Kessen verliest slag om café Hulst Staten leggen zich neer bij hogere kosten Zeelandbrug Philips Lighting verwijt bonden stemmingmakerij Toch nog de ultieme schoolfoto Vonnis in geschil over mestzakken heeft nog staartje voor boeren Nieuwe exploitant mag horecapand met drugsverleden weer openen Rechter staat uitbreiding jacht niet toe in Manteling Kabelbreuk zorgt voor storing in telefoonnet Brief over wachtlijsten zorg zit vast in de molen DEZE WEEK "ALLE MERKEN" EXTRA AFGEPRIJSD DELSCHER zeeuwse almanak Beboet ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland tfcitfeffi dinsdag 11 januari 2000 door Barend Pelgrim HULST - De rechter heeft het besluit van burgemeester A Kessen om café De Schuur in Hulst de benodigde vergunning te weigeren van tafel geveegd. De zaak mag met onmiddellijke ingang weer open. Het pand heeft sinds de sluiting in april 1999 een nieuwe eige naar en een andere naam (Cen traal Station) gekregen, maar desondanks bleef burgemeester DEN HAAG - De Wildbeheer eenheid (WBE) Manteling van Walcheren moet de jachtactivi- teiten in het gelijknamige staatsnatuurmonument beper- ken tot konijnen, wilde eenden en verwilderde katten. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald in het door de WBE ingestel de beroep tegen '3 een besluit van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De jagersvereniging vindt de beperkte jachtmogelijkheid strijdig met Europese rechtsre- gels over fundamentele vrijhe den. Bovendien veroorzaken met name reeën, damherten, ha zen en fazanten grote schade aan landbouw- en tuinbouwge- wassen. De Raad van State is het met LNV eens dat agrariërs vol doende alternatieve maatrege len ter beschikking staan om ge- wasschade door die diersoorten te voorkomen. Van schending van Europese rechtsregels is evenmin sprake en daarom ver- werpt het Haagse rechtscollege 1het beroep van de WBE. TERNEUZEN - Een kabel breuk in het KPN-telefoonnet- werk heeft maandag grote pro blemen veroorzaakt in Zeeuws- Vlaanderen. Tussen kwart voor tien 's morgens en twee uur 's middags kon er alleen mond jesmaat lokaal worden gebeld; bovendien waren diverse tele foonnummers, waaronder het alarmnummer 112, buiten ge bruik. De politie haalde het noodsce nario uit de kast. Inwoners van de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten konden gisteren niet buiten hun eigen netgebied bel len. Omdat er wel op het lokale nummer contact kon worden gemaakt, hield de politie op alle kantoren agenten bij de tele foon alert. Noodsituaties kon den zo bij het plaatselijke bu reau worden gemeld. Via een mobiel telefoonnet hielden de hulpdiensten contact met el kaar. Noodscenario Brandweervoorlichter J. Wotte: „Rond tien uur 's morgens trad bij ons het noodscenario in wer king. Op dat moment waren we net bezig met een aantal spoed gevallen. Later zijn er ook mel dingen binnengekomen, maar die hebben we via het mobiele telefoonkanaal gelukkig zonder noemenswaardige problemen kunnen oplossen.'7 De letterlijke knik in de com municatiekabel ontstond rond kwart voor tien in Ossendrecht, toen tijdens boorwerkzaamhe- den enkele telefoonkabels sneu velden. Opmerkelijk genoeg vonden die werkzaamheden plaats om on der de Westerschelde een nieu we kabeldoorgang aan te leggen tussen Bergen op Zoom en Hulst. Veel tijd Een alternatieve telefoonlijn was niet aanwezig, waardoor de herstelwerkzaamheden veel tijd in beslag namen. KPN-woordvoerder M. Hubèrt: „Door de breuk kwamen de cen trales 'stand alone' te staan. De verbindingen tussen de ver schillende centrales werden verbroken. De lijnen van de cen trales moesten één voor één worden overgestoken in een