Asielzoekers komen naar Sluiskil Verpleeghuis geen eindstation Koor ASAF viert 85-jarig bestaan PZC Verkoop kaarten tonpraters op andere leest Provinciebestuur wil betere relatie met gemeenten D. Bruinooge haalt streep door overslag in haven Perkpolder zeeland donderdag 13 januari 2000 z 13 Hotel Sluiskil en COA bereiken akkoord over aanvullende opvang Open dag genealogie ASAF, één van de oudste zangverenigingen in de regio, telt onder de vijftig leden nog relatief veel jonge mensen, foto Charles Strijd door Glenn Hoffman AXEL - De Christelijke Ge mengde Zangvereniging AS AF staat bekend als één van de oudste zangverenigingen in de regio. Opgericht op 10 januari 1914 heeft de zangvereniging dit jaar het 85-jarig bestaan bereikt en dat wordt gevierd met een jubileumconcert op zaterdag 15 januari. „Het koor telt momenteel zo'n vijftig leden, waaronder veel sopranen en alten. Tenoren en bassen, de mannenstemmen, kunnen we dus nog goed ge bruiken", aldus voorzitter J.I. Meesen. Hij benadrukt dat de christelijke grondslag al die jaren de basis is geweest voor de zangvereniging. „Koorle den worden dan ook geacht deze christelijke signatuur te onderschrijven. Nieuwe leden kunnen op proef meedraaien, tot een stemtest heeft uitgewe zen hoe het met het zangtalent is gesteld." Meesen prijst zich gelukkig met een relatief jonge groep mensen die nog jaren meekun nen. De huidige koorleider, Anton de Kort, is een gedreven dirigent. Samen met een mu- ziekcommissie stelt hij het re pertoire samen. Op maandag avond wordt er geoefend en één of twee keer per jaar geeft ASAF een concert. Ook tijdens de oorlogsjaren is de zangvereniging blijven be staan, zij het dat er sprake was van een 'slapend' bestaan. Het koor weigerde namelijk ge bruik te maken van het door de bezetter voorgeschreven re pertoire. Na de ooi-log kwam ASAF weer tot volle bloei en uit die tijd stamt de naam van Axelaar Piet Brakman. Behal ve zijn dirigentschap voor AS AF genoot Piet Brakman landelijke bekendheid als kerkorganist en componist van geestelijke liederen. Programma Bij het programma voor het Jubelconcert heeft ASAF me dewerking van een viertal so listen en begeleiding van het Antwerps Festival Strijkquin- tet en organist Jos Verpoorten. De zangvereniging brengt lof liederen ten gehore in de rooms-katholieke kerk aan de Walstraat in Axel. Die locatie is gekozen vanwege haar goe de akoestiek. Hoogtepunt voor de pauze zal het loflied Lobe den Herrn voor koor, solisten en orkest zijn. Dat aan een der gelijk evenement ook een prijskaartje hangt, beseft Meesen, maar de opzet van het concert is voor de provincie aanleiding geweest om een cultuursubsidie te verstrek ken en tevens zijn er enkele be drijven die de concerten van ASAF trouw sponsoren. Het jubelconcert vindt plaats op zaterdag 15 januari 2000 in de R.K. kerk aan de Walstraat in Axel. De aanvang is om 20.00 uur. Weg bij Hydro Agri afgesloten SLUISKIL - Tussen donderdag 20 januari 6 00 uur en vrijdag 21 januari 18.00 uur zal de Industrieweg N686 in Sluiskil ter hoogte van de Hydro Agri zijn afgesloten. Borden geven om leidingsroutes aan. De wegafsluiting is nodig voor de bouw van een nieuwe mobiele verladingskraan bij Hydro Agri. Die krijgt een laadcapaciteit van zesduizend ton ureum eindpro duct per dag. De nieuwe, vijftig ton wegende kraan is ge bouwd door een firma uit Denemarken en wordt in de eerste helft van februari in gebruik genomen. Met de verdere uit breiding van het kranenpark hoopt de HAS meststoffen snel ler en via gescheiden aanvoerlijnen te kunnen verschepen. Kop-staartbotsing in Axel AXEL - Op de Tractaatweg in Axel vond woensdagmorgen een kop-staartbotsingplaats. Een 18-jarige automobiliste uit Terneuzen remde te laat voor een trekker met oplegger, be stuurd door een 28-jarige man uit Drunen, die stopte voor het rode verkeerslicht. Er was alleen materiële schade. Actie Venezuela levert elf mille op HULST - De inzamelingsactie voor de slachtoffers van de na tuurramp in Venezuela heeft al ruim 11.000 gulden opgele verd. De geldinzameling is een particulier initiatief van Pa trick