Door het stof na mislukte missie Koot viert overwinning met een traan Engeland feest na nederlaag Barney Maradona op het randje van de dood Volleybalteam legt zich niet neer bij missen olympische kwalificatie AS Roma paait arbiters met Rolex Giftige stof in Nike-shirts pzc sport maandag 10 januari 2000 Barbara Koot groeide met haar paard Galliano in de Zeelandhallen een beetje boven zichzelf uit. foto Willem Mieras Dressuurruiter draagt zege kiir op aan overleden vader door Koen de Vries GOES - Vrijdagavond won ze voor het eerst in haar carrière een dressuurwed- strijd op Grand Prix-niveau en zater dag scoorde ze tijdens de Kiir op muziek meer punten dan ze ooit had gedaan. Toch was er voor Barbara Koot tijdens Indoor Zeeland geen reden voor een feestje. Zes weken geleden overleed haar vader aan de gevolgen van een ver keersongeluk. De 25-jarige amazone uit Oude Tonge begroette haar grootste successen ooit daarom met een traan. „Bij elke pas die Galliano maakte dacht ik aan mijn vader." Vooral op vrijdag had Koot het moei lijk. Nadat ze haar prijzen in ontvangst had genomen, kon ze haar emoties tij dens het spelen van het Wilhelmus nau welijks in bedwang houden. „Het was de droom van mijn vader dat ik met dit paard successen zou vieren. Nu het ein delijk zover is, is hij er n iet meer bi jGe lukkig weet ik dat hij ook nu geniet bij wat ik doe. Waar hij ook is." De bloemen waren voor Koots moeder. Zij hield de kar op de rails toen haar dochters Barbara en Mischa het niet meer zagen zitten. „Door haar zijn we doorgegaan. Mijn moeder herinnerde ons aan de woorden van pa. Hij wilde dat we de top zouden halen." Het was papa Koot die zijn dochters de gelegen heid bood zich helemaal te bekwamen in de dressuursport. Hij kocht voor hen een manege bij Oude Tonge en volgde Barbara en Mischa op de voet. Candy Dulfer Als ode aan haar vader viel Barbara Koot zaterdagavond terug op haar ou de Kür op muziek. Hij verzorgde altijd het muzikale gedeelte van dit dressuur- onderdeel en dit was zijn lievelingskür. Barbara Koot kwam, als winnares van de Grand Prix van vrijdag, zaterdag avond in de weer tot de nok toe gevulde Zeelandhallen als laatste van de acht deelnemers in de ring. Ze begon haar voorstelling met kippenvel. „Die mu ziek van Candy Dulfer riep zo veel her inneringen op, dat was even heel emo tioneel." Het publiek zal daar weinig van ge merkt hebbenDat zag een schitterende combinatie gevormd door een gracieu ze amazone en een statig paard, die let- teiiijk en figuurlijk met kop en schou ders boven de rest van de deelnemers uitstak. Sterker nog: Barbara Koot groeide met haar paard een beetje bo ven zichzelf uit. „Wat een mooie har monie tussen ruiter en paard", roemde de door de wol geverfde juryvoorzitter Francis Verbeek uit Waalre. Ik heb haar zelden zo goed zien rijden." Mooi waren de overgangen tussen de verschillende onderdelen, mooi waren de pirouettes, mooi waren de zigzag- appuyementen, prachtig waren de zweefmomenten tussen elke pas. Galli ano bewoog zich als een kasteel door de Zeelandhallen. Koot: „We kregen Galliano drie jaar ge leden, toen hij al acht was. We zagen desondanks meteen dat het een super talent. was. Hij heeft alleen een hoge pet op van zichzelf. Het heeft even ge duurd, maar nu ik de baas ben, begin nen de resultaten te komen." De combinatie Koot-Galliano was goed voor een score van 72.66 procent. Ze bleef daarmee haar concurrenten (twee Engelsen, twee Duitsers en drie Nederlanders) ruim voor. De nummer twee, de Nederlandse Mirjam Misch- ner-De Groot, scoorde meer dan vier procent minder. Barbare Koot: „Ik ben zo blij met die score van bijna 73 pro cent. Het betekent dat je begint mee te tellen in de top." Koot toonde haar klasse ook nog eens na de prijsuitreiking. Terwijl de overige winnaars hun paarden de vrije teugel lieten, waardoor de statige viervoeters plotseling door de hal draafden alsof het renpaarden waren, liet ze Galliano als een vorst parmantig door de ring stappen. Alleen toen ze