Priem keert terug in de sport Darter Co Stompé staat als een huis PZC Vitesse TV binnenkort in ether Bernard Schuiteman naar Grazer AK Vertrek manager leidt tot chaos binnen Farm Frites-ploeg sport dinsdag 11 januari 2000 19 Koeman snijdt in selectie i door Frits Bakker VLISSINGEN - Cees Priem zal binnen nu en twee weken zijn terugkeer in de sport aankondi gen. Het plotselinge vertrek als 1 manager bij Farm Frites bete- 1 kent niet dat de 48-jarige Zeeuw helemaal van het toneel ver dwijnt. „Ik kan nog niet zeggen wat ik ga doen. maar het wordt 3 een nieuwe start", zei Priem, die gisteravond terugkeerde van een korte wintersportvakantie aan de Oostenrijk/Zwitserse J grens. Het gerucht (van een van de sponsors) dat hij onder de vlag van TVM bezig is een nieuwe - wielerploeg op te zetten, wil hij - niet bevestigen. „Ik heb even 1 tijd nodig om alles op een rijtje te zetten. Het enige wat ik kan zeggen is: ik heb in het kopje al- les weer goed zitten. Met mij komt het wel goed, alleen maak ik me zorgen over het personeel van de ploeg." Het ontslag van de manager heeft voor grote verwarring ge zorgd bij ploegleiders, perso neel en sponsors van de Farm Frites-ploeg. „We zijn er door overdonderd", zei Guido van 3 Calster, die als pr-functionaris 3 aan de ploeg is verbonden. „Wat ik het meest betreur, is dat Hen- drik Redant is gepasseerd als eerste ploegleider. Hij heeft er 3 de kwaliteiten voor, maar moet nu een stap terugdoen." Zelf valt Van Calster voorlopig di- reet onder Jacques Hanegraaf. Daarover heeft hij donderdag een gesprek met de nieuwe ploegleiding. De Zeeuw Ronald Matthijsse, als chef-mecanicien aan de i ploeg verbonden, was vrijdag 3 ook volkomen verrast door de 3 benoeming van Jacques Hane- 3 graaf als manager en Teun van J Vliet als sportdirecteur-. Hij l heeft inmiddels een uitgenodi- ging gekregen voor een gesprek met de nieuwe leiding. Veel per- soneelsleden, die een contract met Cees Priem hadden afgeslo ten, verkeren in onzekerheid over hun toekomst bij de ploeg. - Zwart op wit „We zijn bezig om alles te inven- tariseren en te kijken welke con- tracten zwart op wit staan", 3 verklaarde Farm Frites-woord- voerder Ardie den Hoed giste- Handbalselectie van Nederland I uitgedund door afzeggingen BUNNIK - De handbalsters Marieke van Linder en Renata Erkelens hebben met onmiddel- - lijke ingang hun loopbaan als international beëindigd. Beide speelsters maakten vanaf het begin deel uit van het Oranje plan, waarbij een groep jonge speelsters uit de competitie stapte om onder leiding van bondscoach Bert Bouwer het vrouwenhandbal naar een ho ger niveau te tillen. Marieke van Linder speelde 106 keer voor het Nederlands team. Ze kampt al geruime tijd met een lastige knieblessure. De op- bouwspeelster, tijdens het laat- ste WK nog een van de dragende krachten van het team, acht het zelf niet langer verantwoord met de blessure door te spelen. -Bi] het besluit van Erkelens om te breken met Oranje spelen pri- vé-redenen een belangrijke rol. - Dehoekspeelsterdroegll2keer i het nationale shirt. Daarin 3 scoorde ze 113 keer. Gisteren werd eveneens bekend dat opnieuw vijf handbalsters - van Oranje naar het buitenland vertrekken. Diana Lemein, Martine Hekman, Ellyan de Boer, Miranda Krijnen en Diana Ordelmans zullen deze week overeenstemming bereiken met het Duitse Bayer Leverkusen. Olga Assink, Ana Razdorov, Monique Feijen, Saskia Mulder en Natasja Burgers maakten l J eerder de overstap naar de - Deense topclub GOG Gudme. - j Razdorov heeft echter