PZC Moskee verwelkomt bezoekers Scharendijkse jeugd krijgt plek Walcheren mikt op A-theater in Middelburg Tennisclub geeft Cliniclowns vijftig mille Meezing-Bach voor een breed publiek zeeuwse almanak Tunnel Vlissingse school spuugt Adelmund op vestje Geboortegolf schaapskooi nadert einde Gebouwtje bij sportclub ZSC kan dienst doen als ontmoetingsplaats mBTgrafrataana^nai'ifirnra maandag 10 januari 2000 door Piet Kleemans RENESSE - Uniek en kortlo pend. Zo omschrijft organist Sietse van Wijgerden een met Pasen 2000 uit te voeren 'mee- zing-uitvoering' van de Johan- nes-Passion van Bach in de Ja- cobuskerk in Renesse. Voor het muzikale project hebben zich inmiddels al tien mensen aan gemeld. Het idee voor de meezing-Jo- hannes Passion werd geboren toen bij een inloop-Bachcon- cert - Van Wijgerden heeft iets met Bach - het publiek werd gevraagd een koraal vierstem mig mee te zingen. Het resul taat beviel Van Wijgerden zo goed dat hij besloot tot een ver volg. Om het meezingen met de Jo hannes Passion voor een breed publiek aantrekkelijk te ma ken koos Van Wijgerden voor het opsplitsen in twee niveau's: alleen de koralen (gezangen) meezingen of ook de koorge deelte en de aria's instuderen. De koralen worden elke eerste zondag van de maand geoefend tijdens bescheiden inloopcon certen. Bezoekers daarvan krijgen, om in de stemming te komen, aller eerst orgelwerk van Bach te horen, daarna is er solozang en uiteindelijk worden het zingen van de koralen geoefend. Voor bladmuziek wordt gezorgd. Studiebandje Het in het hoofd krijgen van de (moeilijkere) koorgedeelten vergt wat meer studie én muzi kale achtergrond dan het leren van de koralen. Wie zich op geeft voor dit niveau van het meezing-Bachconcert krijgt van Van Wijgerden studie bandjes toegestuurd zodat er thuis al wat voorwerk kan wor den verricht. De aria's en recitatieven wor den uitgevoerd door een selecte 'stemgroep'. De recitatieven kunnen ook solo worden ge zongen. Het is de bedoeling om op vier zaterdagen in januari, februari en maart te oefenen. Zaterdag 22 januari geeft Van Wijgerden een concert in de Ja- cobuskerk. Sopraan Lies Noordhof zingt dan 'Anti- Bach', ofwel totaal andere mu ziek dan die welke Bach produ ceerde. Op zaterdag 19 februari geeft Van Wijgerden een concert samen met het Schouws Kamerkoor. Informa tie: 0187-601605. Een cliniclown danst met een gast tijdens het galadiner van tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse. door Piet Kleemans RENESSE - Met de overhan diging van een royale cheque aan Cliniclowns-ambassadeur A van den Bosch zette tennis vereniging Scelveringhe uit Renesse zaterdagavond de kroon op een jaar actie voeren. Dat jaar bracht 25.000 gulden op. De kunstveiling zaterdag le verde nog eens rond de 25.000 gulden op, zodat de totale gift op bijna vijftig mille uitkwam. 'Wij plezier. Zij 'n lach' was het motto van de actie van de Re- nesser tennisvereniging. Het hele jaar 1999 werden acties gehouden. Na een door toptennissser Jac- co Eltingh geopend nieuw- jaarstoernooi en een daarop aansluitende tennisclinic werd zaterdagavond in hotel De Zeeuwse Stromen in Renes se de actie afgesloten met een galadiner met 140 eters. Zan geres Conny Vink, doelzakspe- ler Dick de Witte en klassiek gitarist Dik de Koning zorgden voor de muziek. Tijdens het avondvullende di ner werden onder leiding van notaris R. Zonnevylle tien kunstwerken geveild. Topstuk bleek het bronzen beeld van kunstenaar John Vijgeboom dat voor achtduizend gulden werd verkocht. Een schilderij van de Kerkwerfse kunstena res Helma Kotoun leverde 2750 gulden op en een beeld houwwerk van Lia Terhoeve uit