Nieuw asiel voor eigen rekening Staten leggen zich neer bij hogere kosten Zeelandbrug PZC Den diek met Venezolaanse tongval PZC 1 Scheldemond brengt jonge asielzoekers op aparte locatie onder Handelskamer pleit voor samenwerking vier Zeeuwse steden zeeland 13 Geen bijdrage gemeenten dinsdag 11 januari 2000 door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De wethouders van Middelburg, Vlissingen en Veere willen niet meebetalen aan de bouw van één nieuw die renasiel. Dat staat in een com missiestuk van de gemeente 1 Vlissingen. Voor de twee dieren- asiels in Middelburg en Vlissin gen zou dat betekenen dat hun gewenste fusie niet kan door gaan. In september 1999 lieten de be- sturen van de twee asiels weten te willen fuseren. De voomaam- ste reden daarvoor is de onder- houdsstaat van de vestigingen. Daarnaast voldoen de asielen niet helemaal meer aan de hui arbo- en milieu-eisen. In Vlissingen ontbreekt een ver- plichte quarantaineruimte voor Grensarbeiders ;doen beroep op provincie TERNEUZEN - De Stichting Grensarbeid probeert alsnog medewerking te krijgen van de provincie Zeeland. Eind november verlieten be stuurders van de stichting ge frustreerd de vergadering van de commissie algemeen bestuur. .Volgens de grensarbeiders zijn Statenleden en provinciebe- 1 stuurders nauwelijks op de hoogte van de problemen door 'het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België. Ne- derlanders die werken in België - in Zeeland zo'n 2500 - betalen nu loonbelasting in Nederland, maar in de toekomst zullen ze j! hun afdracht in België moeten V doen. Hierdoor verliezen ze tot tienduizenden guldens. In de commissie economische zaken willen ze woensdag duidelijk maken hoe ingrijpend de gevol gen van het plan-Vermeend zijn. katten en op beide locaties on dervinden buurtbewoners ge luidhinder. De besturen zijn daardoor van mening dat de bouw van een gezamenlijk, nieuw asiel de uitkomst is. Dat nieuwe asiel zou volgens de besturen het beste gebouwd kunnen worden de grens van Middelburg en Vlissingen. Vol gens de berekening die door ar chitectenbureau Van Bebber is gemaakt, zouden de kosten van nieuwbouw komen op 2,5 mil joen gulden. Verkoop van de huidige asielen en het geld dat de asiels nog achter de hand hebben, levert ongeveer 1,2 mil joen gulden op. De stichtingen hebben de drie gemeenten ge vraagd om te zorgen voor het resterende bedrag van 1,3 mil joen gulden. Uit het commissiestuk blijkt dat de wethouders instemmen met de bouw van een nieuw dieren asiel, maar dat ze daarvoor zelf geen geld willen uittrekken. Wel houden ze de mogelijkheid open om als gemeente garant te staan voor de financiering. „Als ze dat doorzetten, houdt het voor ons op", zegt Cor Bos namens de dierenasiels. „Wij kunnen dat bedrag niet ophoes ten. Ik zou niet weten hoe het dan verder moet. Zoals het asiel van Vlissingen er nu bij staat, kan het niet langer. We worden door de inspectie in feite ge doogd, omdat ze weten dat we bezig zijn met een fusie. Maar op een dag houdt dat natuurlijk op en moeten we dicht. Bovendien zien we het niet zitten om twee a drie ton te investeren in het Vlis- singse asiel, zodat het weer aan de eisen voldoet. Want het ziet er naar uit dat we daar op termijn moeten wijken voor woning bouw. Voor het asiel in Middel burg geldt hetzelfde. Wij den ken dat de gemeenten op den duur voordeliger uit zijn met de bouw van een nieuw asiel dan met steeds weer verbouwingen van de oude." Lisette Uitterhoeve: „Zoals de uitwisselingsscholieren iets van onze cultuur overnemen, zo nemen wij iets over van die van hen." foto Dirk-Jan Gjeltema Middelburgse familie biedt onderdak aan buitenlandse scholieren door Martine Bruynooge MIDDELBURG - Buitenlandse gasten brengen een" stukje van de wereld in je huis. Dat is de er varing van Lisette Uitterhoeve. De Middelburgse familie Uit terhoeve doet het sinds 1994; ze dient als gastgezin voor buiten landse scholieren bij AFS Inter culturele Programma's. AFS regelt voor middelbare scholieren uitzendingen voor de duur van een schooljaar naar een ander land. Ellen, één van de drie dochters