Russen trappen in dezelfde val Betere wet die schatkist niks extra's kost PZC PZC feiten en meningen 2 Reputatie Campagne in Tsjetsjenië loopt net zo vast als vier jaar geleden 13 januari 1950 donderdag 13 januari 2000 De werknemers van Pechiney Nederland zijn de afgelopen dagen ingelicht over de plannen die de directie heeft voor de toekomst en over de consequenties daarvan voor het personeelsbestand. Veel nieuws leverde dat niet op want Pechiney had al in een eerder stadium kenbaar gemaakt dat de onderme ning toe is aan een reconstructie die arbeidsplaatsen zou gaan kosten. Aangenaam is dat een zorgvuldig plan is gemaakt dat gericht is op een gezonde voortzetting van het bedrijf tot in een loop van jaren. Aangenaam is ook dat het plan tussen nu en de komende twee j aar wel iswaar 160 van de 760 arbeidsplaatsen kost, maar dat van gedwongen ontslagen geen sprake is. De manier waarop de directie van Pechiney een strate gie voor de toekomst uitzet, is op een verademende ma nier elegant. Werknemers, van wie velen zich sterk ver bonden voelen met het bedrijf, worden niet a bout portant geconfronteerd met beslissingen die diep in snijden in hun persoonlijk leven. Pechiney voert op een ordentelijke manier overleg met vakorganisaties en de ondernemingsraad en houdt de belangen in het oog van de mensen die zich voor de onderneming hebben inge zet. Er is geen sprake van overvaltactieken; de leiding toont respect voor de medewerkers. Die benadering zal Pechiney goed doen. Het bedrijf speelt op een verstan dige manier in op het groeiende maatschappelijke ge voelen dat zaken wel zaken zijn, maar dat daarbij altijd mensen betrokken zijn. Pechiney is niet de enige multinational waar het inzicht bestaat dat industriële activiteiten niet autonoom zijn, maar moeten worden beschouwd binnen bredere maat schappelijke kaders. Toen Hoechst Holland anderhalf jaar geleden in Vlissingen-Oost overging tot een nieu we vormgeving van het bedrijf, waarbij eveneens spra ke was van vermindering van arbeidsplaatsen, werd ook daar zorgvuldig gehandeld. De bedrijfsculturen van Hoechst en Pechiney verschillen stellig van elkaar, maar het is weldadig dat de ondernemingen als ge meenschappelijke noemer hebben dat behoorlijk met mensen wordt omgegaan. Het duidt ook op het vermo gen vooruit te zien; in tijden van expansie zullen betere werknemers zich tot de bedrijven aangetrokken voelen De manier waarop de directie van Philips de afgelopen jaren en vooral maanden is omgesprongen met de men sen van Philips Lighting in Terneuzen staat in een schril contrast tot het optreden van Hoechst en Pechiney. De rouwdouwers van Philips laten zich niets gelegen lig gen aan de inzichten en belangen van het personeel. Over andere mogelijkheden dan verplaatsing van de di visie naar Polen valt niet te praten. De directie van Philips zou er niet onverstandig aan doen eens met managers die nog meer kunnen dan reke nen, van gedachten te wisselen. Om tot zich te laten doordringen dat ondernemen geen geïsoleerde bezig heid is. En dat een goede reputatie te voet komt, doch te paard gaat. joor Hans Hoogendijk et vliegend vaandel wilde waar nemend president Vladimir Poe- tin, de nieuwe sterke man in Rusland, rsjetsjenië binnentrekken om de zege op de rebellen te bekrachtigen en zo rijn overwinning bij de presidentsver kiezingen van 26 maart te garanderen. \Iaar nu blaast hem een ijskoude Kau- kasische bergwind in het gezicht. Russische militaire campagne is Nadat de rebellen een succesvolle tegenaanvallen uitgevoerd waarbij de Russen verliezen leden, moeten de gene hun strategie herzien, willen ze vernederende nederlaag als in 1996 drieënhalve maand moesten de vechters wijken voor de overmacht. Nu zijn ze echter op hun oude, favoriete snelle aanvallen op door de 'bevrijde' steden. En de enigen voor wie dit als een