Manege breidt uit met binnenbak Nominaties popprijzen zijn troebel Statenleden eisen andere betaling project portretten Finale De Zeeuwse Belofte op dubbel-cd vastgelegd zeeland 12 Jan en Els Ruster uit Heinkenszand investeren in wintervoorziening ondernemend zeeland Agrima beloond voor creatief ondernemerschap Zeeuwse bibliotheken geven cursussen Internet kunst cultuur dinsdag 11 januari 2000 door Esme Soesman HEINKENSZAND - Jan en Els Ruster uit Heinkenszand geven al langer paardrijles, maar tot dusverre alleen in de warme maanden. Vanaf dit voorjaar is dat anders. Hun manege naast het tankstation aan de Hein- kenszandseweg wordt uitge breid met een nieuwe binnen- aecommodatie. In de wei achter hun huis moet een loods van 21 bij 50 meter verrijzen, die onder meer plaats biedt aan een binnenrij- bak van veertig bij twintig me ter. Verder worden tien stallen van drie bij drie meter en een spuitplaats en solarium - be doeld voor de verzorging van paarden - in de schuur ge bouwd, Bovenop deze laatste voorziening komen een kanti ne en een toiletblok, dat tot dusverre ontbrak aan de mane ge. De huidige stal met twaalf paardenboxen. hooiopslag en beveiligde zadelruimte blijft bestaan. Als het nieuwe mane gegebouw is voltooid, wordt ook de buitenbak verplaatst. Daardoor ontstaat ruimte voor de aanleg van een parkeerter rein voor paardrij liefhebbers. De nieuwbouw is het begin van de professionalisering van het bijna terloops ontstane bedrijf, zoals Els Ruster het zegt. Vijf jaar geleden nam het echtpaar zijn intrek in de woning naast het benzinestation. Geleidelijk hebben zij, beiden wedstrijd rijders, hun paardenbezit uit gebreid. Momenteel hebben zij twee privépaarden, tien les- paarden en drie pensiongasten onder dak. En in de zomer maanden zon zeventig les- klanten per week. Om de continuïteit van het be- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. drijf te waarborgen, breidt de familie Ruster met een binnen- accommodatie uit. De drassige buitenbak bewijst dat lessen in de wintermaanden nu onmoge- lijk zijn. „Maar de paarden kosten wel geld, dus konden we zo niet doorgaan." Op basis van marktonderzoek door een adviesbureau zetten de manegehouders de stap. „We denken dat er behoefte aan is. In heel de gemeente Bor- sele is er geen manege met een binnenaccomodatie, waar mensen terecht kunnen die zelf geen paard hebben." De ge meente Borsele verleende on langs toestemming voor de ma negebouw, omdat de plannen passen in het op die locatie gel dende bestemmingsplan. Een familie in de buurt had be zwaar ingediend, maar dat Het echtpaar Ruster kan met de te bouwen binnenbak ook in de winter paardrijlessen geven in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Maurits Sep MIDDELBURG - Agrima Spray Systems Europe bv in Aardenburg heeft de Prijs voor Creatief Ondernemerschap 2000 ge kregen. Oprichter en eigenaar H. Buijsse kreeg de prijs maandag in Middelburg uit gereikt door voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel. Agrima maakt persluchtvernevelaars voor diverse doeleinden. Het bedrijf mag zowel de Greenery in Breda als grote auto fabrikanten (Ford, Opel, Daimler en Chrysler) en het spijkerbroekenmerk Levi Strauss tot zijn klanten rekenen. De vernevelaars kunnen gebruikt worden om de luchtbevochtiging aan te passen. Voor de autofabrikanten heeft dit als voor deel dat stofdeeltjes in de lucht aan het vernevelde water blijven plakken. De kwaliteit van het lakwerk wordt daardoor flink verbeterd. Veilingen hebben baat bij de vernevelaar om zij zo de verdroging van opgeslagen fruit kunnen tegengaan. De Kamer van Koophandel prees met na me de vernieuwingsdrang van Buijsse. „Het unieke van deze onderneming is dat men erin slaagt de problemen van de klant te vertalen naar technisch en praktisch haalbare oplossingen. Daardoor is Agrima als relatief kleine ondernemer grote con currenten steeds een stap voor geweest." H. Buijsse liet weten alweer een nieuwe uitdaging te zien. In Zeeuws-Vlaanderen is zijn bedrijf bekend en ook internatio naal heeft hij veel klanten. „En nu is de Westerscheldetunnel bijna klaar. Dus Zee land, maak je borst maar nat. Hier zijn we met onze bevochtiging." heeft de gemeente afgewezen. De bezwaarmakers vrezen ver lies van het landelijke uitzicht en een waardevermindering