Sociaal plan Pechiney valt goed De Storm wordt echt geen rampenfilm Personeel Gieterij maakt meer kans op behoud baan Tholen zoekt bestemming voor zebra's Kou lokt schaatsers naar kunstijs 11 Afslanking Vlissingse aluminiumsmelter zonder gedwongen ontslagen Vitrite kan leren van ervaring Philips Lighting Terneuzen zeeuwse almanak Chinees PZC MIDDEN zeeland donderdag 13 januari 2000 door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Het is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren met het mozaiek in de voormalige Mavo, in de volks mond de vijfhoek genoemd, in Tholen. Het gebouw wordt bin nenkort gesloopt. Fractievoorzitter M. A J. van der Linde (PvdA) vroeg deze week tijdens de vergadering van de commissie gemeentelij ke ontwikkeling aandacht voor het kunstwerk. Het grote mozaiek, dat onder meer een aantal zebra's voorstelt, is van de hand van het kunstenaars echtpaar Van Meurs uit Bergen op Zoom. Volgens een woordvoerder van de gemeente Tholen is nog niet duidelijk wat er met het kunst werk gaat gebeuren. „We moeten nog bekijken wat de mogelijkheden zijn, of het uit gezaagd kan worden bijvoor beeld". M. van Meurs verwacht dat het moeilijk zal worden het moza iek bij sloop van het pand te be houden. „Dat is het risico wan neer je zoiets maakt. Maar ik zou het wel heel erg vinden. Misschien is er een mogelijk heid de muur in zijn geheel er gens anders te plaatsen. Daar zullen deskundigen zich over moeten buigen". Van der Linde heeft in elk geval aangedrongen op spoed. Het leegstaande gebouw staat al bloot aan vandalisme. Een deel van het kunstwerk is al beschadigd. foto Willem Mieras door Maurits Sep VLISSINGEN - Aluminium smelter Pechiney in Vlissingen- Oost schrapt de komende twee jaar 160 arbeidsplaatsen, maar niemand wordt gedwongen op straat gezet. De directie garan deert dat in het sociaal plan dat gisteren aan het personeel is be kendgemaakt. De bonden toon den zich redelijk tevreden over het sociaal plan, maar hebben nog zorgen over de verdere toe komst van het bedrijf. De reorganisatie moet Pechiney eind 2003 een bezuiniging van veertig miljoen gulden per jaar opleveren. Het personeel heeft het afgelopen jaar zelf meege dacht over waar en hoe goedko per gewerkt kan worden. Daar uit is gebleken dat Pechiney met 600 arbeidsplaatsen toe kan. Dat zijn er 160 minder dan nu. De directie belooft dat tijdens de looptijd van het sociaal plan, tot eind 2002niemand gedwon gen wordt ontslagen. Over twee jaar zullen tachtig medewer kers 58 jaar of ouder zijn. Zij kunnen vervroegd met pensi oen. De regeling die voor hen wordt getroffen, wordt door de vakbonden bejubeld. „Voorbeeldig", vindt P. Hazela- ger (FNV). „Pechiney wimpelt de gevolgen van de reorganisa tie niet af op de samenleving, maar betaalt die zelf. Dat zouden meer bedrijven die reor ganiseren om meer winst te boe ken moeten doen", meent CNV- bestuurder H. van Beers. Veel onzekerder zijn Hazelager en Van Beers over het welslagen van het intern verschuiven van mensen. Pechiney wil een deel van de plaatsen die openvallen door het vertrek van ouder per soneel opvullen met mensen die op andere afdelingen niet meer nodig zijn. Als mensen niet de juiste opleiding hebben, worden zij omgeschoold. Gunstig De directie merkt zelf in het so ciaal plan ook op dat om ge dwongen ontslagen te voorko men het wenselijk is dat het natuurlijk verloop toeneemt en dat een aantal medewerkers bij onderaannemers of andere be drijven wordt geplaatst. Licht puntje is in dit verband dat de arbeidsmarkt gunstig is, stelt Van Beers