Wijdenbosch dreigt Bouterse HR-iim® ch 25% Zeeland ontgroent komende dertig jaar in hoger tempo Justitie zoekt nog drie verdachten zaak Vlaardingen Tsjechische gevangenen muiten massaal EXTRA KORTING BRISTOL Ex-dictator wacht uitlevering als hij niet uit de politiek stapt EU is Franse wegblokkades beu Onderzoek dood plunderaars Dakar-Rally onderbroken na dreiging aanslagen Een op de vijf apensoorten wordt bedreigd Gekookte tarwe op het bord Boeren balen van prijsverschillen Britse minister is geneigd Pinochet vrij te laten 4 WEKEN VOOR PZC '■ÏS- O O Tf r- ZW 6 Tot vanavond droog Zonnige perioden, tot vanavond droog. Matige tot krachtige zuidzuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 4 graden. 243e jaargang no. 10 woensdag 12 januari 2000 losse nummers 1,85 door Armand Snijders PARAMARIBO - De Suri naamse ex-dictator Dési Bouterse moet uit de poli tiek stappen, anders loopt hij in de nabije toekomst het risico uitgeleverd te worden aan Nederland. Dit dreigement aan Bou terse komt van zijn partij genoot president Jules Wijdenbosch. De Surinaamse president eist dat Bouterse zijn functie van voorzitter van de Nationale De mocratische Partij (NDP) neer legt en uit de politiek stapt. In dat geval kan de door Interpol gezochte ex-dictator rekenen op bescherming en mag hij zijn overige, niet-politieke, zaken in Suriname voortzetten. Bouterse is vorig jaar door de rechtbank in Den Haag wegens zijn betrokkenheid bij een aan tal drugstransporten bij verstek CARACAS - Justitie in Venezu ela zal een onderzoek doen naar beschuldigingen dat het leger bij de overstromingsramp in de cember zestig verdachten van plundering heeft doodgescho ten. Dat deelde zij gisteren mee. De Venezolaanse ombudsman voor bescherming van burgers sprak van moord in de kuststaat Vargas ten noorden van Cara cas. Vargas werd het zwaarste getroffen door de overstromin gen en modderia wines. DPA NIAMEY - Deelnemers en begeleiders van de Dakar- Rally worden de komende dagen met vliegtuigen van Niger naar Libië ver voerd. De organisatie van de rally besloot de vier in Niger geplande etappes te schrappen wegens drei ging van terroristische ac ties. Organisator Jean-Claude Killy verklaarde dinsdag in Niamey dat de rally volgende week dinsdag in Libië zal worden voortge zet. „Het kost vier tot vijf dagen om de 1500 mensen en 300 voertuigen door de lucht te verplaatsen", al dus Killy. Zowel het Fran se als het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft voor terroristische aanslagen gewaarschuwd. In Niger zouden groepen terroris ten zijn gesignaleerd. Het zou volgens anonieme bronnen gaan om leden van de Algerijnse funda mentalistische organisa tie GIA of rebellen uit Ts jaad. De etappe van Burkina Faso naar Niamey, de hoofdstad van Niger, ging dinsdag nog wel door. DPA/AFP veroordeeld tot zestien jaar ge vangenisstraf. Momenteel dient het hoger beroep dat door hem is aangetekend. Tot op heden wist de ex-dictator uit handen van de Nederlandse justitie te blijven, ook al omdat enkele landen in de Caraïbische regio weigerden hem aan te houden. Maar het net rond Bou terse lijkt zich steeds meer te sluiten, zeker nu ook buurland Brazilië zijn zinnen op hem heeft gezet. Bouterse zou nauwe banden onderhouden met Bra ziliaanse drugsbendes en geldt als de spil bij cocaïnetranspor ten naar Suriname. Het dreigement van Wijden bosch om Bouterse aan Neder land uit te leveren, wordt vooral gezien als een politieke zet en is niet ingegeven door de toene mende druk van de Braziliaanse regering om de NDP-voorzitter aan te pakken. Wijdenbosch werd eind 1996 door Bouterse naar voren ge schoven als presidentskandi daat. Enkele maanden na zijn aantreden als staatshoofd be noemde Wijdenbosch hem tot adviseur van