van (gast)moe- der Lisette Uitterhoeve, stortte zich in 1994 in het avontuur van AFS. Ze vertrok naar Brazilië om daar naar school te gaan. „Bij een huisbezoek van AFS werd ons gevraagd of we inte resse hadden om zelf een stu dent in huis te nemen. Omdat we toch een kamer over zouden hebben als Ellen in het buiten land zou zijn, leek het ons een leuk idee. We konden dan van dichtbij zien hoe het is om als jongere in een vreemd land te wonen." Al gauw kwam Martin uit Argenti nië. Hij was de eerste van de drie AFS-scholieren die in het gezin kwam wonen. Lisette praat over de scholieren of het haar eigen kinderen zijn. ,Het was wat onwennig toen we Martin uit Lunteren op de Velu- we gingen halen. Daar sta je dan als vreemde familie tegenover een grote knul die maar een paar woorden Engels spreekt. Toch was het ijs snel gebroken. Met handen en voeten kom je een heel eind. Alle drie de jongeren konden na een krap jaar al aar dig uit de voeten met het Neder lands. Juan Jose uit Venezuela, die in 1998 bij ons kwam, praat te na een tijdje zelfs een woordje Zeeuws. 'Kiek kiek, een kachel tje op den diek' zei hij dan", lacht de Middelburgse. „Zoals de jongeren iets van onze cultuur overnemen, zo doen wij dat ook van hen. Je leert over hun gewoonten. Ze giechelden soms wel eens om onze gewoon tes. Wij Nederlanders geven bij de koffie één koekje. Voor veel buitenlanders is dat vreemd. Te genwoordig zet ik de trommel open op tafel. Ik vind dat we veel van andere culturen kunnen le ren. Wij Nederlanders zijn niet zo sociaal. We hebben het altijd druk. Juan Jose zei wel eens; niemand wil na school iets doen. De agenda is vaak leeg, maar toch is er geen tijd." Verschillen „Die cultuurverschillen geven grappige situaties. We lachen heel wat af. Martin zou eens ko ken. Maar de avond waarop hij zou beginnen, kwam hij niet thuis. Om twee uur 's nachts hoorden we gestommel. Hij ging koken. De volgende morgen was het een chaos. Het eten kon weg gegooid, want de rode pepers bleken sterker dan verwacht. De pan was aangekoekt en goed voor de vuilnisbak.. Een andere keer kwam hij na een avondje rugby helemaal kaalgeschoren thuis. Hij was ontgroend door het rugbyteam." „Het functioneren als gastgezin is verslavend en intensief. Bij het afscheid vloeien meestal tranen. Je bouwt een moeder- kind-relatie op. Gelukkig ne men we nooit definitief af scheid. We houden meestal con tact. Met kerst belde Martin ons nog. Ik pakte de hoorn op en vanuit Brazilië hoorde ik roe pen: „Hoi mama!", dat doet je hart wel goed hoor..." Lisette Uitterhoeve kan ieder een aanraden om gastgezin te worden. Op een voorlichtings bijeenkomst op woensdag 19 ja nuari vertelt ze over haar erva ringenmet AFS. Een deel van de avond wordt besteed aan infor matie voor scholieren tussen vijftien en achttien jaar die zelf naar het buitenland willen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Scheldemond College in Vlissingen. Auto en vrachtwagen botsen GOES - Op de kruising Ringbaan-West en Van Hogen- dorplaan in Goes zijn maandagochtend om 08.00 uur een per sonenauto en een vrachtwagen met elkaar in botsing geko men. De 33-jarige bestuurder van de personenauto verleende op het kruispunt geen voorrang aan de 38-jarige vrachtwa genchauffeur. Beide bestuurders komen uit Goes. Bij de bot sing ontstond alleen materiële schade. Boete voor overwaaien gif MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Baarland verzekerde maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter er alles aan te hebben gedaan om te voorkomen dat een bestrijdingsmiddel overwaait naar de tuin van de bu ren. Het slachtoffer uit Kwadendamme getuigde gisteren het tegendeel. Ze vertelde dat ze regelmatig last had van het spui ten. De verdachte was 24 maart vorig jaar in de fout gegaan toen hij het bestrijdingsmiddel Brabant Koperoxychloride wilde toepassen op een boomgaard. Door de wind waaide de spuitnevel over naar de aangrenzende woning van de gedu peerde. Politierechter A Melens verzekerde dat het de verant woording van de verdachte was. Hij achtte de man dan ook strafbaar en vonniste hem