Er verdwijnen complete tankers Interjute ziet groei in grote zakken PZC Ledental FNV stokt financiën en economie Diefstal en fraude in goederenvervoer nemen hand over hand toe het bedrijf Fords gaan elektronische ge snelweg op dinsdag 11 januari 2000 Hele ladingen goederen verdwijnen onderweg van fabriek naar klant, spullen worden achterover gedrukt nog voor ze de fabriek uit zijn, er wordt gesjoemeld met rekeningen en vrachtbrieven en computerbestanden worden gestolen. De ondernemersorganisatie EVO heeft becijferd dat in 1999 in het goederenvervoer voor zo'nf 120 miljoen is gestolen en ge fraudeerd, f 20 miljoen meer dan het jaar ervoor. Tegen geor ganiseerde misdaad valt moeilijk te knokken, maar onderne mers hebben de criminaliteit ook aan zichzelf te danken, vindt de EVO. door Simone van Priel l ZOETERMEER-Hetgaatbijde criminaliteit in het goederen- vervoer natuurlijk al jaren niet meer om de van de vrachtwagen gevallen ijskast, maar toch 'zijn we heel erg geschrokken vata de cijfers', zegt Daniëlle Gevers Devnoot. Ze is bedrijfsjuriste bij'de EVO, de 34.000 leden tel lende organisatie voor verla ders, eigen vervoerders en andere bedrijven die met goede- t; renvervoer te maken hebben. Honderdtwintig miljoen gul den alleen aan directe schade, dus dat de lading weg is. We hebben het dan nog niet eens over vervolgschade. Als het gaat om de diefstal van vrachtwa genladingen, kunnen we er vol gens het Verbond van Verzeke raars nog wel een factor tien bij optellen. Dit is het topje van de ijsberg", zegt de juriste. De EVO baseert het bedrag van 120 miljoen op gegevens van het Verbond van Verzekeraars, recherchebureaus, VNO/NCW en een onderzoek van Coopers Lybrand. Van leden krijgt de or ganisatie zelf ook steeds meer signalen over toenemende dief stal en fraude, en steeds meer in het goederenvervoer in plaats van binnen de bedrijven zelf. Adreswijzigingen „Net belde nog een bedrijf", zegt Gevers Deynoot. „Dat stuurde groenten en fruit naar Italië. De chauffeur kreeg on derweg een telefoontje dat hij de lading naar een ander adres, wel in dezelfde stad, moest brengen. Dat bleek dan een markt te zijn." Die telefonische adres wijzigingen komen vaker voor, zonder dat duidelijk is of het wel de klant was die verzocht om de bestelde waar ergens anders af te leveren. En wat gebeurde met honderdtwintig wagonladin gen suiker die 'verdwenen' in de Oeral? Gevers Deynoot hoorde het nog fraaier: „Er verdwijnen complete tankers, en dus niet in de Bermuda Driehoek." „We vonden het tijd om aan de bel te trekken. Want we schatten dat minder dan de helft van de ondernemers die de dupe wordt van criminaliteit en fraude, daarvan aangifte doet." De be drijfsjuriste spreekt in dit ver band over een 'ring van stilte' die de bedrijven omspant. „On dernemers willen niet gauw toegeven dat er bij hen wordt gestolen, of dat ze erin zijn ge stonken." Waarmee ze in eigen vlees snijden. „De politie krijgt te weinig handvatten om de fraude te bestrijden en boven dien werk je met zwijgen in de hand dat het probleem zich als een olievlek verspreidt. Kijk naar het Gemeentevervoersbe drijf in Amsterdam: daar wer den foute dingen toegelaten en uiteindelijk breidde het pro bleem zich uit als een kankerge zwel. Zo kan dat in elk bedrijf gaan. Iemand jat een pakje bo ter, ziet dat dat gemakkelijk gaat en jat er de volgende keer drie. En één iemand kan al gauw medewerkers, handlangers, krijgen." Helaas voor de baas is de schade veelal groter dan drie pakjes bo ter of een paar van de pallet ver dwenen dozen. Hele ladingen, vaak waardevolle goederen, worden gestolen. „Computers, inktpatronen voor printers ter waarde van vier miljoen, maar ook gemakkelijk verhandelbare spullen als drank en sigaretten" somt Gevers Deynoot op. Vier enveertig pallets Viagra-pillen met een waarde van 22 mil joen haalden evenmin de plaats van bestemming. „Aan de bui tenkant van een vrachtwagen