Laatste kans voor illegalen België Discopas tegen vechtjas PZC PZC Zinloos geweld V ogelverschrikkers feiten en meningen Controles aan de grens en drukte bij Antwerps bureau voor regularisatie mwmmmmmwm 11 januari 1950 dinsdag 11 januari 2000 De grenzen zijn tijdelijk dicht, de gemeentehuizen geopend. Sinds gisteren kunnen de naar schatting 75.000 illegalen in België gedurende drie weken een verblijfsvergunning aan vragen. Veel zullen er niet worden toegekend, is de verwach ting Het extreem-rechtse Vlaams Blok zit op het vinkentou w. Overeen moeizaam Belgisch compromis. door Paul Koopman en Joost Bosman Niang Medonne uit Senegal zit met een pak formulieren op een kunststof stoeltje te wachten, loket-volgnummer in de hand. „Ik ben hier al sinds 1993 illegaal, ik zou dus toege laten moeten worden", zegt hij. Uit zijn map diept hij brieven op die zijn familie vanuit Senegal verstuurde; de data waarop de brieven zijn afgestempeld gaan inderdaad zeven jaar terug. Op het bureau 'regularisaties' van de gemeente Antwerpen denken de ambtenaren van de vreemdelingendienst de ko mende drie weken tussen de duizend en tweeduizend van dat soort dossiers te verwerken. In heel België zouden, zo raamt de overheid, circa zevenduizend "sans papiers' gebruik kunnen maken van de mogelijkheid via een tijdelijke procedure alsnog legaal te worden. In brochures, die in twaalf talen zijn verspreid, worden de crite ria netjes opgesomd: al vier jaar wachten op een beslissing over een asielaanvraag, niet terug kunnen keren naar het land van herkomst, ernstige gezond heidsproblemen en tenslotte: aantoonbaar langdurig verblijf in België (minstens zes jaar) dan wel 'humanitaire omstandighe den'. Protestmars Voor het Antwerpse bureau re gularisaties staan een kleine honderdvijftig mensen voor de deur te blauwbekken, wachtend op het moment dat het slot ont grendeld wordt. Enkele uren la ter passeert de protestmars van het extreem-rechtse Vlaams Blok. „Genoeg is genoeg! Oost, West, Thuis Best", scanderen ongeveer tweehonderd beto gers. De legalisering van illegalen in België is de vrucht van een moeizaam compromis tussen de groenen, socialisten en libera len die sinds een klein half jaar de regering-Verhofstadt vor men. De groene ministers, belast met het vreemdelingen beleid, eisten bij de coalitievor ming een tolerante aanpak van asielzoekers zonder papieren die al jarenlang in België ver blijven. De liberalen hamerden op een streng uitwijzingsbeleid. De so cialisten bepleitten op hun beurt een evenwichtige aanpak. Het resultaat was een wet waar in zowel een tijdelijke 'regulari satie' werd aangekondigd als een versnelde verwijdering van illegalen die niet aan de eisen voldoen. Tegenover 20.000 lega liseringen moet een minstens even groot aantal uitwijzingen staan, concludeerde het Vlaams Blok. Maar premier Verhofstadt noemde die suggestie pervers. Geen keus Veel illegalen die het kantoor van de gemeente Antwerpen binnenstappen, weten door al die tegenstrijdige politieke sig nalen niet goed waar ze aan toe zijn. „Ik loop natuurlijk het risi co dat ik word uitgewezen als mijn aanvraag mislukt. Want ik moet mijn adres opgeven. Maar het is mijn laatste kans, ik heb geen andere keus", zegt Shah Fiaz Ahmed, afkomstig uit Kashmir, India. Bert Gabriëls, coördinator van het centrum in Antwerpen, ver moedt dat dreigende uitwijzing veel migranten ervan weer houdt een aanvraag in te die nen. „Van de echte illegalen zal maar een minderheid worden toegelaten", voorspelt hij. „Mensen zijn ook