Pretparken moeten langer open PZC Verplichte overstap ziekenfonds zelfstandigen is discriminerend Zelfstandige wordt zeldzaam in winkelstraat Ben breidt netwerk voor 450 miljoen uit Nederlanders zeker over behoud baan Hogere energienota is met subsidie weer terug te verdienen Miljoeneninvesteringen dwingen tot opheffen van de winterstop financiën en economie economie wijzer Reclamehelden trekken massa volk zaterdag 8 januari 2000 van onze redactie economie AMSTERDAM - Het straat beeld, zowel in de grote als middelgrote steden, zal nog meer dan nu worden bepaald door dezelfde winkels. Het percentage filialen van grote ondernemingen (C A Mega pool, Dixons, Blokker, Inter- toys) is inmiddels opgelopen tot 75 procent en het einde is nog niet in zicht. Verwacht wordt dat dit percentage nog zal oplopen tot 85 of negentig procent. Die voorspelling doet DTZ Za- delhoff, Nederlands grootste makelaarsorganisatie in com mercieel onroerend goed, in haar deze week gepubliceerde marktrapport 1999. Daarin meldt de organisatie de jaar lijkse ontwikkeling van de markt voor kantoren, bedrijfs terreinen en winkels. Wat dat laatste betreft signa leert de makelaar dat de zelf standige winkelier duidelijk op de terugtocht is. Typerend voor deze ontwikke ling is de recente fusie tussen Vendex en KBB waardoor in de gemiddelde hoofdwinkel straat in Nederland nu al bijna tien procent van het vloerop pervlak van de filialen in han den is van dit ene gefuseerde concern. De huurprijzen van de winkels zijn weer gestegen. In 1998 was er nog sprake van een daling. De prijsstijging volgt de groei van de consumentenbestedin gen. De stijging wordt met na me veroorzaakt door een grote vraag binnen de branche van confectie en textiel. Steeds meer zelfstandige mer ken in de kledingbranche, zo als Cottonfield, Part Two, In- wear, Tommy Hillfiger en Mexx willen een eigen vesti ging openen. GPD De winteropenstelling bij De Efteling was een succes. Andere pretparken volgen het experiment met argusogen. foto Rob Keeris/GPD Facelift Bloemenveiling Holland NAALDWIJK - Bloemenveiling Holland heeft de financie ring rond voor de vernieuwingen in het bedrijf. Naast het complex in Naaldwijk komt een bedrijventerrein van 35 hec tare, waar exporteurs zich kunnen vestigen. Verder wordt het i distributiesysteem grootschalig gemoderniseerd. De facelift vergt 375 miljoen gulden. Tussen het veilinggebouw en het bedrijventerrein komt een twee kilometer lange hangbaanSamen met interne mechani satie van het transportsysteem slorpen de moderniserings maatregelen de helft van het investeringsbedrag op. De veiling breidt uit om de groei op te vangen. Exporteurs staan in de rij voor nieuwe hallen in de buurt van 'de klok'De veiling zette vorig jaar 2,6 miljard gulden om, twee procent meer dan in 1998. ANP Diesel wordt 2,8 cent goedkoper DEN HAAG - De prijs van diesel gaat maandag met 2,8 cent omlaag. Een liter diesel kost dan 1,724. De benzineprijzen blijven gelijk, zo maakte marktleider Shell gisteren bekend. Een liter euro ongelood blijft 2,33 kosten. Super plus onge lood kost 2,39 en super met loodvervanger 2,45 per liter. De prijs van diesel daalde met ingang van vrijdag ook al, met 3,6 cent per liter. Die van benzine eveneens: vijf cent. ANP Moeara beziet aandelensplitsing ROTTERDAM - De houdstermaatschappij Moeara Enim overweegt een aandelensplitsing om de onderwaardering ten opzichte van het aandeel Koninklijke Olie te verkleinen. In- 1 koop van eigen aandelen is ook mogelijk. Dat heeft directeur i R. Suermondt gisteren gezegd. Verschillende ideeën worden eind april aan de aandeelhou ders voorgelegd. Moeara Enim houdt alleen