Haulez uit Sint Jansteen. De Hout- en Bouwbond CNV heeft bekend gemaakt vijfduizend gulden te storten. Ook is er een bijdrage van vijfduizend gulden binnengekomen van de solidariteitsorganisatie Kom Over. Haulez hoopt dat het voorbeeld van de CNV een aansporing voor bedrijven en an dere belangenorganisaties betekent om geld te storten op het speciale gironummer 1255300 (onder vermelding Venezuela). De initiatiefnemer is verbaasd dat de humanitaire ramp die het Zuid-Amerikaanse land heeft getroffen in Nederland zo snel uit de media is verdwenen. Voorlopig blijft Haulez zijn actie voortzetten. Het hele bedrag wordt via de Venezolaanse zusterorganisatie van de CNV aan de bevolking besteed. Fitnessproject Hulster senioren HULST - Deze maand worden senioren in Hulst benaderd voor deelname aan het zogenaamde GALM-project. Het gaat om een preventieve actie ter voorkoming van hart- en vaat ziekten, met name om niet-actieve ouderen in de categorie 55- 65 jarigen. Gisteren ondertekenden op het stadhuis van Hulst wethouder B. Picavet van sportzaken en T. Kienhuis en M. Reijnders namens de Zeeuwse Sportraad het officiële deelna meconvenant van Hulst aan het GALM (Gezond Actief Leven Model). Alle ouderen krijgen in de komende twee weken een deelnameformulier voor Galm in de bus. De gemeente laat de inschrijvingsbewijzen op 25 januari huis-aan-huis ophalen door studenten van de Hogeschool Breda. Het project in Hulst gaat op 12 februari van start met een speciale fitheidstest in Den Dullaert onder begeleiding van een arts. Politie vindt wietkwekerij MIDDELBURG - De politie heeft woensdag een hennepkwe kerij ontmanteld in een woning in Middelburg. In totaal wer den enkele honderden wietplanten gevonden. Deplanten zijn vernietigd en de apparatuur is in beslag genomen. Jongen stal gsm'etjes van baas VLISSINGEN-De politie heeft een 17-jarige Vlissinger aan gehouden die bij zijn bedrijf in zijn woonplaats het afgelopen kwartaal enkele mobiele telefoons en geld geeft gestolen. Het bedrijf is voor enkele honderden guldens gedupeerd. De jon gen mocht na verhoor weer gaan. Hem wordt verduistering in dienstbetrekking ten laste gelegd. door Joost Bosman SLUISKIL - Het Centraal or gaan opvang asielzoekers (COA heeft woensdag overeenstem ming bereikt met de exploitant van Hotel Sluiskil over de op vang van in eerste instantie veertig asielzoekers. Per 1 fe bruari doet Hotel Sluiskil dienst als Aanvullende opvang asiel zoekers (AVO). In principe geldt het contract tussen het COA en Hotel Sluiskil voor drie jaar. Het aantal asielzoekers kan in die periode worden uitgebreid tot maximaal 200. Woensdagavond heeft de ge meente Terneuzen verschillen de instanties op het stadhuis uitgenodigd om hen over het ak koord te informeren. Daarbij was geen officiële vertegen woordiger van de Sluiskilse dorpsraad aanwezig. Komende week volgt er een informatie- Ongeluk bij inhalen op weg bij Sluiskil SLUISKIL - Op de provinciale weg N252 bij Sluiskil heeft zich woensdag om 12 uur een onge val voorgedaan. Een 37-jarige automobilist uit Terneuzen reed, komende uit de richting van Sluiskil, toen hij naar links uitweek om een auto voor hem in te halen. Daarbij had hij niet in de gaten dat hij zelf werd ingehaald door een 33-jarige Belgische uit Assene de. Persoonlijke ongelukken bleven achterwege, maar de au to's raakten beschadigd. SAS VAN GENT - De genealo gische werkgroep Zeeuws- Vlaanderen houdt zaterdag 19 februari voor de tiende keer een open dag in cultureel centrum De Speije in Sas van Gent. De zaal is geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. De stamboom-informatie wordt gratis verstrekt. avond, waar het COA en de ex ploitant van Hotel Sluiskil hun plannen uiteen zetten. Verdere informatie over de opvang was gisteren niet voorhanden. Toch heeft de gemeente besloten om de verschillende partijen al di rect op de hoogte te stellen. Eer der kreeg zij het verwijt van on der meer de dorpsraad dat die van meet af aan door zowel het COA als door het gemeentebe stuur onkundig werd gehouden over de plannen. Omdat het een AVO betreft, is geen