tot duizend gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Boer beboet voor milieudelicten MIDDELBURG - Een 54-jarige man uit Zoutelande kreeg maandag in Middelburg voor het niet naleven van de milieu voorschriften een boete van zeshonderd gulden opgelegd. De economische politierechter achtte gisteren bewezen dat het land van de boer verontreinigd was met onder meer kuil- voersappen en mestvocht, dat via een greppel in een sloot was gelopen. Daarnaast had hij afvalstoffen opgeslagen en was er een autowrak, in strijd met het milieu, op een zichtbare plaats aanwezig. De milieudelicten werden tijdens een controle op 27 januari vorig jaar geconstateerd. Politierechter A Melens meende dat er geen opzet in het spel was geweest. Dat liet hij tot uitdrukking komen in de strafmaat. Officier van justitie C. Oldenburger eiste daarentegen een aanmerkelijk hogere boe te: tweeduizend gulden plus duizend gulden voorwaardelijk. Overtreder mestwet gaat vrijuit MIDDELBURG - Officier van justitie C. Oldenburger liet maandag in Middelburg op de zitting van de economische po litierechter blijken niet blij te zijn met de gedoogpolitiek in Zeeuws-Vlaanderen ten aanzien van het mestbeleid. „Het is in strijd met de meststoffenwet." De officier zag zich door de soepele opstelling van de gemeente Sluis-Aardenburg ge noodzaakt tegen een 37-jarige landbouwer uit Aardenburg een milde straf te eisen. Ze vond dat de man wel schuldig was aan het niet tijdig on derwerken van de mest, maar ze meende dat de verdachte daarvoor geen straf moest krijgen. De Aardenburger had emotioneel gereageerd toen een inspecteur van de Algemene Inspectie Dienst op 14 augustus 1998 de overtreding vaststel de. Politierechter A Melens nam de eis over. Hij sloot het risico niet uit dat er bij een volgende overtreding iemand zwaarder veroordeeld zal worden. Politie bekeurt bromfietsers SPUI - Naar aanleiding van klachten van bewoners van Spui over het scheurgedrag van sommige bromfietsers heeft de po litie maandagmiddag een controle gehouden gericht op die bepaalde weggebruikers. Twaalf bromfietsers werden op de bon geslingerd wegens te hard rijden, drie bromfietsers kre gen een bekeuring omdat ze niet beschikten over een brom fietscertificaat en van twee bestuurders werd de brommer in beslag genomen en voor nader onderzoek meegenomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen betrekt na de kro kusvakantie vier lokalen in het gebouw van het Regionaal Op- leidings Centrum (ROC) Zee land aan de Verlengde Bonedij- kestraat. Op die locatie zullen de jonge asielzoekers van Scheldemond Onderwijs krijgen. De hoger op geleide anderstaligen die Ne derlands als tweede taal (NT2) aan het ROC Zeeland volgen, verhuizen van de Verlengde Bo- Óedijkestraat naar het school gebouw aan de Latijnse School straat in Middelburg. Volgens Frans van der Avert, voorzitter van de centrale direc tie van Scheldemond, liggen spanningen tussen leerlingen die het reguliere onderwijs vol gen en asielzoekers ten grond slag aan die uitbreiding. „De verhoudingen zijn scheef REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.ni te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gegroeid. Er zitten ongeveer 1200 leerlingen op onze school. Maar in het zogenoemde ge bouw B waar nu nieuwkomers les krijgen, is de verhouding één asielzoeker op vier leerlingen. In de praktijk blijkt dat daaruit problemen voortvloeien. Deze verwachten we op te lossen met die uitbreiding." Het gaat om asielzoekers in de leeftijdscategorie van twaalf tot zestien jaar. Deze groep wordt al enige jaren opgevangen en be geleid door Scheldemond. Taalbeheersing Van der Avert merkt op dat Scheldemond streeft naar inte gratie van de leerlingen in het reguliere onderwijs. „De asiel zoekers beginnen met het vak taalbeheersing. Dat pakket, de Internationale Schakelklas, zal gegeven worden aan de Verleng de Bonedijkestraat. Hebben ze die klas doorlopen dan stromen ze in het reguliere onderwijs in en ronden ze een normale oplei ding af in de gebouwen van Scheldemond. Zo denken we de integratie toch te kunnen hand