de bloemen in het publiek wierp, toonde ze nog even emotie. Maar dat mocht gezien de om standigheden wel even. zie ook pagina 15 Van Eenoo geeft Hoek impuls HVV'24 met hakken over de sloot Eric Vereecken neemt afstand Terneuzen wint soccertoernooi Verplanke delft goud op ZK zwemmen Wennemars verrast op NK afstanden Groenendaal klaar voor titelstrijd door Erik Winkster FRIMLEY GREEN - Op het podium hield Van Barneveld zich nog goed. Hij nam na zijn 3-1-nederlaag in de eer ste ronde als een groot kam pioen afscheid van de Em bassy, het toernooi dat de voorgaande twee jaren zijn toernooi was geweest. Hij omhelsde z'n kwelgeest Chris Mason, zwaaide naar 1500 mensen in de bomvolle Lakeside Countryclub en verdween uit het zicht. Eenmaal van het podium veegde hij voor het oog van de camera de vloer aan met alles en iedereen. Inclusief zichzelf. Hij zag zichzelf als een loser, want als je al ver liest van een speler als Ma son... De officials van de Bri tish Darts Organisation (BDO) hadden hem zwaar te gengewerkt, hij had het ge voel dat de hele wereld tegen hem was. Een stief kwartiertje later kwam hij heel wat genuan ceerder uit de hoek. Zijn verlies, zo zei de onttroonde kampioen, was een logisch gevolg van een aantal zaken. Z'n eigen vorm, hoewel hij het ronduit goede gemiddel de van 96.17 over drie darts realiseerde, was niet goed ge noeg om tegen de ontketende Mason (100.02) kans van sla gen te hebben. Mason heeft terecht gewonnen, niets op af te dingen Maar de BDO kon nog steeds geen goed doen „Die mensen hebben alles gedaan om me pootje te lichten. Je weet dat die nederlaag eens moet ko men, maar het meest zure is dat door dit verlies die en gerds van de BDO nog hun zin krijgen ook. Ik zag ze la chen hoor, toen ik dat podium afstapte." „Ik had steeds het onzalige gevoel dat ik heel Engeland tegen me had. Toen ik twee jaar geleden van Richie Bur nett won, vond men dat prachtig. Het was goed dat de titel eens niet op het eiland bleef, bovendien is Burnett een Welshman en een win naar uit Wales zien ze in Engeland niet graag. Maar vorig jaar won ik voor de tweede keer en dat vond men een beet j e te veel van het goe de. En mijn tegenstander in de finale was een Engelsman. Deed pijnhoor. Dat moest nu anders gaan. Nou, het is ze gelukt. Gefeliciteerd." GPD Barney neemt met gemengde gevoelens afscheid van het pu bliek. Links Chris Mason. foto Ad van Hasselt/ANP door Edwin Alblas KATOWICE - Goed beschouwd kunnen de Nederlandse volley ballers deelname aan de Olym pische Spelen van Sydney uit hun hoofd zetten. Door niet het olympische kwalificatietoer nooi in het Poolse Katowice te winnen heeft Oranje zijn enige kans verspeeld. Nederland wil nu voor de wereldvolleybal- bond (FIVB) door het stof krui pen om nog een plaatsingsmo gelijkheid te krijgen. In Polen ging Oranje op voor zijn laatste officiële kans op kwalificatie voor de Olympi sche Spelen in Sydney. Tegen Polen werkte Nederland zich vrijdag al in de nestennadat het een dag eerder volgens ver wachting was weggemept door Joegoslavië. Met de hulp van datzelfde Joegoslavië, dat in de hel van Katowice tegen het thuisland wel overeind bleef, kreeg Oranje een dag later net voor de confrontatie met Bulga rije de regie over het slot terug in eigen beheer. Om zich te plaatsen voor de fi nale tegen Joegoslavië had de Nederlandse ploeg met 3-0 van de Bulgaren moeten winnen. In de tweede set van die wel door Oranje gewonnen wedstrijd (3- 1) liep dat scenario al spaak en eigende niet de olympische kampioen maar Bulgarije zich het recht toe op een, zo bleek gisteren, ongelijke tweekamp (3-0) met de ongenaakbare Joe- goslaven. Nederland, voor wat het waard is, klasseerde zich als derde, Joegoslavië mag naar de Spelen. Oranje niet. Maar de Nederlandse rol is vol gens bondscoach Toon Ger brands nog niet uitgespeeld. In de wandelgangen ving hij vorig jaar op dat er wel eens landen af Drie gouden medaillewinnaars van de Spelen van 1996 konden tegen Bulgarije het tij niet keren. Van