Staten juichen container kade toe Rouwbegeleidster begint spreekuur Aardappels zijn uit, dat duurt te lang PZC zeeland 15 Onderzoeker wijst ministerie op rol in vorming dorpsraden Binnen twee jaar eerste schepen bij Container Terminal in Sloe Grensarbeiders lopen subsidie van provincie definitief mis Gereedschap en aggregaat weg Statenleden kritisch over samenwerking zuidelijke provincies Brugklassers proberen het roken te laten Eetcultuur donderdag 13 januari 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken moet de oprichting van dorps- en wijkraden stimule ren, zowel in gemeenten die voor een herindeling staan als in 'oude' gemeenten. On derzoeker I. Hartman van het Instituut voor Publiek en Po litiek stelt dit voor in een es say dat is geschreven voor Binnenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken heeft Hartman en medewerker P. Castenmiller van het Onder- zoeks- en Adviesbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) ge vraagd in korte publicaties hun visie te geven op 'bin nengemeentelijke decentra lisatie'. Oftewel: hoe houden gemeenten hun inwoners be trokken Om de gemeenschapszin en betrokkenheid te vergroten, kiezen veel gemeenten voor de oprichting van dorps- en wijkraden. Vooral na een grote herindeling gebeurt dat, ook in Zeeland. Voor beelden zijn Veere en Schou- wen-Duiveland. Met de instelling van dorps- en wijkraden proberen her ingedeelde gemeenten de pijn wat te verzachten, de pijn die ontstaat door de op heffing van een (kleine) ge meente. Dat werkt zeker niet overal, volgens onderzoeker Hartman. Al maakt hij een uitzondering voor dorpen met een sterk eigen sociaal karakter. De pijn die door een gemeen telijke herindeling ontstaat, zit meer bij bestuurders. Zij verliezen status- en invloed rijke posities en zij zien dat hun oude politiek-bestuur- lijke netwerk wegvalt. Smeermiddel De oprichting van wijk- en dorpsraden wordt wel ge bruikt als een smeermiddel voor gemeentelijke herinde lingen. Een politieke partij als de SGP is desondanks tegen schaalvergroting. Hechte sociale leefgemeen schappen zouden daardoor verloren gaan. Hartman en Castenmiller bestrijden dat. Het is naar hun mening uit zonderlijk dat hechte sociale leefgemeenschappen nog sa menvallen met een gemeen te. En. verklaart Hartman, er is geen reden waarom die leefgemeenschappen zouden verdwijnen na een herinde ling. Hartman en Castenmiller zien wijk- en dorpsraden ook niet als een bestuurlijk mid del om oude leefgemeen schappen in stand te houden. Zij zijn bedoeld om de belan gen van een wijk of dorp te behartigen en betrokkenheid van bewoners te stimuleren. „Voorwaarde is wel", aldus Hartman, „dat gemeenten hen serieus nemen. Door ze bijvoorbeeld vantevoren in te lichten over plannen/' In welke vorm een wijk- of dorpsraad moet worden ge goten, is volgens Hartman sterk afhankelijk van plaat selijke factoren. Of een raad al dan niet wordt verkozen Welke bevoegdheden die krijgt En mogelijk eigen fi nanciële middelen Hart man: „Er is niet een voor beeldmodel." In zijn essay doet de onder zoeker met enige schroom een aantal aanbevelingen. Hij stelt gemeenten voor om te experimenteren, om de juiste formule te ontdekken en koudwatervrees te over winnen. Scholingsprogram ma's voor raadsleden zijn no dig, vindt Hartman. Hij voorziet daarin een rol voor provincies. Het ministerie van Binnenlandse Zaken moet ondersteuning bieden. En ter stimulering zouden al le gemeenten verslag moeten uitbrengen over