vast. De reorganisatie bij Pechiney staat in het teken van de toe komst op lange termijn, tot 2017. In die strategie passen ook de nieuwe doorloophomogeni- satie-oven die vorig jaar in gebruik is genomen, de vernieu wing van het informatieverwer kingssysteem en de verbetering van de arbeidsomstandigheden in de anodegietwerkplaats. De vakbonden blijven evenwel zorgen houden over die toe komstvisie. „Voor die strategie is ook het energiecontract van belang en daar is nog niets over bekend. Ook is over het door gaan van diepte-investeringen in het bedrijf weten we nog niets." Pechiney is daar minder pessi mistisch over. In het sociaal plan meldt de directie dat de onder handelingen over een nieuw energiecontract nog lopen. Bo vendien is sprake van voorbe reidingen voor nieuwe investe ringen tot een bedrag van 150 miljoen gulden. De Onderne mingsraad komt vandaag bij een. Voorzitter T. van de Velde is blij met de garantie dat nie mand gedwongen wordt ontsla gen. pagina 2: commentaar door Joost Bosman TERNEUZEN - De onderne mingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen heeft woensdag een bezoek gebracht aan de OR van de Philips-vesti- ging Vitrite in Middelburg. De OR van Terneuzen heeft aange geven, hoe andere vestigingen binnen de Nederlandse lichtdi- visie wellicht kunnen voorko men dat hen hetzelfde overkomt als de spaarlampenafdeling in Terneuzen. Daar dreigen 280 werknemers hun baan te verlie zen omdat Philips de afdeling naar Polen wil overplaatsen. Volgens OR-voorzitter A Canri- nus is het nodig dat andere fa brieken binnen de lichtdivisie lering trekken uit wat er in Ter neuzen is gebeurd. „We hebben de situaties van Terneuzen en Middelburg vergeleken, en dan kun je gelukkig tot de conclusie komen dat Middelburg er een stuk beter voorstaat. De toe komst biedt Vitrite mogelijkhe den om verder te gaan." Canrinus zegt dat de OR van Vi trite een nieuwe bijeenkomst zal houden, om te bezien wat zij met het verhaal van Terneuzen zullen doen. „Dat is de juiste weg, want iedere fabriek moet zijn eigen plan trekken." Ook zijn eventuele landelijke acties besproken, die de vak bonden binnenkort tegen Philips willen organiseren. Zij denken dat de spaarlampenaf deling in Terneuzen niet op zich staat, en dat Philips van plan is op termijn de gehele lichtdivisie naar de lage-lonenlanden over te plaatsen. „De lijn is gelegd, maar als OR's hebben we na tuurlijk geen actietraject. Maar ook in Middelburg is men ermee bezig, en sluiten ze zich aan bij de landelijke lijn." Wat Canrinus gerust stelt, is dat hij met zowel de OR als de vesti gingsmanager van Vitrite aan tafel heeft gezeten. „Ik krijg de indruk dat zij in tegenstelling tot Terneuzen er samen goed uit komen. We hebben erop aange drongen dat de lange termijn plannen tot stand moet komen tussen lokale managers en de OR." Vandaag doet de OR van Philips Terneuzen haar verhaal tegenover de collega's in Roo sendaal, terwijl volgende week de vestigingen in Oss, Weert en Deurne/Maarheeze worden be zocht. door Martine Bruynooqe VLISSINGEN - Het is top drukte op de Vlissingse kunst ijsbaan. Afgelopen weekeinde was er een recordaantal schaatsers. De kunstijsbaan in het Sportfondsenbad is sinds 24 november 1999 open en ge maakt in een buitenbad. Jaar lijks bezoeken gemiddeld 5000 bezoekers de baan. Volgens Ingrid Jongepier na mens het Sportfondsenbad is de drukte vooral te danken aan het mooie weer. „Januari heeft blijkbaar hèt weer voor de schaatser. Veel van de be zoekers komen uit andere ge meenten, omdat wij de enige