verrassing komt, lijken de Russische generaals te zijn. ..De overwinning staat voor de deur", klonk het nadat de Russen m december het traditioneel niet al te vijandige vlakke noorden van Tsj ets j enië hadden bezet. Een vergissing, want de zege is nog heel ver weg. De kolossale troepenmacht van zo'n 140.000 manschappen van Defensie en Binnenlandse Zaken kan bepaalde ge bieden wel bezetten, maar met beheer sen. Al weken geleden meldden Tsje tsjeense vechters dat ze zich 's nachts probleemloos langs en door de Russi stellingen konden bewegen, om dat hun tegenstanders veel te bang wa ren hun gepantserde voertuigen te ver laten. De Russische opperbevelhebber in het generaal Kazantsjev, is daar nu ook achter. Hij kondigde na de overval len van deTsjetsjenen aan dat er fouten waren gemaakt. De 'bevrijde' steden waren niet nauwkeurig genoeg gezui verd. Voortaan zullen alle mannelijke Tsjetsj enen tussen de tien en zestig j aar Worden aangehouden en zorgvuldig gecontroleerd, aldus de generaal. Een heden van het ministerie van [Binnenlandse Zaken (OMON), belast toet de controles, zijn volgens hem te teerhartig en vaak ie goedgelovig ge dweest. Pure zelfmoord [De nieuwe repressiemaatregelen zul len Kazantsjev en zijn troepen weinig helpen. Door him meedogenloze optre den tegen de burgerbevolking hebben pe van de meeste Tsjetsjenen potentiële Een Tsjetsjeen in discussie met een Russische politieman die hem gisteren verbood Tsjetsjenië binnen te gaan bij de controlepost in de buurt van het dorp Sleptsovskaja. foto Alexander Nemeno/EPA guerrillastrijders gemaakt. Analisten zijn het er over eens dat de Russen de Tsjetsjenen wel kunnen verdrijven uit de posities die ze tijdens hun verras singsaanvallen innemen, maar dat die zich daarna in de bergen hergroeperen om elders opnieuw in actie te komen. Het beste is een consolidatie in de be zette gebieden en in het voorjaar een nieuw offensief in de richting van de bergen, menen ze. „Acties in de bergen op dit moment zijn pure zelfmoord", stelt een analist. Maar het tijdelijk staken van de opera ties zou niet alleen betekenen dat de Russen toegeven dat ze de Tsjetsjenen niet kunnen verslaan, maar ook dat de troepen de komende maanden bloot staan aan guerrilla-acties. Sommige deskundigen voorspellen zelfs dat het slechts een kwestie van weken is voor dat de Tsjetsjeense strijders, wier mo reel door de recente successen duidelij k is gestegen, zullen toeslaan op Russisch gebied. „De echte oorlog is pas begon nen", zegt Aleksandr Iskandrijan van het Centrum voor Kaukasische Stu dies. Op de door de staat gecontroleerde tv- zenders zal daar weinig van te zien zijn. De generaals zullen alles doen om de kansen voor hun favoriet Poetin om op 26 maart definitief zijn intrek in het Kremlin te nemen, niet te schaden. En dus zullen ze de officiële verliescijfers laag houden en alleen beelden vrijge ven van lachende soldaten, schietende tanks en aanvallende vliegtuigen en helikopters. Maar in de Russische me dia is een omslag te bespeuren. Russi sche kranten berichtten gisteren dat de controles in veroverde steden en dor pen miserabel waren geweest. Soms trokken de Russen na een half uur al weer verder, in één stad bekeken ze zelfs niet eens het ziekenhuis waar ge wonde rebellen werden behandeld en over het algemeen waren ze meer geïn teresseerd in buit dan in wapens. Steeds vaker komen in de kranten mili tairen aan het woord die over rampza lige verliezen spreken. ,,Je kunt alleen maar hopen dat het staatshoofd reële informatie krijgt en niet de sprookjes die de journalisten van de militairen horen", schreef de Nezavisimaja Gaze- ta gisteren. In een andere krant klaagde de commandant van een elite-eenheid dat zijn manschappen als simpele in fanteristen in de loopgraven moesten vechten in plaats van de commandota- ken uit te voeren