Eis celstraf officier en politiechef Vlaardingen vol afschuw over doodslaan Daniël van Cotthem PZC Slangenliefde loopt uit de hand Uiterlijk bepaalt economisch succes Betogers Eurotop krijgen vergoeding Keuterboertje wijst de weg binnenland 3 Onder ede gelogen Gedenksteen Van der Lubbe tegen de wil van Berlijn LEKKER VERS VOOR DE HALVE PRIJS Ptix| 4» dMS- dinsdag 11 januari 2000 onze redactie binnenland rtNHEM - Officier van justitie Gonzales heeft gisteren we gens meineed voor de rechtbank Arnhem negen maanden ge vangenisstraf, waarvan drie geëist tegen gaar collega-aanklager C. van .•Spierenburg uit Breda. Tegen de Bredase recherchechef B. van ïon eiste ze voor hetzelfde ver grijp acht maanden celstraf, -vaarvan de helft voorwaarde- C-iik. Jan Spierenburg en Van Zon iorden ervan beschuldigd dat :e in 1997 en 1998 zowel bij de "echtbank in Breda als het hof in -pen Bosch onder ede hebben ge- ;-ogen over een overeenkomst pet een Britse verdachte en te- [ens kroongetuige in de ge- uchtmakende Juliet-zaak. fan Spierenburg en Van Zon jouden een maand voor de zit ing bij de rechtbank met de Brit lebben afgesproken een milde gevangenisstraf van twee jaar te vorderen. officier en de politieman ont kennen dit. Zij stellen dat op 19 1997 niet aan de Brit is iegezegd dat er slechts twee lar cel geëist zou worden. ,,Eris 'er gepraat, maar het is niet af- Ook Brabantse website gekraakt Ernst gesproken. Twee jaar was voor mij de absolute bodem", aldus Van Spierenburg. Het hof in Den Bosch oordeelde twee jaar geleden echter dat de officier onwaarheid had gespro ken. Dat zou blijken uit heime lijk door de raadsman van de Britse verdachte gemaakte op namen van een telefoongesprek met Van Spierenburg aan de vooravond van het requisitoir bij de rechtbank. Daarin stelt de officier duidelijk dat hij de volgende dag twee jaar zou ei sen. Verbolgen Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank, die de hoofd verdachten in de Juliet-zaak lange celstraffen had opgelegd wegens ernstige geweldsdelic ten, grootschalige drugshandel en bendevorming. Het OM werd grotendeels niet- ontvankelijk verklaard en de verdachten kregen veel lagere straffen opgelegd. Het hof was vooral verbolgen dat Van Spie renburg een deel van de over eenkomst met de Brit voor het rechtscollege verborgen had willen houden. Strafpleiter G. Spong diende vervolgens een strafklacht te gen Van Spierenburg in. Die werd in afwachting van het on derzoek door de rijksrecherche op non-actief gesteld. Van Zon bleef wel aan het werk. !>)EN BOSCH - Dc website van Ie provincie Noord-Brabant is Het afgelopen weekeind ge- njraakt. .plerder overkwam dat al de febsite van Friesland. De Bra- 'jantse pagina's zijn onder meer l^:oorzien van reclame voor ne- ierwiet en enkele schunnige ci- katen. ,-Iadat de elektronische inbraak Jas ontdekt, zijn de pagina's in ;jhde staat hersteld, aldus de egsman. ANP Voor zijn collega-aanklager Gonzales staat echter vast dat Van Spierenburg willens en we tens bij het hof loog over de deal met de Britse verdachte. Gezien de ernst van de zaak vindt Gon zales een symbolische straf niet terecht. Ze eiste daarom een deels voorwaardelijke celstraf. Ze eiste niet dat de verdachten uit hun ambt worden gezet, om dat dat volgens haar een zaak is van de ministeries van Binnen landse Zaken en Justitie. ANP Walter Getreuer vangt een giftige slang. foto Ben Balster/ANP door Erik van der Veqt 's HEERENBERG - Een slang ratelt luid zijn ongenoegen over de drukte in de kleine flatwoning aan de