an der netwerk." KPN Telecom gaat kijken of de opgelopen schade bij het kabel bedrijf kan worden verhaald. A Kessen van Hulst exploitant P. Bleijenberg een benodigde APV-vergunning weigeren. Pre sident T. Damsteeg van de ar rondissementsrechtbank in Middelburg verwees Kessens bezwaren tegen heropening echter naar de prullenbak. Cen traal Station opent aanstaand weekeinde zijn deuren. De gemeente Hulst wilde met de weigering van de APV-vergun- ning definitief af van het hore capand aan de Zandstraat, net buiten het stadscentrum aan de Graauwsepoort. In Hulst heeft iedere exploitant van een kroeg, restaurant, discotheek of ander horecapand niet alleen een ho- recavergunning nodig, maar ook een vrijstelling volgens de Algemene Plaatselijke Verorde ning. In de praktijk gebruikt Hulst deze maatregel om hore- ca-exploitanten, die in drugs doen of de handel vrijelijk toe laten in hun pand, de wacht aan te zeggen. Het is echter voor het eerst dat Kessen, sinds hij hal verwege de jaren negentig zijn strijd tegen verdovende midde len inzette, door een rechtbank in het ongelijk gesteld wordt in verband met een maatregel te gen de handel in softdrugs. De bewuste horecalocatie heeft een roerig verleden van handel in softdrugs en politie-invallen en het pand is in de afgelopen vijf jaar op last van Kessen al meermalen gesloten. De laatste keer gebeurde dat in het voor jaar van 1999. Hoewel er zich een nieuwe exploitant aandien de, wilde de burgemeester De Schuur niet meer open hebben. Hij stelde dat bij een hernieuw de openstelling er zich weer drugskopers zouden melden. Clean verleden Hoewel de nieuwe exploitant, P. Bleijenberg, met de hand op het hart aanvoerde dat hij zich niet zou inlaten met wiet en hasj, bleef Kessen de man een APV-vergunning weigeren. De burgemeester vermoedde dat Bleijenberg gelieerd was aan koffieshopeigenaar G. Aarden die zaken heeft in Vlissingen en Goes. Niettegenstaande een schriftelijke verklaring van Aarden, dat deze zich terugge trokken heeft uit Hulst en aller lei bewijzen dat de nieuwe eige naar een clean verleden heeft, bleef Bleijenberg persona non grata voor Kessen. Dat de bur gemeester niet van plan was het pand weer in bedrijf te laten ne men, bleek toen hij een tijdje ge leden de eigenaars van De Schuur polste of die het gebouw niet volden verkopen aan een proj ectontwikkelaar. Exploitant Bleijenberg vindt niet dat de rechtszaak tegen de gemeente Hulst aangemerkt moet worden als een 'drugs zaak'. „Normaal gesproken is de overname van een horecabe drijf een formaliteit en het was voor mij een verrassing dat ik in Hulst op deze tegenstand stuit te. Maar ik koester geen wrok. Ik heb niks te verbergen en zal er alles aan doen om iedere twijfel over mijn motieven weg te poet- door Barend Pelgrim HULST - Op de valreep is het toch nog gelukt: 1552 scholie ren en 160 man personeel op één plaatje. Twee weken gele den wilde de directie van het Reynaertcollege in Hulst alle leerlingen plus leraren en on dersteunend personeel als de cor opvoeren voor de afsluiting van de jaarlijkse kerstactie. Het Reynaertcollege houdt elk schooljaar een speciale inza melingsactie voor een goed doel en eind 1999 verdienden de leerlingen met de verkoop van zelf ontworpen kerstkaar ten 14.000 gulden. Defeestelij- ke overhandiging aan het Rode Kruis, met een foto, viel toen echter letterlijk in het water door onafgebroken regenval. Onder aanmerkelijk betere weersomstandigheden lukte de zogenaamde Millennium- schoolfoto op het Molènbol- werk op de Hulster wallen maandagmiddag dus wel. De cheque voor het Rode Kruis is inmiddels al overgedragen en is bestemd voor het