links naar rechts Peter Blangé, Guido Görtzen en Bas van de Goor. foto Koen Suyk/ANP zouden kunnen zien van hun recht om in de laatste kwalifica tieronde nog een gooi te doen naar een ticket voor Sydney. Dat zou vooral de armlastige landen betreffen die zich bij voorbaat kansloos achten. Niemand heeft overigens het bestaan van zo'n achterdeurtje officieel beves tigd. Als die er over drie, vier of vijf maanden wel blijkt te zijn, wil Nederland vooraan in de rij van vervangers staan. Om daar te komen moet Neder land in de slag met de FIVB en zijn almachtige president Ru ben Acosta, de Mexicaan die eerder nog door Nederland werd beschimpt omdat hij Oranje geen wildcard gaf voor het eerste olympische kwalifi catietoernooi. Onderhoud De Nederlandse troepen moeten snel worden gemobiliseerd, om dat de FIVB volgende week in Lausanne vergadert over het olympische voortraject. Inmid dels hebben Gerbrands en TVN - voorzitter André Hengeveld al aangekondigd audiëntie aan te vragen bij Acosta. „Ik moet in die week toch in Lausanne zijn. Ik verwacht dan wel een keer tussen de middag bij hem te mo gen komen. Dan zit er verder niemand anders bij en hoeft er ook niemand te winnen", ziet Gerbrands wel heil in een on derhoud met de FIVB-presi- dent. Hengeveld wil met Her man van Zwieten, voorzitter van de Nederlandse Volleybal Bond en vice-voorzitter van de FIVB snel afspraken maken over de gemeenschappelijke lobby. International Bas van de Goor opperde in Katowice dat een op rechte brief van zijn hand, waarin met 'duidelijke argu menten en zonder te slijmen' staat waarom Nederland nog een kans verdient, ook zou kun nen helpen. Tweede worden achter het oppermachtige Joe goslavië was een argument ge weest. Derde eindigen achter Bulgarije is dat niet. Peter Blangé houdt zich verre van de lobby. „Als Bas vindt dat-ie dat moet doen. moet-ie dat doen. Hij heeft toch het meeste aanzien in de ploeg? Mijn tijd is geweest. Ook voor dit werk zijn andere mensen naar voren geschoven." Meer dan eens verweet Ger brands ('Ik vind het zo erg als politiek het van de sport wint') de FIVB politieke spelletjes. Nu Nederland in last is, zijn derge lijke praktijken volgens hem ook geoorloofd. „Natuurlijk is het corruptie. Maar dat maakt me niets uit. Als we nog maar aan een kans komen." GPD Geen rentree Van der Meulen KATOWICE/TOKYO - Olof van der Meulen zal bondscoach Toon Gerbrands zijn besluit over een mogelijke terugkeer bij het Nederlands volleybalteam meedelen, zodra de bondscoach hem belt. „Ik heb er lang genoeg over nagedacht en ik ben eruit", verklaarde hij gisteren in To kyo. Volgens Van der Meulen is zijn besluit over het Nederlands team niet veranderd. Enigszins geschrokken van de conclusie dat hij dus niets voor een rentree bij Oranje voelt, haast hij zich te zeggen: „Je kunt toch wel be grijpen dat ik eerst Toon op de hoogte breng van mijn besluit, voordat ik het anderen vertel." Het ligt voor de hand dat Van der Meulen afziet van een ren tree. Tijdens eerdere gesprek ken met Gerbrands stelde hij de bondscoach nooit zijn bereid willigheid in het vooruitzicht. Van der Meulen droeg voor het laatst bij het EK in 1997 het oranjeshirt. GPD ROME - In de Italiaanse voet balwereld is opschudding ont staan over een exclusief kerst geschenk van AS Roma aan de scheids- en grensrechters uit de Serie A De 37 arbiters kregen van de gerenommeerde club een Rolex-horloge ter waarde van 3500 tot 7500 gulden. De 74 vlaggenisten moesten het doen met een uurwerk van 500 gul den. De duurste horloges waren voor de twee coördinatoren van de scheidsrechterscommissie. Zij ontvingen elk een gouden Rolex ter waarde van 25.000 gulden. De Italiaanse krant La Gazzetta dello Sport onthulde de ge schenkenregen in de zaterdag editie. Roma was niet de enige club die scheutig was geschenken. Inter Milan schonk elke scheidsrech ter een 'elettro stimolatore', een apparaatje dat de spieren traint, van ruim 1200 gulden. Empoli stuurde de fluitisten chique leren jasjes, Bari flessen