1 R De Storm wordt echt geen rampenfilm Terneuzen positief over plan drijvend museum Pechiney krimpt in met 160 man zonder gedwongen ontslagen Zusterscholen brengen ballonnengroet zeeuwse almanak Chinees Vitrite kan leren van ervaring Philips Lighting Terneuzen Gesprek over aankoop binnenschip door Maurits Sep VLISSINGEN - Aluminium- smelter Pechiney in Vlissingen- Oost schrapt de komende twee jaar 160 arbeidsplaatsen, maar niemand wordt gedwongen op straat gezet. De directie garan deert dat in het sociaal plan dat gisteren aan het personeel is be kendgemaakt. De bonden toon den zich redelijk tevreden over het sociaal plan, maar hebben nog zorgen over de verdere toe komst van het bedrijf. De reorganisatie moet Pechiney eind 2003 een bezuiniging van veertig miljoen gulden per jaar opleveren. Het personeel heeft het afgelopen jaar zelf meege dacht over waar en hoe goedko per gewerkt kan worden. Daar uit is gebleken dat Pechiney met 600 arbeidsplaatsen toe kan. Dat zijn er 160 minder dan nu. De directie belooft dat tijdens de looptijd van het sociaal plan, tot eind 2002, niemand gedwon gen wordt ontslagen. Over twee jaar zullen tachtig medewer kers 58 jaar of ouder zijn. Zij kunnen vervroegd met pensi oen. De regeling die voor hen wordt getroffen, wordt door de vakbonden bejubeld. Voorbeeldig „Voorbeeldig", vindt P. Hazela- ger (FNV). „Pechiney wimpelt de gevolgen van de reorganisa tie niet af op de samenleving, maar betaalt die zelf. Dat zouden meer bedrijven die reor ganiseren om meer winst te boe ken moeten doen", meent CNV- bestuurder H. van Beers. Veel onzekerder zijn Hazelager en Van Beers over het welslagen van het intern verschuiven van mensen. Pechiney wil een deel van de plaatsen die openvallen door het vertrek van ouder per soneel opvullen met mensen die op andere afdelingen niet meer nodig zijn. Als mensen niet de juiste opleiding hebben, worden zij omgeschoold. Heinkenszandse kastelein van de toekomst AMSTERDAM - Wilma de Wee uit Heinkenszand heeft op de Horecava de wedstrijd 'kaste lein van de toekomst 2000' ge wonnen. Zij was de eerste vrouwelijke kandidaat die deze prijs won. De Horecava is de jaarlijkse ho recavakbeurs in de RAI in Am sterdam. De Wee werkt in Braai-Tapperij de Mug te Mid delburg. De Zeeuwse deelnemers aan de landelijke biertap wedstrijden zijn niet doorgedrongen tot de finales. Ze sneuvelden in de voorrondes en de selectiewed strijden. De nationale biertap wedstrijd werd woensdag ge houden. Winnaar werd E. ter Haar van partycentrum Genux te Hengelo en bij de categorie teams ging de eerste prijs naar restaurant Van den Hogen in Volendam. De Zeeuwse deelnemers in de categorie individueel waren D. Mijnsbergen van café 'De Oran jeboom' in 's-Heer Hendriks- kinderen en M. J. Dallinga van het gelijknamige hotel-restau rant in Sluiskil. Bij de teams waren de Zeeuwse deelnemers J. P. M. van Damme en K. A So to van Grand Hotel Arion in VlissingenenJ. E. M. enS. C. E. Verbeke van hotel 'De Schelde' in Cadzand. Overigens waren Zeeuwse hore caondernemers en -opleidingen wel op andere fronten succes vol. Braai-Tapperij De Mug uit Middelburg werd tweede in de verkiezing van 'beste leerbe drijf". Verder nam de heer J. Vreuge Vctfi het R.O.C. Zee land vestiging Delta College te Middelburg, de schoolprijs in ontvangst omdat Wilma de Wee en Bastiaan Mol, die tweede werd, beiden op deze school hun horecaopleiding volgen. De directie merkt zelf in het so ciaal plan ook op dat om ge dwongen ontslagen te voorko men het wenselijk is dat het natuurlijk verloop toeneemt en dat een aantal medewerkers bij onderaannemers of andere be drijven wordt geplaatst. Licht puntje is in dit