inmid- dels om persoonlijke redenen besloten het Deense avontuur - aan zich voorbij te laten gaan en in Nederland te blijven. Obstakels - Bondscoach Bert Bouwer ver- - wacht dat woensdag of donder- dag de overgang van het vijftal rond is. „Er zijn alleen nog en- - kele financiële obstakels. Het gaat om een samenwerkings- verband tussen de handbalbond en Leverkusen, zoals we dat ook met Gudme hebben." Woordvoerster Milena van Not van het Nederlands Handbal Verbond zei gisteren dat er nog niets rond is. Volgens haar zijn er bovendien nog meer clubs in de markt voor de vijf internatio nals. Net als de vrouwen die naar De nemarken zijn verkast, blijven de vijf die naar Leverkusen gaan beschikbaar voor inter- - lands van het Nederlands team, zoals voor de EK-kwalificatie tegen Joegoslavië in april. ANP ren na een onderhoud met Jacques Hanegraaf. „Wat rechtsgeldig is, zullen wij in elk geval naleven Maar we gaan niet af op mensen die zeggen: dat hebben we met Priem afge sproken." De pr-man heeft zich geërgerd aan beschuldigingen van het personeel, dat niet op tijd was ingelicht over de wijzigingen binnen de ploeg. „Ze nemen ons kwalijk dat we hen niet hebben gebeld. Dat kon helaas niet meer. We hadden het nieuws over de wisseling van het mana gement donderdag (13 januari) officieel bekend willen maken. Maar omdat er iemand had ge lekt, hebben we dat moeten ver snellen. We hebben 's nachts de uitnodigingen voor de perscon ferentie verzonden. In die korte tijd konden we niet meer ieder een op de hoogte stellen. Boven dien hadden wij van een hele boel mensen geen telefoon nummers." Alles wijst erop dat het vertrek van Cees Priem te maken had met de breuk tussen Farm Frites en de vorige hoofdsponsor TVM. Dat zou voor Cees Priem aanlei ding zijn geweest om ook te ver trekken. De beslissing om een nieuwe teamleiding te benoe men heeft binnen het team tot een administratieve wanorde geleid. In de komende dagen moeten nog allerlei contracten worden geverifieerd. Kleding Dé chaos in de boekhouding blijkt ook uit de onwetendheid over contracten met sponsors. De Axelaar Toon Deij, die met zijn bedrijf Deto Jeans de spon soring van de vrijetijdskleding zou verzorgen, heeft bijvoor beeld sinds het ontslag van Cees Priem niets van Farm Frites vernomen. „Ik had met Cees Priem afspraken over de leve ring van 1700 stuks kleding: broeken, shirts en jacks. Dat heb ik opgeslagen in een magazijn in Antwerpen en ik weet tot de dag van vandaag niet of het door gaat." Volgens Deij was binnen de ploeg twee weken geleden al be kend dat een ruzie tussen Farm Frites en TVM een definitieve breuk teweeg zou brengen. ,Toen is Cees Priem bij me geko men om de logo's op de kleding te veranderen. Hij zei: TVM wordt eruit gegooid, we moeten snel handelen. Ik heb het op de kleding gelukkig nog kunnen aanpassen. Daar staat nu alleen de naam van Farm Frites op." De Axelaar zegt zich al eens eer der in de vingers te hebben ge sneden met wielersponsoring. „Ik heb met J an Gisbers ooit ook een waterdichte afspraak ge maakt over vrijetijdskleding, toen hij nog ploegleider was bij Festina. Hij werd aan het begin van het seizoen op straat gezet en ik bleef met de partij kleding zitten." Vakantie Ook Jacques Priem, die namens Autolease Zeeland vijf auto's klaar heeft staan voor de ploeg, heeft nog niets van de nieuwe ploegleiding gehoord. „Ik had de afspraak met Cees om de zaak verder te regelen als hij te rug was van zijn vakantie. Hoe dat nu moet, weet ik ook niet. Ik heb van Farm Frites