tehuis voor ongeneeslijk zieke kinde ren Mappa Mondo in Wezep. foto Charles Strijd door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland leggen zich erbij neer dat het opknappen van de Zeelandbrug 13 miljoen gulden duurder wordt dan aanvankelijk was ge raamd. De berusting die hierover maandag uit de Statencommissie verkeer en vervoer sprak, wordt mede ingegeven door de ver wachting dat de extra kosten kunnen wor den betaald dankzij het spaarvarken van Zeeland: Delta Nutsbedrijven. De naar boven bijgestelde winstverwach ting van Delta over 1999 en de gunstige vooruitzichten voor de komende jaren, wa ren mede aanleiding voor de Statenleden niet al te zwaar te tillen aan de fors duurder uitpakkende verbetering van de Zeeland brug. Ze vroegen gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) in de voorjaarsnota in elk geval een gedeelte van het dividend dat de provincie als aandeelhouder van Del ta krijgt voor deze tegenvaller te bestem men. Miscalculatie Bij de aanbesteding van de opknapbeurt voor de Zeelandbrug bleek het werk niet de geraamde 17,4 miljoen gulden te kosten, maar 30,3 miljoen. Hennekeij gaf het ruiter lijk toe: deze stijging is deels een gevolg van een miscalculatie bij de raming van het werk. „We hadden het huiswerk van onze adviseurs beter moeten bekijken. Dan had den we ontdekt dat het onmogelijk is om de oostelijke reling van de brug te vervangen voor een prijs die 10 procent boven die van een prefab consti-uctie ligt. En dat voor een karwei dat 17 meter hoog boven het water moet worden uitgevoerd, terwijl de brug slechts drie weken voor het verkeer gesloten is." Die tot 22 dagen beperkte stremming van de Zeelandbrug draagt ook aan de extra kos ten bij. De leden van de Statencommissies wilden daar evenwel niet aan tornen. „We hebben met klem aangedrongen op een zo kort mogelijke stremming van de brug", zei I. Ovaa (WD), „en daar moeten we dan ook maar de financiële gevolgen van dragen." Voor het fietsverkeer is de brug aanzienlijk langer niet te gebruiken. Het fietspad aan de westkant is gedurende zes maanden niet te gebruiken. Het is de bedoeling dat een taxibus wordt ingezet om fietsen te vervoe ren; hun berijders kunnen dan met de gewo ne bus over de brug. M. de Koster (PvdA) pleitte ervoor de bus gratis te maken voor personen die onder normale omstandighe den met de fiets van de Zeelandbrug ge bruik maken: „Laat dat nu eens een ton kos ten. Bij zo'n overschrijding kan dat er nog wel bij." Van Driel SGP, WD en CDA drongen er aanvankelijk op aan het, plan van Van Driel Mechatronica uit Waddinxveen om de brug voor 18 mil joen gulden meerkosten te verbreden. Uit de reactie van Hennekeij bleek dat het nut hiervan terdege is bekeken. Hij legde uit de foto Pieter Honhoff de verkeersprognoses te zien geven dat de capaciteit van de brug - ook als de Westerscheldetunnel en de containerkade in Vlissingen-Oost extra verkeer aantrek ken - tot 2010 voldoende is. Voor de veilig heid is verbreding evenmin nodig. Becijferd is dat op een bredere brug per jaar vijf twee tot drie ongelukken minder plaatsgrijpen. Hennekeij: „Er zijn in Zeeland wegsituaties te verbeteren die qua veiligheid en leefbaar heid meer opleveren." Voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel spoorde het provinciebestuur maandag op de nieuwjaarsreceptie van de Kamer aan de mogelijkheid te brug te ver breden ten minste serieus te onderzoeken. Het mooie is dat de verkeersdoorstroming dan aanmerkelijk verbetert én dat dit ge realiseerd kan worden zonder dat de brug dicht moet, zei hij. door Joost Bosman TERNEUZEN - Philips veegt de eisen van tafel die de vakbonden op 