Veiligheid rond school in geding Amsterdamse Westerdokbrug kan prima Maisbaaibrug zijn PZC PZC Dronken rit over galerij mild bestraft Buitenplaats Westhove monument Jacht vereniging vreest teloorgaan kwaliteit wildbeheer Plan voor drijvend museum Terneuzen Terneuzens carillon is te luidruchtig zeeland donderdag 13 januari 2000 w 13 Serooskerkse toneelclub speelt klucht Directie heeft geen greep op overlast bij Scheldemond door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Als ik hem hier voor me zie zitten, zie ik een vriendelijk persoon. Maar als ik zijn dossier lees, denk ik: wat een ongelofelijk onbeschofte en agressieve man." Officier van justitie M.S. Kappeyne van de Coppello snapte woensdag in de rechtbank in Middelburg niet hoe een 24-jarige man uit Arne- muiden tot zijn daden was geko men. De man had op 20 juli 1998 met zijn brommer een galerij van een flat aan de Rentmeesterlaan in Middelburg onveilig ge maakt. Hij had te veel gedron ken en wilde een kennis bezoe ken, die in de flat woonde. In plaats van zijn brommer buiten te parkeren, nam hij het voer tuig mee in de lift en scheurde er vervolgens mee over de galerij. Tijdens de dronkemansrit reed de Arnemuidenaar enkele vrou wen aan, die daar blauwe plek ken aan overhielden. „U liet een spoor van gillende vrouwen achter", schetste Kan tonrechter B. Doorewaard- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Boekhout de situatie op die be wuste dag. Hij wilde weten hoe het zo ver had kunnen komen. ,,Ik was dronken", antwoordde de man. Toen de rechter vroeg of de Arnemuidenaar veel had ge dronken, antwoordde hij: „Re delijk." Doorewaard-Boekhout vroeg zich vervolgens af wat hij onder redelijk verstond. „Een krat bier." De rechter las uit het dossier van de man tal van delicten opwaar de man zich de afgelopen twee jaar aan heeft schuldig ge maakt. „U heeft een turbulente periode achter de rug. Hoe gaat het nu met u?",Ik woon weer bij mijn moeder en loop bij de re classering. Ik wil ook weer naar school." De officier van justitie geloofde dat de man weer op het rechte pad was en eiste slechts honderd gulden boete voor waardelijk. Mede vanwege de verstreken tijd, vonniste Doore- waard-Boekhout conform de eis van de officier. „Dit had al veel eerder moeten voorkomen." SEROOSKERKE (W) - Toneel vereniging Serooskerke brengt binnenkort de klucht 'Alweer vals alarm' op de planken. De acht spelers brengen een klucht van Erik Blok. Nellie heeft poetswoede. Haar man Peter bedenkt samen met Nel hes vader een plan om haar daarvan te genezen. Uiteinde lijk komt het tot een wedden schap tussen Nellie en Peter, waarbij de laatste vals speelt en van Nellies vader nog steun krijgt ook. De Serooskerkse toneelclub be staat uit Jannie Jacobsen, Hans van den Broeke, Bram Francke, Harry Davidse, Corry Louwer- se-Houterman, Rina Geldof, Leida Walhout-van Boven, An- nelies Steur, Wim de Ronde (re gisseur en decorontwerper), Lou Jongepier (souffleur), Em- ke Sonius (grimeur). De première van de klucht vindt viijdag 4 februari plaats in Ver enigingsgebouw Amicitia in Aagtekerke (21.30 uur). Verder speelt de toneelvereniging in Meliskerke (18 februari, 20.30 uur, Ons Huis). Middelburg (17 maart, 20 uur, gebouw CSW, Ei- senhowerlaan 25), Serooskerke (31 maart en 1 april, 19.30 uur, verenigingsgebouw De Zand- put). door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - Het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft de buitenplaats Westhove aan de Duinvlietweg in Oostkapelle aangewezen als beschermd monument. De historische buitenplaats is in cultuurhistorisch op zicht vooral van belang vanwege het ver moedelijk uit de zeventiende eeuw date rende kasteel Westhove. Het kasteel, dat