Slobberduin zoekt andere plek Apollo viert eeuwfeest PZC Slagboom houdt Abdij plein autovrij Oost-Souburg denkt na over vorm inspraakorgaan Inwoners Bergen op Zoom belasten het milieu relatief weinig Eisen van vijf en drie jaar wegens handel amfetamine zeeland w14 Weigeren milieuvergunning einde voor accommodatie Koudekerke donderdag 13 januari 2000 door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Groepsac- commodatie Slobberduin in Koudekerke wil verhuizen naar een andere plek. ..We zijn op dit moment de mogelijkheden aan het onderzoeken om het bedrijf te verplaatsen", zegt exploitant >1. van Lieshout. ..Ik heb al een andere locatie op het oog." Van Lieshout ligt al jaren over hoop met zijn buurvrouw. Zij irindt dat de voornamelijk ge handicapte gasten van het va kantieoord en de af en aan rij dende auto's te veel lawaai veroorzaken. Van Lieshout moest daarom vorig jaar op last van het gerechtshof in Den Haag zijn parkeer- en speelter rein sluiten. Nu de gemeente Veere weigert ?en milieuvergunning af te ge ven aan Slobberduin. lijkt het Laatste uur voor de groepsac- :ommodatie geslagen. Van Lieshout vroeg de vergunning aan op basis van een plan, waarbij een geluidsmuur de iverlast voor de buurvrouw moet tegengaan. „Uit akoestisch onderzoek alljkt dat de geluidsoverlast die ap het terras wordt geprodu ceerd, zodanig is dat de voorge stelde voorzieningen niet vol doende zijn", zegt EW. Leijnse, oeleidsmedewerker milieu van de gemeente. „Geluidsscher men van 2,5 tot 3,7 meter hoog voldoen niet. De schermen moe ten minimaal 5,5 meter hoog zijn om het geluid afdoende te gen te houden en er moeten meer schermen komen." Bestemmingsplan Voor de gemeente is het nog maar de vraag of schermen van dergelijke afmetingen wel ge plaatst mogen worden. Vanwe ge de hoogte en de massaliteit zijn zulke bouwwerken uit wel standsoverwegingen niet of nauwelijks landschappelijk in pasbaar. Leijnse: ..Daar is een aestemmingsplan wijziging voor nodig en een bouwvergun ning. Voordat we een milieuver gunning kunnen afgeven, moe ten we zeker zijn dat zulke geluidsschermen wel gereali seerd kunnen worden. De weigering van de milieuver gunning betekent volgens Van Lieshout het einde van Slobber duin op de huidige locatie. „Het betekent in feite dat ik moet sluiten.Of hij het komende sei zoen gasten gaat ontvangen op Slobberduin, wil de exploitant niet zeggen. „Ik zit in ieder ge val weer het hele jaar volge boekt. Ik weet nog niet of ik al die reserveringen ga afzeggen." Van Lieshout onderhandelt met de gemeente over een mogelijke verhuizing van Slobberduin. „Er is een werkgroep gevormd, waarin ik samen met vier amb tenaren van de gemeente zit. Maar ik moet zelf op zoek naar een nieuwe plek." Hij heeft al een andere locatie op het oog, maar wil daar nog niets over zeggen. „Ik blijf in ieder geval in de buurt." Een eventuele verhuizing kan Van Lieshout niet alleen beta len. Hij hoopt daarom op een fi nanciële injectie van gemeente of provincie. „Het bedrijf vertegenwoordigt toch een uniek en waardevol product op Walcheren. Alles hangt af van de medewerking van de gemeente en de provin cie. Ik hoop dat er zo snel moge lijk duidelijkheid komt. want ik ben het hier gewoon zat", aldus Van Lieshout door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De autobarrière op het Abdijplein in Middelburg is woensdag vervangen door een slagboom. Het oude systeem, waarbij een in de grond schuifbare paal auto's weert van het plein, was door de brandweer afgekeurd. De slagboom sluit het Abdijplein overdag af voor auto's. Alleen dienstauto's krijgen toegang tot het plein. Behalve met het plaatsen van de slagboom, is deze week ook een begin gemaakt met het aanbrengen van de fun dering voor vaste hekken. Die moeten het Abdijplein in de nachtelijke uren hermetisch afsluiten. Het is nog on bekend wanneer die hekken geplaatst worden. Het Abdijplein wordt sinds enkele maanden 's nachts afgesloten omdat er herhaaldelijk vernielingen werden gepleegd. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De oprich ting van een wijkplatform Oost- Souburg is dichterbij geko men. De initiatiefgroep Dorps raad Souburg in Oprichting be staat momenteel uit acht perso nen. Volgende week overleggen de acht leden met de wijkambte- naar over de definitieve organi satievorm. „We zijn nog niet ze ker of het een platform, raad of comité moet worden. Maar wat mij persoonlijk betreft ben ik wel voor het model van het wijkcomité Paauwenburg", geeft Ferry Prins van de initia tiefgroep aan. In Oost-Souburg wonen onge veer 12.000 mensen. „Daarmee is het een groot deelgebied van Vlissingen, met circa 45.000 in woners. Het is in feite vreemd dat er nog steeds geen comité of wat dan ook is opgericht", vult Prins aan. Intermediair Het comité zal intermediair moeten zijn tussen de gemeente en de Souburgse bewoners en verenigingen. „Er zijn heel veel clubs. Dat viel me op toen ik hier een paar jaren geleden kwam wonen. Ik denk dat daarmee ook meteen een typisch, mis schien wel Oost-Souburgs pro bleem, is aangestipt. Breng die clubs allemaal maar eens onder één dak samen. Het platform moet bekijken hoe het iets voor de verenigingen en voor de in woners kan betekenen." Veel mensen in de initiatief groep vertegenwoordigen een bepaalde organisatie, vereni ging. „Of komen uit een bepaal de hoek. Zo worden de diverse belangen behartigd. Ik zit er op persoonlijke titel in, als bewo ner van Souburg. Maar of wij ook allemaal in de officiële dorpsraad zitting nemen, is nog niet zeker." Bevoegdheden Met de gemeente moet nog afge sproken worden wat de be voegdheden van de dorpsraad of het wijkcomité zijn. „In hoe- veiTe is de gemeente bereid om met het comité te overleggen, of om het te erkennen als officiële gesprekspartner? We zullen die afspraken nog vast moeten leg gen. Van de andere kant zal het comité ook moeten weten hoe het zich op moet stellen naar de gemeenteraad toe. We zullen de raadsleden niet voor de voeten moeten lopen, maar wel van in formatie voorzien." De initiatiefgroep hoopt dat zij nog voor de zomervakantie haar werk heeft afgerond. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor het definitieve bestuur dat door de gemeente geïnstalleerd kan worden. pagina 15: rol ministerie RPF vervangt SGP in commissie schouwburg Goes GOES - De Goese SGP/GP- V/RPF-fractie blijft toch verte genwoordigd in de commissie die de bouw van de nieuwe schouwburg begeleidt. J. A Ca- pel (RPF) neemt de plaats in van C. F. Möhlmann (SGP), die zich te zeer gehinderd voelde door 'principiële bezwaren' tegen het theater. Voor de GPV- en RPF-leden bin nen de fractie is het principiële bezwaar wat minder zwaarwe gend. „Dat maakt het voor mij wat makkelijker om zitting te nemen in de begeleidingscom missie", zegt Capel. De gehele fractie is om financië le redenen tegen de bouw van de schouwburg. S. de Putter (GPV) heeft vorige maand in de ge meenteraad gesproken van een 'niet verantwoorde uitgave'. Toch is dat geen aanleiding ge weest om als fractie uit de bege leidingscommissie te stappen. Capel: „We zijn tegen, maar we willen ons niet helemaal afzon deren." GroenLinks twijfelt nog of ze betrokken blijft bij de begelei dingscommissie. De partij heeft grote moeite met het besloten karakter van de vergaderingen van de commissie, maar kan nog niet goed beoordelen in hoever re het noodzakelijk is om achter gesloten deuren bijeen te ko