de manier waarop zij,wijk- en dorpsbe woners invloed geven. Dat hoeft, aldus Hartman, zeker niet alleen via dorps- en wijkraden te gebeuren. Om al te hooggespannen ver wachtingen te voorkomen, stelt hij: „Wijk- en dorpsor ganen zijn onderdeel van een hele reeks aan mogelijkhe den van inwoners om plaat selijke politieke besluitvor ming te beïnvloeden." door Maurits Sep MIDDELBURG - Over maxi maal twee jaar leggen de eerste zeeschepen aan langs de Wcs- terschelde Container Terminal in Vlissingen-Oost. Dat is het heilig streven van ge deputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie). Het enige dat zijn droom nog kan verstoren is de milieu-effectrapportage (mer). „Daarom moeten we zeer zorg vuldig zijn", hield hij de Staten commissie economie woensdag voor. De mer-procedure en de plano logische veranderingen van bij voorbeeld het Streekplan Zee land kosten veel tijd. „Zakelijk gezien zijn ze jammer van de tijd, maar ze zijn wel nodig", zei Bruinooge. De Statencommissie hielp de gedeputeerde bij het laten uit komen van zijn wens en stemde in met de start-notitie voor de mer. De meerderheid van de commis sie was zeer lovend over de plan nen. Die zullen dan ook naar schat ting 1500 banen opleveren en die kan de provincie wel gebrui ken, zeker na het sluiten van de kerncentrale en het opheffen van de veerdiensten. Op wat nieuwsgierige vragen over de samenwerking met de havens van Rotterdam en Moer dijk na, was er vooral lof. Prima „Een mooi stukje werk", prees Partij voor Zeeland-voorman M. Stoffels de gedeputeerde. „Wij zien de Westerschelde Container Terminal niet als on derdeel van havengeweld, maar als een mooie natuurlijke lig ging aan de Scheldemonding, die hopelijk wordt benut voor de extra werkgelegenheid, die we hard nodig hebben", ver klaarde VVD-woordvoerder H. van Geesbergen. Alleen M. Wiersma van Groen- Links/Delta Anders vuurde een serie kritische vragen af op Bruinooge. Of de mer wel nut heeft, want nut en noodzaak van de kade lijken al vast te staan. Of er wel ruimte is voor zo'n gro te terminal, want ook de Tweede Maasvlakte wordt aangelegd en Antwerpen en Zeebrugge brei den uit, en groei in de container overslag kan toch niet overalOf de milieugevolgen van meer containervervoer over de spoor lijn in het Sloe wel worden on derzocht. En of er buitendijkse natuurcompensatie komt voor het buitendijks aanleggen van de kade. Nut en noodzaak staan nog niet vast, die worden onder zocht in de mer-procedure, wierp Bruinooge tegen. „De fi- nancieel-economische beslis sing is genomen, maar de pu blieke beslissing nog niet. Dat moeten Provinciale Staten en de gemeenteraden van Borsele en Vlissingen nog doen." Daarin wordt ook de natuurcompensa tie meegenomen. „Ik kan u wel vertellen dat daarvoor een aan zienlijk bedrag is gereserveerd en dat de compensatie behoor lijk buitendijks zal plaatsvin den." De Sloelijn kan de extra containers probleemloos ver voeren, voegde Bruinooge daar aan toe. Voor de verbetering van de spoorlijn worden bovendien aparte milieustudies verricht. Wiersma herhaalde zijn scepsis over de ratrace die nu tussen de verschillende havens, vooral die aan de Westerschelde, losbarst. „Vooral Antwerpen is mijn zorg. Je kunt niet overal hetzelfde doen." Juist, reageerde Bruin ooge glimlachend, „en daarom heb ik nu zo'n haast. Ik wil de eerste zijn." Begrafenisondernemers niet blij met voorlichting over uitvaarten door Joost Bosman TERNEUZEN - Rouwbegeleid ster Fenny Drop heeft