Goes 1800 gulden. De to taalopbrengst van de veiling was volgens Scelveringhe-ver tegenwoordiger H. Jeijsman ver boven verwachting. Eregasten van de avond waren wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg van de gemeente Schouwen-Duiveland en Cli- niclowns-ambassadeur Van den Bosch. De laatste toonde zich zeer in haar nopjes met de actie van Scelveringhe. „Ge weldig. Wat dat betreft gaat het gelukkig heel goed met de Cliniclowns." Medicijn De Cliniclowns timmeren al zeven jaar aan de weg en in middels beschikt de landelijke organisatie over 25 clowns die ernstig zieke kinderen in het ziekenhuis, zoals Van den Bosch het noemt, 'het medicijn van de lach' brengen. Cliniclowns zijn zorgvuldig foto Marijke Folkertsma geselecteerde en opgeleide mensen. „Je wordt niet zomaar een Cliniclown. Je moet niet alleen leuk zijn, maar ook goed kunnen omgaan met emoties die zo'n optreden bij het kind, maar ook bij jezelf als clown teweegbrengt." De reacties van de zieke kinde ren en him familie maken het werk van een clown volgens Van den Bosch meer dan de moeite waard. „Het optreden van de Cliniclown maakt het verblijf van het kind in het zie kenhuis wat draaglijker en het levert de familie mooie herin neringen op." door Edith Ramakers MIDDELBURG - De deuren van de mos kee in Middelburg stonden zondagmid dag wijd open voor iedereen die belang stelling heeft voor de Turkse cultuur. Een dag eerder sloten de moslims in exclusie vere kring de ramadan met het suiker feest af. „Maar vandaag willen we ons feest met onze Nederlandse buren delen. Niet al leen om iedereen een kijkje in onze mos kee te gunnen, maar ook om met elkaar in gesprek te komen", zei Sinan Kumas, een van de organisatoren van de bijeen komst. De buren Jannie en Kees Heeren liepen al langer met het idee rond om de moskee te bezoeken. „Wij zien deze mensen dage lijks voorbijkomen. Dan wil je ook wel eens met hen praten. Wij wel ten minste. Het Middelburgse echtpaar - 'wij zijn zelf katholiek' - vindt het noodzakelijk om inzicht in een andere geloofsovertui ging te krijgen. „Want we zullen in deze eeuw toch nog meer met elkaar moeten samenleven.En Jannie Heeren vult aan: „Zij zijn moslims, maar wat weten we nu eigenlijk van dat geloof? We praten er bijna nooit met de moslims zelf over. We weten dat de rol van de vrouwen heel klein is in hun cultuur. Maar moeten we dat dan afkeuren? We zouden moeten be ginnen met eikaars opvattingen te res pecteren." In de gebedsruimte legde Sinan Kumas uit dat niet iedereen hier vijf keer per dag hoeft te bidden. „Je kunt 's avonds inha len. Ik ben loodgieter, dus kan ik er niet een paar keer per dag even tussen uit. Mijn baas ziet me aankomen. Maar ik haal dat 's avonds wel in." Een dag eerder sloten de moslims met el- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het nieuwe A- theater in Middelburg moet ten minste drie zalen bevatten om tot een verantwoorde program mering en exploitatie te komen. De grote zaal krijgt een capaci teit van circa 1100 stoelen, de kleinere van 200 en in de derde ruimte worden 'art-films' ver toond. Ondanks deze uitbreiding blijft in Vlissingen plaats voor een nieuw vlakke-vloertheater. Dat komt naar voren in de nota 'het Walcherse Theateraanbod', waarin de drie gemeenten hun visie geven op een gezamenlijk podiumprogramma. Waar in Middelburg het nieuwe theatercomplex komt te staan, is nog niet bekend. De Blau- wedijk is verdedigbaar, meldt de nota. Maar dat mag niet lei den tot sterk kostenverhogende procedures rond de onteigening van de huizen aan de Blau- wedijk. Een ander aandachtspunt in de nota is dat Walcheren te veel ac commodatie