slecht op de hoogte. Het blijft een doelgroep die heel moeilijk te bereiken is". Om een eventuele toestroom van migranten uit andere Euro pese landen de pas af te snijden, besloot de regering in Brussel om aan de grenzen met Neder land, Duitsland, Luxemburg en Frankrijk tijdelijk scherpe con troles in te stellen. Illegalen in de rij voor het bureau regularisaties in Antwerpen. In Frankrijk leverde dat giste ren nauwelijks problemen op, omdat stakende Franse vracht wagenchauffeurs de zaak al hadden geblokkeerd. Van Ne derland, Duitsland en Luxem burg krijgt de douane de ko mende drie weken assistentie bij het aanhouden en controle ren van voertuigen. Het is een draconische maatregel die vol gens de Belgische media kolde riek aandoet, omdat al sinds juli vorig jaar bekend is dat België een tijdelijke procedure voor il legalen zou lanceren. „Je moet wel een bijzonder domme men sensmokkelaar zijn om pas van daag in actie te schieten", schreef De Morgen in zijn com mentaar. Aan de grens met Zeeuws- Vlaanderen verliep de opspo ringsactie gisteren uitermate rustig. Een aantal personen- en vrachtauto's werd gecontro leerd, maar illegalen werden niet aangetroffen. Bij Kapelle- brug en bij de douanepost van Sas van Gent was weinig te mer ken van verscherpte controle. Maar volgens brigadecomman dant R. de Maertelaere van de districten Knokke-Heist en Damme is er wel degelijk gecon troleerd. „We gingen ervan uit dat met name vanuit Duitsland en Luxemburg illegalen zouden proberen binnen te komen. Daarom hebben we alleen daar permanente wachtposten inge richt. Vanuit Nederland verwachtten we minder proble men, zodat we in dat grensge bied maar een paar vaste posten hadden. Daarnaast hebben we mobiele controles uitgevoerd, waarbij een aantal vrachtwa gens uit Oost-Europa is aange houden", aldus De Maertelaere. Hij verklaart dat de komende dagen op willekeurige momen ten her en der alsnog vaste con troleposten worden ingericht om het verrassingseffect te ver groten. „Het kan dus zijn datje als chauffeur op maandag geen foto Pierre Thielemans/EPA post aantreft op een bepaalde plaats, waar er de volgende dag wel een staat." Bescheiden De rijkswacht van het district Gent heeft volgens woordvoer der N. Lannoy slechts een be scheiden bijdrage geleverd aan de actie, en wel tussen Malde- gem en Moerbeke. Het ging hier om mobiele controles. Ook in dit gebied werden geen illegalen aangetroffenWel pak te de rijkswacht in de haven van Gent twaalf illegale Koerden op, maar Lannoy benadrukt dat deze actie niets te maken had met de grenscontroles. GPD Toegangspasjes kunnen het groeiende geweld in discothe ken een halt toeroepen, bleek onlangs uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Ondernemer Jan Myer uit Rijssen heeft inmiddels vijftien uitgaansgelegen heden voorzien van zo'n systeem. Binnenkort installeert hij bij vijf disco's in Noord-Brabant een gezamenlijk systeem, met gekoppelde bestanden. Zodat raddraaiers er ook bij de buurman niet in kunnen. door Jan Ruesink Ach, onze uitsmijters ken nen hun pappenheimers wel. Jarenlang wilden disco theekhouders niets weten van pasjessystemen voor hun be zoekers. Het zou drempelver- hogend werken en de portiers hadden toch wel zoveel men senkennis en ervaring dat ze de notoire raddraaiers er zo kon den uitpikken. Dat ligt tegenwoordig wel even wat anders. Disco's zijn vaak mega-uitgaansfabrieken ge worden waar op één avond en kele duizenden mensen staan te housen. Bovendien zijn dat niet elk weekend dezelfde be