dinsdag in Terneuzen een spreekuur ge opend om voorlichting te geven over uitvaarten. Elke woensdag van één tot vier uur 's middags kunnen geïnteresseerden bij Drop terecht op haar kantoortje in het pand van de Stichting Welzijn. Begrafenisonderne mingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn niet blij met het initiatief. Al zo'n tien jaar spreekt Drop tijdens begrafenissen en crema ties nabestaanden toe. Ze merk te dat familieleden en vrienden van de overledene bij uitvaarten vaakin kou bleven staan. „Men sen hebben veel vragen als hun geliefden overlijden. Er is veel beweging in de uit vaart wereld en er zijn tegen woordig zoveel verschillende manieren om iemand te begra ven. Welke soorten kist zijn er? Hoe gaat het met rouwstoeten? Wat voor grafsteen moet er wor den gekozen? Hoe zit het met de nazorg? Misschien is het zinvol om die vragen te beantwoor den", verklaart Drop haar initi atief. Volgens haar wordt er nu te wei nig aandacht besteed aan dit soort zaken, en kan er nergens onafhankelijke informatie wor den ingewonnen. „Het is ook niet de taak van begrafenison dernemers, maar veelal is het kommer en kwel bij uitvaar ten." Drop verklaart dat haar spreek uur een experiment is, dat ze in ieder geval een half jaar wil vol houden. Mocht het geen succes worden, dan houdt ze er weer mee op. „Per jaar halen zo'n 500 Fenny Drop geeft elke woensdagmiddag in Terneuzen voorlichting over uitvaarten. foto Charles Strijd mensen het diploma waarmee ze begrafenisondernemer kun nen worden. Zij zijn de nieuwe generatie die dit soort initiatie ven moet overnemen." Hoewel ze niemand iets voor de voeten wil werpen, vindt ze dat de huidige generatie begrafe nisondernemers te weinig doet voor nabestaanden. „Mensen willen meer in het levenen daar hoort het nemen van afscheid ook steeds meer bijVroeger was het bijvoorbeeld ondenkbaar dat kinderen aanwezig waren bij het afscheid van een overle dene. Tegenwoordig is dat heel gewoon. Er is een golf van novi teiten, daar wil ik de mensen over voorlichten Begrafenisondernemer J. de Voogt in Terneuzen is ronduit laaiend over de activiteiten van Drop: „Ze verwijt ons dat we onbetrouwbaar zijn. dat we zouden knoeien met de kisten en de bloemen, en dat we alles zelf maar zouden regelen zonder in spraak van de nabestaanden. We worden gewoon als oplich ters neergezet. Mevrouw Drop verzorgt zelf ook uitvaarten, en wil nu over onze ruggen klanten binnenhalen", briest De Voogt. Misbruik Ook A de Ridder van Begrafe nis- en Crematieconcern De Vis ser in Axel is ongelukkig met de activiteiten van Drop. „Ze gaat ervan uit dat begrafenisonder nemers te veel geld vragen. Dat we misbruik maken van het ver driet van anderen. Dat ze nu voorlichting geeft is tot daar aan toe, maar ze moet dat niet combineren met het verzorgen van uitvaarten. Dat is belan- genvestrengeling." Veel fiducie heeft De Ridder overigens niet in de voorlichting van Drop: „Dat je tien jaar lang op uit vaarten hebt gesproken, wil nog niet zeggen dat je er voorlich ting over kunt geven. Daar heb je veel meer ervaring voor no dig." Drop zelf weerlegt de bezwaren van de begrafenisondernemers. ,Ik vind hun kritiek kortzichtig. Ik kan echt geen 150 begrafenissen en crematies per jaar doen, en ben dus geen con currentie. Ze zouden juist blij moeten zijn met wat ik doe." door Maurits Sep MIDDELBURG - De Stichting Grensarbeid krijgt definitief geen subsidie van de provincie voor een wetenschappelijk on derzoek naar de