kun je lang niet altijd zien wat erin zit, dus zoiets moet iemand weten." Hele containers verdwijnen onderweg van fabriek naar klant. Cijfers over de betrokkenheid van de georganiseerde misdaad heeft de EVO niet, maar 'we hebben vrij veel voorbeelden van zaken waarbij duidelijk is dat het niet om de boef om de hoek gaat'. Gekneveld Nog enkele weken geleden hoorde Gevers Deynoot van een overval bij 'een grote vervoer der' - namen van betrokken be drijven geeft de EVO niet - die volgens hetzelfde patroon ver liep als eerdere zaken. „Het was het vierde of vijfde geval waar bij het personeel werd gekne veld en geboeid en uit alle com puters in het kantoor de harde schijven werden meegenomen. Met daarop alle informatie over wat er in zo'n bedrijf op de rails staat. Dat is harde criminaliteit. We pleiten er daarom voor dat de overheid onderzoekt in hoe verre de georganiseerde mis daad hierbij beti-okken is." Dat de criminaliteit blijft stij gen, hebben bedrijven echter voor een deel ook aan zichzelf te wijten, vindt de EVO. Door de economische groei zijn onder nemers zo gefixeerd op produ ceren en verkopen, dat ze te wei nig oog hebben voor wat er verder met al die bestellingen gebeurt. „Er is tekort aan personeel, fou ten sluipen er makkelijk in, er wordt niet goed opgelet. Kopers controleren niet goed of ze ook krijgen wat ze hebben besteld. Doordat er slechte organisatie is tussen de in- en verkoop en de logistieke afdelingen, weten veel bedrijven niet eens dat er ergens in de keten wordt gefrau deerd. Die zullen dat later pas merken." De EVO begint een voorlich tingscampagne om onderne mers meer alert te maken en te bewegen om crimina-liteit en fraude te melden. „Het simpel ste is als alle afdelingen een keer in de week om de tafel gaan zit ten en kijken of de cijfers wel kloppen", geeft Gevers Deynoot een van de preventieve maatre gelen aan. „En het personeel moet duidelijke instructies krij gen. Extra oppassen bij nieuwe klanten, alert zijn op afwijkin gen in de normale gang van za ken: als een lading die altijd naar plek X gaat, ineens naar Y moet, of op een ander tijdstip dan anders. Waar bedrijven ook nogal eens intrappen, is dat een afnemer een aantal transacties in het voor-uitzicht stelt, een foto Niels van der Hoeven/GPD tiende van het bedrag betaalt en na aflevering van de eerste la ding nooit meer iets van zich laat horen." Naast zegeningen brengt vol gens Gevers Deynoot de elek tronische handel en toenemen de automatisering ook risico's van fraude met zich mee waar van ondernemers zich te weinig bewust zijn. „Hoe. meer er bin nen een bedrijf met de computer gebeurt, hoe meer erin gerom meld kan worden. Er staat geen handtekening meer op papier, het is mogelijk dat er nepladin- gen worden verkocht." Maar, vindt de EVO ook, goed voor beeld doet goed volgen. „Het is ook een kwestie van integriteit. Als een directeur zijn privé- reisjes declareert, waarom zou een werknemer dan niet in de verleiding komen?" GPD Omzet industrie trekt flink aan VOORBURG - De omzet van de industrie is in november fiks gestegen. De omzet kwam veertien procent hoger uit dan in november 1998. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gestegen afzetprijzen en een extra werkdag gaven de om zet een extra duwtje. Vooral de aardolie- en de chemische in dustrie deden het goed. Het CBS berekende dat de industriële omzet vorig jaar twee procent hoger lag dan in 1998. De omzet steeg met drie pro cent en de industriële export met één procent. ANP Ecuador koestert dollar QUITO - President Mahuad van Ecuador wil dat de nationale munteenheid, desucre. wordt gekoppeld aan de Amerikaanse dollar. Op die manier wil hij de economische crisis in zijn land te lijf gaan. De sucre heeft het afgelopen jaar tweederde van zijn waarde verloren en na de jaarwisseling nog eens zeven tien procent. Mahuad maakte bekend dat hij een vaste wissel koers wil