heeft voor het aan tal inwoners. Er wordt van een gebied met 170.000 inwoners uitgegaan. Om een gunstiger verhouding te krijgen, wordt het Middelburgse aanbod van oude, klassieke en nieuwe mu ziek geconcentreerd in de Con cert- en Gehoorzaal. Daardoor kunnen de Kloveniersdoelen en de Burgerzaal worden afgesto ten als concertpodia. In de Klo veniersdoelen kan een jonge rencentrum met poppodium en oefenruimte voor popmusici worden gevestigd. In de grote zaal van het nieuwe theater pioeten met uitzonde ring van megaproducties zoals Miss Saigon alle voorstellingen kunnen worden opgevoerd. In de kleine zaal wordt theater voor de fijnproever getoond. Deze combinatie vormt geen be dreiging voor de andere Wal cherse podia, meldt de nota. De grote en de kleine zaal maken een gevarieerder aanbod van theater mogelijk. Doordekleine zaal zal de schouwburg worden verlevendigd. Het filmhuis, de Stichting Cinema Middelburg, staat niet negatief tegenover een verhuizing naar het theater complex. Vernieuwend Onderzoek zou hebben uitge wezen dat er naast deze uitbrei ding op Walcheren nog behoefte bestaat aan een vlakke-vloer theater. Daar zullen Vernieu wende vormen van theater te zien zijn. Gedacht wordt aan za ken als wereldmuziek, muziek theater, mime, moderne dans en jeugdtheater. Jong talent moet op de vlakke vloer een kans krij gen. Dit 'margetheater' gedijt in Vlissingen, constateren de sa menstellers van de nota, die re fereren aan de traditie die is opgebouwd in het Vlissingse Vestzaktheater en tijdens de Straatfestivals. Vlissingen is al bekend met grensverkennend en vernieuwend theateraanbod. Het vlakke-vloertheater kan op het Scheldeterrein komen, zo dra de werf de binnenstad ver ruilt voor Vlissingen-Oost. Het Arsenaaltheater in Vlissin gen blijft geschikt voor cabaret, kleinkunst en muziek voor een breed publiek. De Grote Kerk van Veere wordt nu gebruikt voor tentoonstellingen en inci denteel voor grootschalige ma nifestaties. Het gebouw heeft geen goede akoestiek, gebrekki ge geluidsisolatie en klimaatbe heersing en matige publieksfa ciliteiten. Maar na de geplande grondige verbouwing zal de Grote Kerk de podiumprogram mering op Walcheren aanvul len, zo luidt de verwachting. De open dag van de moskee in Middelburg bood belangstellenden de kans een blik op een andere cultuur te werpen. foto Ruben Oreel kaar het suikerfeest in de moskee aan het Oostkerkplein af. Zo'n driehonderd Turkse moslims dankten tijdens een ge bedsdienst Allah voor de kracht die no dig is geweest om overdag te vasten. Er waren Turkse hapjes in overvloed. „In deze wintei-periode is het niet zo'n zware opgave geweest om van zonsopgang tot zonsondergang niet te eten of te drinken. De dagen waren kort. Als de ramadan in de zomer valt, is het wel echt moeilijk", verklaarde Kumas. „Plannen voor een autotun nel naar Engeland", las één onzer medewerkers hardop. „Leuk, als die wordt geopend ga ik naar de plechtigheid kijken om te zien hoe de eer ste auto's eruit komen. Links of rechts?" Terreinauto ramt gevel vier keer POORTVLIET - Getuigen hebben vrijdagavond een 29-jarige Belg aan de politie overgeleverd, die in de Langestraat in Poortvliet tot vier keer toe met zijn terreinauto tegen de gevel van een pand aanreed. De Belg bleek dronken. De auto had bovendien geen kenteken en bleek onverzekerd. De automo bilist reed rond tien uur 's avonds tegen de gevel aan. Doordat zijn stuurinrichting hierdoor afbrak, herhaalde hij die bot sing enkele keren. Daarbij werd ook een geparkeerd staande auto beschadigd. De terreinauto moest worden weggesleept. Getuigen hebben de man, die weg wilde lopen, vastgehouden, tot