dag aan wezig. Meer dan 250 leden uit het hele land zullen naar het Ar senaal van Vlissingen komen. De middag staat in het teken van intimiteit tussen fans en bandleden. Volgens Diana is hun fanclubdag uniek in Neder land. ,,We hebben bij andere clubs in de keuken gekeken, maar je maakt niet veel mee dat de band in kwestie aanwezig is, laat staan de hele middag!Een grote happening is de veiling van Blof-artikelen. Zelfs de bank, het attribuut van de thea tertournee die Blof momenteel maakt, gaa: dan onder de ha mer. De leden interviewen hun idolen en bij een jamsession pro beren ze de Blof-songs na te bootsen. Voor het idee van een fanclub dag was geboren, was het be stuur druk bezig met de fans en het Blof Magazine. Het profes sioneel uitziende blad staat vol met nieuwtjes en interviews met de bandleden. Leden zelf sturen foto Lex de Meester verslagen op van concerten. Daarnaast maakt het bestuur de nieuwsbrief Kattebel; een woord uit de hit 'Liefs uit Lon den'. Op het internet is een gas tenboek op de website van de fanclub gemaakt. ,,De fanclub kost natuurlijk een hoop geld. Dit is geen kinder spel. Alleen met contributie ko men we er niet meer. We hebben een mooi praatje gehouden bij een aantal bedrijven om spon sors te werven." De toekomst van de club hangt af van de ont wikkelingen van de Zeeuwse band. „De club gaat mee met de golfbeweging die de groep maakt. Maar als de band zo po pulair blijft, barsten we wel uit onze voegen Martine Bruynooge De fanclubdag is alleen voor leden en betrokkenen. Lid worden kan via e-mail adres www.mountside.nl- tblof. dm. schaatsen Zaterdagmorgen, vijf uur. Terwijl heel Zeeland nog op één oor ligt. staat Patrick Goverse (16) al naast z'n bed. Wassen, aankleden, hapje eten en hup, de auto in. Op weg naar Den Haag. Naar ijsbaan 'De Uithof' om precies te zijn. Klok slag negen uur begint daar de gebruikelijke schaatstraining. Eerst een warming-up en dan een aantal banen inrijden. Onder leiding van trainer Hans Colijn worden de schaatsers van IJsclub de Poel op scherp gezet. „Veel duurwerk", zegt Patrick. ,,En omdat je niet de enige bent op de baanmoet j e intussen wel goed om je heen kijken. De snel le jongens zitten in de binnen baan en wie wil uitrijden gaat 'hogerop', dat wil zeggen aan de buitenkant." Techniek staat bij het schaatsen voorop. „Daar wordt elke keer op gehamerd", vertelt Patrick. „Goed boven je standbeen pro beren te komen, je heup 'erin zetten' en je schaats zo recht mogelijk naar voren bewegen. Het lijkt zo simpel, maar om dat rondje na rondje goed te doen, valt niet mee. Diep zitten is ook lastig. Je krijgt vaak last van pijn in je benen." De vele uren training beginnen voor de Kapellenaar nu toch re sultaat op te leveren. Op de ijs baan in het Limburgse Geleen werd hij Zeeuws kampioen bij de junioren A en B. En onlangs bewees hij ook op de marathon bij de besten mee te kunnen ko men. In Den Haag won hij een marathon, die meetelt voor de Als Patrick Goverse niet kan schaatsen, gaat hij skeeleren of wielrennen. foto Dirk-Jan Gjeltema Milieubeheercup. Op de korte afstanden sneuvelen zijn per soonlijke records aan de lopen de band. „De 500 meter gaat nu in 42.08. Dat is twee seconden sneller dan vorig seizoen. Op de 1500 meter staat nu een tijd van 2.08." Skeeleren De basisconditie voor het schaatsen legt Patrick eigenlijk in de zomer. „Dan skeeler ik veel. Je houdt de schaatsbewe- ging bij, hoewel de techniek bij het skeeleren toch iets anders is. Je zet meer zijwaarts af in ver gelijking met het schaatsen. Als de klapschaatsen in het vet liggen en de skeelers in de tas, dan pakt Patrick de fiets. „Wiel rennen vind ik ook heel tof om te doen. Hier en daar een koersje meerijden, dat is wel leuk. Maar het schaatsen blijft nummer één voor mij." Iedereen kent ze als Nicky, Marit, Iva, Larissa en An- ne-Karien. „Maar alle leden van onze club 'De Sjei- ken', hebben ook nog een bijnaam. Bijna niemand bui ten ons groepje kent die bijnamen", vertelt de twaalfja rige Anne-Karien Cleven. Anne-Karien is ongeveer één jaar lid van 'De Sjeiken'. „Marit en Nicky hebben de groep opgericht. Zij hadden een musical gezien, waarin een oliesjeik voorkwam. Ze maakten er allerlei grappen over en zo begon het." Lol maken staat voorop bij 'De Sjeiken', maar daar blijft het niet bijInmiddels hebben de meiden verschil lende rituelen verzonnen