van 25.000 sucre per dollar. Mahuad heeft de centrale bank gevraagd zijn voorstel over te nemen. Het is nog onzeker of dat gebeurt. Vorige week had de bank zich uitgesproken tegen 'dollarisatie' van de Ecuado- raanse economie. De president zei verder dat zijn complete kabinet ontslag heeft genomen. Door de economische crisis is al tijden sprake van een grote sociale onrust in Ecuador. RTR/EFE Duitse inflatie in 1999 zeer laag WIESBADEN - De inflatie in Duitsland is vorig jaar afgeno men tot het laagste niveau sinds 1991. Het gemiddelde prijs peil steeg ten opzichte van 1998 met slechts 0,6 procent, zo maakte het Duitse bureau voor statistiek gisteren bekend. Over 1998 bedroeg de geldontwaarding één procent. De infla tie is sinds vorig jaar mei wel toegenomen. De consumenten prijzen waren in die maand 0,4 procent hoger dan in mei 1998. In december was de stijging ten opzichte van dezelfde maand het jaar ervoor opgelopen tot 1,2 procent. DPA Injectie voor afslag Lauwersoog LAUWERSOOG - Directie en aandeelhouders van de visaf- slag Lauwersoog willen ruim zes miljoen gulden investeren in de modernisering van de visafslag. Daarnaast komt er nog eens 1,2 miljoen gulden beschikbaar voor de aanleg van een nieuwe aanlegsteiger voor oude zeilschepen van de zoge naamde bruine vloot. Het komt nu nog regelmatig voor dat deze boten door hun lengte afmeren langs de steiger die voor viskotters zijn bestemd. De visafslag Lauwersoog maakt goede tijden door. De omzet steeg vorig jaar van 67 naar ongeveer 80 miljoen gulden. GPD FNVwerk maakt gelukkiger AMSTERDAM - De FNV heeft ontdekt wat menigeen al weet: werk maakt gelukkiger. Een gisteren gepubliceerde speur tocht naar geluk en werk leverde ook op dat het ontbreken van stress en het hebben van succes op het werk een bijdrage le vert aan het welbevinden. Hoe hoger de werknemer is opgeleid, hoe hoger het geluksge voel dat aan werk wordt ontleend. Voor tweeverdieners geldt dit meer dan voor mensen die alleen de kost verdienen. Uit zondering zijn ouders met kleine kinderen. Zij zouden geluk kiger zijn als ze niet zouden hoeven werken. Naast werk zijn een goede gezondheideen redelij ke financië le situatie en een goede sociale omgeving geluksfactoren. De FNV ging ook op zoek naar aspecten die het geluk zowel in het werk als privé verhogen. Meer tijd voor hobby's en intei'es- ses staat op nummer één, gevolgd door minder werkdruk en meer loon. ANP Philips wacht met wappen AMSTERDAM - Elektro nicaconcern Philips komt pas over een halfjaar met een mobiele telefoon met Internettoepassingen, het 'wireless application pro tocol' (wap). Philips wacht tot de kinderziek tes eruit zijn. Dat zei de manager G. Buyst van Philips Consu mer Communications gis teren tijdens een bijeen komst waar nieuwe producten werden ge toond die het bedrijf eind februari op de elektroni cabeurs Cebit aan het gro te publiek laat zien. Con current Nokia verkoopt al zo'n 'wap-toestel' en an deren volgen binnenkort. „Er zullen zeker nog pro blemen boven water ko men", verwacht Philips- manager Buyst. Philips wil eind volgend jaar tien procent van de Europese markt in mobie le telefonie beheersen. Nu is dat volgens het bedrijf zes procent. Om dat te be reiken wordt het marke tingbudget verdubbeld. Ondanks de ambitieuze doelstellingen wilde Buyst niet zeggen of zijn afdeling al winst boekt. „We hebben net een her structurering achter de rug. Tijdens de presenta tie van de resultaten in fe bruari zullen we er meer over zeggen." Philips zet met de tele foons in op spraaktechno logie. In nieuwe modellen is het mogelijk om met al leen een spreekopdracht informatie tevoorschijn te toveren. Als wordt ge vraagd 'weer Amsterdam' zegt de telefoon hoe het weer is in de hoofdstad. Ook kan een telefoon op commando bellen of stuk ken gesproken tekst op slaan. Niet alleen in telefonie wil Philips flink uitpakken, ook in producten voor de computer