kunstijsbaan van Zeeland hebben." „Dit jaar hebben we de ope ningstijden aan de scholieren van de basisschool aangepast. Bovendien begonnen we on langs met nieuwe activiteiten. We hebben speciale uurtjes ge reserveerd voor vier- tot zesja rigen. Vooral het ouder/kind schaatsuurtje is zeer in trek." Omdat de ijsbaan 50 bij 12 me ter groot is, zijn er voor de vei ligheid speciale regels opge steld. Er mag niet met noren geschaatst worden. „We heb ben een speciaal 'norenuur' in gelast. Op donderdagavond van zes tot zeven uur mogen alleen noren de baan op." Elke donderdagmiddag is er een Zeeuwse activiteit. Dan komt een groep uit Kapelle ouder wets kunstschaatsen. Binnen kort geven ze een uitvoering in klederdracht. Hippe muziek Gistermiddag schaatsten zo'n vijftig kinderen kris kras door elkaar. Op hippe muziek werd er druk gespeeld. Voor veel mensen is de ijsbaan het doel van een middagje uit. „Mijn zoontje Frank vindt het hier helemaal geweldig. Dit jaar is het de eerste keer dat we hier komen, maar we komen zeker terug", zegt moeder De Smidt. Eén keer in de maand is er op vrijdagavond disco op de baan. Meivin van Marckel- bach (9), Wesley van Effrink 10) en Wesley Acda (9) kunnen zich dan helemaal uitleven: „Die disco is cool man. Dan staat er keiharde muziek op en dan komt er stoom op de baan uit zo'n machine. Er zijn ook nog echte discolampen bij." De kunstijsbaan is dit jaar voor het vierde seizoen open. „Ondanks dat de baan niet winstgevend is voor ons zwembad, blijft de baan in ie der geval tot 2002 bestaan. Dankzij de jaarlijkse steun van de gemeente van 100.000 gulden kunnen we het alle maal bolwerken", aldus Jon gepier. foto Ruben Oreel Scenario-schrijvers stellen liefde tussen garnalenvisser en burgemeestersdochter centraal door Jacques Cats COLIJNSPLAAT - Omdat de vraag voor de hand ligt komt Rik Launspach maar vast zelfs met het antwoord: „Nee, het is niet zo dat we na het succes van Titanic een Nederlandse variant willen ma ken. Het gaat om twee mensen die verliefd zijn op elkaar, een grote toekomst voor ogen hebben maar de pas afgesneden zien door zoiets verschrikke lijks als de watersnoodramp. Dat zal een heleboel mensen aanspreken". Launspach werkt samen met Marjolein Beumer aan het script voor een in Zeeland spelende film. Beiden hebben een achtergrond als theater- en filmacteur. Beumer, thans te zien in de tv-serie 'Geheime dienst', schrijft het scenario. De rol van Launspach, vooral bekend geworden door zijn aandeel in 'Oeroeg', een vrije filmbewerking van een roman van Hella Haasse, is die van ghostwri ter die als klankbord fungeert voor Marjolein. Het moet van meet af aan duidelijk zijn: 'De storm' wordt geen rampenfilm. „Het verhaal draait om twee boeiende, eigenzinnige persona ges". De cast is vrij beperkt; naast de hoofdperso nen is een rol weggelegd voor leden van een vis sersgezin, met daar nog wat figuren omheen. De locatie is eveneens overzichtelijk: een klein dorp binnen het isolement van vóór de Deltawerken. Buitensporig veel figuranten zijn niet nodig. Of het zou moeten zijn voor de scène waarin de vol tallige vissersbevolking van het dorp van de hoofdpersonen in opstand komt tegen het plan Marjolein Beumer en Rik Launspach: „...voor de rollen echte Zeeuwen contracteren..." foto Willem Mieras van de overheid om de kustlijn te verkorten. Want ook zo'n element moet aan bod komen, vindt Beumer. „We willen alle kanten laten zien. Niet al leen het garanderen van de veiligheid van de be volking, ook het behoud van natuur en milieu en de economische gevolgen