24 december vorig jaar stel den aan de directie van het elek- tronica-concern. In een vinnige brief beticht directeur J. Braat van Philips Lighting Nederland de bondsbestuurders onder meer van 'stemmingmakerij'. Volgens Braat heeft Philips vol doende aangegeven waarom de spaarlampenafdeling uit Ter- neuzen moet verdwijnen. Ook is genoeg naar het alternatieve reddingsplan van de onderne mingsraad gekeken, en duide lijk geworden dat dit niet haal baar is, aldus Braat. De bonden stellen dat op de kor te termijn de plannen van Phi lips het beste werken, maar op de lange termijn het alternatie ve plan van de ondernemings raad de voorkeur verdient. Volgens Braat strookt deze con clusie niet met de bevindingen van de werkgroep van negen deskundigen. Die boog zich eind december over de inhoud van de voorstellen gedaan dooi de ondernemingsraad. Braat zegt 'ernstig teleurge steld' te zijn in de manier waar op de bonden de afspraken rond de werkgroep hebben gehan teerd. De toonzetting die de bonden gebruikten na het definitieve besluit van Philips op 27 decem ber, typeert de Philips-topman als 'onbehoorlijk'. Hij verwijt de vakcentrales meer geïnteres seerd te zijn in publicitair gewin dan in de argumenten van Phi lips. Woorden Bestuurder W. de Haas van Phi lips Electronics Nederland, die eind december eveneens een brief van de bonden kreeg, laat zich uit in woorden van gelijke strekking. Braat kan en wil niet toezeggen dat er geen ontwikkelingsacti viteiten uit Nederland zullen verdwijnen. Per geval zal dat volgens hem moeten worden be keken. Evenmin wil hij beloven dat concentratie van productie in de toekomst in Nederland zal plaatsvinden. Omdat Philips wereldwijd opereert, kan de Lighting-directeur vooraf geen beperking aanbrengen in de lo catiekeuzes. Buitenland De Philips-topman herhaalt dat Philips geenszins van plan is de hele lichtdivisie naar het bui tenland over te plaatsen, en hij betreurt het dat de bonden bij voortduring blijven beweren dat Terneuzen niet op zichzelf staat. Daarmee schetsen zij een on juist beeld en veroorzaken on nodige onrust bij de andere lichtfabrieken, schrijft Braat in de brief aan de bonden. Hij vindt dat de bonden voorbij gaan aan de 'economische reali teit', en roept hen op tot con structief overleg met de bonden over alternatieven voor hen die in Terneuzen hun baan verlie zen. Kat Bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten kenschetst de re actie van Philips als die van 'een kat in het nauw'. „Ze draaien weer met een vor stelijke boog om de problemen heen. We kunnen al hun kritiek weerleggen, maar Braat en De Haas kennen de plannen niet of worden daarvan niet op de hoogte gehouden. Daarom on derhandelen we eigenlijk met de verkeerde personen", aldus de FNV'er. Volgens vakbondsman Cuperus zullen de bonden waarschijnlijk volgende week met een ant woord komen. MIDDELBURG - De bestrij ding van de wachtlijsten in de zorg heeft door een fout van de provincie vertraging opgelo pen. Onlangs maakten Gedepu teerde Staten van Zeeland bekend twee ton te willen reser veren om de Regionale Indica tieorganen (RIO's) te helpen met de automatisering. De brief zit ondertussen vast in de ambtelij ke molen. De brief is niet bij de leden van de commissie welzijn terecht gekomen, waardoor stemming gisteren niet mogelijk was. ,.Er is ambtelijk iets mis gegaan", zegt gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg). De Statenleden nemen het hoog op. „Ik betreur het buitengewoon dat die brief de millennium wende niet heeft doorstaan", vindt G. Bosman, partijgenoot van De Kok. Gevreesd wordt dat nu de aan loopproblemen van de RIO's met