komt een flink aantal productintroduc ties. Zo worden beeld schermen nog scherper, platter, groter en duurza mer. Daarnaast komen er camera's voor digitale filmpjes en nieuwe spea kers. Verder komt er een mp3 speler van zeven bij zeven centimeter waar mee muziek via Internet kan worden geladen en vervolgens via een hoofd telefoon afgespeeld. ANP door Maurits Sep KAPELLEBRUG - Interjute bv in Kapellebrug wil de omzet in drie jaar tijd met eenderde op schroeven door aanzienlijk meer grote kunststof zakken te verkopen. Als dat niet lukt door het eigen marktaandeel te ver groten, wordt gezocht naar sa menwerking met of overname van concurrenten. De verkoop van kleine vijftig-kilozakken dient zich te handhaven op het huidige niveau. Directeur Ron Wessels ziet vol doende mogelijkheden om te groeien in de markt voor zoge noemde big bags. Het vervoer van goederen per container neemt toe en in die containers kunnen grote zakken worden gebruikt. „We willen ons meer op deze markt richten. Alles moet groter. Daarin kunnen wij meegroeien." Het bedrijf haalt nu slechts tien procent van de omzet, die in to taal 45 miljoen gulden be draagt, uit de verkoop van grote zakken. De rest komt uit de ver koop van kleine zakken voor vijftig kilogram. Dat moet wel stabiel blijven, eist Wessels. „Dus als de markt voor deze zakken afneemt, moeten we te gen de stroom in groeien. Ten koste van onze concurrenten, door de kwaliteit te verbete ren." Kwalitatief ontlopen de zakken van de diverse handelaren el kaar echter niet veel, merkt hij daarbij op. Sommige producen ten leveren aan elkaar becon currerende handelaren. Interju te betrekt zijn zakken van producenten in het Verre Oosten en uit Oost-Europa en Turkije, waar vooral de grote zakken vandaan komen. Productiekosten Ook in prijs zijn de verschillen tussen de handelaren maar klein, stelt Wessels vast. Een zak van vijftig kilo kost bij Interjute twintig cent tot een kwartje. Zit er een binnenzak in, dan loopt dat op tot dertig a veertig cent. De productiekosten zijn laag. Vooral het drukken van een logo of tekst op de zak drijft de prijs op. Dat kan een kwart van de prijs bedragen, rekent hij voor. „En dan moet je de overhead kosten nog in rekening brengen én je moet er wat op verdienen. Je moet heel wat doen om in dit vak geld te verdienen" „We moeten ons dus met name van anderen onderscheiden door de kwaliteit van onze dienstverlening. Onze toege voegde waarde is groot. Wij be drukken de zakken voor de Interjute bedrukt de zakken helemaal in eigen huis. klanten. Bijvoorbeeld voor Hy dro Agri en CSM. De clichés voor het bedrukken maken we zelf en daarin zijn we de enige. We zijn ook sterk in de snelheid van leveren. Als een klant op dinsdag belt dat hij op vrijdag 150.000 zakken bedrukt en wel in Le Havre wil hebben, kan dat." Interjute heeft een vaste voor raad van 35 miljoen zakken van verschillende typen. Er liggen vijftig-kilozakken en big bags, zakken met en zonder binnen zak, stofdicht afgenaaide zak ken voor fijne poeders. Afhan kelijk van het product dat erin moet, kan een zak worden gele verd. „Voor bakstenen zijn bij voorbeeld simpele zakken vol doende. Dat ligt anders voor farmaceutische producten", stelt Wessels. Kunststof Veruit de meeste zakken zijn ge maakt van namaakjute: poly- propyleen, een kunststof. De echte jute is een aflopende zaak. Nog een paar jaar en dan zal Naam Interjute bv Plaats Kapellebrug Opgericht 1958 Werknemers 75 Omzet 45.000.000 Moederbedrijf Internationale Jute Maatschappij bv Dochterbedrijf Wesco Trading (België) Sakembale (Zwitserland) vrijwel geen zak meer van jute gemaakt zijn, voorspelt hij. „Op misschien wat Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse landen na, waar cacao en koffie nog in jute zakken vervoerd zal wor den. En in Europa misschien, voor de aardappelen. Maar ver der is alles van kunststof." De vervanging van jute door kunststof