toestemming van de ge meente nodig en is zij in feite geen partij bij de komst van de asielzoekers, zo benadrukt de gemeente Terneuzen in een persbericht. Wel wil ze de infor matieverstrekking over de AVO zo goed mogelijk begeleiden en de integratie van de opvang van de asielzoekers helpen bevorde ren. Kort dag Voorzitter F. Saerens zei gister avond nog niet van de overeen komst tussen het COA en Hotel Sluiskil op de hoogte te zijn, en wilde daarom niet reageren. Volgens secretaris M. Köllner, binnen de dorpsraad de enige voorstander van de AVO, was het voor de meeste dorpsraads leden te kort dag om nog op de uitnodiging van de gemeente te reageren. „Ik kreeg om drie urn 's middags telefoon met de vraag of de dorpsraad een af vaardiging kon sturen. Maar toen bleek het niet meer moge lijk om nog wat mensen op te trommelen", verklaart Köllner. Wel zegt ze blij te zijn met de overeenkomst voor de AVO in Sluiskil. „Wat mij betreft zijn die mensen van harte welkom. We moeten ze gastvrij ontvan gen en er het beste van maken", aldus Köllner. Ze verwacht overigens niet dat de overige dorpsraadsleden, die zich begin januari in overgrote meerder heid tegen de asielopvang uit spraken, zullen bijdraaien. Zij vinden Sluiskil te klein voor de herberging van asielzoekers, en waren gepikeerd dat ze slechts via de pers de ontwikkelingen over de (toen nog) eventuele op vang konden volgen. De kwestie heeft in Sluiskil tot scherpe ver deeldheid geleid tussen voor- en tegenstanders van de opvang voor asielzoekers. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is on denkbaar dat de veerhaven van Perkpolder wordt ingericht voor de overslag van goederen. Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie) wees een han delshaven op die plek woensdag resoluut van de hand. Het ge meentebestuur van Hontenisse had hem gepolst naar de moge lijkheden voor havenactivitei ten in Perkpolder als de PSD in 2003 ophoudt te bestaan. Volgens het gemeentebestuur zou er een investeerder zijn die plannen heeft voor een handels haven. Bruinooge zei voor de Statencommissie economie die investeerder niet te kennen en ook niets te weten van de exacte plannen. WD-Statenlid H. van Geesber- gen vroeg zich af of de provincie het zich wel kan permitteren zo'n plan te weigeren. „Als de PSD stopt, moet in Hontenisse REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl iets anders komen om de werk gelegenheid op peil te houden. Bruinooge weigerde dat ten enenmale. Zelfs al zou hij de haalbaarheid kunnen toetsen, dan nog ziet hij niets in het voor nemen. „We hebben in de direc tie omgeving meer dan zeshon derd hectare havengebied in ontwikkeling: de Braakmanha ven, Terneuzen-West, de Mos- selbanken en de Axelse Vlakte. Daar stoppen we veel belasting centen in. Twaalf miljoen gul den om de onrendabele top van de Axelse Vlakte te dekkenDan ga ik toch zeker niet op twintig kilometer afstand zo'n zelfde ontwikkeling mogelijk maken." Ook het Streekplan Zeeland staat een handelshaven op die locatie niet toe, stelde Bruinoo ge vast. Daar komt nog bij dat in het kader van de verdieping van de Westerschelde op diverse plekken natuurcompensatie moet plaatsvinden. Eén van die plekken is de veerhaven van Perkpolder. Daar kan alleen in bijzondere gevallen van worden afgeweken. Werkgelegenheid Van Geesbergen had begrip voor de argumenten van de ge deputeerde. Hij is echter be zorgd over de werkgelegenheid en de bevolkingsontwikkeling - jongeren gaan weg, ouderen blijven achter - in Hontenisse. Hontenisse heeft anders kansen genoeg gehad om plannen in te dienen voor nieuwe werkgele genheid, reageerde Bruinooge geagiteerd. „Wij hebben de af gelopen jaren in Zeeuws-Vlaan- deren projecten opgezet met honderd miljoen gulden aan Eu ropese subsidie. Herhaalde ma len hebben gedeputeerde Van Zwieten van toerisme en ikzelf het gemeentebestuur van Hon tenisse aangespoord ook een plan in te dienen. Maar er is nooit één aanvraag ingediend." Afdelingshoofd De Bakker neemt afscheid van De Blaauwe Hoeve door Jean-Lou de Gucht HULST - „Ik heb het altijd als mijn plicht beschouwd