PZC zeeland Nieuw theater mikt op drie zalen Burenbezoek in moskee Middelburg Scouts kunnen de trap weer op Meezing-Bach voor een breed publiek Gebied bij Banjaard >nel verkeersveiliger Truckers omzeilen Franse blokkades Scheldemond spuugt Adelmund op vestje Walcherse gemeenten denken aan A-locatie in Middelburg Geboortegolf chaapskooi ïadert einde zeeuwse almanak Tunnel maandag 10 januari 2000 door Piet Kleemans RENESSE - Uniek en kortlo pend. Zo omschrijft organist Sietse van Wijgerden een met Pasen 2000 uit te voeren 'mee- zing-uitvoering' van de Johan- nes-Passion van Bach in de Ja- cobuskerk in Renesse. Voor het muzikale project hebben zich inmiddels al tien mensen aan gemeld. Het idee voor de meezing-Jo hannes Passion werd geboren toen bij een inloop-Bachcon- cert - Van Wijgerden heeft iets met Bach - het publiek werd gevraagd een koraal vierstem mig mee te zingen. Het resul taat beviel Van Wijgerden zo goed dat hij besloot tot een ver volg. Om het meezingen met de Jo hannes Passion voor een breed publiek aantrekkelijk te ma ken koos Van Wijgerden voor het opsplitsen in twee niveau's: alleen de koralen (gezangen) meezingen of ook de koorge deelte en de aria's instuderen. De koralen worden elke eerste zondag van de maand geoefend tijdens bescheiden inloopcon certen. Bezoekers daarvan krijgen, om inde stemm ing te komenaller eerst orgelwerk van Bach te horen, daarna is er solozang en uiteindelijk worden het zingen van de koralen geoefend. Voor bladmuziek wordt gezorgd. Studiebandje Het in het hoofd krijgen van de (moeilijkere) koorgedeelten vergt wat meer studie én muzi kale achtergrond dan het leren van de koralen. Wie zich op geeft voor dit niveau van het meezing-Bachconcert krijgt van Van Wijgerden studie bandjes toegestuurd zodat er thuis al wat voorwerk kan wor den verricht. De aria's en recitatieven wor den uitgevoerd door een selecte 'stemgroep'. De recitatieven kunnen ook solo worden ge zongen. Het is de bedoeling om op vier zaterdagen in januari, februari en maart te oefenen. Zaterdag 22 januari geeft Van Wijgerden een concert in de Ja- cobuskerk. Sopraan Lies Noordhof zingt dan 'Anti- Bach', ofwel totaal andere mu ziek dan die welke Bach produ ceerde. Op zaterdag 19 februari geeft Van Wijgerden een concert sa men met het Schouws Kamer koor. Informatie: 0187-601605. oor Edith Ramakers LISSINGEN - Het nieuwe A- ïeater in Middelburg moet ten linste drie zalen bevatten om >t een verantwoorde program- iering en exploitatie te komen, e grote zaal krijgt een capaci- sit van circa 1100 stoelen, de leinere van 200 en in de derde limte worden 'art-films' ver- tond. ndanks deze uitbreiding blijft 1 Vlissingen plaats voor een ieuw vlakke-vloertheater. Dat omt naar voren in de nota 'het 'alcherse Theateraanbod', aarin de drie gemeenten hun sie geven op een gezamenlijk Ddiumprogramma. ''aar in Middelburg het nieuwe ïeatercomplex komt te staan, nog niet bekend. De Blau- edijk is verdedigbaar, meldt 2 nota. Maar dat mag niet lei- sn tot sterk kostenverhogende rocedures rond de onteigening in de huizen aan de Blau- edijk. en ander aandachtspunt in de 3ta is dat Walcheren te veel ac- 'olitie pakt Irankrijders ZENDIJKE - De politie heeft iterdagavond op Rijksweg 61 bij IJzendijke vier automo- ilisten bekeurd voor dronken jden. i de Woestijnestraat in Clinge op de Nieuwendijk in Axel ïtrapte de politie nog eens vee drankrijders. commodatie heeft voor het aan tal inwoners. Er wordt van een gebied met 170.000 inwoners uitgegaan. Om een gunstiger verhouding te krijgen, wordt het Middelburgse aanbod van oude, klassieke en nieuwe mu ziek geconcentreerd in de Con cert- en Gehoorzaal. Daardoor kunnen de Kloveniersdoelen en de Burgerzaal worden afgesto ten als concertpodia. In