begon in de jaren ze ventig, vertelt Wessels. Dat ge beurde onder invloed van het streven naar een steeds betere kwaliteit van de producten dooi de afnemers van zakken. Dat had direct gevolgen voor de handelaren en de producenten. Voor Wessels gaat er niets van het imago verloren met het ver dwijnen van de bruine jute zak ken. „De naam van ons bedrijf dekt immers allang de lading niet meer volledig. Nog maar acht procent van de zakken die wij verhandelen, is van jute. Er is ook helemaal geen reden te rug te gaan naar jute. Kunststof is licht, sterk en goedkoop. De grootste vijand is de zon: die maakt de kunststof broos." Interjute is begonnen als opko peren restaurateur van oude ju- foto Peter Nicolai te zakken van bedrijven als Duyvis en Cacao De Zaan. Dat was in 1958. Het bedrijf heette toen nog Internationale Jute Maatschappij. In 1963 nam va der Wessels het bestaande be drijf Verwilligen bv in Kapelle brug over. De hoofdvestiging bleef tot 1982 Rotterdam en la ter Rhoon. Alleen de reparatie afdeling zat in Kapellebrug. In 1982 werd het volledige bedrijf verplaatst naar Zeeuws-Vlaan deren. In 1995 werd de naam veranderd in Interjute bv. Groei De groeiplannen kunnen vol gens Wessels uitstekend op de huidige locatie in Kapellebrug worden gerealiseerd. „We zitten hier ideaal. Vlakbij de havens in Zeeland en bij de havens in Bel gië. Big bags worden in havens gebruikt. En negentig procent van onze zakken exporteren we naar het buitenland: België, Noord-Frankrijk en in mindere mate ook naar Spanje en Italië. Die landen zijn van hieruit goed te bedienen." van onze redactie economie AMSTERDAM - Terwijl het aantal werkenden in rap tempo stijgt, kan de FNV het ledental maar nauwelijks opschroeven. Vorig jaar groeide het totaal aantal leden van de bij de FNV aangesloten vakbonden met slechts 1300, ofwel een magere 0,1 procent. De grootste vakcentrale van Nederland telt via de aangeslo ten bonden 1.239.000 leden. De vakbonden van de FNV groeien al jaren erg langzaam; grote sprongen worden alleen maakt dankzij fusies met klei nere bondjes. Een van de oorzaken van het stagnerende ledental is volgens de FNV de gunstige arbeids markt. Werknemers zijn niet bang dat ze ruzie zullen krijgen met hun baas nu de vraag naar werknemers groter is dan het aanbod. Daarom zoeken ze geen steun bij een vakbond. Daarnaast is de aard van het werk veranderd. Niet langer werken veel arbeiders in grote fabrieken, maar het zijn nu dienstverleners in kleine be drijfjes waar de FNV geen on derwerp van gesprek is in de kantine. FNV-voorzitter L. de Waal wil inspelen op de veran derde arbeidsmarkt, bijvoor beeld door de telefonische in formatielijn voor de groeiende groep 'flexwerkers'. Van de FNV-bonden deed de on derwijsbond AOb het het best, met een groei van 2400 leden. Ook de kunst- en grafische bond groeide sterk, maar dat is vooral te danken aan een Tedenruil' met FNV Bondgenoten. Die laatste bond, de grootste vak bond van Nederland, verloor 7300 leden. Daarvan zijn vier duizend toe te schrijven aan de ledenruil. De AbvaKabo FNV groeide met 1660 leden. ANP rote DETROIT - Autofabrikant Ford rust binnen twee tot drie jaar bijna al zijn modellen uit met toegang tot het Internet. Dat heeft president-directeur J. Nasser gezegd tijdens de auto tentoonstelling in Detroit. Ook de modellen van Jaguar en Volvo, die beide onder Ford val len, kunnen on line als de auto mobilist dat wil. Behalve met de mogelijkheid om het World Wi de Web op te kunnen.krijgen al le modellen ook een satellietna vigatiesysteem. Mocht de automobilist te veel afgeleid worden en een ongeluk krijgendan heeft Ford ook daar een oplossing voor bedacht. Wanneer de airbag zichzelf op blaast, zendt de wagen een signaal uit waardoor die gelo kaliseerd kan worden. De be stuurder kan vervolgens met een alarmknop de hulpdiensten waarschuwen. AFP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7