hij aan de politie kon worden overgeleverd. De man kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. GroenLinks steunt Muzzik-kijkers GOES - De liefhebbers van muziekzender Muzzik krijgen een steuntj e in de rug van de GroenLinks-fractie in GoesD e frac tie is van mening dat er bij de Zeeuwse Programmaraad moet worden aangedrongen op behoud van de Franstalige zender en heeft dat in een brief aan burgemeester en wethouders van de gemeente Goes - en aan de Culturele Raad - duidelijk ge maakt. Bij verzending van de brief was nog niet bekend dat Muzzik waarschijnlijk een kanaal kan delen met de Chinese omroep CNE. R. van den Boorn van GroenLinks zegt het als een verantwoordelijkheid te zien van zijn fractie om een sig naal af te geven, als blijkt dat uitsluitend de wet van de grote aantallen kijkers als maatstaf geldt. De fractie vreest ver schraling van het zenderaanbod 'tot een absoluut minimum'. Drie lichtgewonden bij aanrijding HALSTEREN - Bij een aanrijding zondag om half een 's nachts op de Steenbergseweg in Halsteren zijn drie inzitten den van een auto van een 62-jarige man uit Oud-Vossemeer lichtgewond geraakt. De bestuurder uit Oud-Vossemeer reed over de Steenbergseweg richting Steenbergen en wilde bij de kruising met de Schoolstraat/Wouwseweg linksaf de School straat inrijden. Hij verzuimde voorrang te geven aan de uit de tegenovergestelde richting komende automobilist uit Bergen op Zoom. Door de bijna frontale aanrijding klapte het voer tuig van de Bergenaar tegen een lantaarnpaal, die daardoor totaal werd vernield. Ook beide auto's raakten zwaar bescha digd. De drie inzittenden van de man uit Oud-Vossemeer wer den met onder meer hoofdklachten overgebracht naar het zie kenhuis Lievensberg. De verwondingen bleken mee te vallen. Goese wietkwekerij ontmanteld GOES - De politie heeft zaterdag een wietkwekerij ontman teld in de kelder van een woning in Goes. De apparatuur en planten zijn in beslag genomen. Alle 211 wietplanten zijn ver nietigd. Tegen de 31-jarige bewoner van het huis is proces verbaal opgemaakt. Politie betrapt vandalen in Groede GROEDE - Drie jongens van 17 en 18 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt toen zij bezig waren auto's en struiken in de Blekestraat in Groede te vernielen. Twee ver dachten werden overgebracht naar het bureau. De derde wist te ontsnappen, maar meldde zich even later toch bij de politie. De twee 18-jarigen kregen een boete, de 17-jarige moet zich binnenkort melden op het HALT-bureau voor een alternatie ve straf. Het voordeurraam van een 54-jarige man in de Wilhelmina- straat in Sint Jansteen werd zaterdag door vuurwerk ver nield. De restanten van een zogenaamde kanonslag zaten nog in de brievenbus. Demanheeft aangifte gedaan bij de politie. In Axel werd zaterdagnacht een etalageruit in de Noordstraat vernield. Dieven gingen er vandoor met twee kratten bier. VLISSINGEN - De centrale di rectie van Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen heeft zware kritiek geuit op staatssecretaris K. Adelmund van onderwijs over de tweede fase en het studiehuis. Frans van der Avert, voorzitter van de centrale directie, sprak in zijn nieuwjaarstoespraak over 'de detaillistische bemoei zucht van de Haagse politiek'. Hij doelde op recent voorgestel de wijzigingen rond het studie huis. Adelmund besloot vorige maand, na scholierenprotesten over de werkdruk, te schrappen in het lesprogramma van Alge mene Natuurwetenschappen (ANW), Frans en Duits. Leerlin gen laten deze vakken nu geheel of gedeeltelijk links liggen. Van der Avert verzet zich met zijn collega's tegen de 'impulsie ve handelwijze