Staten eens met tracé rondweg De wastafel is vaak te klein PZC Den diek met Venezolaanse tongval Gemeenten laten asiels in de steek zeeland 14 Eigen route voor landbouw Lezing in de Regenboogslang FAMILIEBERICHTEN dinsdag 11 januari 2000 door Ben Jansen MIDDELBURG - Naast de rondweg Aardenburg komt over de volle lengte van 3 kilometer een parallelweg te liggen als na grondruil blijkt dat de bereik baarheid van landbouwperce- len onvoldoende is. Deze toe zegging van gedeputeerde J. Hennekeij was maandag voor de Statencommissie verkeer en vervoer voldoende om in te stemmen met het tracé dat vori ge maand de voorkeur van de gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg kreeg. Hennekeij zei nog steeds te ver wachten dat de ontsluiting van de landbouwgronden aan de rondweg met korte stukken pa rallelweg en insteekwegen vol doende gewaarborgd zal kun nen worden. Hij besteedt de 1,5 miljoen gulden die een parallel weg over de volledige lengte kost liever aan een ander ver- keersproject. „Geef ons de ruimte om met de boeren oplos singen te vinden", vroeg Hen nekeij. „Mocht dat onvoldoende blijken, dan kan de parallelweg er alsnog komen. Dan kunnen we ook bekijken of we de ge meente Sluis- Aardenburg er aan mee kunnen laten betalen." Ook met dat laatste was de com missie het van harte eens. Het tracé voor de rondweg heeft de gemoederen in kringen van natuurbeschermers en land- Dialezing HULST - De Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst verzorgt zondag 16 januari in het dien stencentrum De Lieve een dia lezing over het Land van Hulst in de jaren vanaf 1900 tot 2000. De beelden worden van com mentaar voorzien door George Sponselee. De presentatie be gint om 14.15 uur. bouwers volop in beweging gebracht. „Maar je kunt nu een maal moeilijk de laatste boom kikker en de laatste boer tevre den stellen", zei SGP-Statenlid J. Hamelink. Het door de ge meenteraad vein Sluis-Aarden- burg gekozen verloop van de rondweg achtte hij een aan vaardbaar compromis. Hame link vond dat er ook een paral lelweg moet komen, tenzij aangetoond kan worden dat dit overbodig is. F de Pauw (PvdA) verbaasde zich over het voorne men van het dagelijks provin ciebestuur een parellelweg over de volle lengte van de rondweg achterwege te laten. ..Hoe is dat te rijmen met de uitgangspun ten van duurzaam veilig", vroeg hij zich af. Landbouwverkeer Hennekeij legde uit dat de rond weg wordt aangelegd om het doorgaande verkeer van de tra verse door Aardenburg te halen. Het landbouwverkeer is qua aard en omvang volgens hem van dien aard dat het zonder al te grote bezwaren door de stad kan blijven rijden of een route eromheen kan volgen. „Langs gedeelten van de rondweg waar de bereikbaarheid van percelen niet met grondruil of insteekwe gen valt op te lossen, kan een pa rallelweg komen." Namens zes in de werkgroep rondweg Aardenbuig verenigde landbouwers bepleitte E. Fer- ket in de commissievergadering een alternatief waarbij het noordelijke gedeelte van de rondweg dichter bij de stad komt te lopen. Dat leidt volgens hem tot minder verlies van landbouwgrond. Gesteund door de commissie wilde Hennekeij slechts toezeggen dat het noor delijke deel van de weg rechter kan worden als blijkt dat een ar cheologische vindplaats in dit gebied niet de waarde heeft die er nu nog aan wordt toegekend. J. Vuijk van de woningen aan De Boulevard in Breskens. Classificatie Kampeer-en Bungalowbedrijven inspecteert samen met E. Schipper van VW-Cadzand vakantie foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Met zijn rolmeter in de ene en een checklist in de andere hand wandelt J. Vuijk, inspecteur van de Stichting Classificatie Kampeer-en Bun galowbedrijven, maandagmid dag door een vakantiewoning aan De Boulevard in Breskens. Samen met nog twee collega's zal hij de komende maanden achthonderd vakantiewonin gen in West-Zeeuws-Vlaande ren grondig inspecteren. Deze controle is de graadmeter voor hoeveel 'sterren' de accommo daties krijgen. De stichting is onderdeel van de ANVRANWB en de Recron. Ei genaren van vakantiehuizen, voornamelijk verhuurbedrijven maar ook particulieren, kunnen vrijwillig hun accommodaties laten classificeren. Hoe luxer en completer