Personeel ROC strijdt voor werk Stichting Grensarbeid doet alsnog beroep op provincie PZC PZC Duitse tanker verliest benzine in Middelgat Outletcentrum mag kooptoerisme Hulst en Sluis niet schaden zeeland 13 Handelskamer wil drie gemeenten in Z-Vlaanderen Gedupeerde leraren voeren symbolische vijf-voor-twaalf-acties dinsdag 11 januari 2000 door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeuws- Vlaanderen moet worden her ingedeeld. Om de bestuurlijke slagkracht te vergroten, moe ten de zeven gemeenten fuse ren tot drie grotere. Voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel zei dat maan dag op de nieuwjaarsreceptie van de Kamer in Middelburg. Van Gelder hield een toespraak rond het thema 'De grenzen van Zeeland en daar voorbij'. „Zeeland zou gebaat zijn bij het verleggen van de huidige grenzen aan bestuurlijke sa menwerking", merkte hij op. „Welk een bestuurlijke slag kracht zou ontwikkeld kunnen worden indien er drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten zouden zijn in plaats van de huidige ze ven." Daarnaast pleitte Van Gelder voor een stedelijk samenwer kingsverband tussen Vlissin- gen. Middelburg, Goes en Terneuzen. Voor zowel de ontwikkeling van de vier steden als voor de beeldvorming van Zeeland naar buiten toe zou dat heel be langrijk zijn. Plannen voorste delijke ontwikkeling worden nu door elke gemeente afzon derlijk ontwikkeld, zonder dat naar de samenhang met andere plaatsen wordt gekeken, stelde de voorzitter vast. „We moeten grensverleggend gaan acteren, zonder kaarten in de mouw.In navolging van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging protesteerde de Kamer van Koophandel gisteren ook tegen het voornemen van de provincie om de economische groei en de milieunormen on afhankelijk van elkaar te ma ken. Bedrijven zouden zich aan absolute normen moeten hou den, ook al neemt hun produc tie toe. Net als voorzitter M. van Nu- nen van de BZ W-Zeeland vindt Van Gelder dat 'een brug te ver'. ,.Bij het vaststellen van de mi- lieugrenzen in het nieuwe Zeeuws Milieubeleidsplan moet gewaakt worden voor de economische haalbaarheid van de wensen." door Bas Lippmann TERNEUZEN - Werknemers van het ROC Westerschelde hebben maandag een aantal symbolische 'vijf voor twaalf - acties aangekondigd. Op dat tijdstip willen de leraren zich vandaag massaal als werkzoe kenden laten inschrijven op het arbeidsbureau. Woensdag wil len ze om 11.55 uur een e-mail- tje sturen naar alle leden van de Tweede Kamer. Door het weg vallen van Europese subsidies vervallen er crtrsussen en is er minder werk voor de leraren. Directeur Rietra van het ROC- Westerschelde liet zijn werkne mers maandag weten dat het de intensieve taalcursussen alleen Informatie over bodemvervuiling TERNEUZEN - De gemeente houdt vandaag een informatie bijeenkomst over de bodemver ontreiniging aan de Molendijk in Hoek ter hoogte van garage Hamelink. Naast wethouder K. van der Hoofd (VROM) zal J. van der Wee van de Stichting Uitvoe ring Bodemsanering en Amove- ring Tankstations (SUBAT) het woord voeren. G. Schrage zal namens de provincie een uiteen zetting houden over de rol van de provincie bij de bodemsane ring. J. Beekmans van Verlaat Milieu bv gaat in op de gevolgen van de sanering voor de directe omgeving. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur in de presen tatiezaal van het stadskantoor in Terneuzen. Veldtoertocht in Z-Vlaanderen OOSTBURG - Toerclub TIO- Oostburg heeft een tocht uitge bet door de polders van West- Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers kunnen zondag 16 januari kiezen tussen een af stand van 25 of 40 kilometer over onverharde landwegen, dijken en duinen Op de controlepost is gratis koek en zopie aanwezig, na af loop is er gelegenheid om te douchen en de fiets schoon te spuiten. Deelnemers kunnen starten tus sen 8.30 en 10.00 uur. Inschrij ving bij Café de Tol, Nieuw- straat 77 in Oostburg. Ruilbeurs in Kieldrecht KIELDRECHT (B) - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 16 januari een hieuwjaarsruildag in feestzaal St. Michiel aan de Beukenlaan. Er worden verschillende ruilob jecten aangeboden. De bijeen komst begint om 8.30 en duurt tot 12.00 uur. Om 11.00 uur is er een veiling van verschillende postzegelcatalogussen REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl in afgeslankte vorm kan voort zetten. Voor de overige projec ten worden oplossingen gezocht via gemeenten, de provincie en Arbeidsvoorziening Nederland. De werknemers en cursisten van de projecten ter integratie en begeleiding van werklozen (PI- BLW) weten waarschijnlijk donderdag waar ze op korte ter mijn aan toe zijn. Verwacht wordt dat de Zeeuws-Vlaamse provincies besluiten de jaarlijk se subsidie voor de PIBLW-pro- jecten geheel ter beschikking te stellen om de cursussen van het ROC tot de zomervakantie te kunnen laten doorgaan. Het merendeel van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeentes heeft inmiddels laten weten dat het daar een positief advies over wil uitbrengen. Dat zou beteke nen dat het ROC tussen de twee- en driehonderdduizend gulden krijgt om de projecten tot de zo mervakantie te laten doorgaan. Per 1 januari heeft het ROC geen recht meer op subsidies van het Europees Sociaal Fonds (ESF); dat treft 25 projecten om lang durig werklozen aan een baan te helpen. De 25 grootste gemeen ten van Nederland krijgen sa men weliswaar 250 miljoen gul den aan steungeld uit Brussel, maar omdat geen enkele Zeeuwse gemeente groot ge noeg is, komt er van dat geld niets terecht in de provincie. Het ROC Westerschelde heeft een groot deel van haar projecten met Europese subsidies opge bouwd. Om de projecten op lan gere termijn te kunnen garande ren is het inmiddels met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten een Europese lobby begonnen om de G25 te veranderen in een G83. Dat wordt volgens be- stuurssecretaris J. Meesen van het ROC geen gemakkelijke op gave. „Het is een redelijk sterke lobby, maar de minister De Vries van Sociale Zaken heeft het ook slim gespeeld. Hij heeft zowel het arbeidsvoorzieningenbeleid als het Grote Stedenbeleid te vredengesteld. Dat er ergens nog een klein ROC'tje wordt ge dupeerd. zal hem een zorg zijn. Wij hebben onze hoop nu geves tigd op Brussel. We hopen dat de Europese commissaris de actie van De Vries niet tolereert." De Duitse tanker Carsa (op de voorgrond) verloor bij Hansweert - na een aanvaring met een object onder water - ongeveer dertig ton benzine. foto's Willem Mieras door Esme Soesman HANSWEERT - De Duitse tanker Carsa heeft maandag morgen, na een aanvaring met een object onder water, naar schatting dertig ton benzine verloren in Middelgat nabij Hansweert. Het schip was met 1050 ton benzine aan boord onderweg van Total Vlissingen naar het Duitse Hanau. Het schip sloeg alarm nadat er een stankmelding binnen kwam en werd, zwaar bescha digd, voor anker gelegd bij de Kapellebank. De bergings sleepboten Leendert Muller en Calypso en het communicatie- /bergingsvaartuig Patrol van Multraship Towage Salvage uit Terneuzen schoten na de melding direct te hulp. De bergers van Multraship ontdekten na inspectie dat er aan twee ladingtanks schade was opgelopen. De benzinela ding zat over tien tanks ver deeld. Vanuit de twee kapotte tanks is brandstof naar buiten gelekt. Een duikteam van Mul traship is met de Patrol naar de tanker gebracht en heeft het lek provisorisch gedicht. In de loop van de avond is de hele la ding benzine overgeslagen in de voor dat doel opgeroepen tanker Christina. De Christina is vertrokken naar Duitsland. Waar de Carsa gerepareerd gaat worden is nog niet be kend. Ook de aanvaring wordt