Staat, wat Bouter se diplomatiek onschendbaar maakte en zijn aanhouding in het buitenland bemoeilijkte. De ex-dictator en zijn voorma lige protégé zijn sindsdien ech ter herhaaldelijk met elkaar in aanvaring gekomen, met name over het te voeren beleid. Dat leidde in april vorig jaar tot het ontslag van Bouterse. Daarna verslechterde de relatie tussen de twee. Daardoor dreigt nu een scheuring binnen de NDP. De partij stelt deze maand de kan didatenlijst op voor de verkie zingen van 25 mei. Verwacht werd dat de naam van Wijdenbosch daar niet meer op zou voorkomen, maar zijn kan sen lijken nu te keren. Door Bouterse politiek uit te schake len, kan Wijdenbosch zijn eigen positie binnen de partij handha ven en zelfs verstevigen. Vol gens bronnen binnen de NDP heeft Bouterse nog niet op de opmerkelijke dreigementen van Wijdenbosch gereageerd. Betrekkingen Het dreigement van Wijden bosch komt op het moment dat zijn regering de relatie met Ne derland weer wil herstellen. Die werd door de president in 1997 bevroren, wat een indirecte re actie was op het opsporingsbe vel dat op verzoek van Neder land tegen Bouterse was uitgevaardigd. Maandag over handigde de Surinaamse minis ter van Buitenlandse Zaken, Er- rol Snijders, een diplomatieke nota aan de Nederlandse am bassadeur Ruud Treffers, waar in het verzoek tot hervatting van overleg met Nederland is vastgelegd. Nederland heeft nog niet op de Surinaamse nota gereageerd, mede omdat minis ter Herfkens van Ontwikke lingssamenwerking met verlof is. GPD Gedetineerden in Vinarice laten de buitenwereld weten dat ze in opstand zijn gekomen. door Hans Gertsen BOEDAPEST - Duizenden Tsjechische gevangenen zijn in opstand gekomen te gen de slechte omstandigheden waaron der ze opgesloten zitten. Volgens het Tsjechische persbureau CTK zou de maandag in een gevangenis bij Praag begonnen actie spontaan naar een tiental andere gevangenissen in het land zijn overgeslagen. Van gewelddadige confrontaties tussen gevangenen en bewaarders is voorzover bekend geen sprake, maar in diverse strafinrichtingen staken gevangenen ma trassen in brand uit protest tegen de wijze waarop ze behandeld worden. Enkele duizenden gevangen zijn bovendien in hongerstaking gegaan. Het protest begon in de gevangenis van Vinarice, 35 kilometer ten noorden van Enkele honderden van de in totaal ruim 1300 gevangenen daar gingen in honger staking uit protest tegen de op 1 januari van kracht geworden wet, die een ver scherping van de regels in gevangenissen foto Michal Dolezal/EPA inhoudt. Verder klaagden ze ook over het slechte eten en over het feit dat de gevan genissen overbevolkt zijn. Volgens de officiële statistieken herber gen de 33 Tsjechische gevangenissen 23.488 gedetineerden, achttien procent meer dan waarop ze berekend zijn. In sommige gevangenissen ligt dat percenta ge beduidend hoger. Volgens de directeur van het gevangenis wezen, Kamila Meclova, proberen haar medewerkers de omstandigheden te ver beteren, maar is er door geldgebrek geen oplossing voor de overbevolking. GPD WASHINGTON - Een op de vijf soorten (half)apen en mensapen dreigt binnen één generatie van de aarde te verdwijnen als er geen beschermingsmaatregelen komen. Dat meldt de Ameri kaanse milieuorganisatie Con servation Internationaal (Cl) in het rapport „Primaten in Ge vaar". De organisatie stelde een top-25 samen van meest bedreigde soorten. Op de lijst staan onder meer berggorüla's, orang- oetangs, Javaanse gibbons, een aantal soorten langoeren en een aantal maki-soorten. Volgens de directeur van Conservation International vormen deze 25 soorten het topje van de ijsberg. Het zijn soorten waarvan de po pulatie toch al fors is geredu ceerd. ANP (Advertentie) Vakkundig geplaatst! #Glashandel