de huizen zijn, des te meer sterren dit oplevert. Deze sterren worden vermeld in de Zeeuws-Vlaamse vakantiefol ders, zodat toeristen een objec tieve keuze kunnen maken en weten wat ze kunnen verwach ten. De inspecteurs doen elke drie jaar een ronde voor een nieuwe classificatie, die de huiseigena ren honderd gulden per woning kost. Deze ronde was het echter gra tis, omdat de gemeente Oost burg de opdrachtgever was. Daarnaast is voor de classifica tie een bedrag aan Europese subsidies ontvangen. Vuijk bekijkt eerst of de basis voorzieningen in orde zijn. Zo controleert hij bijvoorbeeld of de verwarming zelf is te regelen, er voor een vierpersoons-ac- commodatie een vierpits-kook- stel is en of het huis een afsluit bare toegang heeft en een eigen wc. Daarnaast onderwerpt hij de wastafel aan een kritische blik. „Je hebt geen idee hoe vaak dat niet in orde is. Voor het pre dikaat 'goed', moet er in de bad- Lisette Uitterhoeve: „Zoals de uitwisselingsscholieren iets van onze cultuur overnemen, zo nemen wij iets over van die van hen." foto Dirk-Jan Gjeltema Middelburgse familie biedt onderdak aan buitenlandse scholieren door Martine Bruynooge MIDDELBURG - Buitenland se gasten brengen een stukje van de wereld in je huis. Dat is de ervaring van Lisette Uitter hoeve. De Middelburgse fami lie Uitterhoeve doet het sinds 1994; ze dient als gastgezin voor buitenlandse scholieren bij AFS Interculturele Pro gramma's. AFS regelt voor middelbare scholieren uitzendingen voor de duur van een schooljaar naar een ander land. Ellen, één van de drie dochters van (gast )moeder Lisette Uitterhoeve, stortte zich in 1994 in het avontuur van AFS. Ze vertrok naar Brazilië om daar naar school te gaan. „Bij een huis bezoek van AFS werd ons ge vraagd of we interesse hadden om zelf een student in huis te nemen. Omdat we toch een ka mer over zouden hebben als Ellen in het buitenland zou zijn, leek het ons een leuk idee. We konden dan van dichtbij zien hoe het is om als jongere in een vreemd land te wonen." Al gauw kwam Martin uit Argen tinië. Hij was de eerste van de drie AFS-scholieren die in het gezin kwam wonen. Lisette praat over de scholie ren of het haar eigen kinderen zijn. „Het was wat onwennig toen we Martin uit Lunteren op de Veluwe gingen halen. Daar sta je dan als vreemde fa milie tegenover een grote knul die maar een paar woorden Engels spreekt. Toch was het ijs snel gebroken. Met handen en voeten kom je een heel eind. Alle drie de jongeren konden na een krap jaar al aardig uit de voeten met het Nederlands. Juan Jose uit Venezuela, die in 1998 bij ons kwam, praatte na een tijdje zelfs een woordje Zeeuws. 'Kiek kiek, een ka cheltje op den diek' zei hij dan", lacht de Middelburgse. Zoals de jongeren iets van on ze cultuur overnemen, zo doen wij dat ook van hen. Je leert over hun gewoonten. Ze gie chelden soms wel eens om onze gewoontes. Wij Nederlanders geven bij de koffie één koekje. Voor veel buitenlanders is dat vreemd. Tegenwoordig zet ik de trommel open op tafel. Ik vind dat we veel van andere culturen kunnen leren. Wij Nederlanders zijn niet zo soci aal. We hebben het altijd druk. Juan Jose zei wel eens; nie mand wil na school iets doen. De agenda is vaak leeg, maar toch is er geen tijd." Lachen „Die cultuurverschillen geven grappige situaties. We lachen heel wat af. Martin zou eens koken. Maar de avond waarop hij zou beginnen, kwam hij niet thuis. Om twee uur 's nachts hoorden we gestommel. Hij ging koken. De volgende morgen was het een chaos. Het eten kon weggegooid, want de rode pepers bleken sterker dan verwacht. De pan was aange koekt en goed voor de vuilnis bak.. Een andere keer kwam hij na een avondje rugby hele maal kaalgeschoren thuis. Hij was ontgroend door het rug- byteam." „Het functioneren als gastge zin is verslavend en intensief. Bij het afscheid vloeien meest al tranen. Je bouwt een moe der-kind-relatie op. Gelukkig nemen we nooit definitief af scheid. We houden meestal contact. Met kerst belde Mar tin ons nog. Ik pakte de hoorn op en vanuit Brazilië hoorde ik roepen: „Hoi mama!", dat doet je hart wel goed hoor..." Lisette Uitterhoeve kan ieder een aanraden om gastgezin te worden. Op een voorlichtings