de nieuwe computerappa ratuur langer duren. Het geld is bedoeld voor extra uitleg aan het personeel van de RIO's. Me de door de moeilijke software ontstonden er wachtlijsten bij deze poortwachters van de zorg. Dit terwijl de RIO's juist werden opgericht om deze wachtlijsten te voorkomen. Al eerder kregen de Zeeuwse In dicatieorganen nieuwe soft ware van de provincie om de wachtlijsten tegen te gaan. Hoe wel de gemeenten in sterke mate verantwoordelijk zijn voor het functioneren van de RIO's, stelt de provincie ook geld beschik baar. Gedeputeerde G. de Kok heeft gisteren de commissie welzijn toegezegd dat de brief wordt opgespoord en verzon den. door Theo Calkoen DEN HAAG - „Een ramp voor de agrarische sector", noemt advocaat J. van Groningen de uitspraak van Raad van State- rechter J. Eekhof-De Vries over een geschil over mestzakken. Het gaat om mestzakken die de Veghelse varkensbaron C. van Sleuwen van zijn bedrijf in Oostburg moet verwijderen. De gemeente Oostburg merkt de mestzakken 2230 en 4000 ku bieke meter groot) aan als bouwwerken, waarvoor een bouwvergunning nodig is. Na dat de rechtbank in Middelburg dit standpunt goedkeurde, heeft rechter Eekhof van de Raad van State dat nu in hoger beroep ook gedaan. Behalve dat zijn cliënt met een fors probleem zit, denkt Van Groningen dat vele colle ga's van Van Sleuwen nu ook een probleem hebben. Hij verwacht dat nu honderden varkenshou ders bouwvergunningen zullen moeten aanvragen. Pesterij In de kwestie Van Sleuwen be toogde van Groningen dat de gemeente Oostburg zelf mede schuldig is aan de problemen. Hij beschuldigde Oostburg van 'pesterijDe gemeente gaf enige tijd terug een bouwvergunning af voor de varkensstallen van Van Sleuwen. Toen kon het ge meentebestuur volgens Van Groningen al constateren dat de stallen niet zouden functione ren zonder mestzakken, die toen nog volgens algemeen gebruik niet bouwvergunningsplichtig waren. Achteraf over de zakken beginnen, zou niet eerlijk zijn. Dat is voor rechter Eekhof ech ter geen aanleiding geweest in te grijpen. Voor Van Sleuwen is er nu een benarde situatie ont staan. Zijn mest kan niet afge voerd worden naar zandgron den, want dat is wettelijk verboden. Van Sleuwen heeft overeenkomsten met akkerbou wers, die de mest over hun klei gronden willen uitrijden. Van wege de weersgesteldheid kan de mest daar ook niet naar toe. In een reactie stelt de advocaat van de gemeente, C. J. IJdema, dat hij op de eerste plaats blij is dat er nu duidelijkheid is over de vraag of een mestzak wel- of niet zonder bouwvergunning kan worden neergelegd. (Advertentie) di. t/m za. DE WINTERCOLLECTIE Lange Vorststraat 12 Goes De autogordels. Altijd heeft de Vlissinger ze om. Behalve afgelopen vrijdag. En jawel, samen met honderden ande ren werd hij in zijn woon plaats aangehouden. Een charmante blonde politie vrouw haalde hem en zijn Golfje naar de kant. Hij nam haar eens aa?idachtig in zich op en bepaalde zijn strategie om een bekeuring te voorko men. Verleiden dat juffertje: strak aankijken en blijven glimlachen. En met zware candelight-stem legde hij de situatie uit. „De autogordels, mmmm altijd om juffrouw. Altijd. Alleen vandaag nu eens een keer niet. Wat een stom toeval hé. Ondanks dat hij nog een knipoog voor haar in petto had, schreef de agente haar bonnetje. „Over drie roeken krijgt u een acceptgiro in huis. Negentig gulden kost het." Nee, van zijn verlei derscapaciteiten leek ze niet onder de indruk. Leek het. Want toen hij zijn raam dicht deed, zei ze heel spontaan: „Prettige dag nog verder." Had-ie toch maar mooi voor elkaar gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31