van de woning. De gemeente oordeelde echter dat het, ge zien het bestemmingsplan, om een voorziene ontwikkeling gaat. Het landelijk uitzicht van de buren wordt bovendien slechts aan één kant aangetast, luidde de overweging. De fami lie Ruster zegde toe een dichte re beplanting aan te brengen aan die omstreden zijde van de loods. Het bedrijf beperkt zich niet tot het bieden van voorzienin gen alleen. Het plan is om een manegevereniging binnen te halen of op te richten, lezingen en demonstraties te houden en wedstrijden te organiseren. Deze ideeën worden, al naar gelang de behoefte, stapsge wijs verwezenlijkt. De bouw begint binnenkort. Eind maart moet de loods klaar zijn. Bungalows voor twaalf personen op Port Zélande SCHARENDIJKE - Port Zé- lande biedt met ingang van 2000 als enige park van de Gran Dorado Group twaalf- persoons bungalows te huur aan. De accommodaties zijn voor het onderbrengen van gezel schappen van deze omvang ge schikt gemaakt door een aantal geschakelde zespersoonsbun- galows samen te voegen. De zes extra grote bungalows zijn met name bedoeld om deelnemers aan familiereünies of groepsbijeenkomsten te huisvesten. Er zijn niet alleen meer bedden dan in andere va kantiewoningen, maar ook de eettafel, de zithoek en de keu- kenapparatuur zijn aangepast aan grote groepen. Algemeen directeur J. van der Dussen zegt veel belangstelling voor deze uitbreiding van het assor timent te verwachten. De Gran Dorado Group heeft veertig re sorts met in totaal 8872 bunga lows Nederland, Duitsland. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Het Scoop- project 'Honderd Zeeuwse por tretten' mag niet uit de provin ciale reserves voor de zorg wor den gefinancierd. Dat heeft een breed front van Statenleden ge deputeerde G. de Kok (PvdA zorg en cultuur) maandag laten weten. De Kok heeft toegezegd op zoek te gaan naar een andere vorm van financiering. Het initiatief om honderd por tretten van Zeeuwen te maken is door tal van Statenleden en thousiast onthaald. Alle partij en willen er ook best met een subsidie aan meewerken. Scoop vraagt 193.000 gulden van de provincie, Gedeputeerde Staten willen zestigduizend gulden minder geven. Het resterende bedrag moet de organisatie maar via sponsors op tafel zien te krijgen. Medio oktober komen de por tretten in verzorgings- en ver pleeghuizen te hangen. Dat ge deputeerde De Kok daarom geld uit financiële middelen voor de zorg wil halen, stuitte gisteren op verbazing en onbegrip van vrijwel alle aanwezige politieke partijen in de commissie wel zijn. „Ik kan me nauwelijks voorstel len dat dit project iets met zorg te maken heeft", verklaarde Statenlid J.P. Hageman van de Partij voor Zeeland. Hoewel hij zijn bezwaar het felst beargu-l menteerde, stond Hageman in zijn kritiek niet alleen. Alle Sta tenleden menen dat 'Honderd Zeeuwse Portretten' anders moet worden gefinancierd. De gedeputeerde heeft als het aan de Statenleden ligt daarbij geen vrij spel. „Ik wil niet dat u in verschillende potten gaat graai en", zei WD-Statenlid C. Kos-i ter. Volle potjes Hoewel De Kok vindt dat het goed is dat de zorgsector zich met de portretten op een andere manier aan de maatschappij laat zien," wil hij kijken of het project op een andere manieii kan worden gefinancierd. Moei-; lijk wordt dat volgens hem nietj „Het is weer een nieuw jaar en alle potjes zijn weer vol." Een ander heikel punt bij het Scoop-project is de beloning van de kunstenaars. Naast pro fessionele kunstenaars zijn er kinderen en verstandelijk ge handicapten gevraagd om een portret te maken. In de voorstel-] len wordt niet gesproken over beloning van de laatste twee groepen. Dat leidde tot ergernis van PvdA-Statenlid M. Ie Roy. De gedeputeerde zegde haar gisteren toe te kijken of het mo gelijk is, de gehandicapten en kinderen een attentie te geven voor hun arbeid. MIDDELBURG - De Zeeuwse openbare bibliotheken zullen dit jaar aan leden cursussen In ternet aanbieden. Zeeland loopt hierbij mee in een nationale ac tieplan van bibliotheken en overheid om zoveel mogelijk mensen wegwijs te maken op de digitale snelweg. Het Zeeuwse project wordt dinsdag 18 januari in Middel burg afgetrapt. Bij de Zeeuwse Bibliotheek rijdt dan de Cyber bus voor, waarin geselecteerde deelnemers aan eerdere intro ductiecursussen een program ma