bijeenkomst op woensdag 19 januari vertelt ze over haar er varingen met AFS. Een deel van de avond wordt besteed aan informatie voor scholieren tussen vijftien en achttien jaar die zelf naar het buitenland willen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Scheldem- ond College in Vlissingen. kamer toch echt een wasbak van 55 centimeter breed en 40 centi meter diep zijn en een meng- kraan. Vaak is de wasbak klei ner." Met zijn rolmeter meet Vuijk de kamers op, daarbij geholpen door E. Schipper van VW-Cad zand. Rapport Het wordt niet bepaald op prijs gesteld dat de huiseigenaren de inspectie bijwonen. „Want dan moeten we weer hier extra naar kijken en vragen ze ons of we dat toch niet over het hoofd hebben gezien. Zij lezen onze bevindin gen wel in het inspectierapport, dat krijgen ze allemaal thuisge stuurd en kunnen ze eventueel nog verbeteringen aanbrengen en een hertaxatie aanvragenDe classificatie komt pas in de ac- commodatiegids van het vol gende seizoen te staan", zegt Vuijk. De gemeente Oostburg krijgt al le rapporten toegestuurd. Daar uit kan de gemeente opmaken hoe het met de kwaliteit van de vakantiewoningen is gesteld. Vuijk en zijn collega's zijn nog tot de voorjaarsvakantie in West-Zeeuws-Vlaanderen op pad. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De wethou ders van Middelburg, Vlis singen en Veere willen niet meebetalen aan de bouw van één nieuw dierenasiel. Dat staat in een cominissiestuk van de gemeente Vlissingen. Voor de twee dierenasiels in Middelburg en Vlissingen zou dat betekenen dat hun gewenste fusie niet kan door gaan. In september 1999 lieten de besturen van de twee asiels weten te willen fuseren. De voornaamste reden daarvoor is de onderhoudsstaat van de vestigingen. Daarnaast vol doen de asielen niet helemaal meer aan de huidige arbo- en milieu-eisen. In Vlissingen ontbreekt een verplichte quarantaineruimte voor kat ten en op beide locaties on dervinden buurtbewoners geluidhinder. De besturen zijn daardoor van mening dat de bouw van een geza menlijk, nieuw asiel de uit komst is. Dat nieuwe asiel zou volgens de besturen het beste ge bouwd kunnen worden de grens van Middelburg en Vlissingen. Volgens de bere kening die door architecten bureau Van Bebber is ge maakt, zouden de kosten van nieuwbouw komen op 2,5 miljoen gulden. Verkoop van de huidige asielen en het geld dat de asiels nog achter de hand hebben, levert onge veer 1,2 miljoen gulden op. De stichtingen hebben de drie gemeenten gevraagd om te zorgen voor het resterende bedrag van 1,3 miljoen gul den. Uit het commissiestuk blijkt dat de wethouders instem men met de bouw van een nieuw dierenasiel, maar dat ze daarvoor zelf geen geld willen uittrekken. Wel hou den ze de mogelijkheid open om als gemeente garant te staan voor de financiering. Fusie Als ze dat doorzetten, houdt het voor ons op zegt Cor Bos namens de dierenasiels. „Wij kunnen dat bedrag niet op hoesten. Ik zou niet weten hoe het dan verder moet. Zo als het asiel van Vlissingen er nu bij staat, kan het niet lan ger. We worden door de in spectie in feite gedoogd, om dat ze weten dat we bezig zijn met een fusie. Maar op een dag houdt dat natuurlijk op en moeten we dicht. Boven dien zien we het niet zitten om twee a drie ton te investe ren in het Vlissingse asielzo dat het weer aan de eisen vol doet. Want het ziet er naar uit dat we daar op termijn moe ten wijken voor woning bouw. Voor het asiel in Mid delburg geldt hetzelfde. Wij denken dat de gemeenten op den duur voordeliger uit zijn met de bouw van een nieuw asiel dan met steeds weer verbouwingen van de oude." BERGEN OP ZOOM - Op woensdag 26 januari geeft Karin Kooi man-de Bruin een lezing over regressietherapie in de Regenboog slang in Bergen op Zoom. Kooiman-de Bruin is zowel fysiotherapeut als hypno-regressiethe- rapeut. Bij voldoende belangstelling worden workshops georgani seerd in kleine groepjes. Er kunnen maximaal twintig personen meedoen. De lezing duurt van 20.00 tot 22.30 uur en vindt plaats in de Regenboogslang. Kor- temeesterstraat 8 in Bergen op Zoom. Zij is verlost God heeft haar welgedaan Bedroefd, maar dankbaar dat een verder lijden haar bespaard is gebleven, delen wij u mede dat in haar eigen omgeving is overleden mijn lieve part ner, onze zus, schoonzus, tante en oudtante PRINA DOBBELAAR op de leeftijd van 70 jaar. Terneuzen: Wim van Zijl Kruiningen: J. C. Dobbelaar S. Dobbelaar-Hamelink Rotterdam: P. Dobbelaar R. Dobbelaar-van Draanen Terneuzen: C. Dobbelaar Terneuzen: T. M. Dobbelaar A. C. Sjouw Neven en nichten Terneuzen. 