gevolgen van het nieuwe belastingverdrag voor de inkomens van grensar beiders. Een hernieuwd plei dooi van de stichting kon de Statencommissie economie woensdag niet overtuigen van het nut van zo'n studie. De stichting toog voor de twee de keer naar het provinciehuis om de gevaren van het belas tingverdrag voor de ongeveer 2500 grensarbeiders die in Ne derland wonen en in België wer ken onder de aandacht te bren gen. In november bleek die gang al vruchteloos en ook de poging van gisteren had niet het gewen ste resultaat. Niet alleen bleef het provincie bestuur weigeren een onder zoek financieel te steunen, ook het verzoek om meer druk uit te oefenen op staatssecretaris Vermeend (Financiën) en de Tweede Kamer werd niet geho noreerd. Gedeputeerde L. Cop- poolse zegde toe eens te infor meren naar het werk van de commissie-Linschoten die zich met de grensarbeid bezighoudt en de Zeeuwse inbreng daarin. Maar een brandbrief aan de Ka mer komt er niet. „De Zeeuwse lobby is effectief ingezet. En binnen het Zeeuws- Vlaamse grensgebied is de pro blematiek goed opgepakt", meende Coppoolse. „Boven dien, ten opzichte van de situa tie in november is er niks veran derd." Een meerderheid van de Staten commissie was het met de gedeputeerde eens. Als goedma- kertje richting de Stichting Grensarbeid liet de commissie weten de problematiek wel te zullen blijven volgen. THOLEN - Nog steeds zijn die ven op Tholen uit op gereed schappen en dure installaties. Uit een garagebedrijf werden in de nacht van dinsdag op woens dag een auto, een aanhangwa gen, een grote hoeveelheid ge reedschap en een aggregaat gestolen. Het totale schadebe drag is nog niet bekend, maar loopt in de vele duizenden gul dens. door Maurits Sep MIDDELBURG - Hoge ambi ties, maar geen effect. Een dood paard. Veel gepraat, weinig re sultaat. De kritiek op de zuide lijke alliantie van Zeeland, Bra bant en Limburg was woensdag in de Statencommissie econo mie niet van de lucht. Toch slaagde gedeputeerde L. Coppoolse erin Zeeland binnen boord te houden. „Want als we niet samenwerken, verminde ren onze kansen helemaal." De drie zuidelijke provincies vormen een alliantie om bij het Rij k sterker te staan en dus meer geld weg te kunnen halen voor belangrijke investeringen zoals in de arbeidsmarkt, onderwijs, wegen, spoorlijnen en havens. De Zeeuwse afdeling van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging uitte vorige week genadeloze kritiek op de alliantie: 'De krachtenbunde ling ten spijt, er komt nog steeds geen cent naar Zeeland, dus we kunnen er net zo goed mee op houden', was toen te horen. Dat bleek gisteren koren op de molen van fracties die toch al zo hun twijfels hadden over de zui delijke alliantie. De WD bij voorbeeld. De liberaal H. van Geesbergen zei dat zijn partij al langer aarzelt over het nut van de samenwerking. „We zitten gevangen ir» die alliantie omdat het kabinet dat zo fijn vindt. Maar het levert ons niks op." Volgens M. Wiersma van Groen- Links/Delta Anders gaat het qua aansturing door de overhe den en qua inhoud de verkeerde kant op. De SGP is, zei J. Hou- mes, 'zeer kritisch, zij het met een lichte ondertoon van hoop'. Zelfs op een sprankje hoop kon M. Stoffels van de Partij voor Zeeland niet worden betrapt. „We moeten niet aan een dood paard trekken." Verwondering De twijfels van Stoffels wekten overigens de verwondering van Van Geesbergen. „Heeft een briefje van de Partij voor Zee land dan wel zin", sneerde hij, doelend op een