nog onderzocht. De scheepvaartdienst van Rijkswaterstaat heeft Middel gat, dat een nevenvaarwater is, uit voorzorg tijdelijk afgeslo ten. De problemen begonnen rond elf uur 's morgens. Om tien over een werd de geul weer vrijgegeven. Ook aan de kant kwamen hulpverleners in actie. De blusgroepen Krui- ningen en Nieuwdorp, van res pectievelijk de brandweer Rei- merswaal en Borsele, werden ingezet om met zogenaamde explosiemeters eventuele vrij gekomen gassen te meten langs de kustlijn. Daarbij zijn geen afwijkingen waargenomen. Brandweermannen onderzoeken of er gevaarlijke gassen meetbaar zijn langs de kustlijn. Dit bleek niet het geval. Overtreder mestwet gaat vrijuit MIDDELBURG - Officier van justitie C. Oldenburger liet maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter blijken niet blij te zijn met de gedoogpolitiek in Zeeuws-Vlaanderen ten aanzien van het mestbeleid. ..Het is in strijd met de meststoffenwet." De officier zag zich door de soepele opstelling van de gemeente Sluis-Aardenburg ge noodzaakt tegen een 37-jarige landbouwer uit Aardenburg een milde straf te eisen. Ze vond dat de man wel schuldig was aan het niet tijdig on derwerken van de mest, maar ze meende dat de verdachte daarvoor geen straf moest krijgen. De Aardenburger had emotioneel gereageerd toen een inspecteur van de Algemene Inspectie Dienst op 14 augustus 1998 de overtreding vaststel de. Politierechter A Melens nam de eis over. Hij sloot het risico niet uit dat er bij een volgende overtreding iemand zwaarder veroordeeld zal worden. Schade bij kop-staartbotsing KAPELLEBRUG - Op de Rij ksweg N60 bij Kapellebrug vond maandagnamiddag een kop-staartbotsing plaats. Een 21-ja rige bestuurder van een personenauto uit Axel botste op een auto van een 29-jarige man uit Brussel toen deze op de rem trapte. De Axelaar reageerde te laat en bezorgde zo beide au to's materiële schade. Aanrijding in Schoondijke SCHOONDIJKE - Op de Willemsweg in Schoondijke, ter hoogte van de kruising Veldstraat-Landbouwstraat zijn maandagmiddag twee auto's op elkaar gebotst. Een 30-jarige automobilist uit Breskens botste op een voor hem rijdende au to, bestuurd door een 19-jarige inwoner van het Belgische Koksijde. Er was alleen materiële schade. Boete voor overwaaien gif MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Baarland verzekerde maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter er alles aan te hebben gedaan om te voorkomen dat een bestrijdingsmiddel overwaait naar de tuin van de bu ren. Het slachtoffer uit Kwadendamme getuigde gisteren het tegendeel. Ze vertelde dat ze regelmatig last had van het spui ten. De verdachte was 24 maart vorig jaar in de fout gegaan toen hij het bestrijdingsmiddel Brabant Koperoxychloride wilde toepassen op een boomgaard. Door de wind waaide de spuitnevel over naar de aangrenzende woning van de gedu peerde. Politierechter A Melens verzekerde dat het de verant woording van de verdachte was. Hij achtte de man dan ook strafbaar en vonniste hem tot duizend gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Politie bekeurt bromfietsers SPUI - Naar aanleiding van klachten van bewoners van Spui over het scheurgedrag van sommige bromfietsers heeft de po litie maandagmiddag een controle-actie gehouden. Dat er hard gereden wordt door tweewielers in Spui toonde de laser- gun aan. Twaalf bromfietsers werden op de bon geslingerd wegens te hard rijden, drie bromfietsers kregen een bekeu ring, omdat ze niet beschikten over een bromfietscertificaat en twee andere bromfietsbestuurders konden te voet verder. Hun brommer werd in beslag genomen en voor nader onder zoek meegenomen. Nog een andere bromfietser bleek onverzekerd rond te rijden. Ook deelde de politie nog een prent uit aan een automobilist die dacht het fietspad als rijweg te mogen gebruiken. De hardrijders onder de bromfietsers trokken nogal fors aan de gaskabel. In Spui mag dertig kilometer per uur gereden wor den. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 71 kilometer per door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De Stichting Grensarbeid probeert deze week alsnog medewerking te krijgen van de provincie Zeeland. Eind no vember verlieten bestuurders van de stich ting gefrustreerd de vergadering van de commissie algemeen bestuur na afwijzing van een subsidieverzoek. Volgens de grens arbeiders zijn statenleden en provinciebe stuurders onvoldoende op de hoogte van de problemen die het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België gaat veroorza ken. De grensarbeiders die wonen in Nederland maar werken in België - in Zeeland zo'n 2500 - protesteren tegen de wijziging van het huidige belastingstelsel. Op dit moment betalen ze loonbelasting in Nederland, maar in de toekomst zullen ze hun afdracht in België moeten doen. Hierdoor verliezen ze tot tienduizenden guldens netto inko men. Staatssecretaris W. Vermeend van fi nanciën heeft ze een volledige inkomens compensatie toegezegd, maar het nieuwe verdrag zal volgens de grensarbeiders ech ter geen einde maken aan hun onduidelijke rechtspositie. Zij denken dat deze juist gro ter wordt. In de commissie economische zaken willen de grensarbeiders woensdag duidelijk ma ken hoe ingrijpend de gevolgen van het plan-Vermeend zijn. Eind november wees de commissie algemeen bestuur een subsi dieverzoek van 10.000 gulden voor een we tenschappelijke studie naar de gevolgen van het nieuwe bilaterale belastingverdrag van de hand. Secretaris R. Daelman van de Stichting Grensarbeid: „Men denkt bij de provincie dat het niet zo'n vaart loopt met dat plan van Vermeend. De realiteit is echter dat de meeste mensen de impact van het ver drag niet goed snappen." In een brief aan GS en statenleden maakt de stichting for meel bezwaar tegen de afwijzing van het subsidieverzoek. De grensarbeiders beto gen dat ze in de commissievergadering van november niet fair behandeld zijn en dat ze onvolledig waren geïnformeerd over de me ning van het provinciebestuur. Gedeputeerde L. Coppoolse voerde toen aan dat de Euregio Scheldemond al bezig was met een onderzoek ('Stimulans') en dat de wetenschappelijke studie van de grensar beiders dus overbodig was, een argument dat de Stichting compleet overviel. De grensarbeiders hebben inmiddels kennis genomen van de Euregio-studie en zijn tot de conclusie gekomen dat Stimulans niks te maken heeft met hun probleem. De wetenschappelijke studie die de grens arbeiders willen laten uitvoeren, kost zo'n 60.000 gulden en zal, als het geld wordt ge vonden, worden geleid door de fiscalist prof. dr. R Kavelaars. Inmiddels krijgt de Stichting Grensarbeid steeds meer steun van de vakverenigingen. De Unie MHP on derschrijft de stelling dat het nieuwe belas tingverdrag ronduit negatief zal uitpakken voor de werkgelegenheid in het Nederland se grensgebied. Jaarlijkse veemarkt St. Jansteen ST. JANSTEEN - De jaarlijkse veemarkt in St. Jansteen wordt dit jaar op zaterdag 11 maart ge houden en niet op de traditione le eerste zaterdag van de maand. Vanwege carnaval in het dorp schuift de jaarmarkt een week op. Volgens voorzitter A Dob- belaer van de Stichting Jaar markt St. Jansteen wordt het steeds moeilijker om de tradi tionele markt in stand te hou den. „Het sluitend krijgen van de be groting levert ieder jaar meer problemen op. Om een gezonde financiële basis op te bouwen houden we nu niet alleen een lo terij, maar doen we ook een be roep op regionale bedrijven en instellingen. Qua belangstelling moet er zeker niet aan het voort bestaan van de jaarmarkt ge twijfeld worden. Er is nog steeds sprake van een grote aanvoer van dieren en ook het publiek weet de weg te vinden naar de