verband dat de arbeidsmarkt gunstig is, stelt Van Beers vast. De reorganisatie bij Pechiney staat in het teken van de toe komst op lange termijn, tot 2017. In die strategie passen ook de nieuwe doorloophomogeni- satie-oven die vorig jaar in gebruik is genomen, de vernieu wing van het informatieverwer kingssysteem en de verbetering van de arbeidsomstandigheden in de anodegietwerkplaats. Investeringen De vakbonden blijven evenwel zorgen houden over die toe komstvisie. „Voor die strategie is ook het energiecontract van belang en daar is nog niets over bekend. Ook is over het door gaan van diepte-investeringen in het bedrijf weten we nog niets." Pechiney is daar minder pessi mistisch over. In het sociaal plan meldt de directie dat de onder handelingen over een nieuw energiecontract nog lopen. Bo vendien is sprake van voorbe reidingen voor nieuwe investe ringen tot een bedrag van 150 miljoen gulden. De Ondernemingsraad komt vandaag bijeen. Voorzitter T. van de Velde is blij met de ga rantie dat niemand gedwongen wordt ontslagen. pagina 2: commentaar Advertentie DRVKKERY I HEM A Vlaanderen op ons binnenplein boeken en cd's uir VLAANDEREN vandaag vanaf 17.00 uur in De Brasserie stoemp met veldsla ƒ13,50 pasta met blauwe kaas en champignons (vegetarisch) ƒ17,50 Vlaamse pot au feu ƒ21,50 zaterdag 15 januari 14.30- 16.30 uur Jolanda Dekkers Piere de Nijs blokfluiten en Spaanse gitaar dinsdag 18 januari. 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Herman Franke 'De werkelijkheid van de verbeelding' kaarten: 0118 - 886870 Aanzien van 1999 27.50 Galerie Tube t/m 27 januari Barbara Jean 'To be or not to be' de DRVK Ikery Winkel in Wooic Beeld &Geluid Brasserie Markt 51 liddelburg 8)886886 De vakantie zat erop voor dat Middelburgse stelletje. Een maand lang hadden ze zich vergaapt aati de vele prachti ge trekpleisters die China biedt. Peking, de Verboden Stad, de Chinese muur, die astronauten zelfs vanaf de maan hebben herkend, ze vonden het prachtig. Eén ding alleen: het eten. Ze waren er al voor gewaar schuwd, en inderdaad, ze vonden het maar niks. Wel heel veel, maar steeds zonder veel zorg klaargemaakt en vooral gewoon niet echt lek ker. Die dag terug in het vliegtuig keken ze elkaar aan en wre ven zich al verlekkerd in de handen. En ja hoor, ze waren nog niet terug of ze spoedden zich naar de afhaal-Chinees voor een lekker ouderwetse, voorspelbare hap Chinees. Koewachtse scholieren lieten gelijktijdig met kinderen in Finland en Noord-Ierland ballonnen de lucht in gaan. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - De leerlingen van basis school De Eikelaar in Koewacht lieten woensdag om twaalf uur bijna tweehon derd ballonnen de lucht in. Op dat zelfde tijdstip deden de leerlingen van de Lamu- joki school in het Finse Pyhanta en de Carnaghts Primary School in het Noord- Ierse Ballymena hetzelfde. De drie scholen zijn met elkaar verbonden door een Europees samenwerkingsver band en de ballonnenwedstrijd was een gemeenschappelijke manier om het nieu we millennium in te luiden. 'Meester' J. Smeets roept met behulp van een megafoon de kinderen bijeen. „De ballonnen mogen pas de lucht in als ik het zeg. We zullen het niet zien, maar in Fin land en Noord-Ierland staan op dit mo ment ook leerlingen op het schoolplein met dezelfde blauwe ballonnen met daar aan de gele kaartjes als jullie. Na het aftellen zag de lucht boven Koe wacht nog blauwer dan op een zomerse dag. Smeets: „De wind zit goed. Ik acht het niet uitgesloten dat ze de ballonnen in De nemarken zullen vinden. Correspondentie De Eikelaar doet al bijna drie jaar mee met het Europese project Our Place in Eu rope (OPE). Het samenwerkingsverband