Maria Nas- saulaan in 's Heerenberg. Het is één van de ruim negentig slangen, die de 39-jarige eige naar in tientallen terraria houdt. Sommige daarvan zijn uiterst giftig. Dé politie kwam de slangen op het spoor na klachten. „Buurt bewoners waren bang dat de slangen konden ontsnappen. In december hebben we de ei genaar al bezocht. Vervolgens is besloten om de dieren in be slag te nemen." Het kost Walter Getreuer van Reptielenzoo Serpo uit Delft uren om alle reptielen te van gen. Hij kijkt even om als hij de ratelslang woedend hooit ra telen. In zijn hand heeft hij een strik met daaraan verbonden een zak, waarmee de tientallen giftige reptielen gevangen moeten worden. Een baby-co bra zet woest zijn kraag op. Veel indruk maakt het twintig centimeter lange sprietje niet. Toch kan een beet van het on schuldig ogende slangetje do delijk zijn. Getreuer heeft dergelijke klussen al vaker gedaan, maar het is voor het eerst dat hij ne gentig slangen bij een particu lier aantreft. Getreuer brengt ze aar de Reptielenzoo in Delft. De rechter moet uitspreken wat er met de dieren gaat ge beuren. Politiewoordvoerder Brandt Keegstra: „We kregen alle medewerking van de eige naar om de slangen uit zijn huis te halen. Op zich is het houden van slangen niet ille gaal, maar omdat het er zoveel zijn, is er volgens de wet spra ke van bedrijfsmatigheid. In dat geval krijgt hij te maken met de wet milieubeheer. De rechter moet beslissen of de slangenverzamelaar zich hier aan gehouden heeft." GPD Kraanmachinist sterft in harnas VUGHT - Een 55-jarige kraanmachinist is gisteren in Vught op 35 meter hoogte in het harnas overleden. De man uit Hoo- geloon is vermoedelijk kort nadat hij in zijn kraan was ge klommen onwel geworden. Omdat de kraan niet in beweging kwam, klommen twee colle ga's naar boven om poolshoogte te nemen. In de stuurcabine probeerden ze de machinist nog te reanimeren. Ambulance personeel heeft die poging later overgenomen, evenwel zon dersucces. Er moest een mobiele bouwkraan aan te pas komen om de overledene naar beneden te halen. De brandweer kon vanwe ge de grote hoogte niets uitrichten. ANP Kosten gezondheidszorg snel hoger VOORBURG - De kosten van de gezondheidszorg zijn de af gelopen twee jaar harder gestegen dan de jaren daarvoor. Ver leden jaar kostte de gezondheidszorg 67,1 miljard gulden, 5,4 procent meer dan in 1998, zo blijkt uit een eerste raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het begin van de jaren negentig namen de kosten jaarlijks met 7 a 8 procent toe. Van 1993 tot en met 1997 schommelde de stijging rond de vier procent. Maar vanaf 1998 vertoont de kostenstijging weer een opgaande lijn. Verleden jaar stegen de kosten harder dan het bruto binnen lands product, dat volgens voorlopige cijfers met 4,8 procent toenam. Hierdoor stijgt het aandeel van deze kosten in het BBP van 8,2 procent in 1998, tot 8,3 vorig jaar. ANP Boerderij Late Ijzertijd gevonden ARNHEM - Archeologen hebben op de Arnhemse nieuw- bouwlocatie Schuytgraaf de resten van een boerderij uit de Late Ijzertijd blootgelegd. In de gegraven sleuven zijn de fun deringsgreppel en de middenstaanders van de boerderij door verkleuringen in de grond goed herkenbaar, aldxxs gemeente lijk archeoloog Mieke Smit. De boerderij uit de Late IJzertijd/Romeinse Tijd heeft uit twee hoofdgebouwen bestaan. In totaal was het bouwwerk bijna dertien meter lang en 6,20 meter breed. De archeologen verwachten dat de vondst een goede huisplattegrond van boerderijen uit die tijd zal