haven." Van der Avert heeft een 'behoor lijke toestroom' gesignaleerd van asielzoekers. „Vandaar dat we ruimtelijk in de problemen zijn gekomen en durven we het aan om die extra lokalen van het ROC, via de gemeente te huren. Jaarlijks verwachten we onge veer honderd jonge asielzoekers te kunnen inschrijven." Vestigingsdirecteur H. van Meerkerk van het ROC Zeeland, sector Dag Avond School (DAS), zegt dat de verhuizing van de anderstaligen naar de Latijnse Schoolstraat in Mid delburg ook de DAS goed uit komt. In het schoolgebouw aan de La tijnse Schoolstraat zitten mo menteel groepen van de DAS die Nederlands als Tweede Taal volgen (NT2). Daarnaast volgen autochtone volwassenen er al fabetiseringscursussen, taal- of computercursussen. „Daar is nog ruimte beschikbaar." Mobieler Meerkerk stelt dat de DAS voor een verplaatsing van de hoger en niet voor de lager opgeleide anderstaligen heeft gekozen, omdat de gevorderde cursisten meestal mobieler zijn. „De lager opgeleiden blijven in staat om ook in Vlissingen, dus dichtbij huis, NT2 te volgen." door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zeeland leggen zich erbij neer dat het opknappen van de Zeelandbrug 13 miljoen gul den duurder wordt dan aan vankelijk was geraamd. De berusting die hierover maan dag uit de Statencommissie verkeer en vervoer sprak, wordt mede ingegeven door de verwachting dat de extra kos ten kunnen worden betaald dankzij het spaarvarken van Zeeland: Delta Nutsbedrijven. De naar boven bijgestelde winstverwachting van Delta over 1999 en de gunstige voor uitzichten voor de komende jaren, waren mede aanleiding voor de Statenleden niet al te zwaar te tillen aan de fors duurder uitpakkende verbete ring van de Zeelandbrug. Ze vroegen gedeputeerde J. Hen nekeij (VVD, verkeer) in de voorjaarsnota in elk geval een gedeelte van het dividend dat de provincie als aandeelhou der van Delta krijgt voor deze tegenvaller te bestemmen. Bij de aanbesteding van de op knapbeurt voor de Zeeland brug bleek het werk niet de ge raamde 17,4 miljoen gulden te kosten, maar 30,3 miljoen. Hennekeij gaf het ruiterlijk toe: deze stijging is deels een gevolg van een miscalculatie bij de i-aming van het werk. „We hadden het huiswerk van onze adviseurs beter moeten bekijken. Dan hadden we ont dekt dat het onmogelijk is om de oostelijke reling van de brug te vervangen voor een prijs die 10 procent boven die van een prefab constructie ligt. En dat voor een karwei dat 17 meter hoog boven het water moet worden uitge voerd, terwijl de brug slechts drie weken voor het verkeer gesloten is." Stremming Die tot 22 dagen beperkte stremming van de Zeeland brug draagt ook aan de extra kosten bij. De leden van de Statencommissies wilden daar evenwel niet aan tornen. „We hebben met klem aange drongen op een zo kort moge lijke stremming van de brug", zei I. Ovaa (WD), „en daar moeten we dan ook maar de fi nanciële gevolgen van dra gen." Voor het fietsverkeer is de brug aanzienlijk langer niet te gebruiken. Fietspad Het fietspad aan de westkant is gedurende zes maanden niet te gebruiken. Het is de bedoe ling dat een taxibus wordt in gezet om fietsen te vervoeren; hun berijders kunnen dan met de gewone bus over de brug. M de Koster (PvdA) pleitte er voor de bus gratis te maken voor personen die onder nor male omstandigheden met de fiets van de Zeelandbrug ge bruik maken: „Laat dat nu eens een ton kosten. Bij zo'n overschrijding kan dat er nog wel bij." SGP, WD en CDA drongen er aanvankelijk op aan het plan van Van Driel Mechatronica uit Waddinxveen om de brug voor 18 miljoen gulden meer kosten te verbreden. Uit de re actie van Hennekeij bleek dat het nut hiervan terdege is be keken. Hij legde uit de de ver- keersprognoses te zien geven dat de capaciteit van de brug - ook als de Westerscheldetun- nel en de containerkade in Vlissingen-Oost extra verkeer aantrekken - tot 2010 vol doende is. Voor de veiligheid is verbreding evenmin nodig. Becijferd is dat op een bredere brug per jaar vijf twee tot drie ongelukken minder plaats grijpen. Hennekeij: „Er zijn in Zeeland wegsituaties te verbe teren