zoekers, omdat het uitgaans publiek veel mobieler is geworden. Voeg daarbij het toenemend aantal jongeren dat met wapens op zak loopt, dan wordt het duidelijk dat de tra ditionele uitsmijter niet meer berekend is op zijn taak. Schoorvoetend voeren de danspaleizen daarom pasjes systemen in, zodat ongewenste bezoekers geweerd kunnen worden en het opsporen van lieden die zich hebben mis dragen wordt vergemakke lijkt. Bijkomend voordeel: via de gegevens die mensen invul len om zo'n lidmaatschaps kaart te bemachtigen, ver krijgt de discotheekhouder een schat aan gegevens over sa menstelling en herkomst van zijn publiek. Nog een dimensie die aan de pasjes gegeven kan worden, is het aan elkaar koppelen van de systemen binnen één uitgaans gebied. Wie zich misdraagt in discotheek A en daar op de zwarte lijst belandt, komt er dan bij disco B ook niet meer in, omdat het betreffende pas nummer geblokkeerd is. Gezamenlijk Jan Mver, directeur-eigenaar van Myer Identification Pro ducts, is met vijf disco's in Bra bant in gesprek om zo'n geza menlijk systeem aan te leggen. „De ervaring leert namelijk dat raddraaiers die ergens de toe gang is ontzegd, elders probe ren binnen te komen. Omdat ze al boos zijn over hun uitslui ting, zijn ze vaak extra opge fokt en dus een gevaar voor el ke discotheek." Myer heeft een ruime ervaring in de pasjeswereld. De afgelo pen jaren ontwikkelde hij sys temen voor vijftien verschil lende discotheken, waarmee hij naar eigen zeggen marktlei der in Nederland is. Tot zijn klantenkring behoren megaza- len als Bobs Saloon in Uitgeest en Peppermill in Heerlen, waar stuk voor stuk vierduizend be zoekers in kunnen. Het systeem, dat onder de naam PersonlD wordt ver kocht, werkt eenvoudig. Wie voor het eerst de disco binnen komt, vult een formulier in (met opgave van identiteitsbe wijs-nummer) en wordt door een videocamera gefotogra feerd. Foto en naam worden doorgestuurd naar een printer, die in een mum van tijd een plastic kaartje met naam. foto, nummer en bijbehorende streepjescode uitspuwt. De ge gevens op het formulier (naam, adres en mogelijke opties als muzikale voorkeur) worden naderhand op de computer in gevoerd, zodat het oponthoud aan de voordeur minimaal is. Strafblad Wie eenmaal een pasje in zijn bezit heeft, hoeft dat bij bin nenkomst alleen maar even langs het poortje te strijken en de uitsmijter ziet op zijn schermpje of de bezitter een lo kaal verbod of 'strafblad' heeft. Als meerdere discotheken te gelijk zo'n systeem invoeren, dan ziet de uitsmijter tevens of de bezoeker zojuist elders is verwijderd. Afhankelijk van de gemaakte afspraken, kan de bezoeker dan de toegang wor den geweigerd. „Zo voorkom je discriminatie", zegt Myer. „Want laten we het maar eerlijk zeggen: disco theekhouders ervaren de mees te overlast van allochtone jon geren. Het merendeel gedraagt zich keurig, maar uitsmijters gaan toch vaak op huidskleur af. Met een pasjessysteem weet je gewoon zeker of je iemand terecht weigert en voorkom je dus discriminatie. Een recent onderzoek van de Erasmus Universiteit, in op dracht van Koninklijke Horeca Nederland, wees uit dat onder nemers vinden dat verbale, fy sieke en seksuele intimidatie binnen de muren een groeiend probleem vormt. De onderzoe- Discogangers worden door een videocamera gefotografeerd. De foto en de ingevoerde naam worden doorgestuurd naar een printer, die een plastic kaartje uitspuwt. foto Frans Nikkels/GPD kers pleiten voor de invoering van pasjessystemen: mits toe gepast kunnen die discrimina tie