waarvoor ze zij n opge leid. Het probleem is namelijk dat de Russische generaals geen behoorlijk geschoolde infanterie hebben. Log apparaat Ondanks jaren gepraat over hervor mingen, is het leger nog altijd een log apparaat waarvan slecht opgeleide dienstplichtigen met verouderde wa pens de basis vormen. Bijna negentig procent van de troepen in Tsjetsjenië zijn dienstplichtigen. Slechts enkele duizenden worden beschouwd als in zetbaar bij gevechtsacties. De Russi sche generaals zetten ook in op 'kon- traktniki', veteranen uit de strijd in Tsjetsjenië en uit de oorlog in Afgha nistan, die voor geld vechten in de Kau- kasusMaar hun gevechtswaarde blijkt ook niet al te groot en ze zijn regelmatig betrokken bij moord- en plunderpar- tijen. Een andere handicap voor de troepen is het ontbreken van een pro fessioneel lager kader. Dat is ten offer gevallen aan de bezuinigingen. Verder was het een grote fout van de Russische legerleiding om recentelijk, na drie maanden frontdienst, een groot deel van het kader in Tsjetsjenië te ver vangen. De onervaren nieuwkomers worden nu geconfronteerd met hoog- gemotiveerde Tsjetsjeense rebellen. Poetin is er ongetwijfeld van op de hoogte, maar hij praat slechts over de wedergeboorte van Rusland als sterke militaire macht. Hij moet het nu im mers hebben van successen op het slag veld en niet van onrust binnen de troe pen. Maar met elke gedode Russische militair slinken de kansen dat Poetin met slaande trom Grozny in kan trek ken. GPD Duikboot gezonken Staatssecretaris Vermeend geeft uitleg over zijn Belastingplan 2001. door Maurice Wilbrink Staatssecretaris van Financi en Willem Vermeend heeft gisteren, vier maanden na zijn eerste belastingvoorstellen, een aangepast en definitief plan ge presenteerd. Het is zijn 'eind bod' aan de Kamer voor een nieuw belastingstelsel in 2001. jHet lijfrente-regime in het ka der van het sparen voor de oude nag is uiteindelijk sterk aange past. Er komt bijvoorbeeld toch een jaarlijkse vaste aftrekmoge lijkheid voor iedereen. Bent u nu algezwichtvoor de brede Ka mermeerderheid die er bestond tegen de eerdere voorstellen „Voor de wensen van de Kamer op het gebied van lijfrente-af trek zijn geen financiële midde len. Oplossingen moesten wor- [den gevonden binnen de ge lgeven budgetten. Er is vervol- Igens heel constructief overleg igevoerd met de verzekerings- [branche. Die accepteerde dat er voor hen andere regels gaan gei lden voor de vennootschapsbe- jiasting, die de sector 600 mil joen kost." „Met die 600 miljoen op zak had ik armslag om de Kamer tege moet te komen. Toen kon ik een pakket samenstellen met nieu we voorstellen, waar die jaar lijkse forfaitaire lijfrente-af trek onderdeel van is, Ik heb nu een betere wet, die de schatkist niks extra's kost. Zijn die verzekeraars zo soepel akkoord gegaan met een belas tingverhoging van 600 miljoen omdat ze denken veel meer pro ducten te kunnen verkopen Dat zou de fiscus uiteindelijk toch meer geld kosten. „Ek heb er begrip voor dat ze hun producten willen slijten. Wat ik veel belangrijker vind: met deze wet kunnen mensen ook buiten de collectieve regelingen om toch een goed pensioen opbou wen. De uitkomst is goed." U schrapt nu het arbeidskosten forfait helemaal. Het stelsel kent straks twee instrumenten - de heffingskorting en de ar- beidskorting - waarmee met na me aan de onderkant van de arbeidsmarkt aan inkomenspo litiek kan worden gedaan. Het zijn twee nivellerende instru menten, oude PvdA-wensen, waarmee ook de WD instemt „Ja. In het nieuwe stelsel kun nen we met minder belasting geld meer bereiken voor delage- en middeninkomens. Tot mijn grote genoegen wordt dit onder schreven door het hele kabinet en de hele coalitie." De Kamer eiste dat middenin komens meer profiteren in het nieuwe stelsel en dat niemand er op achteruit zou gaan. Met