zeer maagdelijke olijfolie, La- zio ingeblikt voedsel en AC Mi lan champagne. Erg populair zou ook het 'verkopen' van au to's zijn, maar dan wel met enor me kortingen. Verontrustend In een reactie spreekt de direc teur van de Italiaanse profvoet balliga van een verontrustende zaak. Hij heeft de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, Lu ciano Nizzola, persoonlijk op de hoogte gesteld van de opmerke lijke geste van AS Roma. De krant Republica zegt dat het, met deze kennis in het achter hoofd, niet verbazingwekkend is dat het Italiaanse voetbal zo vaak in opspraak komt. De scheidsrechters in de Serie A zijn sinds geruime tijd prof en verdienen tussen de 160.000 en 220.000 gulden per jaar. On danks die professionele status blijft er veel kritiek op hun op treden. Volgens de kleinere clubs worden de topclubs op het veld nog steeds bevoordeeld door de arbiters. Vooral Juven- tus zou op veel sympathie in het scheidsrechterskorps kunnen rekenen. De vele incidenten rond arbitra le beslissingen hebben al tot in terventie van het Openbaar Mi nisterie en van het Italiaans parlement in Rome geleid. Daarbij is het inhuren van bui tenlandse topscheidsrechters aan de orde gekomen. Zij zou den minder partijdig voor de grote clubs kunnen zijn. DPA van onze sportredactie PUNTA DEL ESTE - Voor het leven van een van 's werelds grootste voetballers wordt ge vreesd. Diego Armando Mara dona bracht in zijn actieve loop baan iedereen in vervoering. Op 39-jarige leeftijd dreigt echter een einde te komen aan het le ven van 'Pluisje'. Maradona kampt met ernstige hartproblemen. veroorzaakt door vraatzucht en (vooral) co- caïneverslaving. Hij werd zon dagavond vanuit het ziekenhuis in het Uruguayaanse Punta del Eiste met zijn vrouw en een me disch team overgebracht naar een speciale, moderne hartkli- niek in, Argentinië. „Hij lijdt aan een van de ergste vormen van hartritmestoornissen, in de meeste gevallen leidt dit tot de dood", zei zijn cardioloog Car los Alvarez. Intussen doen, zoals zo vaak, de wildste geruchten over Marado na de ronde. Hij zou hebben ge probeerd zelfmoord te plegen, vertelde zijn persoonlijke dok ter Alfredo Cahe voor de Argen tijnse tv. „Ook psychisch is hij een wrak, nadenken kan hij niet meer. We gaan straks kijken wat er nog te redden valt met zijn hart." t Diego Maradona werd opgeno men in het ziekenhuis van Punta del Este (een badplaats op 150 kilometer van Montevideo) na een acute aanval van hyperven tilatie en een onregelmatige hartslag. Woensdag troffen art sen in zijn bloed en urine sporen van cocaïne aan. Op last van de lokale politie werd een bloedon derzoek uitgevoerd. De conclu sie: de sporter van de afgelopen eeuw in Argentinië had een overdosos coke genomen. Mara dona werd niet in staat van be schuldiging gesteld. Drugsbezit en -gebruik is niet strafbaar in Uruguay. ANP RIJSWIJK - Voetbalshirts van het Amerikaanse merk Nike kunnen een minieme hoeveel heid giftige stof bevatten. De fa brikant benadrukt dat het om een te verwaarlozen dosis gaat, die absoluut niet schadelijk is voor de gezondheid. Onafhan kelijke experts bevestigen dat. In Nederland spelen PSV en de nationale teams van de KNVB in een Nike-tenue. Een Duits tv-programma stuit te bij een onderzoek naar scha delijke stoffen op 'verdachte' voetbalshirts van Borussia Dortmund. Die Nike-shirts ble ken de chemische stof tributyl- tin te bevatten. De substantie wordt gebruikt om de bodem van zeeschepen schoon te ma ken, om bacterieën te doden en om de stank van overmatig zwe ten tegen te gaan. In een reactie heeft Nike een ei gen onderzoek op touw gezet. Daaruit kwamen dezelfde klei ne hoeveelheden als bij het tv- programma in Duitsland. „De stof behoort niet tot het produc tieproces van het onze kleding lijn", stelde Yvonne Iwaniuk, woordvoerder van Nike in Groot-Brittannië. „We zoeken nog naar het antwoord op de vraag hoe de substantie dan toch in onze shirts kan worden aangetroffen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33