die, tot nu toe, alleen bij de le den bekend waren. Daarbij is een grote rol weggelegd voor een Boedha. Anne-Karien: „Als we op een feestje zijn, gaan we bij elkaar zitten en zetten we een Boedha- beeldje op tafel. We doen dan een geheim rondje. Ieder van ons vertelt dan een geheim; over jongens bijvoor beeld. Die geheimen mogen nooit doorverteld worden. Anne-Karien omschrijft de meiden van 'De Sjeiken' als een groep spontane, vrolijke meisjes. Binnen de groep heeftiedereen evenveel te zeggen. Ze zijnallemaal geïn teresseerd in het Boedhisme en vinden het leuk om yo- ga-oefeningen te doen. „We gaan dan allemaal op een kussen zitten, met onze benen gekruist. Dan leggen we onze handen op onze benen en maken van duim en wijs vinger een rondje. Daarbij maken we een zoemend ge luid. Je wordt er heel ontspannen van." Hun eigen clubblad heet 'De Sjeikenkrant' en is alleen bedoeld voor de leden. Anne-Karien: „Hierin staan de laatste nieuwtjes en soms ook een kwis. We zijn nu weer aan een krantje bezig, maar omdat we zoveel huiswerk hebben, schiet het niet zo op." Piet Nagtegaal foto Charles Strijd Met een schuin oog kijkt hij naar de barometer. Het kwik wil nog niet echt dalen. De kans op na tuurijs lijkt klein. „Het zou leuk zijn als het flink ging vriezen", bekent hij. „Maar de schaatsers in Zeeland zitten toch vooral te wachten op een eigen kunstijs baan. Dan konden we eindelijk eens echt volop gaan schaatsen. Iedere dag, wat mij betreft." Hans Segboer Burgemeester en wethouders van Nijmegen leggen don derdag aan scholieren van ba sisschool De Sterredans verant woording af over het waterbe heer van het afgelopen jaar. Het stadsbestuur is van plan dat vanaf nu elk jaar te doen. Eind 1998 ondertekenden leer lingen van de school samen met het zuiveringsschap, rijkswa terstaat, de energiemaatschap pij NUON, de provincie en de gemeente een intentieverkla ring 'verantwoord waterbe heer'. De 'volwassen' partijen beloofden in die verklaring om vanaf 1999 anders om te gaan met oppervlaktewater, regen water en grondwater in de ge meente Nijmegen. De scholieren stelden als voor waarde dat zij op de hoogte ge houden wilden worden van de resultaten. „Over tien jaar zijn wij allemaal volwassen en dan willen we weten wat er van deze intenties overeind is gebleven", schreven zij in hun verklaring. De scholieren voelen zich 'am bassadeurs' van hun leeftijdge noten. Zij vinden dat zij later niet opgescheept mogen worden met de beheersproblemen van nu. Wethouder Verdijk (Milieu) overhandigt de kinderen van daag, donderdag, het jaarver slag Waterbeheer 1999. In het afgelopen jaar zijn in Nijmegen verschillende waterbesparende projecten gerealiseerd. Zo kreeg het nieuwe NEC-stadion toilet spoelingen van regenwater In het centrum van de stad, dat to taal vernieuwd wordt, zijn fon teinen aangelegd die eveneens werken op hemelwater. ANP De gemeenteraad van de Schotse hoofdstad Edinburgh heeft alle scholen in het basisonderwijs aange raden les te gaan geven in het gebruik van mobiele tele foons. Aanleiding zijn de kerstverkopen waarbij in heel Groot-Brittannië vier miljoen mobiele telefoons over de toonbank gingen. De raad vernacht dat andere gemeenten het initiatief overnemen. De lessen zijn volgens de krant The Times niet bedoeld om kinderen er toe aan te zetten meer mobiel te bellen. De apparaten blij ven in de klaslokalen verbo den, maar volgens gemeente raadslid Brian Fallon „zou het betekenen datje de kop in het zand steekt, als je niet in ziet dat steeds meer jongeren een mobiele telefoon heb ben." De kinderen zullen onder meer het advies krijgen zo veel mogelijk via een vaste lijn te bellen en hun apparaat in een plastic zak of een tas bij zich te dragen om te voor komen dat de straling van het apparaat hun lichaam schaadt. Ook zal hun worden geleerd zo kort mogelijk te bellen. Fallon wijst op we tenschappelijke studies waaruit blijkt dat mobiele telefoons mogelijk lichaams weefsels verhitten en bij jon geren zelfs leukemie kunnen veroorzaken. Hij erkent dat er geen wetenschappelijke bewijzen zijn dat mobiele te lefoons werkelijk schade aan het lichaam veroorzaken, maar voorkomen is zijns in ziens beter dan genezen. De gemeenteraad heeft de scholen geadviseerd voor de ouders een folder over de mo gelijke gevaren van de appa raten op te stellen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 8