men. De fractie wacht daarom de vol gende twee vergaderingen af voordat zij een besluit neemt. foor Björn van Empel BERGEN OP ZOOM - De ge- niddelde inwoner van Bergen jp Zoom veroorzaakt relatief weinig schade aan het milieu. Dit blijkt uit een rapport dat vandaag, donderdag, de Kleine \arde, de Stichting Boog, het Bureau Milieu en Samenleving ;n het Van Hall Instituut, in Utrecht presenteren. De initiatiefnemers zijn uitge daan van het Footprint-model, lat jaren geleden in Canada is mtwikkeld. Het model is eerder- n Finland al 'losgelaten' op de praktijk. In het rapport, dat /andaag wordt aangeboden aan iet ministerie van VROM en de hereniging van de Nederlandse Uemeenten, staat het nieuwe Degrip 'ecologische voetaf- iruk'. De voetafdruk is een po- ding om de vage definitie van milieugebruiksruimte' wat :oncreter te maken. Door de gemeentecijfers van rader meer de landbouw, wo- nngbouw, infrastructuur en de nkomens samen met die van het Centraal Bureau voor de Statis- ïek (CBS) te delen door het aan- al inwoners komt een cijfer uit ie bus, dat het consumptiever- iruik omrekent in hectaren drond.per inwoner, per jaar. Dat s de voetafdruk. Gemiddelde iet voordeel van deze omreke- ïing is dat in één oogopslag te :ien is hoeveel beslag iemand egt op het milieu. De gemiddel- ie voetafdruk die een mens ïodig heeft om duurzaam en :onder kou en honger te leven is Ongeluk bij inhalen op weg bij Sluiskil SLUISKIL - Op de provinciale veg N252 bij Sluiskil heeft zich voensdag om 12 uur een onge- 'al voorgedaan. Cen 37-jarige automobilist uit ?erneuzen reed, komende uit de ichting van Sluiskil, toen hij ïaar links uitweek om een auto 'oor hem in te halen. Daarbij lad hij niet in de gaten dat hij ;elf werd ingehaald door een 3-jarige Belgische uit Assene- le. Persoonlijke ongelukken (leven achterwege, maar de au- o's raakten beschadigd. uitgedrukt in hectare grond per jaar. Op onze wereldbol leven zes miljard consumerende men sen. Allemaal eten zegroenten, fruit en brood, wonen in een huis, dragen kleren en verbrui ken producten als hout, fossiele brandstoffen, water, elektrici teit en nog veel meer. Voor deze consumptiegoederen is grond nodig. Om een huis op te zetten of om bomen te laten groeien voor bijvoorbeeld pa pier. Om deze behoeften te ver vullen op zo'n manier dat ook de aarde het aankan, is 1,7 hectare per persoon voldoende. De voetafdruk van de gemiddel de Nederlander is echter vele malen groter: 4,7 hectare. Dat wil zeggen dat alle Nederlan ders bij elkaar meer grond ge bruiken dan Nederland heeft. Dat kan, omdat er veel produc ten uit het buitenland komen. Pijnacker Het rapport wijst uit dat de Ber- genaren, op de inwoners van Den Haag na, het minste grond nodig hebben en dus weimg in breuk op het milieu maken. Met 4,53 hectare per jaar, ruim ne gen voetbalvelden, laat het Den Bosch, Leidschendam, Nieuwe- gein, Pijnacker, Wymbritsera- diel en Zoetermeer, achter zich. De inwoners van Pijnacker le ven op de grootste voet. Zij lo pen op schoenen van 4,87 hecta re. Er staan nog meer gemeenten op de wachtlijst om aan dit onder zoek mee te doen. De volgende stap van het onderzoek is het te rugbrengen van de inbreuk op het milieu. Ad Clarijs van de gemeente Ber gen op Zoom zegt dat de cijfers voor hem een verassing zijn. „Wij hebben de op één na beste score. Het milieu worrit m deze gemeente het mmst aangetast. In derdewereldlanden zijn de gemiddelden misschien maar een half hectare, maar in Ameri ka ligt het gemiddelde weer veel hoger dan bij ons." Drankrijder YERSEKE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag op de Burgemeester Sin- kelaan in Yerseke een 39-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. De man had iets te veel gedronken. Hij kreeg een boete van 390 gul den en een rijverbod van één uur. Vlnr sectretaris E. Passenier, dirigent R. Passenier, voorzitter B. Vaandrager en trouw lid I. Bastiaanse van brassband Apollo. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot DOMBURG - In het jaar 1898 besteeg Wilhelmina de troon en werd Koningin nedag in het leven geroepen. Dat zorgde in Domburg voor de behoefte aan een mu ziekvereniging die ieder jaar het feest op 30 april zou opluisteren. Twee jaar later was de vereniging opgericht en dit jaar viert Brassband Apollo haar honderdja rigjubileum. In de tijd van de oprichting was er van brassbands nog geen sprake. „Apollo was aanvankelijk een fanfare", vertelt voor zitter B. Vaandrager. „De vereniging zag er toen compleet anders uit dan nu. In een brassband worden alleen koperinstru menten bespeeld en in een fanfare worden ook houten muziekinstrumenten ge bruikt. Bovendien is kenmerkend voor een fanfare, dat de groep door het dorp trekt terwijl er gespeeld wordt. De leden van een brassband spelen zittend. Zij kunnen zich daardoor beter concentreren op de muziek", legt Vaandrager uit. Een ander verschil tussen vroeger en nu is dat de vereniging in de beginjaren een an dere functie had in de Domburgse samen leving. „Mensen hadden natuurlijk niet de luxe van tegenwoordig zoals televisie. Daarom werd er iedere avond gerepe teerd", zegt L. Bastiaanse die al meer dan vijftig jaar lid is van Apollo. „Deleden de den dat toen vooral om gezellig bij elkaar te zijn en de avond samen door te brengen. Tegenwoordig hebben mensen 's avonds zoveel andere dingen te doen." Hoewel de gezelligheid in de huidige brassband nog steeds aanwezig is, gaat het de leden vooral om de kwaliteit van hun muziek. „We streven ernaar om zo goed mogelijk te spelen. Eens in de week repeteren we. Als iemand niet aanwezig is, registreren we dat. Wie goed wil leren spelen, zal thuis ook nog iedere dag een half uur moeten oefenen", zegt secretaris E. Passenier. Ledental Net zoals andere verenigingen heeft ook Apollo in de loop der jaren te maken ge had met een schommelend ledental. Dat zorgde er onder meer voor dat de muziek vereniging in 1970 veranderde van fanfa re in brassband. Eind jaren zestig had Apollo te kampen met ledengebrek. Pre cies in die periode werd het Engelse ver schijnsel brassband populair in Nederland. Omdat een brassband met minder leden toe kan en omdat de jongere leden van Apollo er wel oren naar hadden, is de vereniging uiteindelijk omgescha keld. Aanstaande zaterdag, 15 januari, begint voor Apollo het feestjaar met een jubile umconcert in Schuttershof in Domburg. Het concert heeft als thema Terug in de Tijd. Tijdens het optreden worden mu ziekstukken gespeeld van de vijf dirigen ten die Apollo de afgelopen eeuw hadEen aantal van hen componeerde zelf muziek stukken en was beroepsmusici zoals de huidige dirigent R. Passenier. De avond begint om 20.00 uur met het Zeeuws Volkslied van dirigent J. Morks. Ook wordt Het Lied van Domburg van M.A Romijn gespeeld. Met het terugblikken komen ook de jaren zestig en zeventig aan bod toen de vereniging geïnspireerd werd door The Beatles. Het hoogtepunt van het jubileumjaar de unieke workshop die de muziekvereni ging op 18 maart houdt. Leden van alle muziekverenigingen in Zeeland kunnen zich inschrijven om op die dag les te krij gen en te spelen met musici van het Con certgebouworkest, Het Residentie Orkest of het Rotterdams Philharmonisch Or kest. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Valente heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg vijf en drie jaar cel geëist tegen twee verdachten in de Micro zaak. Een 37-jarige man uit Rotterdam werd door de officier schuldig geacht aan handel in amfetamine en deelname aan een criminele organisatie. Hij hoorde de zwaarste straf tegen zich eisen. Tegen een 28-jarige man uit Den Briel werd voor zijn aandeel in amfetaminetrans porten drie jaar gevangenisstraf geëist. Valente meende dat beide man nen een belangrijke rol hadden gespeeld. Volgens een psychia trisch rapport is de verdachte uit Den Briel niet voor detentie geschikt, maar de officier vond dat hij desondanks niet onder een gevangenisstraf uitkon. De hoofdverdachte in de Micro zaak, een 42-jarige man uit Am sterdam, werd onlangs door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot twaalf jaar cel. Hij was de leider van criminele or ganisaties, die zich wereldwijd op grote schaal schuldig maakte aan handel in hard- en soft drugs. Zo had de Amsterdammer, met de Griekse nationaliteit, samen met een 56-jarige Vlissingse za kenman een leidinggevende rol bij het transport van 1.300 kilo cocaïne (straatwaarde 150 mil joen gulden) met het vissers schip Fogo Isle, dat destijds in Hans weert werd onderschept. De Vlissinger werd veroordeeld tot tien jaar cel, maar de Griek bleef aanvankelijk buiten schot. Hij zou later met name door getuigenverklaringen van zijn Vlissingse compaan in beeld komen van justitie. De tegenslag met de Fogo Isle weerhield de Amsterdammer er niet van om verder te gaan met zijn drugsactiviteiten. Zo bleek uit de observaties, taps en andere verklaringen uit het achtduizend pagina's tellend Microdossier dat er tussen de hoofdverdachte en de Rotter dammer contacten zijn geweest over de amfetaminetranspor ten. Valente verwees naar 1 novem ber 1998, toen beide mannen ge zien waren in België. Afspraken werden gemaakt over een partij amfetamine, die vanuit Rotter dam via België naar Engeland moest worden getransporteerd. Een maand later werd de 218 ki lo amfetamine, waarbij ook de verdachte uit Den Briel was be trokken, onderschept in het Bel gische Malle. Valente was er gis teren van overtuigd dat dezelfde structuur was toegepast bij de deal van 12 kilo amfetamine maart vorig jaar. Raadsman P. van der Spek vond dat er veel was gesuggereerd over zijn cliënt, zonder dit hard te kunnen maken. „Hij heeft hoogstens hand- en spandien sten verricht, in het kader van een toevallig samenwerkings verband", zei hij over het aan deel van de Rotterdammer. Ellendige jeugd Ook de Zeeuwse strafpleiter N. Koole concludeerde dat de rol van zijn cliënt beperkt was gebleven tot hand- en spandien sten. Hij voerde verzachtende omstandigheden aan. De Briel- lenaar had een ellendige jeugd achter de rug en probeerde na zijn drugsverslaving een nieuwe start te maken. „Hij heeft alles oprecht bekend. Hij wist alleen niet dat de drugs voor Engeland bestemd waren. Mijn cliënt is er toevallig ingerold door financi ële problemen." Koole vestigde zijn hoop op de psychiater en de reclassering, die de geesteszieke man uit de gevangenis willen houden. De raadsman pleitte dan ook voor een voorwaarde lijke straf en dienstverlening. De rechtbank doet 26 januari uitspraak. Vandaag wordt de Microzaak voortgezet. Woninginbraken in Vlissingen VLISSINGEN - In twee wonin gen aan de Schaepmanstraat in Vlissingen is woensdag op klaarlichte dag ingebroken. De dieven gingen aan de haal met een grote hoeveelheid sieraden, ter waarde van duizenden gul dens, een fotocamera, een bank pas en cosmetica. Krap 1100 boetes TERNEUZEN - In het kader van het Verkeershandhavings- project Zeeland betrapte de po litie van 3 tot 9 januari 1053 snelheidsovertreders. Van hen kregen 26 bestuurders een pro ces-verbaal wegens het niet dragen van een gordel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14