Franse grenzen blijven potdicht WW-premie daalt mee met werkloosheid i •1 Ia I KF REBELS?! Chauffeur komt om bij ongeluk V ogelwaarde f¥ Bloemen en kaarsen voor Daniël r S* Veerse leerkracht wint proefproces om vakantiedagen 51 Wegtransport verlengt protestacties Cubaantje blijft voorlopig in VS i# f r wf v« w wm AK 'N DAGJE ZON ZEE! /«fafc.f/'cb-earS Z.000 Korpschef wil kind 's avonds binnen S f r Belgische illegalen grijpen kans Schauble nam ook geld aan Radar flitst skeeleraar Oude en nieuwe media versmelten Co Stompé bereikt tweede ronde W 4 4 WEKEN VOOR PZC ZW 4 Perioden met zon Zon, maar ook een paar wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur 5 graden. 243e jaargang no. 9 dinsdag 11 januari 2000 losse nummers 1,85 PZC Kynologen onder nieuw dak PAGINA 15 van onze redactie buitenland PARIJS - De acties van de Franse wegvervoerders duren vandaag voort. De blokkades zijn met een dag verlengd omdat de re gering gisteren niet rea geerde op hun eisen. Daar door dreigt een herhaling van de chaos die blokka des in de jaren negentig veroorzaakten. Aan de grenzen van Frankrijk met België, Duitsland, Zwitser land en Spanje staan lange files. Ook de Kanaaltunnel is geblok keerd voor het vrachtverkeer. De vervoerders zijn tegen de verkorting van de werkweek van 39 naar 35 uur. Ze proteste- MIAMI - De zesjarige Cubaanse Elian Gonzalez blijft voorlopig in de VS. Een rechter in Miami bepaalde gisteren dat haar ge rechtshof jurisdictie heeft over de zaak waarbij de vader in Cu ba en familieleden in de VS over het lot van de jongen twisten. De beslissing is een gedeeltelij ke overwinning van de Cubaan se familieleden van Elian in de VS. Ze vroegen om de voogdij over het kind omdat hem in communistisch Cuba kwaad zou worden gedaan. RTR ren bovendien tegen de hoge dieselprijzen. Volgens de verla dersorganisatie EVO lijden Ne derlandse exporteurs door de acties miljoenen gulden schade. Woordvoerder Erasmus van EVO schat dat er gisteren zo'n duizend vrachtwagens uit Ne derland zijn gestrand. Daar zijn volgens hem veel trucks bij met bederfelijke waar, zoals planten en levensmiddelen. EVO is kwaad op de Franse transportondernemers die tot de blokkades hebben opgeroe pen en daarmee 'hun eigen col lega's in het buitenland dupe ren'. „De Franse overheid was afgelopen vrijdag bereid tot overleg, maar de wegvervoer ders zijn toen niet komen opda gen", aldus Erasmus. De Franse werkgevers proteste ren tegen de 35-urige werk week, die in Frankrijk per 1 ja nuari van kracht is geworden voor bedrijven van meer dan 20 werknemers. Daarnaast is de prijs van dieselolie het afgelo pen jaar met 28 procent geste gen. Dat staat in geen enkele verhouding tot de stijging van de olieprijzen op de wereld markt, klaagt de Franse ver voerssector. Spanje Spaanse vrachtwagenchauf feurs dreigen te staken vanaf 23 januari. Net als hun Franse col lega's vinden zij de brandstof prijzen te hoog. Dat maakte de Spaanse vervoersvakbond Fe- nadismer gisteren bekend. De organsatie steunt de Fransen. door Lianne Sleutjes en Hans van Soest DEN HAAG - De WW-premie daalt volgend jaar. Een deel van de werknemers houdt daardoor honderden guldens per jaar meer over van hun brutoloon. Daarnaast past het kabinet zijn wetsvoorstel voor een nieuw be lastingstelsel aan, waardoor ook 65-plussers en mensen met deeltijdbanen extra profiteren. In de nieuwe voorstellen van minister Zalm en staatssecreta ris Vermeend van Financiën is ook een vaste lijfrente-aftrek opgenomen van circa tweedui zend gulden per jaar. Met deze wijzigingen stemde het kabinet gisteren in. Het wetsvoorstel voor een nieuw fiscaal stelsel in 2001 wordt deze maand door de Kamer behandeld. De WW-premie kan lager door dat de werkloosheid flink is af genomen. Het werkloosheids- fonds