de Klo veniersdoelen kan een jonge rencentrum met poppodium en oefenruimte voor popmusici worden gevestigd. Gevarieerd In de grote zaal van het nieuwe theater moeten met uitzonde ring van megaproducties zoals Miss Saigon alle voorstellingen kunnen worden opgevoerd. In de kleine zaal wordt theater voor de fijnproever getoond. Deze combinatie vormt geen be dreiging voor de andere Wal cherse podia, meldt de nota. De grote en de kleine zaal maken een gevarieerder aanbod van theater mogelijk. Door de kleine zaal zal de schouwburg worden verlevendigd. Het filmhuis, de Stichting Cinema Middelburg, staat niet negatief tegenover een verhuizing naar het theater complex. Onderzoek zou hebben uitge wezen dat er naast deze uitbrei ding op Walcheren nog behoefte bestaat aan een vlakke-vloer theater. Daar zullen vernieu wende vormen van theater te zien zijn. Gedacht wordt aan za ken als wereldmuziek, muziek theater, mime, moderne dans en jeugdtheater. Jong talent moet op de vlakke vloer een kans krij gen. Dit 'margetheater' gedijt in Vlissingen, constateren de sa menstellers van de nota, die re fereren aan de traditie die is opgebouwd in het Vlissingse Vestzaktheater en tijdens de Straatfestivals. Vlissingen is al bekend met grensverkennend en vernieuwend theateraanbod. Het vlakke-vloertheater kan op het Scheldeterrein komen, zo dra de werf de binnenstad ver ruilt voor Vlissingen-Oost. Het Arsenaaltheater in Vlissin gen blijft geschikt voor cabaret, kleinkunst en muziek voor een breed publiek. Daar komen voorstellingen die nog niet pas sen in de grote zaal in Middel burg. De Grote Kerk van Veere wordt momenteel gebruikt voor tentoonstellingen en inciden teel voor grootschalige manifes taties. Het gebouw heeft geen goede akoestiek, gebrekkige ge luidsisolatie en klimaatbeheer sing en matige publieksfacili teiten. Maar na de geplande grondige verbouwing zal de Grote Kerk de podiumprogram mering op Walcheren aanvul len, zo luidt de verwachting. De.nota wordt deze maand be sproken in de raadscommissies voor cultuur in Veere, Middel burg en Vlissingen. oor Esme Soesman AMPERLAND - Er wordt last gemaakt met het aanpak- sn van de verkeerssituatie bij 2 Banjaard op Noord-Beve nd. Waterschap Zeeuwse Ei nden, gemeente en recreatie- ïdernemer betalen aan de jorgenomen verbeteringen e Banj aardweg wordt uitge- ïst met verkeersplateaus en [jbehorende waarschuwings- Drden. Bovendien wordt een- chtings verkeer ingesteld, angs de Vredenhofweg en de hdelijke parallelweg worden iti-parkeerpaaltjes geïnstal- erd. Borden brengen automo- ilisten op de hoogte van onder ieer de maximumsnelheid, die p sommige plaatsen zestig en p andere dertig kilometer per ar is. et voetpad vanaf Residence mgs de Banjaardweg wordt aorgetrokken. Twee parkeer- irreinen langs diezelfde weg orden duidelijker van opzet smaakt. Met de uitvoering van sze maatregelen is een bedrag in bijna 315.000 gulden ge loeid. 'et waterschap betaalt het rootste deel, bijna 233.000 gul- en. Ruim 81.000 gulden komt Dor rekening van de gemeente oord-Beveland. Roompot Re latie bekostigt de aanleg van in voetpad vanaf het Delta ark. EINKENSZAND - In de Ka- lerse Kooi in Heinkenszand is e topdrukte achter de rug. Van e tweehonderd ooien hebben er I honderdzestig gelammerd, 'et eerste open weekend trok iel bezoekers. Het hoogtepunt Dor de kinderen was het aaien an één van de zwarte lamme es. De kudde van de Stichting eeuwse Schaapskudde trekt issen maart en november da- ilijks over de bloemdijken in e zak van Zuid-Beveland, Per ag wordt ongeveer vijf kilome- ïr dijk begraasd. In de lammer- eri ode sta an de suff olkschapen de schaapskooi. Inmiddels jn al 180 lammetjes gebore- .Alle rammen worden ver- ocht, evenals dertig oudere ai en. Dit laatste is om de kudde vernieuwen. Schap en gemeente draaien op voor de kosten van de voorbe reidingen, die bureau Hasko- ning heeft getroffen. De af spraak is dat beide de helft van het benodigde bedrag van 32.000 gulden betalen. De ge meente moet dus bijna een ton ophoesten. Daarover wordt vanavond, maandag, gepraat in de verga dering van de commissie open bare werken en milieu. Omdat het waterschap nog voor 1 april het werk wil uitvoeren, is er haast achter de besluitvorming geboden. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Wis- senkerke. Wethouder Strous heropent het gerenoveerde pand van de Middelburgse scoutinggroep Berdenis van Berlekom. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - De scoutinggroep Ber denis van Berlekom uit Middelburg kan weer alle verdiepingen bereiken van haar monumentale onderkomen aan de Zuid singel. Wethouder M. L. Strous heropen de zaterdagmiddag het trappenhuis, dat een stevige renovatie moest ondergaan. „Met de nadruk op het woordje moest", brengt Karl de Bruyn, voorzitter van de scoutinggroep naar voren. „Want het was heel gevaarlijk om naar boven te lopen. Wij mochten de trap van de ene op de an dere dag niet meer gebruiken." Die on heilstijding kreeg de scoutinggroep onge veer anderhalf jaar geleden. „We ontdekten stevige scheuren in ons trap penhuis. Vandaar dat we de gemeente be naderden, die de boel ging onderzoeken. Toen werd ontdekt dat die trap gevaarlijk was, op instorten stond." Voor de wekelijkse bijeenkomsten moes ten de ongeveer vijftig leden van de twee ruimten op de begane grond gebruik ma ken. „En dat is veel te krap", vult De Bruyn aan. Vrees Bij de scoutinggroep leefde de vrees dat de gemeente het pand aan een projectont wikkelaar zou verkopenWant de renova tie zou zo'n 250.000 gulden moeten kos ten. „Dat is geen gering bedrag en dit is natuurlijk een prachtige locatie voor een projectontwikkelaar Maar gelukkig heeft wethouder Strous voor ons geknokt. En misschien heeft in ons voordeel ge werkt dat de Berdenis vanBerlekomgroep dit gebouw al sinds de jaren twintig van de gemeente huurt." Strous erkent dat het college van B en W enige jaren geleden met de gedachte speelde het hoekhuis aan een projectont wikkelaar te verkopen. „Maar we zijn on derling toch vrij snel op één lijn gekomen. Dit is een belangrijke voorziening voor de jeugd, nota bene in de binnenstad. Die moet je koesteren." door Edith Ramakers MIDDELBURG - De deuren van de moskee in Middelburg stonden zondagmiddag wijd open voor iedereen die belang stelling heeft voor de Turkse cultuur. Een dag eerder sloten de moslims in exclusievere kring de ramadan met het sui kerfeest af. „Maar vandaag willen we ons feest met onze Nederlandse bu ren delen. Niet alleen om ieder een een kijkje in onze moskee te gunnen, maar ook om met el kaar in gesprek te komen", zei Sinan Kumas, een van de orga nisatoren van de bijeenkomst. De buren Jannie en Kees Heeren liepen al langer met het idee rond om de moskee te bezoeken. „Wij zien deze mensen dagelijks voorbijkomen. Dan wil je ook wel eens met hen praten. Wij wel ten minste." Het Middelburgse echtpaar - 'wij zijn zelf katho liek' - vindt het nodig om inzicht in een andere geloofsovertui ging te krijgen. „Want we zullen in deze eeuw toch nog meer met elkaar moeten samenleven." En Jannie Heeren vult aan: „Zij zijn moslims, maar wat weten we nu eigenlijk van dat geloof? We praten er bijna nooit met de moslims zelf over. We weten dat de rol van de vrouwen heel klein is in hun cultuur. Maar moeten we dat dan afkeuren? We zouden moeten beginnen met eikaars opvattingen te respecteren." In de gebedsruimte legde Sinan Kumas uit dat niet iedereen hier vij f keer per dag hoeft te bidden. „Je kunt 's avonds