volgen. Op de website van de overheid kunnen zij vragen stel len. Het rijdende leslokaal gaat eind januari naar Terneuzen. Daar werken scholengemeenschap De Rede en de plaatselijke bi bliotheek samen. De Zeeuwse bibliotheken zullen aankondigen wanneer, waar en voor wie de cursussen worden gehouden. Zij hebben rijksgeld gekregen, om computerapparatuur voor- Internet aan te schaffen, tech-. nisch beheer te voeren en mede werkers (bij) te scholen. Specia le doelgroepen zijn jongeren,, ouderen en allochtonen. Tijdens de uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen, zaterdag in Kamperland, zal andermaal blijken hoe goed het gaat met de Zeeuwse popmuziek. Het hoge peil daarvan wordt recht gedaan met een multimediaal festijn zoals de Stichting Popmuziek Zeeland nog niet eerder heeft georganiseerd. Dat betekent wel dat de selectiecommissie die bands nomineert er zorg voor moet dragen juist nu, bij deze kwalitatieve sprong vooruit, in de pas te blijven lopen. door Ernst Jan Rozendaal KAMPERLAND - De prijsuit reiking in de studio van Zee- landnet lijkt in vele opzichten een voorbeeldig evenement te worden. Er zullen verschillende popgroepen optreden, de geno mineerde bands worden met films op een groot scherm voor gesteld, prominenten reiken de prijzen uit en het geheel is zelfs live via Internet te volgen. De organisatie heeft het aange durfd eens niet voor de gebrui kelijke podia te kiezen en dus ook niet voor een van de Zeeuw se centrumgemeenten. Daar door dient zich natuurlijk me teen een vervoersprobleem aan, maar geprobeerd is dat te on dervangen door de inzet van bussen die vanuit opstapplaat sen in de hele provincie poplief hebbers naar Kamperland en terug vervoeren. Hulde dus, voor zo'n opzet, wat niet wegneemt dat de lijst met nominaties, waar de hele avond om draait, wel enige vraagte kens oproept. De Zeeuwse pop prijzen zijn in vier categorieën te verdelen. Als beste band zijn genomineerd: Dr Reverb, Nim bus, Juke Joints en Trippin', Nimbus, Koel bewaren en N8werk strijden om de prijs voor de beste cd, Orange Bud, No Shame en De Niro dingen naar die voor de beste demo/cd- r. Tenslotte is er nog een catego rie Jong Wild waarin Orange Bud, Wolfshead en Buckle Trunk zijn genomineerd. Hieruit zijn zonder meer prijs winnaars te kiezen die nog maar eens aantonen dat op het ogen blik in Zeeland goede popmu ziek wordt gemaakt (een gokje: Tnppm' wordt beste band, Nimbus heeft beste cd gemaakt. De Niro beste demo/cd-r en Orange Bud wint de categorie Jong Wild). Toch wekt de no minatiecommissie met het bo venstaande lijstje de indruk wat over het hoofd te hebben gezien. Vraag de doorsnee popliefheb ber wat de beste Zeeuwse bands zijn en Blof, Nuff Said, Racoon en Stormtroepers zullen vaak worden genoemd. Dat zijn stuk voor stuk bands met een con tract bij een landelijk platenla bel, popgroepen dus die het af gelopen jaar ook het publiek buiten Zeeland hebben laten zien en horen dat hier kwali teitspop vandaan komt. analyse Natuurlijk is dit een enigszins demagogische redenering. Het is logisch dat Bief niet vergele ken mag worden met de meeste van de genoemde bands om de doodeenvoudige reden dat het een professionele band is met alle budgetten en faciliteiten van dien. Maar waarom bij het bekend maken van de nomina ties dan niet even duidelijk gemaakt dat Bief buiten-cate gorie is? Daarmee geeft de no minatiecommissie aan dat de groep niet over het hoofd is ge zien (wat ongetwijfeld ook niet is gebeurd) en het is wel zo vriendelijk ten opzichte van de betrokken band. Mogelijk heeft bij Nuff Said, Racoon en Stormtroepers mee gespeeld dat de leden van deze bands (het grootste deel van de tijd) niet meer in Zeeland wo nen, maar dat geldt ook voor Nimbus. Is dan het criterium dat popgroepen in elk geval een deel van het jaar waarover wordt geoordeeld in Zeeland moesten resideren? Kan zijn, maar het wordt nergens gemeld, zodat een buitenstaander de indruk krijgt dat deze bands ge woon niet goed genoeg zijn be vonden. Als een selectiecom missie dat ook vindt (wat best zou kunnen), moet dat ondub belzinnig duidelijk zijn. Discus sie over nominaties is altijd leuk, maar nu wordt die vertroe beld door onduidelijkheid. Als bands beter worden en de organisatie van evenementen als De Zeeuwse Belofte en de Zeeuwse Popprijzen