heeft volgend jaar naar verwachting een overschot van vier miljard gulden. Vermeend wil er een miljard uithalen om de invoering van het nieuwe fis cale stelsel volgend jaar te ver gemakkelijken. Dit bedrag komt bovenop de vijf miljard lastenverlichting. De drie paarse Kamerfracties en het CDA vonden dat de be oogde lastenverlichting niet goed was verdeeld. De midden inkomens, ouderen en partti mers zouden te weinig profite ren. (Advertentie) ELKE DAG VAN 9.30-17.30 UUR EN D0+VR VAN 9.30-21.30 UUR. meer info? bel:030-295 50 90 of www.vakantiebeurs.nl De EVO heeft gisteren in een brandbrief ook de hulp ingeroe pen van Europees commissaris Bolkestein (interne markt) om de blokkadeacties een halt toe te roepen. De Europese Commissie heeft de Franse regering om ophelde ring gevraagd. ANP/AFP door Joop van Dalfsen EINDHOVEN - De Eindhovense korpschef H. Raeven vindt dat kinderen jonger dan twaalf jaar 's avonds niet thuishoren op risico volle plekken in de stad. Hij wil ze door de poli tie naar huis laten brengen. Raeven zei dit gisteren op de nieuwjaarsbij eenkomst van de politie Brabant-Zuidoost. Volgens de korpschef hebben veel ouders geen flauw idee waar hun kroost uithangt. „De overheid moet ouders de verantwoordelijk heid voor de opvoeding niet afnemen, maar hen juist dwingen die op te pakken." Volgens Raeven is het niet zijn bedoeling een heksenjacht te openen op kinderen. „Het gaat met name om jonge kinderen die rondhangen bij coffeeshops, horecabedrijven en dergelijke. Dat zijn veelal jongeren uit probleemgezinnen, waarvan het bijna voorspelbaar is dat ze een grote kans hebben om af te glijden", aldus de korpschef. Het aanspreken van de ouders is naar zijn me ning nog belangrijker dan het thuisbrengen. „Dat hoeft niet altijd per se door de politie te gebeuren. Een maatschappelijk werker van een jeugdinstelling kan dat ook heel goed doen, maar de macht van het uniform zorgt natuur lijk wel voor wat extra druk." Het idee jonge kinderen op risicovolle plekken van de straat te plukken om ze thuis te brengen behoort in Glasgow al enige tijd tot het werk van alledag. „Onze mensen hebben daar hun licht opgestoken. Ze zijn laaiend enthousiast teruggekomen. Dus waarom zouden we het hier ook niet proberen", aldus de korpschef. ANP Behalve het miljard uit het werkloosheidsfonds verwacht Vermeend circa 400 miljoen binnen te halen door de belas tingmeevaller die de lagere WW-premie oplevert. Werkge vers kunnen de premie fiscaal aftrekken. Daalt die premie, dan gaat ook de aftrek omlaag en krijgt Vermeend meer belas tinggeld. Dat wil hij ten goede laten komen aan ouderen (die hun vaste belastingaftrek mo gen verhogen) en aan deeltijd werkers. Om welke bedragen het gaat, is nog onduidelijk. Lijfrente Een andere wijziging in de oor spronkelijke plannen is de ge deeltelijke handhaving van de lijfrente-aftrek. De Kamer vond het afschaffen van die aftrek te gortig. Aanvankelijk zou alleen iemand met een pensioentekort de lijfrente nog mogen aftrek ken. Nu willen Vermeend en Zalm iedereen de mogelijkheid geven om tot circa 2000 gulden aan lijfrente op te voeren. Het geld dat de bewindslieden door deze aftrek kwijt zijn, krij gen ze terug van de verzeke raars. Dat kwamen de partijen vorige week overeen. Onderdeel van dit akkoord is het gebruik van spaarloon voor de lijfrente polis. Het maximale bedrag dat een werknemer via het spaar loon mag sparen, 1740 gulden, mag gebruikt worden voor ex tra pensioen. De maximum-af trek van twee mille geldt echter ook hiervoor. GPD VLAARDINGEN - Loes, de vriendin van Daniël van Cotthem, loopt op het station van Vlaardingen tussen de zwijgende mensen die zich daar gisteravond verza melden om de dood van haar vriend te herdenken. Aan de stille tocht, georgani seerd door klasgenoten van