Grondpolitiek aarzelend van start Gemeente wil meer grip op afvalaanbod milieustraat PZC Angel uit debat over Zeepe-fietspad PZC Nieuwe locatie voor volkstuinders in Oosterland Handelskamer pleit voor samenwerking vier Zeeuwse steden zeeland 13 Schouwen moet meer profiteren van behoefte aan nieuwbouw Kans op reddingspost bij Brouwersdam lijkt nihil dinsdag 11 januari 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duivelaud moet een actievere rol gaan spelen in de aan- en verkoop van nieuw- bouwgronden. Zoals het nu gaat, aldus verschillende frac ties maandag in de commissie grondgebiedzaken, vist de ge meente te vaak achter het net van de snelle projectontwikke laars en dat kost meestal grif geld. Volgens planeconoom F. Kooyman is de armslag op dat vlak momenteel echter te krap om werkelijk een rol van bete kenis te kunnen spelen. Het aantal woningen op Schou- wen-Duiveland breidt zich in gestaag tempo uit. De gemeente is in trek bij nieuwe inwoners en dus is de behoefte aan nieuw bouw groot. Aan die vraag wordt op verschillende locaties voldaan, met Zierikzee als zwaartepunt. De gemeente ver dient naar verhouding echter bar weinig aan dergelijke pro jecten. En dat moet anders, vindt de raad. Om op dit front beter beslagen ten ijs te komen, begon de gemeente bijna een jaar geleden een eigen ontwik kelingsbedrijf. Binnen die opzet Boer beboet voor milieudelicten MIDDELBURG - Een 54-jarige man uit Zoutelande kreeg maandag in Middelburg voor het niet naleven van de milieu voorschriften een boete van zes honderd gulden opgelegd. De economische politierechter achtte gisteren bewezen dat het land van de boer verontreinigd was met onder meer kuil- voersappen en mestvocht, dat via een greppel in een sloot was gelopen. Daarnaast had hij af valstoffen opgeslagen en was er een autowrak, in strijd met het milieu, op een zichtbare plaats aanwezig. De milieudelicten werden tij dens een controle op 27 januari vorig jaar geconstateerd. Offi cier van justitie C. Oldenburger eiste tweeduizend gulden boete plus duizend gulden voorwaar delijk. „Het was een rotzootje Op uw terrein", zei ze. werd ook een planeconoom aan getrokken. De resultaten tot dusver zijn evenwel minimaal, constateerde het SGP/GPV- raadslid P. van der Meide gister avond in de commissie grondge biedzaken. Hi] stoorde zich aan de visie van planeconoom Kooyman dat de gemeente vooralsnog weinig anders rest dan 'hier en daar een hectare grond te kopen bij wijze van strategische zet ten opzich te van een projectontwikke laar'. Zo moet die laatstge noemde partij wel zaken doen met de gemeente, wil hij zijn plan tot wording brengen. Naar mening van Van der Meide gaat dat niet ver genoeg en dient de gemeente zich op dat vlak actie ver op te stellen door de aan koop van grote stukken terrein. „Als in dit tempo wordt doorge gaan, is het plan Noorderpolder binnen tien jaar helemaal vol gebouwd. Dus moeten we eigen lijk nü al met z'n allen bepalen wat en waar we daarna willen. Dan moet je als gemeente ook verder durven gaan dan een strategische aankoop van hier en daar een hectaartje." Het SGP/GPV-raadslid werd in die opvatting gesteund door de meeste overige fracties. Want de winst zit hem niet in de lopende projecten, maar in toekomstige plannen, aldus D66'er C. Geluk. „Waar het om gaat is dat we als gemeente meer greep moeten zien te krijgen op ontwikkelin gen die we op Schouwen-Dui- veland graag zien." Scepsis Wethouder Veerhoek wist tijdens de informatieavond veel van de spookbeelden die onder het grote aantal belangstellenden leefden, te ont krachten. foto Marijke Folkertsma Volgens Kooyman kan de ge meente momenteel weinig an ders dan doorgaan op de huidige voet, gezien de te beperkte fi nanciële armslag. „Gelet op de prijzen die worden gevraagd voor een stukje grond, zouden we zó door onze risico-reserve heen zijn indien we ons (nog) ac tiever zouden gaan opstellen. Dan zijn we in één klap klaar." De commissie had geen behoef te aan een diepgaande discussie over dit onderwerp en besloot de over enkele maanden volgen de evaluatiebespreking af te wachten. Begin vorig jaar, toen nog werd gesproken over de op richting van het gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf, was erbij diverse fracties ook al enige scepsis over de beoogde aanpak. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Echt overtuigd van nut een noodzaak van het geplande fietspad aan de rand van de Zeepeduinen zijn de inwoners van Burgh nog niet, maar de scherpe kantjes van het protest zijn eraf. Zeker nu de ge meente Schouwen-Duiveland heeft beloofd dat een aantal as pecten van het pad nog nader bekeken worden om overlast zoveel mogelijk te voorkomen. Dat werd maandagavond dui delijk tijdens een door de ge meente belegde, en druk be zochte, informatieavond over het fietspad. Een avond waarop de plannenmakers, want niet alleen de gemeen- te maar ook recreatieondernemers en na tuurbeschermers pleiten voor aanleg ervan, veel moeite deden om uit te leggen waarom in hun visie het fietspad er moet ko men. Een fietspad dat eerder behoor lijk wat inwoners van Burgh protest ontlokte. De natuur zou eraan gaan en het zou gedaan zijn met de rust in het gebied voorspelden zij. Felle woorden Aanvankelijk werden ook tij dens de informatieavond weer felle woorden gesproken tegen het fietspad. Eén van de aanwe zigen schilderde een angstwek kend beeld van racefietsers die eerzame wandelaars van de sokken rijden en scooterrijders die met hun uitlaatgesnerp de rust komen verstoren. „Laat de eigen bevolking niet in de kou staan, want die willen dit fiets pad niet", besloot de vrouw in kwestie haar betoog. Wethouder C. W. Veerhoek sprong er meteen op in. „Dan spreekt u toch andere mensen dan ik. Ik heb volstrekt andere verhalen gehoord. Ik denk dat wij heel veeleilandbewoners die graag fietsen een plezier doen met dit fietspad." De angst voor lawaaiige scoo ters en bromfietsen op het fiets pad is volgens de wethouder niet nodig. Het spookbeeld van mensen die tegen de regels in van het fietspad afwijken even eens. „Er is ook een fietspad aan de buitenzijde van de duinen. Er zal mis- schien een enkele brom fietser over rijden, maar dat is een uitzondering. Ik verwacht daar absoluut geen hinder van. Veerhoek ontkende niet dat er wellicht somtijds race-fietsers van het fietspad gebruik zullen gaan maken, maar voegde daar meteen aan toe dat de gemeente niet van plan is dat aantrekke lijk te maken. Het fietspad wordt geen strak geasfalteerd pad, maar een schelpenpad. En daar wagen de meeste snelle fietsers hun banden niet aan volgens de wethouder. Sneuvelen Op de vraag hoeveel bomen er voor het fietspad zouden moe ten sneuvelen antwoordde Veer hoek met een beslist 'nul'. „Het is de bedoeling dat het huidige voetpad een fietspad wordt en er een nieuw, meer van de rand van het gebied af, voetpad komt. Dat voetpad laten we mooi om de bomen heen kronke len. Daar hoeft niets voor ge rooid te worden." Auto en vrachtwagen botsen GOES - Op de kruising Ringbaan-West en Van Hogendorp- laan in Goes vond maandagochtend om 08.00 uur een aanrij ding plaats tussen een personenauto en een vrachtauto. De 33-jarige bestuurder van de personenauto verleende op het kruispunt geen voorrang aan de 38-jarige vrachtwagen chauffeur. Beide bestuurders zijn Goesenaar. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Zwembad Middelburg later dicht MIDDELBURG - Het Zwembad Poelendaele in Middelburg blijft bijna een jaar langer open. Het bad sluit niet op 1 okto ber 2000, maar op 1 september 2001. Rijkswaterstaat heeft de plannen voor een nieuw kantoor op die plek uitgesteld, waar door de gemeente de grond pas op 1 december 2001 bouwrijp moet opleveren. Het nieuwe stadsgewestelijke zwembad in Vrijburg gaat in juli 2002 open. Middelburg zal nu negen maanden zonder zonder eigen zwembad zitten. Overtreder mestwet gaat vrijuit MIDDELBURG - Officier van justitie C. Oldenburger liet maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter blijken niet blij te zijn met de gedoogpolitiek in Zeeuws-Vlaanderen ten aanzien van het mestbeleid. „Het is in strijd met de meststoffenwet." De officier zag zich door de soepele opstelling van de gemeente Sluis-Aardenburg ge noodzaakt tegen een 37-jarige landbouwer uit Aardenburg een milde straf te eisen. Ze vond dat de man wel schuldig was aan het niet tijdig on derwerken van de mest, maar ze meende dat de verdachte daarvoor geen straf moest krijgen. De Aardenburger had emotioneel gereageerd toen een inspecteur van de Algemene Inspectie Dienst op 14 augustus 1998 de overtreding vaststel de. Politierechter A Melens nam de eis over. Hij sloot het risico niet uit dat er bij een volgende overtreding iemand zwaarder veroordeeld zal worden. Boete voor overwaaien gif MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Baarland verzekerde maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter er alles aan te hebben gedaan om te voorkomen dat een bestrijdingsmiddel overwaait naar de tuin van de bu ren. Het slachtoffer uit Kwadendamme getuigde gisteren het tegendeel. Ze vertelde dat ze regelmatig last had van het spui ten. De verdachte was 24 maart vorig jaar in de fout gegaan toen hij het bestrijdingsmiddel Brabant Koperoxychloride wilde toepassen op een boomgaard. Door de wind waaide de spuitnevel over naar de aangrenzende woning van de gedu peerde. Politierechter A Melens verzekerde dat het de verant woording van de verdachte was. Hij achtte de man dan ook strafbaar en vonniste hem tot duizend gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Politie bekeurt bromfietsers SPUI - Naar aanleiding van klachten van bewoners van Spui over het scheurgedrag van sommige bromfietsers heeft de po litie maandagmiddag een controle-actie gehouden. Twaalf bromfietsers werden op de bon geslingerd wegens te hard rij den, drie bromfietsers kregen een bekeuring, omdat ze niet beschikten over een bromfietscertificaat en twee andere bromfietsbestuurders konden te voet verder. Hun brommer werd in beslag genomen en voor nader onderzoek meegeno men. Nog een andere bromfietser bleek onverzekerd rond te rijden. Ook deelde de politie nog een prent uit aan een automobilist die dacht het fietspad als rijweg te mogen gebruiken. In Spui mag dertig kilometer per uur gereden worden. De hoogstge- meten snelheid bedroeg 71 kilometer per uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De hoven van Oosterland zijn naar alle waar schijnlijkheid gered. Burge meester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duive land hebben een nieuwe locatie gevonden waar de volkstuinders hun hobby onge stoord kunnen uitoefen. Het Dansavonden in Zonnemaire ZONNEMAIRE - Liefhebbers van stijldansen kunnen de ko mende maanden meerdere ke ren terecht in het dorpshuis in Zonnemaire. Daar worden op zaterdagen 22 januari, 26 februari. 25 maarten 22 april dansavonden gehouden voor iedereen die gezellig uit wil gaan en een dansje wil wagen. DJ Gerard zorgt voor de mu ziek. De dansavonden beginnen pm 20.