MELIESTE Bezoek ohm nieum showroom! Livingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 Advertentie BELANGRIJKE MEDEDELING Albert Heijn heeft besloten om met onmiddellijke ingang AH Zuurkool Naturel (zakje, netto gewicht 520 gram, uitlekgewicht 50 gram) uit de winkels en bij de consu ment terug te halen. Reden voor deze maatregel zijn enkele klachten van consumenten met betrekking tot het aantreffen van stukjes glas in het desbetreffende pro duct. Albert Heijn stelt hoge eisen aan de veiligheid van haar producten. De klachten betreffen producten die vorige week en deze week verkocht zijn met de houdbaardheidscode 07-03-00 Uit voorzorg heeft Albert Heijn besloten alle AH Zuurkool Naturel terug te halen bij de consument. Deze maatregel geldt uitsluitend voor de AH Zuurkool Naturel. Van de overige varianten zuurkool is de kwaliteit gegarandeerd. Consumenten die AH Zuurkool Naturel hebben gekocht wordt dringend verzocht deze met te consumeren en terug te brengen naar de Albert Heijn-winkel, alwaar men het aankoopbedrag krijgt terugbetaald. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de gratis servicelijn van Albert Heijn 0800-0305. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. Zaandam, 11 januari 2000 ALBERT HEIJN B.V. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het aantal 25- tot 34-jarigen dat Zeeland de rug toekeert neemt de ko mende dertig jaar sterk toe. De ontgroening doet zich vooral voor in Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en op Walcheren. Het dagelijks provinciebestuur verwacht dat het inwonertal tot 2030 met 31.000 toeneemt en uitkomt op 400.887. De lichte stijging is te danken aan de komst van vijftigplussers en ge boorten. Dat jongeren tussen de 15 en 24 jaar Zeeland verlaten, was al bekend. Belangrijkste reden voor hun vertrek is een studie aan een hogeschool of universi teit buiten de provincie. In de gisteren vastgestelde bevol kingsprognose voor Zeeland stelt het provinciebestuur dat ook steeds meer 25- tot 34-jari gen hun heil elders zoeken. Tot 2030 gaat het om 23.700 inwo ners. De omvang van de groep 15- tot en met 24-jarigen neemt waarschijnlijk met 1.600 af. De bevolkingsprognose is geba seerd op de ontwikkeling van de Zeeuwse bevolking in het verle den en actuele landelijke trends die door het Centraal Bureau voor de Statistiek in kaart zijn gebracht. Het vertrek van 25- tot 34-jarigen kan een teken zijn dat er onvoldoende goede banen zijn, staat in de prognose. De komst van asielzoekers met een verblijfsstatus draagt niet bij aan het inwonertal de komende decennia. Veel statushouders verlaten Zeeland weer binnen een paar jaar om bij familie en vrienden elders in het land te gaan wonen. Zeeuws-Vlaanderen. Walche ren en Schouwen-Duiveland verliezen de komende dertig jaar de meeste 'oudere jonge ren'. Voor heel Zeeland wordt rekening gehouden met een da ling van het aantal kinderen (0- tot 14-jarigen). Uitschieters naar beneden toe zijn te ver wachten op Walcheren en Schouwen-Duiveland. Basisonderwijs „Puur op basis van dit cijferma teriaal kun je er vanuit gaan dat in sommige gebieden het basis onderwijs sterk onder druk komt te staan", waarschuwt het provinciebestuur. De voorspelling is voor de pro vincie reden om zich in de toe komst vooral op de 'zittende be volking' te richten. De aanwas schommelt jaarlijks immers (Advertentie) ALLEEN DEZE WEEK OP ALLE AFGEPRIJSDE ARTIKELEN geldig t/m 15/1/2000 Lange rijen vrachtwagens blokkeren de Franse grensdoor- gangen zoals in Biarritz (foto) in het zuidwesten. De Europese Unie is de acties van transporteurs, die vandaag hun derde dag ingaan, zat. De Franse regering is ge- ts maand voor een oplossing te zorgen. Geen pasta, aardappelen of rijst, maar gekookte