het slachtof fer, namen ruim drieduizend mensen deel. In de stoet liepen ook Daniëls ouders en diens zus mee en leden van het hockey team Spirit waar Daniël aanvoerder van was, medestudenten van de Academie voor Journalistiek in Utrecht en de Vlaar- dingse burgemeester Stam. Van Cotthem overleed zondag nadat hij vrijdagavond op het station door jongeren op het hoofd was geslagen. Zondagavond hield de poli tie drie mannen van 23 jaar uit Maassluis en Rotterdam en een zestienjarig meisje uit Rozenburg aan. Ook Breda is afgelopen weekeinde opge schrikt door straatgeweld. Een 25-jarige man uit Terheijdeh ligt sinds zaterdag morgen in coma nadat hij op de Haver markt is mishandeld. De politie zoekt naar een groep van tien verdachten, die zich opdringerig gedroeg tijdens de hulpverlening aan de gewonde. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 3: Vlaardingen vol afschuw BERLIJN - CDU-voorzitter Wolfgang Schauble heeft in 1994 van een Duits-Canadese wapenhandelaar een gift van 100.000 mark aangenomen. De politicus zei dat gisteravond voor de Duitse televisie. De ravage na het ongeluk op de N61 was enorm. De weg wa de avond gestremd. i van 's morgens vroeg tot aan het begin van foto Charles Strijd Schauble is het geld niet als gift opgenomen in de boekhouding van de partij maar is het onder de post speciale in komsten geboekt. Het geld is af komstig van wapenhandelaar Karlheinz Schrieber, ook hoofdrolspeler in het schandaal rond de door oud-bondskanse lier Helmuth Kohl verzwegen giften aan de partij. Kohl beheerde geheime reke ningen. Die heeft zelf tussen de 1,6 en 2,2 miljoen mark aange nomen. RTR/AFP/DPA 12 T/H 16 JANUARI 2000 it ail JAARBEURS UTRECHT door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Bij een on geval op de Provinciale Weg N61 ter hoogte van Vogelwaar de is gisterochtend een 34-jarige vrachtwagenchauffeur uit Bre da om het leven gekomen. De politie vermoedt dat de be stuurder de macht over het stuur verloor toen hij even met zijn wielen in de berm terecht kwam. Het verkeer op de N61 tussen Terneuzen en Terhole is de hele dag omgeleid via de dorpskern van Vogelwaarde. De vrachtwagen, komende uit de richting van Terhole, raakte rond half zeven 's ochtends van de weg net voorbij Rapenburg- Tol. De ravage was enorm, met name omdat de zesassige opleg ger geladen was met betonnen contragewichten voor een tele scoopkraan. De platen, met een totaal gewicht van zo'n zestig ton, verpletterden niet alleen de truck maar beschadigden ook het asfalt en de berm. De vrachtauto kwam in eerste instantie met de wielen rechts in de berm terecht, maar omdat de chauffeur tegenstuurde schoot de combinatie dwars over de weg. Na een tweede stuurcor- rectie, waarbij de vrachtauto links van de N61 op een haar na een groot verkeersbord miste, kantelde de combinatie en schoof rechts van de weg, dwars door een boom, de sloot in. De cabine kwam vervolgens tot stilstand tegen een duiker en vloog in brand. Brandweer De politie sluit uit dat het onge luk is veroorzaakt door glad heid. Toen het gebeurde was de N61ter plaatse goed berijdbaar. De brandweer van Hontenisse was tot in de middag bezig om het lichaam van de bestuurder uit de cabine te halen. Met een kraan is de combinatie uit de sloot gehaald. Rijkswaterstaat moest er aan te pas komen om het wegdek en het fietspad te herstellen. De weg is gisteravond pas om half zes vrijgegeven. VALTHERMOND - Henk de Jonge (36) uit Valther- mond komt op zijn skee lers meestal niet boven de 25 kilometer per uur, maar vorige week had de postbode, naar gisteren bekend werd, goede be nen. Toen hij over de Vrij heidslaan in zijn woon plaats zoefde, schrok hij van een lichtflits: De Jon ge had de snelheidslimiet overschreden. De snelheidsduivel blikt lachend terug op