van de staatsse cretaris'. Die landelijke be moeizucht, stelt Van der Avert, staat, in schril contrast met een aantal andere ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs, die juist de eigen verantwoordel ij k- heid van de scholen aanspreken. Scholen moeten zelf 'hun broek ophouden': de zogenoemde 'lump sum-financiering' Hij vindt dat scholen volledig hun eigen verantwoordelijk heid moeten nemen. Zij moeten zich niet langer afhankelijk ma ken van Den Haag, meldde Van der Avert. Hij voorspelde dat Adelmund het zorgenkind van Paars 2 wordt. HEINKENSZAND - In de Ka- merse Kooi in Heinkenszand is de topdrukte achter de rug. Van de tweehonderd ooien hebben er al honderdzestig gelammerd. Het eerste open weekend trok veel bezoekers. Het hoogtepunt voor de kinderen was het aaien van één van de zwarte lamme tjes. De kudde van de Stichting Zeeuwse Schaapskuddetrekt tussen maart en november da gelijks over de bloemdijken in de zak van Zuid-Beveland. Per dag wordt ongeveer vijf kilome ter dijk begraasd. In de lammer- periode staan de suff olkschapen in de schaapskooi. Inmiddels zijn al 180 lammetjes geboren. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De dorps raad Scharendijke heeft een ge schikte plek gevonden voor een Jongeren Opvang Plek (JOP) of wel hangplek. Een stenen berghok bij Zwaluwen Storm vogels Combinatie kan een ont moetingsplaats voor jongeren worden. De plaatselijke jeugd heeft het pandje bekeken en de eerste reactie is positief. In mei 1999 peilde de dorpsraad Scharendijke de wensen van de jongeren uit Scharendijke. Een eigen hangplek scoorde hoog op het verlanglijstje, evenals een i discotheek, een funhouse en een crossbaan. De dorpsraad ging met de verlangens van de jonge ren aan de slag en concentreerde zich daarbij op de meest haalba re: een hangplek. Na enig zoek werk kwam de dorpsraad in ok tober 1999 uit bij het stenen gebouwtje van sportvereniging Zwaluwen Stormvogels Combi natie, kortweg ZSC, uit Scha rendijke. Het optrekje bij de en tree van het sportcomplex in het dorp is momenteel nog in ge bruik als opslagruimte bij de plaatselijke tennisvereniging. Sociale controle Een heel geschikte locatie, oor deelde de dorpsraad. Aan de rand van het dorp, dus weinig kans op (geluids)overlast, maar toch dichtbij genoeg om sociale controle mogelijk te maken. De dorpsraad benaderde de tennis- vereniging met de vraag of het gebouwtje mocht worden omge bouwd tot en gebruikt als hang plek. Het bestuur van de tennisver eniging heeft inmiddels laten weten dat zij daar geen bezwaar tegen heeft, mits een deel van het gebouwtje in gebruik kan blijven als bergruimte voor de club. Volgens Scharendijkse jongeren is er zeker iets leuks van te maken, al zijn er ze er vol gens de dorpsraad van door drongen dat de handen uit de mouwen zullen moeten om van het kale gebouwtje een gezellige ontmoetingsplek te maken. De dorpsraad stelt in de laatste dorpsraadkrant dat het alleen iets kan worden als de jongeren ook zelf het gevoel hebben dat deze plek'van hen'is. „Ze zullen dan ook zelf - met uiteraard hulp van ouders en vrijwilligers - een forse bijdrage moeten le veren." Er is vooruitlopend op een definitieve beslissing al een tekening gemaakt van hoe het zou kunnen worden; inclusief het voorstel om op het (parkeer )terrein voor het gebouwtje een skatebaan aan te leggen. Hoeveel geld met de hangplek in Scharendijke is gemoeid, is nog niet bekend. Ook elders op Schouwen-Dui veland wordt nog steeds naar stig gezocht naar hangplekken voor de jeugd. Kunstveiling goed voor helft van gift aan ideële organisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27