uitsluiten en geweld voor komen. De pasjes zouden in enkele disco's al goede diensten bewijzen. Aarzelen Voor Jan Myer kwam die studie als een geschenk uit de hemel. Want veel discotheekhouders aarzelen nog om met pasjes te werken. Zelfs in de eerste reac ties op het onderzoek zeiden veel horecaondernemers dat ze vertrouwen op de eigen capaci teiten om herrieschoppers aan te pakken. „Wij werken met vast personeel dat alle bezoe kers wel kent", luidde het stan- daardantwoord. Myer: „Dat zeggen ze inder daad, maar als je daarop door vraagt, blijkt men zijn bezoe kers helemaal niet zo goed te kennen. Hoe oud zijn ze dan? Waar komen ze vandaan? Hoe vaak komen ze in je zaak? Dat heeft met 'geweldsgevaar' niet zo veel te maken, maar een pas jessysteem levert je die infor matie wel op. Je kunt precies zien wie wanneer komt en waar je publiek woont." Andere mogelijkheden die het kaartje biedt zijn het toesturen van informatie (desnoods per e-mail als er een last-minute concert is georganiseerd) en de koppeling aan de discobus. „Er zijn al bussen waar je je moet inchecken met het discopasje, zodat de chauffeur altijd kan achterhalen wie er rottigheid heeft uitgehaald." Die toepassing wordt gebruikt bij de zaterdagse discobussen van Lucky en Co in Myers woonplaats Rijssen. „Het werkt duidelijk preventief", meldt eigenaar René Tijhuis. „In het driekwart jaar dat we ermee werken, zijn er nauwe lijks incidenten geweest. En als er wat gebeurt, heb je de namen van dader en getuigen zo boven water." Lucky vraagt tien gul den voor het pasje, waarbij de bezitter dan tegelijk één rit (a vijf gulden) gratis krijgt. Voor de discotheek overweegt Tij huis de pas ook in te voeren, 'maar er zit organisatorisch nogal wat aan vast'. Verder kan via het pasjessys teem bij brand of andere cala miteiten precies worden nage gaan hoeveel mensen er op dat moment binnen waren en kan de politie gemakkelijker getui gen vinden bij incidenten. Privacy Dat roept uiteraard vragen op het gebied van privacy op, er kent Myer. „Daarom voer ik re gelmatig correspondentie met de Registratiekamer. Ik ben weliswaar niet degene die een pasjessysteem exploiteert, maar ik moet natuurlijk wel de wettelijke grenzen kennen." Eén beperking is dat disco's geen zwarte lijsten met namen mogen laten circuleren, maar volgens Myer worden bij zijn systeem alleen nummers door gegeven aan een centrale data bank. Als een aantal discothe ken met een gezamenlijk systeem werkt, dan kunnen ze wel opvragen welke 'nummers' ergens wat hebben uitgevreten, maar ze kunnen niet in eikaars bestanden kijken. „Dat wil men ook niet, want je geeft je klantenbestand natuurlijk niet prijs aan de concurrent." Een bezwaar dat discotheek houders soms opvoeren is dat bezoekers een hekel zouden hebben aan pasjes. Myer: „Het tegendeel is waar. Wie zo'n pas je heeft, krijgt juist het gevoel dat-ie ergens bijhoort. Boven dien voelen mensen zich er vei liger door." GPD Al in de eerste week van het nieuwe jaar en dflf nieuwe eeuw is Nederland opgeschrikt door eeij nieuw geval van zinloos geweld - de daders heb ben kennelijk ook al geen enkel gevoel voor symboliek. Op het station van Vlaardingen-Oost werd vrijdags avond een zeventienjarige student zonder enige aanleijl ding door een viertal jongeren gepest en vervolgens te-ll gen het hoofd geslagen. Twee dagen later overleed hij.N De term die in Nederland is bedacht voor deze krank-" zinnige uiting van machtswellust, spreekt eigenlijk ah boekdelen over de manier waarop we met het probleem worstelen. 