nog niets mogen vernemen." Het nieuwe management wil deze week orde op zaken stellen. Ardie den Hoed: „Wezijn driftig aan de slag gegaan om een hele boel dingen af te handelen." De Farm Frites-ploeg vertrekt met acht renners donderdag wel naar de Ronde van Australië. Voor de Tour Down Under, die van 18 tot en met 23 januari wordt gereden, zijn geselec teerd: Robbie McEwen, Koos Moerenhout, Johan Capiot, Remco van der Ven, Gerben Lö- wik, Wim van Sevenant, Steven Kleynen en Martin van Steen. Hendrik Redant en Teun van Vliet reizen mee als ploegleider. van onze sportredactie ROTTERDAM - Bernard Schui teman is Feyenoorder af. De 26- jarige verdediger heeft een con tract voor 3,5 jaar getekend bij Grazer AK, de nummer zeven van Oostenrijk. Hij vertrekt volgende week naar zijn nieuwe werkgever, die op 24 januari de training hervat. De competitie begint in Oostenrijk pas op 4 maart. Klaus Augent- haler, voormalig aanvoerder van Bayern München, wordt de nieuwe trainer van Schuite- Madrid met acht man naar zege SAO PAULO - Real Madrid heeft maandagavond het Ma rokkaanse Raja Casablanca met 3-2 verslagen bij het WK voor clubteams in Brazilië. De zege op Raja Casablanca kostte Real drie rode kaarten. Guti, Roberto Carlos en Karem- beu waren de ontvangers. Bij de Marokkanen kon El Moubarki voortijdig naar de kant. Hierro en Morientes maakten na rust een 0-1 achterstand via Achami ongedaan. Raja Casblanca kwam nog langszij via Mous- taoudia, maar Geremi schoot Real vlak voor tijd naar de winst. Bij de Spanjaarden viel Anelka uit met een knieblessu re. ANP ARNHEM - Ronald Koe man heeft bij Vitesse aan gegeven op welke spelers hij dit seizoen geen beroep meer doet. Van de in januari aange treden trainer mogen de Ghanees Mattew Amoah, de Belg Pieter Collen en Patrick Ax voor de rest van dit seizoen verhuurd worden. Van verkoop is volgens Vitesse geen sprake. Emmen gaat deze week praten met Vitesse over de overname van Ax. Aan valler Amoah is enkele dagen op proef bij Fortu- na Sittard. ANP man. Beiden kennen elkaar nog uit de Bundesliga. „Augentha- ler was assistent-trainer bij Bayern toen ik ooit voor Lever kusen tegen Jean-Pierre Papin speelde. Dat deed ik niet slecht. Papin was in die tijd een beken de spits en blijkbaar zijn dat toch momenten die een trainer bijblijven," aldus Schuiteman. FC Utrecht Schuiteman kwam vijf jaar ge leden voor 1,3 miljoen gulden van Bayer Leverkusen naar de KuipEen vaste waarde werd hij nooit. In 4,5 seizoen speelde de man dekker negentig competitie duels, waaronder vijftien voor FC Utrecht, de club waaraan de blonde verdediger vorig seizoen werd verhuurd. GPD Arbiters moeten dure geschenken teruggeven ROME - Italiaanse arbiters moeten hun dure kerstgeschen ken van clubs uit de Serie A te ruggeven. Dat besluit is geno men na overleg tussen de voorzitters van de Italiaanse scheidsrechtersbond en voet balbond. In het weekeinde ontstond grote opschudding, toen de krant La Gazetta dello Sport onthulde dat AS Roma rond de Kerst 37 arbiters een Rolex-horloge met een waarde van 3500 tot 7500 gulden cadeau had gedaan. De 74 grensrechters moesten het doen met een klokje van 500 gulden.Ook andere clubs bleken vrijgevig richting de scheids rechters. In de toekomst komt er voor de scheidsrechter ook een richtlijn over de aanvaarding van ge schenken. AFP Stunt Blackburn LIVERPOOL - Eerste divisie club Blackburn Rovers heeft maandag in de vierde ronde van de FA Cup voor een stunt ge zorgd. De ploeg won uit bij Liverpool met 1-0 door