voor de visserij. We gaan daar overigens niet héél erg uitvoerig op in". Launspach: „Een beroemde Amerikaanse filmre gisseur heeft ooit gezegd: stop nooit een bood schap in je film". Beumer: „Maar we willen wel voelbaar maken waarom iemand een bepaald standpunt inneemt". Rik Launspach geeft het toe: er is nog flink ge worsteld met het gegeven hoe het verhaal van de Ramp het beste in beeld is te brengen. „Het is een heel verschrikkelijke gebeurtenis, die zich niet lijkt te verenigen met wat een film vaak doet: en tertainment brengen. Maar we willen wel een in tegere film maken". Hij verwijst naar de titelpagi na van het script, waarop valt te lezen: 'God schiep de wereld, maar de Zeeuwen schiepen Zee land'. „Dat lijkt me een mooi adagium om daarin het verhaal proberen te plaatsen". De eigen acteursachtergrond maakt het aanne melijk de verzonnen personages ook zelf te gaan spelen. Ghostwriter Launspach: „Nu we steeds verder in het verhaal komen en het punt hebben bereikt van onderzoeken of ons verhaal historisch klopt, kom ik er achter dat het beter is daar echte Zeeuwen voor te contracteren. Je wilt acteurs hebben die het dialect machtig zijn. Bovendien; ik zie er niet uit als een visserman". Nog even terug naar 'Titanic', die volgens het filmmakei-sduo vooral zo aansloeg vanwege het gebruik van een aantal goede universele dramati sche structuren. „Wat dat betreft kunnen we nog wel wat van die Amerikanen leren", meent Laun spach. De enige overeenkomst die 'De storm' ver toont met 'Titanic' is dat het gaat om een meisje en een j ongen, dat er standsverschillen een rol spelen en dat iedereen vanuit de historie weet dat er ver volgens iets ergs gebeurt. „Maar daar houdt het dan ook mee op". door Maurits Sep MIDDELBURG - Het lijkt erop dat toch meer werknemers van de Gieterij Middelburg hun baan kunnen behouden. Nogal wat medewerkers van RMI Hol land uit Bergen op Zoom heb ben geen zin met het bedrijf mee te verhuizen naar Middelburg. Ontslagen personeel uit Mid delburg krijgt voorrang als het nieuwe bedrijf weer mensen aanneemt. Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie) zei dat woens dag in de vergadering van de Statencommissie economie. Die werd gevraagd ruim een half miljoen gulden uit te trekken als vergoeding in de verhuiskosten van RMI. Dat bedrijf nam in de cember de failliete Gieterij Mid delburg over. Om zo veel mogelijk Zeeuwse banen te redden, besloten de ge meente Middelburg in decem ber al een half miljoen gulden bij te dragen in de verhuiskos ten. Hoewel de Statenfracties blij waren dat ten minste een deel van de werkgelegenheid - zo'n dertig van de ongeveer vijfen vijftig banen - behouden zou kunnen blijven als zij instemden met de verhuiskostenvergoe ding, hikten enkelen aan tegen deze overheidssteun voor een individueel bedrijf. „Dat is niet het beleid dat wij als provincie willen voeren", merkte M. Wiersma van GroenLinks/Del- ta Anders op. Verhuiskosten „We hebben wel eens geld aan mindere zaken uitgegeven", wierp WD'er H. van Geesber- gen tegen. Dat was wat bij de andere fracties ook de doorslag had gegeven om dat half milj oen beschikbaar te stellen. RPF/GPV-Statenlid J. van Oos ten wilde wel weten of de pro- Heinkenszandse kastelein van de toekomst AMSTERDAM - Wilma de Wee uit Heinkenszand heeft op de Horecava de wedstrijd 'kaste lein van de toekomst 2000' ge wonnen. Zij was de eerste vrouwelijke kandidaat die deze prijs won. De Horecava is de jaarlijkse ho recavakbeurs in de RAI in Am sterdam. De Wee werkt in Braai-Tapperij de Mug te Mid delburg. De