aandelen Ko- 1 ninklijke Olie. De waarde van de houdstermaatschappij is I echter veel lager dan die van de 'Olies'. Verschillende partij en proberen het verschil in waarde, de onderwaardering, ten gel- I de te maken. Recentelijk kwam de Goudse vermogensbeheerder Veer Pal- the Voüte met het plan om een openbaar bod te doen op ver schillende houdstermaatschappijen. Bij Moeara Enim was te weinig steun van aandeelhouders voor een bod. ANP Amerikaan gek op nieuwe planten ZOETERMEER - Amerikanen willen elk j aar wat nieuws be- leven in hun tuin. D oor elk j aar een nieuwe soort te introduce ren, kan de Amerikaanse consument op zijn wenken bediend worden. Dat zegt het productschap Tuinbouw in een onder- zoek naar tuinieren in de VS. Detuinisbelangrijkinhethaas- tige leven van de Amerikaan. Daar heeft hij zijn kinderen om zich heen en kan hij zijn contact hebben met de buren. Ook zijn de Amerikanen verzot op 'klassieke' planten en bloembollen. Dit herrinert hen aan hun jeugd, waarin de tra ditionele familiewaarden een grote rol speelden. Tijd om te j wachten tot de bollen uitkomen is er niet meer. De Amerikaan wil instant tuinieren: direct na de winter worden bollen ge- i plant die al bijna in bloei staan. Het productschap wil op deze trends inspelen. ANP Wessanen koopt Duitse bedrijven AMSTELVEEN - Het voedingsmiddelenconcern Wessanen neemt twee Duitse bedrijven over: Karl Kemper in Borken en Vegeta in Keulen. Deze tellen samen 240 werknemers en zijn goed voor een omzet van dertig miljoen euro per jaar. Vegeta is gespecialiseerd in vegetarische producten. Karl Kemper is actief in sp uilen voor diep vriesmaalti j den, voorna- t'! melijk kip- en vleesspecialiteiten en vegetarische producten, De overnames worden in contanten betaald en dragen bij aan r de winst per aandeel van dit jaar, aldus de directie. ANP door Dolf Ruesink KAATSHEUVEL - Met 180.000 bezoekers sluit De Efteling zon dag de eerste winteropenstel ling in zijn historie af. Andere attractie- en recreatieparken volgen het experiment met ar gusogen. In het gevecht om de klant zijn miljoenen geïnvesteerd, en die moeten worden terugverdiend. Dus proberen de parken naast het organiseren van feesten, partijen en congressen, nu hun seizoen te verlengen. Het ope nen van de poorten rond kerst en jaarwisseling is daarvan een lo gisch gevolg. De Efteling speelde al jaren met de gedachte om publiek te ont vangen in een entourage a la Anton Pieck of Charles Dic kens. Na lang marktonderzoek besloot Nederlands grootste at tractiepark tot een driejarige proef met het uitbreiden van het aantal openingsdagen. Dat moet het aantal bezoekers tot drie miljoen per jaar opkrikken. „Het verwachte bezoekersaan tal is ruim overtroffen", zegt di recteur Olaf Vugts van De Efte- ling. Stamppot Er is erg veel stamppot en erw tensoep verkocht. De mensen geven nu veel meer uit dan 's zo mers, constateert Vugts tevre den. „Vroeger moesten we onze investeringen in zeven maan den terugverdienen. De overige maanden hadden we eigenlijk 'dood kapitaal' liggen. In elke andere bedrijfstak zou dat on denkbaar zijn." De proef is dus geslaagd. Technische proble men deden zich niet voor. Weer- gevoelige attracties als de acht baan en wildwaterbaan bleven buiten bedrijf. door Alex Boqers DEN HAAG - De energieprijzen nemen dit jaar flink toe. Maar de burger die een beetje oplet kan het hele bedrag terugver dienen. Alles wat het milieu be last, maakt het kabinet via de belastingen duurder. Wat goed is voor het milieu is te koop met subsidie. De overheid moet energiebe sparende maatregelen afkondi gen. De voorspoed in Nederland uit zich in de aanschaf van was