een doelpunt in de 85e minuut van aanvaller Na than Blake. Hij liet op Anfield Road doelman Sander Wester- veld kansloos. Blackburn treft in de volgende ronde opnieuw een club uit de Premier League, het Newcastle United van voormalig PSV- trainer Bobby Robson. ANP Co Stompe groet het publiek na zijn zege op Andy Smith. door Erik Winkster FRIMLEY GREEN - Co Stom- pé heeft maandagavond sim pel de tweede ronde van het officieuze WK-darts, de Em bassy, bereikt. De Amsterdam se trambestuurder had in het Britse Frimley Green geen kind aan zijn tegenstander An dy Smith. In een best-of-five- serie plaatste Stompé zich via een 3-0-zege (3-2, 3-0 en 3-0) bij de laatste zestien. Stompé weet dat het hem geen windeieren zal leggen als hij ver komt in het toernooi. In ge dachten ziet hij de sponsors zich al in rijen van vier bij zijn manager Rob Dingshoff ver dringen. In de slagschaduw van Raymond van Barneveld zal ook hij misschien wel een goed betaalde held kunnen worden, een nationale bekend heid. Die gedachte legde een enorme druk op de Amsterdammer, maar hij bleek daar gister avond voortreffelijk mee te kunnen omgaan. Nederland doet nog mee in de Embassy World Professional Darts Championship. Andy Smith, houthakker van professie, kreeg een ferm pak slaag. Co Stompé, die als bijnaam Matchstick (lucifer) heeft, liet geen spaan heel van de vrien delijke zwaargewicht uit Studley. Waar een paar sessies bij een haptonoom in het Amsterdam se gezondheidscentrum Venser al niet toe kunnen leiden. Par don? Een nuchtere trambe stuurder uit Amsterdam die zich overgeeft aan haptono mie? „Ja dus, ik had het zelf ei genlijk ook niet voor mogelijk gehouden. Ik vond het altijd een wat zweverig gedoe, maar na twee simpele testjes wist ik al dat er meer achter zat dan ik aanvankelijk wilde geloven". Zijn fysiotherapeut, die hem behandelde voor rugproble men (hemia), gaf de aanzet tot een bezoekje aan haptonoom Heieen van Gorkum. „Tja, je ligt een tijdje op die tafel bij de fysio en dan hou je natuurlijk niet steeds je mond en ik al he lemaal niet. Je praat over het darts, dat concentratie zo be langrijk is en ik juist iemand ben die zich nogal snel laat afleiden. 'Joh, ga eens naar Heieen. Baat het niet, scha den doet het ook niet', zei m'n fysio". Testje Het eerste testje dat Van Gor kum hem liet doen was een evenwichtsoefening. „Een halve bal met daarop een plank. De eerste keren ging ik steeds meteen op m'n plaat, maar toen zij me aangaf dat ik niet moest denken, maar moest afgaan op de signalen die mijn voeten afgaven, stond ik direct als een huis. Het tweede wat ik moest doen, was helemaal frappant. Heb jij wel eens op een opgeblazen ballon gezeten zonder dat die onder j e gewicht knapt? Ik dus wel. Althans, dat lukte me nadat er eerst vier waren gesneuveld. Ook nu weer moest ik mijn gedachten uitschakelen en alleen letten op wat mijn billen voor signa len doorgaven. En verdomd, die ballon bleef heel. En dat is, ook voor iemand van mijn ge wicht, toch heel bijzonder". Maar hoe moeten we dit nu vertalen naar het darts?Darts is een kwestie van oog- en handcoördinatie, dat kun je foto Ad van Hasselt/ANP niet beredeneren, maar het is een gevoel. Met haptonomie keer ik terug naar dat gevoel. Ik leer me af te sluiten van in vloeden van buitenaf. Om het heel zwaar te zeggen: terugke ren in jezelf. Ik ben nog niet zo ver, maar als ik me dat eenmaal eigen heb gemaakt... Dan kan ik op een podium gaan staan, hoor ik de mensen heus wel schreeuwen, maar doe ik ex- verder niets