tarwe bij de warme maaltijd. De Coöperatie Zeeuwse Vlegel brengt deze zomer een nieuw tarweproduct op de 1 t markt dat als rijst kan worden bereid en gegeten. De boeren balen ervan. Ze zien hun producten in supermark ten liggen voor prijzen die vijf tot tien keer zo hoog zijn als de vergoeding die ze er zelf voor kunnen krijgen. Ze verdenken de inkooporganisaties van prijsafspraken ten koste van de boeren. Die organisaties ontkennen dat overigens. Het Tweede Kamerlid Ter Veer (D66) wil dat het y wordt uitgezocht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 20,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28, 29, 30 en 31. rond de duizend inwoners. „Dit betekent bijvoorbeeld voor het wonen dat het beleid zich in toe nemende mate moet richten op de bestaande woningvoorraad. Géén uitbreiding, maar her structurering". aldus het dage lijks provinciebestuur. LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jack Straw, is geneigd de voormalige Chileense ex-dictator Pinochet vrij te laten nu uit onafhanke lijk medisch onderzoek is gebleken dat de Chileen te ziek is om voor een rechter te ver schijnen. Dat meldde de BBC gister avond. Volgens het ministerie is de conclusie van het team van vier artsen die Pinochet op 5 ja nuari hebben onderzocht, 'een duidig en eenstemmig'. Onder die omstandigheden vindt Straw dat hij Pinochet niet kan uitleveren aan Spanje. Hij wacht echter eerst verkla ringen van de betrokken partij en af. Madrid wil Pinochet be rechten voor mensenrech tenschendingen. ANP/AP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Politie en justi tie in Rotterdam zijn nog op zoek naar drie mensen die vrij dagavond ook betrokken waren bij de dodelijke mishandeling van de zeventienjarige Daniël van Cotthem op station Vlaar dingen Oost. Justitie gaat er inmiddels van uit dat de groep waarmee het slachtoffer ruzie kreeg, uit ze ven mensen bestaat. Eerder werd nog uitgegaan van zeven tot tien mensen. Van die zeven zitten er sinds zondagavond vier vast, drie mannen van 23 en een meisje van 16. Zij worden morgen of overmorgen voorgeleid, aldus persofficier van justitie mr. De Kimpe. Het viertal bekende betrokken te zijn geweest bij de mishande ling. De spoorwegpolitie ver wacht een dezer dagen over te kunnen gaan tot de aanhouding van meer verdachten. Van één van de zondagavond ge arresteerde mannen is bekend dat hij een strafblad heeft. Vol gens de politie is er voorafgaand aan de mishandeling alcohol ge nuttigd, maar niet zoveel dat de verdachten dronken waren. Geen van de verdachten heeft tot dusver verklaard het slacht offer op het NS-station Vlaar- dingen-Oost te hebben gesla gen. Wel hebben ze volgens woordvoerder Van Beek van de spoorwegpolitie toegegeven in de buurt te zijn geweest. „Maar hoe dichter ze bij het perron ko men, hoe meer geheugenverlies ze lijken te hebben." Het gecombineerde recherche team van spoorwegpolitie en re giopolitie Rotterdam-Rijn mond hoort vandaag een aantal getuigen. „Dat zijn mensen die de groep hebben gezien. We zul len dan weten of ze de klap wer kelijk hebben waargenomen," aldus Van Beek. Begrafenis Daniël van Cotthem wordt mor gen in besloten familiekring be graven. Via de Rotterdamse po litie is de media gisteravond gevraagd daarbij weg te blijven. De afdeling Rotterdam van de spoorwegvakbond FSV roept collega NS'ers op om vrijdag in de stille tocht in Vlaardingen mee te lopen ter nagedachtenis van Van Cotthem. FSV-voorzitter Hardeveld ver wacht veel NS'ers omdat de lijn langs Vlaardingen Oost berucht is vanwege de agressie tegen spoorwegpersoneel en reizi gers GPD/ANP pagina 4: lijn al lang berucht. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) 'beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1