die qua veiligheid en leefbaarheid meer opleveren." Voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel spoorde het provinciebestuur maandag op de nieuwjaarsre ceptie van de Kamer aan de mogelijkheid te brug te ver breden ten minste serieus te onderzoeken. Het mooie is dat de verkeersdoorstroming dan aanmerkelijk verbetert én dat dit gerealiseerd kan worden zonder dat de brug dicht moet, zei hij. door Maurits Sep MIDDELBURG - Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen moeten een stedelijk samenwer kingsverband oprichten. Dat komt de ontwikkeling van de steden en daarmee de beeldvor ming van Zeeland naar buiten toe ten goede. Dit zei voorzitter L. van Gelder van de Kamer van Koophandel maandag op de nieuwjaarsreceptie van de Ka mer in Middelburg. Plannen voor stedelij ke ontwik keling worden nu door elke gemeente afzonderlijk ontwik keld, zonder dat naar de samen hang met andere plaatsen wordt gekeken, stelde Van Gelder vast. „We moeten grensverleggend gaan acteren, zonder kaarten in de mouw." Van Gelder hield een toespraak rond het thema 'De grenzen van Zeeland en daar voorbij'. „Zee land zou gebaat zijn bij het ver leggen van de huidige grenzen aan bestuurlijke samenwer king", merkte hij op. In dat ver band pleitte hij tevens voor een herindeling in Zeeuws-Vlaan deren. De zeven gemeenten zou den moeten fuseren tot drie gemeenten. „Welk een bestuur lijke slagkracht zou daardoor ontstaan." Milieu In navolging van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging protesteerde de Kamer van Koophandel gisteren ook tegen het voornemen van de provincie om de economische groei en de Veld toer tocht in Z-Vlaanderen OOSTBURG - Toerclub TIO- Oostburg heeft een tocht uitge zet door de polders van West- Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers kunnen zondag 16 januari kiezen tussen een af stand van 25 of 40 kilometer over onverharde landwegen, dijken en duinen Op de controlepost is gratis koek en zopie aanwezig, na af loop is er gelegenheid om te douchen en de fiets schoon te spuiten. Deelnemers kunnen starten tus sen 8.30 en 10.00 uur. Inschrij ving bij Café de Tol, Nieuw- straat 77 in Oostburg. milieunormen onafhankelijk van elkaar te maken. Bedrijven zouden zich aan absolute nor men moeten houden, ook al neemt hun productie toe. Net als voorzitter M. van Nunen van de BZW-Zeeland vindt Van Gelder dat 'een brug te ver'. „Bij het vaststellen van de mi- lieugrenzen in het nieuwe Zeeuws Milieubeleidsplan moet gewaakt worden voor de econo mische haalbaarheid van de wensen." Weinig kans op reddingspost Brouwersdam SCHARENDIJKE - De kans dat er een reddingspost komt op de Brouwersdam lijkt nagenoeg uitgesloten. Een proef heeft af gelopen zomer aangetoond dat er op die locatie nauwelijks een beroep wordt gedaan op de strandwacht. Het gebied rond Scharendijke is daarom prima te bedienen door de brigade van de post Renesse, aldus wethou der G. van de Velde-de Wilde. De ervaring van de strandred- dingsbrigade is, volgens de wet houder, dat ze binnen vijf minu ten ter plekke kan zijn indien zich aan de Brouwersdam iets voordoet. Met de paviljoenhou ders in het gebied zijn afspraken gemaakt over een directe in schakeling van het reddings team in geval van een noodsitu atie. Dat alles maakt de dekking afdoende, meent Van de Velde. De gemeente heeft momenteel ook geen geld voor uitbreiding met een vierde post. Binnen dat kader ziet de wethouder even eens weinig mogelijkheden voor het verhogen van de vergoeding voor strandwachten. „Boven dien blijft het vrijwilligers werk." De wethouder erkent evenwel dat de gemeente met een pro bleem zit door een dreigende leegloop van de drie Schouwse brigades. Het blijkt ieder jaar lastiger mensen te vinden die een deel van hun vakantie willen slijten als strandwacht. Onlangs luidde de brigade Wes- terschouwen daarover de nood klok in een vergadering met de gemeente. Die ontwikkeling dient scherp in de gaten te wor den gehouden, vindt Van de Vel de, in verband met de toeristi sche affichering van het gebied. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13