mee. Laat me niet afleiden. Dan gaat alles het ene oor in, het andere uit". In de Lakeside Countryclub, waar ook een handvol leden van de Zeeuwse Dart Federatie in het publiek zat, was Stompé gisteravond inderdaad nog niet zo ver om zich geheel op te sluiten in zijn eigen wereldje. Maar hij bleef niettemin vol doende bij de les en geconcen treerd om de nerveuze en daar om ook erg matig gooiende Andy Smith een kopje kleiner te maken. In de tweede ronde is morgen de Engelsman Steve Coote zijn op-ponent. En dat is een surprise, want de debutant schakelde op imponerende wijze de als zesde geplaatste Martin Adams uit (3-2). GPD Kinigadner wint Dakar-etappe OUAGADOUGOU - De Oostenrijkse motorcoureur Heinz Kinigadner heeft maandag de vijfde etappe van de Dakar- rally gewonnen. In de rit van Dobo Diolasso naar Ouagadou gou (485 km) bleef hij zijn grootste concurrenten koploper Jo an Roma uit Spanje en titelhouder Richard Sainct uit Frank rijk enkele tientallen seconden voor. Roma blijft leider in het algemeen klassement. Van de Nederlanders presteerde Jyrki Karsmakers in Burkina Faso het best. Hij eindigde de etappe als negentiende op 38.09 van winnaar Kinigadner. De Frans man Jean-Louis Schlesser won de dagprijs bij de auto's. De Japanner Kenjiro Shinozuka blijft het klassement aanvoe ren. Schlesser is tweede, gevolgd door zijn landgenoot Stephane Peterhansel. ANP Oefenduel Jong Oranje geschrapt ZEIST - De vriendschappelijke wedstrijd tussen Jong Oranje, ofwel het olympisch elftal, en Jong Duitsland op 22 februari in Utrecht gaat niet door. De KNVB heeft het duel geschrapt. Het was bedoeld als voorbereiding voor het EK in mei, waar Nederland zich probeert te plaatsen voor de Olympische Spe len in Sydney. Woordvoerder De Leede: „Wij wilden graag te gen him A-team. Duitsland kan zich niet meer plaatsen voor Sydney en wilde daarom met een nieuw elftal tegen ons spe len, met jongens die twee jaar jonger zijn dan onze spelers. Dat willen we niet." De KNVB zoekt nu een andere tegenstan der voor het Olympisch elftal. ANP Skate-off voor plaats op 1000 meter AMERSFOORT-Jeroen Straathof, Arnoud Coenen, Bas Bru- sche, Ralf van der Rijst en Gerard van Velde rijden vandaag een skate-off in Heerenveen. De inzet van de race is het vijfde en laatste startbewijs op de 1000 meter bij de wereldbeker wedstrijd voor de sprinters in Butte (VSt) op 22 en 23 januari. De nummer twee van de extra race krijgt de rol als resei-ve op die afstand. ANP Tv-zender beschuldigt Sörensen KOPENHAGEN - De Deense televisiezender DR1 heeft wiel renner Rolf Sörensen zondagavond in een documentaire als dopingzondaar bestempeld. De 34-jarige prof uit de Rabo- ploeg zou in 1993toen hij voor de Italiaanse formatie Carrera reed, epo hebben gebruikt. Het Deense tv-station baseert de beschulding op onderzoe ken van de Italiaanse justitie. DR 1 maakte eerder al gerucht makende uitzendingen over vermeend dopegebruik van oud- Tourwinnaar Bjanxe Riis en binnen de Duitse wielerformatie Telekom. Sörensen lijkt het volgende slachtoffer. Zijn naam schijnt voor te komen in het dossier over de Italiaanse arts Giovanni Grazzi, die teamarts bij Carrera is geweest. In Italië is de antidopingcommissie van het nationale olympisch comi té bezig met een onderzoek naar het gebruik van verboden middelen in de wielersport. DPA Onderscheiding Daniël Willemsen LOCHEM - Daniël Willemsen heeft tijdens de jaai-lijkse kam pioenenhuldiging van de KNMV in Ede de Hans de Beaufort- beker ontvangen. Het betreft de hoogste