opleveren. ANP Veel respons DNA-onderzoek LEEUWARDEN - Aan het DNA-ondex-zoek in de zaak- Vaatstra is afgelopen weekeinde door bijna alle opgeroepen mannen vrij willig meegewerkt. Acht mannen verschenen niet. Vijf van hen komen op een an dere dag. De andere drie worden nog eens benaderd om met het onderzoek mee te doen. Door de grote mediabelangstel ling liep het onderzoek vrijdag vertraging op. De opgeroepen mannen zagen het niet zitten om onder het oog van de camera naar binnen te gaan. Justitie in Leeuwarden wil in totaal van 150 mensen het DNA-profiel onderzoeken. De opgeroepen groep bestaat uit vrienden en bekenden van de vermoorde Maxianne Vaatstra, mensen die in het politiedossier voorkomen en veroordeelden van eenzelfde soort delict. ANP Meisje verzon verkrachting SCHERPENZEEL - Een zeventienjax-ig meisje uit Scherpen- zeel heeft verzonnen dat zij op de ochtend van nieuwjaarsdag in het centrum van het dorp verkracht zou zijn. Dat heeft de politie na een week onderzoek vastgesteld. Het meisje zou door een onbekende man in de bosjes zijn ge trokken en daar verkracht. Uit verhoor van getuigen en ken nissen bleek echter dat het verhaal tegenstrijdigheden ver toonde. Het meisje bekende dat zij de verkrachting om persoonlijke redenen verzonnen had. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Econo misch succes wordt mede be paald door het uiterlijk. Het succes van schoonheid komt niet alleen tot uitdrukking in een hoger inkomen, maar ook in een betere positie op de ar beidsmarkt. Dat zei professor H. Maassen van den Brink gisteren tij dens een rede bij de verjaar dag van de Universiteit van Amsterdam. „Aantrekkelij ke mensen zijn vaker hoog opgeleid en hebben vaker een hogere functie." Een mooi voorkomen heeft geen invloed op de kans om actief te zijn op de arbeids markt. Dat geldt dan vooral voor mannen. Wel is het zo dat fysiek minder aantrekke lijke vrouwen minder vaak betaald werk verrichten. Vrouwen die niet zo gunstig zijn bedeeld, hebben drie tot elf procent minder kans om op de arbeidsmarkt mee te draaien. Mensen met een aantrekke lijk uiterlijk hebben een streepje voor, aldus Maassen van den Brink, hoogleraar scholing, arbeidsmarkt en economische ontwikkeling. Anderen zouden zich daar door gediscrimineerd kun nen voelen en roepen moge lijk om overheidsingrijpen als het uiterlijk tot ongelijke behandeling leidt. In een groot aantal beroepen is het uiterlijk belangrijk. Maassen verwees daarbij naar Amerikaanse onder zoek. Daaruit blijkt dat een goed voorkomen in die be roepen tot betere resultaten leidt. Mensen zouden zich eerder door een attractief persoon laten ovex*tuigen. „Een recla mebedrijf met veel leuk ogende mensen in dienst kan dus ook meer opdrachten verwerven." ANP LEIDERDORP - Op de rotonde bij de Leidorpse nieuwbouwwijk Leyhof staat een kneuterig tafereeltje als kunstwerk. Een paar koeien en een keuterboertje vormen het kunstwerk van de Zaltbommelse kun stenaar Joris Baudoin. foto HansSteinmeier/ANP an onze redactie binnenland LAARDINGEN - De gemeente Vlaar- ingen is geschokt nadat één van haar inge inwoners afgelopen weekeinde 'erd doodgeslagen op het NS-station laardingen-Oost. De 17-jarige student 'aniël van Cotthem overleed zondag- liddag, nadat hij vrijdag een klap op jn hoofd had gekregen van een groep ingeren. ijdens een perscon ferentie sprak burge meester Stam van Vlaai-dingen gister- liddag zijn afschuw uit. Ook zei hij dat meer camera's op en rond het station loeten komen. Vandaag is er overleg Issen Stam en