drogers, vaatwassers, hoge drukspuiten en andere energie verkwisters. Dat gedrag is lastig, want de regering heeft de Europese Unie minder energie verbruik beloofd. De uitstoot van kooldioxide en andere gas sen moet in twintig jaar terug gebracht worden tot het niveau van 1990. In een poging de voorspoed in milieuvriendelijke banen te lei den is het kabinet bezig met een lastenverschuiving. De regering wil minder belasting heffen op arbeid en meer vragen voor mi lieubelastend gedrag. Dat bete kent dat de burgers in 2000 1,2 miljard gulden meer kwijt zijn aan het milieu en de bedrijven 0,6 miljard gulden. Particulie ren kunnen dit zien aan de ener gierekening. Minister Zalm sluist het geld naar de burgers en bedrijven te rug. De burgers krijgen 1,2 mil jard gulden en de bedrijven 0,6. Dat gaat via lastenverlichting en 'positieve prikkels', die moe ten leiden tot milieuvriendelijk koopgedrag. Die prikkels van Zalm zijn sinds 1 januari voelbaar. Zo geeft de minister minimaal honderd gul den korting bij de aanschaf van een aantal energiezuinige appa- Autofabriek Moonsekte SEOUL - De Moonsekte onder leiding van de Zuid-Koreaanse leider Sun Mjung Moon gaat sa men met een Noord-Koreaanse partner in het straatarme noor den een autofabriek bouwen. Eind volgend jaar moeten de eerste auto's, gebaseerd op de Fiat Tempra, van de band rol len. De Moonsekte werd in 1954 op gericht door de Koreaan Moon. Hij is nu tachtig jaar en leidt een politiek en economisch imperi um. DPA Vrijwel alle andere attractie parken staken hun licht op in het sprookjesbos. „We kijken al lemaal hoe we het seizoen kun nen verlengen", zegt directeur Jeff Bertus van de Club van Elf, het overlegorgaan van elf grote toeristische bedrijven. „Een kwestie van risicospreiding. raten. Die moeten bewezen zui nig zijn in het gebruik. Dat bete kent dat ze een A-label moeten hebben volgens Europese richt lijnen. Deze apparaten zijn over het al gemeen wat duurder, maar de hogere prijs kan de gebruiker terugverdienen via minder ge bruik van energie of/en water. De regering geeft honderd gul den terug aan de koper van een A-label koelkast/vriezer, een dito vaatwasser of een wasma chine met het genoemde predi kaat. Wie een elektrische of gas- verwarmde wasdroger koopt, krijgt ƒ350 terug en wie een wasdrogercombinatie koopt 450. Wie tegelijkertijd twee of meer van de hierboven genoem de apparaten koopt, krijgt nog eens vijftig gulden extra subsi die. Voorwaarde: het A-label moet er op staan. Formulier De korting is niet in de winkel prijzen inbegrepen. De consu ment moet er wel wat voor doen. Bij het apparaat met A-label krijgt de koper een formulier dat hij in moet vullen en samen met de aankoopbon en het ener- gielabel op moet sturen naar zijn energiebedrijf. Binnen twee maanden krijgt de koper zijn geld terug, zo zegt een van de initiatiefnemers van de kortin gen, het ministerie van VROM. Daarnaast krijgt de consument vanaf dit jaar subsidies voor al lerlei energiebesparende maat regelen. Iedere vierkante meter vloerisolatie is goed voor tien gulden subsidie. Wie een hoog rendementsketel neemt krijgt 100 subsidie en wie zijn bal kon of galerij dicht maakt krijgt ƒ200 per vierkante meter. In to taal is voor 23 maatregelen sub sidie te krijgen. Om nog meer geld te besparen kan de bewoner eerst een zoge naamde energie-adviseur laten komen. Deze geeft een 'Energie Prestatie Advies'. Als de huisei genaar het advies opvolgt en de aanbevolen maatregelen neemt, is het advies gratis. Zo niet, dan kost het tweehonderd gulden. Wel de adviezen opvolgen, geeft extra financiële voordelen. Bo venop de subsidie voor de 23 maatregelen krijgt de huiseige