een miljard uit het WW-fonds heeft u nu iedereen ruim in de plus ge kregen. Wel veel geld voor het repareren van de koopkracht van enkele middeninkomens groepen en één categorie oude ren. „Voor zo'n grote belastingope ratie is altijd veel geld nodig om negatieve effecten tegen te gaan. We zijn er in geslaagd om dit stelsel niet meer dan vij f mil- jard te laten kosten, zoals is af gesproken in het regeerak koord. Tóch bleven er knel-punten in de koopkracht. Die zijn opge lost met een verlaging van de WW-premie en dat was moge lijk vanwege de lage werkloos heid. Maar van die premieverla ging moesten alle werkenden profiteren. Ze krijgen al-lemaal premie terug die ze te veel heb ben betaald. En we denken dat die verlaging permanent kan zijn." Sigaar Het belastingtarief voor direc teuren-grootaandeelhouders blijft toch 25 procent. Dat was een uitgesproken WD-wens. Maar de kosten van het niet ver hogen van dit tarief verhaalt u op diezelfde ondernemers. Dat noemen ze een sigaar uit eigen doos. „De sector heeft altijd gevraagd om een tarief van 25 procent. Daarmee zouden de directeu ren-grootaandeelhouders een belastingdruk hebben die niet uitstijgt boven het toptarief in de inkomstenbelasting Hier gold ook weer de budgettaire beperking. Het achterwege la- van onze redactie binnenland ten van een verhoging tot dertig procent, scheelt de schatkist 150 tot 175 miljoen. Dat gat hebben we onder meer gedekt door de compensatie voor de ecotax-verhoging in deze sector op een andere manier te verre kenen." In de nieuwe forfaitaire rende mentsheffing verandert vrijwel niks. Wel suggereert u dat het forfaitaire rendement van vier procent, dat wordt berekend op vermogen, voor 25 jaar in de wet moet worden vastgelegd. „Ik kan wel in de wet vastleggen dat het 25 jaar vier procent moet zijn, maar elke Kamermeerder heid kan dit weer veranderen. Dus dat heeft geen zin. Die vier procent staat vast. En ik denk dat we daarmee een rende mentspercentage hebben dat een heel goed gemiddelde is van de behaalde vermogensrende menten in de afgelopen dertig jaar." Er is voor gepleit dit percentage op termijn te verhogen, reke ning houdend met hoge rende menten die al enkele jaren op de beurs worden gehaald. foto Ed Oudenaarden/ANP „Als je naar de afgelopen dertig jaar kijkt, zitten we momenteel met alles hoog: met de beurs koersen, met de huizenprijzen, met de werkgelegenheidsgroei. Dat geeft nu een prachtig beeld, dat hopelijk nog heel lang blijft. Maar een nieuw belastingstelsel mag niet afgestemd zijn op een prachtig beeld. Het mag niet zijn geënt op eufo rie. Het is behoedzaamheid troef hier op het ministerie van Financiën." U houdt vast aan de nieuwe re gels voor de aftrekbare kosten eigen woning. Voor mensen met een kapitaalverzekering in hun hypotheek komt er vanaf 2001 een duidelijke beperking. Ze kunnen niet langer aftrek op af trek stapelen. Is dit een maxi mering in de aftrek van de hypo theekrente? „Er is sprake van een nieuwe re geling voor kapitaal verzekerin gen die sinds 14 september vorig jaar worden afgesloten. De ver andering is als volgt: als de ka pitaalverzekering tot uitkering komt, moet die worden gebruikt voor het aflossen van de hypo theek. En wat je hebt afgelost, kun je niet meer aftrekken van de be lasting. In het huidige regime mag je nog doen met die uitke ring wat je wil." Mensen die een hypotheek af lossen, worden gedwongen het dan via het eigen huis opge bouwde vermogen weer in te brengen in de financiering van de eigen woning, als ze een nieu we hypotheek willen afsluiten. Over de nieuwe hypotheek schuld minus dat vermogen, kan de rente worden afgetrok ken? „Ja. Mensen weten nu dus van te voren dat ze de uitkering van een kapitaalverzekering ooit aan hun huis moeten besteden." Zou u als onbezoldigd belas tingadviseur mensen aanraden vanaf volgend