inhalen. Ik ben loodgieter, dus kan ik er niet een paar keer per dag even tus- SN De open dag van de moskee in Middelburg bood belangstellenden de kans een blik op een andere cultuur te werpen. Terreinauto ramt gevel vier keer POORTVLIET - Getuigen hebben vrijdagavond een 29-jarige Belg aan de politie overgeleverd, die in de Langestraat in Poortvliet tot vier keer toe met zijn terreinauto tegen de gevel van een pand aanreed. De Belg bleek dronken. De auto had bovendien geen kenteken en bleek onverzekerd. De automo bilist reed rond tien uur 's avonds tegen de gevel aan. Doordat zijn stuurinrichting hierdoor afbrak, herhaalde hij die bot sing enkele keren. Daarbij werd ook een geparkeerd staande auto beschadigd. De terreinauto moest worden weggesleept. Getuigen hebben de man, die weg wilde lopen, vastgehouden, tot hij aan de politie kon worden overgeleverd. De man kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. GroenLinks steunt Muzzik-kijkers GOES - De liefhebbers van muziekzender Muzzik krijgen een steuntje in de rug van de GroenLinks-fractie in Goes. De frac tie is van mening dat er bij de Zeeuwse Programmaraad moet worden aangedrongen op behoud van de Franstalige zender en heeft dat in een brief aan burgemeester en wethouders van de gemeente Goes - en aan de Culturele Raad - duidelijk ge maakt. Bij verzending van de brief was nog niet bekend dat Muzzik waarschijnlijk een kanaal kan delen met de Chinese omroep CNE. R. van den Boorn van GroenLinks zegt het als een verantwoordelijkheid te zien van zijn fractie om een sig naal af te geven, als blijkt dat uitsluitend de wet van de grote aantallen kijkers als maatstaf geldt. De fractie vreest ver schraling van het zenderaanbod 'tot een absoluut minimum'. Drie lichtgewonden bij aanrijding HALSTEREN - Bij een aanrijding zondag om half een 's nachts op de Steenbergseweg in Halsteren zijn drie inzitten den van een auto van een 62-jarige man uit Oud-Vossemeer lichtgewond geraakt. De bestuurder uit Oud-Vossemeer reed over de Steenbergseweg richting Steenbergen en wilde bij de kruising met de Schoolstraat/Wouwseweg linksaf de School straat inrijden. Hij verzuimde voorrang te geven aan de uit de tegenovergestelde richting komende automobilist uit Bergen op Zoom. Door de bijna frontale aanrijding klapte het voer tuig van de Bergenaar tegen een lantaarnpaal, die daardoor totaal werd vernield. Ook beide auto's raakten zwaar bescha digd. De drie inzittenden van de man uit Oud-Vossemeerwer- den met onder meer hoofdklachten overgebracht naar het zie kenhuis Lievensberg. De verwondingen bleken mee te vallen. Goese wietkwekerij ontmanteld GOES - De politie heeft zaterdag een wietkwekerij ontman teld in de kelder van een woning in Goes. De apparatuur en planten zijn in beslag genomen. Alle 211 wietplanten zijn ver nietigd. Tegen de 31-jarige bewoner van het huis is proces verbaal opgemaakt. Politie betrapt vandalen in Groede GROEDE -Drie jongens van 17 en 18 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt toen zij bezig waren auto's en struiken in de Blekestraat in Groede te vernielen. Twee ver dachten werden overgebracht naar het bureau. De derde wist te ontsnappen, maar meldde zich even later toch bij de politie. De twee 18-jarigen kregen een boete, de 17-jarige moet zich binnenkort melden op het HALT-bureau voor een alternatie ve straf. Het voordeurraam van een 54-jarige man in de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen werd zaterdag door vuurwerk ver nield. De restanten van een zogenaamde kanonslag zaten nog in de brievenbus. De man heeft aangifte gedaan bij de politie. In Axel werd zaterdagnacht een etalageruit in de Noordstraat vernield. Dieven gingen er vandoor met twee kratten bier. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaamse transportbedrijven hebben maatregelen getroffen om zo min mogelijk last te on dervinden van de bezetting van de Franse grens door Franse vrachtwagenchauffeurs. De Zeeuws-Vlaamse vrachtrijders zijn vroeger vertrokken dan normaal of mijden Frankrijk helemaal. De transportbedrijven vrezen dat zij financieel flink worden getroffen door de acties. De Franse vrachtwagenchauffeurs hadden aangekondigd dat zij vanaf zondagavond tien uur de grens zouden bezetten, omdat zij het niet eens zijn met de her vormingen van hun werktijden en de verhoging van de brand stofprijzen. De Zeeuws-Vlaamse transport bedrijven verwachten een chaos en op aanraden van Transport en Logistiek Nederland troffen zij hun maatregelen. Bij Van Opdorp Transportgroep en Transport Vooruit uit Breskens zijn de chauffeurs zondagoch tend al vertrokken om de bezet ting van de grens voor te zijn. Transportondernemingen die geen bederfelijke waar vervoe ren, mogen normaal gezien pas vanaf tien uur de Franse grens over. Deze regel bestaat omdat het anders te druk wordt op de Franse wegen en het overige verkeer er overlast van onder vindt. „Onze chauffeurs zijn ex tra vroeg vertrokken. Zo kun nen zij misschien nog net op tijd de grens over", zegt een woord voerstervan Van Opdorp. „Deze acties gaan ons geld kosten. Moesten we normaal onze chauffeurs twee zondaguren be talen, nu zijn dat er zes of ze ven." Ook de chauffeurs van Trans port Vooruit zijn eerder vertrok ken. Een zegsman: „Ze zijn zon dagochtend op weg gegaan, terwijl dat anders altijd pas 's maandags is." VLISSINGEN - De centrale di rectie van Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen heeft zware kritiek geuit op staatssecretaris K. Adelmund van onderwijs over de tweede fase en het studiehuis. Frans van der Avert, voorzitter van de centrale directie, sprak in zijn nieuwjaarstoespraak over 'de detaillistische bemoei zucht van de Haagse politiek'. Hij doelde op recent voorgestel de wijzigingen rond het studie huis. Adelmund besloot vorige maand, na scholierenprotesten over de werkdruk, te schrappen in het lesprogramma van Alge mene Natuurwetenschappen (ANW), Frans en Duits. Leerlin gen laten deze vakken nu geheel of gedeeltelijk links liggen. Van der Avert verzet zich met zijn collega'stegen de 'impulsie ve handelwijze van de staatsse cretaris'. Die landelijke be moeizucht, stelt Van der Avert, staat in schril contrast met een aantal andere ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs, die juist de eigen verantwoordelijk heid van de scholen aanspreken. Scholen moeten zelf 'hun broek ophouden': de zogenoemde 'lump sum-financiering' Hij vindt dat scholen volledig hun eigen verantwoordelijk heid moeten nemen. Zij moeten zich niet langer afhankelijk ma ken van Den Haag, meldde Van der Avert. Hij voorspelde dat Adelmund het zorgenkind van Paars 2 wordt. sen uit. Mijn baas ziet me aan komen. Maar ik haal dat 's avonds wel in." Een dag eerder sloten de mos lims met elkaar het suikerfeest in de moskee aan het Oostkerk plein af. Zo'n driehonderd Turkse moslims dankten tijdens een gebedsdienst Allah voor de kracht die nodig is geweest om overdag te vasten. Er waren Turkse hapjes in overvloed. „In deze winterperiode is het niet zo'n zware opgave geweest om van zonsopgang tot zonsonder- foto Ruben Oreel gang niet te eten of te drinken. De dagen waren kort. Als de ra madan in de zomer valt, is het wel echt moeilijk", verklaarde Kumas. „Plannen voor een autotun nel naar Engeland", las één onzer medewerkers hardop. „Leuk, als die wordt geopend ga ik naar de plechtigheid kijken om te zien hoe de eer ste auto's eruit komen. Links of rechts?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7