Daniëls ouders over de raag of de stille tocht die voor vi-ijdag aat gepland, nog doorgaat na de grote iikomst van gisteravond. Daniël wordt Dnderdag begraven. Ondagavond hield de spooxwegpolitie rie mannen van 23 jaar uit Maassluis en Jxtterdam en een zestienjarig meisje uit ozenburg aan. Zij worden eivan ver licht betrokken te zijn bij de mishande- jig van het slachtoffer. De vier hebben ïkend tijdens het incident in het station ■zijn geweest, aldus een woordvoerster van de spooiwegpolitie. Het viertal maakte deel uit van een groep die op sta tion Vlaardingen-Oost ruzie kreeg met Daniël. Volgens ooggetuigen bestond de groep uit zeven tot tien mensen. Op het eerste gezicht leek er weinig aan de hand mét het slachtoffer; dat na het opstootje naar huis terugkeerde. Toch bleek hij door de klap een ernstige bloe ding te hebben opgelopen, waaraan Van Cotthem zondagmiddag in het Dijkzigt Ziekenhuis overleed. „Ons leven en dat van Daniëls vriendin Loes Ippel, is volledig verwoest", sprak vader S. van Cotthem tijdens de perscon ferentie. „Juist Daniël, die zo'n zacht aardige, vredelievende jongen was, ver diende niet dit te wox-den aangedaan bui ten zijn schuld." Beschermen Vrijdagavond wilde Daniël, student journalistiek, zijn meisje zoals gebruike lijk met de trein naar Gorinchem bren gen. „Dit deed hij omdat hij Loes wilde beschermen tegen het toenemend geweld bij de Spoorwegen. Dat hij nu zelf slacht offer zou worden, hadden we nooit kun Aantal verkeersboetes groeit met miljoen DEN HAAG - Justitie heeft vorig jaar veel nxeer boetes voor te snel rijden, door rood licht rijden en foutparkeren opgelegd. Het aantal boetes is in 1999 opgelopen tot bijna 6,4 miljoen, ruim een miljoen meer dan het jaar daar-voor. Justitie verwacht dit jaar opnieuw een stijging van een klein miljoen. De toename is gedeeltelijk het gevolg van de extra aandacht die politie en justitie ge ven aan de verkeershandhaving op de lokale en regionale wegen. Volgens officier van justitie mr. J. Spee, hoofd van het bureau verkeershandhaving, is er geen spi-ake van een heksenjacht op snelheidsovertx-eders. „Als wij 6,4 miljoen ver balen uitdelen, betekent dat dat iedere rijbewijsbezitter in Nederland één bekeuring per jaar krijgt. In dat licht bezien valt het wel mee"aldus Spee. ANP pagina 15: actie tegen vernielen radarkasten LEIDEN - De stichting 'Een graf voor Van der Lubbe' trekt zich niets aan van het besluit van het Berlijnse stadsbestuur om de gedenksteen voor de Leidse metselaar te weigeren. De stichting plaatst de steen toch op 27 februari, op een nog onbekende plek in de Duitse stad. Die dag is het 67 jaar gele den dat Van Der Lubbe de Rijks dag in brand stak uit protest te gen de nazi's. De gedenksteen maakt deel uit van een kunstwerk van drie ste nen waarvan er één inmiddels in Leipzig ligt, de plek waar Van der Lubbe werd berecht en ont hoofd, en een in zijn geboorte stad Leiden. De derde steen wil de stichting tegen de Rijksdag plaatsen, maar het Bei-lijn wil daar niets van weten. „Wij willen die steen niet want hij betekent waarde ring voor een twijfelachtige daad", reageerde een ambte naar van het stadsbestuur. Ben Walenkamp, bestuui-slid van de stichting, is echter vast beraden. „Het is jammer dat ze in Bei-lijn andere tegen de ge schiedenis aankijken dan wij doen. Zij stellen vast dat de brand van de Rijksdag door Hit- Ier is aangegrepen om een dicta tuur te vestigen, terwijl wij de daad van Marinus als verzets daad beschouwen." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een schadevergoeding toegekend aan alle 270 demonstranten die tijdens de Eurotop in 1997 in Amsterdam zijn aangehouden. Dat betekent dat de Staat in to taal circa 700.000 gulden moet betalen. Elke demonstrant die ten onrechte heeft vastgezeten krijgt circa 2500 gulden. De Staat draait ook op voor de kos ten voor rechtsbijstand die de betogers maakten. Het gaat hierbij om ruim 64.000 gulden. De rechtbank volgde een eerder besluit van 31 juli 1998. Toen is in een proefproces ook een scha devergoeding van ƒ2500 toege kend aan betogers die aan de vooravond van de Eurotop wa ren opgepakt. Volgens de recht bank was hun aanhouding op basis van het wetsartikel over deelname aan een criminele or ganisatie onrechtmatig. In één keer Het hof bevestigde dit oordeel van de rechtbank in hoger be roep. De rechtbank besloot daarom nu in overleg met de raadslieden van de overige 270 betogere dat het niet nodig was opnieuw afzonderlijke zittin gen te houden. De rechtbank deed nu in één keer uitspraak. Door de arrestatie was het voor de betogers onmogelijk om tij dens de top van de Europese re geringsleiders verder vreed zaam te demonstreren. Zij werden gedurende de dagen dat ze tijdens de top vast zaten veel al slecht verzorgd. De demonstranten eisten een bedrag van 1500 gulden per dag dat ze vastzaten en 2000 gulden immateriële schadevergoeding. De rechtbank hanteerde stan daardbedragen van 150 tot 200 gulden per dag. ANP Bedwelmd door koolmonoxide in uitvaartcentrum PURMEREND - Twee bezoe kers van een uitvaartcentrum in Purmerend zijn gisteren met koolmonoxidevergiftiging op genomen op de intensive care van het Waterlandziekenhuis in Purmerend. Zeven andere bezoekers liggen aan de beademing. De vergifti ging is veroorzaakt door een de fecte verwarmingsketel. Vier slachtoffere woonden een begrafenis bij in het pand van de Associatie Uitvaartverzorging Zaanstreek/Waterland. De an deren zijn een chauffeur, drie medewerkers van het centrum en een verwarmingsreparateur die de ketel repareerde. ANP Advertentie nen bedenken," aldus Van Cotthem. Hij wees op de brede vriendenkring van zijn zoon en de waardering die de jongen on dervond. „Daniël wilde van jongsaf spoil verslaggever wox-den. Hij was leider van hockeyteam Al-jongens van Spirit, jeugdscheidsrechtex-, lid van het jeugd- adviescomité en speelde cricket bij Ex celsior '20. Ook hield Daniël van gitaar spelen, was geïntei-esseerd in voetbal en hield van asti-onomie", zo schetste hij Daniëls veelzijdigheid. „Een rustige evenwichtige jongen, geen ruziezoeker", zo omschreef directeur Kwakkelstein van de scholengemeen schap Groen van Prinsterer zijn voorma lige scholier. Van Cotthem had al eind examen gedaan, zijn vrienden zitten nog op school. De spooxwegpolitie verwacht de komen de dagen meer mensen aan te houden die betrokken waren bij de dood van Daniël. De zondagavond opgepakte verdachten wex-den kort na het voorval op Rottei-dam CS in de kladden gegx-epen, omdat een getuige de mishandeling bij de politie had gemeld. Aangezien er nog geen aan gifte was van het slachtoffer konden ze weer gaan. ANP Cd Half-om-half gehakt, kilo, van .JiStf voor 5.75 500 gram van >95"voor 2.97 Cd Goudse kaas jong 48+, kilo, van J23Ü voor 6.25 Cd Navel sinaasappelen, 2 kilo, van voor 2.24 2 zakken Smiths chips, van £50" voor 3.37 2 pakken Ariel, van voor 46.48 i Kom snel naar de winkel voor nog meer van deze aanbiedingen. Alleen geldig met fïcwtókaart t/m 16 januari a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3