Steense jaarmarkt." door Barend Pelgrim HULST - De opzet van een Fac tory Outlet Centrum (FOC) op de ene plaats mag niet ten koste gaan van de bestaande koopstromen elders in Zeeuws- Vlaanderen. Met deze woorden onderschrijft gedeputeerde J. van Zwieten van Ruimtelijke Ordening de bezorgdheid van de beleidsmakers uit Hulst met het oog op de mogelijke ontwikke ling van een dergelijk winkel complex in Sas van Gent of Ter- neuzen. Van Zwieten sprak gisteren in Middelburg met een driekoppi ge Hulster bestuursdelegatie. Het ging daarbij onder meer over de stand van zaken van de infrastructurele en economi sche structuurvisie waar Hulst op dit ogenblik hard aan werkt. In het voorjaar moet dit docu ment onder meer enige klaar heid bieden over de haalbaar heid van een fabriekswinkel complex in Hulst. Het histori sche Oost-Zeeuws-Vlaamse koopstadje is met Sas van Gent en Terneuzen in een gevecht verwikkeld om het binnenhalen van een dergelijk grootschalig uitverkoopcentrum. Slechts op één locatie in de regio kan een FOC komen, maar de respectievelijke gemeentebe sturen beweren alle drie dé aan gewezen plek binnen het grond gebied te hebben. Met name de Sasse bestuupders gaan er prat op dat de plannen voor een fac tory outlet op het voormalige CSM-terrein nagenoeg rond zijn. Van Zwieten schaarde zich gis teren echter achter het Hulster standpunt dat een FOC in Sas bijzonder bedreigend is voor het kooptoerisme van Sluis en Hulst Creatie Van Zwieten: „De creatie van economische activiteiten ener zijds mag niet de doodsteek be tekenen voor een ander. Om het simpel te zeggen: we zitten niet te wachten op honderd nieuwe banen in Sas als er daardoor el ders tachtig verdwijnen. Het wordt anders als je praat over een toename van honderd pro cent met een verlies van drie procent aan de andere kant. Me de daarom worden de plannen van Sas van Gent getoetst door een onafhankelijk bureau. Het gaat namelijk niet alleen om de ruimtelijke aspecten, maar ook om de economische. Dat geldt overigens niet alleen voor een factory outlet, want ook naar bijvoorbeeld de wenselijkheid van de vestiging van een tweede kruidenier ineen dorp wordt al tijd gekeken. Ik ben niet bang voor nieuwe concurrentie voor Hulst of Sluis, maar men mag elkaar financieel niet gaan ver moorden in de regio." Van Zwieten verwacht dat de ministeries van VROM en Eco nomische Zaken eind deze maand een advies uitbrengen aan de Tweede Kamer over hoe er ruimtelijk en economisch omgegaan moet worden met het relatief nieuwe fenomeen out- letcentra. Dan wordt ook duide lijk hoe de provincie Zeeland de Zeeuws-Vlaamse outletplan- nen gaat afwegen. Gemeentehuis Axel krijgt spilfunctie AXEL - Als na de verbouwing van het Axelse stadhuis de zoge naamde front-office in werking treedt, zal het gemeenteperso- neel zij aan zij werken met be roepskrachten van de Stichting Welzijn Ouderen. Ook de woningbouwvereniging RZVW neemt het aanbod van de gemeente Axel om balieperso- 'neel in het stadhuis te huisves ten en daar dienstverlening op het gebied van wonen aan te bieden, in overweging. De woonwinkel die de RZVW nu in Axel heeft, zou dan komen te vervallen. „Elke baliemedewerker blijft in dienst bij de eigen organisatie, maar handelt zaken af die kun nen variëren van een aanvraag om bijzondere bijstand tot het in orde maken van een huur overeenkomst", aldus wethou der J. van Schaik. Hij wil zoveel mogelijk dienstverlenende or ganisaties binnen het stadhuis hebben, waarbij hij ook denkt aan het Regionaal Indicatie Or gaan. De integrale benadering van de front-office kon de goedkeuring van de leden van de commissie Algemene Zaken wegdragen. De front-office zal op weekda gen van 9.00 tot 17.00 uur onon derbroken bereikbaar zijn en op vrijdagavond blijft het stadhuis open tot 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33