is in 1997 opgezet door het Europees Plat form Onderwijs in Alkmaar. Smeets:,,De kinderen van de school uit Koewacht hou den contact met hun buitenlandse 'colle ga's', door e-mail en correspondentie. De docenten hebben elkaar al meermalen ontmoet. We zijn onderhand goede vrien den geworden." De scholen zijn op willekeurige basis aan elkaar gekoppeld en de bedoeling van het project is dat er gegevens worden uitge wisseld. Recepten bijvoorbeeld of ken merkende takken van sport. Smeets: „He laas duurt OPE maar drie jaar, maar de samenwerking is ons zo goed bevallen dat wij nog wel langer door blijven gaan. Het Europees Platform heeft ons al laten we ten dat dat er misschien wel in zit. We zijn alleen afhankelijk van diezelfde instan ties in Finland en Noord-Ierland." Aan de ballonnenwedstrijd zijn natuur lijk ook prijzen verbonden. Uit elke groep krijgt de leerling wiens ballon het verst komt, een verrassing. De uitslag wordt za terdag 18 maart bekend gemaakt tijdens de rommelmarkt op het schoolplein. Scenario-schrijvers stellen liefde tussen garnalenvisser en burgemeestersdochter centraal door Jacques Cats COLIJNSPLAAT - Omdat de vraag voor de hand ligt komt Rik Launspach maar vast zelfs met het antwoord: „Nee, het is niet zo dat we na het succes van Titanic een Nederlandse variant willen ma ken. Het gaat om twee mensen die verliefd zijn op elkaar, een grote toekomst voor ogen hebben maar de pas afgesneden zien door zoiets verschrikke lijks als de watersnoodramp. Dat zal een heleboel mensen aanspreken". Launspach werkt samen met Marjolein Beumer aan het script voor een in Zeeland spelende film. Beiden hebben een achtergrond als theater- en filmacteur. Beumer, thans te zien in de tv-serie 'Geheime dienst', schrijft het scenario. De rol van Launspach, vooral bekend geworden door zijn aandeel in 'Oeroeg', een vrije filmbewerking van een roman van Hella Haasse, is die van ghostwri ter die als klankbord fungeert voor Marjolein. Het moet van meet af aan duidelijk zijn: 'De storm' wordt geen rampenfilm. „Het verhaal draait om twee boeiende, eigenzinnige persona ges". De cast is vrij beperkt; naast de hoofdperso nen is een rol weggelegd voor leden van een vis sersgezin, met daar nog wat figuren omheen. De locatie is eveneens overzichtelijk: een klein dorp binnen het isolement van vóór de Deltawerken. Buitensporig veel figuranten zijn niet nodig. Of het zou moeten zijn voor de scène waarin de vol tallige vissersbevolking van het dorp van de hoofdpersonen in opstand komt tegen het plan van de overheid om de kustlijn te verkorten. Want ook zo'n element moet aan bod komen, vindt Beumer. „We willen alle kanten laten zien. Niet al leen het garanderen van de veiligheid van de be volking, ook het behoud van natuur en milieu en de economische gevolgen voor de visserij. We gaan daar overigens niet héél erg uitvoerig op in". Launspach: „Een beroemde Amerikaanse filmre gisseur heeft ooit gezegd: stop nooit een bood schap in je film". Beumer: „Maar we willen wel voelbaar maken waarom iemand een bepaald standpunt inneemt". Rik Launspach geeft het toe: er is nog flink ge worsteld met het gegeven hoe het verhaal van de Ramp het beste in beeld is te brengen. „Het is een heel verschrikkelijke gebeurtenis, die zich niet lijkt te verenigen met wat een film vaak doet: en tertainment brengen. Maar we willen wel een in tegere film maken". Hij verwijst naar de titelpagi na van het script, waarop valt te lezen: 'God schiep de wereld, maar de Zeeuwen schiepen Zee land'. „Dat lijkt me een mooi adagium om daarin het verhaal proberen te plaatsen". De eigen acteursachtergrond maakt het aanne melijk de verzonnen personages