om mensen te helpen." Dat zegt A de Bakker (60), hoofd van af deling De Dotterbloem van het verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst. Na 42 jaar in de verpleging gewerkt te heb ben, maakt hij gebruik van de VUT. Morgen neemt hij met een receptie afscheid van De Blaauwe Hoeve. „Als je zo'n welvarend land als Nederland bent, moet je voor de zieken en gehandicapten meer geld uittrekken. Door steeds maar te bezuinigen ben je echt verkeerd bezig. Er is soms gewoon geen tijd om eens een arm om de patiënt te slaan. Terwijl een patiënt die aan dacht zo nodig heeft. En dat vind ik buitengewoon jam mer." De Bakker is een gedre ven en inspirerend mens. Ie mand die van zijn vak houdt en altijd voor zijn medemens klaar staat. Hij kijkt met voldoening op zijn carrière terug. Op 17-jari- ge leeftijd vertrok de in Kloos- terzande geboren de Bakker naar Eindhoven waar hij in een psychiatrisch ziekenhuis een opleiding verpleegkunde ging volgen. Afdelingshoofd van zijn opleiding keerde hij terug naar Zeeuws-Vlaande- ren, waar hij vervolgens zes jaar werkzaam was in het Li- duina ziekenhuis in Hulst. In 1969 opende De Blaauwe Hoe ve z'n deuren en de Bakker koos voor een carrière in een verpleeghuis. Binnen een jaar was hij afde lingshoofd. de functie die hij tot op heden heeft vervuld. „De buitenwereld kijkt nogal eens vreemd aan tegen een ver- A de Bakker, afdelingshoofd van verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst kijkt na 42 jaar terug: „Er is soms gewoon geen tijd om eens een arm om de patiënt te slaan." foto Cha rles Strijd pleeghuis. Ik hoop niet dat ik daar ooit terecht kom, hoor ik wel eens zeggenMaar als j e al leen thuis bent en je aan je lot bent overgelaten, dan is thuis thuis niet meer. Dan is het echt niet zo slecht om in een ver pleeghuis opgenomen te zijn. Mensen die zich thuis niet meer kunnen redden denken vaak dat dit het laatste adres is waar ze zullen verblijven. Dat hoeft echter niet altijd het ge val te zijn. Ik zeg tegen iemand die hier nieuw binnenkomt al tijd: u bent hier tijdelijk opge nomen, we zien wel waar we uitkomen. Soms zijn mensen na een tijdje zover opgeknapt dat ze naar een verzorgings huis of zelfs terug naar huis kunnen." Buitengewoon te vreden is de Bakker over de terminale unit waar hij ook af delingshoofd van is. „Als iemand op het einde van zijn leven niet meer thuis ver pleegd kan worden, dan heb ben wij hier de mogelijkheden om toch nog kwaliteit te geven aan die laatste levensfase. Kwaliteit betekent bijvoor beeld ook de pijn wegnemen. We proberen zoveel mogelijk om tegemoet te komen aan de wensen van de patiënt en de familie. Nee is wel het laatste wat we willen verkopen." Mensen helpen, de Bakker gaat er na z'n afscheid van de Blaauwe Hoeve gewoon mee door. „Ik heb nu meer tijd om me te wij den aan het werk voor asielzoekers en caritas. Daar valt nog een mooie taak te ver richten. En ja, ik zal De Blaau we Hoeve best wel eens mis sen, hoor. Op dit moment voel ik me echter een heel gelukkig mens. Als ik m'n leven zou mo gen overdoen zou ik het pre cies hetzelfde doen. Met één uitzondering: ik zou dan graag een aantal jaren naar Afrika gaan om iets aan de armoe en de ellende daar te doen." door Edy de Witte HULST - De stichting Hulster Buutreedners wijzigt de verkoopmethode van de kaarten voor het tonpraatfesti- val op zondag 27 februari. De toegangsbewijzen voor de eerste twee avonden op vrijdag 25 en zaterdag 26 febru ari zijn al uitverkocht. Alleen voor de zondagmatinee en avondvoorstellingzijn in Den Dullaert nog kaarten ver krijgbaar. De hiervan al telefonisch gereserveerde toegangsbewij zen moeten nu voor dinsdag 1 februari opgehaald wor den. Na die datum gaan de niet-afgehaalde kaarten te rug in de vrije verkoop. Deze vindt dat alleen nog plaats aan de kassa tijdens de gewone openingstijden van het gemeenschapscentrum De buutreedners hebben vorig jaar met deze telefoni sche reserveringen slechte ervaringen opgedaan. „Er moesten voor het festival zo'n honderd mensen teleur gesteld worden omdat gezien de voorverkoop en reser veringen alle voorstellingen uitverkocht waren. Na het festival bleek echter dat enkele tientallen gereserveerde toegangstickets in den Dullaert zijn blijven liggen. Daarmee hadden we wel mensen van de wachtlijst een plezier kunnen doen", licht buutreedner R. Buysrogge toe. Tijdens het festival bestijgen zes buutreedners de ton. Naast oude bekenden komen twee nieuwe gezichten aan bod. Een plaatselijk talent uit de binnenstad neemt de presentatie op zich en de andere nieuweling veegt de vloer aan met onder meer Hulster politici en andere be kende personen. Het jeugdorkest The Young Ones verzorgt deze keer de muziek. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Gedeputeerde A Poppelaars (bestuurlijke or ganisatie) gaat, los van een eventuele uitkomst van de lo pende herindelingsdiscussie, binnenkort de Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen langs om van hen te vernemen hoe de relatie tussen de gemeenten en de pro vincie kan worden verbeterd. Poppelaars wil van de gemeen ten vernemen waar en hoe het provinciebestuur tekortschiet. Na de inventarisatie zal het pro vinciebestuur voorstellen for muleren die moeten leiden tot een betere begeleiding van ge meenten bij lokale en regionale zaken. Een en ander is volgens de gede puteerde het gevolg van wat or ganisatiebureau De Beuk in de zogenaamde regiofoto Zeeuws- Vlaanderen heeft geschreven over de relatie tussen gemeen ten en provincie. In dat docu ment, dat moet dienen als de basis voor het advies van de Stuurgroep Krachtige Gemeen ten aan minister Peper van Bin nenlandse Zaken over een be stuurlijke herschikking in Zeeuws-Vlaanderen, uiten de gemeenten behoorlijk wat kri tiek aan het adres van het pro vinciebestuur. Noden Gedeputeerde Staten laten het - zeker bij grensoverschrijdende zaken - te vaak afweten en ook menen de gemeenten dat de pro vincie te vaak niet thuis geeft als er bezuiden de Westerschelde problemen moeten worden op gelost. Poppelaars: „Die kritiek kunnen we niet laten voor wat ze is. De regio Zeeuws-Vlaande- ren kent behoorlijk wat noden en dilemma's. Als provinciebe stuur willen we weten waar wij tekort schieten en willen we we ten hoe het anders zou kftnnen. Dat is namelijk in ieders be lang." De gedeputeerde gaf verder aan het advies van de Stuurgroep over een eventuele bestuurlijke schaalvergroting zeer serieus te nemen. „Het is natuurlijk nog wel een kwestie van even af wachten, omdat we van minis ter Peper willen horen wat hij wil. In ons beleidsprogramma hebben we wel laten opnemen dat we als provinciebestuur geen initiatieven tot herinde ling nemen. Dat wordt natuur lijk wel beduidend anders als de minister daar anders over zou denken. Dan willen we het pro ces dat volgt in de hand houden. Dan nemen wij. om het zo maar te zeggen, de handschoen zeker op." Gereedschap uurwerkmaker uit fietstas weg MIDDELBURG - Een 66-jarige inwoner van Oost-Souburg is woensdag zijn uurwerkmakers- gereedschap kwijtgeraakt. Hij had het gereedschap in zijn fietstas zitten en de fiets gepar keerd op de Markt in Middel burg. Toen hij thuiskwam bleek het gereedschap uit de fiets te zijn verdwenen. De waarde van het gereedschap is circa vijftig gulden. Lezing over de overgang VOGELWAARDE - De afdeling Vogelwaarde van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) houdt vandaag, donderdag, in het dorpscentrum een lezing over vrouwen in de overgang. Gynaecoloog J. Kant vertelt over deze overgangsperiode. De bijeenkomst, die ook voor niet- leden toegankelijk is, begint om 19.30 uur. Krap 1100 boetes TERNEUZEN - In het kader van het Verkeershandhavings- project Zeeland betrapte de po litie van 3 tot 9 januari 1053 snelheidsovertreders. Van hen kregen 26 bestuurders een pro ces-verbaal wegens het niet dragen van een gordel. Drankrijder YERSEKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag op de Burgemeester Sin- kelaan in Yerseke een 39-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. De man had iets te veel gedronken. Hij kreeg een boete van 390 gul den en een rijverbod van één uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57