midden op de buiten plaats staat, heeft een belangrijke rol ge speeld in de Zeeuwse, maar ook de Neder landse geschiedenis. In de zestiende eeuw was Karei V er tweemaal te gast en ook stadhouder prins Willem V en koning Wil lem m behoorden tot de hoge bezoekers van het kasteel. Het bouwwerk is in 1572 verwoest. Alleen de vermoedelijk vijf tiende eeuwse hoektorens aan beide zij den van de middenpartij bleven overeind staan. In de zeventiende eeuw is het kas teel herbouwd en eigendom geweest van de families Boreel, Van Reigersberg en Van de Perre. Het wordt sinds 1889 niet meer bewoond. De buitenplaats Westhove is niet alleen in cultuurhistorisch opzicht belangrijk, maar ook in landschappelijk opzicht. De historische tuin en het park zijn in de ze ventiende eeuw aangelegd. De wijdse aanleg in landschapsstijl met een grote slingervijver dateert vermoedelijk uit de achttiende eeuw. Daarom heen ligt een open, licht golvend terrein met gazons en slingerpaden door bossen, met daarin een deel van de Manteling. Politie vindt wietkwekerij MIDDELBURG - De politie heeft woensdag een hennepkwe kerij ontmanteld in een woning in Middelburg. In totaal wer den enkele honderden wietplanten gevonden. De planten zij vernietigd en de apparatuur is in beslag genomen. Cosmeticadief tegen de lamp VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft gisteren een 24-ja rige cosmeticadief aangehouden. De Vlissinger stal in eei supermarkt voor ongeveer honderd gulden aan cosmetica. D ijdele dief werd betrapt door een winkelmedewerkster. Groen ruimt veld voor nieuwbouw OOST-SOUBURG - De eerste hand is gelegd aan het verwij deren van parkeerterrein en openbaar groen aan de Beuken en Platanenstraat in Oost-Souburg. Er is begonnen met het bouwrijp maken van die grond, waa vanaf halverwege april 22 woningen worden gebouwd. Onde het oplettend oog van buurtbewoners werden woensdag hog bomen gekapt. Kinderen keken vanuit enkele woonkamer met verbazing toe hoe een machine de metershoge bomen te aarde liet vallen. Ook het parkeerterrein waar het grootste deel van de wonin gen komt, moest eraan geloven. Een zware shovel schepte di klinkers weg. Vooral bewoners van de flat aan de Berken straat maakten in een eerder stadium bezwaar tegen he bouwplan dat werd ingediend door Proverko Vastgoed. Di buurt vreesde de aantasting van openbaar groen en de belem mering van het uitzicht. Gedeputeerde Staten en de Vlissingse raad keurden het plai desondanks goed. De gemeente veranderde toen de plannen. College Middelburg onder vuur MIDDELBURG - De GroenLinks-fractie in Middelburg vindt dat het college tekortschiet in de communicatie met dt gemeenteraad. Discussies worden volgens de raadsfractie pas in de raad ge voerd op een moment dat voor het gevoel van de raadsleden d< besluiten al vastliggen. GroenLinks vindt het tevens niet acceptabel dat het college van burgemeester en wethouders via de media met de ge meenteraad communiceert. De partij begrijpt niet dat vorige week de eerste reacties op de Sportnota in de PZC te lezen wa ren, terwijl de raadsleden zelf pas drie dagen later de notj thuis bezorgd kregen. Ook de stand van zaken met betrekking tot het Walcherse po- diumbeleid moesten de raadsleden uit de media vernemen Volgens GroenLinks wordt op deze manier het politiekt draagvlak voor de vele ambitieuze plannen van het colleg< behoorlijk uitgehold. Jongen stal gsm'etjes van baas VLISSINGEN-De politie heeft een 17-jarige Vlissinger aan gehouden die bij zijn bedrijf in zijn woonplaats het afgeloper kwartaal enkele mobiele telefoons en geld heeft gestolen. He1 bedrijf is voor enkele honderden guldens gedupeerd. De jon gen mocht na verhoor weer gaan. Hem wordt verduistering