ook zelf te gaan spelen. Ghostwriter Launspach: „Nu we steeds verder in het verhaal komen en het punt hebben bereikt van onderzoeken of ons verhaal historisch klopt, kom ik er achter dat het beter is daar echte Zeeuwen voor te contracteren. Je wilt acteurs hebben die het dialect machtig zijn. Bovendien; ik zie er niet uit als een visserman". Nog even terug naar 'Titanic', die volgens het filmmakersduo vooral zo aansloeg vanwege het gebruik van een aantal goede universele dramati sche structuren. „Wat dat betreft kunnen we nog wel wat van die Amerikanen leren", meent Laun spach. De enige overeenkomst die 'De storm' ver toont met 'Titanic' is dat het gaat om een meisje en een jongen, dat er standsverschillen een rol spelen en dat iedereen vanuit de historie weet dat er ver volgens iets ergs gebeurt. „Maar daar houdt het dan ook mee op". door Joost Bosman TERNEUZEN - De onderne mingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen heeft woensdag een bezoek gebracht aan de OR van de Philips-vesti- ging Vitrite in Middelburg. De OR van Terneuzen heeft aange geven, hoe andere vestigingen binnen de Nederlandse lichtdi- visie wellicht kunnen voorko men dat hen hetzelfde overkomt als de spaarlampenafdeling in Terneuzen. Daar dreigen 280 werknemers hun baan te verlie zen omdat Philips de afdeling naar Polen wil overplaatsen. Volgens OR-voorzitter A Canri- nus is het nodig dat andere fa brieken binnen de lichtdivisie lering trekken uit wat er in Ter neuzen is gebeurd. „We hebben de situaties van Terneuzen en Middelburg vergeleken, en dan kun je gelukkig tot de conclusie komen dat Middelburg er een stuk beter voorstaat. De toe komst biedt Vitrite mogelijkhe den om verder te gaan. Canrinus zegt dat de OR van Vi trite een nieuwe bijeenkomst zal houden, om te bezien wat zij met het verhaal van Terneuzen zullen doen. „Dat is de juiste weg, want iedere fabriek moet zijn eigen plan trekken." Ook zijn eventuele landelijke acties besproken, die de vak bonden binnenkort tegen Philips willen organiseren. Zij denken dat de spaarlampengf- deling in Terneuzen niet op zich staat, en dat Philips van plan is op termijn de gehele lichtdivisie naar de lage-lonenlanden over te plaatsen. „De lijn is gelegd, maar als OR's hebben we na tuurlijk geen actietraject. Maar ook in Middelburg is men ermee bezig, en sluiten ze zich aan bij de landelijke lijn." Wat Canrinus gerust stelt, is dat hij met zowel de OR als de vesti gingsmanager van Vitrite aan tafel heeft gezeten. „Ik krijg de indruk dat zij in tegenstelling tot Terneuzen er samen goed uit komen. We hebben erop aange drongen dat de lange termijn plannen tot stand moet komen tussen lokale managers en de OR." Vandaag doet de OR van Philips Terneuzen haar verhaal tegenover de collega's in Roo sendaal, terwijl volgende week de vestigingen in Oss, Weert en Deurne/Maarheeze worden be zocht. door Wout Bareman TERNEUZEN - De havenstad Terneuzen krijgt mogelijk een museumschip. De initiatiefne mers voeren momenteel ge sprekken met de eigenaar van een binnenvaartschip (type Kempenaar), dat in het kader van de sloopregeling uit de vaart is genomen en voor weinig geld beschikbaar is om te wor den ingericht als drijvend muse um. De gemeente heeft het mu seumplan positief ontvangen. Maar, waarschuwt hoofd com municatie Frank Neve: „B en W zijn voorshands niet van plan zich op enigerlei wijze in te laten met de investering en exploita tie van zo'n museum. Ze staan er echter wel heel positief tegen over, vinden het een prima initi atief en willen ook best meeden ken over een toekomstige ligplaats van het schip." Eén van de initiatiefnemers, heemkundige en raadslid Pim