professio naliseert, moet een selectiecom missie meegroeien. Dat bete kent duidelijkheid scheppen over de eigen keuzes en des noods de koers durven verleg gen. Tot enkele jaren geleden was het nomineren van Zeeuwse bands en cd's geen probleem, maar nu de ene na de andere groep landelijk de aandacht trekt, ontstaat verwarring. Deels heeft dat praktische oor zaken, want zie maar eens een leuke avond te organiseren met bands die bij een prijsuitreiking niet komen opdagen, omdat het lucratiever is elders in het land een concert te geven. Dat mag niet het argument zijn die bands over te slaan, want dan ontstaat de indruk dat de Zeeuwse Popprijzen worden uitgereikt aan the best of the rest. Niet alleen is dat niet het geval - Racoon, Nuff Said en Stormtroepers zouden tussen de huidige genomineerden geen gedoodverfde winnaars zijn - het zou zo'n evenement als dat van komende zaterdag ook een provinciaals karakter kunnen geven. Heb je succes buiten Zee land, dan kom je niet meer in aanmerking voor een Zeeuwse Popprijs. Dat kan niet de bedoe ling zijn van de selectiecommis sie. Als ook groepen die lande lijk aan de weg timmeren, meedingen - professionele kas sakrakers als Blof daargelaten - verhoogt dat de status van de Zeeuwse Popprijzen. Dat zal de genomineerde bands - bekend of onbekend - meer dan wat ook stimuleren om op de uitrei kingsavond aanwezig te zijn. De Schouwse band Orange Bud is ook vertegenwoordigd op de cd van De Zeeuwse Belofte. door Ernst Jan Rozendaal KAMPERLAND - Geen finale van het popconcours De Zeeuwse Belofte is zo nauw gezet gevolgd en gedocumen teerd als die van het afgelopen jaar. In de krant werden alle deelnemende bands uitge breid voorgesteld en gerecen seerd, Omroep Zeeland Televisie zond - in twee afle veringen - de avond integraal uit en zaterdag wordt in Kam perland een cd-registratie van het evenement gepresenteerd. Het is een dubbel-cd gewor den. Op het eerste schijfje staan de complete sets zoals die op 15 oktober werden ge speeld door Nimbus, Trippin', Fiction Defenc/se en Orange Bud, op een bonus-cd het con cert van The Juke Joints Big Band waarmee de avond werd afgesloten. Samenwerking „We zijn al vaker van plan ge weest een cd uit te brengen met muziek van de finalisten van de Zeeuwse Belofte", zegt voorzitter Herbert Detting- meijer van de Stichting Pop muziek Zeeland. „Dit is de eerste keer dat het er ook echt van is gekomen. Dat heeft al les te maken met de samen werking met Omroep Zee land. Zij hebben de kosten van de opname voor hun rekening genomen, wij die van de per sing en het cd-boekje." In andere provincies is het ge bruikelijk dat popkoepels met enige regelmaat compilatie- cd's doen uitkomen. Detting- meijer: „Dat is een extra mo gelijkheid voor bands om zich in de kijker te spelen. Dit is een cd die in Zeeland verkocht wordt, maar het is ook een cd die we in het hele land gaan rondsturen. Naast het feit dat het een herinnering is aan een mooie avond, is het een hulp middel voor bands om optre dens te regelen. Dat blijft toch ons hoofddoel: promotie van de Zeeuwse popmuziek. Vol gend jaar hopen we het weer zo te doen. Wat mij betreft is dit initiatief een blijverdje." Volgens Dettingmeijer is het uitkomen van de cd een zo veelste bewijs dat het goed gaat met de Zeeuwse popmu ziek. „Er is aandacht voor Zeeuwse bands en als Stich ting Popmuziek hebben we meer erkenning gekregen van de provincie. Als vrijwilli gersorganisatie worden we professioneel ondersteund. Cor de Jonge kan als consu lent popmuziek bij Scoop din gen bedenken en initiëren die wij als vrijwilligersorganisa tie alleen nooit van de grond zouden krijgen." Feestavond De geluidsdrager wordt za terdag in de Zeelandnetstudio in Kamperland gepresenteerd tijdens de feestavond waarop de Zeeuwse Popprijzen 1999 worden uitgereikt. Commis saris van de koningin W. van Gelder krijgt het eerste exem plaar aangeboden, waarna de schijfjes voor twee tientjes te koop zijn. Dettingmeijer: „Toch niet veel geld voor een dubbelaar." Cd-presentatie en uitreiking Zeeuwse Popprijzen, zaterdag 15 januari, Zeelandnetstudio Kam perland. Aanvang: 20 uur. Info over speciaal busvervoer bij plaatselijke VWS en De Drukke rij in Middelburg. De SPZ heeft Stormtroepers niet genomineerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 22