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl gaat om een terrein naast de be graafplaats in het dorp. Wethouder G. van de Velde-de Wilde maakte maandag in de commissie grondgebiedzaken bekend dat het college een ak koord heeft bereikt over de aan koop van een groot stuk grond. Het terrein is in eerste instantie bedoeld voor uitbreiding van de begraafplaats. De oppervlakte is evenwel dermate groot, dat een aanzienlijk deel voorlopig niet nodig is en dus goed kan worden ingericht als volkstuin. Volgens de wethouder mogen de hobbyisten er op rekenen dat ze zeker tien jaar voort kunnen op de nieuwe stek, zo antwoordde ze op vragen uit de commissie. Een woordvoerder van de Oos- terlandse volkstuinders i'ea- geerde positief op het aanbod. Hij verklaarde zich bereid tot overleg omtrent de voorwaar den. De wethouder wil onder meer praten over de oprichting van een tuindersvereniging, die verder de uitgifte van de gron den moet gaan regelen. Nu doet de gemeente dat nog. Wanneer precies de overgang van het ter rein aan de Wilgenstraat naar het kerkhof kan worden ge maakt, werd gisteren niet dui delijk. Van de Velde verwacht tot zeker in het voorjaar nodig te hebben, om de pachtcondities uit te werken. Oogst De tuinders mogen tot april op hun huidige stek blijven, zodat ze tenminste nog him oogst kun nen binnenhalen. Aanvankelijk moest het gebied deze maand zijn ontruimd. Ook is de ge meente bereid tot uitbetaling van een schadevergoeding voor een aantal vaste planten, dat door de sluiting van het com plex verloren gaat. De hofjes aan de Wilgenstraat moeten wijken voor de uitbreidings plannen van een naastgelegen bedrijf. Op het terrein, dat de gemeente voor dat doel wil ver kopen, rust een bedrijvenbe stemming. Ruilbeurs KIELDRECHT (B) - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 16 januari een ruildag in feestzaal St. Michiel in Kieldrecht. De bijeenkomst begint om 8.30 uur. Om 11.00 uur is er een veiling van ver schillende postzegelcatalogus sen. De gemeente Schouwen-Duiveland overweegt de hoeveelheid gratis aan te bieden afval in te dammen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen- Duiveland overweegt de invoering van een toegangspasje voor de milieustraat in Zierikzee. Met een dergelijk systeem kan beter worden nagegaan wat er aan afval binnenkomt en wat de plaats van her komst is, zo is de gedachte. Het Openbaar Lichaam Afvalstoffenver- wij dering Zeeland (OLAZ) heeft gewaar schuwd voor een forse kostenstijging van de milieustraten. Met name het aanbod en de verwerking van het component bouw en sloopafval trekt een zware wissel op de exploitatie van de 'recyclingparkjes'. Eén van de mogelijkheden om die kosten beheersbaar te houden, is het stellen van een limiet aan de gratis aan te bieden hoe veelheid afval. In Terneuzen wordt al enkele jaren vol gens een dergelijke methode gewerkt. Wordt de marge overschreden, dan dient de aanbieder bij iedere volgende stort een bepaald bedrag te betalen. De registratie gebeurt aan de hand van een per huishou den uitgegeven gebruikerspasje. Zo kan onder meer worden voorkomen dat men sen uit buurgemeenten of 'afvaltoeristen' hun troep gratis dumpen, terwijl ze daar in hun eigen woonplaats voor dienen te betalen. Toevlucht Wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) sluit niet uit dat de gemeente Schouwen-Duiveland gedwongen is eveneens haar toevlucht tot een dergelijk systeem te nemen, antwoordde ze maan dag in de commissie milieuzaken op vra gen van haar partijgenoot J. Geleijnse. De voorman van de liberale fractie vreest dat de inwoners van de gemeente straks wor den opgezadeld met een fikse kostenstij ging door de steeds duurder worden milieustraten in Zeeland. Hij wil maatre gelen treffen, voor dat het te laat is. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich verbonden aan de acceptatievoor- waarden van de OLAZ. De directie van het Openbaar Lichaam heeft toegezegd voor de zomer met richtlijnen te komen op basis waarvan meer grip kan worden ver kregen op het afvalaanbod. „Anders zul len de kosten van de milieustraten derma te stijgen, dat het een dure hobby wordt voor onze inwoners. Bovendien moeten we er voor oppassen dat we op deze wijze scheiden van afval niet ontmoedigen", al dus Van de Velde. Overigens krijgt de ge meente over 1999 zo'n zevenhonderdui- zend gulden terug van OLAZ. Het betreft het Schouwse aandeel in het rekenings overschot van de intergemeentelijke or ganisatie. door Maurits Sep MIDDELBURG - Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen moeten een stedelijk samenwer kingsverband oprichten. Dat komt de ontwikkeling van de steden en daarmee de beeldvor ming van Zeeland naar buiten toe ten goede. Dit zei voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel maandag op de nieuwjaarsreceptie van de Ka mer in Middelburg. Plannen voor stedelij ke ontwik keling worden nu door elke gemeente afzonderlijk ontwik keld, zonder dat naar de samen hang met andere plaatsen wordt gekeken, stelde Van Gelder vast. „We moeten grensverleggend gaan acteren, zonder kaarten in de mouw." Van Gelder hield een toespraak rond het thema 'De grenzen van Zeeland en daar voorbij'. „Zee land zou gebaat zijn bij het ver leggen van de huidige grenzen aan bestuurlijke samenwer king", merkte hij op. In dat ver band pleitte hij tevens voor een herindeling in Zeeuws-Vlaan- deren. De zeven gemeenten zou den moeten fuseren tot drie gemeenten. „Welk een bestuur lijke slagkracht zou ontstaan. Milieu In navolging van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging protesteerde de Kamer van Koophandel gisteren ook tegen het voornemen van de provincie om de economische groei en de milieunormen onafhankelijk van elkaar te maken. Bedrijven zouden zich aan absolute nor men moeten houden, ook al neemt him productie toe. Net als voorzitter M. van Nunen van de BZW-Zeeland vindt Van Gelder dat 'een brug te ver'. „Bij het vaststellen van de milieugren- zen in het nieuwe Zeeuws Mi lieubeleidsplan moet gewaakt worden voor de economische haalbaarheid van de wensen." door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De kans dat er een reddingspost komt op de Brouwersdam lijkt nagenoeg uitgesloten. Een proef heeft af gelopen zomer aangetoond dat er op die'locatie nauwelijks een beroep wordt gedaan op de strand wacht. Het gebied rond Scharendijke is daarom prima te bedienen door de brigade van de post Renesse, aldus wethou der G. van de Velde-de Wilde. De ervaring van de strandred- dingsbrigade is, volgens de wet houder, dat ze binnen vijf minu ten ter plekke kan zijn indien zich aan de Brouwersdam iets voordoet. Met de paviljoenhou ders in het gebied zijn afspraken gemaakt over een, directe in schakeling van het reddings team in geval van een noodsitu atie. Dat alles maakt de dekking afdoende, meent Van de Velde. De gemeente heeft momenteel ook geen geld voor uitbreiding met een vierde post. Binnen dat kader ziet de wethouder even eens weinig mogel ijkheden voor het verhogen van de vergoeding voor strand wachten. „.Boven dien blijft het vrijwilligers werk." De wethouder erkent evenwel dat de gemeente met een pro bleem zit door een dreigende leegloop van de drie Schouwse brigades. Het blijkt ieder jaar lastiger mensen te vinden die een deel van hun vakantie willen slijten als strandwacht. Onlangs luidde de brigade Wes- terschouwen daarover de nood klok in een vergadering met de gemeente. Die ontwikkeling dient scherp in de gaten te wor den gehouden, vindt Van de Vel de, in verband met de toeristi sche affichering van het gebied. Knutselen met bladeren BROUWERSHAVEN - De jeugd Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland houdt zaterdag 15 januari een knutselochtend in Brouwershaven. Deelnemers gaan dan van bla deren allerlei 'leuke dingen' ma ken. Het is de bedoeling dat ieder zijn eigen bladeren mee neemt. De knutselochtend be gint om 10 uur in de schuur van P. de Koeyer, Provinciale Weg 7 in Brouwershaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27