alarmerend schrijven van de PvZ naar de Tweede Kamer, medio decem ber, over de slechte ontwikke lingen in Zeeland, zoals de sluiting en inkrimping van be drijven. „Wij wachten nog op antwoord", bromde Stoffels. „Maar we blijven hoopvol." Het CDA liet weten eveneens wat teleurgesteld te zijn in de re sultaten tot nu toe, maar hield vast aan het voortbestaan van de alliantie. „Zoiets heeft een lange adem nodig. We moeten geenszins de voortgang ter dis cussie stellen"zei H. van Wave- ren. „We moeten de ingeslagen weg helemaal afgaan", sloot PvdA'er G. Bosman zich daarbij aan. Subsidiegelden Dat was precies waar gedepu teerde Coppoolse op wees en waarmee hij de kritikasters tij delijk het zwijgen wist op te leg gen, „We hadden op een aantal punten graag gescoord en dat is helaas niet gelukt", gaf hij toe. „Maar we kunnen tussen 2002 en 2010 onze slag slaan, als er nieuwe subsidiegelden vrijko men. Als we niet blijven samen werken met Brabant en Lim burg, maken we helemaal geen kans." GOES - In het kader van de lan delijke wedstrijd Operatie Te gengif, onderdeel van de inter nationale European Smoking prevention Framework Appro ach. proberen de brugklassers van het Willibrordcollege in Goes te stoppen met roken. Het doel van het project is kin deren te stimuleren om de siga ret met meer aan te steken. Op de leeftijd van twaalf jaar is de groei van het aantal rokers het sterkst. Over drie jaar moet van deze jongeren tien procent min der roken. Het college is buiten zijn schuld te laat geïnformeerd over de wedstrijd. Dooreen veel te groot aantal inschrijvingen zijn een paar scholen vergeten. „Maar dat is geen ramp, we doen nog steeds mee met de wedstrijd", zegt K. Versnel, docent en brug klasmentor van het Goese colle ge. Gedurende de wedstrijd moeten er drie registratiefor mulieren worden ingevuld. Hierin staat wie er in de klas ge stopt is en wie het niet heeft kunnen volhouden. Met een ori ginele klassenfoto eindigt het project. Op 15 juni wordt de uit slag bekend gemaakt. door Roelf Reinders Zeeland krijgt er een tractatie bij. De Coöperatie Zeeuwse Vlegel komt nog deze zomer met een tarweproduct dat aardappels, pasta en rijst kan ver vangen. Het idee is het 'poffen' van de tarwe. Daarna is het klaar om te koken. Roerbakken kan ook. Klaar in een wip, verzekert Coöperatie Zeeuwse Vlegel. Hoe smaakt het? En is dat wel echt no dig, wéér iets anders om te eten? Ron Henderikse (53), chef-kok/eigenaar van restaurant Het Groot Paradijs (één Michelinster) in Middelburg over ge kookte tarwe, al dat nieuwe eten en de Nederlandse eetcultuur. „Gekookte tarwe die snel klaar is. Het past in de huidige trend van gemaks producten. Een goed moment dus. De mensen zijn gemakzuchtig. Aardappels zijn uit, die moet je schillen en koken, dat duurt veel te lang. Ik denk dat het wat naar wilde rijst smaakt. Het leuke is ook dat het Zeeuws is, Zeeuwse cous cous. Misschien het begin van Zeeuwse fusionNet zoals de Zuid-Amerikaanse fusion-kookstijl die door vermenging van allerlei kooktradities is ontstaan. Het is schitterend dat er iets nieuws in Zeeland wordt ontwikkeld. Want we moeten oppassen voor imitatie van wat we in het buitenland zien. We moeten niet zomaar klakkeloos overnemen. Als ik een Thaise avond organiseer, heb ik hier wel een Thaise kok staan. Als je als Nederlander alles zelf gaat proberen, kan dat alleen maar tot vervlakking lei den. Niet alles van ver is lekker. Wat dat be treft ben ik een purist: wat van dichtbij komt, is