jaar minder te le nen óf sneller hun hypotheek schuld af te betalen? „Dat kan ik niet doen. Maar het hangt erg af van de persoonlijke situatie. Wel is duidelijk dat deze maat regel een dempend effect zal hebben op de totale hypotheek schulden." GPD De Britse duikboot Truculent is na een aanvaring met een motortankschip gezonken in de monding van de Theems. Vijftien van de 75 beman ningsleden zijn gered. De meeste anderen zijn nog in het schip, achttien meter onder de waterspiegel. De Britse mari ne hoopt de duikboot op tijd te kunnen lichten om die beman ningsleden te redden. Muziektent Retranchement krijgt binnen kort een nieuwe muziektent op de Markt. De gemeente zorgt voor de materialen en vaklie den. De bevolking bouwt de muziektent zelf op. Passagiers De Provinciale Stoomboot diensten hebben in 1949 meer dan drie miljoen passagiers vervoerd over de Zeeuwse wa teren. Meer dan vierhonderd duizend auto's werden overge zet, vier keer zoveel als tien jaar eerder. Pionier J. Jonker uit Bruinisse heeft via een loting een boerderij in de Noord-Oostpolder toege wezen gekregen. Hij is de eer ste inwoner van Schouwen die een boerenbedrijf begint in de polder. Jonker heeft vanaf het begin meegewerkt aan de ont ginning van de Noord-Oost- polder. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n.v.t per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar. ƒ380.00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1.85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321 De reacties op de wijzigingen in het Belastingplan 2001 zijn overwe gend positief. „Zo goed als iedereen gaat er nu op vooruit, zonder dat het de schatkist smakken met geld kost", zegt PvdA-Kamerlid Bos. Ze juicht de maatregelen om de aftrek baarheid van hypotheekrente strikt te beperken tot het oorspronkelijke doel, namelijk de aanschaf van de eigen wo ning, toe. Verder vindt Bos de heffingskorting voor alle werkenden en het handhaven van de aftrekbaarheid van lopende ka pitaalverzekeringen een hele verbete ring. Ook D66 ziet de jongste wijzigingen als een stap in de goede richting. Kamerlid Giskes is vooral tevreden met de aan passingen om de middeninkomens te verbeteren. Zij vindt wel dat er nog na der moet worden gekeken naar de ou dedagsvoorzieningen. Zowel de invoering van de ongetoetste lijfrenteaftrek van 2200 gulden als de verlaging van de AOW-franchise zijn belangrijke pluspunten. Maar Giskes vraagt zich af of de maatregelen vol doende overeenkomen met de afspra ken in het zogeheten Witteveen-kader, en wel dat in 35 jaar een goed pensioen kan worden opgebouwd. Een reactie van coalitiepartner WD bleef gisteren uit. Belastingspecialiste De Vries zei meer tijd nodig te hebben om de wijzi gingen door te nemen. Voor het CDA gaat de tegemoetkoming op het gebied van de lijfrentepolissen niet ver genoeg, zegt Kamerlid Reits- ma. Wat de pensioenen betreft, ziet hij nog problemen voor jonge mensen, die veel van werkgever zijn gewisseld. Het CDA komt morgen met concrete tegen voorstellen. Volmondig negatief reageerde voorals nog alleen GroenLinks, De omvang van de lastenverlichting is alleen maar ver groot, dus is de mogelijkheid om maat schappelijke noden aan te pakken ver der verminderd. De afstand tussen wer kenden en uitkeringsgerechtigden wordt verder vergroot en de WD heeft zijn zin, want de zielige directeur- grootaandeelhouder wordt ontzien, zegt Vendrik. De werkgeversorganisatie VNO-NCW is positief, maar stelt ook vast dat men sen die aangewezen zijn op individuele regelingen minder in staat zijn een goed pensioen op te bouwen dan mensen die in een pensioenfonds zitten. Zo krijgen directeuren-grootaandeelhouders een lager belastingtarief, maar de bedrij ven moeten daarvoor wel zelf betalen in de vorm van onder meer ecotax. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2