'Zinloos geweld' doet vermoeden dat er ool^ zoiets is als zinvol geweld en dat dit slechts de ondoorl dachte, nutteloze variant is van wat mensen elkaar aait kunnen doen. Voor de daders geldt het tegenovergesteld; de: zij zien het aftuigen van onschuldige passanten wel< degelijk als een zinvolle bezigheid; het verdrijft d»i sleur, biedt ontlading van opgekropte agressie en hetPl geeft hen in eigen kring een zekere status De maatschappij zal een vuist moeten maken tegen dit^ wangedrag. Maar de individuele burger kan dat uit-jr sluitend doen als hij zich in de rug gedekt weet door deji overheid. Die moet ervoor zorgen dat er voldoende toe zicht is om de veiligheid van eenieder te garanderend Diezelfde overheid mag dit onderwerp dan ook nieff overlaten aan bijvoorbeeld de Nederlandse Spoorwe-l gen en vakbonden, die pas na moeizame onderhande-p lingen bepaalde maatregelen overeenkwamen. Veilig-p heid gaat ons allemaal aan, dus zeker de overheid. n Bij herhaling handelt de regering stromeloos bij d$( ontwikkeling van beleid om de samenleving inji veiliger vaarwater te brengen. Tijdens de Euro-D top in Amsterdam, in 1997, werd bij wijze van voorzorg' een aantal demonstranten vastgezet zonder dat daar-0 voor een solide rechtsgrond bestond. De hoofdstad? kreeg daardoor wellicht een rein aanzien, maar het ho^ in Amsterdam heeft de gehanteerde methode als onzui ver beoordeeld. De Staat moet nu zo'n zeven ton beta-" len aan de mensen die ten onrechte hebben vastgezeten^ Van een optreden in dezelfde, lagere prijsklasse was on langs sprake in de Rotterdamse Millinxbuurt. De wijk? werd compleet afgezet en iedereen die erin of eruit ging^ werd gefouilleerd. k Zo zet de regering, gejaagd en zonder zorgvuldige af-« weging, zo nu en dan een vogelverschrikker in het eigenj» juridische proeftuintje. De onafhankelijke rechter'1 moet haar daarna tot het inzicht brengen dat het geens-f zins in de bedoeling ligt op die manier met wet en rechtc om te gaan. if De volgorde behoort anders te zijn: eerst moet wettelijka worden vastgelegd wat de speelruimte van de autori-I teiten is en vervolgens kan die worden benut. Willekeur' en paniekerig gedrag leiden niet tot een blijvend gevoel1 dat geweld wordt teruggedrongen. Protest De Sovjetrussische afgevaar digde bij de Veiligheidsraad, Jacob Malik, heeft uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese gedelegeerde Tsiang de vergadering verlaten. Ma- lik verklaarde dat hij niet te rug zou keren zolang de vertegenwoordiger van de Kwomintang aanwezig zou zijn. Jachthaven Aanstaande donderdag wordt een begin gemaakt met de graafwerkzaamheden in de Zwaaihaven in Goes. Het Goe- se haventje wordt aan de land zijde tot dertig meter ver breed. Een dragline moet hiertoe 2000 kubieke meter grond verwijderen. De nieuwe haven wordt door watersport vereniging De Werf in gebruik genomen. Solex In Ede doet binnenkort de So- lex-politie haar intrede. Op de gemeentebegroting wordt 800 gulden uitgetrokken voor de aanschaf van twee solexen. De auto- en motorpolitie blijft ook bestaan. Canada Met ingang van 31 januari vliegt de KLM met speciale toestellen rechtstreeks van Amsterdam naar Canada. In totaal komen ongeveer vijf honderd plaatsen in de vlieg tuigen voor emigranten ter be schikking. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36.70 (n.v.t.) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar. ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers. maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2