vers. Waarom zouden we vissen van de Seychellen halen als we hier zwemmen in tong? Ja, de Victoriabaars heb ik ook gehad. Maar die heeft maar één dag op het menu gestaan. Ik zeg: probeer van alles en behoud alleen het goede. Er verschijnen om de haverklap nieuwe soorten voedsel op de markt. De Fran sen zijn begonnen met friseesla en al lerlei rode slasoortenMaar als j e dat nu in de winkel koopt, zit daar de helft minder smaak aan. Dat soort dingen worden hier in de kassen nagemaakt. Ik zeg: 'Schoenmaker, blijf bij je leest'. Probeer niet alles wat je in het buiten land hebt gezien hier ook te willen. Be waar je goede vakantieherinnering aan al dat lekkere eten. Maar maak het niet na. Albert Heijn en dat soort grootgrutters creëren de behoefte aan dat nieuwe eten. Die mannen moeten omzet draai en. En soms zitten er ook best wel goede dingen tussen. Het gaat hier niet om voeding - dat is je maag vol en mis je wat dan pak je een vitaminepil. Het gaat hier om bewust eten. om smaak. Over smaken gesproken. Wil je eens een nieuwe smaak proberen? Maak dan eens een runderbout. Of een echte ou derwetse hachee. Chef-kok Ron Henderikse: „Wil je eens een nieuwe smaak proberen? Maak dan eens een runderbout. Of een echte ouderwetse hachee." foto Lex de Meester Nu moet alles zo gemakkelijk. Van de traditionele drieëenheid aardappels groente-vlees zijn de aardappels al sterk door pasta en rijst verdrongen. Van Gogh kan z'n schilderij echt niet nog eens schilderen. Vraag de slager ook maar; de mensen kopen geen vlees meer voor een goede hachee of een stoofpotje. Dat duurt ze allemaal veel te lang. Nee, dan liever een kipfileetje. Maar - en de slagers zullen het niet leuk vinden dat ik dit zeg - kipfilet, dat is echt voor zestig procent water. Dat is geen bakken meer, da's stomen. Als we niet oppassen, proeven we over tien jaar het verschil niet meer tussen kip en varkensvlees. Daar wil ik met het vin gertje omhoog voor waarschuwen. We moeten geen energie steken in meer kippen en varkens, maar in betere. De Nederlandse eetcultuur is vervlakt. Ontbijt? Dat doet toch geen mens meer. En vroe ger at je niet op straat. Dat was bescha mend. Maar het is nu de gewoonste zaak van de wereld als je met een brood- j e door de Lange Delft looptEn het ver haal van mijn zoon. Hij studeert in Delft. Daar zitten ze met z'n tienen bij elkaar te eten met zulke borden. Hij vindt dat ten minste nog afschuwelijk. Na twee happen zet hij het weg. Dat is de erfenis van een opvoeding door een kok. Liever weinig mèt smaak dan veel waar niks aan is. Nederland is aan een grondige vernieu wing van de smaak toe. Die komt er ook, ik voorspel een hang naar een nieuwe smaak. Dat zie je al aan de versobe ringstrend die je zeker in de toprestau rants merkt. Weg met die friemels en toestanden op je bord. Als je een tarbot wil eten, eet je een tarbot. En niet dat je na een half uur graven die vis nog eens een keer tegenkomt. Back to basics. Terug naar de oude smaak die de oude ren nog kennen. Het zijn ook deze oude ren die weer langer in de keuken staan en zeer bewust met eten bezig zijn. Ze willende oude smaak terug. Die flikken niet zo snel een kipfileetje in de pan, boem, boem en klaar. Ik hoop dat we naar biologisch geteelde producten gaan. Die zien er dan misschien niet zo mooi uit, maar die zijn wel lekkerder. De mensen kopen nog teveel met de ogen. Maar het gaat om het trainen van de smaakpapillen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15