ir dienstbetrekking ten laste gelegd. Gereedschap uurwerkmaker weg MIDDELBURG-Een 66-jarige inwonervan Oost-Souburg is woensdag zijn uurwerkmakersgereedschap kwijtgeraakt. Hij had het gereedschap in zijn fietstas zitten en de fiets ge parkeerd op de Markt in Middelburg. Toen hij thuiskwam bleek het gereedschap uit de fiets te zijn verdwenen. Dewaar^ de van het gereedschap is circa vijftig gulden. door Nadia Berkelder als je binnen een gebied aan be heer kunt doen." VLISSINGEN - „Dat is geen be- Volgens Van Tatenhove hebben heer, dat is doodschieten", zei de agrariërs veel last van schade voorzitter van de Wildbeheer- aan gewassen. De provincie eenheid Walcheren, W. J. van Zeeland had de jachtvereniging Tavenhove, gisteren over de toe- een vergunning verleend voor komst van het jagen in het ge- het jagen op reeën, damherten, bied rond De Manteling. Hij hazen en fazanten. De provincie doelde daarbij op de gevolgen was door het ministerie van van het besluit van de Raad van Landbouw gemachtigd om ver- State om de jacht binnen het na- gunningen uit te geven. De tuurmonument aan banden te Stichting Duinbehoud heeft leggen. met succes bezwaar ingediend tegen deze gang van zaken. Afschot is volgens Van Tatenho- j ve nodig omdat het wild de ge- CFKCÊr wassen van boeren aanvreet. De Van Tatenhove is om diverse re- jagers houden de wildpopulatie denen teleurgesteld.,De schade beperkt om te voorkomen dat de die de boeren ondervinden van vraatschade de perken te buiten het aanvreten van de gewassen gaat. Doordat jacht binnen De loopt in de tienduizenden gul- Manteling nu verboden wordt, dens. verder levert de grote verliezen de jagers de controle wildpopulatie gevaarlijke ver over de wildpopulatie. Afschot keerssituaties op." Bovendien zal alleen nog mogelijk zijn in vindt hij de beslissing in strijd gebieden die grenzen aan het met de Europese regels. „In Eu- natuurmonument. Op deze ge- ropees verband gaan de regels bieden is de Flora- en Faunawet niet zo ver, Nederland loopt ook van toepassing, waarbinnen het op ditgebied weer eens voorop." wel mogelijk is om aan vraatbe- Voordat de Raad van State dit scherming te doen. Van Ta ten- besluit nam, maakten de jagers hove: „We moeten dan tegen on- op basis van populatiebeheer ze zin mogelijk dieren met jon- jachtplannen die door de pro gen afschieten om schade te vincie moesten worden goedge- voorkomen en dat is niet nodig keurd. doorWout Bareman naalarm tegenover het water schapskantoor aan de rand van TERNEUZEN - De havenstad het stadscentrum. De huidige Terneuzen krijgt mogelijk een schipper/eigenaar zou straks museumschip. De initiatiefne- kunnen worden aangesteld als mers voeren momenteel ge- beheerder en in ieder geval toe- sprekken met de eigenaar van stemming moeten krijgen om een binnenvaartschip (type aan boord te blijven wonen. Eén Kempenaar), dat in het kader van de initiatiefnemers, heem van de sloopregeling uit de kundige en raadslid Pim Broek- vaart is genomen en voor weinig huysen: „Dat is essentieel. Ver geld beschikbaar is om te wor- der is deze opzet financieel in den ingericht als drijvend muse- alle opzichten aantrekkelijk, um. De gemeente heeft het mu- Het is allemaal veel goedkoper seumplan positief ontvangen. dan een locatie op de wal." De Maar, waarschuwt hoofd com- stichting in oprichting heeft al municatie Frank Neve: „B en W contacten met de provincie zijn voorshands niet van plan ('ook daar is men positief'), legt zich op enigerlei wijze in te laten het plan binnenkort voor aan de met de investering en exploita- Euregio Scheldemond, gaat tie vanzo'n museum. Ze staan er praten met het bedrijfsleven en echter wel heel positief tegen- betrekt ook de VW en de Heem- over en willen ook best meeden- kundige Vereniging er bijMin- ken over een toekomstige stens zo belangrijk vinden ligplaats van het schip." Broekhuysen en de zijnen een Dat schip zou een plaatsje moe- nauwe samenwerking met het ten krijgen in de Oostelijke Ka- Portaal van Vlaanderen. De cultuurhistorisch belangrijke buitenplaats Westhove in Oostkappelle, waartoe onder meer het 17e-eeuwse kasteel hoort, is in zijn geheel aangewezen als beschermd monument. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - In Middel burg wordt ongelooflijk veel ge praat over van alles en nog wat. Laten we nu maar eens een daad stellen. „En dat kan door die brug dit jaar nog over het Ka naal door Walcheren te leggen", beklemtoont S. Buisman van het CDA Middelburg. „We hoe ven niet meer te constateren dat het te druk is in Middelburg. We hebben nu het stadium bereikt dat we daar iets aan moeten doen." Eerder werd bekend dat de werkloze Amsterdamse Wester dokbrug passend over het ka naal gelegd zou kunnen worden Het CDA pleitte eerder voor een noodvoorziening. Vervolgens werd deze week bekend dat Buisman die brug in het ver lengde van de Nieuwlandseweg wilde leggen. „Als je in mijn hart kijkt heeft die situering mijn voorkeur. Maar helaas komt het verkeer dan in een moeilijke hoek terecht bij de Nederstraat. Dus die verbin ding is waarschijnlijk niet snel te realiseren." Maar hij heeft een 'zeer goede tweede keuze'. „De brug, laat ik hem maar alvast de Maisbaai brug noemen, kan via de Ka- naalweg aansluiten op de Mais- baai. Zolang het aquaduct op de N57 niet gerealiseerd is, zal die brug voor langzaam én snel ver keer opengesteld zijn. Gaat het aquaduct open, dan staan we er alleen nog maar langzaam ver keer toe." Hij weet zich met die laatste suggestie gesteund door de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 van Riek Bakker. „Het col lege zwaait ook regelmatig met die toekomstvisie, dat doe ik nu ook maar een keer. In de kwali teitsatlas staat al een verbin ding op deze hoogte aangege ven." De conclusie is. zegt hij, dat de Maisbaaibrug geen tijdelijke voorziening hoeft te zijn. „Dat scheelt ook weer in de aanleg- kosten." Er is berekend dat de verhuizing van de brug naar Middelburg ongeveer vier miljoen gulden zal kosten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen zit met een ernstig praktisch probleem, waardoor onrust en overlast in en rond de school ontstaat. Tussen de twee gebouwen van de school loopt een fietspad en bij de entree ligt een parkeerplaats. En dat zijn openbare ruimten waarover de schoolleiding niets te zeggen heeft. „Met alle gevolgen van dien. Daar gebeuren zaken die niets met school te maken heb ben", verzucht Frans van der Avert, voorzitter van de centra le directie van de Vlissingse school voor voortgezet onder wijs. Scheldemond wil een veilige omgeving creëren, waar leerlin gen zich niet bedreigd voelen. „En waar ze in orde en rust kun nen leren. In deze onlogische si tuatie is dat niet mogelijk." Hij heeft het niet alleen over de ruiten die aan de lopende band sneuvelen. Zo'n dertig in de laatste maanden, of door leer lingen gemaakte bouwwerken, maar het gaat om ernstiger maatschappelijke problemen, zoals de handel in drugs. „Daar willen we tegen optreden, maar dat mogen we niet, want het is openbaar terrein. We staan machteloos." Scheldemond en Weijevliet wa ren circa tien jaar geleden twee aparte scholen. Buren die beide een eigen gebouwencomplex hadden. Na de fusie bleven de zogenoemde gebouwen A en B over en sindsdien lopen er in de pauzes jongeren van het ene naar het andere gebouw. „Dan passeren ze die openbare ruim te. We proberen dat heen en weer geloop zo veel mogelijk te beperken, maar we kunnen