naar 'een bonus' van 25 procent als hij een of meerdere adviezen van het 'Energie Prestatie Ad vies' opvolgt. Het kabinet wil dus erg graag dat de huiseige naar een energiekenner in huis haalt. GPD Een natte zomer kan een weer gevoelig park al lelijk opbre ken." Bertus voorziet steeds meer accommodaties waar je elk moment van het jaar terecht kan, zoals Burgers Zoo in Arn hem met haar overdekte Bush, Desert en Ocean. Enkele attracties die tot nog toe AMSTERDAM - De tentoon stelling 'reclamehelden' in de Beurs van Berlage in Amster dam trekt zeer veel bezoekers. Ook gisterochtend stond er een enorme rij belangstellenden. De expositie is de eerste uiting van Het Reclamemuseum, dat nu nog een museum is zonder ei gen huisvesting. De tentoon stelling loopt tot eind januari. Dan wordt ook bekend wat de 'reclame van de twintigste eeuw' is geworden. Uit een op basis van onderzoek samenge stelde toptien kan het publiek de favoriete reclameheld kie zen. Wordt het Peer Mascini met zijn Melkunie-koe? Flipje van Tiel of Rijk de Gooijers oplich ter van de campagne van Reaal? foto Evert Elzinga/GPD een winterslaap hielden, zijn al overstag. Madurodam (Den Haag) is permanent open en het Dolfinarium Harderwijk kon digt ter gelegenheid van de 35e verjaardag een 'Winterse We reld van de Zee' aan. Het zal tot 7 januari 2001 open zijn. Ook Duinrell (Wassenaar) verwel komt de bezoekers 365 dagen per jaar. „Omdat we vooral een overdekt waterparadijs zijn", zegt woordvoerder Peter Wij nen. Bij de Keukenhof (Lisse) speelt seizoensverlenging ook. Weliswaar niet met de winter als uitloop voor de bloempjes en bolletjes, maar met de zomer als naseizoen. Moeilijker ligt het voor parken met specifieke bui tenattracties als achtbanen, zegt Hans van den Berg, oud-di recteur van Avonturenpark Hellendoorn, dat net als het Land van Ooit, Attractiepark Slagharen en Six Flags Holland geen plannen heeft om perma nentte gaan draaien. „Voor par ken in dunner bevolkte gebie den is dat minder interessant", meent directeur Henrique Bem- boom van Slagharen. Maar in april opent zij wel een overdekte wild-west-waterbaan. Six Fla gs (het vroegere Walibi) in de Flevopolder steekt dit jaar hon derd miljoen gulden in 21 nieu we shows en attracties. Waar schijnlijk blijft het park 's winters dicht, al sluit woord voerder Natasja Kamperman verlenging van het seizoen niet uit. In de strijd om het markt aandeel moet men soms wel de branchegenoten volgen. Te koud De eerste drie maanden van het jaar zijn voor de meeste parken onaantrekkelijk. Het is dan te koud en er zijn te weinig school vakanties. Ook is tijd nodig voor onderhoud, klusjeswerk en nieuwbouw, waarvoor de mees te parken tijdens de winterstop het vaste personeel inzetten. „De koks kunnen in januari bij wijze van spreken appeltaarten gaan bakken en invriezen voor het zomerseizoen", schetst Van den Berg. Efteling-baas Vugts conclu deert dat er nog voldoende ruimte is voor groei van de at tractieparken. „Maar hoe, dat houd ik nog liever even voor me." Meer dan een afgunstige blik op de fata morgana in Kaatsheuvel gunt hij de concur rentie niet. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - Telecombedrijf Ben gaat zijn mobiele netwerk voor 450 miljoen uitbreiden. De Finse telecomfabrikant No kia voert het karwei uit, zo lie ten beide bedrijven gisteren we ten. Ben is vorig jaar begonnen op de Nederlandse markt. Het bedrijf stak in eerste instantie ruim een half miljard in het netwerk. In middels kunnen Ben-abonnee's in bijna het hele land bellen. Al leen in een deel van Friesland en Limburg is de ontvangst nog slecht. „We zijn niet tevreden met de voortgang", aldus een woordvoerder. „Het bouwen van masten geeft problemen door Kees Bos AMSTERDAM - Negen op de tien werkende Nederlanders zijn er zeker van hun baan te kunnen behouden. Hiermee is Nederland wereldwijd koplo per in baanzekerbeid. Dit was de voor Nederland opvallendste conclusie uit een internationaal onderzoek in 61 landen door de onderzoeksbureaus NIPO en Gallup. Bovendien blijkt dat Nederland met 23 procent het hoogste per centage part-timers ter wereld heeft. Samen met de veertig procent mensen met een vaste baan, betekent dat dat 63 pro cent van de Nederlanders be taald werk verricht. van onze redactie economie LILLE - Franse vrachtwagen chauffeurs blokkeren maandag een groot aantal grensovergan gen. Dat heeft de Franse werk geversorganisatie FNTR giste ren gemeld aan de Nederlandse verladersorganisatie EVO. De actie komt voort uit onvrede over de stijgende dieselprijs en de nieuwe werktijdenregeling. Het gaat om de E1/A22 Lille- Rekkum, de E42/A27 Lille- Tournais, de plaatsen aan de omdat we overal vergunningen moeten aanvragen. De ver- wachting is dat we over twee maanden wél landelijke dek king hebben." Door de uitbrei- ding krijgt Ben ruimte voor on der meer een speciaal systeem waardoor ook snelle dataver- j bindingen met de mobiele tele foon mogelijk worden. Verder wordt de capaciteit uitgebreid. „We hebben de komende twee jaar genoeg ruimte voor nieuwe I bellers", aldus de woordvoerder. Ben wist intussen zo'n driehon- derdduizend mobiele bellers aan zich te binden. De Belgische telecomaanbieder Belgacom heeft een belang van 71 procent in Ben en het Deense Tele Dan- mark de rest. ANP Het land met relatief de meeste werkenden, is IJsland: 78 pro cent van de bevolking heeft be taald werk. Nigeria heeft met 29 procent de minste werkende in woners. Overigens denkt een kwart van de Nederlanders dat het jaar 2000 voor zichzelf een beter j aar zal worden. Slechts vier procent denkt dat het slechter wordt. Ondanks de vele mensen zonder werk zijn de Nigerianen het po sitiefste ter wereld: 85 procent verwacht dat 2000 beter wordt. Ecuadorianen zijn wereldwijd het negatiefst: slechts een op de negen inwoners van Ecuador verwacht dat het, in 2000 per soonlijk en economisch beter gaat dan in 1999. ANP grens van Baskenland-Frank- rijk en de plaatsen aan de Frans- Duitse grens. De blokkades be ginnen om acht uur in de och tend en zijn voorlopig voor een dag gepland. Volgens de EVO staan de Franse vakbonden mo menteel niet achter de acties. Nederlandse bedrijven vrezen een miljoenenstrop. De ver voersorganisatie EVO wil dat de Nederlandse regering en de Eu ropese Commissie er bij de Franse regering op aandringen de handel niet te laten belasten door nationale protesten. ANP door Pauline van de Ven De tijd tussen kerst en nieuwjaar rus ten wij meestal uit. Een sereenheid dieper dan het kerstgevoel, hooguit ver gelijkbaar met de vrede die in de sterfelij ke ziel neerdaalt na het posten van het Aangiftebiljet, maakt zich van ons mees ter. De biokalkoen is op, de wensen zijn verzonden, het tafellinnen ligt gestreken in de kast, de engelenkoren zijn verstomd. Slechts het zachte ruisen der dennennaal den onderbreekt de weldadige rust. Te vreden laten wij het afgebeulde lijf in het voorvaderlijke velours zakken. Uitgerekend dit moment meende 's Rijks belastingen te moeten uitkiezen om zo'n vaalblauwe envelop te sturen met de me dedeling dat alle zelfstandige beroepsbe oefenaars met een inkomen beneden de loongrens (zoals ik) hun ziektekostenver zekering moesten opzeggen en verplicht in het ziekenfonds worden opgenomen. Dat ze daarvoor zouden worden aange slagen met 8,1 procent vanhun