Zeeuwse deelnemers aan de landelijke biertap wedstrijden zijn niet doorgedrongen tot de finales. Ze sneuvelden in de voorrondes en de selectiewed strijden. De nationale biertap- wedstrijd werd woensdag ge houden. Winnaar werd E. ter Haar van partycentrum Genux te Hengelo en bij de categorie teams ging de eerste prijs naar restaurant Van den Hogen in Volendam. De Zeeuwse deelnemers in de categorie individueel waren D. Mijnsbexgen van café 'De Oran jeboom' in 's-Heer Hendriks kinderen en M. J. Dallinga van het gelijknamige hotel-restau rant in Sluiskil. Bij de teams waren de Zeeuwse deelnemers J. P. M. van Damme en K. A So to van Grand Hotel Arion in Vlissingenen J. E. M. enS. C. E. Verbeke van hotel 'De Schelde' in Cadzand. Overigens waren Zeeuwse hore caondernemers en -opleidingen wel op andere fronten succes vol. Braai-Tapperij De Mug uit Middelburg werd tweede in de verkiezing van 'beste leerbe drijf". Verder nam de heer J. Vreuge van het R.O.C. Zee land vestiging Delta College te Middelburg, de schoolprijs in ontvangst omdat Wilma de Wee en Bastiaan Mol, die tweede werd, beiden op deze school hun horecaopleiding volgen. vinciale bijdrage lager kan uit vallen als de verhuiskoster lager blijken te zijn. Bruinoogt bevestigde dat. „Het is eer maximum bedrag." De gedeputeerde stelde de com missie tevens gerust over d< vraag of deze vorm van over heidssteun geoorloofd is. „He" past in de uitzonderingsgeval len die u als Provinciale Stater zelf hebt aangeduid. Boven dien, wat we nu doen mag van dt Europese Commissie. We heb ben het door advocaten later uitzoeken en het besluit is Brus- sel-proof." Motel terecht gesloten voor asielzoekers DEN HAAG - Met de sluiting van de aanvullende opvang voor asielzoekers in hel Schoondijkse Motel West was niks mis. De procedure is correct verlo pen, antwoordt staatssecretaris M. J. Cohen van Justitie op vragen van de RPF-Kamerle- den L. C. van Dijke en A Rou- voet. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) had met de gemeente Oostburg afgespro ken de aanvullende opvang in Schoondijke te sluiten, na ope ning van een nieuw asielzoe kerscentrum bij Cadzand. Die afspraak is nagekomen, aldus Cohen. (Advertentie) DRVKKERY THEMA Vlaanderen] op ons binnenplein boeken en cd's uit V1AANDERF.N vandaag vanal 1~.0() uur in De Brasserie stoemp met veldsla ƒ13.50 pasta met blauwe kaas en champignons (vegetarisch) ƒ17,50 Vlaamse pot au Feu ƒ21.50 zaterdag 15 januari Li.30 - 16.30 uur Jolanda Dekkers Piere de Nijs blokfluiten en Spaanse gitaar dinsdag 18 januari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Herman Franke 'De werkelijkheid van de verbeelding' kaarten: 0118-886870 NIEUW: Aanzien van 1999 Galerie Tube t/m 27 januari Barbara Jean I de DRVK KERY Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie De vakantie zat erop voor dat Middelburgse stelletje. Een maand lang hadden ze zich vergaapt aan de vele prachti ge trekpleisters die China biedt. Peking, de Verboden Stad, de Chinese muur, die astronauten zelfs vanaf de maan hebben herkend, ze vonden het prachtig. Eén ding alleen: het eten. Ze waren er al voor gewaar schuwd, en inderdaad, ze vonden het maar 7iiks. Wel heel veel, maar steeds zonder veel zorg klaargemaakt en vooral gewoon niet echt lek ker. Die dag terug in het vliegtuig keken ze elkaar aan en wre ven zich al verlekkerd in de handen. En ja hoor, ze waren nog niet terug of ze spoedden zich naar de afhaal-Chinees voor een lekker ouderwetse, voorspelbare hap Chinees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11