onderscheiding voor een motorsportcoureur in Nederland. De beker werd aan de zijspanrijder uit Lochem toegekend vanwege zijn pi'estaties en de wijze waarop hij zijn sport promoot. Met zijn broer Mar cel Willemsen als bakkenist veroverde Daniël Willemsen vo rig jaar de wereldtitel en het nationaal kampioenschap. Eer der werd de beker uitgereikt aan coryfeeën als Wil Hartog, Jack Middelburg, Ton van Heugten en August Muller. De be ker is vernoemd naar de coureur Hans de Beaufoxl, die in de oorlog wegens verzetsdaden werd aangehouden. Later werd hij door de Duitse bezetter gefusilleerd. GPD Karei Aalbers. door Gerard Borgman ARNHEM - De televisiezender van Vi tesse zal binnen enkele maanden de ether in gaan. „Daar waar anderen pra ten, hebben wij binnenkort daadwerke lijk ons televisiekanaal", zei Vitesse- voorzitter Karei Aalbers gisteravond tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Voor Vitesse TV, zoals de zender zal gaan heten, maakte de voetbalclub afgelopen week alvast opnamen van de eerste trai ning van trainer Ronald Koeman bij de Arnhemse club. Gisteravond in Gelre- dome had de club opnieuw een camei'a- ploeg paraat. Vitesse TV zal een programma van een halfuur behelzen, met daaifn het laatste nieuws over de voetbalclub. Het is nog niet bekend of de zender achter een de coder zal verdwijnen of via de kabel te ontvangen zal zijn. Woordvoerder Frank Huizinga: „We zijn nog aan het praten met enkele partijen." Vergeleken met vorig jaar, toen hij ver kondigde dat Vitesse het grote Man chester United achterna wil gaan, hield Aalbers zich deze keer betrekkelijk rus tig. Het steekt de voorzitter zichtbaar dat hij net zoals zijn club in de voorbije periode de nodige kiitieken om de oren heeft gehad. „Er woi-den waai'heden en onwaai'heden verteld", aldus Aalbei-s, die door perschef Hein Rood als de Jo han Cruijff van het voorzittei-sgilde wei'd aangekondigd. „Maar alle aan dacht zegt wel dat Vitesse serieus geno men wordt. Tien jaar geleden moesten we de media zelf bellen als we iets in de krant wilden hebben." Internet Eind december opende de club een nieuwe site op Internet. „Deze site wordt maandelijks 400.000 keer be zocht. Dat aantal zal in de komende zes maanden vei'dubbelen. Ik zeg het zon der enige vorm van arrogantie. Vitesse loopt op vele gebieden ver vooruit, vooral op het terrein van de nieuwe me dia. Die zullen voor een geheel nieuwe voetbalcultuur in Nederland gaan zor gen.", aldus Aalbers, die de groei van zijn club verpakte in een opsommingen van nog meer recente ontwikkelingen. „Vitesse heeft in Papendal een vast op- leidings- en trainingscentrum gevon den. De komende maanden zullen we ons eigen reisbureau realiseren. En de eenwording tussen Vitesse en stadion Gelredome is binnen handbereik. Er is nu al sprake van één management. We willen de recreatieve functie van het ge bied rond Gelredome uitbreiden. We willen eigen baas zijn. Eén visie, met controle over de uitgaven. Daardoor kan Vitesse het budget in drie jaar op schroeven van 50 naar 75 miljoen gul den." Dit alles moet volgens Aalbers leiden tot een topsport-cultuur „Ln de laatste zes jaar zijn al onze elftallen kampioen van Nederland geworden", aldus Aal bers. Alleen het eei'ste elftal behaalde geen kampioenschap. „Het is duidelijk wie er nu nog kampioen moet worden." En: „Wij willen winnen. Daarom heb ben we een trainer als Ronald Koeman aangetrokken. Hij gaat ons helpen leren te winnen. Dat verzeker ik u." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19