belastbare inkomen, plus nog een aanvullende pre mie rechtstreeks aan het ziekenfonds. Al les met ingang van de eerste januari dus je moest meteen de mast in. Wat een timing. Wie zit op zoiets te wach ten? Ik belde de Belastingdienst om te zeg gen dat het niet hoefde. Want eerstens zag het ernaar uit dat 8,1 procent inkomen fors duurder zou zijn dan de particuliere polis. Zelfs als het goedkoper was leek het me beter alles bij het oude te laten. Want als het verleden iets zegt over de toe komst, zou ik met mijn jo-jo-inkomen herhaaldelijk in-en-uit het ziekenfonds moeten. En tegen welke voorwaarden kreeg je je particuliere polis dan terug? Een mens wordt er niet jonger op, het ge zondheidsrisico stijgt met de jaren. Stel je voor dat je straks een brandend huis moet verzekeren. Daar hebt u een punt, zei de dame van de Belastingdienst. Onder ons gezegd: zij werd vierkant platgebeld met die vraag. En niet om te citeren: het was zeldzaam onzorgvuldig van de minister, en onver klaarbaar naïef van de Tweede Kamer, dat ze daar niet aan gedacht hadden. Zij had gehoord dat sommige verzekeraars tegen een vergoeding van 15 of 25 procent pre mie je particuliere verzekering lieten doorsluimeren naast het ziekenfonds. Dat moest ik maar eens nagaan. Belangrijk was ook, dat ik bezwaarschriften schreef aan de Kamercommissie en aan de Belas tingen. O ja, en voor tussendoor: een fijne jaarwisseling. Buitenkans Onverklaarbaar naïef? Ik vroeg het me af. Voor de verzekeraars is het een buiten kans. Voor de overheid ook. De solidari- teitsbasis van het ziekenfonds wordt ver breed. Het bestand wordt groter en de gemiddelde kosten gaan omlaag, want particulier verzekerden vormen statis tisch een lager risico. Tegelijkertijd krij gen de verzekeraars de mogelijkheid een deel van hun klantenbestand met enge re gelmaat te screenen en de premie aan te passen aan het individueel gestegen risi co. Met klanten in loondienst kan dat niet, die hebben meestal een vast inkomen dat stijgt met de jaren. Daar zitten ze aan vast. Een ontoelaatbare discriminatie van zelf standigen. Zij moeten voortaan maar af wachten op welke voorwaarden en met welke toetredingskosten een particuliere verzekeraar hen straks zal willen terug nemen. Uitgesloten word je nooit, er is een vangnet. Maar tegen welke prijs? Daar komt bij dat wie dicht tegen de loongrens zit, meteen al aanzienlijk meer gaat beta len voor het ziekenfonds, dan voorheen voor de particuliere polis. Onmogelijk Kon ik mijn particuliere polis laten slui meren? Nee, bij Zilveren Kruis kon dat niet. Je kon wel binnen het jaar kosteloos terug naar j e oude polisEn daarna? D aar- na moest je opnieuw door de molen. Wat! Bij je eigen verzekeraar, waar je al twintig jaar lang verzekerd was! Jawel. Concur rent Zorg en Zekerheid bood wel een slui- merpolis, voor vijftien procent van de pre mie. Daarvoor moest je eerst geaccepteerd worden. Kon dat nog? Dat kon. Liep die sluïmerpolis voorgoed? Nee, die liep één jaar. Daar werd je ook niet wijzer van. Dus toch maar overstappen? Wat deden zij met de brillen? Wat met de tanden? Met ziekenvervoer? Met second opinion? Met erfelijkheid? Hoe was hun buitenland dekking? Vragen, vragen. De oudejaars- rust ging heen met het vergelijken van verzekeringspakketten. Ziedaar het ein de van een eeuw in een overgereguleerd land waar de burger machteloos is over geleverd aan zijn zelfgekozen overheid. Zeldzaam. Het risico van hart- en vaat ziektes voor vijftien procent van de werk zame beroepsbevolking in één klap opge jaagd met minstens 8,1 procent. Ik wens u alsnog een kerngezond nieuw jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7