het niet geheel voorkomen." Want buiten het hek van het ene complex ontmoeten de leerlin gen 'andere figuren, die hier niet horen'. Daar zijn jongens bij die met piepende banden enkele rondjes rijden op het parkeer terrein. „Dat zijn de geijkte ma nieren om indruk te maken en om op te vallen. We weten dat er daar in die openbare ruimte re gelmatig softdrugs gedeald worden, zoals dat helaas op veel door Joost Bosman TERNEUZEN - Bewoners van de Terneuzense binnenstad die nen vóór 21 januari een be zwaarschrift in bij de gemeente tegen het carillon in de Willi- brordustoren. Ze willen dat de toegestane geluidssterkte van gemiddeld 75 decibel wordt te ruggebracht en dat het één keer per week gehouden extra con cert van 45 minuten uit het speelplan wordt geschrapt. In april vorig jaar kwamen de Stichting Willibrordus toren, die het carillon beheert, en het bewonersforum binnenstad er nog uit: van maandag tot en met vrijdag kon het carillon na het middaguur een aantal keren twee minuten spelen. Op zater dag en zondag pas na twee uur 's middags. „Tegen dat speelplan hebben we nog steeds geen bezwaar", zeggen binnenstad bewoners T. van Damme en A van Puyvelde. „Maar nadat we overeenstemming hadden bereikt over het speelschema, heeft de stichting daar nog de extra drie kwartier op woens dag of zaterdag aan toegevoegd. Ze hebben dat stiekem bij het college aangevraagd, buiten de afspraken om", klaagt Van Puy velde. Van Puyvelde en Van Damme komen er onomwonden voor uit dat ze het geluid van het carillon gewoon niet mooi vinden. „Maar dat mag je niet zeggen, dan ben je meteen een cultuur barbaar. Maar wij wonen er wel vlak onder. Van de stichting woont er maar één persoon in de binnenstad. De rest woont op grote afstand"zegt Van Puyvel de. Overigens heeft het carillon de laatste twee weken door een computerstoring niet meer ge speeld. legeprogramma staat een goed veiligheidsbeleid hoog geno teerd." Scheldemond wil het fietspad dat de twee gebouwen splijt, ge deeltelijk afsluiten. De fietsrou te kan omgelegd worden via een pad langs de Weijevlietweg, richting fietstunneltje aan de Zuidbeekseweg. „Die kosten zijn niet extreem hoog. Je kunt het gemeentebestuur niet kwa lijk nemen dat het destijds niet heeft voorzien dat er een fusie tussen de twee scholen in het vooruitzicht lag. Maar nu we deze problemen hebben die me de voortvloeien uit een verkeer de verkeersinrichting, moeten we ingrijpen. Zeker als dat niet zo moeilijk is." Met die afsluiting van het fiets pad zal er een hek rond beide ge bouwen en een deel van het par keerterrein geplaatst worden. „Dat verplaatsten doen mijn leerlingen zelf. Alleen op deze manier kan ik voor het ideaal beeldvan een veilige school zor gen. Daarbij past geen agressie en geweld." Wethouder T.R.K. Meijers van de gemeente Vlissingen geeft aan dat momenteel wordt on derzocht hoe duur die voorge stelde aanpassing is én of die verandering mogelijk is. „Maar ik kan garanderen dat we er iets aan willen doen", zegt hij. scholen gebeurt." Van der Avert hoort regelmatig van zijn do centen die bij de twee toegangs poorten een oogje in het zeil houden, dat zij zich daar ook niet prettig meer voelen. „Dit is onbeheersbaar aan het wor den." Hij vult aan al enige jaren bezig te zijn om de infrastructuur te verbeteren. Maar daarbij heeft hij de medewerking van de ge meente nodig. „En die politieke steun krijg ik maar niet. Dat be grijp ik niet, want ook in het col- Het fietspad dat tussen de twee gebouwen van scholengemeenschap Scheldemond loopt en de parkeer plaats bij de entree behoren tot de openbare ruimte en onttrekken zich aan de controle van de schoollei ding. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13