Broekhuysen is met die reactie al heel gelukkig. „Maanden ge leden al hebben we een uitge werkt plan ingediend bij de ge meente. Het heeft even geduurd, maar nu blijkt toch dat het col lege er sympathiek tegenover staat en dat is al heel wat. Een eventuele subsidie en verdere toekomstige bijdragen? Ach, we hebben nog' een heel traject te gaan en wie weet welke ontwik kelingen zich in die tussentijd nog allemaal voor doen." Ruimere aanpak De plannen voor een scheep vaartmuseum in Terneuzen zijn niet nieuw. Al in de jaren zeven tig en tachtig pleitte met name de toenmalige vereniging Oud- Terneuzen, de huidige heem kundige vereniging, voor een permanente tentoonstelling over Terneuzen als havenstad. De locatie lag destijds voor de hand: het bestaande 'museum' in de Burgemeester Geillstraat. Maar de initiatieven liepen uit eindelijk stuk op onwil van de kant van de gemeente, die een scheepvaartmuseum te eng van opzet vond en een veel ruimere aanpak eiste. Twee jaar geleden kwam op richter en coördinator Piet Ger- reman van het promotieproject Portaal van Vlaanderen (rond leidingen op het sluizencom- plex en rondvaarten) met de Motel terecht gesloten voor asielzoekers DEN HAAG - Met de sluiting van de aanvullende opvang voor asielzoekers in het Schoondijkse Motel West was niks mis. De procedure is cor rect verlopen, antwoordt Staatssecretaris M. J. Cohen van Justitie op vragen van de RPF- Kamerleden L. C. van Dijke en A Rouvoet. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) had met de gemeente Oostburg afgespro ken de aanvullende opvang in Schoondijke te sluiten, na ope ning van een nieuw asielzoe kerscentrum bij Cadzand. Die afspraak is nagekomen, aldus Cohen. Het was de bedoeling de Schoondijkse asielzoekers zo veel mogelijk in Cadzand onder te brengen. Dat dit slechts ge deeltelijk is gelukt, komt vol gens de staatssecretaris door het tijdsverschil tussen de opening van het Cadzandse centrum en de sluiting van Motel West. Bij sluiting van Motel West was Cadzand grotendeels vol. suggestie een scheepvaartmu seum te koppelen aan dat por taal. En kort daarna presenteer den ook de voorvechters van het behoud van de watertoren hun plan om op de benedenverdie ping van dat bouwwerk een mu seum in te richten. Broekhuysen en de zijnen richtten hun aan dacht in die dagen al op een vrij komende locatie in het hart van de binnenstad, maar dat bleek uiteindelijk geen haalbare kaart. Het museumschip maakt nu, zegt hij veel meer kans. Beheerder Dat schip zou een plaatsje moe ten krijgen in de Oostelijke Ka- naalarm tegenover het water schapskantoor aan de rand van het stadscentrum. De huidige schipper/eigenaar zou straks kunnen worden aangesteld als beheerder en in ieder geval toe stemming moeten krijgen om aan boord te blijven wonen. Broekhuysen: „Dat is essentieel voor het plan. En verder is deze opzet financieel in alle opzich ten aantrekkelijk. Het is alle maal veel goedkoper dan een lo catie op de wal." De stichting in oprichting heeft al contacten met de provincie ('ook daar is men positief'), legt het plan bin nenkort voor aan de Euregio Scheldemond, gaat praten met het bedrijfsleven en betrekt ook de VW en de Heemkundige Ver eniging er bijMaar minstens zo belangrijk vinden Broekhuysen en de zijnen een nauwe samen werking met het Portaal van Vlaanderen. „We zouden elkaar prachtig kunnen aanvullen." Het museumschip Ontario moet een plaatsje krijgen in de Oostelij ke Kanaalarm, tegenover het waterschapskantoor aan de rand van het stadscentrum. foto Charles Strijd Marjolein Beumer en Rik Launspach: „...voor de rollen echte Zeeuwen contracteren. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55