het voor val. „In verband met weg werkzaamheden mocht je daar maar dertig kilome ter per uur rijden. Blijk baar ging ik harder. Be keuren kunnen ze me niet, want ik rijd niet met een nummerbord op mijn rug." GPD Bij Belgische gemeentehuizen hebben zich gisteren enkele honderden illegalen gemeld voor het aanvragen van een ver- blij fsvergunning. Het was de eerste dag van de drie weken du rende legaliseringscampagne. Tegelijkertijd werd de grensbe waking verscherpt om te voor komen dat mensen het land bin nenkomen om van de regeling te profiteren. De Amerikaanse mediagigant Time Warner en America Onli ne (AOL), 's werelds grootste internetaanbieder, gaan fuse ren. Dat hebben de twee concerns gisteren bekendgemaakt. Het is de grootste fusie in de geschiedenis van het internatio nale bedrijfsleven. De twee bedrijven hebben een ge- zamenlijke beurswaarde van ruim 500 miljard gul- fr* den. U Co Stompé heeft zich maandagavond eenvoudig geplaatst voor de tweede ronde van het officieuze wereldkampioen schap darts in Frimley Green. De Amsterdammer was opper machtig in zijn partij tegen de Brit Andy Smith: 3-0. Stompé speelt morgenavond zijn tweede partij tegen de En gelsman Steve Coote, die verrassend de als zesde ge- Q plaatste Martin Adams uitschakelde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. door Herik Postma MIDDELBURG - Leerkrachten die zwangerschapsverlof heb ben, hoeven schoolvakanties niet als verplichte vrije dagen te zien. Later, wanneer ze weer aan het werk zijn, mogen ze die vakantiedagen alsnog opne men. Dat bepaalde de kanton rechter in Middelburg maandag in een proefproces dat was aan gespannen door een docente van het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland. De uitspraak jaagt de scholen in Nederland op kosten: ze moeten voortaan extra vervanging inhuren. De zaak draaide om I. Dekker uit Veere, die als stagebegeleid ster in dienst is bij de ROC-ves- tiging Ter Welle in Goes. Ze was vorig schooljaar, tijdens de kerst- en de voorjaarsvakantie met zwangerschapsverlof. Na terugkeer op school claimde ze daarvoor dertien vrije dagen. Haar werkgever weigerde, waarna de docente naar de rechter stapte. Die stelde haar in het gelijk. De uitspraak werd landelijk met enige spanning tegemoet gezien. De docente zelf ver klaarde na afloop niet zo zwaar aan de zaak te tillen. Ze ziet zichzelf meer als 'proefkonijn' van haar vakbond: de AOb. Opnemen Volgens ROC-directeur perso neelszaken J.'Roovers zit er vooralsnog weinig anders op dan de docente in staat te stellen de geclaimde vrije dagen op te nemen. Maar hij verwacht niet dat de kwestie daarmee is afge daan. „We zullen nu overleg moeten plegen op landelijk ni veau. Zoals het er nu voor staat, komen de extra kosten voor ver vangende docenten ten laste van de school. Dat kan niet de bedoeling zijn. Of we gaan in hoger beroep, of het ministerie gaat de extra kosten vergoeden. Het zal wel een zaak worden voor de landsadvocaat." 5 In 1998 oordeelde de Commissie Gelijke Behandeling dat vrou wen worden benadeeld wan neer door zwangerschapsverlof vakantiedagen verloren gaan. Europese wetgeving staat een dergelijke benadeling niet toe. De minister van Onderwijs stel de daar tegenover dat de onder wijs CAO schoolvakanties niet beschouwt als vrije dagen. De kantonrechter baseerde zich echter niet op de CAO, maar op het Burgerlijk Wetboek. Dat maakt geen onderscheid tussen school- en bedrijfsvakanties. „En in het bedrijfsleven neem je geen vakantie op wanneer je met zwangerschapsverlof bent. In het onderwijs hoef je dat dus ook niet te doen", zegt de win nende docente. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:mr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. - "713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1