9 januari 2000 Van Cantfortstraat 15 4537 PD Terneuzen De rouwdienst wordt gehouden op donderdag 15 januari om 15.50 uur in de aula op de Zuider- begraafplaats, Bellamystraat 28c te Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de aula. Dag lieve TOETS Wat zullen we je missen. Ria en Jos, Judith. Ruurd, Eline Teun en Jolanda, Daniële, Elvira, Rieuwert Vol verhalen Vol humor Vol belangstelling Vol warmte Lieve PRINA We zullen je nooit vergeten. Riny en Riet Kort-Dobbelaar Riny Jr. en Joyce Moeder: Het is een wonderbaar iets: een moeder Anderen mogen je liefhebben, Ie moeder begrijpt je. Ze werkt voor je. zorgt voor je, bemint je Het enige kwaad dat ze je ooit doet, Is te sterven en je te verlaten! Diepbedroefd, maar met een dankbare herinnering aan haar grote zorg en liefde voor ons, geven wij u kennis dat. na een liefdevolle verzorging, rustig is ingeslapen onze lieve moeder en schoonmoeder GERRIDINA VAN BENDEGEM weduwe van Jan Penne op de leeftijd van 87 jaar. Terneuzen: Francien Hopman-Penne Wil Hopman Philippine: Heieen Zwartelé-Penne Walter Zwarlelé Spui: Piet Penne Nel Penne-Goosscn Axel. 10 januari 2000. Correspondentieadres: P. C. Penne, Sparksstraat 40, 4539 PD Spui De plechtigheid, voorafgaand aan de crematie, zal plaatsvinden op vrijdag 14 januari om 13.30 uur in het crematorium te Terneuzen, Bellamystraat 28c. Gelegenheid tot condoleren in de aula van het cre matorium. Weinig omhaal, je creëerde rust, was vriendelijk en begaan Weinig woorden, we hadden het gevoel elkaar te verstaan Woorden schieten tekort, de herinnering en het gevoel blijven bestaan Diepbedroefd zijn we om het heengaan van onze collega JAN SCHOENMAKERS Vol ongeloof en verbijstering, maar met blijvende hoop, hebben wij meegeleefd met zijn strijd tegen een ongrijpbare ziekte. We zullen Jan erg missen. We blijven hem herinne ren als een fijne collega, een doorzetter vol verras sende humor, die bijdroeg aan de goede sfeer in ons team. We wensen zijn familie en vrienden veel sterkte bij dit grote verlies. De collega's van Projectbureau ZLTO Advies Aniek de Jong Ankie Wijnen Annie Schuurkes Arthur Kalkhoven Bart Bardoel Chris Vermeer Herman Thomaes Martine Dellevoet Peter Paree Rob Schrauwen Valerie Vermeer Tilburg, 10 januari 2000 Leven is wat je overkomt. Verslagen zijn wij door het plotselinge overlijden van onze collega en medewerker JAN SCHOENMAKERS Vol ongeloof en met gevoelens van machteloosheid hebben wij het bericht van zijn overlijden ontvan gen. Wij zullen Jan erg missen en hem in onze or ganisatie herinneren als een vriendelijke en behulp zame collega, een warm en betrokken mens. We wensen familie en vrienden sterkte bij het dra gen van dit verlies. Medewerkers, directie en bestuur ZLTO Tilburg. 10 januari 2000 En blijft m' soms verborgen Uw Grote macht Gij voert mij tot de morgen Ook door de nacht Neem dan mijn beide handen En Leid uw kind Tot ik aan d'eeuwge stranden De ruste vind! Na een leven van liefdevolle zorg voor ons alle maal. is van ons heengegaan mijn lieve mama, onze lieve oma en super-oma JANNA JANNEKE PIETERS Gehuwd geweest met Abraham Izaak Fortrie overleden 11 september 1944 in de leeftijd van 88 jaar. Breskens: Anneke Weert: Lisanne. Carlo Bram en Lotte Gouda: Resi, Onno Auke Breskens: Amber Wij bedanken het personeel van 'Ter Schelde', in 't bijzonder 't Killetje, voor de liefdevolle zorgen. Breskens. 9 januari 2000 Correspondentieadres: Langeweg 75, 4511 GB Breskens. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op donderdag 13 januari om 14.00 uur in de S.O.VV. Kerk aan de Dorpsstraat te Breskens, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 't Wapen van Breskens' aan de Grote Kade. Degene die we vergeten zijn een kaart te sturen, willen die dan deze advertentie als zodanig be schouwen. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34